Cjroen ^warL-Jexels in het hart- Artikel 11-complex in De Koog economisch niet haalbaar? Openbare forumavond over werkgelegenheid College antwoordt op vragen Hinderproblemen Keyser Co nog niet uit de wereld In stijl van „Haagse kringen" mee valler Beekman Zandsuppletie precies op tijd klaar Hotel De Lindeboom open met Ouwe Sunderklaas 119,- Eerste prijs voor „Excelsior" 93a JAARGANG NR. 9426 TEXELSE DINSDAG 6 NOVEMBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. De plannen van de gemeente (RST) om in het zg. artikel 11-gebied achter de Nikadel in De Koog een appartementencomplex te stichten met uitgebreide overdekte recreatievoorzieningen, is alleen te exploi teren als de overheid er een flinke subsidie voor beschikbaar stelt. Uit voorlopige studie is gebleken dat het project anders een gigantisch jaarlijks verlies veroorzaakt. Tot dusver hebben de ministeries van economische zaken en CRM niet willen meewerken. De Recreatie stichting heeft echter nog hoop op geld uit de fondsen die Economi sche Zaken beschikbaar stelt ter bevordering van het binnenlands toerisme en op tegemoetkomingen op grond van de Wet Investe ringsrekening en andere fiscale faciliteiten. Op zijn vroegst kan daar begin volgend jaar wat meer duidelijkheid over komen. Het bovenstaande werd meegedeeld in de gemeenteraad door wethouder J. Nauta. Het was een van de vele antwoorden die het college gaf op vragen die de verschillende raadsfracties in hun algemene beschouwingen (zie vorig nummer) hadden gesteld. Nauta deelde nog mee dat de Recreatiestich ting de laatste tijd niet veel aan het artikel 11-plan heeft gedaan. De aan dacht werd voornamelijk opgeëist door de hotel De Lindeboom-Texel-perikelen. Wat betreft het Krimplan bij De Cocksdorp kondigde Nauta een 'door braak' aan. Na de zeer langdurige periode die nodig is geweest voor de formele procedures en andere voorbe reidingen kunnen de handen spoedig uit de mouwen. Het recreatieplan De Krim moet worden gezien in nauwe samen- De Kroon heeft bepaald dat het gemeentebestuur ten on rechte een hinderwetvergunning heeft geweigerd voor het bedrijf van Keyser £r Co in De Waal. De (voorwaardelijke) ver gunning is alsnog aan het bedrijf verleend. De directie van Keyser tt Co. was tegen de weigering in beroep gegaan bij de Kroon en tevens tegen het voornemen van het gemeente bestuur om tot sluiting van het bedrijf over te gaan. Dat laatste beroep is echter ongegrond verklaard, zodat het voortbestaan van het bedrijf nog allerminst verzekerd is. De merkwaardige situatie die nu is ontstaan laat zich verklaren door het feit, dat de gemeente fouten van for mele aard heeft gemaakt bij de afhan deling van de zaak waardoor de weige ring van de hinderwetvergunning door de gemeente niet terecht was. Lawaai Ook volgens de Kroon voldoet het bedrijf van Keyser Co niet aan de eisen: de apparatuur veroorzaakt teveel lawaai. Voor 18 december moet de gemeente de Kroon laten weten wat de verdere stappen zullen zijn. Op een of andere manier moet worden bewerk stelligd, dat het bedrijf alsnog aan de eisen voldoet. Getracht wordt met de directie tot overeenstemming te ko men. De hinderwetkwestie rond het bedrijf van Keyser Co aan het Hogereind in De Waal dateert al van oktober 1972. Keyeser Co vroeg toen een alge hele hinderwetvergunning (een zg. revisievergunning) aan voor het bedrijf in zijn huidige vorm. Omwonenden maakten bezwaar tegen de verlening daarvan, want er was lawaai- en stofoverlast. Geluidsmetingen van pro vinciale waterstaat wezen uit dat de in stallatie inderdaad te rumoerig was; het geluidsniveau lag tussen 64 en 74 db. Maatregel De directie was bereid daar wat aan te doen. De apparatuur werd van een afscherming voorzien en nu lag de ge luidssterkte tussen 57 en 64 db. Maar dat was nog niet voldoende. Direc teur De Beurs zag geen (financiële) mogelijkheden meer om het euvel nog verder terug te dringen en B en W waren gedwongen de vergunning te weigeren in mei 1977. Tegelijkertijd werd een kennisgeving tot sluiting van het bedrijf gestuurd. De sluiting voorkwam Keyser Co door tegen beide beslissingen in beroep te gaan bij de Kroon, met de genoemde afloop. Voor alle betrokken partijen is de kwestie bijzonder onaangenaam. De gemeente is verplicht de gebruikelijke normen aan te leggen met als consequentie sluiting van het bedrijf als aan de normen niet wordt voldaan. Maar feitelijk is dat het laatste wat iedereen wil, omdat het om zeep bren gen van een bedrijf met de daarmee samenhangende werkgelegenheid een maatregel is die niet in verhouding staat tot de ernst van het .delict". Omdat de Kroon erop wacht moet in ieder geval op korte termijn een beslis sing vallen. Gehoopt wordt dat het als nog mogelijk zal blijken om aan de hin- derweteisen te voldoen. Gasinstallatie Ook de firma Verhuurbedrijf Bruining was bij de Kroon in beroep gegaan tegen een kennisgeving van B en W tot sluiting van een gasflessenvulinstallatie aan de Kerkstraat in Den Hoorn. Ver geefs, want de Kroon heeft dit beroep ongegrond verklaard en de installatie wordt dan ook buiten bedrijf gesteld. B en W zijn nu met Bruining in onderhan deling over een oplossing. De bedoe ling is een vulinstallatie te bouwen op het terrein van de voormalige vuilstort plaats de Rooie Zee. Ook andere Texel se bedrijven zouden hier hun gasflessen moeten kunnen vullen. Verwacht wordt dat tegen een hinderwetvergunning op dit terrein geen bezwaren zullen komen omdat binnen een straal van 500 meter geen omwonenden zijn. In de raadsver gadering van woensdag j.l. gaf de heer J. C. Dros te kennen een gasflessen vulinstallatie niet zo gewenst te achten op de Rooie Zee en wel uit landschap pelijke overwegingen. Het terrein van de rioolzuiveringsinstallatie aan de Pontweg bij Den Burg leek hem geschikter. Wethouder Van der Kooi zei dat het landschap van de Rooie Zee niet zal lijden want een deel van de vuilberg zal worden uitgegraven om de installatie te kunnen bouwen. Op afstand zal er weinig van te zien zijn. Zuivering De Kroon heeft ook het beroepsschrift ongegrond verklaard dat door de heer D. Bakker was ingediend tegen het afgeven van een vergunning voor het oprichten van een rioolzuive ringsinstallatie aan de Pontweg (Ever- stekoog). De uitgebreide installatie aldaar, waar het overgrote deel van het rioolwater van Texel wordt gezuiverd, is inmiddels gereed en zal binnenkort officieel in gebruik worden gesteld. hang met de bosaanplant in Texels noordpunt. De daarvoor benodigde grond is nog niet allemaal verworven. Dat van De Graaf grond zou zijn gekocht, is een onjuist gerucht. Er is wel overeenstemming bereikt over de her verkaveling van gronden in de omge ving. Zoals bekend is de bedoeling daarvan dat de boeren niet door de bosaanplant worden gedupeerd. Dat probleem is veel makkelijker opgelost dan zich aanvankelijk liet aanzien. Over de subsidie die nodig is voor de bosaan plant is ook al overeenstemming bereikt. Commissie Nauta erkende dat de commissie voor natuurbehoud en recreatie dit jaar nog maar één keer heeft vergaderd. De vergaderfrequentie hangt nl. af van de aanwezigheid van problemen waarbij het oordeel van deze commissie is gewenst. Alleen als er wat te praten valt, wordt een vergadering uitgeschre ven. De uitbreidingsmogelijkheden van camping Om de Noord in De Koog hebben niets te maken met de 'beslui teloosheid van de RST' (klacht van Jan van Asselt). De heer Eelman weet in welke richting hij kan uitbreiden en er is dus geen enkele reden voor kritiek aan het adres van RST of gemeente. Het ziet er naar uit dat makkelijk overeenstemming zal worden bereikt over de breedte van de dijkwegen. Over deze zaak loopt een beroep van de gemeente bij de Kroon. Partijen in het geschil zijn enerzijds gemeente. Rijks waterstaat en waterschap en anderzijds de Stichting Natuur en Milieu. Het heeft er even naar uitgezien dat een compro mis was te bereiken, maar pogingen in die richting zijn mislukt. Werkgelegenheid In samenwerking met Staatsbosbe heer, Rijkswaterstaat en gewestelijk arbeidsbureau doet de gemeente pogin gen om het Rijk alsnog te brengen tot „werkverruimende maatregelen". Dit als reactie op het voor deze winter niet meer beschikbaar stellen van geld voor aanvullend werk in bos en duinen. Niet alleen als werkverschaffing is het helm- planten nuttig, ook het dringend nood zakelijke onderhoud van de duinen is ermee gediend. Over de onlangs herbo ren commissie werkgelegenheid kon Nauta nog niets concreets meedelen. De commissie begint lekker te draaien. In het bijzonder is het onderzoek gericht op het aantrekken van schelp diercultuur (mosselen) naar Texel. Zeer spoedig zullen daarover nadere medede lingen worden gedaan. Overdreven ver wachtingen moet men van de Commis sie Werkgelegenheid overigens niet hebben. De ligging van Texel houdt beperkingen in als het gaat om het aantrekken van werkgelegenheid en niet vergeten moet worden dat het de (particuliere) bedrijven zijn waarvan uit eindelijk afhangt of hier wat gebeurt of niet. De commissie kan hoogstens bemiddelen, mogelijkheden onderzoe ken, voorwaarden helpen scheppen. Tot voldoening stemt het dat tegen woordig het voortbestaan van de zuivel fabriek De Eendracht wel zo goed als gewaarborgd is. Er is daar zelfs één arbeidsplaats bijgekomen. Het industrieterrein in Oudeschild is voorlopig niet uitverkocht. Voor onge veer de helft van de totaal beschikbare oppervlakte is tot dusver serieuze be langstelling getoond. Woningbouw Zorg over de toekomstige woning- bouwmogelijkheden bleek uit vrijwel alle algemene beschouwingen. Nauta wees op een vertragende factor die tot dusver nauwelijks aandacht heeft gehad: niet altijd zijn particulieren bereid om voor een redelijke prijs grond aan de gemeen te te verkopen. „De eisen die de eigenaars stellen zijn soms verregaand en onredelijk", aldus Nauta. die de hoop uitsprak dat de mensen zich in dat opzicht wat meer maatschappelijk op stellen. Feit is dat de onderhandelings positie van de eigenaars sterk is. De gemeente heeft door het geven van een bestemming waardestijging van de De Chr. Muziekvereniging „Excel sior" uit Oosterend heeft zaterdag op het concours te Alblasserdam een eerste prijs behaald. Onder leiding van de heer A. Kuik bracht het korps ais verplicht werk „Two synphonic interludes" van M. Boekei en als vrij werk „Ballade" van dezelfde componist. Vooral het ver plichte nummer met zijn moderne in slag werd door de Excelsior-mensen als zeer moeilijk ervaren. Met name aan het samenspel werden hier en daar hoge eisen gesteld. Niettemin eindigde Excelsior als hoogste in de ere-afdeling van dit twee dagen durende concours, waaraan door 30 korpsen werd deelge nomen. Totaal werden 294 VS punten behaald (vorig jaar 289VS). De jury bestond uit de heren J. van Ossen- brugge, W. Steijn en P. van Brugge. grond veroorzaakt en heeft de grond beslist nodig om het bestemmingsplan te kunnen uitvoeren. De gemeente daarentegen kan niet verder gaan dan het geven van de normale, rechtvaardi ge prijs. Bij toegeven aan de eisen zou het hek van de dam zijn. De harde en weigerachtige houding wordt zowel bij individuele pariculieren als organisaties aangetroffen. In Oudeschild is een grondtransactie om een „onbenullige oorzaak" zelfs helemaal niet doorge gaan. Ook bij het verwerven van grond voor het bestemmingsplan De Mars doet zich dit ongewenste veschijnsel voor. De kostbare vertragingen zullen met name de sociale woningbouw er niet eenvoudiger op maken. De wethouder gaf toe dat niet alle gemeentelijke woningen er even ver zorgd bijstaan. De reden is dat veel van deze huizen gemeente-eigendom zijn ge worden omdat zij gesaneerd moesten worden, maar in verband met de wo ningnood toch niet zijn gesloopt. Het beleid is erop gericht alleen de meest noodzakelijke woningen in gemeentelijk eigendom te houden en de rest te verkopen en het geld dat daarbij vrij komt „maatschappelijk meer rendabel" te gebruiken. Fietspad Het fietspad Den Burg-Den Hoorn zou wel eens een traject van lange adem kunnen worden. Er is een groot bedrag mee gemoeid dat door de gemeente helemaal zelf moet worden opgebracht omdat het pad niet voor subsidiëring in aanmerking komt. De situatie is verge lijkbaar met die van het Oosterender pad, waarvoor ook een jarenlange strijd nodig is geweest. Zoiets lukt geen tweede keer, temeer daar het fietspad naar Den Hoorn veel minder urgent is dan dat naar Oosterend. Uit de woorden van Nauta viel verder te proeven dat aansluiting van een groter deel van Texel op het aardgasnet voorlopig wel vergeten kan worden. Het hangt helemaal af van het Gasbedrijf dat in deze tot niets kan worden gedwon gen. Volgens Nauta zou het ook niet redelijk zijn in deze veel pressie uit te oefenen want het Gasbedrijf heeft zich tot dusver bijzonder soepel opgesteld bij het ingaan op gemeentelijke wensen. Controle Het dagelijks controleren en begelei den van de woningbouw, zoals gewenst door de Pakt-fractie, is niet de taak van de gemeente. Het gemeentelijk bouw en woningtoezicht controleert of de tekeningen worden nageleefd en of de constructies deugen. Voor de rest be rust het toezicht bij de architect. Aldus deelde wethouder Gerard van der Kooi mee op desbetreffende vragen. Wat betreft het gewenste vijfjarenplan voor de woningbouw zei hij dat een gefaseer de bouw eigenlijk al is te vinden in het zeer binnenkort vast te stellen structuur plan. In 1979 zullen op Texel 55 wonin gen gereed komen en in 1980 ongeveer vijftig. Ter voorkoming van vervuiling van de straat tracht de gemeente tot een (Lees verder op pagina 2) in de zaal van het gebouw van de Rijksscholengemeenschap zal op vrijdag 23 november een forum- en discussie-avond wor den gehouden over de werkgelegenheid op Texel. De bijeen komst is voor iedereen toegankelijk en wordt georganiseerd door de FIMV Texel en het Mensen Zonder Werk-projekt. Het is de bedoeling aan de avond een ontspannend karakter te geven ongeveer in de stijl van het VARA TV-programma „Haagse kringen". Er komt dus ook muziek aan te pas en die wordt gemaakt door de band „Monkeys Revival". De forumleden hebben slechts drie minuten de tijd om een bepaalde vraag te beantwoorden en worden daarna door de band „uit- geswingd". Ook na afloop zal de band nog geruime tijd voor gezelligheid zor gen. In het forum zullen alle politieke partijen uit de gemeenteraad alsmede D '66 zijn vertegenwoordigd: J. Nauta (CDA, wethouder voor onder andere werkgelegenheidszaken), D. Welboren (Pakt), N. C. Barendregt (VVD), D. Schilling (Texels Belang), J. C. Dros (onafhankelijk) en mevr. L. Dijkema (D '66). Voorzitter is burgemeester J. Engelvaart. Ook wordt beschikt over een „panel van wijze mannen", bestaande uit de heren Bischop van de Economisch Technologische Dienst van de provincie Noordholland, A. Maas dam van het Gewestelijk Arbeidsbureau en FNV-districtsbestuurder Stevens. De drie vragen die het forum krijgt voorgelegd zijn: 1. Kunt u naar aanleiding van uw ver kiezingsprogramma een kort overzicht Hat afgelopen weekend is zeer vreugdevol geweest voor Aannemer Van Oord en Rijks waterstaat, want vlak voor het verstrijken van de termijn is het gelukt de contractueel vastgelegde hoeveelheid zand op het Texelse strand te spuiten. In de nacht van vrijdag op zaterdag om 24.00 uur moest 2,7 miljoen mJ zijn aangebracht. Enkele uren voor dat tijdstip was die hoeveelheid bereikt en haalden alle betrokkenen voor het eerst sinds weken opgelucht adem. Zoals bekend is het zandsuppletie- projekt door veel pech achtervolgd ge weest. Het werk is overigens nog niet klaar. Van Oord gaat door tot 15 november, zodat uiteindelijk meer dan 3 miljoen m3 zand zal zijn gestort. Thans is men bezig ter hoogte van strandpaal 27. Na 15 november wordt overgegaan tot het opruimen en afvoe ren van het materiaal en zal de firma Tatenhove takkenschermen plaatsen om te voorkomen dat het opgespoten zand wegwaait. Op de avond van Ouwe Sunder klaas zal hotel De Lindeboom-Texel zijn geopend. Mede op verzoek van veel Texelaars heeft het bestuur van de Recreatiestichting besloten de zaal voor de viering beschikbaar te stellen. Ouwe Sunderklaas zonder hotel De Lindeboom is in Den Burg nauwelijks denkbaar. Op genoemde avond zal de hele zaal beschikbaar zijn en de oude personeels- garde onder aanvoering van Piet Evers en Willem Ham zal de bediening verzor gen. Naast de gebruikelijke dranken zullen ook hapjes worden geserveerd, maar omdat de keuken van het hotel niet in gebruik kan worden genomen, moeten het uitsluitend koude spijzen zijn, die tevoren elders zijn klaarge maakt. Het bestuur van de Recreatiestich ting hoopt dat de feestgangers het ge zellig en leuk zullen houden. Het feit dat het interieur van het hotel binnen afzienbare tijd helemaal zal wor den uitgesloopt, mag geen reden zijn voor vernielingen. geven wat uw groep of partij in de af gelopen periode aan de werkgelegen heid op Texel heeft gedaan om deze te bevorderen of te verbeteren? 2. Binnen 5 jaar zullen er volgens het „Ontwerp Struktuurplan Texel" 375 425 arbeidsplaatsen bij moeten komen, en tot het jaar 2000 nog eens 300. Hoe wil Uw groep of partij dit ver wezenlijken? 3. De werkgelegenheid op Texel is hoofdzakelijk gericht op en afhankelijk van het toerisme. Gevolg hiervan is een blijvende seizoenwerkloosheid en bij verslechtering van de economie een verdere terugval en onzekerheid over het arbeidsplaatsenbestand op Texel. Als u het hiermee eens bent, ziet u dan mogelijkheden om dit in de nabije toekomst te verbeteren? De bedoeling is dat na het beant woorden van de vragen een discussie met de zaal op gang komt. Behaaglijke blouson van katoenen ribstof met gebreide kraag en manchetten; ook met stoffen kraag De prijs is weer een meevaller MOOE CENTRUM GAAVEHSTRXAT 13 on 16 OEN 0UHG

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1