Schoon water wordt op Texel vastgehouden Rioolzuivering „Everstekoog" haalt ook het fosfaat uit het afvalwater i VRIJDAG 23 NOVEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 De rioolzuiveringsinstallatie 'Everstekoog' die woensdagochtend door burgemeester Engelvaart in gebruik is gesteld, is in meerdere opzichten iets bijzonders voor Texel. Het is niet alleen verreweg de grootste zuivering van Texel, waar meer dan driekwart van het eilan- delijke afvalwater wordt schoongemaakt, maar in de installatie wordt afgeleverde water niet alleen kristalhelder is, maar dat er ook geen opgeloste meststoffen meer inzitten die overmatige algengroei zouden kunnen veroorzaken met als gevolg nieuwe vervuiling. S ook het fosfaat uit het afvalwater verwijderd. Dat betekent dus dat het I 'Everstekoog' levert per uur 350 tot 700 m3 gezuiverd water af, afhankelijk van seizoendrukte en regenval. Dat water komt nu nog in de sloot vlakbij de zuiveringsinstallatie terecht en gaat rich ting Waalenburg. Maar binnenkort zal het via een persleiding van anderhalve kilometer naar een lozingspunt in de buurt van 'Hermanshoeve' worden ge pompt. Hier wil men een 'regelbaar kunstwerk' bouwen waarmee het water in twee richtingen zal worden verdeeld: naar oostelijk en zuidelijk Texel. Het zou ook mogelijk zijn geweest het gezuiverde water ('effluent') via de kortste weg naar zee te transporteren, maar dat zou bijzonder jammer zijn want vooral in de zomer is op Texel een vrij ernstig gebrek aan zoetwater. Met het door de rioolzuivering afgeleverde water kunnen de sloten wat voller worden gehouden waardoor het grondwater van de landerijen op peil blijft en het gewas voorspoedig kan groeien. Het komt allemaal prachtig uit want de toelevering van gezuiverd water is in het toeristen seizoen als het aantal mensen op Texel is verdrievoudigd het grootst, maar in die droge tijd van het jaar is er ook de 2 meeste behoefte aan. Problemen Misschien is het allemaal te mooi om Sl waar te mogen zijn, want er moeten nog I wel problemen worden opgelost alvo- B' rens het zover is. Voor het lozen van het ellfuent in de Jan Ayesloot is nl 2 lozingsvergunning nodig en die is tot 2 dusver niet verstrekt. Want er is be- 2 zwaar tegen gemaakt omdat het zou 2 inhouden dat het water straks door de y nieuwe woonwijk De Mars loopt. In hoeverre dat ongewenst is zullen de y deskundigen moeten uitvechten. De 4 één acht het door een woonwijk laten 1 stromen van het effluent onverant- 1 woord omdat dit water nooit voor 100% I zuiver kan zijn; anderen daarentegen 5 beweren dat alleen al door de vrij hoge J doorstroomsnelheid nooit problemen S kunnen ontstaan en dat zelfs sprake zal S zijn van verbetering en vergelijking met S de huidige situatie. Het is niet uitgeslo- S ten dat het voorgenomen lozingsplan zal S worden gewijzigd en dat het water uitsluitend in de richting van De Hem- j mer zal worden gebracht hoewel de 9 sloten aldaar niet de vereiste capaciteit 2 hebben en dus ten koste van veel geld S Bedrijfsleider Piet Bakker bij de apparatuur in de pompkeider waarmee het water van fos- Jl faat wordt ontdaan. Dat gebeurt door het toe- voegen van ijzersulfaat. Het fosfaat reageert k door als niet oplosbare stof neer te slaan K waardoor het tegelijk met het slib kan wor- Sden verwijderd. De apparatuur is thans nog in proefbedrijf. De zuivering op Texel is de eerste in het gebied van het Hoogheemraad- schap die met een dergelijke defosfatering is m uitgerust zullen moeten worden vergraven. Aan de hoofddoelstelling van de lozing doet dat echter niets af; het (betrekkelijk) schone water blijft op Texel. Verzet Een andere barrière op weg naar deze oplossing is inmiddels overwonnen: de persleiding komt door het land van de heer D. Bakker, de naaste buur van de rioolzuiveringsinstallatie. Deze agrariër vreest voor overlast van de zuivering en heeft getracht de uitbreiding te verhin deren door bezwaar te maken in het kader van de bestemmingsplanproce dure en zich ook teweer te stellen tegen de verlening van een hinderwetvergun ning. Die bezwaren zijn van de hand gewezen en dat is recentelijk ook gebeurd toen Bakker te kennen gaf de persleiding door zijn land alleen te willen toelaten als hijzelf een deel van het effluent zou mogen gebruiken voor de watervoorziening van zijn land. Daar kon echter niet op worden ingegaan omdat het effluent als oppervlaktewater wordt beschouwd dat op Texel niet voor beregening e.d. mag worden gebruikt. Bakker heeft de aanleg van de perslei ding nu moeten gedogen en mag er geen voorwaarden aan verbinden. Drie man Terug naar de rioolzuiveringsinstalla tie, waar we deze week in verband met de op handen zijnde ingebruikstelling een bezoek brachten en er werden rondgeleid door bedrijfsleider Piet Bak ker en de technische man Kees Hin. Beiden zijn in vaste dienst van het Hoogheemraadschap Uitwaterende Sluizen en uitsluitend belast met de zorg voor de rioolzuiveringsinstallaties op Texel. Dat geldt ook voor de heer P. de Bloois die belast is met algemeen onderhouds- en laboratoriumwerk maar per 1 januari a.s. afscheid neemt en dan wordt opgevolgd door P. Beuving. De installatie zuivert het afvalwater van de woonkernen Den Burg, De Koog, Den Hoorn, De Waal, Midden- en Zuid-Eierland en van de recreatiegebie den Loodsmansduin, Everstekoog, Ger- ritsland (met hotel Bos en Duin) en de bungalowparken bij De Slufter. In de afgelopen jaren werd een uitgebreid samenstel van gemalen, persleidingen en gewone rioleringen aangemeld om het afvalwater van deze gebieden naar de zuivering te brengen. Laatste fase De uitbreiding en vernieuwing van de rioolzuiveringsinstallatie De Koog was de laatste fase van het omvangrijke 'zuiveringsplan' dat het Hoogheemraad schap enkele jaren geleden voor Texel mm opstelde. In het kader van dat plan moesten de installaties van Den Bura en Den Hoorn verdwijnen, maar Oosterend, De Cocksdorp, Oudeschild en 't Horntje hielden of kregen een eigen zuivering. Het ideaal van één grote zuivering voor heel Texel kon om redenen van practi- sche aard niet worden verwezenlijkt. Een van de factoren is dat afvalwater niet al te lang 'onderweg' mag zijn naar de zuivering. Het is wel denkbaar dat de installatie van Oosterend in de toekomst wordt opgeheven zodat dan ook het afvalwater van dit dorp naar Everste koog gaat. Want op betrekkelijk een voudige wijze kan de capaciteit nog aanmerkelijk worden opgevoerd. Die capaciteit bedraagt thans 26.000 inwo ner-equivalenten (vroeger 10.000) wat wil zeggen dat het afvalwater van 26.000 mensen kan worden verwerkt. Bij de uitbreiding werden de bestaande beluchtingssloten aan elkaar gekoppeld zodat één groot beluchtingscircuit ont stond. Verder werd op het terrein een nabezinktank gebouwd waarin het ge zuiverde afvalwater wordt gescheiden van het slib dat bij het zuiveren wordt gevormd. Hierdoor kan de installatie continu werken. Verder werd een slib- indikker geplaatst en werden sliblagunes aangelegd waarin het slib kan worden ingedroogd. De afgelopen zomer is het gelukt de installatie nog juist voor het begin van de bouwvakvakantie proviso risch te laten draaien, hoewel het werk nog lang niet was voltooid. Het was toen echter nog niet mogelijk om tot defosfatering over te gaan. Na de bouwvakvakantie werd het werk voort gezet en kreeg in oktober zijn beslag. Het project heeft 4 miljoen gulden gekost. Werking Piet Bakker brengt ons naar de noord oostelijke hoek van het terrein waar het zuiveringsproces begint. Hier komt het riool binnen dat een gestage stroom afvalwater aanvoert, afkomstig uit Ever stekoog, Gerritsland, De Koog, Midden- en Zuid-Eierland en het recreatiegebied bij De Slufter. Dit water arriveert door een gewoon riool. Op een ander punt komt via een persleiding het water van Den Burg, De Waal, Den Hoorn en Loodsmansduin binnen. De eerste be werking bestaat uit het verwijderen van grove, niet afbreekbare delen. Dat ge beurt met een rooster dat automatisch wordt schoongemaakt. Zodra het nodig is (een aanmerkelijk niveauverschil tus sen achter- en voorkant van het verticale rooster) krabt een mechanische hark de ongerechtigheden weg en deponeert deze op een transportband die ze naar een vuilcontainer brengt. Vooral in de zomer is dit onderdeel voortdurend in werking. Piet Bakker: „Het is gewoon onstellend als je ziet wat de mensen in de wc gooien. Plastic, maandverban den, ondergoed, allerlei gebruiksvoor werpen. Het moet allemaal weggehaald worden want anders veroorzaakt het defecten in de installatie". Zuurstof Met een vijzel (minder kwetsbaar dan een pomp) wordt het water vervolgens in de oxidatiesloot gebracht, waar er met behulp van snel ronddraaiende borstels zuurstof aan wordt toege voegd. Dankzij deze zuurstof worden de bacterieën actief die het vuil 'opvreten'. Het resultaat van dit proces is 'schoon' water waar de miljarden bacteriën zich echter nog in bevinden. Deze moeten dus worden verwijderd en dat gebeurt in een nabezinkbassin, een kolossale trechtervormige betonnen bak. De bac teriën verzamelen zich hier centraal op de bodem en kunnen ondergronds worden weggezogen naar een andere betonnen trechter waar de smurrie wordt ingedikt om vervolgens naar een Overzicht ven de nabezinktank die het moge- J tijk maakt dat de riooJzu/veringsinstailatie J voortdurend in werking is. Het is een beton- non trechter waarin het slib bezinkt en door q een voortdurend ronddraaiende 'schraper' op k de bodem in het centrum bijeen wordt ge- k bracht. Van hieruit goot het siib neer een vol gende bek waar het wordt ingedikt Ook wordt er voor gezorgd dat oiie, vet en andere drijvende vloeistof wordt afgeroomd en ver wijderd. (met dijken omgeven terreintjes) waar het slib kan indrogen. Slechts een vijfde deel van het slib belandt in de lagunes; __l bacteriën is nodig om het zuiverings- 2 proces op gang te houden. Omdat de 2 bacteriën zich vermeerderen is er een 2 overschot aan slib dat uiteindelijk moet 2 worden afgevoerd. Het is een waarde- y volle compostachtige meststof. Alle y door de Texelse rioolzuiveringsinstalla- y ties geproduceerde slib wordt opge- y kocht door de heer L. Stroo die het y gebruikt op zijn land in Eierland. De zuivering werkt continu, maar niet 2 voortdurend even intensief. Mede met 2 het oog op de noodzaak tot energie- 2 besparing werkt de apparatuur niet 2 harder dan nodig is. k De goede werking van de zuiverings installatie van Texel wordt dag en nacht met apparatuur gecontroleerd. Zodra er wat mis is, gaat het alarm over. De medewerkers hebben bij toerbeurt sto- ringswacht en krijgen het alarm 's avonds en 's nachts per telefoon bin nen. De kans op 'ongelukken' met de zuivering, waardoor water van slechte kwaliteit in de sloot terecht zou komen, is daardoor tot het uiterste beperkt. Mede dank zij het continu-systeem waarvoor gekozen is en omdat het toegevoerde water in het stadium dat het nog stinkt, niet aan de open lucht wordt blootgesteld, is stankoverlast voor de omgeving uitgesloten. Over de rand van de nebezinkingstank stroomt het heldere, gezuiverde water in honderden la9UneS te WOrden gebracht Overzicht van de aan elkaar gekoppelde straaltjes noar blóten en vloeit af near de sloot (met dijken Omgeven terreintjes) waar ozidatiosloten waarin het eigenlijke zurve- nngsproces plaatsvindt .^4i4W»., I

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9