College streeft naar betere voorlichting F. KASSENAAR NAM AFSCHEID ALS ORGANIST DOOPSGEZINDE GEMEENTE /M3END4 rrzr TAN HET RAADHUIS SPECIALE VOORLICHTINGSAMBTENAAR HAALBARE KAART? Bejaarden genoten van adventsviering BROMFIETSER DODELIJK VERONGELUKT Hangoorfokkers succesvol „WAT IK ZEGGEN WOU.." Het Texels dialect Boot losgeslagen I Mededelingen van B. en W. Vuurwerk: altijd gevaarlijk PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 B. en W. zijn begonnen zich te beraden over verbetering van voorlichting en informatie vanuit het gemeentelijke apparaat. Er wordt niet aan getwijfeld dat uitbreiding van de bestaande voorlichtingsmogelijkheden noodzakelijk is, maar over welke vorm dat moet krijgen bestaat nog geen vastomlijnd plan. Maar er zal binnen afzienbare tijd toch een besluit over moeten vallen en in verband daarmee werd vorige week de commissie voor algemene zaken gepolst. Al eerder was overleg geweest met Texelaars die zich beroepshalve met voorlichting en infor matie bezig houden. Evenals de commissie voor algemene za ken kregen ook deze mensen als discussiestof een door ambte naren gemaakt lijstje met „punten, kreten en gedachten" voor gelegd. Al jaren wordt vanuit de gemeente raad gevraagd om een gemeentelijke voorlichtingsambtenaar. Vrij algemeen is de opvatting dat tussen gemeentelij ke overheid en het gewone publiek een flinke barrière bestaat, die voor meer uitleg en begeleiding zou kunnen wor den verkleind. Verschillende raadsleden vinden dat de voorlichtingsambtenaar tevens een soort ombudsman zou moe ten zijn die een bemiddelende en be trekkelijk objectieve rol kan spelen bij het uit de wereld helpen van conflicten tussen burgers en ambtenaren. Prioriteit Het ziet er nog niet naar uit dat zo'n speciale voorlichter spoedig zal worden aangetrokken. Het kost nl. nogal wat geld en binnen de gemeente leven wensen die wellicht een hogere priori teit hebben. Maar het college ziet op korte termijn wel andere mogelijkheden om het publiek beter en meer' vroeg tijdig over allerlei zaken te informeren. „Voorlichting moet! Het is een nood zakelijk onderdeel van een modern overheidsbeleid en bedoeld als bevor dering van openheid en openbaarheid. Voorlichting moet vroegtijdig gebeuren; het versterkt de democratie en eist daarom van alle bestuursorganen infor matie vanaf die basis", aldus een der punten van de ambtelijke notitie. Daar in komt verder naar voren dat degenen die tot dusver voor een voorlichtings ambtenaar hebben gepleit, nooit hebben aangegeven wat de functie pre cies inhoudt. Er is geen inwonertal te noemen waarbij een gemeente een voorlichtingsman moet aanstellen. Een specifieke taak lijkt er alleen te liggen in een gemeente van minstens 20.000 in woners. Maar in bijzondere gemeenten, bijvoorbeeld groeigemeenten die tel kens grote aantallen nieuwe inwoners te verwerken krijgen, bestaat ook bene den dit inwoneraantal behoefte aan een voorlichtingsambtenaar. Ook op Texel zou een voorlichtingsambtenaar meer gerechtvaardigd kunnen zijn dan in andere gemeenten met ongeveer 13.000 inwoners, gezien de vele vraag stukken op het gebied van ruimtelijke ordening, recreatie en andere kwesties met tegengestelde belangen. Geen verdediger Zo'n voorlichter mag niet worden ge zien als verdediger van het gemeentelijk beleid. Hij moet objectief informeren en het gemeentebeleid als het ware 'ver talen'. Hij onderhoudt ook de contac ten met de pers, maar dat mag niet betekenen dat journalisten uitsluitend op hem zijn aangewezen als ze iets willen weten over een gemeentelijke kwestie. De vrije nieuwsgaring mag niet worden belemmerd. Bij het benoemen van een voorlich tingsambtenaar zal de gemeente zich goed moeten realiseren waaraan zij be gint. Is eenmaal een voorlichtingsman aangetrokken dan zal hij al gauw hulp nodig hebben en ontstaat een complete nieuwe afdeling waar veel salaris- en ander geld gaat inzitten. Bovendien ontstaat dan het gevaar dat concurren tie wordt aangedaan aan VW en Natuurrecreatiecentrum die zich ook al met bepaalde takken van voorlichting en informatieverstrekking bezig hou den. Het is niet te verwachten dat de taak van de andere ambtenaren veel lichter wordt als een voorlichtingsamb tenaar actief wordt. De taak van de ambtenaar-deskundige kan nooit wor den overgenomen. De boer op Naast het benoemen van een voor lichtingsambtenaar zijn nog diverse an dere manieren mogelijk om de informa tieverstrekking aan de burgerij te verbe teren. Het nog meer dan vroeger 'de boer op' gaan van B. en W. werkt gunstig. Ook zou de pers betrokken kunnen worden bij besprekingen en bij eenkomsten, zoals B. en W. vergade ringen die tot dusver niet openbaar wa ren. Verder zou de gemeente meer algemeen schriftelijk kunnen informe ren. De rubriek 'Van het raadhuis' in de Texelse Courant zou veel uitgebreider De Texelse Franse hangoorfokkers behaalden beste resultaten op de lan delijke kersttentoonstelling van klein- dieren, gehouden van 22 tot 26 decem ber te Den Helder. De witte jonge Franse hangoor ram van P. v.d. Molen werd tot algemeen kampioen uitgeroe pen bij de Franse hangoren; tevens tot beste dier eigen fok. Met een jonge konijngrijze ram behaalde dezelfde fok ker het reserve-kampioenschap. Bij de jonge witte rammen bezette P. v.d. Molen de 1e, 2e, 3e en 4e plaats met 3x fraai en 1x zeer goed. Vermeldenswaard is verder dat P. v.d. Molen 25 jaar onaf gebroken Franse hangoren heeft inge zonden van beste kwaliteit bij de vereni ging H en O te Den Helder. M. Verseput behaalde met zijn oude bonte ram een keer „Fraai". Het was tevens de beste oude bonte ram. Bij de jonge witte voedsters wist dezelfde fok ker de eerste plaats te bezetten: 1x „fraai". Bij de trio's behaalde Verseput „zeer goed" met zijn drie ijzergrauwe Franse hangoren en tevens de 3e plaats. Het jeugdlid Jeroen Hin behaalde de eerste plaats met een jonge witte ram eigen fok met de beoordeling „zeer goed". Een jonge ijzergrauwe ram, eigen fok, van mevr. Rentenaar was de beste ijzergrauwe met „zeer goed". Tevens bezette zij met haar inzendingen bij de jonge witte voedsters de 2e en 3e plaats met 2x zeer goed. Arie Timmer behaalde met een oude witte ram, eigen fok, één keer „Fraai". kunnen zijn en de rubriek 'Bouwver gunningen' in diezelfde krant zou wekelijks kunnen verschijnen met de vermelding dat de burgerij tegen het verstrekken van een bouwvergunning in beroep kan gaan bij de Arob-rechter. De gemeente zou in navolging van veel andere gemeenten, een eigen voorlich tingsblad kunnen uitgeven. B. en W. zien daar echter weinig heil in, aange zien zij van mening zijn dat de plaat selijke pers reeds objectief en zeer uitvoerig aandacht besteedt aan gemeentelijke aangelegenheden zodat een eigen voorlichtingsblad daar weinig aan kan toevoegen. In de vergadering van de com missie algemene zaken werd onder schreven dat een van de voornaam ste doelstellingen van gemeentelijke voorlichting moet zijn: het zeer vroegtijdig informeren van de burge rij over gemeentelijke plannen zodat het publiek in de gelegenheid wordt gesteld bezwaar te maken en met alternatieven te komen. Voorlichting gaat verder dan informatie want het is 'opwekkend en beïnvloedend'. De mensen moeten op hun rechten wor den gewezen en moeten worden ge holpen bij het gebruikmaken van dat recht. Op een vraag van de heer J. C. Dros zei burgemeester Engelvaart dat hij niet verwachtte dat een voorlichtingsambte naar verlichting voor de andere raad huisafdelingen betekent. Als de man zijn werk goed doet (dus de burgers stimuleert om van hun rechten gebruik te makenl is eerder het omgekeerde het geval De heer Henk Beumkes stelde met spijt vast dat de ambtelijke notitie over gemeentelijke voorlichting niet wijst op veel enthousiasme voor een voorlich tingsambtenaar. Er worden voornamelijk nadelen genoemd; men wil er kennelijk bij voorbaat niet aan. Beumkes zag wel degelijk een taak voor een voorlichtingsman want op voorlichtingsgebied valt bij de gemeente nog heel wat te verbeteren. Met name twijfelde hij of de deskun- „Nu wil ik wel eens wat meer vrijheid hebben", vertelt de heer F. G. Kassenaar ons. Hij heeft afgelopen zondag na de dienst van de Doopsgezinde gemeente afscheid als vaste organist genomen. Ruim dertig jaar zat hij iedere zondag op het balkon achter de speeltafel van het kerkorgel. De witte Franse hengooreigen fokvan P. van der Moten die op de H Fr O-tentoonstelling tot kampioen werd uitgeroepen. „Natuurlijk vond ik dat nooit verve lend, maar over een paar maanden wordt ik 65 jaar en wil ik graag eens wat tijd aan andere dingen besteden. Boven dien neem ik in april '80 afscheid als mu ziekleraar van de Landbouw- en Huis houdschool. Vroeger had ik daar niet zo'n erg in, maar ik leef op het ogenblik „op de klok". En daar wil zo graag van af". F. G. Kassenaar is geboren en geto gen in de Amsterdamse Kinkerbuurt. In de oorlog kwam hij op Texel, door hulp van anderen, omdat hij niet naar Duits land wilde. Voor de oorlog was hij hier al een paar keer als pianostemmer ge weest. Na de bevrijding in 1945 werd hij met een door het Kerkbestuur van de Doopsgezinde gemeente gevraagd om als organist de kerkdiensten te begelei den. Dat wilde hij graag doen, mede omdat hij een groot liefhebber is van kerkorgelmuziek. Koppen tellen Jaren lang hield de Doopsgezinde Gemeente drie kerkdiensten op zondag: de eerste om 10.00 uur 's morgens, de tweede om 11.15 uur en de laatste 's avond om 19.30 uur. Den Burg, Ooster end, Den Hoorn en Oudeschild kwamen roulerend aan de beurt. In de kerk in dige ambtenaren hun informatiewerk wel zo goed doen. Juist omdat zij zo deskundig zijn spreken zij een taal die door de burger niet wordt verstaan. De heer Dros vond een gemeentelijk voorlichtingsblad wél gewenst; elders zouden er goede ervaringen mee zijn opgedaan. De commissieleden zullen het voorlichtingsvraagstuk met hun fracties bespreken waarna het spoedig opnieuw aan de orde zal komen. Vrijdag 28 december: In „De Zwaan" wordt van 9.30-17.00 uur een dam- en schaaktoernooi gehou den, georganiseerd door de dam- en schaakclub van Oosterend en Den Burg en bestemd voor voortgezet onderwijs en ouderen. In het Natuurrecreatiecentrum houdt de Texelse Museumvereniging een alge mene ledenvergadering met dia-lezing door J. van Lare over kaarten en gra vures van Texel, 20.00 uur. Ook niet- leden welkom. Zaterdag 29 december: In de Dennen wordt de jaarlijkse winter- bosloop gehouden. Start om 14.30 uur. Om 20.00 uur start op het Wezenland de oudejaarsrit van de MAB-club Texel. In schrijven vanaf 19.30 uur. Woensdag 2 januari: Om 14.30 uur begint op het sportterrein te De Koog de wedstrijd FC Utrecht- Texel-combinatie. Bij het clubhuis van Scouting Texel (Bernhardlaan 147) kan dagelijks oud papier worden gedeponeerd in de daar opgestelde container. Elke donderdag bestaat in de hal van de Luberti-school gelegenheid om boe ken te ruilen in de bibliotheek aldaar. Van 15.15-15.45 uur voor de jeugd en van 15.45 tot 16.30 uur voor ouderen. Elke eerste en derde zaterdag van de maand worden in het jeugdgebouw aan de Oranjestraat in Oosterend artikelen uit de derde wereld verkocht voor de Stichting Ontwikkelings Samenwer king (SOS) van 14.00 - 17.00 uur. Zo'n tweehonderd ouderen bevolkten vorige week de Burgemeester De Ko ninghal om met elkaar een adventsmid- dag te vieren. Alle bejaarden hebben bij zonder genoten van de gehele middag, waaraan ook een broodmaaltijd was ver bonden. De geslaagde middag was georgani seerd door J. Beumkes, waarnemend voorzitter van de Algemene Bond voor Ouderen (afdeling Den Burg en De Waal). De middag werd geopend door een kerstboodschap van dominee Wisman, vervolgens trad het bejaardenzangkoor op onder leiding van mevrouw Ronday. Ook werden met elkaar liederen gezon gen, waardoor de kerststemming werd verhoogd. Na de koffiepauze luisterde iedereen geboeid naar een kerstverhaal van mevr. De Graaf-Graaf. De broodmaaltijd werd op uitsteken de wijze verzorgd door de vrijwilligers die ook de Bejaardensoos runnen. De 16-jarige scholier Jan Duinker uit Nieuweschild werd vorige week donder dag op slag gedood, toen hij bij zijn woning door een vrachtwagen werd overreden. De jongen kwam met zijn bromfiets vanaf het erf (Nieuweschild 15) de weg op, juist toen een met klei geladen vrachtwagen van de firma Spaans uit Winkel passeerde. De bromfietser werd eerst frontaal geraakt en kwam toen onder de wielen van de vrachtwagen. De chauffeur van de wagen heeft geen kans gehad om het onheil te voorko men. Het slachtoffer kon worden bevrijd nadat de vrachtauto door een kraanwa gen was opgetild. bUtVEN VttN LEZERS- BUITEN VERANTWOORDELIJK*© IAN OE REOAKTt Het Texels praatje wekelijks van de Dumphandel „De Twee Paardjes" lees ik steeds. Daarbij viel me de twee laatste keren op het woord „warskip". Te war- skip gaan is geen Tessels, ook het woord „moeders" niet. In het boek „Het Tessels" van Dr. S. Keyzer komt het niet voor, de letter s hoort niet achter Moeder. Het is zuiver Noordhol lands dialect. Het Westfries zoals Theo Komen geregeld in z'n stukjes gebruikt Het Tessels staat geheel apart als dia lect, ook de uitspraak is volkomen anders. Als Texel een provincie was zou je het bijna een Tesselse „Taal" kunnen noemen, maar nu beslaat het maar een klein gebied. Daar de jeugd het echte Tessels nau welijks meer spreekt, moeten we dit unieke Tessels wel „raszuiver" houden nietwaar? N. Dogger Bergen N.H. Als gevolg van het stormweer van vorige week sloeg de polyester boot „Rana" van de heer Boscher uit De Cocksdorp los. Het bootje lag aan een zg. stokanker bij het reddingboothuis. Naar het bootje wordt nog gezocht. Het kan niet genoeg gezegd worden: wees voorzichtig met vuurwerk. Elk jaar weer worden vooral kinderen gewond (de ogenl). Ook gebeurt het dat kleding vlam vat of dat er in buis brand ontstaat. De grootst mogelijke voorzichtigheid is geboden. Denk daarnaast ook aan de dieren Huisdieren tijdens de jaarwisseling dus binnen houden, ook al willenm ze soms in hun angst door al dat geknal naar buiten. Vuurwerk naar dieren gooien isd minderwaardig. Ook het laten ontplof fen van voetzoekers e.d. in brievenbus sen is verre van leuk; vooral kinderen en ouderen kunnen hier geweldig van schrikken en dat kan nooit de bedoeling zijn. Ouders, wijs uw kinderen er nog eens op, dat ze voorzichtig moeten zijn, in hun eigen belang maar ook in het belang van anderen. Den Burg had de organist nog een twee de taak: iedere zondag „koppen tellen". „Van elke dienst werd 't aantal aanwe zigen genoteerd en omdat ik vanaf het balkon een goed overzicht op de kerk had, kon ik de mensen tellen", vertelt hij. „Als er weinig mensen kwamen opdagen, telde ik mezelf ook mee, anders niet". Nieuwe stijl „Sinds een jaar of tien zijn er meer en meer nieuwe liederen voor de dienst ge komen. Het tempo werd sneller en gezangen waren in heel andere toon soorten geschreven dan de mensen gewend waren. Dat was in het begin wel eens moeilijk. Soms zaten mensen met vier verschillende liedboeken op hun schoot. Gelukkig kreeg ik hiervoor van het kerkbestuur heel goede mede werking". Opvallend vond de organist dat vooral ouderen enthousiast waren over de nieuwe stijl. De heer Kassenaar wordt opgevolgd door de heer P. J. A. Krayma, die tot nu toe invaller was. De rollen worden om gedraaid, want nu zal Kassenaar klaar staan wanneer Krayma zijn taak niet kan vervullen. Bovendien blijft Kassenaar or ganist bij rouwdiensten. Zijn afscheid is van het kerkorgel zelf op die manier niet definitief. Met droefheid geven wij u kennis dat heden in het ziekenhuis Parkzicht van ons is heenge gaan onze lieve moeder, groot- en overgroot moeder Martje Kooger, weduwe van Christiaan van Maldegem, op de leeftijd van 79 jaar. Wormerveer: J. Janssen-van Maldegem J. Janssen Oudeschild: T. van der Meer-van Maldegem G. van der Meer Canada: J. G. Westdorp-van Maldegem G. Westdorp Hansweerd: M. Verbeem-van Maldegem W. Verbeem klein- en achterkleinkinderen Texel, 27 december 1979, W van Beierenstraat 18, Den Burg. De rouwdienst zal worden gehouden op maan dag 31 december n.m. 1.30 uur in de vergader zaal der Doopsgezinde kerk te Den Burg waar na de begrafenis op de Oudeschilder begraaf plaats zal plaatshebben. Gelegenheid tot condoleren zaterdagavond van 7 tot 8 uur en na de begrafenis in de ver gaderzaal der Doopsgezinde kerk te Den Burg. Correspondentie-adres: G. van der Meer, De Ruyterstraat 23, Oudeschild.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 2