Drie stemmen tegen afdekking zwembad Amnesty werkgroep houdt schrijfavond The China Syndrome' lüllMHUkl Suikeroom KOSTEN TE HOOG IN VERHOUDING TOT BESPARING' Koersen vreemde valuta zon. maan en hoog water VRIJDAG 14 DECEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 5 FF De heren J. C. Dros (onafhankelijk), KI. Barendregt (VVD) en J. van Asselt (Texels Belang) vinden de energiebesparende af dekking die de RST in het zwambad Molenkoog wil laten ma ken, te duur in verhouding tot het geld dat er door wordt be spaard. Ze stemden in de raadsvergadering van dinsdagavond daarom tegen het voorstel van B. en W. om de jaarlijkse ge meentelijke bijdrage aan het zwembad te verhogen met f23.324,— om aldus de kapitaalslasten van de investering (en de inmiddels verhoogde gasprijs) te compenseren. De heer J. C. Dros greep de gele genheid aan om een pleidooi te hou den voor de stichting van een over dekt zwembad in plaats van het aan brengen van de nu gewenste 'deken' op het open bad. Zoals bekend had hij daarover vragen ge steld, waarop B. en W. hebben ge antwoord. Ondermeer werd een rap port overlegd waaruit bleek dat een overdekt zwembad op Texel een jaarlijks exploitatietekort van meer dan een half miljoen zal veroorzaken. De berekening waaruit de aanzien lijke energiebesparing van de afdekking blijkt, werd door Dros aangevochten. Hij zorgde voor de nodige portie sensatie door de burgemeester ervan te beschuldigen dat hij niet met de juiste cijfers durfde te komen. Het college zag echter geen -eden om aan de bena dering van Dros meer waarde te hechten dan aan de deskundigen die de energie besparing hadden uitgerekend. Elektrisch De afdekinstallatie voor het bad Molenkoog wordt elektrisch bediend. KI. Barendregt vroeg zich af of het niet beter is een handbediende installatie aan te kopen, want die is meer dan de helft goedkoper. Hij kreeg als antwoord dat een elektrische installatie de voor keur heeft omdat deze zeer snel en zonder mankracht in werking kan worden gesteld. De exploitatielasten van een handbediende installatie zijn bovendien hetzelfde want de afschrij vingstermijn van een elektrische instal latie is veel langer. De kapitaalslasten van de installatie zijn drie keer zo hoog ais het bedrag dat gemoeid is met de besparing van 'aafdgas," althans bij de huidige aardgas- prijzen. Dros vond dat verschil te groot en wees er op dat de RST het afgelopen jaar al een zeer behoorlijke energiebesparing heeft doorgevoerd door de verwarming 's nachts uit te schakelen, nl 14%. Hij zou het beleid liever gericht zien op een overdekt bad en vond het een slecht idee om dat alleen te willen maken als onderdeel van de overdekte recreatievoorziening bij het RST appartementencomplex in De Koog. Hij vroeg zich af hoeveel kosten gemoeid zullen zijn met het ver voer van schoolkinderen vanuit de andere dorpen naar het overdekte bad in De Koog. In dat verband noemde hij de Recreatiestichting een dochter van de gemeente. Dochters komen altijd bij je als ze geld nodig hebben". De burgemeester vond de pleidooien voor een overdekt bad in Den Burg prima maar noemde het een misverstand te denken dat door het tegenhouden van een afdekking op het Molenkoog-bad de stichting van een overdekt zwembad kan worden bevorderd. Dros had bezwaren tegen de bereke ning van de kosten van een overdekt bad. Hij dacht dat de personeelskosten de helft lager zouden kunnen zijn en dat zou op jaarbasis dus al anderhalve ton schelen. Andere manier De andere twee tegenstanders van de energiebesparende voorziening van het zwembad beperkten zich tot de kern van de zaak. Van Asselt vond dat het bedrag aan besparing niet opwoog tegen de hogere kapitaalslasten en zei dat effectieve energiebesparing ook kan worden verkregen door het bad wat later in het seizoen te openen en het wat eerder te sluiten. Want juist in het voor- en najaar is verwarming van het water nodig. Hij voegde er overigens aan toe geen voorstander te zijn van een kortere openingsperiode. KI. Barendregt vond de besparing van 60.000 m3 gas die door de afdek king wordt bereikt aantrekkelijk, maar gezien de kosten niet aantrekkelijk ge noeg. Wethouder Nauta bracht in dat standpunt geen verandering met zijn mededeling dat op den duur de ver houding heel anders komt te liggen omdat de aardgasprijzen blijven stijgen. Mensenrechten Amnesty International wil de Olympi sche Spelen in Moskou aangrijpen om aandacht te vragen voor de schending van mensenrechten in de Sowjet Unie. Amnesty stelde aan de gemeenteraad voor contact te zoeken met de ge meenteraad van Russische steden waar de zg. Helsinki monitoren zijn veroor deeld. Tot deze steden hoort Tbilisi, de hoofdstad van Georgië, de Sowjet- republiek waarmee Texel bijzondere banden heeft. De raad zou in een brief teleurstelling moeten uiten over de straffen die zijn opgelegd aan degenen die niets anders deden dan de autori teiten in het openbaar te herinneren aan het naleven van de afspraken die in Helsinki zijn gemaakt. Over deze zaak bleek een prin cipieel verschil van opvatting in de gemeenteraad te bestaan. De heer P. A. Zegers van het CDA zei ervan geschrokken te zijn dat B. en W. het verzoek niet onmiddellijk terzijde hadden gelegd en dus misschien wel met voorstellen zouden komen. Hij vond persoonlijk dat de gemeente raad de sport gescheiden moet zien van de politiek en in ieder geval geen sportieve evenementen moet aangrijpen voor het voeren van actie. Hij vond de raad zelfs niet bevoegd om zich te bemoeien met problemen in andere landen. „Schoenmaker blijf bij je leest". J. C. Dros sloot zich daarbij aan maar Daan Welboren van het Pakt was het er volstrekt mee oneens. De burgemeester zei dat de zaak in het college nog besproken moet worden. Natuurbescherming De Pakt-fractie vroeg ook positieve aandacht voor het verzoek van het Contact Milieubescherming Noordhol land (de provinciale milieufederatie) voor een jaarlijkse bijdrage van 2 cent per inwoner. De organisatie die kan worden gezien als een samenwerkings orgaan van vrijwel alle milieugroepen in de provincie. Cor Ellen vond dat de gemeente er op zou moeten ingaan. Bij monde van Cor Ellen toonde het Pakt zich ook geïnteresseerd in de plannen voor een regionale radio-omroep in Noordholland. ,,Een welkome aanvul ling van de bestaande communicatie mogelijkheden". Aan de gemeenteraad is een discussienota ,,Naar een regio nale omroep" toegestuurd met het ver zoek zijn instemming te betuigen met het initiatief. Recreatiestichting De benoeming van een bestuurslid in de Recreatiestichting Texel in de vacature van de heer J. J. Westdorp ging niet door omdat de heer KI. Barendregt die als eerste op de aanbeveling stond meedeelde niets voor deze functie te voelen. Tegelij kertijd raadslid en bestuurslid van de RST zijn vond hij een ongewenste vermenging van functies. „Want dan moet je in de gemeenteraad je eigen werk beoordelen. Ik wil vrij en kritisch tegenover de RST kunnen staan". Hij stelde dan ook voor een niet- raadslid voor de functie te vragen. Gelein Jansen had andere bezwaren. „Ik wil Barendregt er niet in". Zijn argument was dat in de RST al teveel WD-ers zitten. Hij vond dat alle par tijen er redelijk naar verhouding in ver tegenwoordigd moeten zijn, maar had geen bezwaar tegen de combinatie raadslid-RST bestuurslid. Hij vond het ook niet juist dat Barendregt blijkbaar niet is gevraagd voor de functie. S. de Waard had ook klachten over de eenzijdigheid van het RST-bestuur. Hij beweerde dat de bestuursleden op één na allemaal ondernemers zijn. „De RST is een gemeentelijke instelling en zou- een afspiegeling moeten zijn van de politieke en maatschappelijke verhou dingen op Texel". De heer Dros zag het allemaal als welbewuste manupulatie. Voor de RST die voor veel van haar plannen niet zonder gemeentelijke medewerking kan, is het wel makkelijk dat er raads leden inzitten. Er zitten zelfs 2 wethou ders in het bestuur. SLOT RAADSVERGADERING Daan Schilling (zelf bestuurslid van de RST) voelde zich aangesproken en was boos. Dat de RST-bestuursleden allemaal WD-ers en ondernemers waren, was volgens hem bezijden de waarheid. „Ik laat u morgen mijn loon- strookje zien". Ook wethouder J. Nauta reageerde geïrriteerd. „Hou je mond als je geen kennis van zaken hebt. Het is onjuist wat hier gezegd wordt". Wethouder Blanken consta teerde dat het voorstel moest worden teruggenomen. Hij vond dat het tijd werd dat in de raad een fundamentele discussie wordt gevoerd over het func tioneren van de RST. Bij het college wekte het wel verbazing dat nu weer stand bestaat tegen raadsleden in het RST-bestuur. Want het is nota bene de gemeenteraad zelf geweest die zoveel mogelijk greep op de RST wilde hou den. De zon komt 16 december op om 8.42 uur en gaat onder om 16.29 uur; 19 december op om 8.44 uur en onder om 16.29 uur. Maan: 19dec. N.M.,26dec. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 14 december 3.10en16.04 Zaterdag 15 december 4.24en 17.12 Zondag 16 december 5.34 en 18.13 Maandag 17 december 6.33 en 19.06 Dinsdag 18 december 7.23 en 19.53 Woensdag 19 december 8.11 en 20.40 Donderdag 20 december 8.57 en 21.26 Vrijdag 21 december 9.38en22.11 Zaterdag 22 december 10.18 en 22.54 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollars Engelse ponden Oostenrijkse schillingen 100 ƒ109,00 100 f 6,52 100 f 46,00 100 f 44,00 100 ƒ118,75 100 1 1 100 Italiaanse lires Spaanse peseta's 10.000 100 34,00 1,88 4,11 15,29 22,25 2,73 De Texelse afdeling van Amnesty International houdt op maandag 17 december een schrijfavond in de Hollebol aan de Burgwal in Den Burg. Op deze avond worden brie ven gestuurd om persoonlijk te pro testeren tegen onrechtmatige gevan genhouding van personen en van martelingen, die daarbij gebruikt worden. De brieven worden gestuurd naar betreffende gezags dragers om de gevangenen in kwes tie vrij te laten en de martelingen te doen ophouden. Door de leden van de Texelse werkgroep zijn voor beeldbrieven gemaakt, die op die avond gebruikt kunnen worden. Zo bevindt zich in Laos, het buurland van het geteisterde Cambodja, de heer Khamsing Ngonvonarath, een 52-jarige ingenieur in een herscholingskamp. Hij The China Syndrome' is een film waarin de gevaren en risico's van de aanwezigheid van kerncentrales in onze samenleving duidelijk worden. Wat er gebeurd wanneer een fout in zo'n centrale wordt gemaakt kan iedereen zien van vrijdag tot en met maandag in het City theater in Den Burg om 20.00 uur. De dodelijke dreiging van de kern centrale Harisburg waaraan de mens heid eerder dit jaar ten prooi dreigde te vallen is het uiterst actuele gegeven in 'The China Syndrome'. Jane Fonda is in deze spannende film een televisie presentatrice, die bij het maken van een documentaire over energie in een kerncentrale onregelmatigheden be speurt. Michael Douglas, haar camera man, filmt ter plekke de paniek onder de mannen aan de knoppen, wanneer deze merken dat er een falikante fout is gemaakt. Vooral Jack Lemmon, de verantwoordelijke man, wordt het doelwit van zijn camera. Maar zodra de 'almachtige' en hoogmogende heren merken dat de zaak in de publiciteit 'hoogspanning' toeschouwers met naar kijken. waarbij ingehouden de adem „Sjors en Sjimmie en de tover ring" draait zondagmiddag om 15.00 uur voor de jeugd. Sjors en Sjimmie hebben als dank voor hun hulp aan een bekende oudheidkundige een toverring gekregen. Wat zij niet weten is dat deze ring échte toverkracht bezit. Wanneer Sjors tegen Sjimmie zegt dat hij best eens in de riddertijd zou willen rondkijken wordt zijn wens onmiddellijk vervuld. De ridders zien de jongens voor tovenaars aan en zonder pardon worden ze in een kerker opgesloten. Na vele spannende avonturen weet Sjors hen toch weer terug te toveren in de 20ste eeuw. dreigt te komen en de bevolking zal vernemen aan welke ramp zij blootstaan, worden alle remmen in werking gezet. Michaels film verdwijnt spoorloos, mensen die te veel weten verongelukken toevallig in het verkeer en Jack Lemmon, die in uiterste wan hoop de centrale heeft bezet om een onthullend tv-interview af te dwingen, wordt krankzinnig verklaard en als een dolle hond afgeschoten. Toegang alle leeftijden. Een film geladen met ,/i is zonder in staat van beschuldiging gesteld of berecht geweest te zijn naar dit kamp gestuurd in 1973 door de Pathet Lao-autoriteiten, die daar toen de macht overnamen. Er is niets van bekend, dat hij zich daarvoor met poli tiek heeft ingelaten. Hij wilde na de machtsovername in Loas blijven om voor zijn land te werken. Hij is ge trouwd en heeft vijf kinderen. Het is de moeite waard om brieven te schrijven om te vragen of de heer Khamsing Ngonvonarath onmiddellijk wordt vrij gelaten. Gevangenen In de Chinese Republiek Taiwan wor den waarschijnlijk al sinds 1949 twee mannen, Hu Yi-Sheng en Tsai Hsin- Tang van het Chinese vasteland vast gehouden. Aangenomen wordt dat zij in een gevangenenkamp op Green Island zitten. Zij worden verdacht van pro-communistische activiteiten en zijn gearresteerd zonder gegronde bewij zen. Zij zitten op Green Island lange vrijheidsstraffen uit. Brieven zijn nodig om de heren Hu en Tsai vrij te laten; alleen al omdat zij daar zo vreselijk lang zitten. Ook is het de bedoeling dat er brie ven worden geschreven voor Yusuf Osman Samantar uit Somalië in Afrika. Hij wordt in de meest barre omstan digheden in de gevangenis van Labatan Jirow gehouden. Hij was de meest bekende socialistische politicus. Na de machtsovername door het militaire bewind in 1969 heeft de heer Samantar al drie keer vast gezeten. De laatste keer in 1976 werd hij zonder vorm van proces voor onbepaalde tijd gevangen gezet. Protesteren De Texelse werkgroep dankt verschil lende personen, die uit monde van hun beroep of hobby een brief hebben ge schreven (of toegezegd te schrijven) naar Russische autoriteiten om te pro testeren tegen de gevangenzetting van burgers, die gezegd hebben dat de mensenrechten niet worden nageleefd, tegen de misbruik van de psychiatrie zijn en tegen de erbarmelijke omstan digheden in de gevangenkampen voor langdurig gestraften vechten. Voor deze laatste groep hebben besturen van diverse sportverenigingen een ver zoek gekregen om als vereniging te protesteren. Geïnteresseerden kunnen hiervoor bij het secretariaat van hun sportvereniging informeren. Bij het secretariaat van de Texelse werkgroep op Vloedlijn 31 in Den Burg, telefoon (02220) 4109 zijn peti- tielijsten verkrijgbaar om te protesteren tegen de gevangenen in Rusland, evenals voorbeeldbrieven voor mensen die niet in de gelegen heid zijn naar de schrijfavond te komen. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 10. Het kleine huisje van Sjoerd mocht er van buiten vervallen uitzien, binnenin regeerde een zeiler, een man van orde, en met allerlei kastjes en kisten leek het wel een scheepskajuit. De karper werd, nadat hij mèt oom Simon was vereeuwigd, vakkundig pan klaar gemaakt. „Nou", zei Sjoerd, toen ze gedrieën zaten te smullen, „is dat wat of is dat niks?" Na het eten verschanste Pieter zich in de enige makkelijke stoel. Hij moest, zei hij, nog wat bijkomen van de schok. „Met andere woorden, je gaat wat pitten", zei Sjoerd taktloos. „Nou, strijk je zeil, vader, inmiddels zijn je kleren wel droog, hoef ik niet meer tegen die betonnen ribbekast van je aan te kijken. Kom", zei hij tegen oom Simon, „laat de ouderdom maar slapen, wij gaan effe op de werf kijken". Toen Pieter wakker werd, zag hij zijn gast zomin als zijn gastheer. Hij voelde aan zijn kleren. Nog wat frisjes, maar het kon. En toen ging hij op zoek. Ze zaten allebei, Sjoerd op een kruk, oom Simon op een leeg vaatje, en waren in druk gesprek. Pieter, ongezien, stond ze te bekijken. Sjoerd had het over boten, dat was duidelijk. Niets bracht hem op z'n praatstoel, of kruk in dit geval. En oom Simon zat daarbij als was hij het beloofde land binnengetre den. Dik an, dacht Pieter en besloot door het zetten van koffie ook eens een deel aan de gezelligheid te gaan bijdra gen. Het leed geen twijfel, constateerde Pieter, of oom Simon vond de dag bijzonder welbesteed. Toen ze na een hartelijk afscheid weer op huis aan gingen zei hij „Dat is een vent, die Sjoerd". „Ja", zei Pieter, „jullie konden nogal met mekaar overweg, niet?" „Kerel, naar mijn hart. Ik kom nog es bij 'eman". „Zozo, u krijgt hier vrienden, oom Simon". Geen wonder, dacht hij. „Ja jongen", beaamde zijn gast, „we konden het best met elkaar hebben". En verder zei hij niet veel, maar het leek Pieter of hij op iets zat te broeden. In huize De Jong werd oom Simon als held geëerd. Ondanks Pieters vrees twijfelde nie mand aan het verhaal. De jongens achtten oom Simon in staat, in z'n eentje een walvis te vangen. „En je zult het op de foto zien", beloofde hij. Anneke lachte toen ze het verhaal hoorde, en zag haar oom eens aan. „Kon u 't nogal hebben met Sjoerd?" „Puike vent, kind". „Ja, net zo iets als u, dacht ik". „Ik moet die foto nog halen". „Zo, dus u gaat er wéér naar toe". „Och ja, ik heb toch niks anders te doen". Anneke knipoogde naar Pieter. Oom Simon deugde bepaald nog niet voor rentenier. In huize Weezenaar was beleefde belangstelling. Zo, was oom Simon uit vissen ge weest? En een karper gevangen zelfsl „Waarom hebt u hem niet meegeno men?" vroeg Thea liefjes. „We hebben hem ter plaatse veror berd", deelde oom Simon mede. Maar over Pieters zwemdemonstratie en de kennismaking met Sjoerd Bol vertelde hij niet. Dat was niet interessant voor het gezin van de adjunct-bankdirecteur Weezenaar. HOOFDSTUK 6 Waarin de suiker-oom als klaploper wordt ontmaskerd Oom Simon was jarig. En omdat het voor het eerst was dat hij zijn verjaardag weer in 't vaderland kon vieren, waren ze allemaal naar Herman getogen. Dat was het makke lijkst, want moeder Kroonstuiver, Pieter en Anneke woonden daar ook, en Ben arriveerde met de Mercedes, zijn vrouw en de jarige. Anna Kroonstuiver, nog een beetje bleek, zat in een makkelijke stoel, verheugd dat nu weer eens al haar kinderen om haar heen waren, verheugd bovenal dat haar broer Simon zijn ver jaardag bij hen allen doorbracht. Het werd gezelliger dan de meesten hadden gedacht, want Anna en Simon wisten veel op te halen uit een tijd, waaraan de kinderen Kroonstuiver nog maar vage herinneringen bewaarden. En toen de wijn en de kaas werden rondgediend plonsde ineens Anna's vraag als een steen in de vijver: „Wat ga je nou doen Simon, want het is niks voor jou, steeds maar je benen onder ander mans tafel te steken". Jeanne ging recht zitte. Ja, die vraag had zij óók willen stellen. Oom Simon moest zo langzamerhand eens kleur gaan bekennen. Ze wandelde nog steeds in raadselen. Ze had nog steeds niet het flauwste vermoeden van de situatie waarin haar gast zich bevond. Hij zat niet zonder geld, dat bleek wel, want hij nam zo af en toe wel eens iets mee, een cadeautje, een fles wijn, gebakjes, zoals een gast dat doet. Maar van zijn miljoenen had ze nog niets gewerkt. Ook Herman Weezenaar keek oplet tend. Hij had verscheidene gesprekken met oom Simon gehad, die uiteindelijk alle maal betrekking hadden op de beste beleggingsmethoden, en oom Simon had aandachtig geluisterd, maar verder was er niets uitgekomen. Het was prettig dat moeder die vraag stelde. Die was, zoals ieder wist, niet geïnteresseerd, behalve in het welvaren van haar broer, of die nu rijk was of arm. Moeder Kroonstuiver leefde stilletjes in haar eigen huis. Meermalen werd die stilte verbroken door „het koor" van Pieter en Anneke. Kees en Kas wisten grootmoeders huis wel te vinden en ook, dat daar altijd wel iets voor hun gading lag, al was het maar een appel, een boterham met aardbeien of een brok speculaas in de Sinterklaastijd. Ook Simon mocht graag eens bij groot moeder zitten. Hij deed haar sterk aan haar overleden man denken, en hij voelde zich bij grootmoeder op z'n gemak als thuis. Anneke liep binnen voor een kop koffie of voor adviezen omtrent naaien en verstellen, waarin ze niet sterk was. Vaak bleef het werk dan bij moeder, die „blij was als ze iets omhanden had". De grote wagen van Ben reed wel eens voor, Ben die het altijd druk had, en soms kwam Thea haar halen om thee te drinken wanneer er geen „dames" op visite waren, want daarbij voelde moeder zich toch niet op haar gemak. Soort zoekt soort, niet waar? Nu was daar Simon bijgekomen en met hem kon ze als met qeen ander vertoeven in het verleden. Ze vond hem weinig veranderd, en was blij, af en toe eens een man over de vloer te hebben. Ze merkte wel dat Simon, ondanks alle goede verzorging en vele gemakken, op den duur noch bij Ben, noch bij Herman en Thea zou „aarden" en ze had hem al willen aanbieden bij haar te komen wonen, ze had best een kamer vrij, maar ook zij had gehoord van Simons mil joenen en begreep, dat haar broer dan niet in een burgerhuisje zou trekken. Die keek wel uit, kocht straks ergens een bungalow of zoiets. Ze dacht dikwijls aan die mogelijkheid en nu ze hem daar zo zag zitten, was haar opeens die vraag over de lippen gekomen. Simon Kolberg glimlachte en keek de kring eens rond. Anna vroeg dat zo ronduit. Hij was ervan overtuigd, dat verschillende leden van het gezelschap die vraag ook wel hadden willen stellen, als ze maar gedurfd hadden. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 5