Groen ^wartsjexels in het harG Exploitatie bootbuffet niet in handen Stolk Vierrittenkaart nu bij VVV te koop Sprookjesachtige toestand in Welborens „Scholerie" E ükfew" Anonieme advertentie Reizen per bus veel voordeliger „WAT IK ZEGGEN WOU.." B. en W.: Frustratie geen reden voor kunstwerk op Texel Mevr. Hoogerheide doopt ,Molengat" Schietoefeningen Succes voor Kotex-vogels Grammofoonplaat wordt goed verkocht CVO-school in finale Rabo-kwis Weer vier rommeltjesmarkten Burgerlijke stand Orma De veilige brilleglazen. 0 Bakker B.V. 93e JAARGANG NR. 9435 TEXELSE VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02270) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 11,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. enrvcM «n uzirs-arriN vtfuwTwoo«>€Lu*HE© \an ot reo*xt« Met enige verwondering hebben wij in een hoek van de Texelse Courant van 4 december j.l. een advertentie c.q. brief opgemerkt, die handelde over de kern bewapening. Deze was gericht aan de fractievoorzitter van het CDA in de tweede kamer, Lubbers. Het bestuur van het CDA Texel laat weten, dat deze advertentie niet van haar afkomstig is. Overigens zou zij het op prijs stellen te weten wie de anonymus is, die zich de zorgen van het CDA aantrekt. Namens het bestuur CDA Texel, L. J. van der Geest, Oudeschild. Naar aanleiding van een opmerking die het Pakt-raadslid Daan Welboren maakte in de rondvraag van de raads vergadering hebben B en W een brief geschreven aan minister-president Van Agt en de kamerleden Voogd en Van Thijn inzake de wenselijkheid van een kunstwerk op Texel als blijk van dank voor de houding van de Texelaars in de Russenoorlog. Het college heeft laten weten een kunstwerk niet op prijs te stellen als de frustratie van de Texelaars het uitgangspunt is. „Anders zou ge oordeeld kunnen worden indien het lijden van de Texelaars het uitgangspunt zou kunnen zijn". Premier Van Agt heeft inmiddels laten weten dat de brief is doorgestuurd naar de minister van CRM. Teso's dubbeldeksveerboot „Molen gat" zal zaterdag 15 december worden gedoopt en te water worden gelaten door mevrouw T. Hoogerheide-Lips, echtgenote van directeur Th. Hooger heide. De stapelloop op de RSV Verolme-werf te Heusden is gepland om 11.45 uur. Te Breezanddijk wordt geschoten op 7 december (heden) van 10.00 - 19.00 uur en op 11 december van 10.00 - 17.00 uur.Op 12 december van 10.00 - 19.00 uur. De heer J. C. Stolk van het Havenrestaurant Texel zal de ex ploitatie van de buffetten van de TESO-veerboten niet exploiteren, zo staat thans definitief vast. De partijen zijn niet tot overeenstem ming gekomen. Stolk en zijn vrouw geven er de voor keur aan zich te beperken tot het Haven restaurant, dat al ruim tien jaar door hen wordt geëxploiteerd en dat in die tijd een goede naam heeft verworven. Zij hopen het bedrijf (in een gebouw van TESO) voorlopig niet te hoeven ver plaatsen. Zoals bekend heeft TESO het pacht- contract met de huidige zelfstandige buffetexploitanten (de gebroeders Bruin en Snoek) per 1 januari opgezegd met het doel de exploitatie van veerdienst en buffet in één hand te brengen. De exploitatie zou dan in de praktijk door Stolk moeten worden behartigd. Dat zette nogal wat kwaad bloed en het was mede-aanleiding tot het vertrek De regionale vogeltentoonstelling van de Nederlandse Bond voor Vogel liefhebbers. die het afgelopen weekend in Schagen werd gehouden, is bijzonder gelukkig verlopen voor de heer J. Velt- kampuit Den Burg. Met Japanse nachte galen behaalde hij daar een kampioen schap, twee keer een eerste prijs [91 puntenj en twee keer een derde prijs [89 punten). Voor Veltkamp is het een bekroning van veel werk en inspanning. Japanse Nachtegalen moeten om de goede kleur te krijgen nl. worden opge fokt met levende insecten die meerma len per dag in de vrije natuur moeten worden gevangen. De heer W. Ie Noble uit Den Burg kan ook tevreden zijn. Hij haalde op de regionale tentoonstelling een tweede prijs (90 punten) met een Californische kuif kwartel. De heer M. Heijmans tenslotte had 12 Ghosters kanaries ingezonden in een klasse van totaal 90 vogels. Hij viel met 88 punten net buiten de prijzen. van de heer C. Vonk uit de Raad van Commissarissen van TESO. Het afha ken van Stolk betekent niet dat de ge broeders Snoek en Bruin zullen blijven, in tegendeel. TESO is vergevorderd met een andere regeling van de buffetex ploitatie. Rust Bij TESO is het momenteel betrekke lijk rustig na de wrijving en spanning die zich de laatste tijd binnen het bedrijf voordeed. Het personeel was ontevre den over de langdurig onduidelijke situatie met betrekking tot de leiding van het bedrijf. Directeur Hoogerheide is zeer geruime tijd ziek geweest en werd waargenomen door president commissaris J. Kikkert. Per 1 september dacht de directeur zijn taak weer te kun nen opnemen, maar hij bleek niet in staat in het bedrijf zelf te zijn en werkte voornamelijk thuis. Ontevredenheid hierover en andere problemen kwamen aan de orde in een bijeenkomst van per soneel en de raad van commissarissen, begin vorige maand. President-com missaris Kikkert deed daar het voorstel dat hij de directie opnieuw zou waarne men en wel tot uiterlijk 1 juli. De raad van commissarissen ging daarmee ak koord. Het is overigens te verwachten dat directeur Hoogerheide ruimschoots voor die datum zijn functie weer volledig zal kunnen uitoefenen. Hij zal wel de bouw van de dubbeldekker blijven bege leiden en ook de buffetkwestie verder afhandelen. Geen ontslagen Onder het personeel heeft geruime tijd angst geheerst dat de komst van de dubbeldekker gepaard zou gaan met De grammofoonplaat die het Texels Christelijk Mannenkoor onlangs heeft uitgebracht vindt vlot zijn weg naar het publiek. Er zijn al heel wat verkocht en de kans is dan ook groot dat de eerste oplaag van 1000 exemplaren spoedig zal zijn uitverkocht en dat een nieuwe partij moet worden geperst. ontslag van personeel. Het nieuwe schip is nl. vergaand geautomatiseerd, waar door maar een paar mensen nodig zijn om het te laten varen. De angst is nu grotendeels weggenomen door de ver zekering van de president-commissaris, dat niemand van het huidige personeel bang hoeft te zijn dat hij als gevolg van de dubbeldekker op straat komt te staan. De CVO-school uit Den Burg komt uit in de finale van de kwis, die de Rabobank onder de lagere scholen van Noordhooland-Noord heeft georgani seerd. Aan de kwis werd meegedaan door veertig scholen, waarvan er nu achttien uitkomen in de finale op 12 december in de schouwburg van Den Helder. Om in aanmerking te komen moesten de leerlingen van de vijfde klas van de scholen een verkeersplaat bestuderen. Via bepaalde verkeerssituaties moest een zin worden gevonden, die op een zo origineel mogelijke manier moest wor den afgemaakt. De inzending van de CVO-school uit Den Burg was dus een van de 18 die door een jury werden uit geselecteerd. De 18 winnende klassen zullen door panels van vier leerlingen en één onderwijskracht worden verte genwoordigd in de finale, die volgende week woensdag om 14.00 uur begint. Het wordt een feestelijke gebeurtenis, waaraan door bekende artiesten wordt meegewerkt. De presentatie berust bij Dick Passchier en Judith Bosch; de aanpak is ongeveer zoals in het TV-pro- gramma „Tweekamp". Er zullen vragen worden gesteld over aardrijkskunde, geschiedenis, verkeer, toerisme, actuali teit, sport en dieren. Iedere finalist ont vangt een aantrekkelijke klasseprijs. Verder is er een hoofdprijs van f500,—; een tweede prijs van f400,— en een derde prijs van f300, te besteden aan (bijvoorbeeld) een documentatiecen trum of een schoolreisje. Bovendien worden bekers beschikbaar gesteld en krijgen de deelnemers van de finale teams een mooie herinnering. Ook de toeschouwers (kinderen van de deelne mende scholen) zullen niet worden ver geten. In de komende zomer zullen in Oosterend opnieuw rommeltjes- markten worden gehouden en wel op 5 juli, 19 juli, 9 augustus en 16 augustus. De laatste twee marktan worden kort op elkaar gehouden in verband met het feest ter gelegen heid van het 20<Harig bestaan van de haven van Oudeschild. De markten worden gehouden ten bate van de sportvereniging Oosterend, de dam- en schaakclub Oosterend, gemeen schapscentrum De Bijenkorf en de muziekvereniging/drumband Excel- Evenals dat de afgelopen zomers het geval was, wordt vanaf 10.00 uur gebakken vis verkocht. De eigenlijke rommeltjesmarkt begint om 13.00 uur met muziekale medewerking van „Excelsior". Het is ook weer de bedoeling voor de avonden diverse attracties te organiseren. Van bovenstaande wordt melding ge maakt om te bereiken dat andere ver enigingen en instanties die in de zomer periode activiteiten ontwikkelen, met de genoemde data rekening houden. De organisatoren van de markten zamelen graag gebruikte kleding, boeken, glas- en aardewerk en andere verkoopbare „rommeltjes". Het contactadres voor de rommeltjesmarkten is dat van de heer C. Oosterhof, Koetebuurt 4, Oos terend, telefoon (02223) 605. van 20 november t/m 4 december 1979 Geboren: Johan, zv. Johannes Daal der en Trijntje Steinvoort; Merlijn, zv. IJnte Anema en Dieuwertje Weijdt; Roel zv. Bonne Wijnterp en Elisabeth M. Fritz; Jeroen, zv. Georgius Barhorst en Marja Daalder. Overleden: Jantje Daalder wv. Van Liere, oud 86 jaar; Bernardina H. Vos, wv. Witte, oud 63 jaar. Vanaf heden zijn bij de WV de nationale vierrittenkaarten te koop, die niet alleen op Texel maar overal in Nederland gebruikt kunnen worden op bus, tram, trein en metro. De kaarten kosten voor volwas senen f6, (vier zönes), f5, (drie zónes), M,— (twee zónes) en f3, (één zóne). Voor kinderen van 4 t/m 9 jaar en voor houders van een Pas 65 zijn de prijzen resp. f3, f2,50; f2,— en ƒ1,50. Zo'n vierrittenkaart is zeer aantrekke lijk. Door er gebruik van te maken is busvervoer aanmerkelijk voordeliger dan bij het kopen van gewone losse kaarten. Omdat de geldigheid van de nationale vierrittenkaart onbeperkt is, is er geen enkel risico aan verbonden om een of meer van deze kaarten in huis te heb ben. Voorbeeld: een schoolkind van 9 jaar kan voor f2,— vier keer van Den Burg naar De Koog of omgekeerd reizen. Bij gebruik van gewone losse kaarten kost dat f2,80. Ander voorbeeld: een vol wassene reist voor f5,— drie keer van de veerhaven naar Den Burg of omge keerd. Bij gebruik van losse kaarten zou dat f6,40 kosten. De Cocksdorp-Den Burg, enkele reis, kost bij gebruik van gewone kaartjes voor een kind van 4 t/m 9 jaar f0,80. Bij gebruik van de na tionale vierrittenkaart kost het 62,5 cent. De nationale vierrijtenkaarten zijn niet in de bus te krijgen, uitsluitend op het VW-kantoor. Bij het kopen moet wel even worden gelet op het gewenste aantal zónes. Wat Texel betreft is het aantal zónes af te leiden uit de verschil lende kleuren op de trajekten zoals die staan aangegeven op het kaartje dat onlangs door de AOT huis aan huis is verspreid. Het trajekt Den Burg-'t Horn- tje is bijvoorbeeld drie zónes en het is dan ook het meest voordelig om daar voor een vierrittenkaart voor drie zónes te kopen. Zónes bijkopen kan, maar dat is onvoordelig. Bt'Hli i i i TAXI-EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhalminalaan 4-6 dan Burg Gewijzigde openingstijden van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 18 00 uur; vrijdags tot 21.00 uur; zaterdags tot 17.00 uur. Dinsdags gesloten. Tot 31 december gaat het sprookjesachtig toe in „De Scholerie" van Niek Welboren in Zuid-Eierland. Onder de gemeenschappelijke noemer „Sprookjesachtig" wordt daar een tentoonstelling gehou den van Pieter Wiersma uit Amsterdam, Rino Voorbergen uit Schoorl, Coby de Visser uit Oosterend en Niek Welboren zelf. De start van de tentoonstelling ging zaterdag niet gepaard met plechtighe den, maar 's avonds was er wel wat bijzonders. De folksingers Piers Hay- man en John Kuiper brachten met veel succes eigentijdse liedjes. Zo groot was de belangstelling daarvoor dat het op treden zal worden herhaald op 29 december. Daar zal het mogelijk niet bij blij ven want Welboren wil in zijn „Scho lerie" vaker muzikale evenementen organiseren. Zaterdag werd het pu bliek in de gelegenheid gesteld door het plaatsen van handtekeningen op een lijst interesse daarvoor kenbaar te maken. Niek Welboren wil geen al te grote financiële risico's lopen. Als het allemaal van de grond komt is een belangrijke stap gezet op weg naar het ideaal: de „Scholerie" als centrum voor allerlei vormen van kunstbeoefening. Het duo Hayman en Kuiper bracht onder andere liedjes uit hun LP „Sand Castels". Dat had iets te maken met de gefotografeerde kunstwerken die de 37- jarige Amsterdammer Pieter Wiersma momenteel in de „Scholerie" laat zien. Wiersma doet aan een heel bijzondere en vergankelijke vorm van beeldhouwen. Hij maakt kastelen, kathedralen en andere sprookjesachtige bouwwerken van zand. De resultaten zijn verbluffend. Wiersma weet zelfs zeer kleine details in het vochtige zand te 'beeldhouwen'. Voor de leek is het een raadsel dat het weinig hechte bouwsel niet instort voordat het klaar is. Klein begonnen Zoals de meeste kinderen speelde Wiersma als klein jongetje al graag met zand. In tegenstelling tot anderen blééf hij het echter doen, telkens als hij er de gelegenheid voor kreeg naast zijn hoofdberoep bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. De ku(n)stwerken die hij in Eierland laat zien, zijn gemaakt op het strand van Zandvoort. Hij werkte dus met gewoon duinzand. De werkwijze is dat hij er eerst een berg (van ten hoogste een meter hoogte) van maakt en dan heel fijntjes aan het snijden en modelleren slaat. In één of twee dagen ontstaan dan schitterende bouwwerkjes waarvan prachtige kleurenfoto's worden gemaakt, voordat de zon, de wind of vernielzuchtige voorbijgangers een eind maken aan het sprookje. Haast iedereen denkt dat de fragiele bouwsels overeind blijven dank zij hulpmiddelen: wapening in het zand of toepassing van een bindmiddel om de boel wat stevigheid te geven. Dat is echter niet of nauwelijks het geval. Dank zij het zoute water in het zand heeft het strandzand voldoende samen hang. 'Gevoelige' details van de bouw constructies worden soms met wat zout water bespoten om er nog wat meer stevigheid aan te geven, maar daar blijft het bij. Overigens zal het feit dat Wiersma een HTS-opleiding bouw kunde achter de rug heeft, wel een gunstige rol spelen. Knappe foto's De foto's die in de „Scholerie" als bewijsstukken hangen, zijn bijzonder knap gemaakt. Dank zij een laag cemerastandpunt en het weglaten van objecten waardoor de grootte kan wor den vergeleken, lijken de zandkastelen tientallen meters hoog te zijn. Het sprookjesachtige en soms zelfs dreigen de effect wordt nog versterkt door te werken met een uitgekiende belichting. Sommige foto's zijn na zonsondergang gemaakt waardoor het gebouw in het koude blauwige licht iets huiverings- wekkends uitstraalt. Op andere bouw werken schijnt warm zonlicht en zou het je niet verbazen als uit een der deuropeningen een vriendelijk prinsesje tevoorschijn kwam. Jammer is, dat het technisch niet goed mogelijk is om de kunst van het zandkastelen bouwen in de „Scholerie" zelf te demonstreren. De kijkers moeten genoegen nemen met de foto's die overigens te koop zijn. Keramiek Rino Voorbergen (30) een oude kennis van Niek Welboren is werkzaam (Lees verder op pagina 5) Een van da zandkastelen die Pieter Wiersma maakte op het strand van Zandvoort Eis 't veiligste voor hun bril: Orma glazen leven méé ,.r, met alles wat ze doen. GrOHfK'plil.llS Orma kunststof glazen kunnen tegen 'n stoeipartij. Ze zijn praktisch onbreekbaar, lichter en beslaan minder snel dan gewone glazen. Ideaal voor kinderen!

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1