Kerstdrukte was groter dan vorig jaar WAT IK ZEGGEN WOU.. Over slemp, zonnedauw en 't sukelaadje Opgave mogelijk voor creativiteitscursussen Bij He ma werd niemand ontslagen „Amateurtje" brengt thriller Foute letter BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE Als ik maar gelukkig ben Het Texels dialect Zwijggeld of tegemoetkoming Betere weg Matige vangst voor sportvissers Winterserie wandeltochten PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 8 JANUAR119» I Tijdens de kerstdagen en de jaar wisseling hebben meer toeristen Texel bezocht dan vorig jaar in dezelfde pe riode. Dat blijkt uit cijfers die door de TESO werden verstrekt. De cijfers tonen aan dat in de periode van 21 december tot en met 2 januari 7483 auto's van Den Helder naat Texel werden vervoerd, tegen 6306 in dezelfde periode in 1978/ '79. Hoewel de TESO geen cijfers kon ver strekken over het aantal vreemde auto's", dat zich in de betreffende tijd op Texel bevond, lijks de conclusie toch wel gerechtvaardigd dat het wintertoe- risme op Texel weer groeiend is. Een ontwikkeling die gunstig afsteekt bij andere Waddeneilanden. Vlieland ver wachtte in de kerstperiode tweeduizend bezoekers, maar er kwamen er slechts dertienhonderd. Ook op Terschelling viel het aantal bezoekers niet mee. Topdag Een duidelijke topdag voor de mensen die op Texel komen overwinteren blijkt 22 december te zijn. Vorig jaar werden op die dag door de TESO 1060 auto's op Texel afgeleverd, dit jaar waren dat er maar liefst 1119. Wellicht is daar ook het feit dat 22 december nu op een zaterdag viel aan debet. Overigens lagen de feest dagen dit jaar toch nogal gunstig voor de mensen die er een paar dagen tus senuit wilden trekken. In de meeste beroepen behoefde men slechts drie snipperdagen op te nemen om elf ach tereenvolgende dagen vrij te hebben. Verder blijkt uit de cijfers dat dit jaar beduidend meer mensen op Texel de jaarwisseling meemaakten. Wellicht wordt dat cijfer veroorzaakt door de zware sneeuwval die aan het eind van 1978 net begon en die het voor velen on aantrekkelijk maakte naar Texel te trek ken. Zo kwamen in 1978 op 30 decem ber slechts 142 auto's naar Texel, terwijl dat er op dezelfde datum in 1979, 478 waren. Vertrek data Overigens is er geen echte vertrekpiek in de vervoerscijfers te bespeuren. Er blijkt dat de TESO-boten op 27, 28 en 29 december steeds goed gevuld uit 't Horntje zijn vertrokken en ook op 1 januari verlaten veel toeristen Texel. De vertrekdata blijken van jaar tot jaar overeen te komen. Toneelvereniging 't Amateurtje heeft de komische thriller „Kaas uit het vuist je" van Jan van Duijnen in studie geno men. Het stuk zal zaterdagavond 1 maart worden opgevoerd in dorpshuis De Wielewaal in De Waal, onder regie van Lex Kaper. In de vorige krant maakten wij mel ding van een aanrijding op de Boodt- laan in De Koog waarbij een verkeerde indruk is gewekt omdat een van de be trokkenen met een verkeerde letter is aangeduid. We laten het bericht daar om nog eens correct volgen: Nadat de heer J.H. vanaf de uitrit van zijn wo ning de Boodtlaan in De Koog was opgereden, werd hij aangereden door een personenauto, bestuurd door zijn plaatsgenoot J.C.B. Na de botsing schoot B. van de weg en vernielde in zijn vaart een brievenbus en enkele struikjes. Beide wagens liepen uitge breide plaatschade op. Niemand werd gewond. Dinsdag 8 januari De NVV Vrouwenbond heeft in de Landbouwschool een praatavond aan de hand van zelf meegebrachte kran tenknipsels; 20.00 uur. Donderdag 10 januari In „Sint Jan" begint om 19.30 uur de voorstelling van „Op 'n sukelaadje" door de groep De Flierefluiters. Vrijdag 11 januari De Texelse vereniging voor weer- en sterrekunde heeft in het gebouw van de Rijksscholengemeenschap een bij eenkomst; aanvang 19.30 uur. Ook belangstellende niet-leden zijn wei- kom. Het bejaardenkoor repeteert iedere woensdagmiddag om 14.45 uur in De Hollebol. Nieuwe leden zijn welkom. Elke maandagavond wordt door „Groot Slam" bridge gespeeld in „De Raads- kelder", aanvang 20.00 uur. De Openbare Bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg is (behoudens feestdagen en andere bijzondere gele genheden) geopend op de volgende tijden: maandag 10.00 tot 12.00 uur en 12.00 tot 13.30 uur Ijeugduitleen), dinsdag 14.00 tot 17.00 uur en 19.00 tot 21.00 uur; woensdag 14.00 tot 17.00 uur; donderdag gesloten; vrijdag 14.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00 uur. Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden Jan en Paula Brouwer bijbelstudie bijeenkomsten die voor ieder vrij toe gankelijk zijn: elke donderdagavond, aanvang 20.00 uur. FNV op de koffie bij directie Het bericht dat onlangs gepubli ceerd werd in het FNV-blad 'Leden kon takt Texel', waarin werd gesug gereerd dat enkele part-time krach ten van de Hema waren ontslagen berustte op een misverstand, aldus het nieuwste nummer van het blad. Enkele leden van de redactie van het Ledenkontakt FNV hadden hierover een gesprek met Hema-directeur Peter Bak ker, waarin bleek dat het ontslag van part-time krachten op een „min of meer" misverstand berustte, zo schrijft het blad. „De part-time krachten zijn namelijk aangenomen onder de conditie dat ze op afroep een aantal uren per week werken. Als er veel werk is, en dat was er vooral in de aanloopperiode, dan mogen ze veel uren per week komen werken. Is er weinig werk dan worden ze maar voor enkele uren per week ge vraagd. Na een korte, maar drukke pe riode waarin sommige part-time krach ten extra veel uren gemaakt hadden, omdat er besloten was (gezamenlijk) niet meer part-time krachten aan te trekken, werd aan de mensen meege deeld dat ze niet meer nodig waren. Enkele part-timers trokken daaruit de conclusie dat ze ontslagen waren en maakten dit kenbaar. Ook de heer Bak ker wist niet zeker of zijn mededeling goed was overgekomen en heeft enkele dagen later deze mensen opgebeld en gezegd hoe de vork in de steel zat. Het gerucht was toen al verspreid en vandaar ook onze opmerking in ons Le dencontact". Prijzen In hetzelfde bericht werd tevens dui delijkheid verschaft over de prijzen van Omdat ik. zoals gewoonlijk elk jaar ruim 5 wintermaanden doorbreng in Spanje, kreeg ik eerst gisteren de „Tesselaar" van 4 december in handen. De krant wordt door U aan mijn adres in Den Bosch gestuurd en wordt daarna naar hier doorgezonden. Daarom ben ik wat laat, misschien tè laat met een reactie op uw verslagje over de nieuwe Flierefluitersrevue van Mevrouw Craa- nen. Er werd gezegd dat aan de „Slemp" nl. ook een geheimzinnig kruid werd toegevoegd, maar men wist niet meer welk kruid dat was. Ik denk dat ik Mevr. Craanen uit de droom kan helpen, tenzij mevr. Cr. er de voorkeur aan geeft er over te blijven dromen. Mijn vader (onderwijzer J. Daalder Dzn.) had altijd heel veel belangstelling voor alles wat „bloempjes en feugel- tjes" was en die heeft mij vroeger wel verteld dat in de slemp een beetje aftreksel ging van de ronde zonnedauw (Drosera Rotundifolsa). De zonnedauw is een kleine insecten-etende plant en groeit in veenmoerassen en vochtige heidevelden. Dat klopt dus ook met ,,'t Nattevlak". Ik ben hier alleen maar in het bezit van een boek over de planten rond de Middellandse Zee en daarin wordt vermeld: „vroeger als genees middel gebruikt." In elk goed Neder lands determineerboek zult U er wellicht meer over vinden. Als jongen zochten wij deze plantjes wel in de duinpannen op Texel. We legden dan op de blaadjes een vliegje. De klierharen op de blaadjes bogen zich om naar binnen, zodat de vlieg gevangen zat en na enkele uren was de vlieg „opgegeten". Misschien mag ik het met mevrouw Craanen ook nog even hebben over „op een sukelaadje". Volgens mevr. Cr. was dat eigenlijk een theekransje. Het is best mogelijk dat dit op een deel van Texel zo was, maar aan Oosterend (waar ik tachtig jaar geleden werd geboren) was het wel degelijk een „sukelaadkransje". De mannen gingen om een „rookie". Meestal werd er zo van zeven tot elf uur gepandoerd, vijf mannen bij elkaar, telkens vier spelers en om beurten één „stilzitter". Moeder de vrouw zorgde in het begin van de avond voor een paar kopjes koffie en daarna konden de kaarters zich zelf wel redden met een alcoholische versnape ring. Op dat moment ging de vrouw (ik herinner mij nog wel dat mijn moeder dat ook deed) naar het huis van een van de kaartspelers, waar de andere vier vrouwen al bijeen waren. Elke week om toerbeurt bij een ander. Er was daar dan een ketel met melkchocola gekookt en dat was dan de versnapering voor de vrouwen. Die ketel met chocola werd de sukelaadpot genoemd en het was voor de vrij grote jongens van het dorp echt een sport om die sukelaadpot te pakken te krijgen. De keukendeuren waren vroeger wat minder hermetisch gesloten dan heden ten dage en ik zou U nog de namen van enkele bollebozen kunnen noemen, die regelmatig de sukelaadpot konden veroveren. Laat ik er bij zeggen, dat de lege pot weer netjes werd teruggebracht door hem aan de knop van de buitendeur te hangen. Éénmaal heb ik het genoegen gehad om zelf mee te mogen helpen om bij „Wullem van Rennetje" de sukelaadpot weg te halen. Toen mijn vader dat hoorde, was aan zijn gezicht merkbaar dat hij het geloof ik niet zo erg vond, maar als vader en opvoeder van de schooljeugd kreeg ik toch wel te horen dat ik dat nóóit meer mocht doen. Zo ging men dus „op een sukelaadje" aan Oosterend. Nogmaals, voor het overige deel van Texel kan mevrouw Craanen best gelijk hebben. P. J. Daalder, Benidorm, Spanje. Lieve Alex. Ik heb je artikel gelezen in de T.C., ongetwijfeld ben je een mens met een goed hart, laat ik dit voorop stellen. Ik protesteer alleen tegen het feit, dat je min of meer reclame maakt voor een stroming waarin het „ik" alleen maar belangrijk is. Je schrijft „wat iemand van mij vindt is zijn zaak, ik kan er geen fluit mee doen." Stel dat alle mensen met geld (ondernemer bijv.) naar Poona zouden gaan. Niets van wat hun arbei ders (die toch voor een niet gering deel door hun arbeid aan zijn rijkdom hebben meegewerkt) kan ze meer ra ken; ze kunnen er geen fluit mee doen. Het leed was niet te overzien, Alex, want die arbeider kan nooit 2 maanden bij z'n baas weg, al zou het geld mis schien wel bij de bank kunnen lenen. Alles wat bereikt is door mensen, die vinden dat „wij" gelukkig moeten wor den, zou weer teniet gedaan worden. De westerse maatschappij heeft vele fouten, maar vooral door de instelling „als ik maar gelukkig ben". Deze slimme man in Poona heeft daar gebruik van gemaakt. Hij is zo goedkoop voor een westerling bij de gratie van de armoede in India. De armoede zou in India niet minder zijn als hij op Texel zou zitten. Dat is waar. Maar hij zal noorf op Texel komen, omdat hij dan zo duur zou zijn dat er geen klanten kwamen. Alex, de wereld zal nooit goed wor den met „als ik maar gelukkig ben", maar alleen met „als wij maar gelukkig zijn." Greet Swaan, Heemskerckstraat 18, Oudeschild. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van mevrouw N. Dogger: Wót ben jee krüderig sö in 't nuwwe jaar? Ik moet fob moeder op 'n herhalings- kursus in Berrege, mien Tessels is niet persies vólleges 't wóórdeboek. Ske üt sèg, d'r staat op blz. 4 dót 't Tessels fön méns tot méns en fön fermielje tot fermielje verskilt. Nou begriep ik 't, d'r is hillegaar niks ön 't hóndje, món, jee bent fezelluf niet in de pollemetaasie mit die skriifster üt Berrege. Weiminnet, ze skriift temèènste hèèl aars ós ik. Gelein Jansen Den Burg. Uit het artikel van 21 dec. (overboord gezet) maak ik uit het naschrift op, dat TESO de financiële tegemoetkoming als zwijggeld gezien heeft. Het gezegde van de direkteur was ook „Als jullie publice ren pak ik jullie juridisch aan". Wat natuurlijk een bangmaker was. Maar het bedrag moet gezien worden als een kleine bijdrage (geen werk meer, geen uitkering omdat we zelfstandig waren) voor het onrecht dat ons is aan gedaan. W. C. Snoek, ex-exploitant. Vrijdag ih de avondschemer reed ik naar huis over het fietspad van Ooster end naar Den Burg. Naast me was een brede sloot vol stil water, waarin de avondhemel, die halfbewolkt was, weerkaatste. Wat mooi was nu die sloot. Veel mooier dan dat grauwe fiets pad. Daar, op die prachtige „weg" zou je moeten fietsenl Maar ik deed het niet, zoals u begrijpt. Ik wist: er was geen hemel in die sloot, dat was schijn. Die „weg" zou me nooit thuis brengen. Ik zou wegzinken in een kille dood en mijn doel nooit bereiken. Terwijl ik dit zag, dacht ik aan het stuk dat Alex Verburg neerschreef in de laat ste krant over de „weg" die hij gevon den had. Hij heeft uit een zeker verlan gen om het doel te bereiken, deze weg, die hem voorgespiegeld werd, gekozen. Maar ik zie, het is schijn, het is geen pad, het is een sloot waarin hij weg zal zinken. Een ogenblik draagt hem het dunne wateroppervlak en hij zal in de waan verkeren.... maar dan zal hij wegzinken, zoals reeds velen voor hem. Zoals Alex en anderen hopelijk begrij pen, schrijf ik niet om hem te bespotten of te krenken, maar omdat ik de goede Weg heb leren kennen na zelf bijna weg gezonken te zijn. En ik heb gemerkt dat deze Weg, die ik lief gekregen heb, goed is voor ieder. Je kunt Christus niet in een rijtje zetten met anderen, hoe edel ook. Jezus Christus is de énige weg. Ja, ik weet het, voor velen lijkt die weg hard en saai en zelfs dwaas. Er lijken veel mooiere te zijn. Maar wie zijn voet op deze weg durft te zetten, zal merken dat zij vast is en goed. Je kunt erop gaan en het doel bereiken. Ik weet niet, of Alex ooit deze weg geprobeerd heeft. Dan bedoel ik niet, of hij naar christenen of kerken heeft geke ken en zich daarin heeft verdiept. Maar of hij Christus zelf heeft gezocht, en Hem ontmoet. Hem in de ogen gekeken heeft en geluisterd naar Zijn stem. Hoe? Door met heel zijn hart de Bijbel te lezen, los van vooroordelen en uitleggin gen van mensen. Mijn ontmoeting met Jezus is hele maal niet opzienbarend, maar juist zeer eenvoudig (Is eenvoud niet het kenmerk van het warel?). Ik zag op een dag dat Hij leeft, heel dicht bij. En dat Hij voor mij aan het kruis was gestorven, zoals de Bijbel zegt. Ik dankte Hem met heel mijn hart. Dat was genoeg. Nu heb ik vaste grond onder mijn voeten, en ik wandel verder op die Weg stap voor stap, zeker wetend dat ik het doel zal bereiken door Zijn kracht. Alex (en zijn vrienden) moet in deze leefwijze, die hij koos, zich afsluiten voor de invloeden van medemensen om zich vrij te maken en zichzelf te verwer kelijken en dat gaat gepaard met inge wikkelde oefeningen, een uiterlijk nieu we naam en een uiterlijk nieuw kleed. Maar het einde is wegzinken in de gron deloze put van het eigen ik. Jezus maakte mij vrij van mijzelf en ook van de verkeerde invloeden van buiten, zodat ik nu God kan dienen, en de mensen (dit is een proces dat nog steeds in mij plaatsvindt door Gods Woord en Geest). Zo heeft de ware christen zich de eeuwen door doen kennen aan de ene kant als de volkomen andere, maar aan de andere kant als de minst opzienba rende en meest normale mens, die er op aarde bestaat. Dit alleen is de Weg die leidt naar een nieuwe toekomst: een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont, zoals de Bijbel zegt. Jan Brouwer, Warmoesstraat 42, Den Burg. Hema-artikelen in Den Burg en elders. „Alle Hema-prijzen behoren landelijk gelijk te zijn. Bovendien mogen artike len die in de winkel liggen nooit in prijs worden verhoogd". Directeur Bakker gaf toe dat er voor al in de beginperiode enkele artikelen foutief waren geprijsd of niet tijdig genoeg een prijswijziging hadden gekregen. „Niet bewust, maar een kleine menselijke tekortkoming, veroorzaakt door het vele werk en de onwennigheid van het gehele per soneel tijdens de aanloopperiode". De eerste viswedstrijd van 1980 bracht nog geen halve meter vis op het droge. De elf aanwezige vissers moes ten genoegen nemen met totaal 46 cen timeter. S. J. Rijk en F. Bos vingen hiervan beiden precies de helft. De volgende wedstrijd van de winter- serie '79-'80 is op 20 januari op het strand tegenover de Badweg aan De Koog. Aanvang om half negen 's och tends. Ook deze winter organiseert ,,'t Go den Boltje" de traditionele Wintersei wandeltochten. Er worden vier tochtr uitgezet en wel op de zondagen 13 en januari en 10 en 24 februari. Voor wandelsportliefhebbers, die a^ tenminste drie van de vier tochten de< nemen is een herinneringsmedaille bj schikbaar. Gekozen kan worden tussf afstanden van 5 en 10 km, zodat ook kleineren kunnen meedoen. Er wori deze winter tussen 13.00 en 14.00 ui gestart vanuit Camping „De Koorn-aai Grensweg 388, tel. (02220) 2931. li schrijven kan men bij H. L. Ploege Beatrixlaan 66, tel. (02220) 3971 of bij A. de Grave, Grensweg 3, tel. (0222( 3552 of aan de start. Het inschrijfgel voor junioren t/m 15 73, voor senii ren vanaf 16 jaar f4, Leden van c Wandelsportver. betalen /0,25 resf f0,50 minder. Het inschrijfgeld is vo< alle vier de tochten. In de maanden januari en februari begint een groot aantal creativiteitscur sussen die georganiseerd worden door de commissie creativrtertsbevorde ring, onder auspiciën van de Welzijnsstichting. De lessen zullen 2 uur duren. De cursuskosten bedragen als regel 76,50 per les Het gehele cursusgeld dient op de eerste avond te worden voldaan. Wie zie) opgegeven heeft voor een cursus en achteraf besluit niet deel te nemen, is toe) verplicht bijzondere gevallen daargelaten het cursusgeld te betalen. Bover de cursuskosten kunnen nog materiaalkosten komen. In verband met de verbouwing van het dorpshuis is het pas mogelijk na maar cursussen in dit gebouw te laten plaatsvinden. Daarom is naar goede vervangende ruimten in Den Burg zowel als in de buitendorpen gezocht. Werklozen en WAO-ers, voor wie de financiën een probleem zijn en die aan eer van de cursussen van de creativiteitscommissie willen deelnemen, kunnen contaci opnemen met Kees de Noord in „De Schakel", Den Burg, telefoon (02220) 3574. Het aanmeldingsformulier voor de cursussen moet binnen een week vana heden op het bureau Culturele Zaken worden ingeleverd (raadhuis kamer 304, telefoon (02220) 3041) of bij de contactpersonen in de diverse dorpen t.w. Oudeschild: mevr. M. C. van Heerwaarden-Witte, Loodssingel 33, Oudeschild Oosterend en De Waal: mevr. A. van Dijk-de Wolf, Kerkstraat 13, Oosterend; Den Hoorn: mevr. I. de Klein-Odinga, De Kuil 3, Den Hoorn; De Cocksdorp: mevr. B Monen-Waldus, Kikkertstraat 10, De Cocksdorp en De Koog: mevr. A. Kamstra Bekker, Randweg 3, De Koog. Huidverzorging op biologische basis, 5 lessen, docente mevr. H. Westen berg, cursusplaats Oudeschild, cursustijd woensdagavond van 19.30 tot 22.00 uur, start half februari. Pech onderweg, cursus onder auspiciën van de ANWB, 4 lessen, cursus plaats Den Burg, cursustijd middag wordt nog bekend gemaakt, start 1e week maart. De kosten vor deze cursus zijn landelijk vastgesteld leden ANWB 765, niet-leden 782,—. Vegetarisch koken, 6 lessen, docente mevr. A. Kikkert, cursusplaats De Cocksdorp, cursusplaats in overleg met cursisten. Is volgeboekt. Hindelooper schilderwerk voor gevorderden, 6 lessen, docente mevr. L Licht, cursusplaats en tijd in overleg met cursisten. Silhouetknippen voor gevorderden, 6 lessen, docente mevr. Van Wezel, cursusplaats Den Burg, start maandag 14 januari, 13.15 uur Silhouetknippen voor beginners, 6 lessen, docente mevr. Wieten, cursus plaats Den Burg, cursustijd woensdagavond van 20.00 - 22.00 uur, start februari. Haken voor beginners, 6 lessen, docente mevr. A. Bakker, cursusplaats Oosterend, cursustijd maandagmiddag 13.30 - 15.30 uur, start 14 januari. Creatief werken met en voor kinderen (cursus voor ouders en grootouders), 8 lessen, docente mevr. M. Rietveld, cursusplaats Den Burg, cursustijd woens dagmorgen van 9.30 - 11.30 uur. Boetseren. 8 lessen, docent F. Voskuil, cursusplaats Den Burg, start maan dag 21 januari om 19.30 uur. D Schilderen, 8 lessen, docent F. Voskuil, cursusplaats Den Burg, start dinsdag 22 januari om 19.30 uur. Cl Schilderen. 8 lessen, docent F. Voskuil, cursusplaats Den Burg, start woens dag 23 januari om 13.30 uur. Tekenen, 8 lessen, docente mevr. N. Koorn, cursusplaats en tijd in overleg met cursisten. D Edelsmeden voor gevorderden, docente mevr. M. van der Meent, cursus plaats De Waal. De cursus is volgeboekt. Ci Edelsmeden voor beginners, docente mevr. M. van der Meent, cursusplaats De Waal. De cursus is volgeboekt. Ci Wolverven, 4 lessen, docente mevr. A. van Heerwaarden, cursusplaats 't Horntje, cursustijd wordt in onderling overleg besproken. C Spinnen, 3 lessen, docente mevr. B. Monen, cursusplaats en tijd in overleg met cursisten, start februari. C Breitechnieken en mazen, 6 lessen, docente mevr. A. Bakker, cursusplaats Den Burg, start dinsdag 15 januari om 20.00 uur. Bloemschikken, 6 lessen, docente mevr. T. Nijman, cursusplaats en tijd in overleg met cursisten, start maart/aDril. Filet doorstoppen6 lessen, docente mevr. A. Bakker, cursusplaats Den Burq, start 17 januari om 20.00 uur. Emaillleren, 5 lessen, docent B. Witte, cursusplaats Den Burg, cursusavond in overleg met cursisten. Cl Gezelligheidsmiddag o.l.v. mevr. Klomp met o.a. breien, stroppen. Kosten 72,50 per middag. Deze bijeenkomsten zijn niet aan plaats en tijd gebonden maar worden onderling vastgesteld. Ondergetekende adres tel. geeft zich hierbij op voor de volgende cursus(sen). (Vierkantje voor bedoelde cur sus zwart maken. Als meerdere personen belangstelling hebben voor een bepaalde cursus, het aantal personen bij de bedoelde cursus aangeven). Ondergetekende zou verder graag zien dat voor de naaste toekomst de volgende cursussen zouden worden overwogen: (hier uw suggestie invullen) Texel, handtekening De cursussen zullen alleen doorgang vinden als het minimum aantal deelnemers wordt bereikt. Voor september wordt geprobeerd om de volgende cursussen op te zetten: zilversmeden, grafische technieken, koken, pitriet, edelstenen slijpen, naaien verstellen).

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2