Groen c2wartsjexeh in het hart TESO-moties door raad aangenomen Nog niet iedereen blij met plannen Jarino Ook VVD voor overheidssteun Tentoonstelling werk Souwtje de Wijn Open dag ..Lichtboei" (jg Bang&Olufeen W2323 oonSmidt Janna Willempje te water gelaten Zuster Rood naar Heiloo-Limmen 93e JAARGANG NR. 9453 VRIJDAG 15 FEBRUAR11980 T E X E LS E^COU RANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, telefoon (02228) 266 en Frits Beutick, Dorpsstraat 27D, De Koog. Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Met de stemmen van J. van Assets P. A. Zegers, D. Schilling, J. Nauta en J. C. Dros tegen, heeft de gemeenteraad dinsdag avond de twee door het Pakt ingediende „Teso-modes" aange nomen. In een van de moties wordt de wenselijkheid uitgespro- kenm dat B en W bij het ministerie van economische zaken protesteren tegen het goedkeuren van de recente tariefsverho gingen. Verhoging van de toch al forse tarieven wordt sociaal onaanvaardbaar geacht en is strijdig met het door de regering gepropageerde matigingsbeleid. De gegeven toestemming moet daarom ongedaan worden gemaakt en voortaan moeten alleen nog trendmatige verhogingen worden geaccepteerd. Ook wordt in de motie de wenselijkheid uitgesproken om een eventuele aanvraag voor opname van de vijfdaagse weekkaar ten in de zomertarieven te weigeren. In de andere motie wordt het college verzocht bij de directie van Teso protest aan te tekenen tegen de verhogingen. In het oorspronkelijke ontwerp van de motie, die in nauwe samen werking met de FNV was opgesteld, stond dat de president-commissaris had beloofd dat de tarieven niet meer dan trendmatig zouden stijgen. Dat punt werd echter geschrapt omdat hierover verschil van mening bestaat en daardoor een onnodige belemmering zou kunnen zijn voor eensgezind optreden in deze. „We willen' er geen nietes welles spelletje van maken", zei fractie-voor zitter Daan Welboren, die de motie indiende en die openbaarde dat zich tussen Pakt en FNV een communicatie stoornis had voorgedaan. De motie was al bij verschillende raadsfracties en bij de Texelse Courant bezorgd, toen nog niet alle Pakt-raadsleden er zich over hadden beraden. Wat de omstre den uitspraak van de president-com missaris van TESO betreft, zei Welboren persoonlijk van mening te zijn dat Kikkert wel degelijk de door de FNV ge citeerde uitspraak heeft gedaan. Burgemeester Engelvaart stelde er ook prijs op te verklaren dat Kikkert gezegd heeft dat TESO alleen nog maar trendmatige verhogingen acceptabel achtte. Ook andere mensen die de betreffende vergade ring hebben bezocht, hebben dat zo begrepen. Dat het aldus niet in de notulen kwam, is een fout. Maar zeer nadrukkelijk verklaarde de heer Engelvaart dat de ambtenaar die deze fout heeft gemaakt daar geen enkele bijzondere (bijlbedoeling mee heeft gehad. „Hij is een integer man, daar steek ik mijn hand voor in het vuur." Er wordt beoogd dit jaar een ten toonstelling te houden van werk van de overleden schilderes Souwtje de Wijn. De expositie van deze Texelse schilderes zal geopend worden tijdens de havenfeesten in Oude- schild. Daarna is hij nog in Den Burg te zien. Van particuliere zijde is belangstel ling getoond voor de uitgave van een boekje over het leven en het werk van deze schilderes. In verband met één en ander werd al eerder een oproep gedaan om hiervoor tijdelijk werk af te staan. Aan deze oproep werd goed gehoor gegeven. Er bestaat echter nog steeds behoefte aan werk van Souwtje de Wijn. Het gaat hier vooral om litho's en etsen. Wie werk van de schilderes in zijn bezit heeft, zich nog niet gemeld heeft en graag wil meewerken aan het tot stand komen van de expositie en het boekje, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met de afdeling cultu rele zaken van het gemeentehuis. (02220-3041, vragen naar mevr. Boots- ma). De aangemelde werken zullen bin nenkort worden gefotografeerd, waarna in een later stadium de selec tie zal plaatsvinden. Zowel voor de expositie als voor het uit te geven boekje. Daan Welboren plaatste nog een persoonlijke kanttekening bij de motie. Hij zei van mening te zijn dat de veer dienst in overheidshanden moet ko men. Hij beschouwde de maatregelen van TESO als stuiptrekkingen en noemde overheidsinvloed of overname door de overheid onvermijdelijk. De on vrede over de tarieven leeft bij brede lagen van de Texelse bevolking en daarom zou de actie door een breed maatschappelijk front moeten worden gesteund. Niet alleen FNV en Pakt maar ook andere organisaties moeten er achter staan. De burgemeester zei dat directie en raad van commissarissen van TESO door de gemeente zullen worden uitge nodigd voor een diepgaand gesprek over de problematiek. Ingrijpend Ate Rienstra van het CDA had er zich aan gestoord dat het steeds het Pakt is dat de TESO tarievenproblema- tiek aan de orde stelt. Hij had liever gezien dat het in overleg met de ove rige fracties was gebeurd. Hij vond de moties vrij ingrijpend, want als er gevolg aan wordt gegeven zal TESO spoedig in de rode cijfers zitten. Dan houdt TESO op te bestaan. Als het bedrijf wil voortbestaan in zijn huidige onafhankelijke positie zullen telkens méér dan trendmatige tariefsverhogin gen nodig zijn. Rienstra zei een zelf standig TESO op prijs te stellen, maar niet tot elke prijs. Het mag geen 7200,— per jaar per gezin kosten. Rienstra wilde niet dat TESO een over heidsbedrijf wordt, maar vond een bepaalde overheidssteun en dus over heidsbemoeienis wél aanvaardbaar. In plaats van de motie had hij liever gezien dat het college het probleem aan de orde had gesteld. Zot VetTassend was het standpunt van N. C. Barendregt van de WD. Hij vond het op zichzelf respectabel en logisch dat TESO, net als elk ander bedrijf, tracht zijn continuïteit te waarborgen en daar zijn tarieven op afstemt Maar als consument en als Texelaar keek hij anders tegen TESO aan en verlangde hij aanvaardbare tarieven. Het is tegenwoordig dood normaal dat de tarieven van ver voersondernemingen door overheidssubsidie aanvaardbaar worden gehouden en het is zot dat dit bij TESO niet gebedrt omdat de overheid TESO als een particulier bedrijf beschouwt en niet als een openbaar nutsbedrijf. Barendregt zei dat hij het spijtig vond voor TESO, omdat dit een uitstekend geleid bedrijf is, maar dat hij toch de beide Pakt-moties zou steunen. Daan Schilling van Texels Belang liet een heel ander geluid horen. Hij zei dat je wel gratis overtocht voor alle Texe laars kunt eisen om daarmee goed koop politiek succes te behalen. Hij vond dat TESO niets onrechtmatigs doet en met goedkeuring van de over heid zijn tarieven heeft vastgesteld. Er was volgens hem geen reden om het beleid van TESO in deze aan te vallen. De heer J. C. Dros (tevens com missaris van TESO) kwam nog even terug op de omstreden uitlating van de president-commissaris in de ver gadering met o.m. de kamerleden. Hij achtte de weergave in het ver slag (waarin de uitlating van Kikkert niet voorkomt) wel rechtsgeldig, want in een volgende vergadering zijn deze notulen goedgekeurd. Mensen van Pakt en WD waren op die bijeenkomst echter niet aanwezig. Wethouder Blanken bracht hulde aan de FNV voor de hardnekkige actie die zij heeft gevoerd voor lagere tarieven. Hij vond het niet meer dan logisch dat de gemeenteraad zich hier achter zou scharen. Want het gaat om een al gemeen belang voor Texel: betaalbare tarieven. De jongste verhogingen kan men niet over zijn kant laten gaan. (Lees verder op pagina 3) Zaterdag a.s. houdt de zieken omroep De Lichtboei weer een open dag, wat inhoudt dat van 's morgens 10.00 uur tot 's middags 6.00 uur programma's worden uitgezonden vanuit de verschil lende bejaardenhuizen en com plexen bejaardenwoningen en vanuit de studio in de Openbare Bibliotheek aan de Drijverstraat. Medewerking wordt o.a. ver leend door de Boerenkapel, Jan- nie Craanen, het bejaardenkoor, enz. -*» De studio is de hele dag voor het publiek geopend. Men kan dus vrij in- en uitlopen en ter plaatse een verzoekplaat aanvragen voor een bejaarde. Ook kan men zich als donateur opgeven en daardoor het werk van de omroep steunen, dat belangeloos door veel medewerkers en medewerksters wordt gedaan. Onderhoud en aanschaf van apparatuur kost namelijk veel geld en ook de kosten van de PTT zijn hoog. Niet alle raadsleden zijn enthousiast over de plannen van de bouw- en exploitatie maatschappij Jarino voor de stichting van een winkel- en woonhuizencomplex aan Gasthuisstraat en Hogerstraat. Het voorbereidingsbesluit waardoor met toepassing van artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening aan het plan kan worden meegewerkt, werd in de raadsvergadering van dinsdagavond echter toch met algemene stemmen genomen. B. en W. zijn van mening dat het plan kwaliteitsverbetering inhoudt voor het centrum van Den Burg en dat het helemaal past in het beleid. Gelein Jansen van het CDA twijfelde er aan of werkelijk van kwaliteitsverbetering spra ke is. J. C. Dros vreesde dat de combinatie woningen-winkels tot pro blemen zou leiden, zoals ook met het Dynamogebouw in De Koog is gebeurd. Hij vroeg zich verder af waarom het parkeerterrein aan de Vogelenzang ook in het gebied van het voorbereidingsbe sluit valt. Daar gebeurt toch niets mee? Dros uitte er verder zijn onbehagen over dat de architecten maar doorgaan met dergelijke plannen terwijl de verant woordelijke raadsleden van niets weten. Zo had hij vernomen dat de plannen aan Hogerstraat en Gasthuisstraat nauw samenhangen met het voornemen van de gemeente om het pand van Maas supermarkt te kopen en dit door wonin gen te vervangen. Maar de commissie ruimtelijke ordening heeft daarover tot dusver niets gehoord. Daan Welboren van het Pakt vreesde dat het Jarinoplan tot een ongewenste schaalvergroting zou leiden. Hij onder schreef verder het bezwaar dat W. Helder in de commissie ruimtelijke orde ning naar voren had gebracht: het zou niet een projectontwikkelaar moeten zijn die dergelijke plannen maakt en daar voor de gemeente te hulp roept. An dersom is beter: de gemeente moet mogelijkheden bieden, waarvan parti culieren dan gebruik kunnen maken. Nu ontstaat een dwangmatige situatie. De burgemeester waarschuwde tegen voorbarige oordelen. Er is thans sprake van een schetsplan dat nog moet worden uitgewerkt. Er was in ieder geval geen reden om van het voorberei dingsbesluit af te zien. Door dat besluit te nemen wordt de situatie ter plaatse bevroren en zijn er dus geen ongewen ste ontwikkelingen mogelijk. Juist door deze aanpak houdt de gemeente greep op het geheel, want in nauw overleg kan worden bepaald wat wel en niet zal worden toegestaan. Dat het parkeerter rein ook in het voorberiedingsbesluit is betrokken, is bij wijze van voorzorg. Bij het uitwerken van het plan zou een stukje van het parkeerterrein nodig kunnen zijn. Dat Jarino en de architect zo voort varend bezig zijn is geen misdaad in Nederland. Van de gemeente kan een dergelijke aanpak niet worden ver wacht. De burgemeester bevestigde dat de gemeente op ambtelijk niveau bezig is met inrichtingsplannen voor de West straat en het terrein rond de R.K. kerk. Zodra het mogelijk is zal de commissie ruimtelijke ordening op de hoogte wor den gesteld. Rode zee Een ander voorbereidingsbesluit dat de raad nam, maakt het mogelijk dat op het terrein van de voormalige vuilstort plaats Rode Zee een centrale gasopslag wordt gemaakt. Enkele bestaande gas opslag- en vulstations die niet aan de hinderwetbepalingen voldoen, kunnen daarheen. Weliswaar is voor dit terrein ook een hinderwetvergunning nodig, maar deze zal vrijwel zeker worden ingewilligd omdat zich op korte afstand van het terrein geen woonhuizen bevin den. Cor Ellen van het Pakt had bedenkin gen tegen dit plan. Gezien de opmars van het aardgas op Texel, verwachtte hij dat er straks niet zoveel ondernemers meer geïnteresseerd zullen zijn in vesti ging op de Rode Zee. Bovendien vrees de hij schade aan het landschap. Om het de bevoorradende gasauto's mogelijk te maken te draaien e.d. zullen bepaalde verkeersvoorzieningen nodig zijn. Hij gaf in overweging naar een andere plek uit te kijken. Totale centralisatie van de Texelse gasopslag is bij voorbaat onmo gelijk want in Oudeschild is een onder nemer die een aanvraag heeft gedaan voor een gasopslagplaats die in het dorp zelf moet komen omdat het gas direct bij de hand moet zijn. Dat laatste bevestigde de heer Engelvaart. Het gaat om de firma Witvliet die een opslag plaats voor grote gascylinders direct bij de hand moet hebben omdat het wisse len van de cylinders (voor bedrijfsdoel einden) op onverwachte en onregelma- tie tijden direct moet kunnen gebeuren. Aan een niet permanent bemande op slagplaats op de Rode Zee heeft Witvliet niets. B. en W. hebben daar begrip voor en proberen het zo te regelen dat de gasopslag te Oudeschild wordt onder gebracht bij de Visserijcoöperatie. Vliegveldrestaurant Er werden nog meer voorbereidings- besluiten genomen. Onder andere om verandering en vergroting mogelijk te Zaterdagochtend is op de scheepswerf Bijholt te Foxhol in Groningen het casco te water gela ten van de TX 5 „Janna Willempje" van de heer A. Ellen uit Oosterend. Het schip zal worden afgebouwd op de werf Hoekman te Urk. De TX 5 is 36.25 meter lang, 8 meter breed en heeft een holte van 4.40 meter. De kotter wordt uitgerust met een Stork Werkspoor motor van 1.500 pk. De foto vereeuwigde het mo ment dat de kotter onder grote belangstelling van de dwarshelling in het water plonst. maken van het restaurant-café-dienst woning op het vliegveld, op initiatief van de N.V. Luchtvaartterrein Texel. Het gaat om aanpassing aan wettelijke voorschriften en uitbreiding van de keuken, bijkeuken en magazijn met 90 mJ. Brandweer De gemeente Bloemendaal heeft eind vorig jaar een motie aangenomen waar in zorg wordt uitgesproken over het voortbestaan van de vrijwillige brand weer, als consequentie van het organi seren van de brandweer op provinciaal niveau. Het opleggen van taken vanuit een onbekend ambtelijk provinciaal bu reau veroorzaakt een klimaat waarin de vrijwilligers zich niet meer zullen thuis- voelen. Dat leidt tot meer kosten en minder betrokenheid en kwaliteit. In Nederland bestaat 80% van de brand weer uit vrijwilligers, totaal ruim 20.000 man. De motie was naar Texel gestuurd met een verzoek om adhesiebetuiging. B. en W. hadden geadviseerd de motie voor kennisgeving aan te nemen, maar daar was mevrouw Huitema-Vos van het CDA het niet mee eens. Ze was het er van harte mee eens dat de brandweer niet 'geprovincialiseerd' mag worden. Vooral in de Texelse situatie leidt dat minder goede kwaliteit, met name op hs? gebied van de communicatie. De Texel- brandweer werkt thans uitstekend en dat moet zo blijven. Daan Schilling van Texels Belang vond dat ook, maar hij drukte zich krachtiger uit: onderbrengen van de Texelse brandweer bij een regionaal orgaan noemde hij een 'recht streekse ramp'. Hij vond de inzet van de Texelse brandweer formidabel. Bij ver anderingen kan de betrokkenheid alleen maar minder worden. Burgemeester Engelvaart onderschreef dat, maar vond het hechten van adhesie aan de motie niet zinvol. De Vereniging van Neder landse Gemeenten heeft een eventuele provinciale brandweer met kracht van de hand gewezen en dat lijkt vooralsnog voldoende. Schilling vond een apart geluid van Texel toch wel goed. „Baat het niet, het schaadt ook niet". De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel heeft dinsdag avond in „De Schakel" afscheid geno men van zuster G. Rood. Zij heeft per 1 maart een functie aanvaard bij gezins verzorging in Heiloo-Limmen na 11 jaar tot algemene tevredenheid op Texel werkzaam te zijn geweest. De eerste twee jaar stond zij in dienst van de Katholieke organisatie totdat deze na de fusie overging in de huidige algemene stichting. Op de bijeenkomst (die op verzoek van zuster Rood in besloten sfeer werd gehouden) sprak onder meer voorzitter J. de Beurs van de stichting. Hij bekrachtigde zijn dankwoorden door als afscheid een Texelse aquarel van Lenie van 't Noordende te overhandigen. Ook werd het woord gevoerd door mevrouw Joustra (namens de collega's). Zij schonk een verrekijker. Andere ge schenken die werden overhandigd wa ren een plantenpers, een foto van de Eierlandse vuurtoren, een platenbon en bloemen. In de door het vertrek van zuster Rood ontstane vacature zal spoedig worden voorzien. Het bestuur had keus uit 16 sollicitanten waaronder enkele van Texel. De keus zal waarschijnlijk op een overkantse sollicitant vallen in ver band met de opleidingseisen die van hogerhand worden gesteld. 13* 3jaar garantie Geautoriseerd B&Odealer: Jan Brouwer Koetebuurt 2 - Oosterend Tel. 02223-429/448 TAXI- EN TROUW AUTO VERHUUR Wilhelm inalaan 4-6 den Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1