vo„Groen /wart r Texel f in het Het juiste midden tussen bieden en vèrbieden I Uitgaven voor wegen in twee jaar verdubbeld 'K 2323f*| ToonSnAH ',W Bij de jaarwisseling door burgemeester J. A. Enge/vaart HOOFDINGELANDEN WATERSCHAP ACCOORD MET BEGROTING Lidmaatschap bibliotheek duurder Op de algemene ledenvergadering van de Texelse Museum Vereniging 93a JAARGANG NR. 9440 VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 TEXELSE^COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon (02228) 266 en (tijdelijk) Anneke Rijk, Keesomlaan 25, Den Burg, telefoon (02220) 3423. I T"1 lil a Verschijnt dinsdags en vrijdags. tot de uitgever Langeveld De RooyB.V., *"7' V W t7 14/Xf-LV t\ V O 7/7 rtfl/V Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220f 2741. >v J Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. TAXI- EN TROUWAUTOVERh'UUR Wilhclminalaan 4-6 den Burg „Een nieuw jaar, een nieuw decennium. Wat zullen de tachtiger jaren voor Texel brengen? Zo'n overgang van de ene naar de andere periode is voor mij altijd aanleiding om orde op zaken te stellen. Dingen die waren blijven liggen, worden afgewerkt, het bureau wordt opgeruimd, klaar voor nieuwe aanvoer. Terwijl je daar mee bezig bent, gaan allerlei zaken door je handen, die allemaal herinnerin gen oproepen, met daaraan gekoppelde verwachtingen. Een beetje bang maar toch ook vol spanning en met het gevoel er in ieder geval iets aan te moeten doen, pieker je over de naaste toekomst. We zitten in een tijdsgewricht, dat staat wel vast. De grenzen van de groei zijn zichtbaar geworden, het kan niet anders of een stabiliserende of teruglopende welvaart zal zich ook op ons eiland doen voelen. Wat ik hoop en verwacht is dat we die situatie met zijn allen positief tegemoet treden, dat we het als een uitdaging zien. Met name verwacht ik iets van de jeugd en degenen die nu (nog) met hun opvoeding zijn belast. Die opvoeders zullen zich vertrouwd moeten maken met het idee dat er bijgestuurd moet worden. De koek raakt op en moet eerlijk worden verdeeld. Voor wie zijn hoofd niet in het zand heeft gestoken zal het duidelijk zijn dat de jongere genera tie zal moeten wennen aan het idee dat overdaad niet vanzelfsprekend is. Bege leiding van de jeugd zou in de komende jaren wel eens tot onze belangrijkste taken kunnen behoren. Jeugdprobleem Zo denkend duikt dan het beladen woord „jeugdprobleem" op. We ken nen het ook op Texel. Niet in die mate als in de grote steden, maar het is er en merkbaar voor iedereen. Het zinvol in vullen van de vrije tijd is een probleem. De verveling drijft sommigen in het ille gaal avontuur. Ook in onze gemeente vallen de laatste tijd verontrustende staaltjes van vernielzucht te melden. Lichtmasten, verkeersborden en gebou wen worden gewelddadig benaderd. Waarom? Laten we het er maar op houden dat energie, ontdekkingslust en het zich willen bewijzen niet in het „nor male leven" kunnen worden afgerea geerd en zich daardoor op ongewenste wijze uiten. Dat is een slechte zaak, maar u moet van mij geen veroordeling verwachten. Natuurlijk, er zal opgetre den moeten worden, maar het is tevens goed erbij te denken dat het hier om in wezen heel menselijke driften gaat. Vroeger was het probleem er niet in die mate, omdat het leven zelf hard was en voldoende uitdagingen bevatte. In een tijd van volledige werkgelegenheid en schrale inkomens bleef er niet zoveel tijd en energie over voor vandalisme. Waar we voor moeten oppassen is de misvatting dat de jongeren die zich af en toe te buiten gaan aan andermans of ons aller eigendommen tot een bepaalde sociale laag behoren. Overtui gend is dat in enkele gevallen op Texel gebleken. Ergerlijke staaltjes van verniel zucht waren bedreven door jongens uit keurige gezinnen, zodat iedereen die het hoorde, zei: hoe is het mogelijk.... We moeten voor nog wat anders oppassen. Omdat het in de krant staat en omdat er over wordt gepraat, zou je al gauw denken dat alle jongeren baldadig en vernielzuchtig zijn. Dat is niet waar; het gaat om een tamelijk kleine minderheid. Het geruststellend effekt van deze vaststelling wil ik echter graag tenietdoen door er tegelijk op te wijzen dat daarmee niet is gezegd dat er met de anderen niets aan de hand is. Het staat wel vast dat een belangrijk deel van hen ook niet in staat is de ideale levensvervulling te vinden en een con tinu gevecht levert tegen de verveling. Geen gesprek meer Vrij algemeen is het verschijnsel dat jongeren zich in de huiselijke kring niet meer thuisvoelen. Ze willen 's avonds het huis uit en dat begint al op heel jonge leeftijd. Waarom? Een veelge hoorde veronderstelling is dat de gezel ligheid thuis is verdwenen als gevolg van de televisie. Vader en moeder kijken uren lang en een gesprek is niet moge lijk. We moeten niet alleen de televisie de schuld geven. We moeten tegen woordig overal heen, hebben nergens meer tijd voor. We doen van alles maar de voorgrond, maar is lekker bezig en boekt resultaten: de jongeren zijn blij met hem. Kramer vindt het jammer dat het jeugdwerk lang niet overal over de gewenste faciliteiten beschikt. De dorpshuizen zijn vaak te mooi ingericht voor het „ruwere" jeugdwerk. De jon geren zoeken ook in hun omgeving de eigen identiteit. Menige groep is meer gebaat bij de oude schuur die ze zelf mogen inrichten, dan bij een keurig in gericht, centraal verwarmd en huiselijk gestoffeerd zaaltje. Misschien moeten we in dat opzicht de komende jaren wat mogelijkheden bieden. Dat geldt voor gebouwen maar ook voor terreinen. Vroeger kon de jeugd zijn energie en fantasie kwijt in bosjes en op terreinen die van „niemand" waren. Misschien kan daar weer voor worden gezorgd, net zo goed als we ons inspannen om de jonge MAB-crossers aan een geschikt terrein te helpen. We moeten wat bieden, maar we moeten ook durven verbieden als dat nodig is. Jongeren mogen best aan den lijve ervaren dat er grenzen zijn wat het begrip van ouderen en overheid betreft. Alcohol Een stringent beleid zou misschien op zijn plaats zijn bij het bestrijden van het alcoholisme. Het wordt veel te gewoon gevonden dat jongeren op steeds priller zijn niet meer thuis. En zelfs als we daar wel zijn doen we iets voor onszelf en niet meer samen met de anderen waar we de eerste verantwoordelijkheid voor hebben. Hebt u zich wel eens gereali seerd dat ouders en kinderen elkaar vrij wel nooit echt ontmoeten. Ze kennen elkaar nauwelijks en voor zover dat nog wel het geval is, alleen maar in negatief opzicht. Er is wederzijdse irritatie. Op merkelijk is het verschijnsel van de ouderen die het thuis niet meer uithou den. Ze moeten weg en zoeken hun levensvervulling in de sport, in het café in iede geval niet thuis. Als het met mate gebeurd is het niet zo erg maar in veel gevallen loopt het de spuigaten uit en lijkt het een vlucht te zijn uit de alle daagse werkelijkheid met maatschappe lijk soms ernstige gevolgen. Ik hoef maar te wijzen op het sterk gestegen aantal echtscheidingen (Texel heeft sinds kort hetzelfde niveau als de rest van het land) en ontwrichte relaties om aan te geven wat ik onder andere bedoel. Deze voor een groot deel ver borgen ellende schijnt inherent te zijn aan ons welvaartsbestaan. De welvaart heeft niet tot welzijn geleid, het tegen gestelde lijkt soms het geval. Opdracht Misschien is onze belangrijkste op dracht wel ervoor te zorgen dat de mensen beter, creatiever, zichzelf leren vermaken en daarbij de juiste prioriteiten stellen. Voor een mens is geen groter genoegen denkbaar dan het voortdurend ontdekken dat hij zélf iets kan. Dat hij zélf iets kan maken en dat hij voor een ander wat kan betekenen. Het zelf leren overwinnen van moeilijkheden is be langrijk. Het is toch te gek dat jongens een brommer van hun ouders krijgen zonder dat ze daarvoor ook maar de geringste prestatie hebben moeten leve ren enkel en alleen wegens het feit dat zij de „bromfietsgerechtigde leeftijd" hebben bereikt. Het is gelukkig geen regel, maar het komt voor ook bij mensen die hun centen zinvoller zouden kunnen besteden. Een mens is er niet op gemaakt om alles cadeau te krijgen. Dat geldt voor materiële zaken maar ook voor abstrakte dingen als „geluk". Alles moet bevochten worden; hoe meer moeite het kost, hoe meer voldoening het geeft. Echte welvaart en dus welzijn is niet geld genoeg hebben om alles te kopen, maar de mogelijkheden hebben om je lot met eigen kracht zelf te bepa len. Het is mede om die reden, dat ik onlangs mijn bewondering uitsprak aan het adres van de dam- en schaakclub van Oosterend, die er eer in stelt om zonder subsidie te draaien. Als ze daar geld nodig hebben, zorgen ze dat ze het krijgen door zelf aktie te voeren. Zulke verenigingen zijn er meer en dat is een gelukkige zaak. Wie zichzelf kan helpen moet niet geholpen (willen) worden. Een overheid die te gauw met geld klaar staat, bedoelt het goed, maar smoort veel initiatief en daarmee levensvervul ling in de kiem. Dit moet niet verkeerd worden uitgelegd. Ik heb waardering voor het goed opgezette subsidiesys teem dat door onze Welzijnsstichting wordt gehanteerd, want er wordt veel door mogelijk gemaakt, dat anders niet of niet blijvend van de grond zou komen. Begin We doen op Texel al aan jeugdwerk begeleiding. Heel blij ben ik met Jan Kramer die we onlangs voor dit werk hebben aangetrokken. Hij treedt niet op leeftijd gaan drinken, niet in de laatste plaats omdat ook de ouderen thuis rust en ontspanning zoeken in de alcohol. Drinken beneden de 16 jaar wekt geen verbazing meer en ik geloof dat de over heid één lijn mag trekken met de ouders die zich daar ernstig ongerust over maken. Laten we niet vergeten dat de wettelijke grens van 16 jaar tot stand is gekomen omdat alcohol een belemme rende werking kan hebben op de gees telijke en lichamelijke ontwikkeling van kinderen om niet te spreken van de ver keersongelukken die eruit kunnen voort vloeien. Het is niet zo best dat in dorps huizen en horecabedrijven onvoldoende op de leeftijd wordt gelet. En wat te denken van het feit dat de sportbeoefe ning een flink deel van zijn opvoedende waarde verliest, omdat na afloop stevig wordt gedronken? De overheid alleen kan het probleem van de welvaartsnadelen niet oplossen. Er moet stevige medewerking komen vanuit de huiskamers. Ouders hoeven niet mee te blijven doen met dingen die de laatste jaren schijnbaar normaal zijn geworden. Wie alles goed vindt en alles maar toelaat uit angst om anders voor achterlijk en overbezorgd te worden ver sleten, vergist zich. De wat soberder tijden die ons waarschijnlijk staan te wachten zouden in dat opzicht gunstig kunnen werken. Niet alleen omdat we het verstandig vinden, maar ook omdat het móet zullen we ons kritisch bezinnen en aan bepaalde ontwikkelingen paal en perk moeten stellen. Van harte gun ik u het geluk dat in die soberheid besloten kan liggen". J. A. Engelvaart Per 1 januari zal het abonnementsgeld van de openbare bibliotheek worden verhoogd. Een jaarkaart voor volwasse nen gaat 710, kosten (was 78, en het nieuwe tarief voor „tweede kaar ten", kaarten voor 65-plussers en kaar ten voor houders van een Cultureel Jon geren Paspoort is 76, Jeugd tot 18 jaar gratis. De tarieven gelden ook voor de uitleenpost Oosterend. Lezing met dia's: „Oude gravures, land- en zeekaarten die betrek king hebben op Texel" door J. van Lare. Plaats: Natuur Recreatie Centrum. Tijd: vrijdagavond 28 december, 20.00 uur. Toegang: gratis ook voor niet-leden. Het Waterschap Texel verwacht in 1980 een bedrag van ruim negen ton te moeten uitgeven aan de wegen. In het lopende jaar hebben de wegen twee ton minder gevergd en in 1978 be liep deze post nog maar 7418.223,64. Aldus blijkt uit de begro ting voor 1980 die vorige week in de vergadering voor hoofd ingelanden werd goedgekeurd. Het onderhoud van de wegen wordt een steeds kostbaarder zaak, omdat het verkeer toeneemt en zwaarder wordt. Met name het vrachtverkeer eist dat de draagkracht van de verharding van de wegen wordt verhoogd; de huidige wegconstructies zijn er niet op bere kend. Een belangrijk projekt in het komende jaar is de verbreding van de Redoute tot vijf meter. Uit wat dijkgraaf M. Roeper Pzn. hierover in de vergade ring meedeelde, bleek dat de provincie met deze verbreding akkoord gaat, omdat deze in overeenstemming is met het provinciale standpunt met betrek king tot het bestemmingsplan voor het buitengebied. Dijkgraaf Roeper zei dat de door de afgelopen winter veroorzaakte schade aan de wegen achteraf niet is meege vallen. Ook dat heeft gevolgen voor de begroting. Meer algemeen is het ver schijnsel van het steeds duurder wor dende asfalt (aardolieprodukt). Het wa terschap heeft totaal 144 km weg in beheer en onderhoud. De begroting 1980 sluit met een totaal van 75,5 miljoen gulden. Vrijwel zonder commentaar gingen de hoofdingelan den met de verschillende hoofdstukken akkoord. Akkoord ging men ook met de nieuwe polderlasten: 7100,— per hectare, wat een verdubbeling is in vergelijking met tien jaar geleden. De polderlasten op Texel kunnen zeker niet hoog worden genoemd. Elders in het land worden belangrijk hogere bedragen geheven. Bovendien is het Texelse bedrag „all- in" terwijl elders extra moet worden betaald voor het dijkbeheer. De hoofdingelanden hadden geen be zwaar tegen uitbreiding van het appa raat van het Waterschap met een erva ren technisch medewerker op HTS- niveau. De noodzaak om tot aanstelling van zo'n kracht over te gaan was over duidelijk gebleken uit een studie van de huidige organisatie van de technische dienst. Diverse zaken, zoals het maken van leggers voor dijken, wegen, water lopen, reken- en tekenwerk en veel technische administratie krijgen door de huidige te kleine bezetting te weinig aandacht. Het verkrijgen van meer gegevens is medebepalend voor een goed waterschapsbeheer in de toe komst. Dijkwegen De hoofdingelanden conformeerden zich met het beleid van het dagelijks be stuur ter zake van de omstreden breedte en openbaarheid van de dijkwegen. Zoals bekend trekken de partijen zich op de oude stellingen terug; het compromis is niet meer aan de orde. De uitspraak van de Kroon wordt afgewacht. Dijk graaf Roeper sprak wel zijn teleurstelling over de gang van zaken uit. Met Natuur en Milieu was de laatste jaren een goede overlegsituatie ontstaan, zodat het ver trouwen bestond dat het overeengeko men compromis door alle partijen zou worden bekrachtigd. Het Waterschap houdt nu vast aan de oude eis, die ook in het beroep bij de Kroon aan de orde is gesteld: alle dijkwegen tussen Oude- schild en hoeve „Utopia" openbaar en vijf meter breed. De gemeente speelt in deze als partij ook een belangrijke rol. De gemeente is (als uitvoerder van het bestemmingsplan) bepalend voor de wegbreedte, terwijl de openbaarheid door de wegbeheerder (in dit geval het Waterschap) wordt geregeld. Er bestaat overigens onenigheid over de vraag in hoeverre de plaatselijke ver tegenwoordigers van Natuur en Milieu bij het overleg dat tot het genoemde compromis leidde, mandaat hadden van hun bestuur. Blijkens de officiële reactie van Natuur en Milieu worden de plaat selijke mensen beschouwd als vertegen woordigers van de Werkgroep Land- schapszorg en wordt de indruk gewekt, dat zij niet namens Natuur en Milieu konden spreken. Hoofdingeland Kees Boot (namens Natuurmonumenten) bracht in de vergadering van het water schap naar voren, dat ook hij van mening was dat de plaatselijke verte genwoordigers alleen maar een ont- werp-compromis hadden bereikt dat pas van kracht zou zijn als het bestuur van Natuur en Milieu ermee akkoord was gegaan. „Het was dus geen echt compromis". Dijkgraaf Roeper ant woordde dat de plaatselijke vertegen woordigers een heel andere indruk hebben gewekt en dat zij wel degelijk recht van spreken hadden zonder voor behoud. Hoofdingeland Jac. S. Keijser Szn. vond het wel opmerkelijk dat de Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten blijkbaar geen bezwaar heeft tegen de door Waterschap en gemeente gewenste wegbreedte en openbaarheid. Heemraad H. J. Leber sprak afkeu rend over het streven van Natuur en Milieu om de dijkwegen op 3Vi meter te houden. Hij achtte het strijdig met de veiligheid, waarvoor het waterschap in de eerste plaats verantwoordelijk is. Als het dijkleger in aktie komt, moet op genoemde wegen behoorlijk door vrachtauto's in twee richtingen kunnen worden gereden. In de praktijk (Steng- weg) achtte hij bewezen dat een weg van vijf meter recht doet aan de belan gen van zowel wegbeheerder, recrean ten als natuurbeschermers. „Natuur en Milieu denkt aan het eigen belang. Wij dienen het algemeen belang. De Texelse bevolking zou zich hierover moeten uit spreken". Dijkgraaf Roeper zei dat de smalle dijkwegen tot ongelukken leiden. Auto's raken van de weg en spiegels worden afgereden. Een „zeer vooraanstaand plaatselijk fotograaf" had foto's ge maakt waaruit blijkt dat een smalle dijk weg onaanvaardbaar is; deze zijn met het bezwaarschrift meegestuurd naar de Kroon. (Lees verder op pagina 9)

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 1