Alien, vijandig bedreigend en I hl I HM I bl I.MM Brieven aan ministers over Teso-tarieven AGENDA Suikeroom Zon. maan en hoog water ,WAT IK ZEGGEN WOU." De weekkaart CDA-vrouwenberaad op Texel? Cursusnieuws Plattelandsvrouwen b vergaderden d PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 JANUAR119 REVEN VKN LEZERS- BUTEN VOUMTWOOflOCUjXtCO *N 0€ flEOWTe Alien." Met deze titel wordt een organisme aangeduid dat we dienen op te vatten als vreemd en ongelijksoortig. In de letterlijke zin gaat het tevens om iets dat strijdig is van aard. Anders gezegd: vijandig en direct bedreigend. Alien" speelt aan boord van het ruim teschip Nostromo, dat in een verre toe komst op strikt commerciële basis vracht vervoert. Daarom hebben de ar beiders benedendeks bezwaren als de wetenschappers bovendeks aandringen op onderzoek van een onbekende pla neet waar men op gestuit is. Een van de bemanningsleden wordt aangevallen door een vreemd object, van organische aard, zoals dat nog niet eerder op aarde is gesignaleerd. Het gevaar lijkt al gauw bezworen maar de Nostromo blijkt te zijn geïnfecteerd" en de bemanning is reddeloos verloren. Uit eindelijk overleeft maar een van hen de verschrikkingen in de ruimte. Alien laat zich op papier nauwelijks uitleggen. De film straalt een soort kille dreiging uit, die op den duur bijna tastbaar wordt. Het organisch levende monster (dat zich in het ruimtevaartuig nestelt) komt nooit lang genoeg in beeld voor een nauwkeurig signalement (denk aan Jaws I), maar het is voortdurend op het randje van zichtbaar aanwezig. Alien van vrijdag t/m maandag, aanvang 20.00 uur. Toegang 16 jaar. Peter en de vliegende autobus De jeugd wordt dit weekeind in de gelegenheid gesteld kennis te maken met de avonturen van „Peter en de vliegende autobus". Deze film handelt over een twaalfjarige jongen (Peter), die een jaar voordat het filmverhaal begint een ernstig verkeersongeluk heeft ge had. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Hij zal de rest van zijn leven in een rol stoel moeten zitten. Door een misver stand worden Peter en zijn klasgenootje Els beschuldigd van diefstal van een Zero-kristal. Dat leidt tot zeer vreemde en spannende situaties. Tijdens het schoolreisje gaat de autobus plotseling vliegen en veroorzaakt overal grote ver warring. Het avontuur eindigt met een spektaculaire jacht op een geheimzinnig figuur, dwars door een sprookjesbos. Maar als die gevangen is, blijkt alles toch weer heel anders te zijn dan ieder een dacht. De film wordt geheel Neder lands gesproken en is toegankelijk voor personen van alle leeftijden. De zon komt 20 januari op om 8.36 uur en gaat onder om 17.04 uur; 23 januari op om 8.33 uur en gaat onder om 17.08 uur. Maan: 24 jan. E.K.; 1 febr. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 18 januari 8.28 en 21.06 Zaterdag 19 januari 9.26 en 22.03 Zondag 20 januari 10.30 en 22.53 Maandag 21 januari 11.00 en 23.30 Dinsdag 22 januari 11.32en-.- Woensdag 23 januari 0.05 en 11.45 Donderdag 24 januari 0.49 en 11.58 Vrijdag 25 januari 1.43 en 12.45 Zaterdag 26 januari 2.43 en 14.14 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zoals ondertussen de meeste Texe laars wel zullen weten, heeft onze Eigen Texelse Stoombootonderneming, waar we toch altijd een beetje trots op geweest zijn, z'n „weekkaarten" in prijs verhoogd van 77,75 naar 710,-1 En het Min. van Econ. Zaken, dat er altijd zo goed voor zorgt, dat het be drijfsleven geen cent teveel rekent voor z'n produkten, heeft deze prijsverhoging van 29% goedgekeurd. Met welk argument voert de TESO deze prijsverhoging eigenlijk door? De TESO-directie heeft op nog geen enkele manier geprobeerd deze verhoging te argumenteren. Misschien gebeurt dit alsnog via de Texelse Courant. Krijgen we het komende jaar 20% meer service? Misschien kan dan nu het buffet in de niet-rook-salon geopend worden, zodat je niet meer met je kop koffie tegen de stroom in hoeft te lopen, met alle risico's van dien. Een weekabonnement mag 4x zoveel kosten als een gewoon kaartje. Dit argu ment gaat helemaal niet opl De TESO verkoopt namelijk helemaal niet opl De TESO verkoopt namelijk helemaal geen weekkaarten, maar 5-daagse abonne menten, die iedere dag geknipt worden. Zodat je, als je kaart op vrijdag voor de 5de keer geknipt wordt, je z.g.n. „weekkaart" weg kan gooien. En als je dan op zaterdag nog een keer in Den Helder wil winkelen, kan je weer een nieuw kaartje kopen. Misschien een tip voor de TESO- directie: maak jullie weekkaart 7 dagen geldig. Dat vergoedt deze abnormale prijsverhoging een beetje. Tot slot nog een verzoek aan de FNV afd. Texel. Is het mogelijk om een pro testbrief op te stellen en deze in de Tex. Courant af te drukken? Dan hoeft alleen nog maar je naam en adres handte kening ingevuld te worden, ledereen, die dat wil, kan hem dan naar het Min. van Econ. Zaken opsturen. Jaap Kuip, Strijbosstraat 6, De Koog - Texel. Het initiatief Is genomen om ook op Texel te komen tot een CDA vrouwen- beraad. Dit is een vereniging, die is be doeld om de vrouwelijke CDA-leden en CDA-sympathisanten te bundelen en meer bij het politieke werk van het christen Democratisch Appel te betrek ken. Ongeveer op dezelfde wijze func tioneert bij de VVD de vereniging „Vrouwen in de VVD" die op Texel ook een afdeling heeft. In Oudeschild heeft in het verleden een vrouwenafdeling van de PvdA gefunctioneerd. De mogelijkheid om op Texel een CDA-Vrouwenberaad op te richten kwam vorig jaar aan de orde tijdens een CDA-cursusavond. De dames Huitema en Duinker hebben nu mevrouw De Ronde-Roy uit Haarlem bereid gevon den om naar Texel te komen en daar tijdens een oriëntatieavond te spreken over het hoe en waarom van een CDA Vrouwenberaad. Deze oriëntatieavond wordt gehouden maandagavond 21 januari a.s., aanvang 20.00 uur in „De Schakel" bij de Hervormde kerk in Den Burg. Gehoopt wordt dat veel vrouwen, zowel CDA-leden als sympathisanten, zullen komen en dat tot oprichting van het Vrouwenberaad zal kunnen worden overgegaan. Wie nu al nadere informa tie wil, kan bellen met mevrouw Duin ker, Kotterstraat 18, Oosterend, tele foon (02223) 356. De FNV-afdeling Texel is zeer ontevreden over de jongste ta riefsverhogingen die de N.V. TESO heeft doorgevoerd. FNV-secretaris Terpstra heeft maandag en dinsdag brieven geschreven naar de minister van Economische Zaken Van Aar- denne, en de minister van Verkeer en Waterstaat Tuijnman. Het gaat het FNV vooral om de verhoging van de prijzen van de weekkaarten, hoe wel het ook ageert tegen de meer dan trendmatige verhoging van de andóre kaarten. De weekkaart is echter per 1 januari 1980 met 29% verhoogd. In zijn brief aan de minister van Eco nomische Zaken schrijft Terpstra: „Vol gens onze inlichtingen, vanaf de Direc tie Prijzen van Uw Ministerie, is er voor de eerst volgende drie jaar toestem ming verleend om 'deze kaart 71,50 extra per jaar te verhogen, boven de normale trendmatige verhogingen. Het tarief van deze kaart zal in dat geval in vier jaar tijd stijgen van 77,75 naar ongeveer 717,—". Eén en ander betekent dat mensen die voor hun dagelijks werk naar het vaste land reizen in 1980 bijna 7100.— voor hun vervoer méér betalen. Deze kosten kunnen lang niet altijd op de werkgever worden verhaald. Het FNV verzoekt de minister van Economische Zaken de toestemming voor deze verhoging in te willen trekken en in het vervolg alleen nog maar toestemming te geven voor normale trendmatige ver hogingen. Dit zou moeten gelden voor alle Teso-kaarten. „De tarieven die deze onderneming berekend voor open baar vervoer zijn sociaal gezien onaan vaardbaar hoog geworden", staat in de brief. Ook wordt een toezegging van de Teso-directie aangehaald, gedaan op 12 oktober tegen een drietal kamerleden. Tegen deze politici, de heren Roels (PvdA), Dijkman (CDA) en De Voogd (WD) was gezegd dat de tarieven niet meer dan trendmatig verhoogd zouden worden In de brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat wordt de beslis sing van de minister aangevochten geen subsidie aan de Teso te willen toekennen. De minister weigert een goed renderend bedrijf te subsidiëren. Aldus staat in de brief, „als wij kunnen zorgen dat de Teso niet meer rendabel kan draaien, bent u bereid te praten over subsidiëring". Terpstra vindt een absurde situatie en hoopt dat gesprek mogelijk is over de voorwaa den waaronder de Teso subsidie zo kunnen ontvangen. Door deze subsidi zou de prijs van de overtocht kunne dalen en zou de grote wens van dej FNV Texel, een goedkoop jaarabonne Kursus Poppenmaken. Docente me c' vrouw Boersma. Zes lessen op woens dagavond. Kursusplaats: Oosterend.1 Opgave: bureau culturele zaken raad-zc huis, (02220) 3041. w Kursus filet doorstoppen. Start: 1Ao/ januari om 20.00 uur in de St. Jozef<cr school. Er zijn nog enkele plaatsen vrij.vr Opgave bij docente, mevr. A. Bakker-diioj Grave, tel. (02220) 2765. ki Kursus Haken voor beginners. We,/C gens de bijzonder grote belangstelling, wordt de kursus in twee groepen ge-z< splitst. De tweede groep krijgt nojpr bericht waar en wanneer de kursuitg. start. Voor deze tweede groep kunnen/?, nog enkele deelnemers geplaats wor d den. rr si Kursus silhouetknippen voor gevor-g derden. Deze kursus start op 28 januari/? om kwart over één 's middags in dg kantine van Sporthal Ons Genoegen, /rj Donderdag 17 januari In de schouwburg van Den Helder wordt het toneelstuk „De Wisselwach ters" opgevoerd. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting houdt in „De Pelikaan" de jaarvergade ring, aanvang 10.15 uur. Na de middag pauze spreekt Ing. Zijdewind over de landbouw in Egypte. Vrijdag 18 januari In het gebouw van de Rijksscholenge meenschap komt de fotokring bijeen; 20.00 uur. In „De Schakel" spreekt Hein Wiedijk over het „Rijke rooie leven" op uitnodi ging van de PvdA-afdeling Texel; 20.00 uur. De Windsurfclub en de Kustzeilvereni- ging houden in strandpaviljoen Paal p een gezellige avond met een spel over het wedstrijdreglement en vertoning van film. Aanvang 20.30 uur. Leden en donateurs zijn welkom. De Coveco houdt in „De Pelikaan" een afdelingsvergadering. Inleiding over „Vee- en vleesmarktontwikkelingen" en vertoning van film; 20.00 uur. Zaterdag 19 januari Toneelvereniging „Nieuw Leven" her haalt in dorpshuis 't Skiltje „Het ont volkte huis"; 20.00 uur. De „Blijde Rijders" hebben op het terrein van de Bartiméus-hoeve een rij tuigenkeuring, gedurende de hele dag. Aanvang 10.30 uur. In de Burgemeester De Koning-hal wordt de Dubbele Von Sion uitgereikt aan het slot van een gevarieerde vereni gingsavond; 20.00 uur. In „De Schakel" houdt de Texelse ver eniging voor weer- en sterrekunde een lezing over Jupiter. Belangstellende niet-leden zijn ook welkom. Aanvang 15.15 uur. In het gebouw Bernhardlaan 147 kun nen vanaf 10.00 uur schaatsen worden geruild. Zondag 20 januari De sportvissersclub heeft van 8.30- 10.00 uur een wedstrijd op het strand van De Koog. Maandag 21 januari De Plattelandsvrouwen van De Cocks- dorp-Eierland hebben in het Eierland- sche Huis de jaarvergadering; 20.00 uur. De Christelijke Plattelandsvrouwen heb ben een bijeenkomst in „De Poort" bij de Geref. kerk in Den Burg. Mevrouw Beukhof spreekt over het „hoe en waarom van de CPB"; 20.00 uur. In „De Schakel" wordt een bijeenkomst gehouden voor vrouwen die interesse hebben voor het op te richten „CDA- vrouwenberaad"; 20.00 uur. Het Vrouwenhuis (ook in „De Schakel") houdt een discussieavond over „Huis vrouw zijn we allemaal", aanvang 20.30 uur. De Texelse werkgroep van Amnesty International houdt in „De Hollebol" een schrijfavond voor politieke gevange nen; 20.00 uur. Dinsdag 22 januari De afdeling Den Burg van de Ouderen bond heeft de jaarvergadering in „De Hollebol", aanvang 14.30 uur. Joost Hooijberg speelt in „De Zwaan" damsimultaan tegen leden van de dam club Texel en andere damliefhebbers. Cabaret „Vangrail" treedt op in de Bur gemeester De Koning-hal. Er zijn nog kaarten beschikbaar; 20.00 uur. Dr. J. van Rossum spreekt voor de Vrouwenbond NW in de Landbouw school over acupunctuur; 20.00 uur. Op 15 januari om 7 uur 's avonds ,P hielden de Plattelandsvrouwen afd h Texel hun jaarvergadering in de jeugd <- herberg. Begonnen werd met eer.0 fondue-maaltijd waar ongeveer 12! dames aan deelnamen. Klaargemaakstl door de dames Bakker-Zuidewind, Pan - sier-Koster en Van Zeijlen-Pachler. Dit welfare was aanwezig met een hand - werkstand, waar goed werd verkocht. 3 Na de pauze werd het officiële ge deelte begonnen met de opening doo -c mevrouw Van Maldegem-Benit, dist ieder van harte welkom heette. Hiernii werd het bondslied gezongen. Me vrouw Kikkert las het jaarverslag voor waarna mevrouw Eelman-van der Kooi toelichting gaf op het financieel verslap; dat de leden al toegezonden was viit een maandelijkse praatbrief. Mevrouw Michel had een verslag van de boeken club, mevrouw Minnes-Vlaming ovei de handwerkclub, mevrouw Huizinga i Kalis over de overkoepeling, mevrouw? Lap-Stolk over de reiscommissie er mevrouw Van Maldegem-Benit over ds- agrarische commissie. Bij de bestuursverkiezing werd me vrouw Zegel-van der Vis herkozen er mevrouw Wolse-Eelman werd gekozer op de plaats van mevrouw Eelman-var der Kooi, die aftrad als penningmees teresse. Van mevrouw Eelman-van dei Kooi werd door de voorzitster afscheio genomen, ze werd verrast met eer bondstegeltje en een vaasje met bloe men. Na de rondvraag werd de bondsfiliT vertoond, die was aangeboden bij he" 25-jarig jubileum van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Op het laatst werd nog afscheir genomen van de familie Veldwisch, die al jaren gastvrijheid verleent bij he houden van de jaarvergadering. Z( werden verrast met een lied, dat zf werd toegezongen en een mooie opge maakte vaas met bloemen. Het welf a re-werk gaf hun een mooi kleed en eerir vaas bloemen als afscheid. Dinsdag 22 januari is in „De Scha kerl" een koffie-ochtend, om 9.30 uur, waar drs. Lely zal spreken over gebrui) en misbruik van medicijnen. FEUILLETON door Tom Lodewijk. 17. „D'r zijn hier in dat welvarende Nederland anders nog mensen en kin deren genoeg, die hulp nodig hebben", meende Sjoerd. „Natuurlijk", gaf Han volmondig toe, „weet je wat ik wel eens denk? Als ik geld genoeg had, dan begon ik een tehuis voor spastische kinderen of zo iets. Waar het meest behoefte aan is". „Dat kunt u toch op uw eentje niet aan?" vroeg Simon. „Nee, vanzelf niet. Maar het voor naamste is dat iemand het aanpakt. En er zijn altijd wel mensen die je voorthel pen". Simon Kolberg liet zijn belangstelling voor de kordate, vrolijke verpleegster duidelijk merken, toen Han weer in de boot gestapt was en windje achter over het meer de terugtocht begon. Nee, vertelde Sjoerd, ze werkte niet hier in de stad. Ze zat, concludeerde Simon, in de gemeente waar zijn neef Ben woonde. Ben zou haar dus wel kennen. Hij betreurde het een beetje dat hij met de familie min of meer gebrouil leerd was, anders had hij een mooie gelegenheid gehad nog eens met haar te praten over Zuid-Amerika, waar beiden herinneringen hadden. Jannie zou vast wel alles van haar af weten. Net iets voor Jannie. Maar juist bij Jannie kon hij moeilijk aankomen nu. Ze had hem éénmaal praktisch de deur gewezen, en Simon Kolberg was er de man niet naar, dan net te doen of zijn neus bloedde. Terwijl ze samen weer bij de boot stonden keek hij tersluiks het jolletje na, tot het witte zeil nog maar een puntje was tegen de horizon. HOOFDSTUK 10 Waarin een oude vrijgezel op bezoek gaat bij een kraamverpleegster Toen Han Heersma op een knetteren de brommer onverwacht het terrein van het scheepswerfje opreed, had ze het te druk met haar zorgen om op te merken, hoe Simons ogen oplichtten. „Waarom komt u brommen met zulk mooi zeilweer?" vroeg hij. „Is Sjoerd er niet?" „Nee, Sjoerd is er niet. U zult het met het knechtje moeten doen". Ze beet op haar lip. „U kunt me dan toch niet helpen, denk ik". „Wat is er dan?" „M'n mast. Kapot. Bij een aanva ring". „Zo, dat is lelijk. En wie betaalt de schade?" ,,'t Was mijn schuld niet. Maar 't is een grietje met niet veel centen, die dokken moet. 't Arme kind wist zich geen raad. Daarom heb ik haar beloofd dat we zouden proberen 't zo goedkoop mogelijk te doen, en ach, misschien betaal ik de helft wel. Een ongeluk zit in een klein hoekje. Daarom wou ik aan Sjoerd vragen wat 't gaat kosten". „Dan zullen we de scha toch eerst es moeten bekijken. Waar ligt de schuit?" „Niet eens zo ver af. Bij De Meermin in 't haventje". „Weet je wat, we nemen de sloep en we varen d'r naar toe. Misschien kun nen we 'em meteen hierheen slepen". Han, opgelucht dat er tenminste, althans in de letterlijke zin, beweging in de affaire kwam, stemde grif toe. „Zet die brommer in de schuur. Dan gaan we meteen". „Dan is er hier niemand". „Als Sjoerd en ik samen zitten te vissen is er ook niemand. Die schuur loopt niet weg". Vijf minuten later zaten ze samen in de sloep die door de krachtige buiten boordmotor gestuwd, snel en met veel fijne droppels van opspattende boeg golven over het meer stoof. Hans zorgrimpel was alweer verdwenen. Ze treurde nooit lang. De onzekerheid was haar voornaamste ellende, dat gevoel tussen hangen en wurgen. Zodra er aan de zaak gewerkt werd, won haar opti misme het. Ze maakte grappen met Simon en de wat stijfe sfeer, die tot nog toe tussen hen geheerst had, en werd bepaald door het gemeneer en geme- juffrouw, verdween tijdens deze boot reis. Simon vroeg of hij echt zo oud was dat ze meende „u" tegen hem te moeten zeggen, en Han vroeg of haar verpleegstersautoriteit zo'n indruk op hem maakte, dat hij altijd maar „zuster" zei. „Nou", zei Simon hoofdschuddend, toen hij de ravage overzag, „daar zou ik geen verstandig woord over kunnen zeggen. Als we een beetje boffen is Sjoerd terug. Neem jij het stuur van de jol, dan gaan we zachies-an naar de werf terug". Sjoerd was nog niet teruggekeerd. ,,'t Is al over twaalven", zei Simon bezorgd, „en ik hoor uit mijn maag zulke vreemde geluiden". „Ik denk niet dat ze zo vreemd zijn", veronderstelde Han, „ik als medicus zou zo zeggen dat u daar zo tegen etenstijd méér last van hebt, meneer Kolberg. Zeg het maar ronduit tegen de zuster". „Van die knorgeluiden", verduidelijk te Simon grijnzend. „Na het eten is het over, zuster. Weet u daar wat op?" „Eten", zei Han. „Laat mij het brood maar snijden, dan lijkt dat tenminste ergens op. Jullie kerels lijkt de bijl er wel voor te gebruiken". Simon diepte uit de kast snel wat eetwaar op. Het koffiewater stond aan de kook en in de pan sisten een paar eieren. „Twee grote oranje ogen in een wit gezicht", vond Han. Onder het eten haalden beiden her inneringen op uit hun Zuid-Amerikaanse jaren. En Sjoerd kwam maar niet opdagen. „Nou moet ik weg en ik weet nog niks", zei Han mismoedig. „Hij komt beslist nog vóór de avond terug", wist Simon, „maar als ie een maal over die boot bezig is, weet ie van tijd noch uur. Weet je wat, geef me je adres maar. Dan kom ik morgenavond wel even vertellen, hoe de vlag er voor staat". „Daarvoor moet je dan helemaal naar mij toekomen?" „Loop rond, er rijdt toch een bus? Dat is een half uurtje. Als ik me kwaad maak doe ik het met de fiets in ander half". „Je kunt me opbellen". „Ik heb geen telefoon", lachte hij, „en ik hou wel van een uitje. Zorg maar dat de koffie bruin is". Ze nam lachend afscheid. Simon Kolberg liep de werf op, keek naar de boot met de versplinterde mast. Hij hing zitten op een kist en staarde, de handen ineen gevouwen, over het wa ter. Hij zat daar zo onbeweeglijk, dat alleen de af en toe uit zijn pijp omhoog kringelende rookwolkjes aanduidden dat hij geen beeld was. Maar die rookwolk jes onthulden ook een hevige activiteit van z'n brein. Toen Han Heersma wegreed, had een plotselinge onrust hem te pakken ge kregen. O zeker, het leek zo genoeglijk, hier je leven te slijten op dat werfje samen me: een ouwe vrijgezel als Sjoerd. En hij hat een goed kosthuis bij Anna. En hij kor altijd oplopen bij Piet en Anneke. Maai toen ze daar vanmiddag samen aan tafe zaten, had hij plots een gemis gevoeld het gemis van een vrouw. Simon Kolberg was geen vrijgezel ui roeping. Er waren vrouwen in zijn lever geweest, en hij had zelfs eens op he punt van trouwen gestaan, maar di beslissende stap nooit genomen. Hi verkoos de vrijheid. Hij was bang voo: een sleur-leven, vast baantje, huiselijke beslommeringen, een vrouw die beslag op je legde. En omdat hij altijd een vrij buitersleven had geleid en hard werk, dat de volle aandacht opeiste, zijn dagen vulde, had hij het gemis nooit gevoeld. Nu, even vijftig, nog in de kracht van zijn leven, wist hij toch dat die tijc voorbij was. De avonturen waren voor bij, daar stortte je je in als jonge vent. Hj was te bedachtzaam geworden, had te veel gezien. Een mens moest ook kunnen genieten van het besef iets bereikt te hebben, al betekende dat geen rentenieren. Hier, dit werfje van Sjoerd, daar was bast iets van te maken. Sjoerd was een prima vakman. Dat nieuwe ontwerp, daar zat iets in. Hier wilde hij graag blijven werken, maar hij zou zo graag thuis komen inja in een eigen huis. Anne was een beste meid, maar hij kreeg soms het gevoel of hij in een bejaardenhuis zat, en daar voelde hij, was hij de eerste twintig jaar, als 't God beliefde, nog niet aan toe. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2