Cjroen c2wartscJexeh in het harL, Veel meer werkloze mannen dan vorig jaar N Russische grootmeester gaf flitsend partij Overdekt zwembad: per jaar tekort van 5,6 ton B. en IV. zien in Den Burg geen mogelijkheid m m DOOR UITBLIJVEN VAN AANVULLEND WERK: n es 5 UDI speelt in 'De Wielewaal' Begin van brand in wierschuur „WAT IK ZEGGEN WOU.." WIJZIGING TESO- DIENSTREGELING Veerboot 's nachts niet beschikbaar Bustarieven g 93e JAARGANG NR. 9436 DINSDAG 11 DECEMBER 1979 2 m (ledactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, M slefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomiaan 25, )en Burg, telefoon (02220) 3423. (oor advertenties, abonnementen etc. wende men zich Dt de uitgever Langeveld De Rooy B.V., ostbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs Al 1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMB nr. 67.34.60.398. Als gevolg van het uitblijven van aanvullend werk zijn 111 mannen op Texel werkloos (vorig jaar 67). Daar staat tegenover dat het aantal werkloze vrouwen in vergelijking met hetzelfde tijdstip (23 november) daalde van 117 naar 90. Het totaal aantal rverklozen bedraagt thans 201, waarvan 63 (23 mannen en 40 irouwen) jonger zijn dan 21 jaar. Het percentage van de manne- ijke beroepsbevolking dat werkloos is bedraagt thans 5Vi%, wat iets meer is dan het landelijke percentage. Het betreft hier roor het grootste deel seizoenwerkloosheid. Gemiddeld over iet jaar is het percentage werklozen op Texel lager dan op het rasteland. Bovenstaande cijfers werden van- norgen bekend gemaakt door het Ge westelijk Arbeidsbureau. Zoals ge woonlijk is een flink aantal van de sei- roenwerklozen afkomstig uit de horeca: 19, waarvan 33 mannen en 36 vrou wen. Opmerkelijk is dat 23 werklozen ifkomstig zijn uit de bouw. Het betreft lier echter geen bouwvakkers in de ge- iruikelijke zin, maar grondwerkers en ingeschoolde krachten van aanne- ningsbedrijven waarvan een groot deel i de loop van de volgende maand, als lieuw werk wordt aangenomen, aan de lag kan. Het gebniikelijke aanvullend werk dit jaar aan de neus van Texel 'oottoij gegaan, maar het is gelukt en andere regeling te treffen. Als ompenserende maatregel voor 'exel heeft de directeur generaal an de arbeidsvoorziening twee ton eschikbaar gesteld, waardoor taatsbosbeheer in staat wordt ge teld om 15 werklozen voor drie taanden in dienst te nemen voor owel helmplanten als bosarbeid. Na leuring e.d. gaan ze binnenkort aan e slag. Dit is echter een éénmalige sgeling. De genoemde cijfers en percentages iet betrekking tot het aantal werklozen p Texel kunnen nog iets stijgen, ledio december, het dieptepunt, zal Toneelvereniging UDI heeft beslo- sn zaterdagavond 9 februari een urt- oering te geven in dorpshuis De Vielewaal in De Waal. Gebracht It 'Pimmetje' een komische hriller in drie bedrijven van R. 'senstra. Hetzelfde stuk werd op Texel al eens erder gespeeld, vijf jaar geleden door De Duinkanters' in De Koog. De regie ierust bij Kees Koorn. Het bestuur van UDI heeft hard- lekkige pogingen gedaan om in Den lurg een geschikte zaal voor de uitvoe- ing te vinden. Toen werd vernomen lat de Recreatiestichting had besloten im 'De Lindeboom-Texel' ter gelegen- leid van Ouwe Sunderklaas één keer te ipenen, vroeg het bestuur aan de RST- lirectie om dat ook nog een keer te loen voor UDI. Daar kon echter geen prake van zijn met als belangrijkste irgument dat 'De Lindeboom-Texel' waarschijnlijk kort na Ouwe Sunder- laas zal worden uitgesloopt. Ook een roging om de zaal van het gebouw van Ie Rijksscholengemeenschap te mogen lebruiken, stuitte op bezwaren. Deze uimte is niet bestemd voor dergelijke litvoeringenUitzonderingen kunnen uoeilijk worden gemaakt want dan romen anderen ook. Bovendien mag er ien alcohol worden geschonken en n er niet worden gedanst. De Bur gmeester De Koninghal is als toneel aal ongeschikt; de akoestiek is afge- temd op het sportgebruik van deze uimte. Het door de spelers geprodu- eerde geluid lijkt in het niet te verdwij- len en is in de zaal zelf moeilijk ver- taanbaar. Bovendien zijn drinken, oken en lopen op naaldhakken in deze aal verboden Een poging om de 'Ferrever' te huren ep stuk op het feit dat het toneel lat oorspronkelijk in deze ruimte stond, weggehaald. Pas toen keek het estuur uit naar een zaal in een van de ndere dorpen. Door de korte afstand an Den Burg was het dorpshuis van )e Waal het meest aantrekkelijk. Het testuur van 'De Wielewaal' werkte raag mee. het aantal werkzoekenden rond de 6)4% liggen. Directeur A. Maasdam van het Ar beidsbureau Texel heeft gemerkt dat niet alle werklozen op de hoogte zijn van hun rechten en plichten bij het zoeken en eventueel weigeren van werk. Een verbreid misverstand is dat iemand drie keer passend werk dat hem wordt aangeboden, mag weigeren voordat zijn werkloosheidsuitkering in gevaar komt. Dat is onjuist. Passend werk moet onmiddellijk worden aan vaard. Wie het betreffende werk niet wil, kan een beroep doen op de com missie van advies, waarna de directeur van het arbeidsbureau beslist. Anonieme beschuldigingen Mensen die er van worden verdacht in de WW te lopen en toch zwart werk te verrichten worden door het publiek Als gevolg van spelen met vuur door kinderen, ontstond zondagmid dag brand in de wierschuur aan de Barendszstraat bij de molen van Ou- deschild. Door tijdig ingrijpen van omwonenden kon het gevaar worden bezworen. De brandweer zorgde voor het doven van de laatste vuurtesten. De wierschuur is eigendom van de gemeente Texel. Het gebouw wordt onder meer gebruikt voor de opslag van oude landbouwwerktuigen. De laatste tijd dringen herhaaldelijk kin deren het gebouw binnen die er hutten bouwen en er zich op andere manieren vermaken. Het gebouw is bijzonder brandgevaarlijk en daardoor indirect be dreigend voor de er vlakbij staande molen en de schuur van S. Hemelrijk. De gemeente is dan ook herhaaldelijk verzocht de wierschuur zodanig af te sluiten dat onbevoegden er niet meer in kunnen, maar dat heeft weinig gebaat. De jeugd heeft weinig moeite met het openbreken van het gebouw. BREVEN 1*M LCZDÖ-am* VCRAMTWOORDCUBOCO MMOC REDMTE soms scherp in de gaten gehouden. Vorige week ontving directeur A. Maasdam twee anonieme brieven met de mededeling dat een met naam ge noemde inwoner van Den Burg ergens druk aan het werk was terwijl de brief schrijvers van mening waren dat betrokkene een werkloosheidsuitkering kreeg. Maasdam: ,lk kan die mensen gerust stellen. Er is niets aan de hand. De betrokken man heeft precies één dag in de WW gelopen en heeft toen zijn huidige werk aanvaard. De mensen mogen van mij best scherp op elkaar letten en eventuele misstanden ook nog doorgeven, maar laten ze er geen heksenjacht van maken. Betaald werken door mensen die een uitkering hebben, komt minder vaak voor dan wordt gedacht". Op 31 december vervalt de laatste dienst van de veerpont. De laatste boot uit Den Helder vertrekt derhalve om 20.35 uur. Deze boot vormt aansluiting op de laatste trein van die dag richting Alkmaar-Den Helder. Een viertal nachten zal de veerboot van de Teso 's nachts bij noodgevallen niet kunnen uitvaren wegens reparatie werkzaamheden aan de veerbruggen, In de nachten van 11 op 12 december en 13 op 14 december voert Rijkswa terstraat de werkzaamheden in de Helderse haven uit. Vervolgens worden in de nachten van 17 op 18 december en 18 op 19 december de Texelse brug gen onder handen genomen. De nacht van 12 op 13 december is de pont wel beschikbaar, wegens een verhoogd risico van eventuele ongelukken. Met de Marine is een noodre- geling getroffen. Wanneer het nodig is kan de Marine een helicopter of een sleepboot vanuit Den Helder, of een landingsboot van het amfibisch oefen kamp De Mok laten inzetten. Terwijl Iser Koeperman flinks) toekijkt, doet burgemeester Engelvaart voor hem de eerste zet aan het bord van de heer C. Dijker. De damsimultaan die grootmeester Iser Koeperman vrijdagavond in dorpshuis De Bijenkorf gaf en waaraan door 51 Texelse dammers werd deelgenomen, is een prachtige happening geworden. De tegen woordig in de Verenigde Staten gevestigde (maar in Nederland spelende) wereldkampioen gaf flitsend partij en liet 48 dammers verlie zen. Voor Wijnand Bakker en Piet Kooiman eindigde de simultaan in remise. Dat gold ook voor Joost Hooijberg die het langst partij gaf. Het evenement duurde tot na het middernachtelijk uur. De opmerkelijke damsimultaan was georganiseerd door de Dam- en Schaak club Oosterend. De start kreeg zater dagavond een officieel tintje. Er werden enkele toespraken afgestoken en burge meester J. Engelvaart deed voor Koe perman de eerste zet aan het bord van de vermaarde Texelse dammer C. Dijker (76). Voorzitter J. Visman van de Ooster- ender club zei het een grote eer te vinden, dat een dammer van wereld klasse zoals Koeperman bereid was geweest naar het kleine eiland Texel te komen. Nooit eerder had de club een buitenlandse dammer in het midden gehad. Wel trok de club het afgelopen voorjaar aandacht door de nationale kampioen Harm Wiersma voor 'n simul taan naar Texel te halen. Erkentelijk toonde Visman zich ook jegens de heer Th. Nobbe van de Nederlandse Dam- bond, die een bemiddelende rol had ge speeld bij het uitnodigen van Koeper man en met hem was meegekomen naar Texel. Visman verwelkomde ook de heer F. Schellinger die namens de Texelse sportraad aan de simultaan deelnam alsmede een afvaardiging van de Damclub Texel. Geen subsidie Al met al bracht het uitnodigen van zo'n damgrootmeester rond achthon derd gulden kosten met zich mee. De kas van de dam- en schaakclub stond zo'n aderlating niet toe, maar het groot ste deel van het bedrag kwam er toch dank zij een aktie. Jeugdige leden ver kochten huis aan huis amaryllusbollen voor 75, Ze waren voor de helft van dat bedrag ingekocht bij de gebroeders Trap door bemiddeling van de heer C. Koorn. Burgemeester J. Engelvaart zei deze zelfwerkzaamheid bijzonder op prijs te stellen en het als een voorbeeld te zien voor anderen. Door zelf aanwezig zijn wilde de burgemeester de erkentelijk heid van de gemeente voor deze aanpak tot uitdrukking brengen. De dam- en schaakclub Oosterend maakt zeer bewust geen gebruik van de subsidie mogelijkheden die de gemeente biedt. Een goede zaak is het ook dat de dam- en schaakclub zoveel jeugdige leden telt (meer dan de helft van het totale aantal van zestig). De burgemeester sprak een hartelijk welkom tot Ir. Koeperman zelf. Engelvaart en Koeperman hadden voor- (Lees verder op pagina 2) Naar aanleiding van de bustarieven, die in uw krant zijn opgenomen, is mij het volgende opgevallen. Laat ik voorop stellen dat het mij verheugd, dat thans ook op Texel een meerrittenkaart wordt ingevoerd, waar op andere plaatsen reeds lang gebruik van kan worden gemaakt. In Den Helder is het mogelijk om op 1 kaartje met de bus, mits binnen de tijdsduur, heen en terug te reizen waar het één zöne betreft. Kan dit nu ook voor mensen die van Oudeschild naar Den Burg gaan of omgekeerd? Want ook dit is één zóne. Bij nadere informatie bij het dienst doende personeel bleek dat dit niet het geval was. Gaarne zou ik van U willen weten of dit inderdaad zo is en als dit juist is, waarom dan dit onderscheid met andere plaatsen? M. Backer, Beatrixlaan 134, Den Burg NASCHRIFT: U kunt gerust zijn. Op Texel is de re geling dezelfde als in Den Helder. Dat u bij informatie bij het dienstdoende per soneel wat anders hoorde, was het gevolg van verwarring die hierover aan vankelijk bij de AOT zelf heerste. Red. Volgens B. en W. zou een overdekt zwembad op Texel een jaarlijks tekort opleveren van maar liefst 7557.000,—. Dit blijkt uit een gedetailleerde berekening waarbij is uitgegaan van een overdekt bad van het type dat in 1976 in gebruik is genomen in de gemeente Losser en dat kan worden beschouwd als een goed voorbeeld van een eenvoudig, maar doelmatige inrichting met een waterinhoud van 580 m3. Uit de berekening en prognoses komt naar voren dat het aantal bezoekers waarop in de Texelse situatie kan worden gerekend, lang niet voldoende is om tot een sluitende exploitatie te komen. Het ziet er dan ook niet naar uit dat in Den Burg een overdekt bad zal worden gebouwd. Het bad in Losser kost 7214 miljoen, een bedrag dat in 30 jaar wordt afge schreven. Alleen al de posten afschrij ving/aflossing en rente belopen jaarlijks ruim drie ton. Ook met de personeels kosten is een dergelijk bedrag gemoeid: 3,2 ton. Daarbij wordt uitgegaan van 80 openingsuren per week en een in twee ploegen werkende bemanning van één bedrijfsleider, vier instructeurs, een schoonmaker en twee cassières/hulp- instructrices. Het waterverbruik kost ruim 724.000,—; het aardgasverbruik 773.900,-, elektra 750.000,-, onderhoud 737.500. Aan inkomsten van bezoekers wordt slechts een bedrag van 71,8 ton mogelijk geacht, rekening houdend met zowel de Texelaars als de toeristische bezoekers en uit gaande van een gemiddelde toe gangsprijs van 72,25. De andere mo gelijke inkomsten zijn 82 mille voor gebruik door basisscholen en voort gezet onderwijs, 76,7 mille voor ge bruik door verenigingen, ruim 10 mille voor restaurantpacht en 19 mille uit particulier zwemonderricht. Het huidige zwembad Molenkoog ontvangt jaarlijks bijna 80.000 bezoe kers. In combinatie met het gewenste overdekte bad wordt gerekend op een bezoekersaantal van totaal 150.881. Door dit aantal bezoekers op het ge raamde jaarlijks tekort te delen komt men op een tekort van 73,59 per bezoe ker. Bij de overdekte baden elders in het land beloopt het jaarlijks tekort gemiddeld 71,74 per bezoeker. Uiteenlopend De nadelige saldi van de diverse baden in het land lopen sterk uiteen: Harmeien 794.200, Duiveland 7105.100,— (beiden met een bad van minder dan 200 m3 dat tien jaar geleden werd gebouwd). Het uit 1973 dateren de zwembad in Uden (1000 m3) dat jaarlijks 60.000 bezoekers ontvangt heeft een tekort van 7250.000, Het bad in Epe (gebouwd in 1974, 500 m3 en 56.284 bezoekers) heeft een jaarlijks tekort van meer dan vier ton. Het over dekte zwembad van Leeuwarden dat in 1934 werd gebouwd, 700 m3 inhoud heeft en 359.584 bezoekers trekt heeft een tekort van 7481.500, B. en W. geven een vergelijkend overzicht van overdekte baden in 26 plaatsen. Het grootste tekort heeft het bad van Deventer: 7 ton. Het kleinste tekort laat het bad van Veldhoven zien: 742.400,— bij een bezoekersaantal van 61.315. Vragen van Dros B. en W. hebben de zes pagina's vergende berekening aan de raad voor gelegd, mede als reactie op een aantal critische vragen die het onafhankelijke raadslid J. C. Dros over de mogelijke stichting van een overdekt bad had gesteld. Dros stelde vragen naar aanlei ding van het plan om door het aan schaffen van een afdekinstallatie het energiegebruik van het zwembad Molenkoog drastisch te beperken. Daaruit komt voorlopig een verhoging van de jaarlijkse exploitatielasten voort. Door een overdekt bad zou niet alleen de waterafkoeling binnen de perken blijven, maar zou het bad het hele jaar gebruikt kunnen worden waardoor de inkomsten flink stijgen. Het exploitatie tekort van het huidige open bad Molen koog, voor zover dat voor rekening van de gemeente komt, beloopt jaarlijks anderhalve ton en het gaat steeds verder omhoog. Gezien de enorm veel hogere las ten van een overdekt bad, hebben B. en W. geen serieuze plannen voor de stichting van zo'n bad, althans niet als zelfstandige eenheid in Den Burg. Als er sprake is van een overdekt bad komt dat in De Koog als onder deel van het centrum voor sleehtweervoorzieningen dat bij de toekomstige appartementen achter de Nikadel is geprojecteerd en waar de exploitatiemogelijkheden nog het gunstigst zijn. Op verzoek van Dros hebben B. en W. de verschillende offertes die voor de afdekking van het Molenkoog-bad zijn ingediend, ter inzage gelegd. Meegedeeld wordt dat een dergelijke energiebesparende afdekking tot dusver is toegepast in een zwembad in Hoorn. Binnenkort wordt de installatie waar de RST voor heeft gekozen ook toegepast op baden in Nieuwegein en Noordwijk. Op verzoek van Dros geven B. en W. een overzicht van het maan delijks energiegebruik in het zwembad in de afgelopen drie jaar. Tenslotte leggen zij een kopie over van de brief van 4 maart 1970 waarin B. en W. hun zakelijke verhouding met de RST inzake de zwembadexploitatie regelen. Belangrijkste passage in deze brief is de bereidheidsverklaring om het jaarlijks exploitatietekort voor rekening van de gemeente te laten komen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1