GEMAAL 'KRASSEKEET' DRAAIT NAAR WENS VVV-BLAD ONDER ANDERE NAAM Onvoldoende medewerking voor onderzoek ..De Bolder Verrekijker geleend? „Waddeneiland Texel" Gedichten bundeltje oud-Texe/se Vink: Alleen niet-Texe/se commissie kan oordelen Abonnementsprijs Texelse Courant Gratis kerstgroen Plattelandsvrouwen houden adventsavond Zuigelingenbureau De krant in de kerstperiode Groene postbus ontvreemd VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Het nieuwe gemaal „Krassekeet" in de dijk van de polder Het Noorden is in werking. In verband daarmee werd dinsdag rond het middaguur het 130 ton zware noodgemaal door twee enorme kranen uit het water getild, op een diepiader met 64 wielen gezet en naar de haven van Oudeschild vervoerd. Het noodgemaal (van aannemer Nelis IJmuiden] heeft sinds september vorig jaar de bemaling van de polder Het Noorden, Waalenburg en een uitgebreid stuk buitengebied rond De Koog voor zijn rekening genomen. Intussen werd het Krasse- keet-gemaai gebouwd en dat is vlot gegaan, de langdurige winter in aanmerking nemende. Bij het werk is niet meer dan een maand ver traging opgetreden, zodat de officiële oplevering plaatsvindt op 1 januari in plaats van 1 december. Hat gemaal Krassekeetonopvallend ge bouw In het nog rommelige terrein. Rechte de verhoogde Noorderdijk waaraan de laatste hand wordt gelegd. De bouw van het gemaal en de aanpassing van de aanvoerende water gangen is een van de grootste water bouwkundige werken die op Texel zijn uitgevoerd. De bemaling van Het Noor den en Waalenburg is nu gecombineerd en verbeterd en wel tegen de laagst denkbare kosten. De beslissing is op het juiste moment genomen, want het werk kon nu worden ingepast in de dijkver zwaring. Achteraf gezien is ook het ogenblik waarop de financiering werd geregeld gelukkig geweest, want de rentekosten die op de exploitatie van het projekt drukken zijn betrekkelijk laag. Bij de uitvoering is men binnen de begro ting gebleven. Het hele werk kost 9,5 miljoen gulden. Het Krassekeet-projekt zal de ge schiedenis ingaan als een voorbeeld van perfekte organisatie, tijdig overleg en samenwerking van alle betrokkenen. Met het eindresultaat zijn niet alleen het Waterschap, Rijkswaterstaat en de be trokken aannemers tevreden, maar ook de natuur- en landschapsbeschermers. Zout water Als straks alle werkkoten, schaftwa- gens en andere tijdelijke voorzieningen zijn opgeruimd en als het ingezaaide gras is opgekomen, zal het landschap er weer even aantrekkelijk bijliggen als vroeger. Van het eigenlijke gemaal is weinig meer te zien dan een onopval lend gebouw, dat mede door zijn grauwe kleur niet afsteekt tegen het dijklichaam. En het biologisch waarde volle brakwatermilieu van De Putten blijft in stand dank zij een speciale voor ziening die het mogelijk maakt dat zout water wordt binnengelaten. Door mid del van afsluiters en een pomp kan dat precies worden geregeld en kan ook zoet water worden binnengebracht. Het zoutgehalte van het boezemwater van het Noorden wisselt gedurende het jaar sterk. Uit herhaaldelijke bemonstering is gebleken dat het water in de zomer het meeste zout bevat: tot 14000 mg per liter. Dat zal zo blijven. Televisie De wijze waarop in het Krassekeet- projekt rekening is gehouden met na- tuurbelangen heeft de interesse gewekt van de televisie. Binnenkort zullen voor het programma „Van Gewest tot Ge west" opnamen worden gemaakt. Daar bij krijgen niet alleen de zoutwaterinlaat en de landschappelijke uitvoering van het werk de aandacht, maar ook de vele wildtrappen die in de vernieuwde sloten in het Noorden zijn gemaakt. Door deze voorziening kunnen hazen die in het water terecht komen, weer op het droge klimmen. Ook eenden maken er gebruik van. Mede als gevolg van invoering van het b.t.w.-tarief van 4% op abonnementsprijzen van dag- en nieuwsbladen, zal met toestem ming van het ministerie van Econo mische Zaken, de abonnementsprijs van onze uitgave met ingang van 1 januari 1980 met f 1,— per kwartaal worden verhoogd. Abonnees die automatisch over schrijven delen wij mede, dat de bedragen door de postcheque- en girokantoren* en de banken zullen worden aangepast. Directie Texelse Courant Twee speciaal voor deze gelegenheid naar Texel gebrachte kranen zetten dinsdag het drijvende noodgemaal op het droge. Ook dit jaar stelt Staatsbosbeheer de mensen in de gelegenheid gratis kerst- groen af te halen in de Dennen. De takken, afkomstig van dunningswerk, liggen deze keer bij het zg. „donkere bos". Dat is aan de Randweg, vlak bij de plaats waar deze het bos ingaat (nabij het kruispunt met de Ploegelanderweg) en waar zich een parkeerterreintje be vindt. De Plattelandsvrouwen (afdeling Texel) vieren maandag 17 december van 20.00 uur in de LTS-kantine een ad ventsavond. Kapitein H. G. Kooyman van het Leger des Heils uit Den Helder zal een lezing houden over „Het leger rond de Kerst". Gistermorgen deed J. P. L. v. C. uit België aangifte bij de politie over de ver missing van zijn verrekijker die in zijn geparkeerde auto op het terrein aan de Vogelenzang stond. Het leek er op dat de grote kijker gestolen zou zijn. Later werd de verrekijker in een tuintje in de Burgerhoutstraat gevonden. Het tijdschrift „Voor Vrienden van Texel" van de VVV verschijnt dezer dagen onder een nieuwe naam: „Wad deneiland Texel". Daartoe is besloten omdat de oude naam de suggestie wekte dat het een bindingsorgaan was, in de eerste plaats bestemd voor men sen die een bijzondere relatie met het eiland onderhouden. Oorspronkelijk was dat ook het geval. Het in 1949 door de toenmalige direc teur G. W. Oskamp opgerichte blad had de uitvoering van een krant en ver scheen aanvankelijk zeer frequent: 24 keer per jaar. In de praktijk bleek dat al gauw ondoenlijk en het aantal nummers per jaar werd drastisch verminderd. Veel meer werd het blad een middel om nieuwkomers voor Texel te winnen. In 1961 kreeg „Voor Vrienden van Texel" een heel ander gezicht toen op het tijd schriftformaat werd overgegaan en sinds 1976 wordt het gedrukt in kleur. Voornaamste onderdeel van het blad zijn nu de akkommodatiegegevens. Ge- Dinsdag kwam het bestuur van het Waterschap Texel een bezoek brengen aan Krassekeet om met eigen ogen te zien dat het gemaal naar behoren werk te. De Stork pompen van het gemaal, elk met een capaciteit van 125 m3 water per minuut, worden aangedreven door Loher elektromotoren (735 Amp.). Het gemaal schakelt automatisch in als de stand van het water daarom vraagt. Met het oog op energiebesparing gebeurt dat echter bij voorkeur als het water van de Waddenzee laag is. De gemaal machinist heeft daar nauwelijks omkij ken naar. Als er echter wat mis gaat, wordt hij automatisch gealarmeerd. Illustratief voor de goede samenwer king is het feit dat vier verschillende aan nemers met elkaar te maken kregen en gecoördineerd met elkaar moesten op trekken. Aannemer Van Oord verzwaar de het dijkvak Oostkaap-Krassekeet, De Vries en v.d. Wiel verzwaarde de Noorderdijk, Noordenne maakte de perskoker van het gemaal en Nelis bouwde het eigenlijk gemaal. Het dijk werk en de bouw van de perskoker stonden onder directie van Rijkswater staat en de bouw van het gemaal stond onder directie van het bureau Oranje woud. Het is allemaal gesmeerd verlo pen. Het is de bedoeling het Krassekeetge- maal in mei of juni officieel in gebruik te stellen. Het eind van de Deltawerken op Texel komt in zicht. Op 1 februari zal in Haar lem het laatste stuk. de 3,6 km lange Eendrachtdijk, worden aanbesteed. Oud-Texelse Nel Dogger (1912) heeft een gedichtenbundeltje geschreven „Leer te Leven". Het zijn 48 gedichten, waarvan christelijke hoogtijdagen vaak als onderwerp worden gebruikt. Ook beschrijven enkele gedichtjes de schoonheid van de natuur. Nel Dogger schrijft onder het pseudo niem Nel van Bergen, dat sinds 1952 haar woonplaats is. Onder die naam schrijft ze al jaren korte verhalen op de boek- en wandkalender van H. Veen- man in Wageningen. Vroeger schreef ze in de Texelse Cou rant ook versjes onder het pseudoniem Texelaarster. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eissen, dinsdag 18 december on 14.00 uur Dokter Coutinho, woensdag 19 de cember om 13.30 uur. Dokter Bernard, woensdag 19 decem ber om 15.00 uur. In verband met Kerstmis en nieuwjaar zal de Texelse Courant van dinsdag 25 december en dinsdag 1 januari verval len. De krant van donderdag 27 decem ber komt een dag later uit, dus op vrijdag 28 december. Abonnees en adverteerders worden verzocht hier re kening mee te houden. Directie Texelse Courant bleken is dat het woord Waddeneiland bij het publiek gunstige gevoelens op roept, een gevolg van de nationale aan dacht die voor de natuur van het Waddengebied bestaat. Tegelijkertijd met de introduktie van de andere naam is het formaat iets gewijzigd. Het wordt nu gedrukt in A4-grootte. 32.000 De totale oplaag is 32.000 exempla ren; een deel van dit aantal wordt in Duits uitgevoerd: „Erholungsinsel Texel". De oplaag is gelijk aan die van het oude blad. Enkele jaren geleden werden daarvan nog 40.000 exemplaren gedrukt, maar omdat de vraag naar Texel is teruggelopen, moest dat wor den bijgesteld. Ook voor het nieuwe blad geldt dat het wordt toegestuurd aan iedereen die interesse toont voor een vakantie op Texel. In het blad wordt melding gemaakt van de reserverings mogelijkheden voor de diverse akkom- modatievormen. Wie daarvan gebruik wil maken kan de „Vakantiereisgids" aanvragen. Dat is een geheel nieuwe uitgave van de WV, die kan worden ge zien als een verfraaide combinatie van de aparte folders en boekjes die voor de reservering van de verschillende akkom- modatievormen tot dusver werden uit gegeven. Opgeven De VW heeft de zaken zodanig ge pland dat het informatiemateriaal met de kerstdagen op tafel kan liggen bij de adspirant-toeristen. Dat is belangrijk want in de periode tussen kerst en nieuwjaar bezinnen de meeste mensen zich op hun vakantieplannen voor het komende jaar. De VW-leden worden daarom opgeroepen ervoor te zorgen, dat de VW Texel vóór maandag 17 december 17.00 uur op de hoogte is van de nog vrije akkommodatie voor 1980. De opgavestrookjes krijgen de mensen gelijk met de „Waddeneiland Texel" toegestuurd. Mevrouw N: E. uit Oudeschild deed gistermorgen aangifte bij de politie omdat haar groene brievenbus was weggehaald. Burgemeester en wethouders hebben hun besluit van vier maanden geleden om een onafhankelijke commissie van onderzoek in te stellen voor de problemen in de sociale werkplaats De Bolder, ingetrokken. In plaats daarvan zullen de klachten voor zover mogelijk door het college zelf worden afgehandeld, op advies van de WSW-commissie. Nog resterende andere klachten zullen worden behandeld door het ont werpen van een klachtenprocedure in overleg met de directie en het overlegorgaan van ,,De Bolder" en met inschakeling van de WSW-commissie. Verder zal zo spoedig mogelijk een personeelsfunc tionaris voor De Bolder worden benoemd. Het besluit om geen onafhankelijke onderzoekcommissie in het leven te roepen wordt niet uitgevoerd, omdat niet alle instanties die in zo'n commissie zitting zouden moeten hebben, er de noodzaak van inzien. Het beoogde onderzoek werd met name niet ge steund door de vakbonden. Klachten over de gang van zaken in de sociale werkplaats, met name over het functioneren van de directeur al daar, kwamen destijds van de Bolder werknemers Vink, van der Molen en Festen. Eerstgenoemde heeft inmiddels zijn ongenoegen kenbaar gemaakt over het uitblijven van de commissie van onderzoek. Hij is van mening dat alleen een commissie van deskundigen van buiten Texel de problemen tot oplos sing kan brengen. Texelse onderzoekers hebben zowel struktureel als maat schappelijk onderlinge belangen, waar door de personen waarom het feitelijk gaat, over het hoofd worden gezien, zo meent hij. Reacties De aankondiging, dat de commissie in het leven zou worden geroepen en de taakomschrijving ervan werden de afge lopen zomer toegestuurd aan diverse betrokkenen. Een aantal van hen rea geerde met op- en aanmerkingen. De drie klagers pleitten voor uitbreiding van de taakstelling van de commissie. Deze zou zich ook met de financiële conse quenties van werktijdverkorting moeten bezighouden en met het bedrijfstechni- sche aspect. Verder zou de commissie moeten worden uitgebreid met een psycholoog. Ook de directeur, ambte lijke medewerkers en het overlegorgaan van De Bolder reageerden. Zij wilden de taakstelling van de commissie zoda nig zien uitgebreid, dat deze zich zou uitstrekken tot èlle personeelsleden van De Bolder (zowel ambtelijk als WSW). Reacties kwamen ook van de instanties die in de oorspronkelijk bedoelde com missie zitting zouden moeten nemen, nl. de bonden ABVA/KABO, het centraal Adviesbureau voor organisatie, docu mentatie, registratie en personeels beheer (ODRP) van de Vereniging Ne derlandse Gemeenten, en de Federatie Sociale Werkvoorziening Noordholland. Zowel laatstgenoemde federatie als de ODRP hadden zich bereid verklaard aan een onderzoekcommissie mee te werken maar de ABVA/KABO liet het afweten. Daar werd weinig gevoeld voor een commissie die zelfstandig een onderzoek zou instellen, maar wel be stond de bereidheid zitting te nemen in een „stuurgroep die dan een onderzoek zou moeten begeleiden dat alleen door de ODRP zou moeten worden ingesteld. Volgens ABVA/KABO zouden ODRP en de Rijksconsulent van het Ministerie van Sociale Zaken als adviseurs aan die stuurgroep moeten worden toege voegd. De stuurgroep zou verder moe ten bestaan uit werknemersorganisa ties, de Federatie en een vertegenwoor diger van het gemeentebestuur. Eind september werd een oriënteren de bespreking over deze kwestie gehou den, waarbij ook vertegenwoordigers van het ORDP en de Federatie aanwezig waren. Tijdens dit gesprek kwamen de vertegenwoordigers van de ABVA/ KABO met het voorstel voor een totaal- onderzoek, gebaseerd op de Wet socia le werkvoorziening en haar uitvoerings besluiten. Uit een latere schriftelijke uit eenzetting van ABVA/KABO bleek dat het onderzoek zich zou moeten richten op het management, personeelsbeleid, de communicatie en de medezeggen schap in De Bolder. Wettelijk afhandelen Het een en ander overziende kwamen B en W tot de conclusie dat het oor spronkelijk bedoelde onderzoek niet kon doorgaan, vooral omdat de vakbon den het niet steunden. Om uit de impasse te raken is nog gepraat met de Rifksconsulent voor de Complemen taire Sociale Werkvoorziening in Noord holland. Deze was van mening dat concrete klachten (met betrekking tot funktie- klassificatie en financiële consequenties van werktijdverkorting) op de wettelijk voorgeschreven manier moeten worden afgehandeld. Dus: het uitbrengen van een advies hierover door de WSW-com missie gevolgd door een beslissing van B en W, waartegen weer beroep kan worden aangetekend. De klachten die niet op deze manier zouden kunnen worden afgehandeld duiden op lacunes op het gebied van de sociale begelei ding. Deze klachten zouden niet of niet in deze mate zijn ontstaan als zou zijn voldaan aan de in de wet gestelde eisen. De Rijksconsulent achtte een onderzoek dan ook niet noodzakelijk en liet weten dat er van rijkswege ook geen geld voor zou worden beschikbaar gesteld. Wel adviseerde hij zo spoedig moge lijk over te gaan tot aanstelling van een personeelsfunctionaris. Omdat het aan trekken van zo'n kracht enige tijd kan vergen, werd de suggestie gedaan een tijdelijke voorziening als overbrugging te treffen. Die personeelsfunctionaris komt er dus en in plaats van het oorspronkelijk bedoelde onderzoek komt er een klach tenprocedure, bedoeld voor klachten die niet op de gewone formele wijze kunnen worden afgedaan (door het nemen van een voor beroep vatbare be slissing) maar wel behandeling behoe ven. B. en W. erkennen, dat zij er tot dusver niet in zijn geslaagd alle klachten over De Bolder bevredigend af te hande len, maar blijkens het plan om een klachtenprocedure in te stellen, zal dat alsnog gebeuren, terwijl ook de benoe ming van een personeelsfunctionaris voor De Bolder in deze van belang is. „Wij hopen en vertrouwen dat met name die maatregelen kunnen bijdragen tot een verbetering van het werkklimaat in de werkplaats, zodat ook aan de pe riode van onrust een einde kan worden gemaakt. Het is echter duidelijk dat hier voor een ieders medewerking noodzake lijk is", aldus het college in de brief, waarme zij vorige maand haar besluit ter kennis bracht aan alle betrokkenen. Geen vertrouwen De heer H. J. Vink, een van de klagers, heeft echter allerminst vertrou wen in de ontwikkeling. Uit het feit dat B. en W„ mede wegens het niet be schikbaar stellen van rijksgeld voor het onderzoek, van hun oorspronkelijk voor nemen afzien, concludeert hij: „Geen geld, geen onderzoek. Het geld staat in uw ogen centraal boven de centraal- stelling van de mens, zodat de WSW- commissie de vuile was mag opknap pen". Vink acht de WSW-commissie niet capabel om de problemen in De Bolder op te lossen. Hij wil daarom vasthouden aan een onafhankelijke, niet-Texelse commissie. Tot het einde In een brief aan het college en de WSW-commissie herhaalt hij zijn grie ven jegens de direkteur en verzet zich bij voorbaat tegen de mogelijke aanstelling van de heer A. Hengst tot personeels functionaris. Volgens Vink is Hengst daarvoor niet geschikt, omdat hij jaren lang naast de directeur hetzelfde beleid heeft gevoerd en nooit blijk van verzet heeft gegeven. Vink: „Het gemeentelijk personeels beleid moet nu maar eens een ander spelletje bedenken zodat het „stoeltje schuif op" eindelijk eens van de baan raakt. Ik adviseer u dan ook te beslissen een nieuwe directeur en personeels functionaris aan te stellen, zodat er op de werkplaats een frisse wind gaat waaien". Hij kondigt tenslotte aan met andere beslissingen geen ge noegen te nemen en in samenwerking met zijn vakorganisatie „tot het einde" te zullen doorgaan.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 11