Groen rZwartsJexeU in het harL, Vriendenkring goed in komedie „Dubbelspel" INBRAAK MET VANDALISME V Cl OS-moeilij kheden hebben gevolgen voor zomerrecreatiewerk Uitleningen openbare bibliotheek stijgen Boekenbezit thans 20.000 'Franse hondeziekte' ook op Texel 'Molengat' vrijdag Lezing over Jupiter naar I Jsselmonde voor sterrekundeclub ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Geen theekransje Broodmaaltijd voor alleenstaanden Nog prijs af te halen Aanglijding 93e JAARGANG NR. 9447 TEXELSE Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, De Koog. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. DINSDAG 15 JANUARI 1980 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Ook op Texel zijn de afgelopen maanden gevallen geconstateerd van de „Franse hondeziekte". Symp tomen van deze ziekte zijn: diarree, bloed in de ontlasting, braken en soms plotseling dood. In tegen stelling tot de verhalen die de ronde doen hebben zich op Texel nog geen gevallen met dodelijke afloop voorgedaan. De plaatselijke dierenartsen weten daar althans niets van. De ziekte, die begin 1978 voor het eerst in Europa werd geconstateerd, treft vooral jonge honden, in het bijzon der na contacten met andere honden. Hoewel de afloop meestal niet dodelijk is, betekent de ziekte voor de dieren toch een smartelijke lijdensweg. Be scherming is mogelijk door inenting: twee prikken met een tussenpoos van veertien dagen. De totale kosten daar van bedragen ƒ44, REVEN VAN LEZERS BUTEN VEJUNTWOORDELUXtElO VAN 0€ RE MATE Heerlijk, dat er zoveel reacties komen op ons „sukelaadje". Een teken, dat Texel ook aan de overkant onze verrich tingen volgt. Maar wat het schrijven van de heer Daalder uit Spanje betreft, zou ik toch wel iets recht willen zetten n.l. dit: Wij noemen het woord theekransje in onze uitvoeringen geen enkele keer en zo komt het ook op ons publiek niet over. Dat U meent het kruid te kennen, dat in de slemp ging, vinden we fantastisch. Maar U oordeelt wel over ons program ma zonder dit gezien te hebben. En dat veroordelen wij. Ook schrijft U, dat ik er dan maar verder over dromen moet, maar meneer Daalder, voor dromen hebben De Fliere fluiters nog geen tijd. We hebben de komende weken onze handen vol aan uitvoeringen, o.m. voor het verpleeg huis, een bejaardenhuis in Callantsoog, een invalidencentrum in Purmerend en de Vrouwenbond NVV. Jannie Craanen-Hemelrijk De in aanbouw zijn veerboot „Molen gat" van TESO zal vrijdag a.s. van Heusden naar Ijsselmonde worden ge sleept voor verdere afbouw. Het is de bedoeling zaterdag met twee drijvende bokken de bovenbouw (met uitzonde ring van de stuurkasten en de schoor stenen) aan te brengen. Woensdag 23 januari zal weer een broodmaaltijd" voor en door alleen staanden" worden georganiseerd in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. Alleenstaanden, ongeacht leeftijd of geloofsovertuiging, zijn wel kom vanaf 16.30 uur. De maaltijd begint omstreeks 18.30 uur. Vóór en na de maaltijd gelegenheid voor gezellig pra ten. De kosten bedragen ƒ5,— per per soon. Opgave vóór 21 januari bij D. Haker, Schilderend 110, tel. 3506; G. Kampstra, Schilderend 111, telefoon 3932, of E. Lap-de Waard, Burdetstraat 91, telefoon 3482. Over het onderwerp .Jupiter en de ontdekkingen van de Voyager I" wordt zaterdagmiddag 19 januari a.s. een lezing gehouden in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg, aanvang 15.15 uur. De lezing wordt georgani seerd door de Texelse club voor weer- en sterrenkunde (afdeling van de Neder landse vereniging voor weer- en sterre- kunde) maar is ook toegankelijk voor be langstellende niet-leden. Nadat in december 1973 de Pioneer 10 en een jaar later de Pioneer 11 de reuzeplaneet passeerden, nam de be langstelling zodanig toe dat werd beslo ten de Voyagers I en II ook langs Jupiter te sturen en aldus nog meer foto's en wetenschappelijke gegevens te verza melen. Over de jongste ontdekkingen, voornamelijk gedaan door Voyager I, gaat de lezing die wordt verzorgd door de heer J. B. Prinsze uit Wormerveer. Hij illustreert zijn verhaal met tekeningen en diabeelden. Je moest het hoofd er goed bijhouden omdat de gang van zaken nogal ingewikkeld was. Maar gezegd kan worden dat de komische thriller „Dubbelspel" van Robert Thomas origineel, leuk, verrassend en spannend was. Een goede greep dus van de Hoornder toneelver eniging De Vriendenkring die dit stuk vrijdag- en zaterdagavond met veel succes in De Waldhoorn voor het voetlicht bracht. De Vriendenkring-spelers hadden het zich niet makkelijk gemaakt, want een dergelijk stuk vergt nogal wat en lang niet elke vereniging is in staat de ver eiste personages met bijbehorend talent te leveren. In dit geval kwam het vooral aan op de bijzonder moeilijke hoofdrol. Deze was in de zeer vaardige handen van Marianne Koster. Ze heeft er definitief naam mee gemaakt. Het verhaal komt ongeveer op het volgende neer: Richard Corban trouwt Onbekenden hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de boel kort en klein geslagen in het strandpavil joen „Paal 17" van de heer J. Eel- man. Toen Eelman zaterdagochtend bij het paviljoen kwam om werk zaamheden uit te voeren, ontdekte hij dat vijf ruiten waren kapotgesla gen en dat binnen voor duizenden guldens schade was aangericht. Een flipperkast was opengebroken en stukgeslagen. Een jukebox had hetzelf de lot ondergaan en de grammofoon platen waren over de grond verspreid. Ook een fruitautomaat was kapot, een radio was op de grond gegooid, een koffie-automaat was vernield en de telefoon was meegenomen. Servies goed, glazen en andere gebruiksvoor werpen lagen aan scherven. Het is de daders kennelijk om geld te doen ge weest. Toen zij dat niet vonden (de kassa was door Eelman geleegd en ook in de speelautomaten zat vrijwel geen geld) hebben zij blijkbaar hun woede afgereageerd. Het naburige strandpaviljoen „Zee aster" van H. Nowak (waarvan de ramen reeds waren dichtgetimmerd) was ongemoeid gelaten. Wel werd een auto van Nowak van zijn plaats ge haald. Het voertuig was honderd meter verderop baschadigd in de wegberm blijven steken. Dezelfde nacht kreeg het café De Slufter van de heer G. van der Star ongenood bezoek. Hier werd ingebro ken door een raampje aan de achter kant van het gebouw kapot te maken. Vermist wordt een Philips cassette deck, een Grundig tuner-versterker en wat sigaretten. De politie houdt er rekening mee dat in beide gevallen dezelfde daders actief zijn geweest. De opengebroken en kapotgeslagen flipper kest ven de firma Selbech uit Alkmaar. met een rijke vrouw maar misbruikt op dusdanige manier haar centen, dat zij al spoedig aan echtscheiding denkt. Om dat Corban daar niets voor voelt, wordt zijn uit de gevangenis ontslagen en sprekend op hem lijkende broer ten tonele gevoerd. Hij moet zich voordoen als Corban en tegenover de notaris ver klaren dat hij met de scheiding instemt, terwijl de echte Corban zich in het buitenland vermaakt. Het lijkt te gaan lukken maar dan keert Corban eerder terug dan de bedoeling was. Hij moet verdwijnen, wat mevrouw Corban en haar dienstbode op het idee brengt hem drank met een slaapmiddel te ge ven. Corban doorziet dit, er ontstaat een worsteling, er klinkt een schot en Corban zijgt ineen. Mevrouw laat hem in de regenpunt stoppen en het complot lijkt alsnog volgens plan te kunnen worden afgewikkeld. Dat mislukt omdat ook de notaris het plan doorziet; hij moet zijn scherpzinnigheid echter ook met de dood bekopen. Nu ontstaat voor mevrouw Corban een wel zeer vervelen de situatie, vooral als blijkt dat Corban helemaal niet dood is en de hele gang van zaken samen met het kamermeisje en de notaris heeft opgezet als een listig spel om te bereiken dat zijn rijke vrouw krankzinnig wordt verklaard en uit de weg kan worden geruimd: „zelfmoord". Corban en zijn trawanten hebben deze truc al vier keer uitgehaald en het ziet er naar uit dat ook de vijfde mevrouw Cor ban het loodje moet leggen. Totdat blijkt dat mevrouw Corban zelf bij de politie is en zich als lokaas heeft aange boden om de bende aldus te kunnen in rekenen. Onwaarschijnlijk In een serieuze thriller zou een derge lijk verhaal te onwaarschijnlijk zijn om nog acceptabel over te komen. In dit geval kreeg de humor en de overdrijving echter bewust een kans. Het is de vraag of alle spelers van De Vriendenkring zich die betrekkelijke benadering voldoende hebben gerealiseerd; sommigen leefden zich wat te serieus in hun rollen in. Wat meer overdrijving en een nog wat grotere vaart in het spel zou niet hebben misstaan. Dat is echter de enige aan merking die te maken is. Geroutineerd De rol van de misdadige Richard Cor ban werd gespeeld door de steeds geroutineerder spelende Wil van Hin- tum. Hij acteerde vaardig, vrijwel zonder aarzeling. Bijzonder sterk bracht hij de „dubbelrol". Als „broer" Corban mocht hij er ongeveer hetzelfde uitzien, maar moest een totaal andere mentali teit uitstralen: sullig, lichtgelovig. Dat lukte wonderwel waarbij het helemaal afhing van de mimiek. Doe dat maar eens na. Zoals gezegd: Marianne Koster deed het uitstekend als mevrouw Corban, die zich later ontpopt als rechercheur. Zij Scène uit Dubbel spel": het misdadige trio heeft mevrouw Corban helemaal in de knel. Van links naar rechts: Richard Corban (WH van Hintum), Louise (Betty de Leeuw}, Franpoise Corban (Marianne Koster) en 'nota ris' Sartoni (Maarten Mulder). was vrijwel voortdurend op de planken en moest alleen al door de lengte van de _»rol eën prestatie van formaat leveren. Betty de Leeuw zagen we als het kamermeisje Louise. Ook zij acteerde prima, maar was het sterkst kort voor de ontknoping als duidelijk wordt dat zij deel uitmaakt van het complot. Bij Maarten Mulder lag het wat anders: als de min of meer keurige notaris kwam hij beter over dan als bendelid. Een kleinere rol was weggelegd voor Bert Bruin als commissaris van Politie. Harry Schilling leverde een bescheiden aandeel in het succes als agent van politic De regie berustte bij Cor van Heerwaarden; Berna Hoppener souffleerde onmerk baar. Bij de dorpscommissie ligt nog een prijs van Ouwe Sunderklaas te wachten. Het gaat om de tweede prijs die bij de oudere speulers is toegekend aan het paar „Stoep met bloemen". De me daille kan worden afgehaald bij mevr. Van Beek, Waalderstraat 44 in Den Burg, tussen 18.00 en 19.00 uur. De moeilijkheden die zich onlangs hebben voorgedaan bij het CIOS te Heerenveen (noordelijk centraal insti tuut voor de opleiding van sportleiders) hebben madelige gevolgen voor het zomerrecreatiewerk op Texel. De CIOS- mensen zullen dat niet langer kunnen behartigen. De afgelopen jaren had het instituut in het schoolwerkplan het vakgebied „Re creatie en Recreatiesport" opgenomen. Deze opleiding liep uit in een drieweek se verplichting om ervaring op te doen in het recreatieve les- en leiding geven in recreatiebedrijven. Onder meer op Texel werd daar dankbaar gebruik van gemaakt. Per seizoen waren zo'n 40 ClOS-mensen daarbij het zomerrecrea tiewerk betrokken. Als gevolg van de moeilijkheden bij het CIOS zijn twee leraren van het toneel verdwenen, waardoor de vak groep recreatie zonder bemanning is gekomen. Het CIOS is daardoor niet meer in staat behoorlijk toegeruste sta- gières voor het recreatiewerk te leveren en de verplichte zomerstage van de eerstejaars studenten is voorlopig uit het leerplan verdwenen. Er zijn alleen nog wat tweedejaars keuzevakstudenten en de derdejaars specialistengroep beschik baar, maar deze groepen hebben geen zomerstageverplichting. Het Texelse zomerrecreatiewerk zal dus naar nadere hulpkrachten moeten uitzien. De adviescommissie voor het zomerrecreatiewerk moet zich nog over de situatie beraden. De weggebruikers op Texel moeten nog wennen aan de af en toe verraderlijk gladde wegen. Het afgelopen weekend ontstond nogal wat schade als gevolg van aanrijdingen waaraan de gladheid debet was, voor zover bekend zonder lichamelijk letsel. Een automobilist die op de Oosteren- derweg met zijn auto van de weg raakte, mag van geluk spreken. Hij vloog dwars door een damhek en miste dus de diepe sloot ter weerszijden. Op de haven van Oudeschild deed zich gisterochtend om 11 uur een „aanglijding" voor. Een Daf vrachtwagen, bestuurd door E. de G. schoof tegen de Austin personenwagen van Hans Boom. Laatstgenoemde wa gen liep flinke plaatschade op. Het jaarlijkse aantal uitleningen in de openbare bibliotheek in Den Burg is nog steeds stijgend. Het afgelopen jaar werden 139.500 boe ken uitgeleend, een stijging van 9.500. Het aantal leden wisselt elk jaar enigszins maar blijft gemiddeld vrij stabiel. Er zijn thans 1825 jeugdleden en 1200 volwassen leden ingeschreven, totaal dus 3025 oftewel ongeveer een kwart van de Texelse bevolking. Uit het bovenstaande volgt dat per lid gemiddeld 45 boeken werden uitge leend in 1979. Het boekenbezit van de biblio theek blijft toenemen. Er werden het afgelopen jaar 2.350 nieuwe boeken aangeschaft (540 jeugdverhalen, 195 jeugdstudieboeken, 775 romans en 840 studieboeken) waardoor het totale bezit op 20.000 boeken komt. Bovendien zijn in de bibliotheek steeds negen verschillende dagbla den (waaronder nu ook De Tele graaf), zeven opiniebladen en tach- tig(l) tijdschriften aanwezig. Gehoopt wordt in de loop van dit jaar of begin volgend jaar over te kunnen gaan tot het uitlenen van diaseries over documentaire onderwerpen. Talencursus Sinds kort is het ook mogelijk een talencursus op cassetteband te lenen. Het gaat om de Assimil talencursussen Frans, Duits, Engels en Italiaans, met de bijbehorende leerboeken. Per keer kan één band worden geleend voor ten hoogste één maand tegen betaling van ƒ2,50. Reserveren is mogelijk. De bibliotheek biedt ook service aan toeristen. Het afgelopen jaar werden 650 vakantie-abonnementen uitgeschre ven. Personeelsproblemen De bibliotheek kampt met een vrij ernstig personeelsprobleem. Als gevolg daarvan moesten diverse extra activitei ten worden geschrapt. De toekomst is wat dat betreft somber. Nieuw perso neel kan niet worden aangeworven lomdat CRM de geldkraan heeft dicht gedraaid. Het inzetten van vrijwilligers wordt niet als een juiste oplossing gezien. Het probleem wordt nog groter omdat hoofd-bibliothecaresse Jode de Vlas haar baan geheel of gedeeltelijk zal neerleggen in verband met huishoude lijke beslommeringen. Door de onder bezetting is het onder andere niet mo gelijk dat de personeelsleden op de door hen gewenste tijd vakantie ne men. Het is niet uitgesloten dat het bestuur in verband daarmee zal beslui ten de bibliotheek in de nabije toe komst gedurende bijv. één zomer maand per jaar te sluiten. Voortezen Er wordt in de bibliotheek wekelijks voorgelezen voor kinderen van 4 - 7 jaar: woensdagmiddag van 13.30 - 14.00 uur. Wie interesse heeft voor de eerste avond over jeugdboeken 6 - 9 jaar, te houden op 21 januari, dient zich uiter lijk morgen aan te melden in de biblio theek, telefoon 2743 of bij Joke de Vlas, telefoon 4029. Bij te weinig aan meldingen gaat de avond niet door. De avond is bedoeld voor ieder die inte resse heeft voor kinderboeken.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1