Veel plannen voor dit jaar Vrijwilligers MZW gaan fietsen opknappen Gasbedrijf is slordig bij prijsopgaven GELEIN JANSEN IN RONDVRAAG RAAD: Regio-uitzending te beluisteren via FM „INTERLUDE" IN SCHOLERIE Geen spreekuur maatsch. werk Ander schip voor gebroeders De Vries Vergadering over dependance Jellinek-kliniek Aanrijding Boerderijentocht op 20 februari PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980 Het Mensen Zonder Werk project wil dit jaar veel doen om zijn activiteiten voor meer mensen toegankelijk te maken. Tot dusver was de betrokkenheid van de werklozen op Texel bij het MZW-project gering. Cursussen die waren georganiseerd konden bij gebrek aan interesse niet doorgaan. Tegelijkertijd zat men bij het project met grote onzekerheid of er wel of niet een professionele kracht zou komen in het kader van het scheppen van de Tijdelijk Arbeidsplaatsen (TAP)-regeling. In september kwam die professionele kracht in de figuur van Kees de Noort en het ziet er naar uit dat er op korte termijn een tweede TAP-kracht bij zal komen. De moeilijkheden tussen de Welzijnsstichting en het MZW-project over de taakomschrijving van de nieuwe kracht zijn opgelost. Het werkplan 1980 van het MZW-pro ject werd bewust vaag gehouden omdat men, ten tijde van het opstellen van dit werkplan nog niet zeker wist of de TAP- kracht wel zou komen. Uit een gesprek dat we hadden met projectleider Kees de Noort en vrijwilliger Johan Hooger- heide blijkt dat men bij het MZW-project wel degelijk concrete plannen heeft om de werklozen op Texel in actie te brengen. Werkbriefjes De matige betrokkenheid bleek vorig jaar vooral uit de bijeenkomsten die op maandagochtend gehouden werden. Na het inleveren van het werkbriefje aan het GAK, zou iedere werkloze naar de MZW-behuizing kunnen komen om wat bij te praten en gegevens uit te wisselen. In de praktijk bleek de animo om op maandagochtend bijeen te ko men echter minimaal te zijn. Naar de mening van projectleider Kees de Noort zou dit verbeterd kunnen worden door mogelijk te maken dat die werkbriefjes in de MZW-vestiging kunnen worden ingeleverd. Als de verbouwingswerk zaamheden in de oude Ulo klaar zijn, gaat het MZW-project zich daar vesti gen. Na het inleveren van de werkbrief jes bij de oude Ulo zou men dus bij het MZW moeten unnen bijpraten. Bezig blijven Zowel door De Noort als Hoogerheide wordt het belang onderkend van het bezig blijven voor werklozen. Hooger heide vertelt het zelf meegemaakt te hebben dat hij een half jaar lang helemaal niets om handen had. Wan neer je dan weer aan een bepaalde regelmaat moet wennen is dat extra moeilijk. Los gezien van het feit, dat het bij een sollicitatie een betere indruk maakt, wanneer je aan kunt tonen met 'iets' bezig te zijn geweest. In dat licht moeten de hobbywerkplaats en de vrij- willigerscentrale worden gezien die het MZW-project wil opzetten. Het is de bedoeling dat voor de vrijwilligerscen- trale veel mensen zich aanmelden. Ze kunen zelf aangeven op wat voor tijden ze beschikbaar zijn. Dat mag één middag wezen, maar het kunnen ook meerdere dagen zijn. Voor de tijd waarvoor ze zich hebben opgegeven wordt gepoogd iets voor ze te vinden. De Noort wijst er op dat het werk dat door de vrijwilligerscentrale gedaan wordt wel aan bepaalde eisen zal moeten voldoen. Het is niet zo dat instellingen of particulieren een beroep op de centrale kunnen doen, als het te verrichten werk net zo goed door bestaande bedrijven kan worden ge daan. De vrijwilligerscentrale zou door het feit dat ze gratis kan werken makkelijk een bedreiging voor het be drijfsleven kunnen worden. Dat is uit drukkelijk niet de bedoeling, want zou den bestaande bedrijven minder op drachten krijgen door de concurrentie van de vrijwilligerscentrale, dan zou hierdoor de werkloosheid kunnen toe nemen. En dat is iets dat de mensen van het MZW-project natuurlijk niet willen. Maar ook ondergeschikt en 'dom' werk zal door de vrijwilligers niet worden gedaan. De Noort: ,,Als de gemeente iemand nodig heeft om de ijsbaan te bewaken, dan komt daar geen vrijwilli ger. Dat soort werk doen we niet". De experimentele regionale radio-uit zending van zaterdag a.s. (van 9.15 tot 10.00 uur) zal op Texel zijn te beluisteren via de FM-band (94,3 Mhz). In de uitzending zal ook aandacht aan Texelse aangelegenheden worden besteed. Het programma omvat de volgende onderdelen: huisvestingsbeleid, vuilver werking in de noordkop en Texel, 200 jaar haven Oudeschild, de honderdste kilometer fietspad op Texel, het conflict tussen het Texelse zaalvoetbal en de KNVB, ouders op herhaling in Zijpe, opvang Vietnamezen in Schagen, weersvoorspelling, actualiteiten uit de noordkop. Verder is het de bedoeling dat gedeelten uit het programma van „De Lichtboei", die tegelijkertijd zijn open dag heeft, zullen worden overge nomen. De vraag dringt zich op, wat de vrijwilligerscentrale dan wél gaat doen. Volgens De Noort moeten de taken van de vrijwilligerscentrale vooral worden gezocht in de sociaal-medische sector. Wanneer een bejaarde geen geld heeft om zijn keuken te laten witten, staan de vrijwilligers klaar om dat te doen. De eis van geen geld hebben wordt gesteld om te voorkomen dat de vrijwilligers het commerciële bedrijfsleven in de wielen rijden. Een voorbeeld van niet-commer- ciële vrijwilligersactiviteiten. is ook de kindermiddag die door leden van het MZW-project iedere woensdag wordt gehouden. Die kindermiddag loopt be hoorlijk met een belangstelling van rond de vijfentwintig kinderen per middag. Vermeldenswaard is, dat één van de werkloze kleuterleidsters een baan in haar vak kon krijgen, mede door het feit dat ze iedere woensdagmiddag met kinderen had gewerkt. Wat betreft de hobbywerkplaats val len ook al enkele concrete geluiden te beluisteren. Door een tv-programma werden de leiders van het MZW-project er op geattendeerd dat de politie altijd fietsen 'overheeft'. Dat zijn fietsen die ooit eens gestolen of achtergelaten zijn en die daarna nooit meer door de eigenaar zijn opgehaald. Het is de bedoeling dat deze fietsen door de MZW-ers worden opgeknapt en daarna verkocht. De enige moeilijkheid die bestond, was de ruimte om dit uit te kunnen voeren. Wat dat aangaat lijken Liefhebbers van rustige en beschou wende folk muziek doen er goed aan volgende week vrijdag en zaterdag naar de Scholerie in Zuid-Eierland te gaan. In de 'school' van Niek Welboren speelt dan de groep „Interlude". „Interlude" bestaat uit Jack Beneker, een 33-jarige onderwijzer uit Den Helder en het echtpaar Tineke (33! en John (31) Greeuw uit Nieuwe Niedorp, in het dagelijks leven respectievelijk onderwij zeres en maatschappelijk werker. De muziek die door deze groep wordt gebracht wordt door hen zelf omschre ven als contemporary folk. Het is mu ziek die te vergelijken is met de produc ties van Ralph Mc Tell en The Weavers. Er komen geen fiddlers in voor en ook geen rampestampers. Vorig jaar kwam de groep in het nieuws door in eigen beheer een lang speelplaat uit te geven. Dit was bewust gedaan om geen invloed te hoeven te ondervinden van een producer van een platenmaatschappij. De folk-music die door de groep wordt gespeeld is geïn spireerd op Schotse muziek. Dit komt ook naar voren in het zingen van enkele liederen in verschillende Schotse dialecten. gesprekken met het Agrarisch Museum in De Waai vruchtbaar te zijn. De werklozen mogen een ruimte in het museum gebruiken om de fietsen op te knappen, als ze tegelijk enige wagens van het museum onder handen willen nemen. Wat er met het geld voor de fietsen gebeurt is nog niet zeker. Er bestaat een grote kans dat dit ten goede komt aan het stichten van een hobby werkplaats voor werklozen. Een werk plaats dus waar men zelf aan zijn auto, fiets of brommer kan knutselen, of andere vormen van handvaardigheid kan bedrijven. Aanstaande maandag wordt om twee uur 's middags in het Wagenmuseum in De Waal begonnen. Mensen die willen helpen kunnen naar De Waal toegaan, maar ze mogen zich ook eerst opgeven bij „De Schakel". Er zijn in totaal 35 fietsen die moeten worden opgeknapt. Schoolverlaters Verder gaat dit jaar het schoolverla tersproject van start. Met de LTS en de RSG zijn de data afgesproken waarop de MZW-ers op de scholen zullen komen om met de schoolverlaters te praten. Er zal een film worden vertoond die vorig jaar door de MZW-mensen werd gemaakt die gaat over 'zwart' of 'wit' werken. Aanvankelijk wilden de MZW-ers de scholieren een soort op dracht geven voor de zomermaanden. Die opdracht bestond er uit dat de scholieren met vakantiebaantjes eens moeten bekijken of ze nu zwart of wit aan het werk zijn. De begeleidingscom missie van het MZW-project vond dat echter wat te ver gaan. In ieder geval zal binnen het schoolverlatersproject met de scholieren worden gepraat over rechten en plichten binnen het werk, partiële leerplicht en nog zo het één en ander dat de toekomstige werknemer moet weten. Cursussen Ondanks de matige ervaringen in het vorige jaar, zullen dit jaar ook weer cur sussen worden gegeven. De Noort en Hoogerheide wijzen er op dat de cur sussen Engels en fotografie succesvol geweest zijn. Ze zullen nu professioneler worden opgezet. Er worden organisaties aangeschreven waarvan men denkt dat ze cursussen organiseren die voor de werklozen interessant zijn. De Noort en Hoogerheide vinden die cursussen niet alleen belangrijk omdat daarin bepaalde vaardigheden worden aangeleerd, maar ook omdat die cursussen in de praktijk vaak als een soort ontmoetingsbijeen komst fungeren. Sociaal contact is voor de op dat punt vaak geïsoleerde werk loze erg belangrijk. Het organiseren van cursussen, het opzetten van een vrijwilligerscentrale, het creëeren van een hobbyruimte, de braatochtend op maandag na het inle veren van de werkbriefjes, het school verlatersproject, het zijn allemaal zaken die het MZW-project dit jaar hoopt waar te maken. Maatschappelijk werker Frank van Lare houdt maandag 18 en dinsdag 19 februari geen spreekuur. De gebroeders A. en J. de Vries uit Oudeschild beschikken sinds maandag over een andere kotter. Het is de voormalige HA 54 die nu is omgedoopt in TX 41 „Broedertrouw". Het vorige schip van de gebroeders De Vries is verkocht aan C. de Kater in Den Helder en draagt nu het nummer HD 45. De nieuwe kotter van De Vries is 19 meter lang en 4.80 meter breed. Er staat een 240 pk Scania motor in (de oude TX 41 was met een 170 pk motor uitgerust). Het schip is gebouwd in 1963 en werd onlangs totaal gerenov eerd. Dinsdag is de kotter voor inspectie in het dok van Boom geweest en het is de bedoeling er maandag of dinsdag a.s. mee te gaan vissen op de Noordzee. Voorlopig wordt op rondvis en tong gevist, maar de kotter is ook voor de garnalenvisserij uitgerust en getracht zal worden voor het gebruik als zodanig een vergunning te krijgen. Vandaag (heden) wordt een gecom bineerde vergadering van het Dagelijks Bestuur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid en de Commissie van Advies en Bijstand voor de Zieken huisvoorzieningen gehouden, waarin onder meer wordt gesproken over de Texelse dependance van de Jellinek kliniek. Tijdens deze vergadering, die gehouden wordt in het gebouw van de Provinciale Planologische Dienst in Haarlem, zal worden voorgesteld de dependance op Texel ten behoeve van acht mannelijke en vrouwelijke alcoho listen in de vorm van een experiment te continueren. Na een bepaalde periode moet dan een evaluatie plaatsvinden. Is de uitkomst daarvan gunstig, dan zou een definitieve erkenning kunnen worden overwogen. Zoals bekend verzocht het bestuur van de Stichting Jellinek Kliniek te Amsterdam de Staatssecretaris van Volksgezondheid op 9 oktober om af gifte van een verklaring voor de uitbrei ding van de dependance. De depen dance op Texel kan de doorstroming binnen de overbelaste Amsterdamse kliniek bevorderen en betekent verder een differentiatie van de hulpverle ningsmogelijkheden binnen het Jellinek- centrum. Dinsdag vond op de Hollewal in Den Burg een aanrijding plaats tussen een winkelwagen en een uit Frankrijk af komstige auto. De winkelwagen van de heer W. stond stil langs de kant van de weg, toen de auto van J. M. S. uit Orléans ertegenaan botste. Hierdoor werd de spiegel van de winkelwagen beschadigd. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Texel houdt woensdag 20 februari weer een boerderijentocht. Deze voert langs zeven bedrijven die allen een of andere vorm van nieuwbouw hebben uitgevoerd en daardoor interessant kun nen zijn voor collega's en andere be langstellenden. De tocht begint om 10.30 uur op het bedrijf van M. J. Bakker te Den Hoorn (Amaliaweg 4). Daarna volgen: 11.00uur: H. J. Bakker, Hoornderweg32, 11.30 uur: J. J. Hin, Hoornderweg 7, 12.00 uur: G. Bakker, Spangerweg 21 13.30 uur: Fa. J. Hin en Zns., Nesweg 4, 14.15 uur: S. Vlaming, Zwinweg 3, 15.00 uur: J. Dijkshoorn, Stuifweg 70. Wie aan een van de bedrijven een bezoek brent, wordt verzocht de auto rechts van de weg te parkeren, zodat het overige verkeer normaal kan door gaan. Gelein Jansen van het CDA heeft het college van B. en W. verzocht na te gaan of de prijsopgaven, die het Gasbedrijf Texel maakt voor aansluitingen in het buitengebied, wel deugen. In de rondvraag van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering zei hij er zelf geen beste indruk van te hebben. Als voorbeeld noemde hij Ongeren en omge ving waar het Gasbedrijf kort na elkaar met verschillende prijsopgaven is gekomen. Jansen meende dat de aanleg in ieder geval goedkoper kan en wilde dat B. en W. hun invloed zouden aanwenden om dat te bereiken. gemeente gegeven garantie van het aantal aansluitingen op Texel. Overi gens moet niet worden vergeten dat het Gasbedrijf een particulier bedrijf is waar de gemeente geen formele greep op heeft, hoewel het bedrijf een openbare nutsvoorziening behartigt. Mevrouw Huitema-Vos van het CDA had een vraag over een andere nuts voorziening. Zij had vernomen dat de rioolpersleiding die van het Prins Hen drikhotel naar de rioolzuiveringsinstalla tie loopt, door de gemeente is overge nomen en wilde weten of de bewoners van de Schorrenweg en de Zwinweg daarop ook kunnen worden aangeslo ten. Wethouder Van der Kooi beloofde dat te zullen uitzoeken. Werkgelegenheid Op een vraag van Jansen zei wethou der Nauta dat spoedig nieuws kan worden verwacht van het 'werkgelegen- heidsfront', waarmee hij doelde op de onderzoekingen waarmee de commissie werkgelegenheid bezig is. Gebleken is dat optimisme ten aanzien van bepaalde activiteiten gerechtvaardigd is. Zeer spoedig zullen B. en W. iets bekend maken over de bevindingen inzake Het Gasbedrijf had de bewoners van Ongeren, die allemaal willen aansluiten en waarvoor een 590 meter lange aftakking aan de transportleiding zou moeten worden gemaakt, aanvankelijk meegedeeld dat dit totaal 718.000,— zou kosten. Later zakte de prijs echter tot 712.000, In een ander geval had zich het omgekeerde voorgedaan. De prijs steeg van 720,— tot 740,— per meter leiding. Jansen had de indruk dat het goedkoper kan. Ongeren zou voor ten hoogste 710.000,— aangesloten kunnen worden waarbij hij uitging van een materiaalprijs van 78,— per meter voor de 63 mm tyleenleiding. De tege moetkoming die het Gasbedrijf geeft aan mensen die zelf de sleuf graven voor de leiding (74,50 per meter) vond hij veel te laag. Geen argwaan Wethouder J. Nauta beloofde een onderzoek in te stellen maar deelde de argwaan van Jansen niet. Hij zei tot dusver geen slechte indruk van de handel en wandel van het Gasbedrijf te hebben gekregen, in tegendeel. Het bedrijf heeft zich met name soepel opgesteld terzake van de door de schapenkaas- en lamsvleesproductie. viskweek en mosselcultuur. Ate Rienstra van het CDA zei te hopen dat Texel zich niet onbetuigd zal laten bij de viering van de 31e april, als prinses Beatrix haar moeder als koningin opvolgt. Met name voor de kleuter- en basisscholen zal geld beschikbaar moe ten worden gesteld voor de viering. Burgemeester Engelvaart zei er niet aan te twijfelen dat het een en ander zal gebeuren. Gebruikelijk is dat de gelijke zaken vanuit Den Haag worden aange kaart, waarna de Welzijnsstichting voor verdere behartiging zorgt. Rechtsongelijkheid? Jan van Asselt van Texels Belang had geconstateerd dat op de recreatieterrei nen bij de Grensweg caravans zijn geplaatst zondat dat het voor dit gebied in de maak zijnde bestemmingsplan is goedgekeurd en zonder dat er een procedure is gevoerd. Zelfs de commis sie ruimtelijke ordening of de commissie voor natuurbehoud en recreatie is niet ingelicht. Hij achtte deze makkelijke gang van zaken in schrille tegenstelling met de weerstanden die ontstaan als agrariërs in het buitengebied met toe passing van artikel 19 een schuur willen bouwen. Wethouder Nauta vond dat de verge lijking nergens op sloeg. In het Grens- weggebied gaat het om plaatsing van kampeermiddelen waarvoor geen bouw vergunning of procedure nodig is. Het is waar dat het bestemmingsplan voor deze omgeving nog niet klaar is, maar de discussie hierover loopt al een jaar of twaalf en het is onvermijdelijk dat in een bepaald stadium toezeggingen werden gedaan die gehonoreerd moesten wor den. Juist om de zaken hier zo vlot mogelijk te kunnen regelen is voor deze omgeving een apart bestemmingsplan gemaakt; het heeft dus niets te maken met het plan buitengebied. Mededelin gen over dit beleid zullen nog in de gemeenteraad worden gedaan. Van Asselt was echter niet tevreden. Hij vond het voldongen feiten en sugge reerde zelfs dat Nauta de commissie voor natuurbehoud en recreatie (die al geruime tijd niet meer bijeen is geweest) bewust wil laten indommelen. ,,U wilt ons niet inlichten". Nauta wees deze beschuldiging boos van de hand. Van Asselt was er ook tegenstander van dat Uitwaterende Sluizen het ef fluent van de rioolzuiveringsinstallatie Everstekoog laat uitmonden op de pol dersloot, voordat de procedure die hierover gaande is, is afgerond. Illegale bouw? Irritatie wekte het raadslid met zijn mededeling dat de garage van de woning „De Skuul" van oud-burge meester Sprenger zonder vergunning is omgebouwd tot een wooneenheid. Van Asselt zei dat burgemeester Sprenger destijds „een grote rel" heeft geschopt rond een garage die illegaal tot zomer verblijf was verbouwd. Onverbiddelijk werd destijds bepaald dat tot sloop moest worden overgegaan, zodat het wel te denken geeft als zich nu soort gelijke illegale bouwactiviteit in de wo ning van de oud-burgemeester voor doet. Burgemeester Engelvaart veron derstelde dat de gasten van het Jellinek- centrum die in „De Skuul" verblijven in de garage aan het knutselen zijn en geloofde niet dat er wat laakbaars was gebeurd. Toch beloofde hij een onder zoek in te stellen om de twijfel uit te sluiten. De heer J. C. Dros had geconstateerd dat de mensen die zijn geabonneerd op de raadstukken, deze papieren dagen later ontvangen dan de gemeenteraads leden zelf. Dat bemoeilijkt het contact tussen raadslid en achterban. Dros vond daarom dat deze stukken direct zouden moeten worden bezorgd. De burge meester legde uit dat de raadstukken niet allemaal tegelijkertijd beschikbaar komen, doch meestal in twee of drie porties na elkaar. Het telkens opnieuw versturen van de stukken naar alle geabonneerden zou daarom omslachtig en kostbaar worden. Daarom gebeurt dat alleen met de stukken die voor de raad bestemd zijn; de andere geabon neerden krijgen het totale pakket in één keer en dat is dus later. Het drukken en verspreiden van de raadstukken is een omvangrijk karwei. Bij deze raadsverga dering ging het om totaal 21.000 vel papier. Pontweg Er zijn verschillende rapporten uitge bracht over verkeersmaatregelen op de Pontweg. Die maatregelen zullen nood zakelijk zijn als de nieuwe TESO-boot gaat varen. J. C. Dros vreesde dat de maatregelen niet op tijd zullen worden getroffen. Over een paar maanden komt de „Molengat" in de vaart en Dros vond dat alvast begonnen moest wor den met het overbrengen van de ver keerslichten op het kruispunt Schilder- end-Emmalaan (waar ze zinloos zijn) naar het kruispunt Akenbuurt-Pontweg. Wethouder Van der Kooi zei dat spoedig beslissingen over de verkeersmaatrege len zullen worden genomen. Volgende week staat het vraagstuk op de agenda van de B. en W.-vergadering. Cor Ellen van het Pakt had nog een suggestie voor een aanvullend werk project. Hij had geconstateerd dat het fietspad van de Rozendijk over een grote lengte onder water stond. „Ik waande mij als Noachl". Hij meende dat het verhelpen van dit ongerief een werklozentaak zou kunnen zijn. Wet houder Van der Kooi beloofde aandacht voor het probleem. Henk Beumkes tenslotte uitte zijn voldoening over het rapport over de herstructurering van de kustwacht. Daaruit bleek dat de kustwacht in stand blijft. Er gaan dus geen arbeidsplaatsen verloren en de veiligheid van de scheep vaart is er ook mee gediend.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2