'Asterix in Rome' FILM mrnrn Paal 19 winterkampioen Fruitautomaten ook op Texel I Fruitautomaten spoedig ook op Texel legaal? Looking for Mr.Goodbar gongar JackKalverboer Texe/s sjoelkampioen Gezellige kerstmiddag Voor het weekend en de jaarwisseling Bowlinguitslagen Bowlingprogramma Ruim 300 gulden voor SoUdaridad Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Kerkdiensten Geslaagde bowlingcompetitie Bibliotheek maandag gesloten PAGINA 7 TEXELSE COURANT VRIJDAG 28 DECEMBER 1979 Jack Kalverboer is Texels sjoelkam pioen. Deze titel veroverde hij zaterdag middag 22 december in Taveerne De Twaalf Balcken. Onder grote publieke belangstelling waren daar de sjoelkam pioenschappen georganiseerd. Jammer was dat het kijkersaantal veel verschilde van het deelnemersaantal. Het totaal aantal deelnemers was 46, ongeveer de helft van de opkomst van het jaar daarvoor. Desondanks was het een spannende aangelegenheid. De winnaars van de verschillende leeftijds categorieën streden opnieuw tegen el kaar. Hans van Dinter en Jack Kalver boer kwamen daarbij met het hoogste aantal punten uit de bus. Zij gooiden tot twee keer toe een gelijk aantal punten, maar uiteindelijk werd Jack Kalverboer winnaar met 128 punten. Hij kreeg de wisselbeker en een sjoelbak, die door de Sportshop ter beschikking was gesteld. Uitslagen: Leeftijden tot en met 11 jaar: 1Arthur Elzinga, 2. Robert Visser, 3. Simone Kruyer. Leeftijdsgroep van 12 t/m 16 jaar: 1. Erik Kalverboer, 2. Aad Bakker, 3. Jack Kalverboer. Leeftijdsgroep van 17 jaar en ouder: 1. Joke Stoel, 2. Hans van Dinter, 3. Jaap Eelman. „Looking for Mr. Goodbar" is de vol gende film in de Filmganger-serie. De door Ricchard Brooks geregisseerde film is donderdag om 20.00 uur in het City-theater te Den Burg te zien. De films in deze serie zijn ook voor niet-leden toegankelijk. Voor elke speelautomaat is gemeen telijke vergunning nodig. Al geruime tijd hanteert de burgemeester van Texel een beleid dat er op neerkomt dat de zg. flipperkasten in openbare gelegenheden zijn toegestaan als het er niet meer dan twee (in bowlings 51 zijn. Alleen in speelautomatenhallen, zoals Las Vegas in De Koog, mogen er max. 25 staan. Naast de bekende flipperkast is de laat ste jaren de zg. fruitautomaat opge komen. Dat is een veel kleiner apparaat, dat daardoor ook in de kleine horecage legenheden kan worden geplaatst. De speler trekt na inworp van geld aan de handel, waardoor rollen met symbolen (afbeeldingen van verschillen de soorten fruit) naast elkaar gaan draaien. Als de rollen tot stilstand komen, geven deze bij een bepaalde combinatie van fruitafbeeldingen vrije spelen. Dat is betrekkelijk onschuldig, zolang de gewonnen vrije spelen niet in geld of consumpties worden omgezet en aldus aan de speler uitgekeerd. Zon der meer verboden in heel Nederland zijn fruitautomaten, die zelf rechtstreeks geld uitbetalen; de gemeente kan daar uiteraard niet van afwijken, zodat alleen de niet-uitbetalende fruitautomaten ter discussie kunnen staan. In veel gemeenten zijn de niet-beta- lende fruitautomaten al toegestaan, zij het onder een reeks stringente voor waarden, die allemaal de bedoeling hebben misbruik zo moeilijk mogelijk te maken. Op Texel zijn deze fruitautoma- gevoel van kansloosheid moet hebben gegeven. Theresa is een voortbrengsel van door haar gekoesterde fantasieën, van commercials op de TV, van schoon heidsmiddelen waar mee wordt geleurd, van sexblaadjes die je in de supermarkt kan kopen, van begeleiding van de kant van haar ouders of het volkomen ont breken daarvan, van haar idee dat het fysiek het belangrijkste is bij kontakten, van de mening die ze zich emotioneel en psychologisch over zichzelf heeft ge vormd. In alle films van Brooks treft men één of meer personen aan die in conflict ko men met de samenleving waarin ze ver keren. Tegelijkertijd hebben deze perso nages een innerlijke strijd met zichzelf te leveren. ten nog verboden, maar de firma John Selbach uit Alkmaar (die zich bezig houdt met verkoop en verhuur van muziek- en amusementsautomaten) wil daar verandering in brengen en heeft een desbetreffend verzoek aan de bur gemeester gericht. Controle Adjudant Nijholt van de groep Texel van de Rijkspolitie heeft laten weten geen bezwaar te hebben onder de vol gende voorwaarden: elk apparaat moet vóór het verlenen van de vergunning door de gemeente worden gecontrole- leerd; elk in een bedrijf aanwezig appa raat moet duidelijk van een vergunning zijn voorzien; per bedrijf mogen hoog stens twee automaten worden toege staan, op geen enkele wijze mogen naast vrije spelen prijzen of premies worden verstrekt en de apparaten mo gen niet hinderlijk zijn voor andere bezoekers. Commissielid Henk Beumkes was tegen het toelaten van fruitautomaten. Hij was bang dat ze in de praktijk toch op een of andere manier „uitbetaal- baar" zouden worden gemaakt. Con trole achtte hij vrijwel ondoenlijk en hij vond dat adjudant Nijholt zich met zijn positieve houding heel wat extra zorg op de hals haalt. De heer J.C. Dros voelde niets voor fruitautomaten. Ook het winnen van vrije spelen beschouwde hij als een niet voorspelbare vorm van gewin, waardoor In het City-theater in Den Burg it ook deze week van vrijdag tot en met zondag èn dinsdag de film „Moon- raker" met James Bond te zien. In het zondagmatinee is vanaf 15.00 uur een tekenfilm van Asterix en zijn vrienden te zien. Gallië wordt bezet door de Romeinen. Alleen een klein dorpje blijft weerstand bieden aan de overwel digers. In dit dorpje wonen Asterix, Obelix en al hun vrienden. Door een toverdrank bezitten ze bovennatuurlijke Koploper en winterkampioen in deze klasse Strandplevier II moest twee pun ten afstaan aan de dames van Reizen- boetiek. Paal 9 won verdiend van De Toekomst, mede door de goede serie van Joop Vlaming 615. Ondanks de hoge game van Fenny Hopman 191 ver loor de Beerebar van Enbece. Dubbel EL-Wasserij Texel 4—1 Sommeltjes-Fun 1 —4 Beerebar-Enbece 2—3 Strandplevier ll-Reizenboetiek 3—2 De Toekomst-Paal 9 2—3 JKM-Bouwbedrijf Timmer 2—3 De bejaarden van Oudeschild kunnen terugzien op een gezellige kerstmiddag, die afgelopen zaterdag door de Ge meenschap Oudeschild en met samen werking van de Hervormde Zusterkrin- gen en de Bejaardenbond en -soos werd georganiseerd. In 't Skiltje waren de heer en mevr. Engelvaart ook ,,te gast". Pastor Kolk man en dominee Van Zijll Langhout hiel den lezingen rond het thema Kerstmis. Meester J. Visser vertelde een mooi kerstverhaal. Bovendien werd een kerst spel opgevoerd door een aantal kinde ren uit Oudeschild en gaf de muziek school (afdeling Oudeschild) onder lei ding van Ans Starkenburg muzikale medewerking. Voor en na de broodmaaltijd werden (kerst)liedjes gezongen. menigeen geneigd is meer met zo'n ding te spelen dan zijn financiële draagkracht toelaat. Dros vond spelen belangrijk voor mensen en wat hem betreft mag daar ook voor worden betaald, maar dan in de vorm van huur voor een bepaalde tijd van gebruik, zoals dat wel gebeurt bij biljarten. Klaas Barendregt en Jan van Asselt hadden geen bezwaar en gingen er vanuit dat de exploitanten zich aan de regels zullen houden. Mevrouw Huite- ma-Vos had daar twijfels over. Als ,,over de toonbank" geld wordt uitbe taald voor de gewonnen vrije spelen, kun je daar moeilijk wat aan doen. Mevrouw Huitema verwachtte dat haar fractie wel tegen zou zijn. Rampenplan Krachtens wettelijk voorschrift zal de gemeente binnenkort een rampenplan moeten opstellen. Tot dusver was het treffen van maatregelen, die in geval van rampen moeten worden genomen een aangelegenheid van alleen de bur gemeester; in de nieuwe situatie zullen B en W en de gemeenteraad erover moeten beslissen. Texel heeft op dat gebied al enige ervaring; er is een plan dat bij (dreigen de) overstroming in werking komt en dat telkens wordt beproefd, voor zover dat bij afwezigheid van een echte ramp mogelijk is. De provincie heeft voor de gemeenten een modelplan opgesteld, bedoeld voor allerlei rampen. Texel kan daar gebruik van maken; maar zal het nodige moeten toevoegen en verande ren gezien de eilandsituatie. Bepaalde rampen zijn hier wegens het ontbreken van raffinaderijen en chemische indus trie ondenkbaar, maar een rampzalige windhoos, vliegtuigramp of gasexplosie is bijvoorbeeld wel mogelijk en er zal een plan moeten klaarleggen, waarin maatregelen voor dergelijke situaties zijn geregeld. Als het ontwerpplan klaar is, zal er met alle mogelijke betrokkenen over worden gepraat, zoals de artsen en het Rode Kruis. Met de burgemeester van Den Helder en Wieringen is al over leg geweest, in het bijzonder met het kracht. Een Romeins centurio, die door hen verslagen wordt, komt op het idee dat ze goden zijn, omdat ze weerstand kunnen bieden aan Rome. Julius Caeser gelooft niet in die theorie. De Galliërs moeten eerst maar bewijzen dat ze goden zijn. Daartoe stelt hij het volgen de voor: de dorpelingen moeten 12 werken uitvoeren. Als ze daar in slagen, hebben ze bewezen goden te zijn en zal Rome zich aan hen onderwerpen. Zo niet dan worden de dorpbewoners slaven van Rome. Hoe dit avontuur afloopt is te zien in „Asterix verovert Rome". Dames Trio League: DeGoot-TheT-Fords 0—4 Kwartet-Half om half 2—2 De Stumpers-Klaver Vier 1 —3 Dinsdag Trio League: De Kagers-De Rog Bar 2—3 Gamma-De Luwe Boshoek 1 —4 Kwartet-Slagerij Ott 2—3 Dinsdag 1 januari: Nieuwjaarsreceptie BBT van 17.00 tot 20.00 uur. Woensdag 2 januari, 19.30 uur: JKM-Reizenboetiek Graaf's Spuiterij-Texel Vastgoed Strandplevier 1-Vitaminebron 21.30 uur: Strandplevier 2-TZN Kocky's Kapsalon-Doortje Koogel 77-Paal 19 Donderdag 3 januari, 19.30 uur: Beerebar-Paal 9 Sommeltjes-Wasserij Texel Visman's Eethuisje-Holly Hobbie 21.30 uur: De Toekomst-Dubbel EL Bouwbedrijf Timmer-Enbece 1 Wielewaal-'t Steigertje De koffiemiddag, die op de Tweede Kerstdag in de Schakel werd gehou den, georganiseerd door de vier ker ken uit Den Burg, heeft 7303,70 opge bracht voor de landelijke aktie Solidari- dad. De opbrengst komt ten goede aan de interkerkelijke aktie in Latijns-Ame- rika. oog op eventuele rampen op de Wad denzee. Duidelijk moet zijn waar de plichten en bevoegdheden liggen. Regionalisatie Rampenbestrijding zal zoveel mogelijk regionaal worden aangepakt. Voor het gebied waarin Texel ligt, komt de centrale alarmeringspost in Den Helder, Wat de regionalisering betreft ligt Texel moeilijk. Texel is verplicht zich aan te sluiten bij de regionale ambulance, hoewel lang niet alle betrokkenen van het nut daarvan overtuigd zijn. In de praktijk zal het er mogelijk op neerko men dat Texel zijn eigen ambulance houdt, maar dat men zal worden aange sloten op de alarmcentrale van Den Helder. De aansluiting van Texel bij de regionale brandweer is vrijwillig; het laatste woord daarover is nog niet gezegd. Uitgewerkte voorstellen komen in de loop van januari ter discussie. Op de vraag van mevrouw Huitema in hoeverre men nu al is voorbereid op het regelen van hulp als zich „morgen" een ramp voordoet, gaf de burgemeester een geruststellend antwoord. In meer dere gevallen kan het watersnoodplan worden toegepast, er zijn goede verbin dingen en er staat noodmateriaal ter beschikking van de artsen. Het ideaal is echter dat er een draaiboek komt dat in de Texelse situatie voor elke soort van ramp kan worden toegepast en zover is het nog niet. In de rondvraag bleef de commissie nog even in de rampensfeer. Mevrouw Huitema vroeg zich af of het gasontvangststation bij Oost wel voldoende is beveiligd tegen mogelijke indringers. De burgemeester dacht dat redelijke voorzieningen zijn getroffen, maar het is ondoenlijk om voor 100% beveiligd te zijn tegen elk mogelijk onheil van de kant van kwaadwillenden. Niet alleen het gasstation maar ook de elektriciteitscentrale en andere voor het openbare leven essentiële voorzieningen kunnen doelwit zijn. Crossterrein Het ziet ernaar uit dat een legaal terrein van motorcrossers toch bij het vliegveld komt. Op een vraag van de heer Dros zei de burgemeester dat in middels is vastgesteld dat hier geen on overkomelijke formeel-wettelijk belem meringen liggen. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter A. Waverijn, Kogerstraat 87a, Den Burg, tel. (02220) 2016. Maandag en dinsdag: Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (02220) 2323. Maandag en dinsdag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00- 17.30 uur, zonder afspraak. Ambulance Gn geval van onge lukken met betekenend lichane- lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot zondagavond: Zr. H. Mannessen, Schoorwal 45, Den Burg, tel. (02220) 3242. Maandag, oudejaarsdag, en dinsdag, nieuwjaarsdag: Zr. Tb. Groothuis, Marelstraat 8, Den Burg, tel. (02220) 2996. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag en nieuwjaarsdag van 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (07220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wlhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 30 december 1979 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Hoekstra Collecte Solidaridad. De Cocksdorp 10 uur ds. Wsman Collecte kerkvoogdij Den Hoorn 11 uur ds. Van Zijll Langhout, oudejaarscollecte De Koog 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout, gezamenlijke dienst met De Waal. Oudejaarscollecte. De Waal dienst in De Koog Oosterend 9.30 uur ds. Wolthaus maandcollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Wolthaus Oudejaarscollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. De Boer Oosterend 10.00 uur ds. Blaauw 17.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Dienst BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Molema Kinderoppas aanwezig ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei zondag 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur Oosterend: zondag 19.00 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Rode Kruis-gebouw Jonkerstraat, Den Burg Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Donderdags: 19.30 uur Bediening School. 20.30 uur Dienst Vergadering. Maandag, 31 december, oudjaar HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 19.00 uur ds. Wsman Oudejaarscollecte De Cocksdorp 19.30 uur ds. Wolt haus, oudejaarsavondcollecte Den Hoorn 20.00 uur ds. Hoekstra oudejaarscollecte De Koog dienst in De Waal De Waal 19.00 uur ds. Hoekstra oudejaarscollecte Oosterend 20.30 uur ds. Van Zijll Langhout, oudejaarscollecte Oudeschild 19.00 uur ds. Van Zijll Langhout, oudejaarscollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 19.30 uur ds. Blaauw Oosterend 19.30 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 19.30 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 19.30 uur ds. Hylkema ROOMS-KATHOUEKE KERK Den Burg 19.30 uur De Cocksdorp 19.30 uur Dinsdag 1 januari, nieuwjaarsdag HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.30 uur ds. Wsman Morgengebed en nieuwjaars begroeting in De Schakel De Koog 11.00 uur Nieuwjaars begroeting in „De Schuilhut". Oosterend 10.30 uur Nieuwjaars begroeting. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw Oosterend 10.00 uur ds. De Boer GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur De Koog 9.30 uur Oudeschild 10.45 uur Deze filmversie naar de gelijknamige bestseller van de schrijfster Judith Ross- ner is de zoveelste vrouwenfilm, langza merhand trouwens alweer een behoor lijk belast woord. Overdag is Theresa (Diana Keaton) een plichtsgetrouwe lerares voor dove kinderen, een ideale kracht op school maar 's avonds en 's nachts is ze onherkenbaar als een gulzige schrok-op die niet rust totdat zij een meestal gefrustreerde kerel het bed in sleept. Haar tweede leven speelt zich af in rokerige kroegen in een broeierige atmosfeer. Als toeschouwer van dit alles word je nogal eens flink aan het schrikken ge maakt met op effektbejag berekende agressieve scènes, waarschijnlijk om de rottigheid in haar vrouwenleven te on derstrepen. Theresa's normale drang naar een onafhankelijk leven wordt van meet af aan in excessieve randgebieden gezocht, waar lang niet iedere lerares, die 's avonds wel eens gezellig uit wil, behoeft te verzeilen. Rechtlijning Brooks maakt rechtlijnige films waarin de karakters (vaak „goed" tegenover „slecht") duidelijk zijn neergezet. Alle mannen die Theresa tegenkomt zijn dan ook verknipt. Verklaring voor haar ge drag moet zijn haar pathologisch katho lieke vader (met zo iemand op de achter grond gé je aan de drank) en een lang durige ziekte in haar jeugd die haar een Maandag 31 december zal de open bare bibliotheek in Den Burg gesloten zijn. Paal 19 werd in de A-klasse van de bowlingcompetitie winterkampioen door schitterende series van 624-529- 542-534 en een pinfalltotaal van 2229 (nieuw record). Roland van Zeist gooide een serie van 799 (224-191-205-179), Wop Rienks 752 (222-150-188-192) en Klaas Veldman 678 (178-188-149-163). De tegenstander was Kocky's kapsalon, die ondanks dit ge weld een punt in de wacht wist te slepen. Koogel 77 won van Texel Vastgoed, mede door een uitstekende serie van Rob Beumkes 807 (208-167-192-240). Holly Hobbie moest een nederlaag incasseren van Doortje. De inhaalwed strijd van Koogel 77 tegen Graaf Spuite- rij gaf weer schitterende series te zien. Han Brusselaars 784 (190-187-206-201), Rob Beumkes 738 (198-166-182-192), Gré Koorn 681 (137-157-221-166). Hier door werd een totaal score behaald van 2203 pins. Met de Texelse kampioen schappen voor de deur, komen de diverse toppers van de BBT toch lang zaam in vorm. De tweehonderd games van deze week werden gegooid door: Rob Beum kes 240-208, Han Brusselaars 206-201, Roland van Zeist 224-205, Wop Rienks 222, Cees Keijzer 222. Bij de dames Gré Koorn 221. Koogel 77-Texels Vastgoed 5—0 Paal 19-Kocky's Kapsalon 4— 1 Wielewaal-Vitaminebron 1 —4 Doortje-Holly Hobbie B. 3—2 Strandplevier 1-Graaf Spuiterij 4—1 Visman's Eethuisje-'t Steigertje 1 —4 In de klasse B is Fun in opmars. Deze week werd weer gewonnen. Dit keer was het van de Sommeltjes. Dubbel EL pakte de winst van Wasserij Texel. Er is kans dat binnenkort ook op Texel de zg. fruitautomaten in openbare gelegenheden zullen worden toegestaan. Bij B. en W. en politie zijn geen overwegende bezwaren, hoewel de raadscommissie voor algemene zaken, die vorige week over dit vraagstuk werd gepolst, zich verdeeld uitliet. Vrijwel niemand heeft op zichzelf bezwaar tegen fruitautomaten die alleen vrije spelen uitkeren, maar het is technisch nogal eenvoudig om de apparaten in een handomdraai „uitbetalend" te maken. Ook op andere manieren kunnen de exploitanten de regels overtreden waardoor met een niet uitbetalende fruitautomaat toch wordt gegokt en dat is een misdrijf. Een intensieve en in de praktijk niet altijd waterdichte controle is nodig. Om deze reden waren de leden van de commissie algemene zaken lang niet allemaal enthousiast.

Texelsche Courant | 1979 | | pagina 7