Cjrocn kwartsJexel s in het hart-, „SPELEMAER" OPEN Agrarisch /evensstuk aangrijpend gebracht Eerste fase dorpshuis klaar Wielervereniging wil eigen parcours Slecht zicht medeoorzaak dodelijk ongeval Amateurtje opende toneelseizoen LE Dorpscommissie verbaasd over even tuele bouwstop Opnieuw muurtje tegen de grond Texelse tors oend Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. mi rin( Peuterspeelzaal „Spelemaer" is vrijdagmorgen officieel geopend. De peuterspeelzaal is ondergebracht in het oude ULO-gebouw aan het Schil derend in Den Burg, die tot dorpshuis wordt verbouwd. Met de totstandkoming van de peuterspeel zaal is een einde gekomen aan de ruimte-problemen voor de peuters en aan de bouw van de eerste fase van het dorpshuisplan. Ine van Groenigen maakte de deur officieel open. Voor deze kleine plech tigheid kreeg zij de sleutel aangereikt door vier kinderen, die de sleutel in een grabbelton moesten zoeken. Het waren de nog zeer jonge Katrien Arendsen en Peter Boonstra en Jan Riekus Janssen en Margaretha Prins, die acht jaar geleden onder leiding van Ine van Groenigen in de eerste speelzaal voor peuters zaten. Vooroordeel Marja de Winter, voorzitster van de Overkoepeling voor peuterspeelzalen op het eiland, benadrukte de functie van deze peuterspeelzaal: „Veel men sen denken dat dit iets is voor luie moeders. Dat is niet waar. We doen het in de eerste plaats voor de opvoe ding van de kinderen. Het is jammer dat dit vooroordeel bij sommige ouders nog steeds bestaat", aldus Marja de Winter. Ook hoopt ze dat de financiële drempel verlaagd kan worden. Gelukkig zijn er veel vrijwilligers, zelfs twee man nen van het Mensen-Zonder-Werk-pro- jekt zijn erbij betrokken Irreëel Namens de stichting Dorpscommis sie Den Burg feliciteerde voorzitter D. van Heerwaarden de eerste peuters die van de zaal gebruik maken. Voorts hoopte hij op een goede samenwerking tussen de dorpscommissie en de peu terspeelzaal en sprak de wens uit dat de tweede, derde en vierde fase van het dorpshuisplan even snel worden gerealiseerd als deze eerste fase. De peuterspeelzaal is de eerste stap naar het einddoel, inclusief fase vier. Daarom was Van Heerwaarden nogal verontrust over de mogelijke bouwstop na fase drie: de bouw van de muziekschool. Enkele raadsleden sug gereerden dit vorige week in de com missie voor Welzijnszaken, omdat de eerste drie fasen (waaronder de bouw van de muziekschool) te duur uit zullen vallen. Daarom zou er geen geld meer beschikbaar zijn voor fase vier. D. van Heerwaarden vond deze voor stellen irreëel, juist omdat de gemeen teraad de muziekschool in de derde fase heeft gepland. In de vierde fase komen verschillende instanties, vereni gingen en cursussen aan bod, die Tijdens de ledenvergadering van afge lopen vrijdag drongen de leden van de Wielervereniging Texel aan bij het bestuur öm stappen te ondernemen die leiden tot een eigen wedstrijdparcours met daarbij een kleed- en wasgelegen heid. De leden vinden dat het tijd wordt dat de onderlinge wedstrijden gehouden moeten worden op een van het verkeer afgesloten parcours. Hoewel het par cours rond de Hogeberg als een selec tieve wedstrijdronde wordt benut is het toch onveilig voor de renners dat het verkeer tijdens de wedstrijden normaal doorgaat. Het plaatsen van waarschu wingsborden en het waarschuwen van passerende automobilisten is geen ga rantie voor een veilig wedstrijdverloop. Gelukkig zijn er tot nu toe geen ongeluk ken gebeurd, maar het bestuur was van mening dat de verantwoording groot is. Hoewel het bestuur bij de gemeente heeft aangedrongen op een wedstrijd parcours, is het tot nu toe onduidelijk wat de plannen in die richting zijn. In het afgelopenjaarmaakte de vereniging voor al bij de jeugd een sterke groei door. De vergadering ging akkoord met de aan koop van zes jeugdracefietsen, om hiermee de jeugd te blijven stimuleren deel te nemen aan deze sport. Voor f60,— kan men een jeugdfiets huren voor de periode van 1 jaar. Van links naar rechts: Ua Goènga, Joke Beer/ing, Tiny Zaderts, Lenie Boekei en Janny Boonstra. noodzakelijk zijn, aldus D. van Heer waarden. „Zij mogen niet de dupe worden van de vooruitgeschoven bouw van de muziekschool en de hoge kosten daarvan". De dorpscommissie denkt er over een brief naar het college van Burge meester en Wethouders te schrijven om te voorkomen dat van hun eigen plannen niet veel meer overeind blijft staan. Begin Ine van Groenigen begon in septem ber 1971 met de eerste peuterspeelzaal op Texel in de Witte Burcht. In het begin kwamen op vier ochtenden per week acht peuters bij elkaar. Zij merkte dat behoefte voor een peuterspeelzaal bestond. Bovendien was zij kleuterleid ster in Den Helder geweest en wilde graag contact met kleine kinderen houden. Speelgoed werd door ouders aan geboden en sommigen maakten spe ciaal voor dit doel nieuw en stevig materiaal. Een jaar later nam Lenie Boekei de taak van Ine over. Het aantal ouders dat hun kinderen naar de peu terspeelzaal wilde brengen, werd steeds groter. Er kwamen wachtlijsten. Het bestuur van de Nederlands Hervormde kerk Den Burg gaf toestemming de peuters in „Eben Haëzer" in de Julia- nastraat onder te brengen. Twee winters lang hebben ze hier gespeeld. Leidsters Daarna verhuisden „De Kwettertjes" naar de Schakel in de Binnenburg. Meer ruimte (twee verdiepingen) bete kende tevens d?t meer leidsters aan wezig moesten zijn om samen met de kinderen te (voor)lezen, knutselen en een oogje in het zeil te houden. Gerda van Dijk en Joke Beerling waren de volgende vrijwilligsters. Later viel Tiny Zadeits voor Gerda van Dijk in. De Kwettertjes hebben tot de opening van „Spelemaer" in de Schakel gezeten. Te duur Inmiddels richtte mevrouw Van Dalen-Ie Roux een andere speelzaal in Den Burg op. Zij vond „De Kwetter tjes" voor veel ouders te duur. Met ongeveer tien ouderparen is ze daarom met peuterspeelzaal De Kukeltjes in de Zwalkersburcht begonnen. Opzet was zo weinig mogelijk ouderbijdragen in rekening te brengen. Veel kosten konden gedrukt worden door de moederhulp. Altijd waren enkele moeders beschikbaar om bij te sprin gen. Daarna werd ook voor De Kukel tjes subsidie aangevraagd. En met hulp van de Gemeente konden de peuters in het oude VTB-gebouw aan het Schil derend terecht. Samenwerking De samenwerking tussen beide peuterspeelzalen in Den Burg kwam langzaam op gang. In Den Hoorn, De Koog en Oosterend kwamen peuter- (Lees verder op pagina 5) Een beperkt zicht op de weg in combinatie met schemering en regenachtig weer heeft vrijwel zeker een belangrijke rol gespeeld bij het verkeersongeluk dat donderdag middag het leven kostte van de 76- jarige heer N. C. B. Ran uit Den Burg. Toen Ran met zijn fiets uit de Leem kuil kwam en de Pontweg wilde over steken, werd hij midden op het kruis punt geschept door de heer W. S. Roeper uit Den Burg, die met zijn Volvo personenauto uit de richting van de veerhaven kwam. Ran kwam uitein delijk op het westelijk fietspad terecht en moet op slag dood zijn geweest. Gewacht Het is komen vast te staan, dat het slachtoffër zeker niet roekeloos de Pont- weg heeft willen oversteken. Hij heeft bij het kruispunt gewacht om aan enkele auto's voorrang te geven. Toen hij tenslotte overstak, was inmiddels de Volvo genaderd van achter de heuvel. De chauffeur, die in verband met het andere verkeer met gedimde lichten reed, zag de donker geklede wielrijder pas op een meter of tien afstand, veel te laat om nog met effekt te kunnen remmen. De tragische dood van de heer Ran heeft in brede kring op Texel verbijste ring gewekt. Het slachtoffer vervulde een actieve rol in het gemeenschaps leven. Hij was onder meer onbezoldigd koster in de r.k. kerk. In het verleden was hij een der voormannen van het Texelse voetbal. In de jaren twintig speelde hij in het eerste elftal van Texel en was in 1932 mede-oprichter van Texelse Boys. Hij was 45 jaar lang consul van de afdeling Noordholland van de KNVB. De heer Ran was meer dan tien jaar bestuurslid van de Kamer van Koophandel. De begrafenis, die zeer grote belang stelling trok, heeft gisteren plaats gehad. PROVINCIE AKKOORD MET LINDEBOOM-PLAN Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn er vanmorgen mee akkoord gegaan dat de gemeente een bedrag van 1,2 miljoen gulden steekt in hotel "De Lindeboom" - Texel om aldus de plannen van Jarino en Recreatie Stichting tot behoud van uiterlijk en functie van dit gebouw mogelijk te maken Hiermede is een eind gemaakt aan de nog bestaande onzeker heid en staat het nagenoeg vast dat de plannen zullen worden uit gevoerd. Gedeputeerde Staten betreuren het wei dat de econo mische haalbaarheid van de plannen niet door een onafhan kelijke deskundige instantie is bestudeerd. Zij willen het finan ciële risico voor de Recreatie Stichting zoveel mogelijk beperkt zien en roepen het gemeente bestuur op, de ontwikkeling kritisch te volgen. De bocht in de Emmalsan ter hoogte van het kruispunt van de Slingerweg mag onderhand wel berucht worden genoemd. In de loop der jaren zijn hier al ettelijke auto's uit de koers geraakt en tegen muur tjes of andere afscheidingen van de tuintjes aldaar gebotst. In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half twee was het weer raak. De Mini personenauto van H uit Oudeschild slipte op het natte wegdek en botste tegen het muurtje van de wed. Stiggelbout. Het muurtje ging tegen de grond. De auto bleef zwaar beschadigd achter; de chauffeur kwam met de schrik vrij. Een boerendrama van het klassieke, simpele soort. Dat was „Rensen contra Menders" van A. Boere dat zaterdagavond door de Waalder toneelvereniging 't Amateurtje werd opgevoerd. Het was een goede greep in twee opzichten. De vereniging had er precies de juiste personages voor en kon er alleen daarom al een prima uitvoering van maken. Bovendien was het een verhaal dat door het publiek zeer werd gewaardeerd en met veel spanning werd gevolgd. De toestanden die op het toneel In verband met het aftreden van twee bestuursleden en uitbreiding van het bestuur werden in het bestuur gekozen Hans Koorn, Martin Visser, Nico Boon en Co Lexmond. De laatste twee zullen zich speciaal belasten met de tourafde ling. Jan van Boven werd herkozen. Onmisbare sponsors Ook het volgend jaar zal een ploeg van de vereniging deelnemen aan de Tour de Lasalle. Deelname aan dit evenement wordt mede mogelijk ge maakt door sponsoring. Evenals vorige jaren zal de ploeg worden gesteund door Ran tweewielers met als nieuwe sponsor Expert Jan Agter. Voorzitter Leen van Elk hoopte dat de gelden beschikbaar gesteld door deze firma's een stimulans zullen betekenen voor de deelnemende renners. Het aftredende bestuurslid Uwe Smit werd benoemd tot lid van verdienste wegens de manier waarop hij de wieler sport op Texel heeft gesteund. De leden waren het met het bestuur eens dat het afgelopen jaar een goed seizoen is geweest, waarin de vereniging zich vooral in de breedte had uitgebreid. Deze tevredenheid werd nog eens be nadrukt door de bloemenhulde die het bestuur ten deel viel namens enige leden. op werden aangericht waren herkenbaar: nurkse boeren die met elkaar overhoop liggen, een gevoelige rol van de boeren dochter die een geheime relatie onder houdt met de zoon van de vijand, het optreden van een gemeen individu dat uiteindelijk zijn trekken thuis krijgt, langdurige spanning en een afloop die voor alle goedwillenden gelukkig is. En dat allemaal zonder moeilijk psycholo gisch gepraat, doch recht voor zijn raap. Gevoelens zijn er in zulke stukken in overmaat, maar ze worden slechts terloops of helemaal niet onder woorden gebracht. De sex speelt een uiterst bescheiden en zeker geen openlijke rol, maar er mag natuurlijk niets te raden blijven. Dat gaat dan als volgt. Moeder: „Hebben jij en Vincent eh Dochter: „Nee, nee, neel Het is niet wat u denkt!" Voor de gemiddelde bioscoopbezoeker of televisiekijker is zo'n stuk een heerlijk-nostalgische bele venis. Van harte aanbevolen dus. Meni ge snob zal er echter zijn neus voor ophalen. Met het gevolg dat ook menige toneelvereniging dat doet en daarom iets 'beters' wil brengen en dan meestal te hoog grijpt. Maar het is een succes recept waaraan bijvoorbeeld ook het feuilleton in deze krant zijn brede schare lezers dankt. Grote inzet Het kon zaterdag dus eigenlijk niet mislukken, maar die constatering doet geen recht aan de buitengewone inzet die de acht spelers van 't Amateurtje aan de dag legden. Die inzet was nl. voorbeeldig, leder geloofde heilig in zijn rol alsof hij of zij hem dagelijks vertolk te. Het verhaal: De landbouwer Jurn Rensen heeft al jaren een vete met zijn buurman Bart Menders. Zeer tot spijt van Rensen heeft buurman nl. beslag weten te leggen op een stuk agrarische grond, maar het recht van overpad berust bij Rensen en voor hem is dat dus een mooi middel om met de wet in de hand Rensen dwars te zitten. Dat Rensen zo handelt is niet uit slechtig heid, maar omdat het verlies van de grond destijds mede-oorzaak schijnt te zijn geweest van een verkeersongeluk waarbij Rensens zoon de dood vond Annelies Rensen heeft echter geheime verkering met de stoere Vincent, oudste zoon van Menders. Menigmaal moet Vincent zich bij het nachtelijk minne kozen voortijdig uit de voeten maken bij het naderen van de immer waakse vader Rensen. Bij zo'n gelegenheid struikelt hij over een draad, die venijnig over het omstreden overpad is gespannen en wordt afschuwelijk gewond. Het ligt voor de hand dat iedereen Rensen ervan verdenkt deze misselijke streek te heb ben geleverd. De dochter loopt na hooglopende ruzie het huis uit. De boeren in de omgeving laten Rensen barsten en steken geen vinger uit als hij ziek wordt en niet in staat is „het werk dat geen uitstel gedoogt" (zoals het binnenhalen van de hooioogst) te ver- (Lees verder op pagina 7) Jurn Rensen gaat tekeer tegen zijn buurman. Van links naar rechts Jurn Rensen (A. Kager), Harmpje Rensen (mevr. T. Luiken), dienstmeid Pfeuna (mevr. K. Hauteen Bart Menders (H. Tjepkema). ER 1« 93e JAARGANG NR. 9428 DINSDAG 13 NOVEMBER 1979

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1