Kunstwerken o strand bij paa o het 17 Woningbouwvereniging Natuur helpt een handje Wenskaarten Unicef weer te koop Hoge waardering voor Texelse dwerggeilen Zon, maan en hoog water Gewijzigde openstelling bibliotheek oosterend „Cors Dubbeldik" wordt verpacht Ongelukkige botsing tegen muur Andere combinatie VERVOLG VAN PAG. 1 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 6 In het stuivende zand op het strand van paal 17 stonden de afgelo pen week merkwaardige voorwerpen die de aandacht trokken van de weinige mensen die een frisse neus kwamen halen. Het waren metalen platen van diverse formaten en vormen, maar er stonden ook dingen die aan vaandels of vlaggen deden denken. Wat gebeurde hier? Waren het restanten van een militaire oefening of heeft het wat te maken met activiteiten van Rijkswaterstaat? Het is geen van beiden waar, want het gaat hier om niets minder dan kunstwerken, waarvoor Carla Kemkens uit het Noordbrabantse Megen verantwoordelijk is. Carla Kemkens die beeldhouwen 'doet' aan de Academie voor kunst en vormgeving in 's-Hertogenbosch, is ge- interesserd in de (logische) effecten, die ontstaan als zij voorwerpen plaatst in stuivend zand, in het water of zomaar in de wind. Er 'gebeurt' dan wat en het moeilijk voorspelbare eindresultaat is afhankelijk van vorm en grootte van de voorwerpen, van de windrichting, de windkracht en eventueel het draaien van de wind. Wie wel eens langs de riet- schermen heeft gelopen, die Rijkswater staat in het zand zet om duinen te laten ontstaan, weet wat we bedoelen. Rond de schermen verzamelt het zand zich in prachtige bergen. Als je andere scher men, palen of iets dergelijks zou plaat sen, zou je vormen van een ander model krijgen. Dat doet Carla Kemkens en het belangrijke verschil met de activiteiten van Rijkswaterstaat is dat zij het niet doet om de zee een halt toe te roepen, maar uitsluitend voor streling van het oog en/of het oproepen van emoties van verrassing en verwondering. Het is wel vervelend dat de kunstwer ken die aldus ontstaan niet kunnen worden meegenomen. Daarom worden resultaten vastgelegd op foto's. Van elk kunstwerk worden meerdere plaatjes gemaakt, zodat het ontstaansverloop in een tijd van enkele uren wordt vastge legd. Carla Kemkens wordt bij haar werk op Texel geassisteerd door haar echtge noot en door enkele vrienden: Piet Peeters, Gerard Peeters en Jan van der Bosch. Zij zorgen voor technische bij stand. Het gezelschap logeerde bij Peter Smit in De Waal. Al geruime tijd geleden was de keus op Texel gevallen als plaats waar deze vorm van experi mentele kunst zou moeten worden beoefend. Want het eiland staat ook in Noordbrabant bekend om zijn uitge strekte duinen en stranden en altijd aanwezige wind. Aanvankelijk werd gedacht aan het Duinpark bij het Na- turrecreatiecentrum omdat dit een afge sloten gebied is. Want nieuwsgierige voorbijgangers mochten de boel natuur lijk niet verstoren. Het duinpark was bij nader inzien echter niet winderig ge noeg, zodat de keus toch op het openbare strand viel. Met de verstoring door voorbijgangers is het erg meege vallen. Expositie? Carla Kemkens heeft een tiental kunstwerken laten ontstaan en per Carla Kemkens bij een ven hoer scheppingen project drie tot vier foto's gemaakt. Die zullen worden overgelegd als zij in maart afstudeert. De school heeft het project gesteund met f500,— maar dat was lang niet kostendekkend want alles bij elkaar kostte 't wel f2.500, materiaal, reis- en verblijfkosten inbegrepen. Carla is zeer tevreden over de hulp die ze bij haar werk van verschillende Texelaars heeft gehad. De mensen van het Na- tuurrecreatiecentrum hielpen met het transport (per Landrover) van de platen naar het strand en als werkbasis fun geerde het strandpaviljoen 'Zee-aster' van de familie H. Nowak. Als er te zijner tijd gelegenheid voor is, wil Carla Kemkens de foto's van haar kunstwerken graag op Texel laten zien, eventueel als toevoeging van een ten toonstelling in het raadhuis. Evenals voorgaande jaren zijn op Texel weer wenskaarten, fotoboeken, correspondentiemappen, bouwplaten, puzzels e.d. te koop om Unicef finan cieel te steunen bij de hulp aan kinderen in de ontwikkelingslanden. In 1978 bedroeg het aantal kinderen op onze wereld 863 miljoen I Tachtig procent van hen krijgt niet wat zij nodig heeft. Unicef steunt de rege ringen van ontwikkelingslanden bij het op gang brengen, in stand houden en uitbreiden van programma's op lange termijn zoals gezondheidszorg voor moeder en kind, drinkwatervoorziening, voedingsverbetering, onderwijs en so ciale diensten. Hulp De hulp van Unicef bestaat uit mate rialen, goederen en vakopleidingen. In de overtuiging, dat het beter is mèt de mensen te werken, dan enkel maar vóór hen, bevordert Unicef de deelname van de plaatselijke bevolking aan de verbe tering van hun eigen toekomst. Jaar van het kind Toen de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het jaar 1979 uitriep Zondag werd de jaarlijkse Savoa kleindierententoonstelling gehouden in de RAI te Amsterdam. Eén van de onderdelen was de open dwerggeiten- show. Door 4 Texelse inzenders werden acht eerste premies vergaard en één reserve kampioenschap. Boklammeren: 1A Ceasar van de Posthoorn van K. de Ridder. Geitlammeren: 1A Kristel van de Posthoorn van K. de Ridder; 1B Zirta van Tyeslemore van F. T. Voskuil; 1D Amanda van het Karkenheel van K. de Ridder; 1E Miranda 2 van Tyeslemore van H. Heetveld. Jeugdgeitjes: 1E Dominique van de Posthoorn van K. de Ridder; 1H Lia van de Posthoorn van H. M. Leijen. Jonge geiten: 1B Carola 9 van de W'waard van F. T. Voskuil. Carola werd tevens reserve kampioen bij de jonge geiten. als 'Internationaal Jaar van het Kind', werd tegelijkertijd het Wereld-Kinder fonds Unicef aangewezen als interna tionaal coördinator van de activiteiten in dat speciale jaar. Het Jaar van het Kind was bedoeld voor internationale bezin ning op het welzijn van èlle kinderen in èlle landen. Daardoor zullen de kinderen van onze wereld in volgende jaren kunnen profiteren van al datgene wat in. en door het Jaar van het Kind in gang is gezet. De wenskaarten enz. zijn op de volgende adressen te koop: Herenstraat 50, Den Hoorn Ruijslaan 39. De Koog Ploosterstraat 2, De Cocksdorp Kikkertstraat 18. De Cocksdorp Hogereind 23, De Waal Tjakkerstraat 35, Den Burg en in de bibliotheek tijdens de openings uren. de broodjeszaak annex café 'Cors Dubbeldik' (eigenaar de heer C. van Etten) aan de Kogerstraat in Den Burg wordt met ingang van zaterdag verpacht aan mevrouw M. M. de Wit uit Den Burg. Samen met haar man Kees de Wit (die jaren de scepter heeft gezwaaid in café De Instuif in het bungalowpark 't Hoogelandt) zal zij de zaak op de bestaande voet voortzetten. 'Cors Dub beldik' bestaat bijna vijfjaar. Tot dusver werd het bedrijf gerund door de familie Van Etten zelf, maar wegens de toene mende drukte in de groentezaak is dat niet langer mogelijk. De zon komt 2 december op om 8.26 uur en gaat onder om 16.32 uur; 5 december op om 8.30 uur en onder om 16.30 uur. Maan: 3 dec. V.M., 11 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 30 november 4.57 en 17.21 Zaterdag 1 december 6.16en 18.37 Zondag 2 december 7.21 en 19.38 Maandag 3 december 8.15 en 20.31 Dinsdag 4 december 9.00 en 21.15 Woensdag 5 december 9.42 en 21.53 Donderdag 6 december 10.21 en 22.27 Vrijdag 7 december 10.58 en 22.57 Zaterdag 8 december 11.30 en 23.24 Aan het. strand is bét ongeveer een uur eerder hoog water. Vorige week klapte de antiquair Harts van de Klsft uit Den Burg tegen de muur van de gymzaal in 'De Bijenkorf' in Oosterend tijdens de training van volleybalvereniging Smash '68. Hij moest in het Lidwina- ziekenhuis met verlammingsver schijnselen worden opgenomen. Van der Klift maakte een flinke smak toen hij voor iemand wilde uitwijken, maar in zijn vaart doorschoof tegen de muur. De volgende morgen is hij naar het Lidwina ziekenhuis vervoerd. Vol gens de neuroloog zal alles „weer op z'n pootjes" terecht komen. Gisteren werd de tractie verwijderd; een soort band die om zijn hoofd zat om de nekwervels op te rekken en daardoor de halszenuwen 'uit de klem' te halen. Hoewel aanvankelijk zijn benen ook verlamd waren, gaat het nu hoofdzakelijk om de armen. Bovendien is de linker pols gebroken, heeft hij een gekneusde rechter elleboog en zijn de schouders ontwricht. We hebben het Pakt-raadslid Daan Welboren in moeilijkheden gebracht door in het verslag van de forumavond over werkgelegenheid te vermelden dat hij op de door Piet van Heerwaarden voorgelegde drie definities van werk loosheid (A, B en C) had gekozen voor de combinatie van A en C. Dat was een drukfout. Welboren koos voor een combinatie van B en C. Hij is (uiteraard) niet van mening dat werkloosheid een uitvinding is van werkschuwe mensen. - Red. De uitleenpost van de openbare bi bliotheek in dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend is op woensdag 5 december in verband met Sint Nicolaas geopend van 15.00 tot 17.00 uur en 's avonds gesloten. Op 12 december (Ouwe Sun- derklaas) is de uitleenpost zowel 's middags als 's avonds dicht, maar als compensatie op donderdag 13 decem ber geopend van 15.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur. Op tweede kerstdag (26 december) is de post ook dicht en in plaats daarvan open op donderdag 27 december van 14.00 - 17.00 uur Cs avonds gesloten). Nf01 aankomen... worden vastgesteld. Bij 750 woningen is dat geen kleinigheid Onderscheid De heer J. de Boer liet weten dat het toch wel gebruikelijk is bij een dergelijke kwestie om de aannemer te laten weten wat er gaande is. Ook de heer W. Wassenaar was die mening toegedaan. Laatstgenoemde zei dat nauwkeurig onderscheid moet worden gemaakt tus sen de slordigheden en onjuistheden die door middel van de enquête zijn vastge steld enerzijds en de kostenoverschrij- ding van anderhalf miljoen anderzijds. Het is mogelijk dat van het bedrag van de kostenoverschrijding een deel moet worden aangemerkt als kosten van achterstallig onderhoud. Want bij het aanbrengen van de dubbele beglazing e.d. zijn tegelijkertijd nogal wat repara ties uitgevoerd. Wassenaar drong met kracht aan op het nu al op de hoogte stellen van de aannemer. Want die heeft sinds het opleveringsfeest, waarbij alles in orde leek nooit iets van klachten vernomen. Dat laatste betwijfelde Ge rard van der Kooi. „Van Meer moet op het moment van de oplevering hebben geweten dat er nog zoveel rekeningen voor ons klaarlagen". De heer Wasse naar verwachtte dat de aannemer wel bereid zou zijn de gebreken die bij de enquête zijn geconstateerd alsnog te verhelpen. Hij achtte het zeer gewenst dat het bestuur zowel met Van Meer als met de Nationale Woningraad zou pra ten. Hij sprak er verder zijn twijfel over uit of de vereniging er in zal slagen de meerkosten te dekken door een huur verhoging van slechts f3,50 per maand. Volgens de oorspronkelijke mededelin gen van het bestuur zou het hele méér bedrag dan omstreeks het jaar 2000 zijn afbetaald. Directeur Wendrich nodigde Wassenaar uit om naar het kantoor te komen om daar met eigen ogen aan de hand van de daar liggende berekeningen te zien dat het bestuur niet te boud heeft gesproken. Door het systeem van dyna mische kostprijsberekening zal het in derdaad lukken de zaak rond te krijgen op een voor de huurders zo aangenaam mogelijke wijze. Daarbij moet wel wor den bedacht dat de vlieger alleen opgaat als de periodieke huurverhogingen door gaan. Het is waar dat het extra bedrag over twintig jaar nogal indrukwekkend is, maar in vergelijking met de dan geldende normale huurprijzen zal het wel meevallen. Het staat nog niet definitief vast of de HID het gevraagde onderzoek ter hand wil nemen. Op een vraag van J. Hillen zei voorzitter Van der Kooi dat de vereniging anders zelf het onderzoek zal moeten uitvoeren. Hillen dacht dat het niet zo moeilijk was. „Het is toch bewijsbaar dat niet volgens bestek is gewerkt?" Te makkelijk De voorzitter zei dat ook het bestuur van de woningbouwvereniging niet vrij uit gaat. „Wij zijn te makkelijk geweest, maar dat betekent niet dat we ons alle schuld in de schoenen laten schuiven. De directievoering van de Nationale Wo ningraad heeft gefaald. Er is voldoende gecontroleerd en begeleid en de raming is te optimistisch geweest. De NWR zou zo sportief moeten zijn om dat te rekennen. Er zou dan ook nog begrip voor bestaan want het was de eerste keer dat de NWR met een dergelijk project te maken kreeg". Het staat wel vast dat bij de NWR geen centen zijn te halen. Misschien wèl bij de rijksover heid, maar daar moet niet op worden gerekend. Desgevraagd zei de voorzitter dat het kwalijk is dat ten kantore van de woningbouwvereniging geen object administratie is gevoerd. Anders zou een duidelijker beeld van de afwijkingen per complex zijn verkregen. Martin Zijm merkte op dat het bestuur niet zo ongerust hoeft te zijn over de vraag waar de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het Iso-project ligt. Volgens hem was de Nationale Woningraad 'als architect' verantwoor delijk. Voorzitter Van der Kooi deelde aan het slot van de bespreking van dit onderwerp mee dat de aannemer en de Nationale Woningraad per aangeteken de brief op de hoogte gesteld zouden worden van de stand van zaken. Akkoord Eerder in de vergadering gingen de leden na enige discussie akkoord met de jaarstukken die op het kantoor van de vereniging ter inzage hadden gelegen (en daar slechts twee kijkers hadden getrokken) en waarvan het bestuur als service een beknopt en meer begrijpelij ke samenvatting had gemaakt. Van de rondvraag maakte mevrouw Kiewiet gebruik om te wijzen op ernstige moeilijkheden die zij in haar huis onder vindt van het isolatiemateriaal dat erin is verwerkt. Het bestuur bleek al op de hoogte te zijn, erkende de ernst van de zaak en beloofde op zeer korte termijn maatregelen. De heer H. Beumkes informeerde of de moeilijkheden met de woningen in de beschutte sfeer al zijn opgelost. Deze huizen zijn als gevolg van een zwaardere fundering, die achteraf noodzakelijk bleek, aanmerkelijk duurder uitgevallen. De bewoners namen daar geen genoe gen mee. De voorzitter zei dat de problemen niet zijn opgelost, althans niet tot bevrediging van de bewoners. De woningbouwvereniging kan niet aansprakelijk worden gesteld voor de meerkosten. Het wachte is op de eindafrekening van Volkshuisvesting, waarna met ieder van de bewoners de eindafrekening zal worden opgemaakt. Tijdens de vergadering liet vooral de heer W. Wassenaar zich kennen als een critisch vragensteller. Hij maakte er het bestuur op attent dat het statutair niet is toegestaan om een punt aan de agenda toe te voegen, zonder dat dit tevoren is bekend gemaakt. Anders zou het moge lijk zijn dat het bestuur een ingrijpend voorstel aan de agenda toevoegt en de vergadering belegt op een avond met een interessant televisieprogramma, zodat haast niemand komt Opdagen en het voorstel er makkelijk kan worden doorgedrukt. De heer J. de Boer had klachten over de communicatie tussen dagelijks be stuur en algemeen bestuur. Lang niet alles wat op de vergaderingen van het dagelijks bestuur wordt besproken, komt ter kennis van de leden van het algemeen bestuur. Voorzitter Van der Kooi ontkende dat niet. Vooral als het om zaken van persoonlijke aard gaat, is het niet nodig daarover het complete bestuur in te lichten. De notulen van de vergaderingen van het dagelijks bestuur alsmede andere belangrijke stukken lig gen wel voor het algemeen bestuur ter inzage. De Boer was daarmee niet tevreden. Hij vond dat alle stukken aan alle leden van het algemeen bestuur moeten worden toegestuurd en wel zodanig op tijd dat ze er zich ruim schoots vóór de vergadering in kunnen verdiepen. Voorzitter Van der Kooi voelde er niets voor om de besluitenlijst van de dagelijks bestuurvergadering aan de leden van het algemeen bestuur te zenden. Mededelingen van de besluiten in de vergadering van het algemeen bestuur leek hem voldoende. Meegedeeld werd dat mevrouw De Jong is benoemd in de taakgroep leden en huurcontracten. Het lukte tijdens de vergadering niet in een vacature in de taakgroep financiën te voorzien. Geen van de (50) aanwezige leden had er belangstelling voor. Een andere mededeling was dat admi nistrateur U. Smit per 1 december ontslag heeft aangevraagd. Hij heeft ander werk gevonden. Per 1 september is de heer J. Wendrich als directeur bij de vereniging in dienst gekomen. Het bestuur heeft al geruime tijd positieve ervaringen met Wendrich opgedaan. De voorzitter deel de mee dat een krachtige en bekwame leiding van de vereniging nodig is, want er zijn nog heel wat moeilijkheden op te lossen. „We krabbelen er echter lang zaam maar zeker bovenop". Namens de taakgroep onderhoud bracht de heer B. Roest verslag uit van de omvangrijke inventarisatie die inmid dels vrijwel is voltooid. De groep was 55 x op pad geweest en besteedde aan het karwei meer dan 500 uur. Door het maken van totaal 300 foto's kan een goed beeld worden gegeven van de staat van onderhoud van het totale woningbezit. Er is een achterstand in schilderwerk en er zijn nogal wat defec ten te repareren. In januari komt de werkgroep met een volledig rapport. Op voorstel van de heer Wassenaar zal bij de eerstvolgende statutenwijzi ging worden mogelijk gemaakt dat leden die hun contributie niet betalen, zonder meer worden afgevoerd. Vol gens de huidige statuten moeten ze officieel in de vergadering worden gero yeerd, nadat ze ondanks aanmaningen niet hebben betaald. In de vergadering van dinsdag werden aldus 12 leden van de lijst geschrapt. Het zijn allemaal niet-bewoners, want de leden-bewoners betalen de contributie gelijk met de huur. Glasverzekering Tot dusver betaalt de vereniging meer premie voor de glasverzekering dan jaarlijks aan uitkering wordt ontvangen. Een van de taakgroepen voelde er daarom voor om de verzekering op te zeggen en als vereniging het risico zelf te dragen. In de vergadering stuitte dat echter op weerstand. Vooral nu alle huizen van kostbaar dubbelglas zijn voorzien, is het risico aanmerkelijk. Topzwaar De heer W. Wassenaar zei van mening te zijn dat de woningbouwver eniging topzwaar is. De directie en de andere medewerkers hebben nu mis schien nog de handen vol, maar als de bijzondere problemen zijn opgelost en de huuradministratie via de computer loopt, is er voor de administratie niet meer zo veel te doen. Wassenaar wilde dat het bestuur ernstig zou bezien of de totale leiding wat minder kostbaar kan worden gemaakt.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5