Groen ^wartsjexels in het harG SOS-verkoping nu ook in Den Burg Vierde fase UL O-plan onzeker Commissie akkoord met plan muziekschool ISOLATIE SLORDIG EN ONZORGVULDIG Toezicht NWR was bijzonder slecht Ingaand zaterdag a.s. CONCLUSIE NA ENQUÊTE WONINGBOUWVERENIGING: KOSTEN RUIM EEN MILJOEN Burgemeester opent rioolzuivering /i 93e JAARGANG NR. 9427 VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR Wilh«lm inalaan 4-6 d«n Burg Die mening bleek althans te heersen in de commissie. Daar werd er veel nadruk op gelegd dat de gemeenteraad volkomen vrij moet zijn als zij de beslissing over de vierde fase moet nemen. Op geen enkele wijze mag tijdens de uitvoering van de eerdere fase een situatie ontstaan waardoor men zich gedwongen zal voelen verder te gaan. De muziekschool zal als nieuwe vleu gel aan het oude Ulo-gebouw worden gemaakt en wel aan de achterzijde, dus aan de Wilhelminalaan. Het bouwplan omvat zes leslokalen voor individuele instrumentale lessen, twee leslokalen voor groeps- en klassikale lessen, een voorspeelruimte die tevens voor ensem bles is te gebruiken, een directiekamer, tevens reservelesruimte, een docenten kamer/vergaderruimte alsmede de nodi ge bergruimte en een keukenhoek. Het grootste onderdeel is de (zeshoekige) voorspeelruimte die een doorsnee heeft van 14 meter en plaats biedt aan Do peuterspeelzaal. eerste fese van het ULO- plan, is ei in voi bedrijf. Vanmiddag heeft de officiële opening plaats. Met ingang van zaterdagmiddag as. zullen ook in Den Burg derde wereld-artikelen worden verkocht. De Texelse werkgroep van de Stich ting Ontwikkelings Samenwerking (SOS) heeft daarvoor de beschikking gekregen over „De Poort" bij de Gereformeerde kerk aan de Elemert. Het is de bedoeling hier elke tweede en vierde zaterdag van de maand ver koping te houden, telkens van 14.00 - 17.00 uur, maar het is dan wel nodig dat de werkgroep nog wat vrijwilligers aantrekt om deze activiteit te verzor gen. Wie belangstelling heeft, kan kontakt opnemen met Jaap Vlaming, Achtertune 17 te Oosterend, telefoon 1 (02223) 858. De SOS-aktiviteiten op Texel verlo- 1 pen tot dusver uitstekend. De groep is I nu twintig weken aktief en heeft in die tijd een omzet gehad van maar liefst f15.000, Dat komt neer op f750,— I per week. De verkoop had tot dusver 1 voornamelijk plaats in het jeugdge- 1 bouw aan de Oranjestraat in Ooster end, iedere eerste en derde zaterdag 1 van de maand. Dat blijft voorlopig zo. Belangrijk is dat de bezoekers geen koopplicht hebben. Wie alleen maar wil kijken of een kopje thee of koffie drinken is ook welkom. verdere stappen staat op de agenda van de ledenvergadering van de Woning bouwvereniging, te houden op vrijdag avond 27 november in de kantine van de technische school. Bij die gelegenheid komt ook de balans en resultatenreke ning van de vereniging aan de orde. Deze stukken zijn al onderwerp van studie geweest bij het dagelijks en algemeen bestuur, alsmede bij de taak groepen van de vereniging. In een gecombineerde vergadering zijn alle gerezen vragen uitvoerig beantwoord. Geïnteresseerde leden kunnen een ver eenvoudigd exemplaar van de jaarreke ning met ingang van dinsdag a.s. afhalen bij het kantoor van de vereni ging aan de Boogerd in Den Burg. De rekening 1976-'77 vertoont een verlies van maar liefst negen ton, verband hou dend met het isolatieproject. Wanneer echter rekening wordt gehouden met de administratieve verwerking hiervan is sprake van een reëel verlies van f377.000, Daar staat tegenover dat in het boekjaar 1977-'78 sprake is van een positief saldo van vier ton. Woensdagochtend 21 november zal burgemeester J. Engelvaart de onlangs sterk uitgebreide rioolzuiveringsinstalla tie aan de Pontweg ter hoogte van Everstekoog officieel in gebruik stellen. Tevoren zullen de mensen die voor de plechtigheid zijn uitgenodigd in het raadhuis bijeen komen, waar een toe lichting zal worden gegeven op de wer king van deze installatie die verreweg de grootste is van Texel en waarop het overgrote deel van het eiland dan ook is aangesloten. Vervolgens gaat het gezel schap naar het terrein van de zuivering, waar de burgemeester op de knop zal drukken. Het gebeuren wordt met een aperitief en lunch in hotel Juliana in De Koog afgesloten. Veel willekeur schijnt te hebben ge heerst bij het aanbrengen van tocht- strips. 62 bewoners verklaarden dat geen tochtstrippen aan de ramen waren aangebracht, bij 59 waren deze strips achterwege gelaten bij de deuren. Nieuw hang- en sluitwerk (sloten, schar nieren) waren bij 61 bewoners wel aangebracht, bij 307 bewoners niet en de overige bewoners wisten het niet of lieten de vraag onbeantwoord. De enquête geeft ook antwoord op de vraag of tijdens de uitvoering van de isolatie extra werk in het betreffende huis werd verricht, of dat gebeurde in opdracht van de Woningbouwvereni ging en of de bewoners daardoor een rekening ontvingen. Ter vermijding van misverstand moet worden vermeld dat het installeren van centrale verwarming in de woningen wel naar wens is gebeurd. Vergadering Bespreking van de enquête en de De commissie voor Welzijnszaken is dinsdagavond akkoord gegaan met de bouw van de muziekschool als derde fase van het ULO-plan. Met de bouw en inrichting van de muziekschool is een bedrag gemoeid van f1.086.762,— alles inbegrepen. Dat betekent dat van het totaal voor het ULO-plan uitgetrokken bedrag (71,8 miljoen) nog maar ruim f37.000,— overblijft om de vierde fase te verwezenlijken. Het staat bij voorbaat vast dat dit veel te weinig is. Het is dan ook niet uitgesloten dat van de vierde fase helemaal zal worden afgezien, temeer daar de voor zieningen die in deze laatste fase zijn gedacht minder urgent zijn. ongeveer 150 personen. De aanbouw is uitgevoerd in twee lagen volgens het split level-systeem, wat betekent dat de vloer van de benedenverdieping zich een stuk beneden het maaiveld bevindt en de totale hoogte dus beperkt blijft. Spoedige start Als ook de gemeenteraad akkoord gaat, wordt waarschijnlijk al in februari met de bouw begonnen, direct na vol tooiing van de derde fase die momenteel in volle gang is. Het direct kunnen doorgaan werkt kostenbesparend en de Stichting Dorpscommissie Den Burg heeft dan ook op spoedige besluitvor ming aangedrongen. Voor de aanbouw van de muziekschool moet nogal wat Maquette van de oude ULO met rechtsvoor de geplande muziekschool. Het ontwerp Is van architectenbureau Jan Visser. voorbereidend werk worden verricht. Onder meer moeten nog akoestische adviezen en adviezen voor de staal- en betonconstructies worden ingewonnen. Met de eigenlijke bouw zal ongeveer een jaar zijn gemoeid. Het bouwplan is afgestemd op de rijksrichtlijnen voor akkommodaties van centra voor kunst zinnige vorming. De muziekschool zal een totale oppervlakte van 460 mJ beslaan en een inhoud krijgen van 1.560 m3. De omvang is dus vergelijkbaar met die van de rest van het Ulo-complex. Het is de bedoeling over de indeling van het omliggende terrein nog een bespreking te beleggen met de omwo- (Lees verder op pagina 2) Het bovenstaande is de vernietigende conclusie op grond van een enquête die de Woningbouwvereniging heeft gehouden onder de bewoners van alle huizen die destijds van isolatie en centrale verwarming zijn voorzien. Het is een bevestiging van de indruk die reeds was ontstaan als gevolg van klachten van tal van huurders en waar door binnen de vereniging groot onbe hagen was ontstaan. Het bestuur van de Woningbouwver eniging heeft zich inmiddels met de enquêteresultaten gewend tot de Hoofdingenieur-directeur voor de Volks huisvesting in Haarlem met het verzoek over te gaan tot een diepgaand onder zoek van deze kwestie, onder andere met als doel de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken vast te stellen. Zoals bekend is het CV/lso-project van de Woningbouwvereniging ook in finan cieel opzicht uit de hand gelopen. De begroting werd met 1,5 miljoen over schreden. Het is echter niet waarschijn lijk dat de gesignaleerde slordige werk wijze de hoofdoorzaak van deze over schrijding is, maar veel meer de te optimistische raming die door de Natio nale Woningraad was gemaakt. Tot het houden van een enquête alvorens om een onderzoek te vragen werd besloten in de ledenvergadering van 24 april van dit jaar. Dat de kwestie onder de bewoners leefde bleek wel uit het feit dat van de 683 verzonden vragenlijsten er 457 (67%) werden terug ontvangen. Het organiseren van de enquête was een operatie op zichzelf. Het was belangrijk dat het samenstellen van de vragenlijst zorgvuldig zou ge schieden om op betrouwbare gegevens te kunnen rekenen. Twee deskundigen van de Nationale Woningraad werden daarbij te hulp geroepen. De vragen werden door het bestuur opgesteld in overleg met de taakgroep leden- en huurderscontacten. De wijze waarop de terug ontvangen vragenlijsten waren ingevuld kon over het algemeen als goed worden aangemerkt. Uit de ant woorden is duidelijk naar voren geko men dat de onzorgvuldige manier van werken, de slechte afwerking, het ge brek aan voldoende toezicht en het niet goed functioneren van de aangebrachte tochtstrippen, de meest voorkomende klachten zijn. Onlogisch Uit de vraag hoeveel kozijnen in de woning van dubbel glas waren voorzien kwan naar voren dat onlogisch en zonder vast schema is gewerkt. Het kwam voor dat bij twee woningen onder één kap het keukenraam van de ene woning van dubbel glas werd voorzien en hetzelfde raam bij de andere woning niet. Bij blokken van dezelfde woningen verschilde het aantal geplaatste ruiten. Bij een aantal woningen werd isolatie glas geplaatst in de ramen van de bovenverdieping en bij andere wonin gen niet. En soms werden kleine ramen van isolatieglas voorzien en belangrijke grotere ramen niet. Soms zijn ook dubbele ramen geplaatst in de bijkeu kens, wat niet de bedoeling was. Er zijn kozijnen waarvan twee centimeter aan een kant letterlijk werd afgehakt omdat het glas bij het inzetten te breed bleek te zijn. Slordig en ruw Van de 146 bewoners die klachten uitten over de manier waarop de dub bele beglazing was uitgevoerd was in 43 gevallen sprake van slordig en ruw werken. In 34 gevallen lekten de ramen of trad condensvorming op en in 38 gevallen pasten de ramen niet waardoor tocht ontstond. Vijftien bewoners had den geconstateerd dat ramen bij het uitzetten waren beschadigd of afge keurd. Ook het aanbrengen van de isolatie in de spouwmuren is niet altijd naar wens gebeurd. In 12 gevallen was sprake van scheuren in muren of stuc werk en in zeven gevallen schoof de isolatie door en kwam materiaal op de De manier waarop in de woningen van de Woningbouwvereniging isolatie is aangebracht, is bijzonder slordig en onzorgvuldig geweest. Het heeft bovendien ontbroken aan behoorlijk toezicht en er is niet of nauwelijks nacontrole geweest op de verrichte werkzaamheden. Administratief gezien is er geen juiste kostenberekening van de ver schillende complexen geweest. Het werk is niet afgemaakt dan wel niet opgeleverd zoals het behoort. zolder terecht. Verder waren er klachten over het niet behoorlijk opnieuw inmet selen van de stenen in de gevel, vocht- plekken of het slechts gedeeltelijk vol spuiten van de spouw. Ook werden ventilatiekanalen dichtgespoten. Voor zover in de huizen een niet beloopbare zolder was, was daar in 18 gevallen geen isolatie aangebracht. In huizen met een schuin plafond in de slaapverdieping was dit plafond in 59 gevallen niet geïso leerd. Op de beloopbare zolders was bij 138 huizen geen isolatie tegen de schuine kant van het dak aangebracht.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1