Voetbalvooruitzichten Suikeroom Onderhoudswerk in het bos is noodzakelijk - p' Verkeercontröles Trainer Erwich naar Antillen Buitenlandse valuta TEXELSE COURANT VRIJDAG 1T JANUAR119» Toen ik onlangs een lezing hield over het werk van Staatsbosbe heer, kwam ook het beheer van het bos ter sprake. Ik vertelde, dat de kosten van het planten en onderhouden van het bos veel hoger zijn dan de uiteindelijke houtopbrengst. Wat dat betreft is het goed, dat het bos eigendom van het rijk is. Het in stand blijven ervan komt op de eerste plaats. Bovendien is het plezier, dat wij met z'n allen aan het bos beleven niet in geld uit te drukken. Eén van de toehoorders stelde: Waarom voert het Staatsbosbeheer werk in het bos uit als het toch niet lo nend is? Vroeger groeiden er in ons land ook vanzelf bossen. Het is beter ook op Texel de natuur z'n gang te laten gaan. Dan krijg je tenminste iets natuurlijks en niet van die saaie, aangeplante bossen!" Het is waar dat op veel plaatsen in de wereld spontaan bos ontstaat als de mens de natuur z'n gang laat gaan. Als ik m'n gazon in Den Burg niet maai, zal het er in de loop van de tijd steeds ruiger gaan uitzien en na een jaar of vijftien is het veranderd in een bosje. Voor de duinen gaat dit verhaal echter lang niet altijd op. In duinvalleien groeien spontaan nog wel eens bomen of struiken, berken en meidoorns bij voorbeeld. Op de hogere duinen is dat echter zelden het geval. Hoe ouder de duinen zijn, des te gemakkelijker verstui ven ze. Het Texelse bos is indertijd aangeplant om het enorme verstuiven in dit gebied tegen te gaan. Bomen zijn daar bijzonder geschikt voor, want ze houden met hun wortels het stuivende zand blijvend vast. Bij het bebossen is een boomsoort gebruikt, die in ons land eigenlijk niet thuishoort: de zwarte den. Deze soort groeit redelijk in het droge duinzand. Bovendien is er nog een ander voordeel: de boom is vrij goed bestand tegen de zoute zeewind. Zout Als we met stormweer een wandeling langs het strand maken, proeven we na een tijdje het zout aan onze lippen en onze huid begint schraal aan te voelen. Dat komt door de wind, die zoutdeeltjes van zee meevoert. Ook in het Texelse bos, dat in het algemeen vrij dicht bij zee groeit, komt bij zulke stormen zout te recht. Veel boomsoorten kunnen dit niet verdragen. De naalden en bladeren „verbranden" door het zout. Ze ver kleuren langzaam van geel naar bruin en sterven. Vooral de bomen aan de west rand van het bos dus het dichtst bij zee gaan hierdoor dood. In de loop van de jaren zijn zo al heel wat bomen langs de duinrand verdwenen. Dat is goed te zien als we het fietspad vanaf jeugdhotel De Zilvermeeuw langs de Randweg richting Den Hoorn volgen. Op sommige plaatsen loopt het fietspad nu langs de duinrand, terwijl we daar een aantal jaren geleden nog in het bos fietsten I Bij Staatsbosbeheer is onlangs een plan gemaakt om de bosrand langs de duinen te herstellen. Daarbij wil men de bosrand zoveel mogelijk laten beginnen achter een hoge duinenrij. In de luwte van de duinen hebben de bomen veel Op de lagere plaatsen vestigen zich spontaan allerlei bomen en struiken. minder last van de wind en dus ook van het zout. Op enkele plaatsen ligt zo'n bescher mende duinenrij in het bestaande bos. Als de bomen aan de buitenkant van zo'n duin dood waaien, bebossen we hier niet opnieuw. Het bos trekt zich dan als het ware terug achter deze hoge duinen, die momenteel nog in het bos liggen. In de afgelopen zestig jaren heeft Staatsbosbeheer heel wat ervaring op gedaan met het onderhoud van bos in Natuur werkt mee Voor de lagere delen in het bos wordt het verhaal heel anders. Op veel plaat sen ontstaat daar onder de hoge bomen vaak een natuurlijke begroeiing van jonge bomen en struiken. Adriaan Dijk- sen vertelde in deze rubriek onlangs hoe de vlaamse gaai de bosbouwer helpt met het planten van eiken. Andere vogels werken ook mee aan de ver spreiding van allerlei zaden. Bovendien speelt de wind een belangrijke rol, bijvoorbeeld bij esdoorns en berken. Op de lagere, meer vochtige plaatsen in het bos kan de bosbouwer het werk dus meestal wel aan de natuur overlaten. Toch gebeurt dat op Texel in veel gevallen niet. Voor een bosbouwer is het namelijk belangrijk wélke boomsoor ten er in een bos groeien. Het hout van een eik of beuk is veel waardevoller dan van berk of els. Om die reden plant het Staatsbosbeheer jaarlijks vele eiken en beuken op plaatsen waar spontaan al andere soorten groeien. In de loop van de jaren is onderhoud nodig om deze aanplant ruimte te geven. Anders zou een geplante eik kunnen verstikken door concurrentie van spontaan opgegroei de, maar in ons oog minder waardevolle soorten. Met het schrijven van deze zinnen kunnen er, denk ik, gemakkelijk misver standen ontstaan. Misschien denkt u, dat Staatsbosbeheer op de lagere plaat sen in het bos het liefste een begroeiing van alleen maar eiken en beuken wil hebben. Dat is beslist niet waar! leder die regelmatig in het bos komt weet, dat er veel meer soorten groeien, ook veel berken bijvoorbeeld. Misschien is het als volgt het beste te omschrijven: Het Staatsbosbeheer houdt de natuurlijke ontwikkeling van het bos in de gaten en grijpt in als het nodig is. Behoefte aan hout Ons land kan bij lange na niet in z'n eigen behoefte aan hout voorzien. We zijn dus afhankelijk van het buitenland. Er bestaan plannen in de komende jaren duizenden hectaren bos in Nederland aan te planten en zo meer hout te pro duceren. Het is begrijpelijk, dat ook het hout van het reeds bestaande bos bij zonder belangrijk. Het hout van het Texelse bos is natuurlijk maar een kleine bijdrage, maar ook hier geldt: „Alle beetjes helpen." Op enkele plaatsen laat Staatsbosbe- ".-irasnr heer het bos wél z'n gang gaan. Dat gebeurt bijvoorbeeld in het bosperceel tussen het Mienterglop en de Pontweg. De juiste plaats is te vinden door tegen over de boswachterswoning van de heer Mantje het bos in te gaan. Na verloop van tijd komen we rechts bij een stuk eikenbos, waar al tientallen jaren niets aan gedaan is. Buiten de paden is dit bos vrijwel ondoordringbaar door de vele dicht op elkaar staande bomen. Voor de houtproduktie is dit natuurlijk een waardeloos stuk bos, maar door z'n ruigheid juist bijzonder aantrekkelijk. Wat mij betreft, zouden er best meer van zulke stukjes bos mogen onsstaanl J. van Groenigen. Zowel in Den Burg als in De Kooj 3 werden dinsdag door de politie ver keerscontroles gehouden. Op het Schil derend in Den Burg werden vijf proces sen verbaal gemaakt in verband met td c hard rijden. Hoewel de maximumsnel heid aldaar vijftig kilometer is, was di 0: hoogst gemeten snelheid 83 kilometer In de Dorpsstraat van De Koog was de snelste rijder iemand, die zich met 87 kilometer voortbewoog. Ook in ds Dorpsstraat geldt vijftig kilometer als maximum. Op dB hogere duinen in het boe kunnen alleen dennen groeien. Spontaan komt hier nauwelijks iets. De bosbouwer moet hier tijdig voor jonge eenplant zorgenomdet deze bomen na zo'n 100 150 jaar afgeleefd zijn. Zonder ingrijpen van de mens verdwijnt dit bos op den duur. Revanche voor Texel 1? Het eerste elftal van S.V. Texel ont vangt Egmondia, waarvan uit nogal onverdiend met 2—1 werd verloren. Misschien zit er een revanche in. Het tweede krijgt West-Frisia 3 op bezoek. In Enkhuizen werd kansloos met 3— 1 verloren en ook nu zal het wel erg moeilijk worden. Het derde gaat naar Den Helder om tegen Zeemacht 3 te proberen weer eens een overwinning te behalen. Het vierde is vrij en het vijfde kan uit tegen Oudesluis 4 de punten binnenhalen. Junioren Al moet tegen het onderaan- staande HRC A2 in Den Helder kunnen winnen. Eerste van Texelse Boys krijgt het makkelijk Zondag gaat het eerste naar Schel linkhout. Thuis hadden de Boys een zeer produktieve bui, het werd toen een overwinning met 7—0. Op zo'n hoge score zullen we niet rekenen want de produktiviteit is daarna danig geslon ken. Wel moet het mogelijk zijn, mits van begin tot eind de concentratie blijft, de winst mee naar Texel te nemen. Het 2de ontvangt Watervogels 3. Om uit de gevarenzone te komen, zullen hier de punten gepakt moeten worden. Het 3de is vrij. De A-junioren en de dames gaan ge zamenlijk op pad. De A-junioren naar hekkesluiter ZAP A2 en de Dames naar HOSV. Een gelijkspel zal voor de dames al een goed resultaat zijn. Als het weer een beetje meewerkt is het zaterdag druk op de Boysvelden. Thuis spelen de junioren B2 en C1 en de meisjesjunioren. De jongens zullen het tegen resp. W.Waard B1 en Zeemacht C2 moeilijk hebben. De meisjes moeten tegen Flevo de winst binnen kunnen halen. B1 gaat naar Oosterend B1 en zal op zijn tellen moeten passen. Oosterend zal er op gebrand zijn de Boys de eerste nederlaag toe te brengen. Terreindienst: Jos Huitema en Peter Ran. SVO/Z 1 strijdt om de bovenste plaats. Zaterdag speelt het eerste van de zaterdagafdeling Oosterend thuis tegen Bergen met als inzet de bovenste plaats. Voor Oosterend zijn volop kansen aan wezig, vooral als topspeler Rien Brou wer van de partij is. Ook SVO/Z 2 staat hoog geklasseerd. De uitwedstrijd naar Wieringermeer, om 12.30 uur in Mid- denmeer, moet gewonnen kunnen wor den. Het derde heeft thuis kans op winst tegen HCSC 8. Zondag speelt Oosterend 1 uit tegen WSW in Wijdenes. Gerekend wordt op een overwinning evenals het tweede dat thuis BKC 4 kan verslaan. Het derde is vrij. Mededelingen: Trainingsavonden voor junioren zijn gewijzigd. Vanaf heden trainen A1 en B1 junioren samen op maandagavond van 19.00-20.30 uur. Op donderdag trainen C1 en B2 junioren samen van 19.00 tot 20.30 uur. Training voot A-junioren op woensdag is vervallen. Op 25 januari is een bingo-avond in de kantine, aanvang 20.30 uur. ZDH tegen Schoorl Zondagmiddag om half drie krijgt ZDH bezoek van Schoorl. Dit kan een leuke wedstrijd worden. Uit won ZDH met 1—0. Ook nu wordt gerekend op zo'n uitslag. ZDH 2 speelt om 12.15 uur thuis tegen Flevo 4. Het reserve-team moet in staat zijn Flevo met een neder laag naar Wieringen terug te sturen ZDH jun. gaat een heel zware uitwef- strijd tegemoet bij Con Zelo in Waar land. Zondagavond wordt tijdens een feest avond afscheid genomen van trainer Erwich, die naar de Antillen gaat voot drie jaar. Tevens wordt dan de nieuwe trainer voorgesteld. Aanvang half 9. Als het voetbalprogramma wordt af gelast, dan speelt ZDH 1 uit tegen Tex Boys, een oefenwedstrijd. Zware opgave voor S.V. De Koog Het eerste elftal van S.V. De Koog speelt zondag om 14.30 uur thuis tegen Petten, dat enkele plaatsen boven De Koog staat. Een zware opgave dus voor De Koog. Het tweede elftal gaat zondag uit naar BKC 5 te Anna Paulowna. Het vertrek bij Capri is om 12.30 uur (boot 13.05 uur). De a-junioren spelen om 14.45 Ciur thuis tegen Oosterend A1, dat op-de tweede plaats staat. De b-jun. speien om 13.30 uur tegen ZAP B1. i)e c-junioren gaan uit naar Wiron C2. te Den Oever. Vertrek bij Capri om 12:30 uur (boot 13.05 uur). De a-pupillen zijn vrij. De A2-pupillen vertrekken om 13.00 uur. Terreindienst: Jan Dekker en Richard Daalder. t Trainer Nico Erwich vertrekt opx'24: januari voor drie jaar naar de Nederland se Antillen en neemt in verband daar mee afscheid van de Texelse sport. Maandagavond a.s. (aanvang 20.00 uur) wordt in de kantine van de sportha „Ons Genoegen" een receptie belegd. Erwich was de afgelopen jaren bijzonder actief in de eilandelijke sport, onder meer als trainer van ZDH, als lod van de Texelse rayoncommissie en als coach van het Dubbeldik-team. Westduitse marken 100 Belgische francs 100 Franse francs 100 Zweedse kronen 100 Zwitserse francs 100 Deense kronen 100 Amerikaanse dollars 1 Engelse ponden 1 Oostenrijkse schillingen 100 Italiaanse lires 10.000 Spaanse peseta's 100 f109,- f 6,44- f 46,-OC: f 44,00: A118;75 f 33,79 1,85. 4^6 15,25 21.50 2,67 FEUILLETON door Tom Lodewijk. 16. Een van die plotselinge weersver anderingen die het Hollandse klimaat zo wispelturig maken, voltrok zich bijster snel. Een laaghangende bui met witte koppen als boeggolven voorop, kwam laag over het water aanzetten. Han vloog de deur uit om de boot goed vast te leggen en af te dekken, en Simon volgde haar op de voet. Ze waren nog niet binnen of de eerste grote druppels tikten tegen het enige raam van de keet. „Je hebt het maar weer goed uitge kiend", constateerde Sjoerd, „zeker eerst naar het weerbericht geluisterd, niet?" „Natuurlijk", zei Han blijmoedig, „ik zette niet voor niets .koers naar dit immer gastvrij dak". „Nou blijf je hier zeker een boterham eten ook?" „Als ik mag? Ik heb ze niet bij me, maar misschien heb jij nog een korstje over? Ik was van plan om in de Meermin te gaan eten". Ondanks Sjoerds verzekering dat de muizen dood voor de kast vielen, stond Simon even later zo onhandig een groot tarwebrood te snijden, dat Han hem kordaat het mes afpakte. Sjoerd toverde een stuk kaas te voorschijn. „Half ons kaas, dun gesneden, papa houdt niet van die hompen", mekkerde hij met een imitatie-Haags accent. „En dan bakken we nog een paar eitjes, ik zou niet graag willen datje van de graat viel, zuster. Ze is niet op dieet", legde hij aan Simon uit, „en we mogen blij zijn als er nog iets voor ons overschiet". „Op brood en water hou je het lang uit", verzekerde Han vriendelijk. „Nou meneer eh „Hier valt niks te meneren", zei Sjoerd. „Menéér, notabene, tegen hèml Je moest eens weten wat een duistere figuur hij is. Zeg maar gewoon Simon hoor". „Nou, dat moet dan maar", schikte Han zich welgemoed. „Wat is er voor duisters aan, Sjoerd?" „Hij komt uit de binnenlanden van ehvanZuid-Amerika". „Haha", lachte Han. „De laatste die 't vertelt leeft nog". „Nou, als je Rio onder 't binnenland rekent, klopt het wel zowat", zei Simon, met aandacht zijn brood met kaas beleggend, wat Sjoerd deed opmerken dat er nog méér mensen van moesten eten. „Rio?", vroeg Han. „Nou, in zekere zin zijn we dan collega's. Ik heb in Buenos Aires gewerkt. Da's er nog wel een eindje vandaan, maar 't komt wel op 't zelfde neer. Stinkend rijk en stinkend arm vlak naast mekaar". ,,'t Stinkt allebei", stemde Simon toe, die haar met verhoogde belangstel ling aanzag. „Wat voerde u daar uit?" „Ik heb daar een paar jaren gewerkt als helpster van een priester, die de mensen in de krotten opzocht. Ik ben zelf niet Katholiek, maar dat maakte niets uit. De padre was zelf een Hollander, had in dertig jaar zijn land niet gezien, was blij zijn moedertaal weer eens te kunnen ophalen, en we hadden zo veel werk dat we nooit aan een discussie over Katho licisme en protetantisme toegekomen zijn". En ze vertelde van de verschrikkelijke omstandigheden waaronder ze gewerkt had. Van de nederzettingen van tien duizenden mensen in hutten, gemaakt van benzineblikken, oude planken, stuk ken plaatijzer, zonder sanitair, zonder werk, zonder eten vaak, schooierend en schuimend, vuilnisbakken nazoekend. Van de kinderen met al hun ziekten en zweren, de hopeloze moeders, het uitzichtloos bestaan van mensen die uit de verre provincies als muggen naar de lichten van de grote stad waren getrok ken om alleen te ervaren, dat het daar erger was dan in hun eigen regionen. En terwijl de resten van de maaltijd onaangeroerd stonden op de gammele tafel, vertelde ze, met diepe bewonde ring, van de magere, gebaarde priester met zijn holle ogen, die bij nacht en ontij langs de straten ging om te proberen iets te doen voor de zwervers die daar lagen op de trappen van monumentale kerken onder wat kranten, voor kinde ren, door wanhopige ouders in de steek gelaten. Vertelde ze van schatrijke da mes die gegrepen waren door zijn bezieling en zijn liefdevolle volharding, en die hielpen met geld, kleren, levens middelen, maar het was maar een druppel op een gloeiende plaat. En vlak daarnaast de rijen glanzende limousines, de paleizen, de kathedralen, de luxe hotels waar het geld met handen vol over de balk gesmeten werd, de mode zaken waar de prijs van één jurkje heel zo'n troosteloos gezin voor een jaar aan eten en kleren kon helpen. „Ik moest weg", zei ze „ik liep een infectie op en ben erg ziek geworden. De dokter heeft me bezworen dat ik met drie maanden dood zou zijn, als ik weer begon. Het waren verschrikkelijke jaren. Maar het waren ook de mooiste jaren van mijn leven". Ze zweeg abrupt, verlegen omdat ze zich zo had laten gaan. Sjoerd begon met veel beredde ring de tafel af te nemen, Simon zat met de handen tussen de knieën, voorover gebogen. „Dat er nog mensen zijn", zie hij, en er klonk een verwondering in zijn stem, „die daarheen gaan, niet om te halen maar om te geven. Ik weet daar wel van. Ik hen die armoe ook wel gezien, die ellende. Ik heb ook zo af en toe wel eens iemand wat toegestopt. Maar je maakt je er af, je scheldt op het systeem, je scheldt op die onverschillige rijken die het allemaal best vinden, en je denkt dat er toch niets aan te doen is. Bent u daar zo toevallig tegenaan gelopen?" Han aarzelde een ogenblik en het viel Simon op. „Ik heb hier in Holland een nare ervaring gehad", zei ze, „en dat deed me besluiten hier weg te gaan. Ik ben toen bij een Hollandse familie in Buenos Aires geweest, voor de kinderen en zo. Toen ben ik inderdaad heel toevallig met de duinen. Zo weten we nu, dat bomen aan de zeekant van het bos ruim moeten staan. Ze krijgen dan veel licht en behouden daardoor hun zijtakken. Daardoor geven ze flink luwte aan het achterliggende bos. Laten we de bomen echter te dicht op elkaar staan, dan ver liezen ze hun zijtakken, omdat deze niet in de schaduw kunnen leven. Het is wel duidelijk, dat kale stammen minder geschikt zijn om luwte te geven en zo het bos tegen de wind te beschermen. Reageren op deze rubriek kan bij Jaap van Groenigen, telefoon (02220) 3562, Adriaan Dijksen, telefoon (02228) 676 of bij het Natuurrecreatiecentrum, telefoon '02228)741..

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 4