(jrocn ZwartsJexeU in het Ouwe Sunderklaas 1979: veel kwaliteit Teso en klusjescentrale favoriete onderwerpen KUSTVERDEDIGING OP DRIE FRONTEN Gemeente schuldig aan moedwillige boycot? Rondvraag raad «a>2323 ToonSmidt Harde woorden over vertraging schuur Lap Geslaagd /"mn Op Texel laagste ziekenfondspremie Zitmiddag Kamer van Koophandel 93e JAARGANG NR. 9437 TEXELSE VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. Voor advertenties, abonnementen etc. wende men zich tot de uitgever Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11Den Burg, telefoon (02220) 2741 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs P\1,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 3625.01.742; NMBnr. 67.34.60.398. kopie van de pomp en er was een waar schuwing tegen een gevaarlijke wethou der, die een extra brede stoep met bloembak kreeg, terwijl die van Mantje moest worden afgezaagd, ,,Jook Nauta annexeert de Parkstraat. Hou 'em tegen voordat hij verder gaat". Het overige Ouwe Sunderklaas- nieuws, waaronder uitslagen, plaat sen wij in de volgende krant. -EK o^RHEIDE 'AT0R KLAP VA DE ttÖLEV v\o\ V Aan de school voor verpleegkundigen van het VU-ziekenhuis in Amsterdam slaagde Marjon Witte uit Den Burg voor het diploma. De heer C. J. Ellen heeft in de gemeenteraad een plan van de Pakt-fractie bekend gemaakt om de werkgelegenheid op Texel te ver ruimen en het behoud van de kust veilig te stellen door het permanent inzetten van mensen. Die permanente kustverdedigers zouden groepsgewijs moeten optreden in vakken van drie kilometer lengte en zich bezig moeten houden met de bescherming van de buitenste duinvoet en ook met de strandreiniging en het onderhouden van kontakt met het publiek over hun gedrag in de duinen; een strijd op drie fronten dus. Het oer-Texelse gebeuren van de twaalfde december zit er weer op. Hoewel we bij het ter perse gaan van de krant nog niet over de gegevens van alle dorpen beschikten, ziet het ernaar uit dat het aantal voorstellingen in de meeste plaatsen iets kleiner was dan in de afgelopen jaren, maar dat de kwaliteit bijna overal bijzonder goed was. Van de voorstellingen was veel werk gemaakt en ze waren herkenbaar voor iedere toeschouwer die in het volle Texelse leven staat. Het was wel sto rend dat veul speulers zich bedienden van borden met te lange teksten. Er was daarom per voorstelling veel tijd nodig om alles te doorgronden. Onderwerpen die het meest werden uitgebeeld waren de TESO, de klusjes centrale van Van der Vis, de stoep van Mantje en de activiteiten voor werklo zen. Bijna talloos waren de uitbeeldin gen van het TESO-buffet. Ook aan de hasjvangsten door Texelse vissers wa ren meerdere voorstellingen gewijd. De bijna traditionele ,,'t Is uit het leven gegrepen"-wagen in Den Burg had deze keer het functioneren van het TESO-bestuur als onderwerp. „Theo's poppentheater". De speulers hadden de tekst van de verschillende coupletten weer op papier gezet en onder het publiek verspreid zodat ieder kon mee zingen. Men zag „direktator" Hooger- heide ziek in bed liggen, echter met de touwtjes in handen, waardoor de com missarissen zich als marionetten lieten bewegen. Een van de coupletten: ,,En daar zit Tine Vlas, die komt hier net pas kijken, die zit hier nog maar pas, en gaat al over lijken. Ze heeft een goede maat, zijn naam is Cor Dros, hij brult wel in de raad, maar hier doet-ie z'n bek niet los". Hard Minder grootscheeps maar keihard over dezelfde TESO was de uitbeelding van ,,de vrouw van Hoogerheide": „op 15 december wordt het schip gedoopt, waardoor Theo is gesloopt". Een grote wagen „Vissers vingen geen bot" ging over de hasjvangsten en was volgeladen met junkies. „Politie vernietigt hasj; junkies vissen achter het net". Alleen in Den Burg waren minstens zeven uitbeeldingen van de klusjescen trale van Arie van der Vis. Het bleek een zeer dankbaar onderwerp te zijn met als taxi- en reouwf^ravteHuuit'^'* Wilhalminalaan4-6 dan Burg uniforme kritiek dat „Fommie" met zijn klusjes wel erg duur was. „Heb je veel poen, laat Fommie het dan doen". En je kunt de centrale natuurlijk ook voor heel bijzondere klussen bellen: „Moeilijk heden met uw vrouw, bel Fommie gauw". De tragedie van sommige plaat selijke ondernemers kreeg gestalte in een drietal uitbeeldingen. „Van der Meer sluit; Van Etten breidt uit". Werkverschaffing Indrukwekkend, ook in technisch op zicht, was de uitbeelding van een werkverschaffingsprojekt in de duinen, uitgevoerd door de firma De Noord B.V. Er werd intensief gespeeld en er vielen uitgebreide dialogen te beluisteren, maar het is twijfelachtig of iedereen zich daarvoor de tijd gunde. We zagen een mobiel nachtcafé („Da's een goed idee") maar ook het sombere lot van „Buks" (J. Veken van de Koffiebar) die zijn zaak moet sluiten, omdat hij zonder nachtvergunning niet draaien kon, kreeg in enkele voorstellin gen de aandacht. Er werd letterlijk een taxi-oorlog uitge vochten. Enkele met kanonnen bewa pende taxi's traden tegen elkaar in het strijdperk, waarbij echte bommen tot ontploffing werden gebracht. Er was een „gemeentelijke fretten- vanger met heetgebakerde TESO- kippen" en ook bewogen zich —stom dronken enkele Ouwe Sunderklaas- jury's 1978 door de straten. Zeer luidruchtig was de gemeentelijke sloopploeg die voorzien van een echte pneumatische hamer met compressor de stoep van Mantje kwam opbreken. De pot op Ook het beeld dat enkele kamerleden op Texel willen plaatsen als zoenoffer van de Texelaars, had menigeen geïn spireerd. In een van de voorstellingen zag men een aantal soldaten een beeld dragen dat op een nachtspiegel was ge zeten. „De pot op met dat beeld". Een heel scherpe was de uitbeelding van een affaire, die nooit de krant heeft gehaald: over de koeien van Jaap Hin. Die kwamen in het land terecht „Hbkke- tok", die daarop een rekening voor het genoten verblijf aanbood aan Hin. Twee speulers pleitten voor het Texe laarsabonnement op de veerboot. „Waar blijft het goedkope abonnement: Tuijnman zet ons niet in ons hemd". En het kon niet uitblijven dat Sieme de Waard door de straten liep. „AOW- ers uit de veren, als raadslid kun je het nog proberen". Alle voorstellingen opnoemen is on begonnen werk. Zeker drie creaties waren geïnspireerd door de problemen rond het CV/lso-projekt. Er waren vrou wen die de handen letterlijk uit de mouwen staken, we zagen de welbe kende twee paardjes van Gelein Jansen aangespannen voorbij komen, de twee Texelaars van „Onder de Pomp" traden op met een historisch verantwoorde Per 1 januari wordt de premie voor vrijwillig verzekerden bij het ziekenfonds Texel opgetrokken van f87,— tot f100, Het gaat hier dus om de verzekering voor kleine zelfstandigen met een inkomen be neden de weistandsgrens. Ondanks deze verhoging blijft de premie op Texel de laagste van Nederland. Het verschil met premies die el ders en vooral in de stad worden geheven, is aanzienlijk. De bedra gen variëren daar van f128,— tot ver over de f140,— per persoon. Het lage bedrag voor Texel is het gevolg van minder grotemedische consumptie". Afgezien van het efficiënt func tioneren van het Ziekenfonds zelf, sturen Texelse huisartsen hun pa- tienten minder snel door naar spe cialisten. De gemiddelde Texelaar ligt minder vaak ent of minder lang in het ziekenhuis dan de gemiddel de Nederlander en het Gemini- ziekenhuis in Den Helder is niet zo kostbaar als de meeste andere ziekenhuizen in het land. Het ge- zonde leefklimaat op het eiland speelt mogelijk ook een rol evenals het feit dat Texelaars, evenals an- dere plattelanders niet zo gauw naar de dokter lopen als stedelin- gen Volgens het plan dat Ellen dinsdag avond aan de raadsleden liet uitdelen is het onlangs voltooide zandsuppletiepro- jekt aanleiding geweest. Onder het motto „Houden wat je hebt" moet nu alles worden gedaan om strand en duinen vast te houden, daarbij gebruik makend van natuurlijke krachten zoals zon, wind en eb- en vloedbeweging. Ellen denkt aan het in het leven roepen van permanente kustverdedi- gingsgroepen die zowel uit mannen als vrouwen bestaan en die in sterkte uit eenlopen (afhankelijk van het werkloos heidsseizoen) van zes tot negen perso nen. Door hen in een „eigen" vak te laten opereren wordt de betrokkenheid bij het werk bevorderd en wordt onno dig noord-zuid verkeer vermeden. Niet alleen het vasthouden van het zand van de buitenste duinenrij is be langrijk maar ook het onderhoud van de erachter liggende duinen. De kustverde digers moeten veel met het publiek praten zodat daar begrip ontstaat en medewerking niet zal uitblijven. Karretjes Verder zouden de kustverdedigers het strand voortdurend moeten schoonhou den door het aangespoelde materiaal af te voeren met tweewielige trekkarretjes. De verzamelde rommel moet niet wor den vernietigd maar zal, net als rijshout en rietmatten gebruikt moeten worden om de duinvorming te bevorderen. Ellen verwacht bij het projekt 60 tot 90 mensen te kunnen inschakelen. Wie het moet betalen is nog niet duidelijk, maar het plan verwijst naar de ministeries van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, So ciale Zaken, CRM en Verkeer en Water staat als instanties, die voor de financie ring benaderd moeten worden. Lof Ondanks het ludieke karakter van het plan hadden de meeste raadsleden lof voor het initiatief„Een waardevolle no titie", zei Nauta, die verder vertelde, dat het college niet heeft stilgezeten. Zowel het ministerie van Landbouw (Staats bosbeheer) als het directoraat generaal van de arbeidsvoorziening hebben brie ven gehad, waarin met klem is gewezen op de noodzaak dat de kustverdediging effektief wordt aangepakt. Aanleiding was het dit jaar niet meer beschikbaar stellen van geld voor aanvullend werk in de duinen. Inmiddels is een regeling getroffen waardoor toch nog een be perkt aantal mensen in het bos en in de duinen aan het werk kan. Daarbij gaat het overigens uitsluitend om werk in de winterperiode met het doel de seizoen werkloosheid op te vangen. Een vorm van permanente werkgelegenheid lost het verschijnsel van de seizoenwerk loosheid niet op. Met dat laatste was Ellen het niet eens. Afgezien van het feit dat „zijn" plan door het inzetten van wisselende aantallen mensen wél sei zoenwerkloosheid helpt oplossen, krijgt Texel straks een flinke toevloed van grondwerkers, die beschikbaar komen na de voltooiing van de Deltawerken. Dus zowel voor seizoenwerklozen als voor de laatstgenoemde permanente werklozen zou het kustverdedigingsplan soulaas bieden. Daan Schilling van Texels Belang wilde weten wat het gemeentebestuur met het Pakt-plan gaat doen. Zijn bezwaar was dat het wel een beetje simplistisch was voorgesteld en dat de presentatie wat geloofwaardiger zou moeten zijn. De burgemeester beloofde dat het college erop zou terugkomen. In de gemeenteraad zijn dinsdagavond harde woorden gevallen over de gang van zaken rond de bollenschuur van de heer A. Lap aan het Klif in Den Hoorn. Lap is er nog steeds niet in geslaagd vergunning te krijgen voor de bouw van deze schuur. De indruk is ontstaan dat Lap onnodig lang aan het lijntje wordt gehouden. Daan Schilling van Texels Belang en Gelein Jansen van het CDA maakten zich daar in de rondvraag bijzonder boos over. Laatstgenoemde wilde van het college weten of de heer Lap moedwillig wordt geboycot. Over de schuur van Lap is al veel te Gelein Jansen sloot zich daarbij aan. doen geweest. Al in het vroegste Hij vertelde dat de kwestie hem al drie stadium werd er bezwaar tegen ge maakt door buurtbewoners die vrees den dat het vrije uitzicht vanuit hun huis er door verloren zou gaan. Volgens mededelingen in de vorige raadsverga dering zou de kwestie eindelijk zijn gere geld, maar nu is duidelijk geworden dat dit niet het geval is. Nadat Lap zijn bouwplan al op meer dere punten had aangepast aan de wensen van het gemeentebestuur (in verband met het dorpsschoon) moet hij nu ook nog zorgen voor een beplan tingsplan. De boosheid van de genoem de raadsleden was gericht op het feit dat een deskundige van Staatsbosbeheer een beplantingsplan had gemaakt, maar dat dit van de hand was gewezen door wethouder Van der Kooi, die een beter plan wilde en daarmee opnieuw voor vertraging zorgde. Daan Schilling stelde vast dat het college hem in de vorige vergadering met een kluitje in het riet had gestuurd door te suggereren dat de moeilijkheden rond het bouwplan snel zouden zijn opgelost. Door de jongste vertraging ziet het ernaar uit dat de schuur voor het seizoen niet van de grond komt. „Ik heb geen goed woord over voor deze gang van zaken". kwart jaar had bezig gehouden, maar dat hij er tot dusver nog niet in het open baar over had gerept. Het verlangen van beplanting vond hij onzinnig, alleen al door 't feit dat de boompjes als gevolg van de bouwactiviteit worden vertrapt. Verder was hij er boos over dat niemand van de collegeleden de verantwoorde- lijkheid voor de gang van zaken op zich lijkt te willen nemen. Dat de wethouder het beplantingsplan van Staatsbosbe heer van de hand had gewezen en om een beter plan had gevraagd, deed hem de vraag stellen: is wethouder Van der Kooi deskundiger dan Staatsbosbeheer? Het antwoord van de wethouder wierp een zo mogelijk nog merkwaardi ger licht op de gang van zaken. Hij ver telde dat beplantingsdeskundige P. Rogmans van Staatsbosbeheer inder daad met een plan voor de schuur van Lap was gekomen, maar deze functio naris had er volgens Van de Kooi meteen bijverteld dat de geprojecteerde beplanting „niets voorstelde", maar dat het toch zo werd ingediend, omdat de familie Lap niets anders wilde. Van der Kooi had daarop laten weten dat hij niets voelde voor een beplanting waar het Staatsbosbeheer zelf geen heil in zag en eiste wat beters. En dat betere plan was tot dusver niet ingediend. Van der Kooi beloofde er echter direct ach teraan te gaan. De burgemeester bevestigde dat Van der Kooi de waarheid had gesproken en dat er geen sprake was van boycotten van de familie Lap. Hij nam het Jansen kwalijk dat hij had gezegd dat de colle geleden de verantwoordelijkheid van deze zaak op elkaar afschuiven. Het is waar dat Jansen, toen hij achter de kwestie aanging, naar de ambtelijke afdeling was doorverwezen maar dat is gebruikelijk en logisch. De collegeleden (in dit geval de burgemeester als man van de ruimtelijke ordening en Van der Kooi als man van de bouwvergunningen en daarmee samenhangende technische kwesties) accepteren wel degelijk ver antwoordelijkheid en zijn dus allemaal „medeplichtig". Het is niet waar dat het beplantingsplan moet worden uitge voerd voordat met de bouw wordt begonnen. Bepaald is dat er een door het college goedgekeurd plan moet zijn alvorens de bouwvergunning wordt af gegeven. Schilling: „Wat vindt u eigenlijk van een adviseur die met een plan aankomt waar het college geen genoegen mee kan nemen?" De burgemeester zei dat een adviseur van het rijk objektief advies moet uitbrengen aan het gemeentebe stuur, maar wilde verder in de rondvraag over deze affaire niet discussiëren. Parkeerplaatsen Het gemeentebestuur hanteert de regel dat bij nieuwbouw van apparte menten voldoende parkeerplaatsen aan wezig moeten zijn, zodat een apparte mentencomplex niet tot gevolg heeft dat de gemeenschap met een parkeer probleem wordt opgezadelt. De heer J. C. Dros sprak er zijn twijfel over uit of deze regel door het gemeentebestuur wel altijd en overal wordt toegepast. De burgemeester zei dat Dros maar met voorbeelden moest komen; het college zou er dan wel op reageren. Pontweg Na de ANWB heeft nu ook het raad gevend Ingenieursbureau Hajema rap port uitgebracht over de wenselijkheid van verkeersmaatregelen op de Pont- weg. Daan Schilling zei er niet van onder de indruk te zijn. Hij noemde het rapport „knutselwerk" dat niet aan het dure bureau Hajema uitbesteed had hoeven worden. De burgemeester ver wees de discussie hierover naar de com missie ruimtelijke ordening. Caravans Volgens de nieuwe eisen (zoals die onder meer tot uitdrukking zullen ko men in kampeerexploitatievergunnin- gen) mogen slechts 30 stacaravans staan op een terrein van één hectare. Als de regel stringent wordt toegepast, heeft dat misschien bijzonder nare ge volgen. Want op heel wat Texelse terrei nen is de caravandichtheid momenteel veel groter, tot zelfs honderd stuks per hectare. Henk Beumkes van het Pakt brak een lans voor de eigenaars/huur dersvan deze caravans door te informe ren hoe de gemeente deze pijnlijke puzzel denkt op te lossen. Hij voelde wel iets voor het aanwijzen van nieuw (Lees verder op pagina 3) dinsdag 18 december 1979, 13.30 -16.30 uur. Restaurant Landsend. Den Helder.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1