Uitvoering Muziekschool: Aangename beestenboel in Burg. De Koning-hal S. de Waard vindt samenwerking RST en Jarino gevaarlijk Van Etten opent nieuwe groente en fruitwinkel Kamerlid geeft toelichting Aanmerkelijke afslag door westerstorm Wlpperploeg De Koog kwam In actie 't Koogerhuys geopend Weer hasj opgevist De krant in de kerstperiode Echtpaar Brouwer verzorgt kerstmiddag Politie hield verkeerscontrole DINSDAG 18 DECEMBER 1979 TEXELSE COURANT PAGINA 9 alvorens de werkgroep lichte muziek zijn gang te laten gaan, nam nog even de heer G. A. Oskam het woord. Hij lichtte het publiek in over de situatie, waarin de muziekschool momenteel verkeert, zon der directeur. Hij stelde de waarnemend directeur, de heer Kemper aan het publiek voor, en vroeg tips voor woon gelegenheid voor een in februari in dienst te nemen nieuwe leerkracht. Verder bracht hij dank aan alle mede werkers en gaf vervolgens het woord aan de werkgroep lichte muziek onder leiding van Betty Bakker, die het pro gramma zou gaan besluiten. De werkgroep bleek weer eens een voortreffelijke hekkesluiter te zijn, want binnen de kortste keren, werd een prima sfeer opgebouwd met de „Baby ele phant walk". Het thema van de „roze panter" werd duidelijk door het publiek herkend en grote hilariteit verwekte de trombonist door een schitterende imita tie van een tijgerbrui te slaken. Toen betrokken persoon dat gemerkt had, wist hij niet van ophouden en het publiek werd voortdurend op kreten van wilde dieren vergast. Bij de Tiger Rag" van Nick la Rocca kon de trombo nist ook aan zijn trekken komen en hierbij speelde Betty ook zelf mee. De leden werden aan het publiek voorgesteld, waarna het programma werd besloten met de „Tijuana jump", waarbij een politiefluitje en een brand weersirene voor het nodige effect zorg den. Op verzoek van het publiek moest dit laatste nummer worden herhaald. In verband met Kerstmis en nieuwjaar zal de Texelse Courant van dinsdag 25 december en dinsdag 1 januari verval len. De krant van donderdag 27 decem ber komt een dag later uit, dus op vrijdag 28 december. Abonnees en adverteerders worden verzocht hier re kening mee te houden. Directie Texelse Courant Het evangelistenechtpaar Brouwer verzorgt een kerstmiddag voor ieder een op tweede kerstdag in de „HoUebol" aan de Burgwal vanaf 15.30 uur. Jong en oud, alleenstaanden en ge zinnen zijn welkom. Het echtpaar beoogt een gezellige middag waar on der meer samen wordt gezongen. Per soonlijke bijdragen of liedjes worden op prijs gesteld. Er wordt een bijbelverhaal voorgelezen onder het genot van koffie of thee. Voor de kinderen ligt een speciale verrassing klaar wanneer ze de kleur plaat die in Den Burg wordt verspreid ingekleurd meenemen. Koeien en paarden, maar ook vo gels en beren werden uitgebeeld door de leerlingen van de Texelse Muziekschool op de jaarlijkse uitvoe ring, die vrijdag in de Burgemeester De Koninghal flink wat publiek trok. De gehele avond stond in het teken van het dier en alle stukken die wer den gespeeld droegen namen die be trekking hadden op dieren. Ook waren kinderen als zodanig ver kleed. Zo konden we ondermeer ge nieten van de belevenissen van een muzikale sprinkhaan, van de vlooien- mars en van het geluid van een Japanse nachtegaal. Na de opening door de heer P. Bakker, voorzitter van de raad van toe zicht op de Muziekschool, werd het programma begonnen door de speel- klas 2 van de CVO-school, onder lei ding van Betty Bakker. Zij vertelden zingend over een paardenmarkt waarbij en als paard verklede jongen geheel van zijn fraaie uitdossing werd ontdaan ten gunste van de paardenslager. Het volgend programma-onderdeel was de koekoekswals van Jonasson, door Dyo Wassink bewerkt voor orgel en twee dwarsfluiten. Verder brachten „Betty's Rampestampers" 'Een Rampestamperi- ge beestenboel', een stuk waarin heel wat oude bekende dierenliedjes (als 'Boer, wat zeg je van m'n kippen' en 'In een groen, groen knollenland') te beluisteren vielen. De Rampestampers werden bijgestaan door twee groot uit gevallen Smurfen, die hun beste been tjes voorzetten aan piano en drumstel. Na deze beestenboel werd het wat rus tiger toen Saskia de Veij op de piano een stuk van Jacques Ibert, getiteld 'Die kleine witte ezel' ten beste gaf. Sprinkhaan Speelklas 2 van de Jan Drijverschool bracht, onder leiding van Ans Starken- burg, de belevenissen van een muzikale sprinkhaan ten gehore. Het gezongen verhaal handelde over een trompetspe- lende sprinkhaan die zijn buurman, de slak, zodanig hinderde met zijn getoe ter, dat deze laatste er tenslotte aan overleed. De sprinkhaan huurde daarop zijn huis, om dat om te bouwen tot concertzaal. De speelklas werd afgelost door een klarinettrio, bestaande uit Jacqueline Schoorl, Albert Keijser en Anne Pauptit, die een jagerslied van Artot speelden. In aanmerking nemend dat klarinet een moeilijk instrument is, was het verbazend om te horen, wat deze drie er van terecht brachten. Iets minder van kwaliteit, maar zeker niet minder in enthousiasme was het viool- fluit ensemble van Roel Steeman. Van dit optreden was vooral het Turkse volksliedje 'De honingverkoper' de moeite waard. Zeker omdat dit liedje bij ons westerlingen wat moeilijk in het ge hoor ligt, is het lastig te spelen. Een wat 'swingerder' onderdeel van het programma was het optreden van Rachel Barnard en Karin van Arkel, die op de piano vierhandig de welbekende vlooienmars lieten horen. Als laatste voor de pauze brachten de speelklassen 2 van de Sint Jozef school en de Redmer IJskaschool, onder leiding van Tineke Schoo, een aantal welbekende liedjes, als 'Heb je wel gezien Baas Kimpe met zijn paard' (dat werd geïllustreerd door een jeug dige uitvoering van Baas Kimpe mèt een paard, die zich over het toneel be woog), de canon 'De uit zat in de olmen' en 'Papegaaitje leef je nog' waarbij het handenklapspel op het laatst meer weg had van een slaande ruzie op een schoolplein, een onverwachte maar niet geheel ongewenste wending. Circus Als eerste na de pauze was de beurt aan de speelklassen 2 van de Thijsse- school en de Bruinvisschool, onder leiding van Ans Starkenburg. Deze klassen lieten op vrolijke wijze zien wat er allemaal in een circus te beleven valt. Vooral de imitatie van de beer was bijzonder. Nogmaals werd de piano vierhandig bespeeld, nu door Eveline en Marion van Arnhem, die twee stuk ken van Folk Dean speelden, de 'Nijlpaardpolka' en 'Moeder de Gans'. Het accordeonensemble, onder leiding van Bert Kemper, speelde drie stukken: De werkgroep lichte muziek oJ.v. Betty Bak ker in actie. 'Bimbo de olifant', 'De kakelende kip' en 'Circus Renz', waarna Jacqueline Schoorl en Caroline Agter een bewerking van 'Toen onze Mop een Mopje was' lieten horen op klarinet en orgel Heel mooi was het trio 'De Japanse nachtegaal' van Alexander Tsjerepnin, dat gespeeld werd door Loes Bakker en Ans Starkenburg op dwarsfluit en Heike Gersthage op altblokfluit. De speelklas 2 van de School met de Bijbel bracht onder leiding van Betty Bakker 'Liddel ducky' en 'Joost de" olifant', begeleid door een combo, samengesteld uit leden van de werk groep lichte muziek. Vooral het laatste nummer werd bijzonder goed en ent housiast uitgevoerd. Het is opvallend dat Betty niet bang is om de kinderen in het Engels te laten zingen. Lichte muziek Nadat Hans van Tunen op de piano enkele fragmenten uit de „Vogelhande laar van Carl Zeiler had laten horen en Organisatie De avond verliep wonderlijk ge smeerd. olgens plan zou het geheel twee maai en uur duren en nog ver na de pauze lag men zeer goed op schema. Ook het wisselen van de verschillende opstellingen op het toneel verliep ra zendsnel. Na ieder optreden werd het licht gedimd, waarna men allerlei mu ziekschoolleerkrachten op het podium zag komen om met lessenaars, orgels,' piano's en ander gereedschap te slepen. Zodoende konden de verschillende pro gramma-onderdelen elkaar zeer snel opvolgen, wat als gevolg had dat het publiek geboeid bleef. Dat was duidelijk te merken, want de kinderen, waarvan zich een groot aantal in de zaal bevond, waren gedurende de hele avond muisstil wat toch wel een prestatie mag worden genoemd. De kostuums, die de kinderen droe gen, waren een lust voor het oog en het was duidelijk, dat de fabricage hiervan heel wat uurtjes heeft gekost. vy De politie hield gistermorgen een verkeerscontrole langs de Bemhard- laan en op de Pontweg ter hoogte van de Keesomlaan. Twintig auto's werden gecontro leerd, waarbij bleek dat er twee rijp voor de sloop waren. Drie wagens had den te gladde banden en bi) twee anderen werkte de claxon niet naar be horen. Eén automobilist was niet in het bezit van deel 3 van het kentekenbe wijs. Bij één van de wagens die door de politie werd gecontroleerd zat de kente kenplaat niet op de goede plaats. Londememers-aktiviteiten De nieuwe groente- en fruitzaak van de heer C. van Etten in de Kogerstraat is donderdag j.l. officieel geopend. De gloednieuwe winkel is ondergebracht in de voormalige garage van Kievit die hiervoor ingrijpend werd veranderd. De winkel is een stuk groter gewor den, wat zowel voor de klant als voor het personeel prettig is. Een grote ver kooptoonbank zorgt voor een leuke benadering van de klant, aldus C. van Etten. Bovendien wordt het assortiment van vooral tropische en subtropische produkten beter gepresenteerd. De deuren van de voorgevel kunnen helemaal opengeslagen worden. Ook achter de winkel hebben de medewer kers meer armslag dan in de oude winkel. Daar zijn een schrapafdeling, een snij tafel, een grote koelcel en een koffie- keuken voor het personeel te vinden. Het ontwerp voor de verbouwing is gemaakt door architektenburo Alkema B.V., de firma Visser was aannemer. Dankzij werkzaamheden van Geus, IBS, Fokko Mulder, firma Tatenhove, koel- buro Noord-Holland, reclamebureau Margo en V.W. Winkelbetimmeringen te Wassenaar is de voormalige garage tot een gezellige winkelruimte veran derd. Het hele pand is eigendom van het boekhoudbureau Van Zeijlen en Bake- laar. Het bureau verhuurt een deel aan Van Etten. Geen erkenning maar herkenning Het kamerlid J. J. Voogd van de PvdA heeft mede namens zijn collega Van Thijn er zijn spijt over uitgesproken, dat het gemeentebestuur geen prijs stelt op een kunstwerk op Texel als blijk van waardering voor de houding van de Texelaars tijdens de Russenoorlog. „De gedachte ontmoette bij enkele geïnteresseerden zoveel instemming dat wij - kennelijk ten onrechte - hebben aangenomen dat üw instemming daarin begrepen was", aldus de kamerleden in een brief aan B. en W. „Wij willen gaarne onze motieven nog eens weerge- ven. Het ging ons niet om frustraties van inwoners van uw gemeente „door het oorlogsgebeuren" maar om twee andere zaken: 1. het werk dat inwoners van uw gemeente hebben gedaan is ten onrechte in Nederland na de oorlog nauwelijks herkend (wij spreken met opzet niet van „erkend" omdat dege nen die meenden hun menselijke plicht te vervullen doorgaans geen erkenning of waardering vragen). 2. Als bijkomen de reden: sommige uwer inwoners zijn, naar zeer betrouwbare bron ons heeft verzekerd, na de oorlog gefrusteerd geworden, omdat de BVD langs direkte of indirekte weg heeft geïnformeerd naar hun politieke betrouwbaarheid. Om deze redenen hebben wij gevraagd om de meest sobere vorm van „herken ning" die in de macht van de regering ligt, nl. door een uiteraard ook sober kunstwerk. Wij hopen, met verontschul diging voor het kennelijke misverstand, hiermee onze motieven duidelijker te hebben gemaakt". B en W hebben inmiddels geant woord dat het eerste motief (de herken ning van het werk van de Texelaars in Nederland) hen zeer aanspreekt. „Als op grond hiervan zou worden besloten tot de oprichting van een kunstwerk, zullen wij hieraan gaarne meewerken. Het tweede motief wijzen wij nadrukke lijk van de hand". De brief van de kamerleden en het antwoord van B. en W. zijn aan de minister van CRM doorgestuurd. Het raadslid S. de Waard van het Pakt heeft zeer ernstige bedenkingen tegen de samenwerking die de Recreatiestich ting is aangegaan met de projektontwik- kelaar Jarino. Hij gaat er van uit dat Jarino er op deze wijze alleen maar op uit is de gemeente voor zijn karretje te spannen en daar uiteindelijk financieel baat bij te hebben. De Waard bracht zijn bezwaren naar voren in een uitgebreid betoog in de raadsvergadering van vorige week, naar aanleiding van de brief van de provincie, waarin de gemeente het groene licht krijgt om het Lindeboom-projekt aan te pakken volgens de onlangs door de ge meenteraad goedgekeurde plannen. Die provinciale medewerking is lang niet van harte gegeven. Uit de wijze waarop de brief is geformuleerd, kan worden op gemaakt dat het provinciaal bestuur zeer gereserveerd staat tegenover de ontwikkeling en er kan dan ook niet de hoop aan worden ontleend dat bij even tuele volgende projekten van dergelijke aard ook op medewerking kan worden gerekend. De brief werd in de raadsver gadering voor kennisgeving aangeno men. Het laatste woord is er echter nog niet over gezegd, want B en W hebben het bestuur van de Recreatiestichting om commentaar gevraagd en ook de afdeling financiën zal nog advies uit brengen. Jammer De heer De Waard wilde dat de reacties van het RST-bestuur en de afdeling financiën in elk geval ter kennis zouden worden gebracht van de raad. Spreker zei het Lindeboom-projekt zeer riskant te vinden en betreurde het dan ook dat de provincie de zaak niet zonder meer van de hand heeft gewe zen. Hij verwachtte ongewenste conse quenties en vond het onjuist dat de RST het onderzoek van het produktiviteits- centrum heeft geweigerd. Op een inves tering van 3 miljoen gulden zou de f50.000, die daarmee gepaard zou gaan, zeker verantwoord zijn geweest. Hij dacht dat bij het hele plan de wens de vader van de gedachte is geweest en dat men het onderzoek gewoon niet heeft aangedurfd. Hij liet er zich kritisch over uit dat de gemeente/RST meedoen aan de „mode" om BV's op te richten. „De RST moet er zich van bewust zijn dat het een gemeentelijke instelling is en niet een bedrijf dat financiële risico's aandurft met als rugdekking de gemeen te, die als het misgaat de brokken moet opruimen". Als het misgaat De Waard zei dat Jarino een veel sterkere positie inneemt dan RST/ gemeente in het geval het misgaat met de Lindeboom-exploitatie. Want door de bouw zelf uit te voeren, heeft Jarino al aan het projekt verdiend. Maar bij blij vend verlies wil Jarino van het complex af en zal zijn aandelen aanbieden aan de gemeente omdat die als enige geïnte resseerd kan zijn wegens de maatschap pelijke functie van het gebouw. Gaat de gemeente daar niet op in, dan zal Jarino de aandelen verkopen aan een stroman, die daarna de BV failliet laat gaan. De Waard bleek in de mening te verkeren dat de grote toneelzaal eigen dom van Jarino is en de rest van het gebouw eigendom van de RST. In geval van faillissement van de BV zou de zaal dan worden afgestoten aan derden en de RST/gemeente blijft eigenaresse van het overige gebouw. Voor de gemeente zal het niet acceptabel zijn dat de grote zaal in andere handen komt en dus heeft Jarino via de RST de gemeente in de door haar gewenste hoek. „In de peiling" „Dat hebben ze bij de aankoop van de Eierveiling al in de peiling gehad", al dus De Waard. „Het ging erom een bijzondere binding te zoeken met de gemeente. „Jarino zal zijn gunstige positie ten opzichte van de gemeente niet bruut aanpakken, maar in schijn baar vriendelijke hulpvaardigheid mee willen werken, maar wel op zodanige uitgekookte wijze, door compenserende opdrachten, dat de extra winsten, direct of later, via onder andere RST of gemeentelijke projekten in hun zak terecht komen en die uit de zak van de gemeente moeten worden betaald". Onder het motto „Beter ten halve ge keerd dan ten hele gedwaald" gaf De Waard het advies om alsnog met de zaak te kappen. Hij vond dat De Lindeboom benaderd moest worden als een gemeenschapscentrum en hechtte geen waarde aan de status van duur hotel. Wat hem betreft mocht er nog wel geld op worden toegelegd, als het maar zonder Jarino zou gaan. „Ge meente en gemeentelijke instellingen als de RST hebben tot doel de gemeen schap te dienen. Ontwikkelingsmaat schappijen zoals Jarino hebben als doel verdienen. Deze twee grootheden in één verband bij elkaar brengen leidt tot on gelukken, waarbij de gemeenschap via zijn fiscale bijdrage het slachtoffer wordt". Halverwege het omvangrijke, onver wachte betoog van De Waard had Nauta getracht in te grijpen. Hij vond het verhaal onjuist en zinloos, want over De Lindeboom is lang genoeg gepraat en er zijn intussen definitieve beslissin gen genomen. Maar De Waard mocht zijn verhaal toch afmaken. Hij wees erop dat hij nog niet in de gemeenteraad zat toen de beslissingen over De Linde boom werden genomen. „Dan weet u nu ook hoe ik er over denk". De westerstorm van de af gelopen nacht ging gepaard met hoog water, waardoor aan de kust aanmerkelijke schade is ontstaan. Bij het ter perse gaan was Rijkswater staat nog bezig met het meten van de afslag. Het water steeg tot 2.43 plus NAP, gemeten bij Oudeschild vanmorgen om half acht, een stand die gemiddeld eens per 3 - 4 jaar voorkomt. Er was beperk te dijkbewaking. Aan de dijken ont stond geen schade. Aan de westkant van het eiland moeten echter grote hoeveelheden zand door het water zijn verzwolgen. Meer dan vier uur achter elkaar stond de branding tegen de dui nen. Door de stormen van de afgelo pen dagen was het strand al aanmerke lijk verlaagd. Teso heeft vanmorgen de diensten van 6.05 en 7.05 uur laten vervallen. Door de zware zeegang en het hoge water was het afmeren in de fuikha vens te riskant. Vrijdagmiddag kwam bij de KNZHRM de melding binnen dat boven zee ter hoogte van De Koog een rode vuurpijl was waargenomen. Gezien het feit, dat in de genoemde richting een schip was gesignaleerd, dat het in de zware storm moeilijk leek te hebben, werd zonder nadere noodsei nen te hebben ontvangen aangenomen dat een stranding mogelijk op handen was. Dus werd om half zes het lijnwerp- en wippertoestel van De Koog naar het strand gedirigeerd. Door twee ploegen werd het strand tussen paal 17 en De Slufter afgespeurd. Er was echter niets aan de hand, zodat tegen zeven uur besloten werd in te rukken. Hat appartementencomplex in de Dorpsstraat in De Koog ,,'t Kooger huys" is zaterdag j.l. geopend. Be langstellenden konden van 12.00 tot 14.00 uur een kijkje komen nemen. Het gebouw is door de Drimmo- groep, een projectontwikkelings maatschappij, uit Rotterdam ge bouwd op de plaats waar voorheen „Het Witte Huis" stond. In het pand zijn 14 appartementen ondergebracht, verdeeld over twee etages. De kleinere zowel als de grotere appartementen zijn op dezelfde luxueu ze manier ingericht. Allemaal voorzien van een flinke zitkamer, compleet met kleurentevee en slaapbank, een volle dige keukeninrichting, een slaapkamer, douche- en toiletvoorziening, een eigen watervoorziening en centrale verwar ming. Bovendien beschikken alle appar tementen over een eigen ingang met brievenbus en hebben ze allemaal recht op één parkeerhaven op het terrein achter het gebouw. Hoge prijzen Duidelijk is dat de toekomstige huur ders van deze appartementen over een dikke portemonnee moeten beschikken. Een greep uit de huurprijzentabel (geldig tot december 1980): een 4- tot 6-persoons apparte ment kost rond Pasen f400, per week. In dezelfde week kost een 6- tot 8-persoons appartement f475, In het hoogseizoen (van 14 juni tot en met 30 augustus 1980) kosten de 4- - 6-persoons appartemen ten f695, per week en de grotere appartementen f795, Bijkomende kosten als toeristenbelasting, energie toeslag e.d. zitten daar niet bij inbegre pen. Optimistisch Desondanks is de directeur van Drimmo Recreatie optimistisch over het animo onder de toekomstige huurders: onder vakantiegangers is zeker een be hoefte aan appartementen zoals ze in 't Koogerhuys zijn gebouwd. De heer Martin Kooi is beheerder van het com plex. Op de begane grond is een grote winkelruimte gebouwd. Kooijman B.V. (afdeling recreatie) van de Drimmo- groep gaat hier een winkelgalerij van maken, zodat een achttal winkeltjes ontstaan: „De Kooger Galerij". Huur ders hiervan zijn nog niet bekend. De kotter TX 68 heeft de afgelopen week vijf plakken hasj opgevist (onge veer vijf kilo). De politie heeft de hasj in beslag genomen.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 9