Gemeente wil grond bij het Klif onteigenen Schrijfavond Amnesty politieke gevangenen Spectaculair te water Gemeente reageert op FNV-klacht woningtoewijzing Andere werkwijze woningcommissie heeft nadelen OPTREDEN TEGEN MISLEIDENDE ERFVERLICHTING Dokter Siebinga sprak voor vrouwengilde Commissie openbare werken vergaderde VRIJDAG 18 JANUAR11980 TEXCLSfi COURANT PAGINA 5 De gemeente is van plan een stuk grond bij de kruising Klif- Rommelpot te Den Hoorn te onteigenen. Aldus wordt het mo gelijk dat de gevaarlijke kruising wordt gereconstrueerd en het niet langer mogelijk is om vanaf de Wrtteweg met grote vaart het dorp in te rijden. waren. De ambtenaren Plug en Witte van gemeentewerken hadden wel dege lijk overleg gepleegd en wel met een deputatie van de bewoners. Na de tech nische voorstellen te hebben vernomen, hadden de bewoners echter niet meer van zich laten horen. Beumkes had blijk baar met andere bewoners gesproken dan degenen die deel uitmaakten van de deputatie of het kontakt tussen de deputatie en andere bewoners heeft te wensen overgelaten. In ieder geval is de wateroverlast (er staat bijna het hele jaar een laag water onder de huizen) nog niet opgeheven. De gemeente heeft echter het vaste voornemen de moeilijk heden nu snel tot oplossing te brengen. Verder werd meegedeeld dat een gevaarlijk gat op het kruispunt Keesom- laan-Beatrixlaan spoedig zal worden nagegaan of de aansluiting van de Spin- baan op het nieuwe fietspad richting De Waal kan worden verbeterd. Ook de wateroverlast die zich nog altijd op De Naai in Den Hoorn voordoet zal worden opgeheven en wel volgens „het plan Beumkes" (doortrekken van de trottoir band). Het planten van bomen langs het nieuwe fietspad door Hoornder Nieuw- land wordt echter ongewenst geacht. Het fraaie, open landschap zou er onder lijden en het fietspad zal waarschijnlijk voldoende van de weg zijn te onder scheiden als de bermen eenmaal groen zijn. Pogingen om de grond op minne lijke wijze te verwerven zijn mislukt. De eigenaar vraagt teveel. De ge meente kan hem niet tegemoet ko men omdat dan ht hek van de dam zou zijn en in vergelijkbare andere situaties op Texel ook belangrijk meer moet worden betaald. In de dinsdagmiddag gehouden ver gadering van de commissie openbare werken moest voorzitter wethouder Ge rard van der Kooi echter meedelen, dat een snelle oplossing van dit probleem er niet in zit. Want tot onteigening kan wettelijk pas worden overgegaan na wijziging van het bestemmingsplan. De onteigeningsprocedure zelf neemt ook de nodige tijd, zodat de Hoornders de gevaarlijke kruising nog maar een tijdje voor lief moeten nemen. Water Een andere mededeling ging over de geruchtmakende wateroverlast bij een aantal woningen aan de Thijsselaan. Daar was al eerder over gepraat en bij de laatste gelegenheid had het commissie lid Henk Beumkes van het Pakt nogal krasse beschuldigingen geuit aan het adres van ambtenaar Plug. Volgens Beumkes zou die wat uit zijn duim hebben gezogen, toen hij vertelde dat met de bewoners een regeling was besproken over de opheffing van de wateroverlast, maar dat deze daarvan geen gebruik hebben gemaakt. Beum kes had van bewoners gehoord dat deze van niets wisten. In de vergadering van dinsdag liet de wethouder echter weten dat de beschul digingen van Beumkes niet terecht De Texelse afdeling van Amnesty International houdt op maandag 21 januari om 8 uur een schrijfavond in de Hollebol aan de Burgwal in Den Burg. Texelse Amnesty-leden hebben voor beeldbrieven gemaakt, die gebruikt kun nen worden om zelf brieven te schrijven naar de betreffende autoriteiten. Omdat ook brieven naar ambassades gestuurd worden, kan ook in het Nederlands geschreven worden. Er kunnen deze keer brieven worden geschreven naar gezagsdragers in Tsje- choslowakije, om deze te bewegen de 46-jarige auteur dr. Jaromir Savrda vrij te laten. Hij werd op 26 september '78 gearresteerd op beschuldiging van „op ruiing", omdat hij verboden literatuur aan het copiëren en verspreiden was, zoals de Goelag-Archipel van Solsjenits- jin. Op dit moment zou hij ernstig ziek zijn: hij zou lijden aan tbc, hart- en nier afwijkingen. Hij krijgt weinig medische hulp. Arts German Bolanos Mejia uit Columbia is arts en was werkzaam in de streken Neira en Quichia onder de boerenstand, waar een ernstig tekort heerst aan medische hulp. Hij heeft eens geschre- ven: „Daar ik als arts nauw betrokken ben bij de noden van het volk, sympathi seer ik met sociale veranderingen die gericht zijn op het algemeen welzijn, recht, vrijheid en vrede. „Vier jaar geleden heeft hij samen met anderen een medische coöperatie in Quinchia opgericht. Daarna is hij in een „gezond heidsbrigade" gaan werken, voor arme boeren die zich geen bezoek aan een arts in de stad kunnen veroorloven. Doordat enkele leden van de coöperatie in Quinchia beschuldigd werden van „subversie" werd deze idealistische man ook gearresteerd. Hij zit nu in voor arrest, in afwachting van zijn, al ver scheidene keren uitgestelde proces. Het is duidelijk dat er brieven moeten worden gestuurd naar de autoriteiten, waarin verzocht wordt om deze man onmiddellijk vrij te laten. Grootmeester De Russische schaakgrootmeester Viktor Kortsjnoj heeft in 1976 in Neder land politiek asiel gekregen. Zijn vrouw en zijn zoon Igor hebben voortdurend geprobeerd toestemming te krijgen om zich bij hem te voegen. Dat recht werd hen steeds geweigerd. Doordat Igor een verplichte paramilitaire cursus voortijdig heeft beëindigd, werd hij prompt opge roepen voor militaire dienst. Hij en zijn moeder gingen op een onbekend adres wonen. Op 13 november j.l. is Igor in Moskou gearresteerd. Vele bekende Nederlandse schakers, zoals Euwe, Ree, Donner e.a. hebben de Sovjet-autoritei- ten gevraagd om Igor vrij te laten en het gezin Kortsjnoj zich te laten verenigen. Misschien kan uw brief en vooral als u een verwoed schaker bent ertoe bij dragen dat de familie Kortsjnoj weer bij elkaar komt. Rusland stond de laatste 3 maanden wel in de belangstelling bij Amnesty. Alleen al van Texel werden 700 handte keningen verstuurd naar de Russische ambassade om te protesteren tegen de gevangenhouding van verschillende personen. Ook heeft een aantal mensen uit hoofde van hun beroep een protest brief geschreven, waarbij om vrijlating van bepaalde gevangenen werd ver zocht. Inlichtingen over het werk en de schrijfavonden van Amnesty zijn te krijgen bij Jenneke Wassink. Vloedlijn 31, Den Burg, tel. 4109. De heer J. C. Dros had een verzame ling doorntjes en scherfjes meegenomen die hij uit lekke fietsbanden had ge haald. De doorntjes zijn afkomstig van meidoorns en rozen en de scherfjes zijn van gewalst split. Het spul ligt met name op de nieuwe fietspaden en het gebruik daarvan is dus niet aantrekkelijk, omdat de kans op een lekke band groot is. Ouders van kinderen die dagelijks op de week is heel gewoon. Bij reparatie van de band is de kans groot dat het uiterst kleine doorntje of split niet wordt gevonden en dan later een nieuw lek veroorzaakt. Directeur Van Hoorn vertelde dat het split dat op de fietspaden is gestrooid door TNO is gekeurd op geschiktheid. Hij vermoedde dat walsen met een luchtbandenwals de voorkeur verdient boven gebruik van een harde wals met metalen rollen. De steendeeltjes blijven dan heel en dringen niet zo makkelijk in Er is ook aandacht voor de waterover last bij de sportvelden in Den Burg en voor soortgelijke problemen bij het trai ningsveld in Oosterend. Woningen „goed" Mogelijk als gevolg van de aandacht die Henk Beumkes ervoor heeft ge vraagd, voldoen de veelbesproken pre miewoningen in het Horntje nu toch aan redelijke eisen. Er zijn thans zes huizen opgeleverd en de vereniging Eigen Huis, daartoe door de bewoners ingescha keld, heeft na een onderzoek zelfs het predikaat „goed" toegekend. Beumkes: „Ik ben blij dat al die tam-tam toch wat heeft uitgehaald en ik ben gemeente werken dankbaar voor de grote aan dacht die aan de huizen is besteed". Beumkes voegde er wel de waarschu wing aan toe dat de gemeente voortaan niet meer met „dergelijke projektont- wikkelaars" in zee moet gaan. Misleidend licht B en W hebben vastgesteld dat het mogelijk is (op grond van het reglement verkeersregels en verkeerstekens) op te treden tegen verlichting op boerenerven e.d. als deze misleidend is voor het verkeer. In de vorige vergadering was daarover geklaagd. Met name op de Oosterenderweg zijn op enkele erven lampen geplaatst, waardoor het voor het verkeer lijkt alsof tegenliggers nade ren. Dat lokt gevaarlijke rem- en uitwijk- reacties uit. Wethouder Van der Kooi zegde toe dat zal worden opgetreden. Woensdagavond begon voor het Vrouwengilde met een korte jaarvergadering. Er waren geen bestuursverkiezingen, wel taakverschui vingen in het bestuur. Mevrouw Klein- veld neemt het secretaressewerk over van mevrouw Witte-Timmers en me vrouw T. Kuip-de Jong notuleert voor taan. Na de pauze gaf dokter Siebinga een uiteenzetting over medicijngebruik. Het verschil tussen allopatische (chemi sche, kunstmatige) geneesmiddelen en de natuurlijke (o.a. homeopatische mid delen en kruiden) geneesmiddelen kwa men ter sprake. De allopatische midde len nemen vaak de klachten (sympto men) weg, maar de oorzaak niet altijd. Meestal hebben ze bijwerkingen. De natuurlijke geneesmiddelen verhogen veeleer de weerstand van het lichaam zelf. Er werden veel vragen gesteld. Steeds kwam naar voren dat een mens zelf kritisch tegenover zijn manier van 'gezond' leven moet staan, ook met be trekking tot medicijngebruik. Het was voor de Gildeleden een zeer interessante avond. De avond werd besloten met een 5 minuten praatje van mevrouw Witte. Die vertelde namens de reiscommissie dat er een reis naar Parijs in voorberei ding is. Het CDA Vrouwenberaad gaat op Texel starten. Er is een oriëntatie-avond op maandag 21 januari om 20.00 uur in „De Schakel" naast de Hervormde kerk. Spreekster is mevrouw De Ronde-Roy uit Haarlem. fiets naar school gaan weten ervan mee de band. De doorns kunnen alleen maar te praten. Meerdere lekke banden in één bestreden worden door herhaaldeliik vegen of zeer rigoureus het verwijde ren van meidoorns en rozen langs de fietspaden. Dros had een andere rigou reuze oplossing: „Besmet al die mei doorns met perevuur." Verschil van mening bestond over de vraag of rozen dan wel meidooms de hoofdschuldigen zijn. Het zijn vooral meidoorns die bij harde wind als de takken over elkaar wrijven, hun doorns loslaten. Maar vol gens een commissielid die er een politie ke bijbedoeling mee had, kon dat met rozen niet. „Als het tenminste rode rozen zijn want die houden hun stekels altijd". Vorige week werd bij Title Scheepsbouw B. V. in het friese KootstertiHe de TX 36 Jen van Toon" te watergelaten. Onder zeer grote be langstelling verrichtte mevrouw Ven der Vis sr. (echtgenote van eigenaar J. van der Vis Azn) de doop, waarna het schip met donde rend geraas van de dwarsheUng ging. De kotter is in opdracht van Machinefabriek Maaskant te Stellendam/Bruinisse gebouwd voor de Firma Van der Vis ft Zoon. Het schip is 40 meter lang (dus niet 39 meter zoals door ons in de krant van 11 januari werd vermeld), 8 meter breed, 4.66 hol. In de kotter wordt een 1.800 pk Bolnes hoofdmotor geplaatst Een dezer dagen wordt het schip naar Stellen dam gesleept om tiaar verder te worden afge bouwd. Naar verwachting zal de „Jan van Toon" in april in de vaart komen. De foto's werden gemaakt vlak voor en tijdens de tewaterlating. B en W zijn het niet eens met de kritiek die door het FNV Texel is geleverd op de gang van zaken bij de woningtoewijzing. Zoals bekend had de FNV zich vooral beklaagd over de grote invloed die kan uitgaan van de huisvestingsambtenaar. Deze éne ambtenaar regelt de inschrijving, voert de gesprekken en verschaft de informatie aan de woonruimteadviescommissie. De commissie krijgt de stukken direkt in de vergadering en dus niet tevoren ter inzage, zodat er geen moge lijkheid is voor navraag of nader onderzoek. De brief van de FNV Texel werd ver stuurd naar aanleiding van een enquête in het plaatselijk bondsorgaan „Leden- kontakt". B en W verwijten het FNV- bestuur dat de vraagstelling in deze enquête suggestief was en de nadruk legde op de huisvestingsambtenaar. Als met het college overleg zou zijn ge pleegd, zouden de vragen anders zijn gesteld. B en W zeggen met nadruk dat de verantwoordelijkheid voor het huis vestingsbeleid niet berust bij de huisves tingsambtenaar maar bij B en W. „Nog afgezien daarvan doet de en quête enigermate vreemd aan, omdat in de woonruimteadviescommissie noch van de zijde van de vertegenwoordiger van de vakorganisaties, noch van een andere vertegenwoordiger fundamen tele kritiek is geuit over de gang van zaken bij de woonruimteverdeling. Met u zijn wij van mening dat bij het toewij zen van woonruimte emotionele en sociale aspecten een rol spelen. Duide lijk is dat wanneer er één woning te verdelen is, degenen aan wie geen toewijzing kon plaatsvinden, teleurge steld zijn. De ervaring leert ook dat in deze aangelegenheid een ieder zichzelf als meest urgente woonruimtegeval be schouwt". B en W wijzen er verder op, dat hun college is belast met de toewijzing van woningen. Lang niet altijd is daarbij advies nodig, omdat op grond van wettelijke voorschriften de verplichting bestaat een woning aan een bepaalde gegadigde toe te wijzen. Inzake dit beleid zijn afspraken gemaakt met het bestuur van de woningbouwvereniging Texel: de fifty fifty regeling. Urgentie B en W wijzen de woningen toe naar urgentie. Daar liggen de problemen. Alle pogingen om het begrip „urgentie" te concretiseren zijn tot dusver mislukt. De mate van urgentie kan met de dag wisselen; objectieve criteria zijn hier nauwelijks vast te stellen. Het college wijst erop dat de woon ruimteadviescommissie primair een commissie is, die ingeschakeld moet worden wanneer de mogelijke vordering van woonruimte in het geding is. Maar het college hecht veel waarde aan een permanent adviesorgaan voor het huis vestingsbeleid, zodat de commissie in veel meer gevallen wordt ingeschakeld. Vandaar een zo breed mogelijke samen stelling. In 1978 is het aantal leden nog uitgebreid. Voor de ambtenaar die het huisves- tingswerk behartigt is dit geen dagtaak. Hij is als deskundige toegevoegd aan de woonruimteadviescommissie voor het secretariaat. „U vindt dat geen normale situatie? Wij wel. Wat is er beter dan dat een commissie zo goed mogelijk is ge ïnformeerd? Er vindt geen vermenging van belangen plaats, in tegendeel, de commissie mag er zich van overtuigd weten te worden bijgestaan door een terzake deskundige". Zodra in de commissie een vordering aan de orde komt, mag de huisvestings ambtenaar wettelijk niet aanwezig zijn, noch bij de beraadslaging, noch bij het uitbrengen van het advies. In dat geval fungeert een andere ambtenaar als ver slaggever. Anders? B en W zeggen dat het nog maar staat te bezien of de werkwijze van de commissie veranderd moet worden. Als zoals de FNV wil de stukken tevoren aan alle leden van de commissie worden gestuurd, betekent dat ver spreiding in zevenvoud van vertrouwe lijke gegevens. „Ook bij de verdeling van woonruimte is privacy van de burger een groot goed". Een ander be zwaar vinden B en W dat bij de voorge stelde werkwijze op de vergaderdag zelf binnengekomen aanvragen niet meer kunnen worden behandeld. B en W zeggen niet bij voorbaat wars van veranderingen te zijn. Lang voordat de FNV met de klachten kwam, hebben zij plannen gemaakt voor het kritisch be oordelen van het huisvestingsbeleid. De woningnood, die eerder toe- dan af neemt, dwingt ertoe na te gaan wat eventueel nog voor verbetering vatbaar is. Er wordt op gewezen dat de FNV via zijn vertegenwoordiger in de woonruim teadviescommissie inbreng kan hebben in deze discussie.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5