(yroen '2wartsjexels in het harL, Jonge opvolger voor adjudant Nijholt Twee man extra voor plantsoenendienst Onderhoudskosten lopen uit de hand K RUUD BOOM IN TED-SHOW Koersen vreemde valuta Nieuwe leidster voor slankellinclub Mededeling over J.P. deel 2 Commandant met functioneel leeftijdsontslag U Dl met éénacter in „Sint Jan" Schaatswedstrijden bij Den Hoorn Schaatsen ruilen 10 tot 50% korting 93a JAARGANG NR. 9444 TEXELSE VRIJDAG 18 JANUAR11980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, De Koog. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Adjudant W. Nijholt heeft de 60-jarige leeftijd bereikt en krijgt daarom per 1 februari eervol ontslag als commandant van de groep Texel van de Rijkspolitie. Officieel zal van hem afscheid worden geno men tijdens een receptie die vrijdagmiddag 25 januari van 15.00 - 17.00 uur in het raadhuis wordt gehouden. Hij is dan bijna vijf jaar op Texel in functie geweest. Hoewel de officiële benoeming nog niet binnen is. staat toch nagenoeg vast dat de heer Nijholt zal worden opge volgd door opperwachtmeester P. Scheuneman, thans plaatsvervangend groepscommandant op Terschelling. Met zijn 32 jaar is hij de jongste poiitie- commandant die Texel ooit heeft ge had. Scheuneman is gehuwd en vader van drie kinderen van resp. 6, 3 en een half jaar. De nieuwe functionaris werd op 24 mei 1947 geboren in Stadskanaal als zoon van een vertegenwoordiger-com missionair. Na de opleiding aan de politieschool te Arnhem bracht hij een stagejaar door in Oude Pekela en ging vervolgens voor vier jaar naar Steenber gen in Nrd.-Brabant. Scheuneman maakte voorts vier jaar deel uit van de bereden groep te Hulshorst op de Veluwe en kwam via de groep Uithuizen op Terschelling terecht, waar hij nu drie jaar heeft gewerkt. Het wonen en werken op een Waddeneiland bevalt hem prima en dat was dan ook de reden dat hij naar de vacature op Texel solliciteerde. Gelijk met zijn indiensttre ding als groepscommandant wordt de heer Scheuneman bevorderd tot adju dant. Blijft Texelaar Het toeval wil dat ook de scheidende commandant Nijholt al „waddenerva ring" had voordat hij naar Texel kwam. Hij heeft 12 jaar op Terschelling en Schiermonnikoog gewerkt. Hij heeft zijn opvolger enkele keren ontmoet en uit stekende indruk van hem gekregen. Nijholt zelf blijft op Texel wonen, in dezelfde woning aan de Duinroosstraat in De Koog die hij drie jaar geleden betrok na twee jaar in Den Burg te hebben gewoond. Het bevalt hem en zijn vrouw goed op het eiland, vooral in verband met de rust, het natuurschoon en het karakter van de bevolking. Hij vindt dat de eilanden wat dat betreft weinig verschillen. Terugkijkend heeft hij wel het gevoel dat hij op Terschelling veel meer te maken had met jeugdpro blemen dan later op Schiermonnikoog en Texel. Maar dat verschil is maar schijnbaar omdat ruim een jaar of tien geleden zowel Texel als Terschelling enorm in trek waren bij de jongeren, die de laatste jaren hun vakantieheil meer in het buitenland zoeken. De kontakten met de toeristen op Texel zijn wel opper vlakkiger geweest dan op de andere twee eilanden. Dat heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat de toeristen op Terschelling en nog sterker op Schier monnikoog (waar een autoverbod geldt) zich veel meer te voet en met de fiets verplaatsen zodat het sneller tot ont moetingen komt. De verkeersproblemen op de eilanden verschillen onderling overigens niet zoveel. Op Terschelling komen minder auto's dan op Texel en op Schiermonnikoog heb je alleen te maken met auto's van eigen inwoners, maar de wegennetten van deze eilanden zijn ook veel kleiner dan die van Texel, waardoor het toch pittig druk kan zijn en verkeersongelukken, ook met dode lijke afloop, zich vrij veel voordoen. Eilanders Wat de eigen bevolking van de drie eilanden betreft, kan adjudant Nijholt wijzen op verschillen zowel als overeen komsten. De veronderstelling dat de mensen op de kleinere eilanden méér Rederijkerskamer UDI zal vrijdag avond a.s., aanvang 19.30 uur de één acter „Laura" opvoeren in de conversa tiezaal van het bejaardenhuis Sint Jan. Naast de eigen bewoners kunnen ook andere ouderen komen kijken; er zijn ongeveer 70 plaatsen beschikbaar. De uitvoering duurt ruim drie kwartier. Ouderen, die daarvan gebruik willen maken kunnen gratis kaarten afhalen in De Hollebol, vrijdagochtend vanaf 9.30 uur. Pieter Scheuneman kennende man Westduitse marken Belgische francs Franse francs Zweedse kronen Zwitserse francs Deense kronen Amerikaanse dollar Engelse pond Oostenrijkse schilling Italiaanse lires Spaanse peseta's 100 7109,- 100 7 6,45 100 7 46,- 100 7 44,- 100 7118,75 100 7 33,75 1=7 1,85 1=7 4,23 100 7 15,28 10.000 7 21,25 100 7 2,67 De Texelse „slankelijnclub" (afdeling van de Stichting Slimming Internatio nal) heeft een nieuwe leidster gekregen. Mevrouw E. v.d. Wal-Folkerts (echtge note van het hoofd van de CVO-school) heeft deze taak overgenomen van me vrouw A. Gieles-ldema. De club komt elke maandagavond van 19.30-21.00 uur bijeen in „De Witte Burcht". Het spreekt vanzelf dat nieuwelingen wel kom zijn. De vermageringsmethode die Slim ming International toepast dankt het succes aan de gezamenlijke aanpak en het daardoor mogelijke competitieele ment. Januari (de tijd van goede voor nemens en vlak na de eetmaand decem ber) manifesteert Slimming Internatio nal zich extra om de ledentallen van de bestaande clubs (alleen al in Nederland 360) uit te breiden. Zonder frustratie Het doel van Slimming International is de leden op een aanvaardbare wijze zonder frustraties, zonder verboden voedingsmiddelen, maar door het aanle ren van een goede eetgewoonte, helpen overtollige ponden kwijt te raken. Wie dan op Texel een gesloten éénheid vormen, wijst hij van de hand. Op Terschelling bijvoorbeeld kun je de bevolking onderverdelen in minstens drie herkenbare groepen. De mensen uit Midsland, waar over het algemeen Hollands wordt gesproken zijn anders dan de mensen uit „Aast" (Hoorn en Oosterend) die zich van een soort Fries bedienen en een aparte gemeenschap vormen. „Moeilijke" groeperingen heeft Nijholt in zijn politiewerk nergens op de eilanden aangetroffen. De Texelaars kenschetst hij zonder aarzelen als „mak kelijk", vooral de „echte" Texelaars. Als er met hen ooit moeilijkheden zijn, komen die vaak voort uit die makkelijke inslag. Als Nijholt zijn functie neerlegt, draagt hij een groep over die helemaal op sterkte is. „Wat dat betreft zijn we de afgelopen jaren door een diep dal gegaan. Door ziekte en door vacatures die ontstonden door verplaatsing van de mensen, waren we lange tijd zwaar onderbezet en het was dan ook onver mijdelijk dat er werk bleef liggen". Offi cieel op sterkte wil zeggen: 17 man. Adjudant Nijholt vindt dat voor een ge meente als Texel nog veel te weinig. Die 17 man op 12000 inwoners is de officiële norm; er is geen rekening gehouden met het seizoen dat een enorme hoeveelheid extra werk met zich meebrengt. In het seizoen loopt ieder „op zijn tenen" ondanks de hulp van gedetacheerden. „Het is mijn hartewens dat Texel er zes vaste politiemensen bijkrijgt. We heb ben dan minder hulpkrachten in de zomer nodig en alles kan veel soepeler worden geregeld. Misschien hebben we nu de tijd mee en schept de overheid wat extra arbeidsplaatsen bij de politie op de waddeneilanden...." IJsclub „De Geul" te Den Hoorn or ganiseert zaterdag a.s. bij gunstig weer schaatswedstrijden voor de school jeugd van Den Hoorn in het Waterwin gebied aan de Witteweg. Begonnen wordt om 14.00 uur. Zondag zullen op dezelfde baan wed strijden voor junioren en senioren uit Den Hoorn en omgeving worden gehouden, aanvang 12.30 uur. De af standen waarop de deelnemers zullen uitkomen worden nog nader vastge steld. daar na twaalf weken of langer in ge slaagd is, krijgt het recht op een maan delijkse gratis controleles: de kunst is namelijk niet om het er zo snel mogelijk af te krijgen (wat trouwens slecht voor de gezondheid is), maar om het er af te houden. Tijdens de wekelijkse lessen van anderhalf uur wordt iedereen gewo gen, de verschillen worden op een per soonlijke gewichtskaart bijgehouden en door de leidster voorgelezen, men kan vragen stellen en er wordt met elkaar over lijnen en wat daar ook maar mee verband houdt, gepraat. Dit helpt de leden en stimuleert om door te zetten, ledereen is vrij om bij een Slimming-club binnen te stappen. Scouting Texel houdt zaterdag vanaf 10.00 uur in het gebouw Bernhardlaan 147 schaatsenruilbeurs. Wie schaatsen heeft en deze voor grotere of kleinere wil ruilen, kan hier terecht om te zien of hij zichzelf en anderen op een voordelige manier kan helpen. Ook alleen maar kopen of verkopen van tweede hands schaatsen is mogelijk. De beurs gaat door zolang er belangstellenden (en schaatsen) zijn. Het spreekt vanzelf dat de beurs alleen maar lukt als een flink aantal geïnteresseerden komt opdagen. Dinsdagmiddag werd in de com missie Openbare Werken gepraat over de twee vacatures die bij de plantsoenendienst vervuld moeten worden. Volgens het rapport over de plantsoenendienst zou een optimaal functioneren te bereiken zijn, door vier man aan te trekken. Vanwege de hoge kosten van een dergelijke uitbreiding, worden voorlopig slechts twee man aangetrokken. C. N. Barendregt ging wat dieper in op het werkelijke tekort bij de plantsoe nendienst. Hij vroeg of er sprake is van een bepaalde piek in de werkzaam heden, of dat het zo is, dat van een permanente onderbezetting gesproken kan worden. Wanneer er sprake van een piek zou zijn, zou het werk wellicht beter door derden uitgevoerd kunnen worden, dan er extra mensen voor aan te trekken. Winter Voorzitter Van der Kooi legde uit dat er van een piek geen sprake is, maar dat het gaat om een continue onderbe zetting. Weliswaar vergen de onder houdskosten van maart tot september de meeste tijd, maar ook in de late herfst en winter moet er het nodige gebeuren zoals snoeien en spitten. Het uitbesteden aan derden zou daarom een onmogelijke taak worden, nog los gezien van het feit dat die derden het zelf veel te druk hebben. „Die hebben ook geen mensen vrij door al het werk", zei Van der Kooi. Folklore Ook P. A. Zegers wilde niet zomaar zijn fiat aan de uitbreiding geven. Hij zei het idee te hebben dat de plantsoe nendienst veel werk doet, dat eigenlijk helemaal niet onder deze dienst ressor teert. Met name noemde hij het helpen bij het opzetten van folkloristische evenementen. Zaken die veel tijd kosten en die buiten de normale werk zaamheden van de plantsoenendienst vallen. Uit het antwoord van de direc teur gemeentewerken bleek echter dat de hulp van de plantsoenendienst ge schiedt uit praktische overwegingen. Na het feest moet de zaak weer opge ruimd worden en daarom is het nuttig als de gemeente via de plantsoenen dienst vanaf het begin af aan bij het geheel betrokken is. De zaken zijn dan weer zo snel mogelijk opgeruimd ook. Hier was voorzitter Van der Kooi het roerend mee eens. Hij vond het een taak van de gemeente om dit soort festiviteiten („Texel promotie") te on dersteunen en hij memoreerde dat ook de activiteiten van de VW, zij het dan geldelijk, worden ondersteund. Toch beloofde de voorzitter, naar aanleiding van vragen van Zegers en Barendregt, te zullen bekijken in hoeverre de ge meente geld moet gaan vragen voor de ondersteuning van folkloristische activi teiten. Derden Dat het in dienst nemen van extra mensen voor de plantsoenendienst persé duurder zou moeten worden dan het nu toe gevolgde beleid, was iets waar J. C. Dros een vraagteken bijzette. Hij zei dat in 1978 voor 88.000 gulden aan plantsoenenwerk door derden is verricht. Zouden er twee extra mensen in dienst zijn, dan zou er wellicht geen werk meer door derden te hoeven worden gedaan, waardoor die post zou komen te vervallen. Wel pleitte Dros ervoor bij aanleg van nieu we plantsoenen zorgvuldig na te gaan, wat die op langere termijn aan onder houd, en dus aan kosten gaan vergen. Blijvende struiken, in plaats van éénjari ge plantjes die ieder jaar opnieuw geplant moeten worden en een wat economischer opzet van de plantsoenen waren zaken die hij in dit verband voorstond. De voorzitter kon wel met Dros meevoelen. Hij zegde toe dat in het vervolg terughoudendheid zal worden betracht met het al te fraai wil len maken van bepaalde delen. Wel degelijk zal worden gekeken naar wat het op langere termijn gaat kosten. Groentetuin J. van Asselt bracht nog even een geheel ander aspect van de plantsoe nen ter sprake. Hij wilde weten of hét niet leuker, en tegelijkertijd goedkoper, zou zijn om de mensen uit de buurten zelf de plantsoenen te laten beheren. De discussie spitste zich hierna toe op de verschillende voor- en nadelen van (Lees verder op pagina 3) m—imnnémhhiim Kom naar da uitverkoop bij Bakkers Ijzerhandel gereedschappen en huishoudelijke artikelen met b 1 2 OAIMVCnS MHHM BAKKERS IJZERHANDEL B.V. MMMMWSn au rrn De quiz in voüe gang. Ted de Braak (gezien de rugpraat met Ruud Boom (rechts naast hem) en Karin Dijkgraaf. Ruud Boom uit Oudeschild kan zich zelf zaterdagavond in kleur op de televi sie zien. Om precies te zijn op Nederland één, tussen zeven uur en half negen. Ruud doet dan mee aan de Tedshow. een quizprogramma van de NCRV, waarvoor de opnamen reeds op 19 december in Oss werden gemaakt. Ruud Boom en zijn partner Karin Dijk graaf uit het Westland bereikten de tweede plaats. Een plaats die Ruud als prijs een fraaie kleurentelevisie oplever de. Die televisie is inmiddels in zijn bezit, dus niets hoeft hem te beletten om zaterdagavond rustig zijn eigen verrich tingen voor het scherm te bekijken. Voor degenen die de Tedshow nog nooit hebben gezien, hier een kleine uit leg van de spelregels. Onafhankelijk van elkaar kunnen zich ongetrouwde man nen en vrouwen opgeven om mee te doen. Bij het begin van de quiz zitten drie vrouwelijke kandidaten achter een soort bureautje met een knopje. Achter een scherm verschijnen dan stuk voor stuk de mannen. Van de mannen is slechts het silhouet te zien, terwijl Ted de Braak beknopt hun levensverhaal voorleest. Lijkt het de aanwezige dames wat, dan mogen ze door een druk op het knopje laten weten dat ze graag met de betreffende man de quiz willen spelen. In het totaal worden zes mannen per quiz opgeroepen, dus iedere keer moe ten er drie onverrichter zake naar huis. De eerste keer dat Ruud naar Oss ging, behoorde hij bij de ongelukkigen die niet werden uitgekozen. Bij de tweede keer had hij echter meer geluk. Sjors Keijzer, die samen met zijn vrouw en Bert Klippel die tweede show bijwoonde, vertelt: „Toen Ruud aan de beurt was, wilden alle drie de meisjes tegelijk op het knopje drukken. Die Karin Dijkgraaf was het eerst en met haar heeft hij dus de quiz gedaan." De opnamen voor de Tedshow von den plaats in De Lievekamp in Oss. (Lees verder op pagina 9) TAXI- EN TROJWAUTOVERhUUR Wilhelminalaan 4-€ den Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1