Groen e/tmrtsJexels in het hart-, /oor oude Ulo moet nog 25 mille op tafel komen Arnold Looijer kocht kotter „Geertje ,,Dan gane we naar 't Nattevlak en struune in de knienekak een sieraad met BRILJANT DORPSCOMMISSIE DENKT AAN KERMIS zegt zoveel meer Nieuwe Flierefluitersrevue van grote klasse ereedschap gestolen WW Ongewenst nachtelijk bezoek in raadhuis Schade bij aanrijding Snelheidscontrole Spreekuur F. van Lare Auto over de kop Kindermiddag vervalt Martin Tromp DINSDAG 4 DECEMBER 1979 3a JAARGANG NR. 9434 dactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, sfoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, n Burg, telefoon (02720) 3423. or advertenties, abonnementen etc. wende men zich de uitgever Langeveld De Rooy B.V., stbus 11, Den Burg, telefoon <07770) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 711,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Het bestuur van de Stichting Dorps- mmissie Den Burg is van mening dat t meer aan de weg moet timmeren om zg. Eigen Bijdrage voor de eerste ee fasen van het dorpshuis in de jde Ulo te bekostigen. Gedacht wordt een groots evenement, zoals een iderkermis. Tot nu toe is 731.500,— eengebracht door de bevolking, maar is nog met genoeg. Op de slecht bezochte najaarsverga- ring van de Stichting Dorpscommis- Den Burg bleek dat er nog 727.895,- moet. In ieder geval wordt gepoogd t restant stickers met Ouwe Sunder- as te verkopen. Fase 1 van de bouw het dorpshuis is klaar. Peuterspeel- el „Spelemaer" is 9 november j.l. offi- el geopend. Aan de totstandkoming van de twee fase wordt hard gewerkt. Dit deel ivat de renovatie van het bestaande bouw. Wanneer met de bouw van de iziekschool (fase 3) wordt gestart, is g niet bekend. Het bestuur wacht op iroen licht" van de gemeente. Boven in vraagt een deel van de gemeente- td zich af of de vierde fase door moet an, waarbij verschillende vertrekken or verenigingen en instanties aan bod men. Voorzitter D. van Heerwaarden vrijdagavond weten dat het bestuur n de Dorpscommissie zal „knokken" or de uitvoering hiervan. Overigens wil de dorpscommissie bin- ikort met omwonenden vergaderen ar de uitvoering van het terreinplan istrating e.d.l. Het bestuur wil de uren" laten zien wat er gaat gebeu- Gedacht wordt aan een soort in- aakprocedure: bij de uitvoering kan lening worden gehouden met even- Ie wensen. CV-monteur R. B. Bakker ontdekte iterochtend dat zijn gereedschapskist hij in een in aanbouw zijnde woning de Ruijslaan had achtergelaten, is opengebroken. Voor ongeveer 000,— aan gereedschappen was rdwenen Vermist werden een AEG ipboor en nog een andere boor- ichine, rol tin, steeksleutels, water ijzerzaag, drie bahcosleutels en vijf iroevedraaiers. Eén van de agendapunten was de behandeling van het Huishoudelijk Re glement. Belangrijk discussiepunt daar bij was de vraag wie zich wel en niet bij de stichting mag en kan aansluiten. In artikel 3 staat dat „ingezetenen van Den Burg en omstreken", die de leeftijd van zestien jaar hebben bereikt, die boven dien lid zijn van de verenigingen en in stellingen in omschreven omgeving, zich kunnen aansluiten en daardoor stemrecht krijgen. Marja de Winter, voorzitster van het voorlopig bestuur van de peuterspeel zaal, wees op het feit dat dit dorpshuis een gemeenschapscentrum is voor heel Texel en niet alleen voor Den Burg. Zij achtte het niet verstandig alleen aan ingezetenen van Den Burg stemrecht te geven. Vooral in verband met de mu ziekschool en de peuterspeelzaal die voor mensen buiten Den Burg net zo belangrijk zijn. Dirk van Heerwaarden dacht er an ders over. Bijvoorbeeld bestuurskwes- ties/stemmingen kunnen net zo goed via de verenigingen worden doorge speeld, niet rechtstreeks via de dorps commissie. In de statuten staat dit ook zo omschreven en de voorzitter voelde weinig voor een statutenwijziging. Dit punt zal echter opnieuw in het bestuur worden besproken. Vernieuwing In artikel 5 van het HHR staat be schreven dat bestuursleden worden ge kozen voor een periode van drie of vier jaar. Bij een bestuur van zeven leden treden jaarlijks twee leden af en bij een bestuur van negen leden treden jaarlijks drie leden af. Marja de Winter zag hier graag nog een bepaling aan toege voegd: namelijk dat bestuursleden niet langer dan drie perioden achter elkaar (9 of 12 jaar) in het bestuur kunnen zitten. „Een bestuur moet steeds vernieu wen". De heer G. A. Oskam van de Welzijnsstichting Texel kon haar vertel len dat in de loop der jaren bij de andere dorpshuisbesturen steeds vernieuwing heeft plaatsgevonden. Bij de behandeling van de gebruiks voorschriften werd verder duidelijk dat onder geen beding honden tot het gebouw worden toegelaten. Salaris Het salaris van de beheerder van het complex is uiteindelijk 735.000,— ge worden. Hiervan rust 725.000,— op de exploitatie van de Stichting Dorpscom missie Den Burg. De resterende 710.000,— komt voor rekening van de muziekschoolexploitatie. Gedeputeerde Staten is akkoord ge gaan met de lening die voor bouwfase 1 noodzakelijk was. Daarom kon een deel van een andere lening bij de Welzijns stichting weer worden afgelost. De exploitatiekosten waren aanvan kelijk geraamd op 713.000, Deze schatting was echter gebaseerd op cijfers uit 1978 en is tot 715.000,— op getrokken. Huur De huuropbrengst kan per jaar wor den verhoogd. Met ingang van dit sei zoen betalen vaste gebruikers 75,— per uur, 710,— per dagdeel of 730,— per dag. Voor de kort-gebruikers (cursussen e.d.) gelden andere tarieven: 76,25 per uur, 712,50 per dagdeel of 737,50 per dag en incidentele gebruikers betalen 77,50 per uur, 715,— per dagdeel of 745,— per dag. Voor de Stichting Open Jeugdwerk, de peuterspeelzalen, de donkere kamer, maatschappelijk werker, de aquarium vereniging en het Mensen-zonder-werk project gelden andere huurtarieven. Arnold Looijer uit Den Burg is zaterdagmiddag eigenaar ge- orden van het kottertje TX 26 „Geertje". Hij zal het vaartuig iknappen en het gebruiken bij het beoefenen van zijn hobby: i duiksport. 3e 18 meter lange „Geertje" ligt al se jaar ongebruikt aan de kant. Ver- sp was nodig omdat eigenaar R.S. Almelo zijn hypothecaire verplichtin- niet nakwam. Het is overigens voor eerst in de recente geschiedenis dat schip of een huis op verzoek van hypotheekverstrekker openbaar irdt geveild. 3e in „Havenzicht" gehouden open- re veiling ten overstaan van notaris swi|k trok veel belangstelling en ver bijzonder genoeglijk. Nadat als Dgste bod 77.800,— was uitgebracht nde notarisklerk Van Heerwaarden in dracht van Looyer af bij 7300,— dat de koopprijs op 78.100,— kwam. ar komen dan nog de kosten bij. Redelijk l/olgens kenners is dat een redelijk drag voor het meer dan veertig jaar de vaartuig dat vooral boven ter in vrij slechte staat verkeert, neden de waterlijn is de kotter echter g vrij goed en ook de Scania motor ruim 100 pk is in orde. De ieertje" gaat binnenkort in Den ver in dok voor inspectie en even- ile dringende reparatie. De heer oyer zal het verdere opknapwerk Een inwoner uit Den Burg drong zaterdagochtend omstreeks half vijf het raadhuis binnen, nadat hij aan de achterzijde van het gebouw een der thermopane ruiten had stukgemaakt Vervolgens belde hij vanuit het kan toor van de directeur van de sociale dienst verschillende keren op, onder andere naar de meldkamer van de politie in Alkmaar. Dat leidde tot actie van de gemeentebode, die de man naar buiten wist te loodsen. Later meldde hij zich bij de politie. Hij verkeerde onder invloed van drank en zei gehandeld te hebben uit ontevre denheid over een sociale uitkering. Volgens zijn verklaring was de ruit van het raadhuis al stuk en had hij het gat alleen maar groter gemaakt om naar binnen te kunnen. Een Duitse automobilist die op het kruispunt Sommeltjesweg-Oosterender- weg-Laagwaalderweg omdraaide en daarbij niet op het achteropkomende verkeer lette, was de oorzaak van een aanrijding vrijdagmiddag. De Duitser kwam met zijn Simca van de Sommel- tjesweg, sloeg rechtsaf om de Laag- waalderweg op te rijden en bedacht toen dat hij verkeerd ging. Hij draaide om en ramde daarbij de Mini van me vrouw E. Bakker-Boerhorst in de flank. Het rechter portier van de Mini werd gedeukt; van de Simca werden de linker koplamp en een spatbord vernield. De politie maakte vrijdag tegen vijf snelheidsovertreders proces verbaal op. Op de Bernhardlaan werden drie auto mobilisten aangehouden waarvan de snelste 85 km reed en op de Pontweg ter hoogte van Den Burg gingen twee snelheidszondaars op de bon met 99 km als hoogste score. Toen A.J.K. uit Den Burg zondag met zijn gezin een ritje met de auto over Texel maakte, verloor hij op het Doolhof de macht over het stuur en sloeg over de kop. Het liep tamelijk goed af. De auto kreeg forse schade; de vijf inzittenden werden nauwelijks gewond. De chauffeur bleek alcohol te hebben gebruikt, echter niet een zodanige hoeveelheid dat er aanleiding was voor een bloedproef. Het ongeluk gebeurde vlak bij het kruispunt met de Schansweg. K. was uit de richting van de Schilderweg gekomen en beoordeelde de bocht in de weg ver keerd waardoor hij in de berm terecht kwam, tegen de tuinwal botste en over de kop ging. De wekelijkse kindermiddag die in ,,De Schakel" wordt gehouden zal woensdag a.s. in verband met het Sint Nicolaasfeest vervallen. De volgende week woensdag gaat de kindermiddag wel door en staat dan in het teken van Ouwe Sunderklaas. De kinderen heb ben dan gelegenheid om zich te verkle den en te schminken. Het spreekuur (van 8.30 tot 9.30 uur) van maatschappelijk werker Frank van Lare vervalt a.s. woensdag. Al verkrijgbaar vanaf f242,— bij Weverstraat 34, Den Burg zoveel mogelijk eigenhandig in vrije tijd uitvoeren. Er moet een nieuwe stuur- kast op en ook andere onderdelen zijn dringend aan vervanging toe. Met de kotter mag geen beroepsvisserij worden uitgevoerd. Radar De radarinstallatie van de kotter werd apart geveild. In eerste instantie bleef de heer J. Schagen er aan hangen omdat hij met 72.500,— de hoogste bieder was en bij het afmijnen niemand zijn mond open deed. Maar kort daarop kon hij de radar doorverkopen aan de heer J. van der Star. Onder de nieuwe eigenaar zal de kotter „Geertje" blijven heten maar er komt „Cornelia" achter, zodat hij wordt vernoemd naar de echtgenote van Arnold Looyer. Het nummer TX 26 zal worden verwijderd. Het is niet waar schijnlijk dat dit nummer door een andere Texelse kotter zal worden ge bruik want het wekt onaangename herinneringen op, ook voor mensen die niet bijgelovig zijn. De vroegere TX 26 was de kotter die destijds met man en muis verging, de ernstigste ramp in de jongste geschiedenis van de Texelse visserij. Jannie Craanen-Hemelrijk heeft in de roos geschoten met haar nieuwe revue ,,Op 'n sukelaadje", die donderdagavond j.l. in Oude- schild zijn première beleefde. Het was een voorstelling die alle voor gaande in kwaliteit en originaliteit overtrof ondanks de slechts drie weken die voor het instuderen beschikbaar waren. ,,0p een sukelaadje" is vooral een streling van Texelse oren en ogen. Het dialect speelt een belangrijke rol evenals de herkenbaarheid van oud-Texelse si tuaties die in de voordrachtjes en liedjes aan de orde worden gesteld. Tekst en muziek van de revue zijn bijna helemaal door mevrouw Craanen gemaakt. Ook bij de uitvoering speelde zij de leidende hoofdrol met een élan. waarop menige oudere jaloers kan zijn. Ze mag dan wat meer moeite hebben met het torsen van haar „buukorgel", maar haar stem is weer helemaal als vanouds. „Op een sukelaadje" is eigenlijk één uitgebreid theekransje van Texelse dames. Door deze aanpak kon mevrouw Craanen heel wat liedjes, samenspraak- jes, voordrachtjes en „sèggies" kwijt. Het ging zoveel mogelijk in het Texels, maar dat gebeurde niet al te extreem want niet alle medewerksters beheersen deze taal, zodat het een tussenvorm werd. Dat was niet bezwaarlijk, want de uitvoering was nu ook te volgen voor ingezetenen, die niet op het eiland zijn geboren. Dat is maar goed ook, want de revue verdient een breed en groot publiek. Oudere Texelaar zullen weten dat het „op een sukelaadje gaan" iets anders betekent dan ergens een stukje chocola gaan eten. Dat werd in de voorstelling dan ook nauwkeurig uitgelegd. Het op een sukelaadje gaan was een belangrijk onderdeel van het sociale leven op Texel in vroeger dagen. Men kwam bijeen en dronk „slemp", een mengsel van melk, suiker en honing, waaraan dan nog het aftreksel van een geheimzinnig kruid werd toegevoegd. Dat aftreksel wekte de „zoenlust" op en ,,ok wat aars" maar daar werd in de revue niet verder op ingegaan. Er bleef overigens noa genoeg ondeugends over. Het kruid waarvan het aftreksel werd gemaakt, groeide in het Nattevlak bij Den Hoorn waar het tussen de konijnenkeutels kon worden weggestruund. Helaas weet niemand meer welk kruid het precies was, want het zou als produkt met een eigen Texelse identiteit een wel kome bijdrage kunnen leveren aan de plaatselijke werkgelegenheid. Van helm planten naar kruid plukken is tenslotte maar een stapje. Volgens mevrouw Craanen is het geheim van het zoen- kruid door een oude vrouw in het graf meegenomen. In de revue werd de ouwe tied druk bezongen, afgewisseld door samen- spraakjes waarbij kletspraatjes van rond de eeuwwisseling werden gebracht. Voor het goede begrip van sommige zaken, moest je wel enigszins historisch zijn geschoold. Wat zegt anders de aan duiding „Klaasie Pruuk", „de Burg gracht met 't breggie" of „Bertus met zien kór"? De uitvoering bevatte overigens alle elementen van succes: niet hoogdra vend, herkenbaar, geinig en af en toe ook ontroerend, 't Bleef natuurlijk ama- teurwerk. De ene medewerkster deed het beter dan de andere en een bezwaar is ook wel dat er nog wat meer aktie in zou moeten. Vooral daarom was de „onverwachte" komst van zwarte Piet een welkom intermezzo, waarmee je uiteraard in een andere tijd van het jaar niet kunt aankomen. De zwarte knecht mocht de voorstelling vanuit de zaal verder gadeslaan, nadat hij zijn peper noten had gestrooid. Het is verleidelijk om alle onderdelen van de revue te gaan beschrijven met aanmerkingen over hoe het nég beter zou kunnen, maar het lijkt beter dat de lezers de moeite nemen om een van de vele heropvoeringen die ongetwijfeld nog zullen volgen, zelf te bekijken. Zaterdag was de zaal voornamelijk gevuld met leden van de Oudeschilder „De Flierefluiters" op het toneel van 't Skiftjo van links naar rechts: Mary van der Meer-Rijk, Maaike Smits-Schuurman, Kiaske Kramer- Dijkstra, Akke van Wilsum-Hoekstra, Jannie Craanen-Hemelrijk, Lias Kooiman-Heinis, Fien de Vries-Dros, Tiny KriJgers-van der Siikke en Riet Buren ven Drunen. afdeling van de Bejaardenbond. Na mens hen werd dank gebracht door voorzitter De Vries: hij overhandigde een geschenk onder couvert. Dansgroep Het programma was royaal avondvul lend, mede dank zij een uitgebreid op treden van de dansgroep Oude Dansen, dat aardig in het geheel paste. Want ook hier vierde de nostalgie hoogtij en wel op historisch verantwoorde wijze, zoals bleek uit de toelichting die door de heer W. Brugmans werd gegeven. Er wordt wel eens gedacht dat de oud-Texelse kostuums die de dames van de groep dragen een gefantaseerd allegaartje zijn. Maar deskundigen hebben verzekerd dat de kostuums van voor 1900 inder daad zo kleurig waren; later werden de zwarte jurken regel. De dansgroep moest zich op het betrekkelijk kleine toneel van 't Skiltje wel behelpen, maar desondanks werd een serie ouderwetse dansen uit het bekende repertoire van Frühlingsboten, Spaanse wals, kruispol ka etc. vlot uitgevoerd. De eerstvolgende uitvoering van „Op 'n sukelaadje" wordt op 4 januari gebracht voor de Texelse afdeling van de Hollandse Maatschappij van Land bouw.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1