Voor het weekend Suikeroom „They called him bulldozer" w. Spoelstra spreekt op herfstvergadering van paardenvrienden Fancy fair in Den Hoorn Griekse mythe voor vrouwenverenigingen van 10 en 11 november 1979 Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Prijzen verloting Bartiméushoeve ha! óók lid van de fietsclub! Zuigelingenbureau „De Waldhoorn" viert zilveren jubileum VRIJDAG 9 NOVEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA S r Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichane- lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. Van Karsen, Kogerweg 132, Den Burg, tel. 4319. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 11 november 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur drs. Leppink, uit Den Helder, kerkvoogdijcollecte De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Najaarszendingscollecte Den Hoorn 9.30 uur ds. Hoekstra viering Avondmaal zendingscollecte De Koog 19.30 uur ds. Wolthaus zendingscollecte De Waal 11 uur ds. Hoekstra viering Avondmaal zendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, doopdienst najaarszendingscollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll Langhout, maandcollecte GEREFORMEERDE KERKEN Vrijdag 9 november Den Burg 19.30 uur ds. Blaauw dankdienst voor Gewas en Ar beid. Zondag 11 november: Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw 19.00 uur ds. De Boer Oosterend 10.00 uur ds. De Boer H. Avondmaal 17.00 uur ds. Blaauw, H. Avondmaal GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 14 november: Oosterend 19.00 uur ds. R. Boogaard, uit Leiden GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Bosma, uit Dokkum. Kinderoppas aanwezig ROOM-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Rode Kruis-gebouw Jonkerstraat, Den Burg Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Donderdags: 19.30 uur Bediening School. 20.30 uur Dienst Vergadering. I de Bartimeushoeve gehouden. Tijdens het zaalvoetbaltoernooi dat afgelopen zaterdag in sporthal Ons Genoegen werd georganiseerd door Poltax, is er een verloting ten bate van Een aantal prijzen kunnen nog afge haald worden bij Taxi Toon Smidt, Wilhelminalaan 4 in Den Burg. Het gaat hierbij om de volgende nummers: 102, 118, 201, 204, 261, 318, 360, 382, 401, 423, 467, 499, 588, 751, 757, 797, 827, 851, 1071, 1053, 1098, 1142, 1157, 1218, 1724, 1828, 1850. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 3. Ben tuurde onafgebroken door zijn kijker naar het niet zo grote aantal passagiers, dat over de reling hing. Een beetje apart stond een forse man met dik grijzend haar, bruin gebrand door de zon, die nieuwsgierig het toneel bekeek. ..Dat kon 'em best es ziin", meende Ben, „hij weet tenslotte ook niet naar wie hij moet uitkijken". Zijn intuïtie had hem geen parten gespeeld. Toen de man met het grijze haar op de vaste wal stond, met twee grote koffers, keek hij zoekend rond, terwijl alle andere passagiers al werden ingepalmd door afhalers. Ben besloot er maar op af te stappen ,,Bent u meneer Simon Goldberg?" vroeg hij en toen opeens het wat gesloten gezicht zich ontspande en de ogen oplichtten, voegde hij er aan toe: „Ome Simon?" „Ome Simon, jal" lachte de ander. „Je bent het nog niet vergeten, jongen. Jij bent Ben, denk ik zo. En waar zijn de twee meiden?" Thea voelde zich al te lang op de achtergrond geschoven, al griezelde ze een beetje van die uitdrukking,,mei- den". „Dag ooml" zei ze, „ik ben Thea". „Thea, Thea wacht es even Doortjel Natuurlijk!" Thea's gezicht betrok. Theodora heette ze, en op school had ze Doortje geheten, maar zodra ze van de Mulo af was had ze zich Thea laten noemen. „En waar is Anneke? O kind, jóu zou ik direkt herkend hebben, jij bent nog niks veranderdl" „Dag ooml" Anneke voelde haar hand als in een bankschroef geklemd. „Hebt u centen meegebracht? Voor drop?" Oom Simon lachte hartelijk. „Wou je meteen al drop gaan kopen, meisje? Verdient je man niet genoeg? Tussen twee haakjes, waar is die vrijer?" „De plicht", zei Anneke, „hij zit op school. Te veel zieken en een begrafe nis, hij kon niet weg". „Nou, die zie ik nog wel". Herman, die zich op de achtergrond gehouden had, zoals paste (naar hij meende) als aangetrouwde, kwam een beetje offi ciëler de oom van zijn vrouw begroeten, en oom Simon was kennelijk onder de indruk van Jannie, die als een echte mevrouw toonde te weten hoe het hoorde. „Komt u maar bij ons in de Buick", decreteerde Ben, „de koffers kunnen wel achterin, dan gaan we eerst eens een stukje eten en dan kunnen we de kennismaking voortzetten, want hier staan we maar op de keien". „En da's niet best", vond oom Simon. Zo verliep de aankomst van Simon Kolberg in het land, waaruit hij voor zovele jaren vertrokken was, om zijn foruin te zoeken onder de Braziliaanse zon. HOOFDSTUK 2 Waarin de suikeroom komt eten „Zo", zei Pieter, tevreden toen hij zijn vrouw weer aan tafel zag, „en hoe was het in Amsterdam". Anneke was uit de Buick gestapt, Bernard was niet mee naar binnen gegaan en oom Simon ook niet, want Jannie vond het beter dat ze maar zo gauw mogelijk doorreden, dan kon oom Simon z'n koffers uitpakken. Oom Simon had beloofd dat hij zo gauw mogelijk een dagje kwam, om met „de hele reut" kennis te maken. Zaterdag, dan was de baas ook thuis. „Hoe ziet ie eruit moeder?" vroeg Kas. „Twee armen, twee benen en z'n kop zit bovenop", wist Simon, die even stopte met eten. „Haha", lachte Kas vruegdeloos, „onze grapjes". „Hij is zo te zien een jaar of vijftig, nogal lang en fors, dik grijs haar, bruin, en hij heeft een aardig gezicht. O ja, en hij rookt een pijp". „Da's belangrijk", zei Pieter, „in dat opzicht hebben we dus iets gemeen". Voor Pieter was het een beproeving dat hij in de klas niet kon roken, en verder ontzegde hij zich dat genot slechts tijdens het eten en het slapen. „Was ie erg deftig?" informeerde Kees, nog onder de indruk van het miljoenenverhaal. Anneke schoot in de lach. „Deftig? Nou, dèt nou juist helemaal niet. Hij was eigenlijk nog helemaal Ome Simon van voorheen". „Vijftig lijkt me nogal jong", kriti seerde Pieter, „hij is een broer van je moeder". „Hij zal dichter bij de zestig dan bij de vijftig zijn", stemde Anneke toe, „maar hij ziet er niet naar uit. Hij heeft iets van een zeeman, vind ik, zelfs in z'n lopen. Zoiets van geef 'em de ruimte". „Hoe was de ontvangst?" informeer de Pieter en keek zoekend rond naar de kaas. „Als je de kaas zoekt", lichtte Anne ke hem bij, „die is op. Ik beb je gewaar schuwd, als je zulke dikke plakken snijdt komt er gauw een eind aan". „Dan maar een beetje hagelslag" zei Pieter berustend. „Hoe was de ont vangst", vroeg hij ten tweede male. „Hartelijk", zei Anneke neutraal. „Je weet hoe Ben is, altijd joviaal. Thea liet heel best merken dat ze het een eind in de wereld geschopt had; hij zei Dóór- tjel" „Tegen tante Thea?" vroeg Kas met kennelijk leedvermaak, „heette die vroeger Doortje?" „Ja, maar ik waarschuw je", zei z'n moeder die haar spruiten maar al te goed kende. Kas keek onnozel. „En Jannie?" „De grande dame. Indrukwekkend. Ik geloof dat oom Simon bang van haar is. Al is hij daar niet het type voor, denk ik". „Wie zou niet bang van haar zijn", murmelde Pieter. „Ikke niet", kwam Simon, „ze kan het me doen met d'r kouwe drukte". „Maar 't is goed voor je lijn", lachte Kees, en ze lachten allemaal mee. Ze hadden eens bij oom Ben gegeten en tante Jannie had een diner in stijl, allerlei dure dingen, en de arme Simon maar vergeefs uit zitten kijken naar iets met méér substantie dan ossestaartsoep, kreeftcocktail, hazerug en meer van die lekkernijen die „geen zoden aan de dijk zetten". Hij had zelfs een licht hongerig geknor laten horen en toen had tante Jannie opgemerkt dat ze nu eenmaal geen logement voor polderwerkers hield. Geen acht slaand op de gemoedsbe zwaren van zijn zoon zette Pieter het onderzoek voort. „En waar blijft ie nou voorlopig? Bij Ben?" „Ja, voorlopig wel. Alleen Ben is in staat een miljonair in stijl te huisvesten". „Is ie dat? Miljonair?" „Tja, hoor es, zelf heeft ie er met geen woord over gepraat. Hoe dat gerucht in de wereld gekomen is, dat weet ik eigenlijk niet eens". „Maar hij heeft goed geboerd". „Tja, dat zal wel. Och, weet ik veell" riep Anneke geërgerd uit. „Wat kan het me schelen!" „Net mijn mening", bromde Simon. „Waarom is ie eigenlijk weggetrok ken?" „Crisisjaren. Hier was geen stuiver te verdienen. Toen heeft ie gemonsterd op een boot en is ergens in Zuid-Amerika blijven hangen. Hij heeft ieder jaar op haar verjaardag een brief aan moeder geschreven, en daaruit bleek wel dat hij het best maakte en genoeg hoopte over te houden om zijn oude dag in Holland door te brengen". En je moeder? Wat zegt die er van?" „Ja, die vond het natuurlijk erg jammer dat ze niet bij de boot kon zijn, maar je weet, ze mag nog niet naar buiten. Oom Simon zal haar moeten gaan opzoeken". „Daar zal een potje gezet worden". „Geloof dat maar". (wordt vervolgd) De heer W. Spoelstra is spreker op de herfstvergadering van de Vereniging voor Vrienden van het Paard, te houden op vrijdagavond 9 november (heden) in „Rebecca" te De Waal. De heer Spoel stra zal spreken over recentelijke ont wikkelingen op paardensportgebied en zal een film vertonen van het Ministerie van Landbouw. Spreker is geen onbe kende voor de leden want hij verzorgde het commentaar tijdens het concours hippique van 1979. De agenda vermeldt verder onder meer de bespreking van het winterpro- gramma. Zondag 11 november houdt de vereni ging de herfstrit, aanvang 11.00 uur. Het wordt weer een soort puzzelrit met na afloop boerenkool met worst. Opga ve is uiterlijk vandaag nog mogelijk bij mevrouw A. Bakker-Witte in Den Hoorn, telefoon (02226) 464. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 13 novem ber om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 15 no vember om 13.30 uur. De film 'The called him a bulldozer' draait vrijdag tot en met maandag in het City theater in Den Burg. De acteur Bud Spencer speelt hierin de hoofdrol van een Amerikaanse voetballer, die met een bulldozer wordt vergeleken. De reputatie die Bud Spencer en Terence Hill met hun 'Trinity'-films verwierven was meer dan verdiend. Net als de spaghetti-westerns van Leone voegden ze iets aan het genre toe, waartoe het arrogante Hollywood in middels niet meer bij machte was, namelijk humor. In de film 'They called him a bulldozer' moet Bud Spencer het alleen doen. Spencer vertolkt in deze film een Amerikaanse voetballer die om een of andere duistere reden op het hoogtepunt van zijn roem heeft gezwo ren geen bal meer aan te raken. Hij strandt met zijn gammele vissersboot in een Italiaanse kustplaats. Hier wordt de lokale penoze gedwarsboomd door het Amerikaanse leger. Uiteindelijk wordt besloten de strijd van de zwarte markt te verleggen naar het voetbalveld en Spen cer (bulldozer) laat zich niet alleen overhalen de vriendelijke onderwereld te trainen, maar hij speelt ook een beslis sende rol in de 'touch down' die het team nodig heeft om de strijd te winnen. Dat er in deze film veel te lachen valt spreekt voor zichzelf. Maar het bekende knokwerk waaraan Spencer zijn enorme populariteit heeft te danken speelt ook in deze film een rol mee. Al met al 106 minuten kijkplezier voor personen van alle leeftijden. Zondagmiddag 15.00 uur is in de bioscoop in Den Burg een avontuur van 'Dik Trom en zijn dorpsgenoten' te zien. Dik Trom hoort dat oude Kee, die in een klein hutje woont, geen geld meer heeft om voedsel te kopen en dat boer Dirks haar uit dit huisje wil verjagen. Dik en zijn kameraden kiezen partij voor het oude vrouwtje. Ze zamelen geld in voor een orgeltje, waarmee ze haar kostje kan verdienen. Dat wordt echter door Kee's neef, een boosaardige kwajon gen, gestolen. Dik zou Dik niet zijn als hij niet na veel spannende achtervolgin gen de deugniet in zijn kraag pakt en Kee een goede oude dag bezorgt. Tussen al deze spannende avonturen door beleeft Dik Trom hele gekke avonturen met veldwachter Flipse, die voortdurend loopt te schelden: „Dui zend bommen en granaten". 'Dik Trom en zijn dorpsgenoten' is te zien voor personen van alle leeftijden. Dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid daarvan zal donderdag 15 november, aanvang 19.30 uur, een receptie worden gehouden, gevolgd door een revue. Aan die revue wordt onder andere meege werkt door de Hoornder toneelvereni ging De Vriendenkring. De Hervormde zusterkringen van Den Hoorn en de Prins Hendrikpolder hou den 23 november in „Ons Huis" in de Herenstraat een verkoopdag en fancy fair ten bate van de restauratie van de kerk. Wie nog rommeltjes en leuke spulle tjes te koop heeft of nog iets wil maken voor de verkoop en verloting kan zich in verbinding stellen met A. Zwanenburg- Troost, telefoon (02226) 272 of A. Vlaming-Troost, telefoon (02226) 236. De amateurtoneelgroep Toverlink uit Berkhout heeft vrijdagavond een optre den verzorgd in de Burgemeester De Koninghal voor de leden van zowel de afdeling Texel van de Plattelandsvrou wen als het Katholiek Vrouwengilde. Gebracht werd „Een draad in het donker" van Hella Haasse, gebaseerd op een bekend verhaal uit de Griekse mythologie. De avond werd meegemaakt door omgeveer driehonderd leden van beide verenigingen. De kwaliteit van het gebo- dene was goed hoewel de waardering die het publiek er voor opbracht, nogal uiteenliep. Ondanks het klassieke karakter van het stuk paste het in deze tijd om de conflictstof die naar voren kwam men selijk en van alle tijd is. Menselijke relaties hebben Hella Haasse vaker geïnspireerd. Zij schept conflictsituaties voor haar personages die voor hen de ondergang tot gevolg hebben of uit monden in zelfinzicht. Dat zelfinzicht wordt bevochten doordat de perso nages zich rekenschap geven van het culturele verleden van de mensheid. Met „Een draad in het donker", het stuk dat vrijdag in de Burgemeester De Koninghal werd gebracht, leeft de hoofdpersoon in zo'n conflictsituatie.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5