(jrocn Twarts jexeh in het hart~> Weet TESO echt niet wat „trendmatig is? UDI goed op dreef in spannende thriller 11 Bits antwoord FNV aan TESO Verwijt slaat nergens op Veel reacties oo toeristische tips Wij hebben geen last Eerste schip in het dok Lepelaars aangekomen „WAT IK ZEGGEN WOU.: Vernielingen Diefstal 93e JAARGANG NR. 9452 DINSDAG 12 FEBRUARI 1980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, De Koog. Joor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs f12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. FNV en TESO zitten eikaar stevig in de haren over het tarievenbe- leid. In een op poten gestelde brief heeft de vakbeweging gisteren gereageerd op de verwijten die TESO een week eerder uitte aan het adres van de FNV. Het FNV-bestuur is van mening dat TESO de naam van de bond 'op niet zo nette wijze' te grabbel heeft gegooid en zegt voldoende getuigen te hebben („echt niet allemaal FNV-mensen") om te kunnen bewijzen dat de president-commissaris wel degelijk heeft beloofd dat de tarieven van TESO voortaan niet meer dan trendmatig zouden stijgen. Ook de andere argumenten en becijferin gen die TESO naar voren bracht in zijn brief aan FNV en Ministerie van Economische Zaken, worden aangevallen. Volgens het FNV-bestuur is de uit spraak van de heer Kikkert destijds niet correct genotuleerd en dat is al direct bij het verschijnen van het verslag vastge steld. ,.Een juiste gelegenheid om be zwaar aan te tekenen tegen dit gedeelte - van het verslag, n.l. een volgende soortgelijke vergadering, heeft zich ech- I ter niet voorgedaan. U praat dus over een niet goedgekeurd verslag". Verder wordt erop gewezen dat in de Texelse Courant van 16 oktober j.l. al door de FNV melding werd gemaakt van de toezegging, maar dat niemand die de vergadering bijwoonde daartegen be zwaar heeft gemaakt, ook de directie van TESO niet. Het FNV-bestuur uit er zijn verbazing over dat TESO blijkbaar niet weet wat trendmatige verhoging is of wat daar mee door iedereen wordt bedoeld. Het betekent: het volgen van de gemiddelde kostenstijging van het levensonder houd. „Mocht u twijfelen aan deze uitleg, dan kunt u bijvoorbeeld bij de Nederlandse Spoorwegen navraag doen. Bepaalde kostenstijgingen binnen uw onderneming hebben hiermee in ieder geval niets te maken". Onzorgvuldig De FNV-mensen vinden dat niet zij, maar juist TESO zich schuldig maakt aan onzorgvuldigheid bij het argumente ren. De kostenverhouding tussen week kaarten en dagretours is bij de NS 4:1 en TESO zou maar 2,2:1 rekenen. Maar verzuimd werd te vermelden dat de weekkaarten bij de NS zeven dagen geldig zijn en bij TESO maar vijf dagen. Waaraan wordt toegevoegd dat door de procentuele verhogingen van de tarie ven in de loop der jaren de prijs van een gewoon retourtje erg hoog is geworden. De FNV vindt dat TESO daarom maar één maatregel had mogen nemen: ver hoging van de losse retourkaarten ach terwege laten, totdat de door TESO gewenste verhouding tussen weekkaar ten en gewone retourtjes was bereikt door normale trendmatige verhoging van de weekkaarten. Dus geen extra verhoging van de weekkaarten om de volgens TESO scheve verhouding weer recht te trekken. „Blijkbaar wordt een extraatje voor de onderneming belang rijker gevonden dan het belang van de mensen die voor hun werk van de diensten van uw onderneming afhanke lijk zijn en dus beslist u de tarieven voor de weekkaarten in vier jaar tijd met ongeveer 120% te verhogen. Wat dat voor de gebruikers gaat betekenen, zal u klaarblijkelijk een zorg zijn". Ontdekkingen Het FNV-bestuur verwijst vervolgens naar het „tarievenplan openbaar ver voer" van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat en zegt dit terdege bestu deerd te hebben evenals de tariefsont wikkeling van TESO in de afgelopen tien jaar. „Wij hebben daarbij enkele zeer interessante ontdekkingen gedaan. Hieruit moeten wij concluderen dat u in uw uiteenzetting enkele zeer belangrijke zaken vergeet waardoor u uw onderne ming in een zeer fraaie positie plaatst. In de periode waarin uw uitgaven vrijwel ongewijzigd bleven, nl. 1969 - 1973, had u te maken met een forse stijging van het vervoersaanbod. Als we uitgaan van het vervoer in 1968 dan was de stijging in de genoemde periode: personen vervoer 42%; autovervoer 60% en rijwielvervoer 54%. Dat betekent dus een stijging van uw inkomsten voor dit vervoer met genoemde percentages. We kunnen dus rustig stellen dat u in genoemde periode van ongewijzigde tarieven, niet bepaald te klagen hebt gehad over vermeerdering van uw in komsten". Verder wordt met betrekking tot de periode 1973 tot en met 1978 gesteld: „Voor 1973 steeg het vervoersaanbod bij de TESO n.l. zodanig dat tariefs verhogingen beslist niet noodzakelijk waren. Over de door u genoemde periode van 10 jaar, stelt u dat: a. de NS tarieven met ruim 118% zijn gestegen. b. de streekvervoertarieven met ruim 92% zijn gestegen. c. de lokaalvervoertarieven met ruim 102% zijn gestegen. De factoren gezinsconsumptie en vaste autokosten, kunnen ons inziens buiten beschouwing worden gelaten, als niet ter zake doende. De stijging van de TESO-tarieven zou (Lees verder op pagina 3) De televisieuitzending van woensdag avond waarin aandacht werd besteed aan de vakantiereisgids van de VW Texel, heeft veel reacties opgeleverd. Op de avond van de uitzending stonden de vier telefoonlijnen van het VW- kantoor in Den Burg tot half tien roodgloeiend; er kwamen zo'n 650 aan vragen binnen. Ook de volgende dagen waren er nog veel schriftelijke en telefo nische reacties, waardoor het totaal op ongeveer 1.200 kwam. Alle aanvragers hebben inmiddels de vakantiereisgids toegestuurd gekregen. I &RCVEN y*N LEZERS - BUTEN VERANTWOORDE LUK HE C DE RCQM Er moet ons iets van het hart naar aanleiding van de actie van de raadsle den Jansen en Beumkes om de huizen in het Dynamogebouw aan de Nikadel in De Koog als tweede woning vrij te geven omdat ze wegens stank en lawaai van de eveneens tot het complex behorende horecabedrijven onleefbaar zouden zijn voor permanente bewoning. Wij zijn nl. twee van de vier permanente bewoners waarmee Jansen en Beumkes het te doen hebben en wij willen uitdrukkelijk verklaren dat wij geen enkele last ondervinden. De andere twee bewoners zeggen dat ze wèl last hebben en dat is hun goed recht. Maar zij kunnen ongetwijfeld verbetering in de situatie brengen als zij eens gaan praten met de eigenaars/exploitanten van de betreffende horecabedrijven. Wij vinden het helemaal niet nodig dat de huizen als tweede woning worden vrijgegeven en dus als zodanig verkocht kunnen wor den. Het zou voor ons als permanente bewoners geen verbetering zijn want toeristisch gebruik van woningen gaat met meer hinder gepaard dan perma nent gebruik. Die mensen zijn tenslotte op vakantie en gedragen zich daar (soms luidruchtig) naar. De heren I. de Boer, J. Goudsblom, D. Koning en P. S. Chang van de betreffende bedrijven weten van deze ingezonden brief en willen graag verklaren dat zij steeds bereid zijn geweest aan klachten van bewoners tegemoet te komen. Onder andere zijn afvoerkanalen geïsoleerd en op hoogte gebracht. Dat er nog rumoer wordt vernomen komt niet zozeer door deze bedrijven alswel door de passage door het complex die na sluitingstijd 's nachts het hele uitgaande publiek (dat van de Dorpsstraat naar het perkeerter- rein Nikadel wil) moet verwerken. A. Hennink E. de Porto De Koog Het stuk „Pimmetje" dat zaterdagavond in dorpshuis „De Wielewaal" in De Waal door UDI werd opgevoerd, vertoonde qua inhoud een opvallende gelijkenis met de eenacter „Laura" die door dezelfde groep onder meer bij de uitreiking van de Dubbele Von Sion werd gespeeld. Zowel bij „Pimmetje" als bij „Laura" eigenaardige personen die zich als geslepen politie mensen blijken te ontpoppen en deftige mensen, die zich bezig houden met het drukken van valse bankbiljetten. Een punt van verschil was, dat er bij Pimmetje twee moorden gebeuren en bij „Laura" niet, maar verder is het verbazend dat door UDI vlak achter elkaar twee stukken werden gespeeld die zo op elkaar lijken. Een dergelijke keus houdt haast de verplichting in om de volgende keer met iets heel anders te komen. Midden in de nacht krijgt een bus pech in een omgeving waar een oud kasteel staat. Dat kasteel is eigendom van een deftige gravin. Die gravin komt er echter niet meer omdat er heel enge dingen gebeuren. Het kasteel wordt be waakt door Dril, de huisbewaarder en verder zwerft nog Ben rond, een alcoholische zwakbegaafde nietsnut. Omdat er verder in de omgeving hele- Alle aanwezigen in het kasteel luisteren aan dachtig naar de uiteenzetting ven Dr. Roosje. maal geen bebouwing is te zien, besluiten buschauffeuse Greetje en haar passagiers de nacht maar door te bren gen in het kasteel. Die passagiers zijn Yvonne, een enigszins kattig meisje, juffrouw De Wit, een wel erg stugge en strenge handwerklerares, Pimmetje, een excentrieke student wijsbegeerte en Hieronimus Roosje, een verstrooide, maar op sommige ogenblikken zeer helder denkende arts, die op weg was om een lezing te houden. Geween Als het gezelschap in het kasteel bijeen is, komt Dril, gewapend met een geweer binnen die de gestrande bus passagiers sommeert het kasteel te ver laten. Volgens Dril was enkele jaren ge leden de telefoon in het kasteel gaan rinkelen en had de gravin, toen ze de telefoon wilde opnemen, een witte gedaante gezien. Sinds die enge erva ring was het kasteel onbewoond. Pim metje weet Dril het geweer te ontfutse len en na wat heen en weer gepraat wordt bereikt dat de nachtelijke reizi gers in het kasteel mogen blijven. Later komt Dril zelfs met koffie aandragen, maar die is vergiftigd. De mensen in het kasteel komen daar achter door de opmerkzaamheid van Pimmetje en de medische kennis van dokter Roosje. Mes Als de reizigers zich na het gebruik van enorme hoeveelheden cognac ge reed maken om te gaan slapen, vindt Yvonne in een nabijgelegen kamer een vrouw met een mes in haar rug. Vervol gens betreedt de gravin het kasteel, die het er niet mee eens is dat de reizigers daar verblijven. Omdat Yvonne de ver moorde vrouw heeft gevonden, stuurt ze Dril met Yvonne naar de politie. Als iedereen zich heel netjes en voorko mend gedraagt mag de rest van het gezelschap de nacht in het kasteel blij ven. Inmiddels heeft het publiek ook kennis gemaakt met Ben die hoofdza kelijk wartaal spreekt, maar die soms toch dingen te berde brengt die tot na denken stemmen. Wanneer Dril is teruggekomen om te melden dat Yvonne is ontsnapt, wordt de tweede lugubere ontdekking ge daan. Ben, die kort daarvoor nog aan Hieronimus Roosje had meegedeeld, dat hij in zeven verschillende landen wordt gezocht voor hetzelfde soort misdrijf, wordt naast de vermoorde vrouw gevonden. Ook met een mes in de rug. Dit is reden voor de gravin om een onderzoek in te stellen en iedereen te verhoren. Voordat het publiek het lange verhoor te zien krijgt, heeft het echter eerst kennis gemaakt met Anna bel, een juffrouw die op nogal onge bruikelijke manier uit de open haard komt zakken. De haard blijkt een geheime gang te zijn. Annabel kende de vermoorde vrouw erg goed. Ze had den samen op school gezeten. Annabel had daarna echter doorgeleerd, terwijl Lena, de vermoorde vrouw, via drank en het uitoefenen van het oudste be roep ter wereld, steeds verder aan lager wal was geraakt Annabel wilde Lena graag helpen. Geheime gang Uit het verhoor van de gravin komt aanvankelijk weinig naar boven. Maar dan opeens blijkt dat de dokter ook in de geheime gang heeft gekeken, waar de open haard de toegang van vormt. In de geheime gang is een complete drukkerij aanwezig waar de meester- graficus Ben valse duizendjes drukte. Zowel Lena als Ben vormden op den duur een bedreiging voor de gravin en moesten dus uit de weg worden ge ruimd. Het blijkt ook de gravin te zijn die vergif in de koffie van de mensen in het kasteel had gedaan. Wanneer deze feiten allemaal naar voren zijn geko men, ontpoppen Pimmetje en bus chauffeuse Greetje zich als politiemen sen. De gravin is echter niet voor een kleintje vervaard en haalt een pistool uit haar jaszak. Aldus heeft ze alle mensen onder bedwang, maar ze had niet gere kend op Yvonne, die inmiddels weer teruggekomen is. Ook Yvonne blijkt bij de politie te horen en houdt de gravin onder schot op het ogenblik dat ze de benen wil nemen. Zo komt alles uit eindelijk op zijn pootjes terecht. De geheimzinnige juffrouw De Wit, de stij ve handwerklerares, die ergens half in het stuk stiekempjes verdween, blijkt de secretaresse van de gravin de zijn, de mooie Molly. Ook zij zit in het com plot en ook zij wordt ontmaskerd. (Lees verder op pagina 2) Het droogdok in de werkhaven van Oudeschild is sinds donderdag in gebruik. Toen ging het eerste schip er in, de ,,Texel 88" van de gebroeders A. en C. Boom, voor een schoonmaak- en teerbeurt. Gis teren ging deze kotter er weer uit om plaats te maken voor een volgende klant, de WR 93. Daarna volgen de TX 50 en TX 27. Het ziet er naar uit dat het dok voorlopig voortdurend bezet zal zijn want van tal van kanten is belangstelling ge bleken. Het dok wordt geëxploi teerd door een nieuwe besloten vennootschap: Hans Boom Dok B.V. Aan alle schepen van het in aanmerking komende doel van de Nederlandse vissersvloot zijn door Boom kaarten gestuurd. Dat er veel animo is, is niet verwonderlijk want het Texelse dok is rechtstreeks vanuit diep water bereikbaar. Sche pen tot 600 ton kunnen worden ontvangen. Om de mensen die er mee moeten werken wegwijs te maken is de heer P. Neven uit Terneuzen 14 dagen op Texel. Op de foto het dok met de rond vaart- en garnalenkotter Texel 88 er Van het terrein van de Burg. De Koninghal in Den Burg werden zondag de nodige vernielingen gemeld. Van twee auto's waren de antennes bescha digd, een klepje van een benzinedop was ontwricht en van een fiets bleken onbekenden het ventiel te hebben ge sloopt. Van het motorschip Spang in de haven van Oudeschild zijn een koperen boordlicht en een kinderfietsje gesto len. De eigenaresse, mevrouw E. uit De Koog, bemerkte dit zondag. Zondag zijn de eerste lepelaars op Texel aangekomen. In de Muij werden twee exemplaren waarge nomen. Dat is vroeger dan gewoon lijk, ongetwijfeld een gevolg van de buitengewoon zachte winter. De nare konsekwentie van dit verblij dende lente bericht is dat de Muij weer voor publiek is gesloten. Al leen in excursieverband bespreken bij het NRCis nog mogelijk. De zachte winter heeft nog een ander opmerkelijk verschijnsel ver oorzaakt: er zijn talrijke jonge konij nen geboren. Volgens de jagers is het een zeker teken dat geen winterkou van betekenis meer is te verwachten '0000-

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1