Leuk toneelstuk voor schoolkinderen FILM 'Brutti, Sporchi e Cattivi' Texel 1 gaf weinig weerstand tegen USVU Goede resultaten Damclub Tenei Fel Oosterend pakte team uit Dïrkshorn in Lindeboom open B. Kemper nog geen directeur muziekschool ganger aero Moet Texel degraderen? ZDH kansloos in wedstrijd tegen Waard Zaalvoetbalprogramma Eervolle nederlaag voor En Passant 3 R. Brouwer scoorde 5 punten Ruiten van wachtpost drie keer vernield Onder invloed op de brommer Qoonoooooooo Bowlingprogramma Ouwe Sunderklaas DINSDAG 11 DECEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Jaarlijks varzorgen onderwijzers i van de Texelse lagere scholen in de feestelijke decemberdagen een J toneelstuk voor de jeugd. In de Bur gemeester De Koninghal stonden zij 3 gisteren twee keer op de planken en vandaag nog een keer. De leerlingen worden per school uitgenodigd om het toneelstuk, dat uit drie bedrijven bestaat, te bekijken. Gisteren waren de jeugdige toeschouwers erg ent- 3 housiast. 3 Geboeid volgden ze de luie dochter van de koning. Tijl Uilenspiegel, die solliciteerde als hofnar in het paleis van de koning, kwam met een probaat middel op de proppen om de mooie dochter van haar luiheid af te helpen: zij moest worden ontvoerd. In een bos- hut woonde een kwade vrouw die haar zou leren haar handen uit de mouwen te-steken. Het bestuur van de Welzijnsstich- ting heeft de benoeming van de 26- jarige Bert Kemper tot directeur van de Muziekschool Texel uitgesteld. Die beslissing werd donderdagavond tijdens de bestuursvergadering vooral op aandrang van mevrouw J. van Beek-Koster genomen. Zij herinnerde eraan dat de Inspecteur Kunstzinnige Vorming zijn bedenkingen heeft tegen aanstelling op dit moment omdat hij nog niet over de vereiste bevoegdheid beschikt en bovendien nogal jong is. Later liet de inspecteur weten alsnog te willen instemmen, echter onder voor waarde dat Kemper binnen twee jaar de vereiste B-bevoegdheid zal halen. Of dat laatste zal lukken is echter twijfel achtig want het werk aan de school eist hem dusdanig op dat er nauwelijks tijd voor leren overblijft. Het bestuur be sloot daarom met de benoeming tot directeur te wachten en eerst de zg. benoembaarheidsverklaring aan te vra gen. Over de geschiktheid van Kemper voior de functie bestond geen enkele twijfel. De heer P. Bakker liet weten dat de commissie van toezicht van de muziekschool enthousiast is over inzet en kwaliteit van de heer Kemper die thans waarnemend directeur is. De commissie van toezicht was er dan ook voorstander van geweest hem onvoor waardelijk tot directeur te benoemen. MZW-project Het Mensen Zonder Werk-project op Texel zal worden verlengd tot 31 mei 1980, waardoor het „werklozensei- zoen" logisch kan worden afgerond en de kans wordt vergroot dat een blijven de regeling voor de werklozenopvang wordt getroffen. In verband daarmee besloot het bestuur van de Welzijns- stichting het dienstverband van leider Kees de Noord ook tot 31 mei te verlengen. De kans op verlenging van het MZW-project na 31 mei is wat groter geworden omdat het ministerie van CRM nu geld voor dergelijk werk op de begroting heeft staan en dus niet meer afhankelijk is van geld van Sociale Zaken. Bovendien zijn de positieve houding van de provinciaal inspecteur van CRM en het gunstige standpunt van de Raad voor jeugd en jongeren in de provincie Noordholland van belang. B. en W. hebben inmiddels besloten de gemeentelijke subsidie voor het MZW- project in ieder geval tot eind mei te garanderen. In het tweede bedrijf zit de prinses in het bos, maar het bleek dat inmiddels een echte ontvoering had plaats gevon den door een rover. Toch heeft deze gebeurtenis een voordeel: de prinses leert wassen, aardappels schillen e.d. Later wordt ze door de koning zelf bevrijd. Bedrieger In het laatste bedrijf blijkt dat de hertog, die al in de andere twee bedrij ven achter de prinses aanzat en de andere mensen van het hof opstookte, een bedrieger te zijn. De echte hertog verschijnt op het toneel en hij besluit er met de prinses vandoor te gaan. Alle toneelspelers speelden goed. Op 23 oktober waren ze met de repetities begonnen waar veel vrije tijd in ging zitten. Voor kostuums hadden de on derwijzers zelf gezorgd. De regie was in handen van de heer W. Albers. Me vrouw P. Druif was souffleuse en Gerard Monen en Gerard Smeenk zorg den voor de grime. Jaap van Vooren bediende de lichtknoppen achter het toneel. Medewerkers Op de foto Doseerden alle medewer kers voor ons. De koning werd ge speeld door Charles van Velthuysen, zijn luie dochter werd vertolkt door Els Alderlieste, Hans de Ruiter was een lakei, Meyer werd gespeeld door Wim Loning, meneer Jansen was Henk Jansen, Hertog de Malaise was Andrew Albers, Erwin Witte kroop in de huid van Graaf de Cognac, Wim Tinholt speelde Tijl Uilenspiegel, Lamme Goedzak was Jurry van der Wal, Margreet Maasdam was koningin en haar hofdames waren Krijn Beeken kamp en Ria Trap. De rovers werden vertolkt door Dick Schermer, Jacob Zuidweg en Corry Kombrink, Charles werd gespeeld door Wim Albers, tante Leen was Nel Eelman en Jan Bruin was de kok van het hof. Een opmerkelijk staaltje van van dalisme deed zich afgelopen week end voor in de buurt van De Cocks- dorp. Tot drie keer toe werden daar de ruiten van de stormwachtpost van Rijkswaterstaat (nabij het red dingboothuis) ingegooid. Ook het meubilair werd vernield en de hoom van een telefoon werd losgesneden en meegenomen. Donderdag werd voor de eerste keer geconstateerd dat beide ruiten waren vernield. Ze werden onmiddellijk ver vangen maar de volgende dag waren ze opnieuw ingegooid. Weer werden de ruiten hersteld maar zondag gingen ze voor de derde keer aan scherven. Toen was ook het meubilair en de telefoon vernield, op de wand van het gebouw tje waren letters geklad Twee jongens uit Den Burg die zon dagavond omstreeks elf uur per brom mer over de Oosterenderweg reden, werden daar aangehouden. E.V. uit Den Burg bleek te veel te hebben ge dronken en onderwierp zich aan de bloedproef. Zijn vriend zette een bruta le mond op, wat aanleiding was om zijn bromfiets te bekijken. Er bleek wat aan te mankeren en het ding werd voor nader technisch onderzoek uit het ver keer genomen. In de Filmgangerserie draait a.s. donderdagavond om 20.00 uur in het City theater in Den Burg 'Brutti, Sporchi e Cattivi', geregisseerd door Ettore Scola. De films in deze serie zijn ook voor niet-leden toegankelijk. 'Slecht, lelijk en gemeen' heet deze film van dezelfde regisseur als 'Una Giornata particolare'. Op een van de heuvelhellingen aan de rand van Rome heb je een gaaf uitzicht over de stad. Boven het gewoel van torens en daken rijst de stralende koepel van de Sint Pieter als monumentale trots van het Vaticaan. Wie zich alleen in de attrac ties van toeristische folders wil verdie pen, kan daar beter niet om zich heen kijken. Want op deze plek telt de Romeinse hoofdstad ongeveer 20.000 van afvalhout en benzineblikken bij elkaar getimmerde keten. Binnen het hier gevestigde lompenproletariaat speelt zich de intrige af. Misdaad en prostitutie beheersen uiteraard het wanbestaan van deze uitgestoten groep Italianen. In deze satirische tragedie schuilt het spottende element in de vergelijkingen die Scola regelmatig trekt tussen de stuitende levenswijze aan deze smerige zelfkant en het doorsnee patroon van mensen in een gewone maatschappij. Zo kent dit getto bijvoorbeeld een eigen kroeg en een bewaarplaats voor de jongste kinderen. De peuters worden bijeen gestopt in een kooi met aan elkaar gebonden beddenspiralen als tra lies. Zoals in onze samenleving verhou dingen misschien wat versluierender in elkaar zitten, toont Scola dat in deze jungle het recht van de slimste en de sterkste óók het meeste geldt. Grauw 'Brutti, sporchi e cattivi' toont de grauwe wereld, waarin men alle hoop op een beter leven heeft doen varen. Centrale figuur is Nino Manfredi als een gore pater familias die aan het verlies van zijn linker oog een fortuin aan smartegeld dankt en dat bezit koestert dwars door alle smerigheid en ellende heen. Helaas is de beschrijving geen on echte in deze film. Wie boeken las als 'Een boer in Brazilië' van Bep Vuyk, weet dat elke grote stad op deze aard bol naast glamour zijn keerzijde heeft in het bestaan van onnoemelijk veel krottenwijken, waar een uitweg uit een armelijk bestaan slechts gedroomd kan worden, en zelfs dat niet. Naargeestig om te aanschouwen, maar beter dan een slechte televisieserie om even te proeven hoe er op deze wereld nog steeds met mensen omgesprongen wordt. Er zit voor Texel niets anders op dan te wachten op de grote ommekeer. Dit moet niet te lang duren, want anders is degradatie uit de vierde klasse een abso luut feit. Ook afgelopen zondag moest Texel 1 weer een grote nederiaag incas seren. Tegen USVU uit Uitgeest, be slist geen wonderploeg, werd het een 1—4 afstraffing. De fouten van Texel liggen groten deels in het ontbreken van vertrouwen en geloof in eigen kunnen van de ploeg. Onder zeer slechte weersomstandig heden begonnen Texel en USVU aan hun wedstrijd. Na vijf minuten spelen kreeg Texel de eerste dreun te incasse ren. Doordat in de achterhoede van Texel enkele missers werden gemaakt, kwam de spits van USVU ineens geheel vrij voor keeper Ipenburg en faalde niet: 0-1. Toch herstelde Texel zich goed en snel van deze dreun. Na een kwartier spelen mocht Gert Pansier een vrije trap nemen en het was Louis Uriot die hieruit raak kopte: 1 1 Geslagen Gesteund door dit doelpunt probeer de Texel USVU op achterstand te zet ten, maar door te gehaast spel en daar door te slordige combinaties, kon men USVU niet afschrikken. Na een half uur spelen werd een goede combinatie bij USVU afgerond met een schot, dat voor de vallende keeper Ipenburg op de ZDH is er afgelopen zondag niet in geslaagd een revanche te nemen tijdens het bezoek van Waard uit Heerhugo- waard. De Hoornders verloren de wed strijd met 0—2. De bezoekers beschikten over een goede ploeg en staan op het ogenblik op een riante tweede plaats in het klasse ment. ZDH kon tegen de kracht van dit team inboksen. Het was jammer dat ZDH met vijf invallers moest aantreden. Voor de aanvang van de wedstrijd werden door de jongste pupillen twee duck-outs langs de lijn in gebruik geno men. Door de vele regenbuien op die dag werd hier meteen dankbaar gebruik van gemaakt. In de eerste drie minuten van de wedstrijd kreeg ZDH een tegenvaller te verwerken. Het schot van Chris Rijbroek veranderde van richting en doelman Kees Bakker (die overigens een goede wedstrijd speelde) was kansloos. De spanning was voelbaar tot het einde van de wedstrijd. Tien minuten voor het eindsignaal bracht J. Dekker van Waard de stand op 2—0. Donderdag: 18.30 u.: Ratronics 1-Swarte Schaep 1 19.00 u.: FC Mantje-Citroën 19.30 u.: Oosterend 2-AErO 2000 20.20 u.: Paal 9-Badhotel 21.15 u.: KSMT 1-Jelleboog 22.05 u.: Tex. Boys 1-Spyker Zaaldienst: Dubbeldik 1 Vrijdag: 21.10 u.: selectiewedstrijd junioren 22.00 u.: selecetie senioren-junioren Zaaldienst: Oosterend 1. Dinsdag 11 december, 21 uur: Kwartet-Kagers De Luwe Boshoek-Pool Gamma-De Rogbar Donderdag 13 december, 19.30 uur: Sommeltjes-Reizenboetiek Visman's Eethuisje-Vitaminebron Beerebar-Bouwbedrijf Timmer 21.30 uur: Doortje-'t Steigertje Holly Hobbie-Paal 19 Kock/s Kapsalon-Texel Vastgoed Vrijdag 14 december, 19.30 uur: Koogel 77-Graaf's Spuiterij JKM-Strandplevier 2 Strandplevier 1-Wielewaal 21.30 uur: Wasserij Texel-Paal 9 Dubbel EI-T.Z.N. De Toekomst-Enbece 1 grond stuitte. Dit betekende 1 —2. Op eens was Texel een geslagen ploeg. Na rust ontbrak elk zelfvertrouwen. Men ging het teveel op de individualis tische toer gooien, waardoor balverlies ontstond. Door dit balverlies kon USVU met snelle tegenaanvallen gevaarlijk worden en zodoende op 1 —3 komen. Het vierde doelpunt van USVU was wel typerend voor de desorganisatie in de Texel-ploeg. Een vrije trap, genomen ter hoogte van de middenlijn, verdween in één keer op knullige wijze in het Texel-doel, zonder enige pogingen van de achterhoede en een ingreep van keeperIpenburg. De nederlaag kwam des te harder aan, omdat mede-degradatiekandidaat GVO zondag een punt wist te behalen en daardoor de positie van Texel wel erg benauwd wordt. Schaakclub En Passant III kon zater dag slechts met 7 man de strijd aanbin den tegen de schakers uit Aartswoud. doordat P. Comelisse op het laatste nippertje verhinderd bleek. De gastheren „Aartswoud 3" waren zo sportief om hun eerste bordspeler vrijaf te geven, maar En Passant III startte toch met een 1 —0 achterstand. Misschien betekende dat een uitdaging om er eens stevig tegenaan te gaan. E. de Visser bracht de nestor, tevens oud-voorzitter van Aartswoud, de heer K. Langedijk, in grote moeilijkheden op de koningsvleugel. Slechts door heel voorzichtig manoeuvreren wist deze zich los te werken. De Visser, die lang had gerocheerd, werd het slachtoffer van een tegenaanval op de andere vleu gel. F. van Tatenhove had op vrij eenvou dige wijze een stuk veroverd tegen W. van Staal, maar laatstgenoemde wist niet van opgeven. Het beste gevecht werd geleverd door W. de Bruin tegen H. van Bleisum. Een open g-lijn met een witte loper op h6 leverde een explosieve situatie op, maar toen de kruitdamp was opgetrokken, kon van Bleisum (die het zichtbaar erg warm had gekregen) opgelucht een remiseaanbod doen, dat De Bruin niet kon afslaan. In die fase stond En Passant III met 4—0 achter, jammer genoeg wat geflat- De vierde overwinning brengt Dam club Texel een «tapje dichter bij het kampioenschap In de tweede klasse van het district. Tegen H.D.C. ging de strijd eerst gelijk op. Zelfs kwam Texel achter door een blunderende J. Hooijberg. Welis waar had C. Meedendorp al een dam en was het evenwicht in zicht. Toen P. Bakelaar een schijf won, kwam er teke ning in omdat niemand slecht stond. De uitslag: HDC 2-Texel: C. J. J. Leibbrand-P. Bakelaar 0—2 J. Bezemer-J. Hooijberg 2—0 A. Bremer-C. Meedendorp 0—2 A. v.d. Vliet-J. v. Heerwaarden 1 1 F. Moshke-J. Trap 0—2 P. Oost-W. Bakker 1 1 J. Muller-H. v.d. Wetering 0—2 D. Vega-C. Vinke 2-0 6-10 Ook de clubcompetitie draait door en daarin hebben P. Bakelaar en P. Kooi man de touwtjes weer in handen geno men. J. van Heerwaarden is een goede derde. Uitslagen: W. Bakker-C. Vinke 0-2 P. Kooiman-J. van Heerwaarden 2—0 Fr. Kuiper-J. Hooijberg 1 1 G. Blom-J. Hooijberg 0—2 P. Bakelaar-P. Kooiman 0—2 J. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 0—2 J. Vinke-Fr. Kuiper 1 1 G. Blom-W. Bakker 0-2 W. Bakker-Fr. Kuiper 2—0 J. v. Heerwaarden-C. Vinke 2—0 P. Kooiman-J. Hooijberg 2—0 teerd. H. v. Atteveldt had er tegen P. Roskam feitelijk een remise uit moeten slaan en Arjen Bakker gaf zelfs winst uit handen door met zijn paard (dat eerst verdienstelijk op h3 een pion had gecos- tumeerd) tot een familieschaakje te ko men, hiermee te retireren. Met nog één pion en de kwaliteit zou de winst hem niet zijn ontgaan, maar te snel spel werd hem fataal. A. Veltkamp kwam tegen E. Nieuw- boertot een veel betere stelling. Nieuw- boer bleef met kunst- en vliegwerk op de been en bij de stand 454—254 incas- ceerde deze het remise-halfje maar al te graag. Niek Witte sloeg het remiseaanbod bij de stand 4—0 af en probeerde zijn pion-voorsprong in een lastig toreneind spel in winst om te zetten. Dat lukte na lang volhouden. Eindstand 5—3 voor Aartswoud 3. Op 12 januari heeft En Passant III een thuis wedstrijd, evenals En Passant II. Uitslagen: H. v. Bleisum-W. de Bruin 54 54 W. van Staal-F. van Tatenhove 0—1 E. Nieuwboer-A. Veltkamp 54 54 K. Langedijk-E. de Visser 1 —0 P. Roskam-H. v. Atteveldt 1 —0 J. Laan-A. Bakker 1—0 M. Hamelink-N. Witte 0—1 Niet gespeelde wedstrijd 1 —0 Totaal 5—3 Het zaterdagelftal van Oosterend heeft zaterdag de moeilijke thuis wedstrijd tegen Dirkshom verdiend gewonnen met 7—2. Oosterend speelde vooral in de eerste helft zeer sterk en stond met de rust al met 5—0 voor (door 5 doelpunten van spits Rien Brouwer). Na de rust bleef Oosterend het heft in handen hou den en won door doelpunten van Aart Johan van der Brink en Dirk Trap met 7—2. Door deze overwinning van Ooster end (de rest was afgelast) is de strijd om het kampioenschap geheel open. De drie ploegen: Bergen, DPSV en Oosterend komen hiervoor in aanmer king. Bergen komt nog in Oosterend. Deze drie teams staan er goed voor: Bergen 12 - 19, DPSV 13 - 19 en Oosterend 12 - 18. Doelpunten Oosterend begon zaterdag erg sterk, er werd geconcentreerd gespeeld en bij balbezit van de tegenpartij fel gejaagd en gestoord. Ook werden tal van aanvallen snel en goed opgezet. Dit gaf Oosterend vooral in de eerste helft een groot veldoverwicht. Toch viel het eerste doelpunt pas na 15 minuten spelen. Een voorzet van Jaap Vlaming werd goed ingeschoten door spits Rien Brouwer. Hierna was Oosterend los en vanuit een gesloten verdediging werden aanvallen in een hoog tempo opgezet. Dirkshorn kon vooral in deze fase het tempo niet bijbenen, en het was wederom Rien Brouwer, die nadat hij goed werd aangespeeld door Aart van der Brink, zichzelf vrijspeelde en zijn tweede goal maakte. Dit deed de geweldig op dreef zijnde spits nog drie keer, met hulp van Jaap Vlaming, Dirk Trap en Aart van der Brink. Dit was ook de ruststand. Aanvatsregen De tweede helft bracht twee onge wijzigde ploegen in het veld. Tevens twee teams die op de aanval speelden. Oosterend bleef aanvallen en Dirkshorn moest aanvallen. Daarom kon het publiek genieten van het voetbalspel. Oosterend scoorde weer. Aart Johan van der Brink die goed doorging en doelpunt nummer 6 liet aantekenen. Hierna was het Dirkshorn die uit een rommelige situatie 6—1 maakte. De toeschouwers hoefden niet lang op Oosterend te wachten. Dirk Trap bracht de stand met een bekeken schot op 7—1. Dirkshorn sloot de wed strijd af met een doelpunt uit een cor ner: 7—2. Muziek met de Teistars

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5