Siem de Waal in Cambodjaans kamp mm. 'Mo/engaf kreeg bovenverdieping Peuters tussen wal en schip M I SI A Doeksen Individueel protest is beter VERVOLG VAN PAG. 5 SVC krijgt afdeling badminton Weer schaatsen ruilen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Geslaagd Hendrik Braam Touwtrekken om 't Bondje INSDAG 22 JANUARI 1980 TEXB.86 COURANT PAGINA 7 De redactie van de Texelse Courant ontving deze week een brief van Siem de Waal uit Pieter Maritsburg. Vanuit Bangkok reisde hij naar de grens van Thailand en Cambodja om daar met eigen ogen de ellende te aanschouwen van de Cambod jaanse vluchtelingen. Terecht schrijft deze reislustige oud- Texelaar: „Aan deze stakkers kan niet genoeg hulp geboden worden". j| De drie vier miljoen zwaluwen die *ie nacht doorbrengen op de telefoon- Jan elektriciteitsdraden, die langs de ïstraten in Bangkok gespannen zijn, Jaaren nog vast in slaap toen de trein ^jie mij naar de grens met Cambodja ♦zou boemelen, steunend het station ♦gerliet. Mijn doel was een bezoek aan ♦Sén van de twee kampen die dit land ♦feeds heeft. Na zeven uur sporen, met Jüog al eens een tussenstationnetje, Jjwam ik in Aranyaprat aan. Vijf kilome- Jfer van de grens met Cambodja en Jdertig kilometer van het kamp. Mijn ^jserste bezoek was aan het tijdelijk ^kwartier van het Rode Kruis waar ik ♦toestemming moest vragen om het ♦kamp te mogen bezoeken. Ook moest ♦ik een vergunning zien te krijgen van de Jfiilitaire autoriteiten om me door de sier militaire versperringen te laten *8aan Versperringen Er zijn zoveel militaire versperringen ómdat Thailand zo'n beetje in oorlog is met Cambodja. Mijn bezoek liep echter op niets uit en de enige goede raad die men mij gaf, was om het maar eens in Bangkok te gaan proberen. Ik zal u een beschrijving besparen van wat ik allemaal geprobeerd heb om toch aan de vergunningen te komen, maar steeds kreeg ik nul op het request. Na een slechte nacht in het dorp met twee primitieve „hotels", die trouwens bezet «varen, stond ik de volgende morgen weer bij het Rode Kruis gebouwtje. Ik oerde daar zo goed en zo kwaad als iet ging een gesprek met een chauf- eur die met een kleine truck stond te FNV over weekkaart-tarief Het FNV-bestuur vindt individuele, zelf geschreven bezwaren tegen het Iterk verhoogde tarief voor TESO-week- kaarten beter dan een in de krant af te drukken standaardprotest, zoals was voorgesteld in het ingezonden stuk van de heer J. Kuip in de vorige krant. Ook het streven naar het langer geldig maken van de 5-dagenkaart wordt van de hand gewezen, omdat het de onder handelingskracht afzwakt. Bezwaren tegen de dure weekkaart kunnen worden gestuurd naar minister Van Aardenne van Economische Zaken, Bezuidenhoutseweg 30 in Den Haag. De FNV Texel heeft inmiddels met spijt moeten vaststellen, dat alle actie om tot lagere tarieven te komen, tot dusver eerder negatieve dan positieve resulta- ten hebben opgeleverd. Aangenomen wordt nl. dat het rigoureus optrekken van de weekkaarten het gevolg is van een uitlating van de minister tijdens de discussies over deze zaak. Hij stelde nl. dat het weektarief naar verhouding veel ,fe laag was (in vergelijking met een lewoon kaartje). „TESO heeft die tip lijkbaar ter harte genomen," aldus het ÏFNV bestuur. Toch bestaat hoop dat te vervoerstarieven binnenkort door de egering anders zullen worden bekeken, rooral nu op Terschelling en Vlieland soortgelijke problematiek aan de orde is. rijkssteun werken). In de vergadering werd erover geklaagd dat het niet goed is voor het toerisme naar de eilanden dat de tarieven steeds hoger worden en dat de veerdiensten van Schiermonnikoog en Ameland langzamerhand oneerlijk concurrerend gaan werken. Doeksen heeft 57 jaar zonder enige overheidssteun gedraaid. Vroeger was het personenvervoer bijzaak; het sleep bedrijf en de schelpenzuigerij in de Waddenzee waren belangrijker. Het personenvervoer is nu alleen overgeble ven. Zolang de toeristische groei voort duurde, kon het bedrijf de stijgende kosten wel uit de toenemende inkom sten dekken. Maar nu de toeristen- stroom is gestabiliseerd, wordt de laat ste jaren steeds meer verlies geleden. Gesprek Minister Tuynman van Verkeer en Waterstaat heeft inmiddels op het ver zoek om rijkssteun gereageerd. Hij wil volgende maand een gesprek hebben met de directie van Doeksen. wachten. Na korte tijd kwam een jonge man naar mij toe. Hij was een Zweedse dokter die bereid bleek mij een lift te geven. Hij was onder de indruk dat ik journalist was, en ik liet het maar zo. Wagens van de Verenigde Naties rij den af en aan met watertanks en voed sel. Maar het sterkste hart breekt bij het zien van de kinderen. Elke vrouw of meisje loopt met een kind te sjouwen. Een nieuwe groep kwam net het kamp binnen, leder droeg een pak met wat schamele bezittingen. Zeer armoedig gekleed, de ellende van de voorbije dagen nog op hun gezichten getekend, sjokken ze aan. Aanrijding Op weg naar het kamp pikten we een man op die bewusteloos op de weg lag. Hij was slachtoffer van een aanrij ding. De dokter besloot hem mee te nemen naar het kamp. Hij liet hem onder mijn hoede achter in het „bakje", en zo was ik weer eens hospik, mijn oude baantje in het leger. Ik moet zeggen dat ik zat te „genotte ren" in die auto van het Rode Kruis. Zo maar, zonder problemen, door alle ver sperringen. En zo kwam ik in het kamp. Wat een ervaring. In enkele weken zijn hier 68.000 mensen ondergebracht. Deze dag verwachtte men er 4.500. Gisteren waren het er 8.000. En weer werd ik geconfronteerd met de ontzet tende ellende in de wereld. Mijn eerste bezoek was aan het verzorgingsdeel dat met prikkeldraad is afgezet. Hier heeft men van bamboe en palmblade ren enorme zalen gebouwd, waar de zieken, de ondervoeden en de sterven den worden verzorgd. Rode Kruis-afde- lingen uit Zweden, Denemarken, Zwit serland en Frankrijk zijn hier werkzaam. De Denen kwamen juist de dag tevoren aan en ik neem mijn hoed af voor wat ze mee moeten maken. Kraamverzorging Zelfs een afdeling kraamverzorging ontbrak niet, want de zwartjes in deze wereld zijn nogal kwistig met hun zaad. Het eigenlijke kamp grenst dichtbij de verzorging maar ligt apart. Het is hier als volgt georganiseerd. Een enor me hoeveelheid bamboe en palmbladeren is ter beschikking van de vluchtelingen gesteld. Een ieder neemt mee wat hij nodig heeft en bouwt zijn eigen hut. Op ordelijke wijze wordt in lange rijen gebouwd. Ik schat zo'n kilometer lang en één kilometer breed. Tussen deze rijen ligt een pad van een meter breed. Het deed me denken aan dat vreselijke Auschwitz dat ik lang geleden in Polen bezocht. Hier en daar heeft men twee meter hoge matten over een vierkant aangebracht waar enige honderden tegelijk aan de roep van de natuur gehoor kunnen geven. Maar voor een plasje loopt men niet zo ver en het zal nog wel even duren voor dat de urinelucht uit mijn neus is. Kennissen In de omgeving ligt nogal wat kreu pelhout en de vrouwen sjouwen het aan om een vuurtje te stoken. De man nen lopen doelloos heen en weer met als enige verzetje de nieuwe groepen te verwelkomen. Ook kijken ze goed of er misschien kennissen bij zitten. Armsten En het is weer zeer duidelijk dat het de armsten der aarde zijn die dit moeten meemaken. Mijn filmcamera zal ervan getuigen. Negen kampen. De grootste met 300.000, dit kamp reeds 68.000. Vandaag nog een derde van de bevolking van Texel erbij: 72.500. En morgen? De temperatuur is nu 32 gra den Celsius. Het is winter. Straks in de zomer wordt het nog veel warmer. Het doel van dit schrijven is alleen maar duidelijk te maken dat niet genoeg hulp aan deze stakkers geboden kan wor den. Siem de Waal Er zijn vergevorde plannen om de sportvereniging De Cocksdorp uit te breiden met een afdeling badminton. Diverse personen hebben hiervoor al belangstelling getoond. Zij, en andere geïnteresseerden worden verwacht op een oriënterende bespreking die vrijdag avond 25 januari, aanvang 20.00 uur in Het Eierlandsche huis wordt gehouden. De schaatsenruilbeurs van afgelopen zaterdag was zo'n'succes, dat de orga nisatoren hebben besloten woensdag een tweede beurs te organiseren. Zater dag kwamen er tweehonderd mensen die wilden ruilen, voor woensdag wordt weer op een grote opkomst gerekend. Of het nu vriest of niet, iedereen die zijn schaatsen wil ruilen met iemand anders, kan woensdagavond om half acht terecht in het troephuis van de Scouting Texel, Bernhardlaan 147 in Den Burg. En voor de juiste orde: het gaat dus om schaatsen van goede kwali teit die bijvoorbeeld te klein zijn gewor den of die om een andere reden van eigenaar moeten wisselen. e*EVEN WN LEZERS BUTEN VWANTWOOflOELUfeKO *N OE «OMTt Voor het diploma Schoonheidsspe cialiste Stivas A slaagde in Den Haag Anita Bakker uit Oudeschild. Zij is werkzaam bij parfumerie-schoonheids- salon Van der Slikke te Den Burg. Een paar weken geleden las ik in Uw krant een artikel van de heer Simon Couvée over een zekere Hendrik Braam. Dat artikel intrigeerde mij, omdat ik deze Hendrik Braam nog in mijn jeugd heb gekend; op de foto in de krant her kende ik hem direct. Als aanvulling op dat artikel kan ik U nog de volgende gegevens verschaffen: Hij was van vrij goeden huize, een boerenzoon, die toen woonde in Kiel- windeweer, een dorpje dichtbij Hooge- zand, waar ik mijn jeugd heb doorge bracht. Hij speelde toen al met de gedachte van een „verenigd Europa" en hij bracht dan wel propaganda-bezoeken bij verschillende dorpsbewoners; ook bij mijn ouders. Hij vertelde dan van vreemde landen waar hij geweest was en als hij uit Zwit serland of Oostenrijk terugkwam dan ging hij „jodelen". Ik herinner mij nog dat mijn zusje en ik (ik was toen een jongetje van een jaar of zeven) dan een beetje bang waren voor die „vreemde" meneer. Hij hield ook wel lezingen o.a. in hotel Faber in Hoogezand, waar hij dan sprak over een verenigd Europa. Later hoorde ik dat hij op Texel was gaan wonen en daar schapen hield. Ik heb hem enige jaren geleden nog eens opgezocht. Hij woonde toen als „mis kend genie" in een klein wit huisje bij het vliegveld. Het was er rommelig in het kamertjes en de wanden waren be plakt met kranten. Ik heb toen wat met hem gepraat over vroeger; hij herinnerde zich dat nog best. Toen ik later hoorde dat hij over leden was, heb ik zijn graf in De Cocks dorp nog een keer bezocht. Nog steeds tracht men een verenigd Europa te realiseren; had de heer Braam dan toch een vooruitziende blik? J. Schrage, Groningen. Op de Verolmewerf in IJssel- monde is zaterdag de 'bovenver dieping' van Teso's dubbeldek ker 'Molengat' geplaatst. Deze bovenbouw (omvattende het omstreden tweede autodek en de salon voor de passagiers) werd in drie fasen uitgevoerd. Drijvende bokken zetten in een operatie die nog geen vier uur duurde eerst het 300 ton wegen de middenstuk en vervolgens de twee uiteinden van elk 100 ton op hun plaats. Het is de bedoe ling morgen de stuurkasten aan te brengen. De verschillende secties waren op een bak vanuit de Verolmewerf in Heusden aan gevoerd, vrijwel gelijk met het schip zelf. Opbouw in Heusden was niet mogelijk omdat het hoge schip anders de bruggen niet zou kunnen passeren. Inmiddels is met de afwerking begonnen. De werkzaamheden vorderen volgens schema. De foto's, voor onms gemaakt door Henk van Leersum uit Den Burg, geven een beeld van deze be langrijke bouwfase. Op de foto boven wordt het 300 ton zware middendeel neergelaten en op de onderste foto een der eindstuk ken. De peuterspeelzaal in Oudeschild ligt stil. Twee wéken geleden vonden de leidsters gebouw ,,'t Bondje" op slot. Er was een nieuw slot in de deur gezet, voor het raam hing een bordje 'geslo ten'. Ook hadden onbekenden de wa terleiding afgesloten. Sindsdien is er geen peuterspeelzaal meer geweest. Zowel door de leidsters van de speel zaal, als door de gemeente, als door het bestuur van de R.K. Parochie Texel van wie ,,'t Bondje" is, wordt nu naar een oplossing gezocht. Een oplossing die geenszins voor het grijpen ligt, want het voormalig parochiehuis is zowat de enige plaats in Oudeschild waar behoorlijk peuterspeelzaal gedraaid kan worden. De R.K. Paro chie Texel wil echter graag van het ge bouwtje af door het te verkopen. Be kend is, dat er zich al enkele gega digden voor gemeld hebben. Gister avond vergaderde het kerkbestuur over de toekomst van het gebouwtje. De peuterspeelzaal in Oudeshild begon in mei 1977 te draaien. Aanvan kelijk in het dorpshuis van Oudeschild, maar de ruimte was te beperkt. Iedere keer als er peuterspeelzaal was geweest moesten alle spullen weer worden opgestapeld en weggeborgen, omdat het dorpshuis ook door andere groepen wordt gebruikt. In de zomer van 1978 leek er een verbetering te komen in de huisvesting van de peuters. Het ge bouwtje achter de Katholieke kerk, 't Bondje, was beschikbaar en hier trok men dan ook in. Het was wel zo, dat het gebouw niet in optimale staat ver keerde en er dus de nodige opknap- werkzaamheden aan moesten worden verricht. Hierover werd ook overleg gevoerd met het bondsbestuur, dat toen beheerder was van het pand. Opgeheven In 1979 werd dit bestuur echter op geheven en het gevolg daarvan was, dat er niet meer over opknappen kon worden gepraat, 't Bondje viel toen direct onder het kerkbestuur dat liet weten dat de peuterspeelzaal in het gebouw kon blijven functioneren, maar dat er niet meer opgeknapt zou wor den. Volgens Ria Visch, één van de leidsters van de peuterspeelzaal, vond in dat stadium ook pastor Kolkman dat de speelzaal in het gebouwtje gehuis vest zou moeten blijven Het kerkbestuur besliste echter an ders en vond dat 't Bondje verkocht moest worden. In december ontvingen de leidsters van de peuterspeelzaal een brief, dat het gebouw in de kerst vakantie definitief gesloten zou worden. Ria Visch: „We hebben toen contact gezocht met onze raadsman in Den Helder. Die zei dat we niet zomaar uit dat gebouwtje gezet konden wor den als er sprake was van een huur overeenkomst. Het kerkbestuur heeft betwist dat er van huur sprake zou zijn, maar we hebben wel degelijk f 12,50 huur per uur voor het gebouw be taald". Ander slot Op donderdag tien januari kwamen de leidsters en de peuters bij het ge bouw en toen bleek er een ander slot in de deur te zitten. Het was voorgoed afgelopen met het houden van peuter speelzaal in het voormalige parochie huis. Ria Visch: „Toen we de zaak dicht vonden hebben we meteen contact ge zocht met het kerkbestuur en pastor Kolkman. In een vergadering werd toen gezegd dat het kerkbestuur het ge bouw te brandgevaarlijk vond. Ze wilden geen verantwoordelijkheid meer nemen voor de situatie. Wij konden ons dat niet zo goed voorstellen, omdat de situatie al jaren lang hetzelfde is. In ieder geval sinds wij in het ge bouwtje kwamen. Er werd afgesproken dat de brandweer het gebouw zou gaan bekijken". De brandweer heeft 't Bondje inmid dels bekeken en is tot de conclusie gekomen dat het gebouw niet gevaar lijker is dan andere gebouwen. De brandweer gaf slechts het advies om wat brandblussers hier en daar op te hangen. Pastor Kolkman geeft in dit stadium liever geen commentaar op de gebeur tenissen. Hij zegt: „Maandagavond (gisteren Red.) vergaderen we met het kerkbestuur over deze kwestie. We weten dan wat het standpunt van het kerkbestuur is. Het heeft geen zin om dat naar buiten te brengen, omdat we dan met de gemeente gaan overleggen. Pas als dat overleg plaats heeft gehad heeft het zin om er wat meer over te zeggen". Noodgebouw Wethouder F. Blanken ziet niet zo gauw een oplossing voor de peuter- speelzaal-problemen. Hij wil eerst de uitslag van de vergadering van het kerkbestuur afwachten voordat er andere mogelijkheden worden bekeken. Zou het inderdaad zo zijn dat er niet langer in 't Bondje gewerkt kan wor den, dan zouden de peuters wellicht terug moeten naar het dorpshuis. Het bouwen van een noodgebouw voor de peuterspeelzaal zag hij, om financiële redenen, niet erg zitten. Een dergelijk gebouwtje gaat al gauw tien twintig duizend gulden kosten, zei Blanken. Verdeeld Overigens zijn de gedachten die men in Oudeschild over deze affaire koestert nogal verdeeld. Sommigen zijn van me ning dat de hele zaak door de leidsters van de peuterspeelzaal wat al te for meel wordt gespeeld. Een prijs van f 12,50 kan men moeilijk een echte huurprijs noemen en sommige Schilde- nares vinden het dan ook wat ver gaan om in deze kwestie een advocaat in de arm te nemen. Dinsdag 22 januari: Voorde Vrouwenbond NW spreekt dok ter Van Rossum in de Landbouwschool over acupunctuur; 20.00 uur. Om 20.00 uur begint in de burgemeester De Koning-hal de voorstelling van het cabaret „Vangrail". Aan de zaal zijn nog kaarten verkrijgbaar. Joost Hooijbertg speelt vanaf20.00 uur in „De Zwaan" simultaan tegen leden van de damclub Texel en andere damliefheb bers. Woensdag 23 januari: Om 16.30uur begint in „De Schakel" een bijeenkomst voor en door alleenstaanden met o.a. (om ca. 18.30 uur) een broodmaaltijd. Donderdag 24 januari: In het raadhuis heeft de commissie ruim telijke ordening een openbare vergade ring. De agenda vermeldt onder meer de voorstellen inzake schade-uitkering aan de heer JJ. Zijm van de Leemkuil (in ver band met de als gevolg van de voorschrif ten van het bestemmingsplan kostbaar der uitgevallen bouw van een ligboxen- stal). Verder komt het beschermd dorps gezicht van Oosterend aan de orde, alsmede enkele voorbereidingsbesluiten. Aanvang 20.00 uur.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7