(jrocn ^wartrjexels in het hartL, Pakt komt met moties over TESO-tarieven Stienepikkers vol plannen voor carnaval 120 handtekeningen tegen wateroverlast Films voor bejaarden TOEZEGGING KIKKERT FOUT WEERGEGEVEN? Zon. maan en hoog water ^2323 ToonSmidt Januari was niet bijzonder nat Verkeersherhaling N.Ph.O. in Den Helder Open middag in De Waai Snelheidscontrole Diefstal „Boerderij" komt met Texel-nummer 93a JAARGANG NR. 9451 TEXELSE VRIJDAG 8 FEBRUARI 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 270, De Koog. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs /12.50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr '67.34.60.398. In de raadsvergadering van dinsdagavond zal het Pakt twee moties indienen met de bedoeling de gemeenteraad verontrus ting en protest te laten uitspreken over het tarievenbeleid bij de N.V. TESO. De motie is opgesteld in nauwe samenwerking met de FNV-afdeling Texel. Deze aangelegenheid is thans met veel emotie beladen, vooral na de reactie die TESO vorige week gaf op de beschuldigingen, die de FNV- afdeling eerder aan het adres van TESO uitte. Zoals bekend beweerde de FNV dat president-commissaris J, P. Kikkert van TESO heeft beloofd dat de TESO-tarieven voortaan niet meer dan trendmatig zullen stijgen. Hij zou dit gezegd hebben tijdens de bijeenkomst in het raadhuis op 12 okto ber j.l. toen daar werd gesproken over de invoering van het goedkope Texe laarsabonnement. Deze bijeenkomst werd o.a. bijgewoond door drie leden van de tweede kamer, vier gemeente raadsleden, drie leden van het college van B. en W., twee leden van het TESO-bestuur en een zes man sterke afvaardiging van de FNV. Ondanks de toezegging is het tarief voor weekkaar ten per 1 januari veel sterker dan trend matig verhoogd. Het verwijt dat TESO zijn woord had gebroken, werd door TESO krachtig van de hand gewezen. Volgens TESO was iets heel anders gezegd op de vraag van de voorzitter of TESO verdere tariefsverhoging mogelijk acht, nl. „Alleen om de continuïteit van de onderneming te waarborgen; niet voor andere doel einden". TESO kon daarbij wijzen op het door een gemeenteambtenaar ge maakt verslag van de bijeenkomst, waarin de door de FNV genoemde belofte helemaal niet voorkomt. Wantrouwen Er is een groot wantrouwen ont staan want de FNV-mensen zijn er van overtuigd dat de president-commissaris wel degelijk heeft toegezegd, dat de TESO-tarieven alleen nog maar trend matig verhoogd zouden worden. Als dat waar is, zou het verslag van de bijeenkomst dus niet juist zijn en wel op een zeer essentieel punt. Wie kwaad wil denken kan zeggen dat de gewraak te verslaggeving niet berust op nalatig heid of een vergissing maar op moed wil, zodat zelfs de onafhankelijkheid De hoeveelheid neerslag op Texel is in de afgelopen januarimaand niet bijzon der hoog geweest. Op Flora" aan de Pontweg werd totaal 57% mm afgetapt en bij de heer P. Jansen, Postweg 29 in Pierland 54 mm. De normale hoeveel heid neerslag in januari is 65 mm. Dat Texel er momenteel toch bijzon der drassig bijligt, is het gevolg van de overdadige regenval in december. Fe bruari is inmiddels ook zeer nat begon nen. In vier dagen viel 32 mm. Op diverse landerijen staan grote plassen water en de grondwaterstand in het dennenbos in de buurt van hotel Califor- nië is hoger dan het de afgelopen 20 jaar ooit geweest is, zo vernamen wij bij Staatsbosbeheer. Het terrein rond en kele vakantiebungalows in deze omge ving staat blank. De betrokken instan ties houden de sloten, duikers etc. zoveel mogelijk vrij van vuil om een zo snel mogelijke afvoer van het hemel water te bevorderen. Na een paar dagen zonder regen zal de situatie zeer snel verbeteren. van de verslaggevende ambtenaar in het geding zou kunnen worden gebracht. Van de andere kant pleit het niet voor de FNV-aktievoerders dat zij niet onmiddellijk bezwaar hebben gemaakt tegen de volgens hen onjuis te passage in het verslag, al wordt van hun kant aangevoerd dat zij niet in de formele gelegenheid zijn gesteld hun goedkeuring te hechten aan het ver slag, zoals bij vergaderingen gebruike lijk is; notulen worden geacht een korrkte weergave van het gesprokene te zijn als de gesprekspartners ze hebben goedgekeurd. Moties In de raadsvergadering van dinsdag zullen twee moties worden ingediend: de eerste is bedoeld om het goedkeu- ringsbeleid van economische zaken inzake de TESO-tarieven aan de kaak te stellen. De andere houdt een opdracht aan B en W in om bij TESO te protes teren tegen de tariefsverhoging In de eerstgenoemde motie spreekt de raad uit ernstig verontrust te zijn over de tariefsverhogingen en draagt het college op bij de minister van eco nomische zaken te protesteren en daarbij de volgende punten onder de aandacht te brengen. De motie luidt verder: „De raad der gemeente Texel, acht de forse verhoging, van de voor de De overkoepeling van Texelse vrou wenorganisaties houdt donderdagoch tend 21 februari een open ochtend. De aanvang is 10.00 uur in „De Raads- kelder". Rond kwart voor twaalf zal de bijeenkomst beëindigd worden. De heer Pen van Rijschool Wester gaat met de vrouwen op verkeersherhaling. Allerlei nieuwe verkeerssituaties worden be sproken en de theoriekennis opgehaald. Ook zullen examenvragen kunnen wor den ingevuld. Een bijzondere ochtend. De toegang staat open voor dames en heren. Dinsdagavond geeft het Noordhol lands Philharmonisch Orkest een con cert in de Helderse schouwburg. Onder meer het tweede pianoconcert van Chopin. Na afloop van de uitvoering zal geen bus vanuit de schouwburg terug rijden naar de boot. De kaarten voor dit concert zijn nog niet uitverkocht. Geïn teresseerden kunnen kaarten bestellen bij de schouwburg (telefoon (02230) 15224) tussen 13.00 en 16.00 uur of rechtstreeks een kaartje kopen aan de kassa. Dat kan van maandag tot en met zaterdag van 10.00 -16.00 uur. De zon komt 10 februari op om 8.05 uur en gaat onder om 17.41 uur; 13 februari op om 8.00 uur en onder om 17.47 uur. Maan: 16febr. N.M.;23febr. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 0.03 en 11.25 0.22 en 11.55 0.57 en 12.57 1.56 en 14.21 3.15en 15.58 4.51 en 17.33 6.21 en 18.58 7.42 en 20.08 8.45 en 21.07 Vrijdag 8 februari Zaterdag 9 februari Zondag 10 februari Maandag 11 februari Dinsdag 12 februari Woensdag 13 februari Donderdag 14 februari Vrijdag 15 februari Zaterdag 16 februari Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. eilandbewoners toch al te hoge tarie ven, voor Texels enige verbinding met het vasteland, sociaal gezien onaan vaardbaar; Acht de verhogingen in strijd met het door de Regering gevoerde matigings- beleid en vindt de toestemming der halve onbegrijpelijk. Protesteert tegen de, door de Minister van Economische Zaken gegeven toestemming, voor deze verhoging; Verzoekt de Minister uitdrukkelijk, de toestemming voor voornoemde verho gingen terug te nemen en uitsluitend trendmatige verhoging van de tarieven toe te staan; Verzoekt de Minister, om ook in vol gende jaren, geen toestemming voor meer dan trendmatige verhoging van de tarieven te verlenen; Verzoekt de Minister, om een eventue le aanvraag voor opname van de vijf daagse weekkaarten in de zomertarie- ven, te weigeren." In de twee motie wordt uitgespro ken dat de raad ernstig verontrust is over de verhoging en wordt B en W opgedragen bij de TESO-directie te protesteren en te wijzen op de toezegging van Kikkert dat de tarieven van TESO voortaan niet meer dan trendmatig verhoogd zouden worden. Volgens de motie heeft de heer Kikkert zelfs gezegd, dat hij een meer dan trendmatige verhoging sociaal onaanvaardbaar vond, waarbij de extra verhoogde en toegestane zomertarieven voor 1980 buiten beschouwing werden gelaten. Onder het thema „En het zal zijn in het laatst der dagen" hopen Jan en Paula Brouwer uit de Warmoesstraat in Den Burg in de loop van dit jaar meerdere open middagen te houden. Dit zal geschieden in de verschillende Texelse dorpen, telkenmale op zondag. De eerste middag wordt gehouden in De Waal, op 17 februari om half vier. Het uitgangspunt voor deze middag is: „Zoals het was in de dagen van Noach In De Waal worden de komende week huis-aan-huis folders met een kleurplaat verspreid. De kinderen die deze plaat kleuren en inleveren wacht een leuke verrassing. Op de middag in De Waal is iedereen van harte welkom. Dinsdag werd op de Pontweg door de politie een snelheidscontrole gehou den. Er werden vijf overtredingen ge signaleerd. De ergste overtreder reed 94 kilometer, terwijl ter plaatse slechts 70 is toegestaan. In de nacht van dinsdag op woens dag werd een startaggregaat gestolen uit de garage van de heer C. K. uit de Drijverstraat in Den Burg. De dader is nog niet bekend. Op 5 maart a.s.verschijnt een num mer van het weekblad „Boerderij" dat voor het overgrote deel aan Texel is gewijd. Gezien de aard van het blad ligt de nadruk uiteraard op de agrarische bijzonderheden van Texel, maar er zullen ook verschillende artikelen bij zijn die een meer algemeen karakter heb ben. Zo wordt aandacht besteed aan de problemen die samenhangen met na tuur en landschap, de recreatie, het functioneren van een gezin dat van elders afkomstig is en zich op Texel heeft gevestigd, de elektriciteitopwek- kende windmolen De Traanroeier en er komt ook een algemeen informatief verhaal over het eiland. De bewoners van de Bernhardlaan, Thijsseiaan en Wilsterstraat proberen via een handtekeningenactie het gemeentebestuur te wijzen op de vochtoverlast die ze in hun huizen ondervinden. Het gaat om het gebied tussen de Bibliotheek en de Aankoopcentrale, dat bijzon der nat is. In de meeste huizen staat zo'n vijftien centimeter water onder de vloer. Dat heeft in sommige gevallen al geleid tot verrotting van kelderluiken. In de vierkante huizen bij de Bern hardlaan liggen de leidingen van de centrale verwarming in het water. De verwarming verwarmt nu het grondwa ter mee. De betreffende bewoners merkten dit, doordat de verwarming bijzonder vaak aansloeg, wel om de zes minuten. Alle mensen die de lijst hebben ondertekend hebben op de één of andere manier last van het water. In totaal zijn er 120 ondertekenaars, dus de nood is in het oostelijke deel van Den Burg wel bijzonder hoog gestegen. Directeur gemeentewerken J. van Hoorn zegt bekend te zijn met de problemen. Ook door het lid van de commissie openbare werken, Henk Beumkes, zijn er al eens vragen over gesteld. Het probleem heeft in ieder geval de bijzondere grote aandacht van de dienst gemeentewerken. Men kent de situatie, er moet nu bestudeerd worden hoe die verbeterd kan worden. De lijst met 120 handtekeningen had Van Hoorn nog niet onder ogen gehad. Dat komt omdat die is verzonden naar het college van burgemeester en wet houders. Als het aan de Stienepikkers in Den Hoorn ligt, zal Texel dit jaar weer een behoorlijk graantje meepikken van carnaval. Lijkt het carnaval boven de Moerdijk steeds meer terrein te gaan winnen, de barrière van het Marsdiep kan het feest nog steeds moeilijk overwin nen. Drie jaren terug waren er nog carnavalsverenigingen in Den Burg, Oudeschild en Den Hoorn, nu is alleen de laatste nog over. Maar die laatste carnavalsvereniging is niet van plan het bijltje er bij neer te gooien. Soms waren er moeilijke jaren met een raad van elf die maar uit acht of negen man bestond, soms was de financiële situatie zo nijpend dat de Stienepikkers dreigden te moeten ophouden, maar altijd wisten de Hoornder carnavalvierders hun vereniging op de been te houden. Dit jaar hebben ze zelfs een fikse uit breiding aan hun activiteiten kunnen geven. Redenerend dat carnaval een feest voor iedereen moet zijn, wordt 's ochtends 16 februari al om half elf begonnen met een bijeenkomst voor de bejaarden in het Dorpshuis. In „De Waldhoorn" zullen twee oude films over Texel worden vertoond waarop diverse bekenden staan. Na de film zal een spel met het rad van avontuur worden gespeeld, waarbij diverse prijzen te winnen zijn. Tenslotte gebruiken de bejaarden samen met de Raad van 11 en Prins Carnaval een broodmaaltijd. Verkleed Om half drie start een grote optocht door Den Hoorn onder leiding van drumband DEK. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk verklede kinderen aan deze optocht meedoen. Door Prins Carnaval en zijn Raad van Elf zal worden uitgemaakt wie het leukst verkleed is. De activiteiten voor de jongeren in het dorpshuis beginnen met een quiz. De winnaar van deze quiz valt een bijzonder grote eer te beurt. Hij mag hulpprins worden, uiteraard in passende officiële uitmonstering. Een bijzonder aantrekke lijk deel van het kinderprogramma is het toneelstuk dat voor hen zal worden opgevoerd door „De Vriendenkring". Op deze kindermiddag is gezorgd voor voldoende patat. De middag wordt afgesloten rond zes uur. Oudste inwoner Om acht uur 's avonds zal de Prins met zijn Raad de oudste inwoner van Den Hoorn bezoeken. Dat is de 93-jarige mevrouw Cupido. Daarna wordt de jongste inwoner van het dorp bezocht. Wie dat wordt, is nog onzeker. Er is een bijzonder grote kans dat die jongste inwoner het kind van Prins Will van Hintum gaat worden. Of dit zo zal zijn hangt helemaal af van de haast die deze toekomstige wereldburger maakt om geboren te worden. Later op de avond is het uiteraard groot feest in het dorpshuis. Met als bijzonder plechtig ogenblik het uitroe pen van de ereburger van het jaar tussen half elf en elf uur. Dat de Stienepikkers dit jaar weer met een heel carnavalsprogramma uit kun nen komen, danken ze voor een groot deel aan het bedrijfsleven in Den Hoorn. Voor een dergelijke dag is toch altijd wel zo'n tweeduizend gulden nodig, vooral omdat de carnavalsvereniging voor geen enkele activiteit entree wil heffen. Verrassend is echter ook dat tijdens een rondgang door het dorp, waarbij de Hoornders voor een door henzelf vast te stellen bedrag donateurskaarten konden kopen, achthonderd gulden werd opge haald. De Hoornders voelen zich kenne lijk toch wel verbonden met hun carna valsvereniging. Voorzitter Willem Goën- ■ga, penningmeester Prins Wil van Hintum en secretaris Lammert Bruining. hebben er in ieder geval erg veel zin in. De Stienepikkers gaan er weer hard tegenaan en dat kan ook eigenlijk niet anders in het meest zuidelijke dorp van Texel. Prins Carnaval, WH van Hintum, met zijn Raad van Eti voor het dorpshuis in Den Hoorn, waar de meeste camavaisactivtteiten zullen plaatsvinden. Links voorzitter Willem Goënga en rechts secretaris Lammert Bruining. „Aiaaf..." H',-,. ...li, TAXI- EN TROUW AUTO VERHUUR Wilh«lminalaan 4-6 den Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1