Ik barst van heimwee naar Italië ïït Blok van der Velden zocht zijn thuisland in het zuiden Begroting ff Verleende bouwvergunningen VERVOLG VAN PAG.l Maatschappelijk Werk verhuist naar Oude Ulo fRIJDAG 28 OKTOBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Hoe zit dat met schilder Blok van der Velden? We dachten dat hij j helemaal aan Texel zat vastgebakken en er zijn oude dag zou doorbrengen. Maar nu heeft hij een afscheidstentoonstelling ingericht en kondigt aan in Italië een nieuw leven te beginnen. Moet dat zo nodig als je zowat zeventig jaar oud bent? Ja. dat moet. 'Blok' heeft het ons j dinsdagavond precies uitgelegd, heel bedachtzaam in fraaie volzinnen, de ene I sigaret na de andere opstekend. Dat I gebeurde in zijn woning aan de Dorps straat in De Koog. Dat huis is verkocht aan de buren, de familie Schürmann van 'Sonnenhof'. Daaruit blijkt dat het menens is. We waren er al aan gewend geraakt dat Blok de afgelopen vier jaar bijna voort durend in Italië zat, maar nu is hij bezig de schepen achter zich te verbranden. De uitleg van de man die meer dan veertig jaar op Texel heeft gewoond en daarbij gemiddeld één schilderij per week maakte, komt neer op het uit de weg ruimen van misverstanden. 'Functie' De belangrijkste misvatting is dat Blok het eiland Texel als zijn thuisland be schouwde. „Ondanks die lange tijd heb ik me altijd gevoeld als iemand die er tijdelijk een functie uitoefende, zoiets als een burgemeester of dominee die er gens wordt benoemd. Zo'n man doet zijn best, werkt hard en leeft bewogen mee met het wel en wee van zijn gemeentenaren. Maar toch kan hij zich losmaken als hij meent dat het goed is om ergens anders aan de slag te gaan. Zo ongeveer is het met mij ook: ik aanvaard een andere functie in Italië". Zo'n antwoord bevredigt nauwelijks. Er moet meer zijn. Lokt het succes? Blok: „Dat ook. De afgelopen jaren had ik tentoonstellingen die enorm veel belangstelling trokken en ik heb goed verkocht, nog beter dan op Texel. Maar wat belangrijker is: op Texel blijven zou een beperking voor me gaan betekenen. Ik kan me daar niet meer voldoende vernieuwen. Een nieuwe omgeving, nieuwe mensen met andere opvattin gen, dèt is inspirerend voor een schil- c'er Vrouw Sommige Texelaars hebben zo hun eigen opvattingen over de driften die Blok ertoe hebben bewogen definitief te kiezen voor Italië. Hij heeft er een nieuwe levenspartner gevonden en zou daar zelfs al mee zijn getrouwd. Adriaan Dirk Blok van der Velden drukt ons op het hart dat het nog lang niet zo ver is. Hij heeft op een van zijn tentoonstellin gen, in Brescia, de weduwe Mathilde ontmoet. Zij schildert ook en Blok heeft een goed contact met haar. Maar of het tot een huwelijk komt is twijfelachtig. Blok heeft de vrijheid nog meer lief dan Mathilde. De afgelopen drie jaar heeft Blok gewoond in Laveno aan het Lago Maggiore maar de volgende maand vertrekt hij naar San Remo, dat een heel eind verder ligt. stijl van werken. Veel mensen denken dat Blok vroeger uitsluitend schilderijen maakte waarbij grijze, bruine en andere wat sombere tinten de boventoon voer den en dat er in de loop der vijftiger jaren steeds meer kleur inkwam, zelfs zodanig dat menigeen het overdreven vond. Maar dat klopt dus niet. De omdat Texel en de Texelaars hun unieke- karakter steeds meer hebben verloren. De ruilverkaveling was voor mij het eind van een idylle". En het landschapsbehoud van de laatste tijd dan? ledereen wil toch weer terug naar het karakteristieke en er wordt toch volop gerestaureerd? Blok zegt dat natuurlijk een loffelijk streven te vinden. „Maar de manier waarop dat herstelwerk wordt aangepakt heeft niets te maken met het volkskarakter en de nood die er vroeger aan ten grondslag tueerde het typische zodat het meer opviel dan in de werkelijkheid. Boven dien liet ik weg wat storend was. Dat is het voordeel van schilderen boven foto graferen". Historie Blok van der Velden, die nooit iets anders heeft gedaan dan schilderen kwam als jongen van een jaar of twintig voor het eerst op het vooroorlogse Texel. Hij kampeerde er, eerst in een tent en later in een uitneembaar houten gebouwtje in Gerritsland. Na drie zo- J kunstschilder hoktel Rijksveldwachter eerste tijd ging ik met een map tekenin- k D. Looien kwam persoonlijk vertellen gen naar 'Opduin' en andere hotels, bij dat zulks niet was geoorloofd in de voorkeur onder het eten. Ik liet dan werk k nomoonfn Dl„l,a _i_ IC gemeente Texel, maar Blok was inmid dels getrouwd en kon een trouwboekje tonen. Aanvaard Texelse traditie zijn Volgens de goede werd de kunstschilder ondanks afwijkende interessen door de Texelse bevolking geaccepteerd, en prettig be jegend. Wat niet wil zeggen dat hij ook kleuren moeten worden beschouwd als werkelijk werd opgenomen. Blok bleef een uiting van gemoedstoestand. De 'bruine' schilderijen ui de oorlog zijn een gevolg van de toen niet zo fleurige tijds omstandigheden. Blok van der Velden zegt dat hij ook bij recent werk achteraf nog precies uit de kleurigheid kan afleiden hoe hij zich tijdens het schilde ren heeft gevoeld. Mensen Afgezien van de portretten (waarvan op de tentoonstelling een paar goede voorbeelden zijn te zien) heeft Blok van der Velden zelden mensen geschilderd. Kon hij dat niet of was hij, de natuur liefhebber, afkerig van mensen? Het tegendeel van dat laatste blijkt waar te zijn. „Ik houd wel degelijk van mensen maar bij het schilderen ben ik vooral geïnteresseerd in landschappen waarin positieve menselijke invloed is te zien. In veel van mijn schilderijen zie je tuun- wallen, hekken en schuren. Vooral vroeger waren die dingen een studie waard op Texel. Toen ik er voor het eerst kwam zag ik dat die Texelaars over het algemeen geldarme mensen waren, zeer 'suunig' van aard, daarom nooit wat weggooien en alles weer opnieuw gebruiken. Als ze bijvoorbeeld een hek of een poortje timmerden, deden ze dat nooit met nieuw hout, zelfs niet als ze dat wel konden betalen. Er werd van alles bij elkaar gescharreld en het resultaat was boeiend: planken van allerlei kleur, breedte en dikte. Dat schilderde ik want ik vond het opmerke lijk, oorspronkelijk en vooral menselijk". Holle weggetjes „Daarom vind ik de tuunwallen en de holle weggetjes op de Hogeberg ook zo mooi. Je weet toch waarom die wegge tjes hol zijn? Dat kwam omdat ze de tuunwallen bouwden en repareerden met graszoden die ze van het weggetje staken. Want zoden van het eigen land halen, vonden ze zonde van het gras. Ik heb eens een boer ontmoet die bezig was roestige kromme spijkers te trekken uit juthout. De meeste spijkers waren zo roestig, dat hij ze bij het rechtmaken doormidden sloeg, maar de overige kon hij opnieuw gebruiken. Ik heb in die begintijd ook wel gezien dat de mensen de plukjes wol uit het prikkeldraad haalden en dat ze stenen die bij het ploegen uit de grond kwamen zorgvul dig verzamelden om er een straatje van te maken. Prachtig vond ik dat, want in Brabant en het eiland van Dordrecht, lagen. De gloednieuwe tuunwallen zijn recht en slecht, met uniforme creosoot- paaltjes er op en hekken en sloten van een soort en model dat je overal elders ook tegenkomt. De details waaruit blijkt dat een mens aan het improviseren is geweest, ontbreken. Maar daar is na tuurlijk niets aan te doen. Je kunt de tijd niet terugdraaien en dat wil ik ook niet. Een schilder heeft makkelijk praten, maar toch geloof ik dat het goed is om er oog voor te hebben. Ik wil mezelf niet op de borst kloppen, maar ik geloof dat mijn schilderijen eraan hebben bijgedra gen dat veel Texelaars bepaalde dingen zijn gaan zien en dat er dus een positieve invloed van is uitgegaan. Want ik accen- mers trok Blok van der Velden naar Nice waar hij zich snel inburgerde en goed verkocht. Hij zou er gebleven zijn als hem niet het advies was gegeven naar Holland terug te gaan in verband met de oorlogsdreiging. Terug op Texel huur de Blok van de gebroeders Koorn de boerderij op de plaats waar nu 'Uit en Thuis' staat. Hij moest er weer uit omdat de hoeve volgens de bezetters in het schootsveld stond en zo betrok hij een huisje aan de Rozendijk, dat be schikbaar was gekomen omdat de be woners om het leven waren gekomen toen een granaat, die zij bezig waren te demonteren, ontplofte. Blok woonde er niet alleen en dat bracht de tongen in zich een functionaris, een waarnemer voelen die vertederd was of zich op wond over dingen die aan 'gewone' mensen voorbij gingen. Hij had er overigens belang bij om wel interesse te tonen voor de problemen die de mensen bezig hielden. Om agrarische verant woorde opmerkingen te kunnen maken abonneerde hij zich op 'De Boerderij' en studeerde daarin ijverig om met de boeren te kunnen meepraten. Het lukte ook nog en het was dan ook niet moeilijk om het ijs te laten breken. Leven Heeft Blok van der Velden altijd van de kunst kunnen leven? De schilder antwoord trots en bevestigend. „Ja, het was lang niet altijd eenvoudig maar het lukte. Ik heb mijn gezinnen tenmin ste altijd redelijk kunnen onderhouden. Het was wel een probleem dat de mensen in die tijd niet erg geneigd waren een schilderij te kopen. Dat is pas iets van de laatste jaren. Ik moest mijn M Blok van dor Volden mot dochter Saskia flinkst en bewonderaars bij de opening van zijn afscheidstentoonstelling in het raadhuis. zien en dat ging redelijk vlot van de J hand. Het was dan ook niet duur: de j goedkoopste tekening kostte f 1,50". Productief Blok van der Velden was zeer produc-fc tief. Het aantal schilderijen dat hij in deS afgelopen 40 jaar maakte moet in defe duizenden lopen. De meeste gingen uiteraard naar het vaste land en op vrij grote schaal ook naar het buitenland. Een dergelijke grote productie houdt het gevaar in van karakterverlies, van serie werk. Blok zegt echter met stelligheid dat hij het zover nooit heeft laten komen. „Ik heb altijd achter mijn schilderijen kunnen staan. Ik maakte ze omdat ik geboeid was in het onderwerp, ook al was het vaak hetzelfde onder werp. De Slufter en de Muij heb ik tientallen keren geschilderd, maar ook de tuunwalweggetjes van de Hogeberg. Ik werk zelden in opdracht. Dan voel ik me gebonden". Texel was een goed land voor hem en toch heeft hij uiteindelijk gekozen voor het zuiden. „Als ik ergens thuis hoor, is het daar. De gebondenheid met die omgeving wint het van mijn liefde voor Texel. Dat is waarschijnlijk al begonnen toen ik voor de oorlog een tijd in Nice was en is naderhand verstrekt als ik weer naar Frankrijk of Italië trok. De mensen dachten vaak dat ik langdurig met vakantie was, maar ik werkte en niet zo'n beetje ook. En na drie jaar wonen in Italië is er geen redden meer aan. Het heeft me voldoening en ver trouwen gegeven dat ik daar als buiten lander betrekkelijk makkelijk geaccep teerd ben met mijn werk. Dat ligt daar anders dan op Texel. Daar wordt alles wat van ver komt met open armen binnengehaald, goed of slecht. Maar Italianen zijn zeker op het gebied van kunst kritisch. De critici zijn geneigd vreemdelingen te kraken maar ik ben er goed vanaf gekomen. De Italiaanse taal is trouwens wel een probleem. Vreselijk moeilijk, maar ik druk me nu redelijk uit, dank zij het geduld van de mensen in de omgeving. Nu ik voorgoed terug ga, lijkt het alsof een jongensdroom wordt ver wezenlijkt". Heimwee Blok van der Velden haalt een map tevoorschijn en laat werk zien dat hij in Italië heeft gemaakt: pasteltekeningen van bloemen en vruchten, heel dyna misch en van een merkwaardige schoonheid. Hier is een heel andere Blok van der Velden aan het werk geweest dan de man waarmee de Texe laars in de loop der jaren kennis hebben gemaakt. Hij experimenteert nog steeds, praat over nieuwe technieken en doet alsof hij nog minstens een heel mensenleven voor zich heeft. Zou hij echt geen spijt krijgen van zijn vertrek? Kleurverandering Terugkomend op het waarom van zijn minder dan in 1979. De daling van het nadelig saldo van de wegexploitatie wordt voornamelijk veroorzaakt door de onderhoudsuitkeringen die met ingang van 1978 zijn verhoogd. Voor de sociale dienst zal de gemeen- in 1980 anderhalve ton méér moeten uitgeven dan in het lopende jaar. nl. totaal ruim anderhalf miljoen. Dat is meer dan een trendmatige verhoging. De oorzaken: hogere bijstandsuitkerin gen als gevolg van de ingebruikneming van het nieuwe bejaardenhuis Sint Jan, personeelsuitbreiding en meer bijstand voor onvolledige gezinnen, schoolverla ters etc. De exploitatie van de sociale werk plaats De Bolder zal in 1980 voor de gemeente nauwelijks duurder zijn dan in het lopende jaar. Het tekort wordt begroot op f562.026, wat slechts f16.910, meer is dan in 1979. Waarbij bedacht moet worden dat van dit tekort 80% door het rijk wordt vergoed. Door het verhogen van de rijkssubsidie in de loonkosten van 75 naar 90% wordt het nog gunstiger. Nieuwe secretaris In de aanbiedingsbrief gaan B. en W. ook in op de pensionering van secretaris Beemsterboer eind volgend jaar. Over deze vacature zegt het college zich tijdig en met inschakeling van de raad te zullen beraden. De gedachten gaan uit naar open sollicitaties, maar over de gang van zaken daarbij en over het eventueel uitbrengen van een profiel schets is het laatste woord nog niet gezegd. Verder zal worden onderzocht of binnen het gemeentelijke apparaat personeelsuitbreiding nodig is. Steeds vaker wordt de laatste tijd gevraagd om meer mankracht. Inspraak In augustus hebben B. en W. via de rubriek „Van het raadhuis" in de Texel se Courant het publiek opgeroepen suggesties te doen voor het gemeente lijke investeringsplan. Het aantal reac ties was niet indrukwekkend: vier stuks. Van Karin Ploeg en Annet Stark uit Oosterend kwam het verzoek om een heining langs het fietspad van de Oosterenderweg te maken en wel bij de Genteweg waar een diepe sloot ligt bij een gevaarlijke bocht. De gemeente heeft hierop inmiddels gereageerd door opdracht te geven bij genoemde bocht een rood-wit schrikhek te plaatsen. Oude lampen Van de heren Dros en Verburg uit Oudeschild kwam de suggestie om de straatverlichting van Oudeschild „zoda nig aan te passen dat het oude dijkdorp- je zijn vroegere karakter enigszins her krijgt". Naar aanleiding van dit verzoek heeft het college besloten een deel van de lichtmasten in Oudeschild te vervan gen door historische straatlantaarns van het type dat onder meer ook in het centrum van Den Burg wordt gebruikt. De wenselijkheid zal ook ten aanzien van andere dorpen worden bezien. Voorlopig is er een bedrag van f45.000,— vooruitgetrokken. Ruitercentrum Bornrif had verzocht geld uit te trekken voor het stichten van een openbare manege aan het Mienter- glop (nummer 25) in De Koog. Er zou f250.000,— mee zijn gemoeid. B. en W. zeggen dat het subsidiëren van een manege al in een ontwerp investerings plan voor 1981 heeft gestaan als 'pro memorie'-post. „Te zijner tijd moet worden bezien of subsidiëring van een manege tot de wenselijkheid of finan ciële mogelijkheid behoort. Onze plan nen gaan echter niet in de eerste plaats uit van situering aan het Mienterglop". De vierde suggestie kwam van de heer F. van Lare uit Den Burg die voorstelde abri's bij de bushaltes aan te brengen. Zeilschip Verder achtte hij het aanschaffen van een klassiek zeilschip (bijvoorbeeld de blazer TX 33) wenselijk om dit voor het nageslacht te bewaren en hij stelde ook voor een collectie oude prenten van Texel aan te schaffen „om te gebruiken bij de slechtweervoorziening". Geant woord wordt dat de AOT al plannen heeft om abri's te plaatsen bij de haltes. „De zaak zal door de AOT in overleg met de gemeente worden uitgewerkt". De gemeente voelt zich niet in staat een klassiek zeilschip aan te schaffen en te exploiteren en het behouden van pren ten en andere waardevolle historische Texelse zaken is iets dat de gemeente in samenwerking met het Natuurrectrea- tiecentrum al jaren doet. De ZMLK-afdeling (voor zeer moeilijk lerende kinderen) bij de Beatrixschool moet op last van de staatssecretaris worden gesloten, wat door B. en W. zeer wordt betreurd. Ze hebben de begrotingspost die hierop betrekking heeft, echter wel opgenomen. Afhanke lijk van wat er in de naaste toekomst met de huisvesting van deze klas ge beurt, zullen deze ramingen nog worden aangepast. Het Natuurrecreatiecentrum verkeert in vrij ernstige financiële moeilijkheden. Er is nl. sprake van een blijvend exploi tatietekort. Deze tekorten worden mo menteel door de Stichting Texels Mu seum vóórgefinancierd, wat problemen oproept. Voor het dekken van het exploitatietekort van het NRC moet tussen rijk, provincie en gemeente nog een verdeelsleutel worden vastgesteld, maar het overleg daarover verloopt zeer stroef. Dinsdag a.s. verhuist het bureau van het Maatschappelijk Werk Texel naar de Oude Ulo. Tot dusver was het bureau ondergebracht in het Medisch Centrum van het Groene Kruis aan de Witte Kruislaan. Hoewel het maatschappelijk werk daar redelijk functioneerde, was het toch wel een bezwaar dat de geluids isolatie te wensen over liet en dat het Groene Kruis wordt bezocht door een beperkt aantal 'soorten' mensen. In de praktijk blijkt dat mensen veel makkelij ker met de maatschappelijk werker contact opnemen als dat in anonimiteit kan gebeuren. Omdat de Oude Ulo voor diverse doeleinden wordt gebruikt en allerlei mensen dus in- en uitlopen, zullen de klanten van het maatschappe lijk werk niet als zodanig opvallen. Vanaf woensdag a.s. is het bureau op het nieuwe adres in bedrijf. De spreek uren zijn gewijzigd: maandags, dins dags, woensdags en vrijdags van 8.30 - 9.30 uur en elke donderdag van 18.30 tot 19.30 uur. Burgemeester en wethouders ver leenden in de afgelopen maand bouw vergunningen aan de volgende perso nen, instellingen en ondernemingen: I. C. Plaatsman te De Waal, voor de bouw van een tennisbaan op Hogereind 39; B. v. d. Beek te De Cocksdorp voor uitbreiding van de melkstal aan de Hollandseweg 2, D Trap te Oosterend, voor uitbreiding van zijn woonhuis Ankerstraat 23; D. van Heerwaarden te Den Burg, voor de bouw van een garage/berging bij zijn huis Jonkerstraat 7; M. Brouwer voor uitbreiding van zijn woonhuis op Oost 20; het christelijk instituut van blinden en slechtzienden Bartimeus te Zeist voor het vernieuwen van twee gezinsverblijven op Harke- buurt; P. van der Star te Oudeschild voor het veranderen van zijn woonhuis aan de Heemskerckstraat 110; C. Bakker te Den Burg, voor het aanbrengen van veranderingen aan zijn huis Rozendijk 34; J. Hemelrijk te Oudeschild voor het bouwen van een schutting bij zijn huis aan de Loodssingel 8; J. D. Stoll te Den Burg, voor het uitbreiden van zijn woonhuis Hoofdweg 86 in Eierland; het schoolbestuur van de CVO voor het veranderen van het woonhuis op Wilhel- minalaan 6; T. van Exel te Eierland voor het bouwen van een rundveestal bij zijn bedrijf op de Postweg 17; J. Dijkshoorn te Oosterend voor het bouwen van een stal met ligboxen aan Stuifweg 70; A. Kamp te De Koog voor het bouwen van een schoorsteen op zijn huis Pijpersdijk 2; F. J. Bakker te Den Hoorn voor het bouwen van een ligboxenstal bij zijn bedrijf Stolpweg 22; Tennispark De Koog voor het aanleggen van vier tennisbanen aan de Schumakersweg te De Koog; H. P. Hooyschuur te Eierland voor het uitbreiden van zijn zomer woning aan Slufterweg 100; G. Moens te Den Burg voor het uitbreiden van zijn woonhuis aan de Thijsselaan 79; K. Holtewes te De Koog voor het vernieu wen van de beheerderswoning aan Boodtlaan 43; K. Kaczor te De Koog voor het vernieuwen van zijn berging en magazijn aan de Nikadel; mevr. A. A. C. M. Kortman-Donders te Oost voor het vernieuwen van de voorgevel van haar woonhuis Oost 30; C. H. F. Duin te Den Burg voor de verandering van het voormalige rusthuis Sint Jan in de Molenstraat; J. H. Kager te Den Burg voor het bouwen van een kas op de Wilhelminalaan 1; G. Koot te Oosterend voor de uitbreiding van zijn winkelpand in de Kerkstraat; J. H. F. Hopster voor het veranderen van zijn hotel-restaurant aan de Bakkenweg; G. van der Star te De Cocksdorp voor het uitbreiden van zijn zomerbungalow Zanddijk 332 en de verbouwing van zijn woonhuis Zanddijk 334; A. Maat te Den Burg voor het bouwen van een kantoorruimte aan Thijsselaan 19; L. van Elk te Den Burg voor het bouwen van een berging bij zijn huis Schoorwal 23; N. C. J. Bakker te De Koog voor het bouwen van een erker aan zijn woonhuis Strijbosstraat 9; C. Stiehl-van der Vis te Eierland voor het aanbrengen van veranderingen van haar woonhuis Hoofdweg 55; J. M. M. Rutten te De Cocksdorp voor het vergroten van de ligboxenstal bij zijn bedrijf aan de Eendrachtweg 8; A. van der Vis B.V. te Den Burg voor het veranderen van de bedrijfsschuur aan de Maricoweg en aan H. Flens te Zuid- Eierland voor het veranderen van zijn woonhuis Postweg 49.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9