Voor het weekend Wetenswaardigheden over de Texelse bollenteelt Vandaag open dag bij Freek H Suikeroom Geen thema-avonden over jeugdboeken ..Wij hebben geen last" Zuigelingenbureau van 16 en 17 februari 1980 Artsen Kerkdiensten Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen „WAT IK ZEGGEN WOU.." Cursusnieuws Israël-avond voor Plattelandsvrouwen PAGINA 7 Wegens onvoldoende belangstelling op de eerste thema-avond over jeugd boeken, heeft Joke de Vlas besloten de avonden van 18 februari en 18 maart te laten vervallen. Wel zullen er af en toe lezingen gehouden worden op ouder avonden, zodat eventuele belangstellen den daar terecht kunnen. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga vakantie Dokter Waverijn woensdag 20 februari om 13.30 uur. Uitsluitend voor spoedgevallen Zondag 17 februari 1980 Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter L Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, tel. (02223) 234. Dokter Siebinga afwezig tot 26 februari. Ambulance On geval van onge lukken met betekenend lichane- lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman kerkvoogdijcollecte De Cocksdorp 10 uur ds. Wolthaus Bevestiging ambtsdragers Na afloop koffiedrinken. Collecte kerkvoogdij. Den Hoorn 10 uur kand. P. Pranger De Koog 11 uurds. Hoekstra viering avondmaal collecte werelddiakonaat De Waal 9.30 uur ds. Hoekstra Oosterend 9.30 uur ds. v.d. Graaf Oudeschild 11.00 uur ds. v.d. Graaf collecte onderhoudsfonds GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. H. J. Douwes uit Bennekom 19.00 uur ds. De Boer Oosterend 10.00 uur ds. De Boer 17.00 uur ds. H. J. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Woensdag 20 februari: Oosterend 19.00 uur ds. A. B. v.d. Heiden uit Enkhuizen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Gezinsdienst Uitzending De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Bosveld uit Leiden Kinderoppas aanwezig. Woensdagavond uitzending via ,,De Lichtboei" ROOM-KATHOUEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur v Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Rode Kruis-gebouw Jonkerstraat, Den Burg Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Donderdags: 19.30 uur Bediening School. 20.30 uur Dienst Vergadering. Het broeien van bollen in de kassen is geen goedkope aangelegenheid. De olieprijs stijgt en het is dan ook daarom dat Halsema de binnenkant van zijn kassen met plastic heeft bespannen. Het is niet zo'n fraai gezicht, maar het levert een derde energiebesparing op. Normaal betaalt iemand die een bosje narcissen koopt drie cent voor de stookkosten. Wil men echter het hele jaar de beschikking hebben over bloemen, dan zijn oliegestookte kassen onontbeerlijk. Via wisselingen in de temperatuur kunnen bollen veel eerder tot bloeien worden gebracht dan normaal. De bezoekers van de open dag zullen dit met eigen ogen kunnen aanschouwen. De knoppen van de nar cissen stonden woensdag op barsten. Vrijdag zullen ze open zijn. BRCVEN VBN LEZERS - BUTEN VERAMTWOOKKUKMeO OC «OUtTE Aangaande het ingezonden stuk met bovenvermeld opschrift, heb ik het volgende op te merken. Dit stuk is gepubliceerd zonder mij in te lichten over de inhoud en ik wist ook niet dat mijn naam er onder gezet zou worden. E. de Porto, De Koog VRIJDAG 15 FEBRUARI 1980TEXELSE COURANT Voor de cursus emailleren hebben zich nog te weinig cursisten opgegeven. Aanmelding voor deze cursus is nog mogelijk op het raadhuis aldeling cultu rele zaken, kamer 304, telefoon (02270) 3041. Op donderdag 21 februari wordt er in de o.l.s. te Oosterend een contactbij eenkomst gehouden om dag en uur waarop de cursus poppen maken ge houden zal worden, af te spreken. Ook op deze cursus kunnen nog enkele cursisten geplaatst worden, telefoon (02220)3041 De cursus haken voor beginners start maandag 25 februari 's middags om half twee in het clublokaal van de Scouting aan de Bernhardlaan. Voor deze cursus kunnen zich nog enkele cursisten opge ven. Telefoon (02220) 3041 De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hadden woensdag avond in het Eierlandsche Huis een dia avond die werd verzorgd door mevrouw A. van der Eijk-Bierens uit Den Burg. Mevrouw Van der Eijk heeft een reis naar Israël gemaakt, verzorgd door de Internationale reiscommissie van de Plattelandsvrouwen, en wist hierover boeiend te vertellen. De dia's die zij had gemaakt bleken van uitstekende kwaliteit te zijn. In het bijzonder was de lens gericht geweest op nieuwe en oude bouwwerken, met name opnamen van archeologische op gravingen waren interessant. De avond werd bijgewoond door 67 dames, die unaniem enthousiast waren. De Eierlandse afdeling van de Platte landsvrouwen groeit nog steeds. Er zijn thans 109 leden. Voor versterking van de kas wordt o.a. oud papier ingezameld. In tegen stelling tot eerdere berichten moet dit papier niet worden bezorgd bij de familie Van der Beek maar bij de familie Van Heerwaarden, hoeve „Axel" aan de Vuurtorenweg, elke eerste zaterdag van de maand tussen 9.30 -12.00 uur. De voor 7 maart geplande koffie-och- tend is volgeboekt. Om meer bekendheid te geven aan de bloembollenteelt op Texel organiseert Freek Halsema (Gerritslanderdijkje 5), vandaag, vrijdag, een open dag. ledereen die wat meer wil weten over de bloembol lenteelt op Texel is welkom op zijn bedrijf. Freek zegt op het idee te zijn gekomen door de mensen, die af en toe een bosje bloemen bij hem kwamen kopen. „Vaak hoorde ik zeggen: konden we maar even in de kas kijken". Door deze open dag wil ik graag iedereen in de gelegenheid stellen om in de kas rond te kijken en vragen te stellen. En natuurlijk mogen ze ook een bosje bloemen kopen," zegt Halsema. Volgens de bollenkweker en -broeier wordt het belang van de bloembol op Texzel nog steeds onderschat. Texel is bekend als een schapeneiland, maar van Texelse bloembollen hoort men nooit zoveel. En dat, terwijl de op brengst van de bloembollen op Texel zelfs iets meer is dan de opbrengst van de schapenteelt. De totale bruto-op- brengst van de landbouw in 1978 was f56.709.800, Hiervan werd f7.308.000,— door de bloembollen ver diend. De schapen leverden f6.142.000,— op. Het is bij deze getallen interessant om te bedenken dat de grond die door bloembollen wordt ingenomen, slechts drie procent van de totale bouwgrond beslaat. Volgens Daan Schilling, verkoper bij de HOBAHO, Kees Koorn van de CMB en Freek Halsema is het voor kleine boerenbedrijven die het vaak moeilijk hebben om het hoofd boven water te houden, aantrekkelijk om bollen te gaan kweken. Volgens dit drietal lig gen hier geen belemmeringen in de be stemmingen die voor het buitengebied zijn aangegeven. Overal op Texel zouden in het buitengebied op agrari sche grond bollen gekweekt mogen worden. „Tot zelfs op de Hogeberg toe," zo werd gezegd. Soorten Bekijken we de totale verdeling van de verschillende soorten over Texel dan komen de volgende getallen uit de bus. De meeste ruimte wordt ingenomen door de narcissen, met 140 hectare. De tulpen komen op de tweede plaats met 35 hectare. De tulpen worden op de hielen gezeten door de krokussen, die 30 hectare ruimte voor zich opeisen. De hyacinthen en irissen zijn respectieve lijk met zeven en drie hectare in de minderheid. Het kweken van irissen is enige tijd niet zo aantrekkelijk geweest, omdat een enorm bedrijf uit Andijk met zijn irissen de markt overspoelde. Er werden verder op Texel nog zo'n veer tig hectare lelies verbouwd. Al met al staat op Texel 260 bunder bloembollen te geuren en te kleuren in het voor jaar. Totaal zijn er 125 bloembollen telers op Texel. Drie daarvan broeien ook zelf in kassen. Makkelijk Voor de beginnende bollenteler is de narcis het makkelijkst te verbouwen. Daan Schilling zegt dat de narcis een echt buitenprodukt is en dat er daarom geen dure investeringen voor hoeven te worden gedaan, zoals het bouwen van schuren of kassen. Er bestaat wel veel verschil in opbrengst per hectare van de ene soort of de andere. Een hectare narcissen levert twintigduizend gulden op, een veld krokussen van dezelfde grootte vijfenveertigduizend gulden. De bollenteelt is erg arbeidsintensief. De opbrengsten zijn behoorlijk, maar daar staat tegenover dat er ook flink wat mensen op het bollenveld aan het werk zullen moeten zijn. Een landarbei der die erg hard werkt, kan in zijn een tje vier hectare bollengrond aan. Door de bollenteelt blijven dus beslist ar beidsplaatsen behouden. Wordt een bedrijf gesticht dat niet alleen bollen teelt, maar ze ook nog in kassen broeit, dan betekent dat zelfs een uit breiding van de werkgelegenheid. Op het broei- en teeltbedrijf van Halsema lopen drie vaste krachten rond, maar vaak heeft hij er een groot aantal part timers bij nodig. Halsema heeft in het totaal tien hectare land en één broei kas. Het is een dubbelseizoenbedrijf. Experimenten Naast de traditionele bloembollen zoals tulpen, narcissen en krokussen wordt op Texel geëxperimenteerd met een aantal minder bekende soorten, zoals blauwe en witte druifjes, gla diolen, halliums (sieruien), ixia's (lijken op kleine gladiooltjes), brodia's (lijken op blauwe gentiaans) en voge- lenmelk. Deze soorten nemen met el kaar ook nog enkele hectaren in. Daan SchillingKaas Koorn an Frank Halsema in do kas waar da narcisson in bkroi worden gotrokkan. Als hot aan Iran ligt gaan trdpan uit Amsterdam, maar narcissen van Texel..... FEUILLETON door Tom Lodewijk. 23. Ziezo, nu waren de wapens uit de schede. Jeanne zat als een rechter in haar stoel en genoot van de plotselinge verslagenheid van de vrouw tegenover haar. Han probeerde iets te zeggen, maar haar keel was als dichtgeschroefd. „Een vrouw die in de bajes gezeten heeft," zei Jeanne hard. Han slikte. „Als u dat wist, waarom hebt u me dan geaccepteerd?" „Om u een kans te geven. Ik wou niet handelen naar dat spreekwoord: wie eens steelt is altijd een dief. U kreeg de kans iets goed te maken aan de maat schappij, door de aard van uw werk. Maar wat u nu gaat doen, is heel iets anders!" „Ik ben vrijgesproken, dat zult u dan ook weten." „Wegens gebrek aan bewijs ja," zei Jeanne hard. ,,U hebt u blijkbaar veel moeite gege ven, alles van me te weten te komen," zei Han verbitterd. „En was dat niet terecht?" triomfeer de Jeanne. „U zou het niet leuk vinden als die zaak weer opgerakeld werd, niet? En uw aanstaande man, wie hij dan ook zijn mag, ook niet, denk ik." Han stond op. „U bent een slechte vrouw," zei ze toonloos. „Dat durf jij me te zeggen?" nu was ook Jeanne opgestaan. „In mijn eigen huis? Heb ik in de bak gezeten of jij?" „Ik ga hier weg," zei Han gesmoord, „metéén." „O nee," zei Jeanne koud, „je blijft rustig aan je werk. Want éls je gaat, dan wordt ook bekend waarom je gaat, denk daarom! Jij houdt je gemak, ik houd mijn mond. Dan heb je nóg niet te kla gen. Hier zijn de rekeningen, zuster. U zult nog wel veel te doen hebben, ik zal u niet langer ophouden." Jeanne zag haar wegrijden op haar brommertje. Ze zag er uit of ze geslagen was. Het was een vruchtbaar halfuurtje, dacht Jeanne vergenoegd. En ze her haalde de woorden proevend op haar tong: „Het is zo ver nog niet." HOOFDSTUK XIII Waarin een vrouwe in nood haar vrienden leert kennen Han Heersma had de grootste moeite, haar aandacht bij het verkeer te houden en niet onder bus of vrachtauto te ra ken. Laaiende haat, schrijnend verdriet, doffe wanhoop overspeelden elkaar in het wilde angstaanjagende concert in haar brein. Ze moest naar iemand toe. Ze moest met iemand sprekenl Simon? Uitgeslo- tenl Juist hij niet. Opeens stond haar voor ogen het beeld van Anneke de Jong, de vrouw van Pieter. Ze had haar éénmaal ont moet, maar deze vrouw, met haar meisjesfiguur en haar ontwapenende eenvoud en hartelijkheid, was haar opeens zeer na geweest. Ze dacht niet verder, ze tornde op haar brommer naar de stad, en ze zette het vehikel neer tegen de muur. Zou Anneke thuis zijn? Zou ze alleen zijn? bedacht ze met hevige schrik. Maar enkele ogenblikken later was ze in dit opzicht gerustgesteld. „Hanl" zei Anneke verrast en ver heugd. „Jij opeens hierl Dat is... wat zie je er uit? Is er iets?" Anneke begreep dat hier niet gepraat moest worden. Ze trok haar onverwach te bezoekster naar binnen, zette haar in een makkelijke stoel en zei: „Koffie, eerst koffie. Niet?" Han knikte. Ze staarde gedachtenloos voor zich uit. Even later kwam Anneke weer binnen met de geur van koffie om zich heen. „Zo," zei ze, „met koffie gaat alles beter. We zullen maar niet over het weer praten. Je hebt iets. Praat maar, ik luis ter wel." Han zag haar aan, peilend. Haar ver trouwen in de mensen had een te grote schok gekregen. Maar als ook deze An neke niet te vertrouwen zou zijn.... en ze dacht aan Pieter, haar man. Pieter en Anneke, een goed stel mensen, had Si mon gezegd. Toen begon ze hortend en stotend haar verhaal. Hoe ze in haar jeugd in een winkel gewerkt had. Hoe daar geregeld geld verdween. De oude patroon en de jonge baas waren wantrouwend gewor den. Toen vonden ze in héér mantelzak een paar bankbiljetten. Ze waren ge merkt. „Anneke zo waar God leeft, ik wist er niets van. Ik weet nóg niet hoe ze er in kwamen. Iemand moet ze erin ge stopt hebben, en nu ik dat zeg, hoor ik wéér hoe ontzettend stom dat klinkt. Ik begreep ook best, dat ze het niet geloofden, dat ook de politie het niet geloofde, ook de rechter niet. Ja, ik heb in de bak gezeten, in voorarrest. Mijn moeder was gelukkig al dood, die heeft de schande niet beleefd. Ik had een ver dediger en daar heb ik mee geboft. Die zei het me ronduit: dat verweer van ze-hebben-het-er-in-gestopt, dat snijdt geen hout. Nu moet je me zeggen, naar eer en geweten, of je schuldig bent of niet. Ik heb het hem bezworen. Ik geloof je, zei hij, en misschien geloofde hij me tóen pas want ik zei: alleen al daarom blijf ik u altijd dankbaar. U bent de eerste die me gelooft. En hij heeft zitten trekken aan de zogenaamde bewijzen, en er bleef niets van over. De officier was zo hard als een spijker. De vraag was alleen maar waar dat overige geld gebleven wasl Ik leefde heel bescheiden, want ik verdiende niet veel. De verdediger zei dat de politie de zaak veel te gemakkelijk behandeld had, meteen maar aangeno men had dat ik het gedaan had, niet naar andere schuldigen had gezocht. En ik ben niet veroordeeld, maar ook niet onschuldig verklaard. Gebrek aan be wijs. Ik durfde niet langer daar te blijven, ik ben weggegaan, en zo kwam ik in Zuid-Amerika terecht. Daar heb ik het geloof en vertrouwen in de mensen weer gevonden. Toen heb ik jullie ontmoet, Sjoerd, Pieter, Simon, jou. Het leven begon weer mooi te worden. En nu, ineens staat het allemaal weer voor me op." „Hoe komt dat dan zo ineens," vroeg Anneke. „Dat mens, dat.... o nee, laat ik niet gaan schelden. Ik kon haar vermoorden, een paar uur geleden. Maar dat is slecht. Ze gooide het me voor de voeten. Ze vroeg, of ik het mijn aan staande man had verteld." „Wat wist ze daarvan?" „Ik had haar verteld dat ik mis schien ging trouwen. Ze lokte het uit, heb ik later gemerkt." „Wie was die eh-dame?" vroeg An neke, haar ogen groot van ingehouden verontwaardiging. „Een bestuurslid van de vereniging. Ach, wat doet het er toe hoe ze heet." „Misschien wel," zei Anneke, en Han zag haar aan. „Nou, het is ene mevrouw Kroonstui- ver." „Jeanne Kroonstuiver." „Ja, ik geloof wel dat ze zo heet. Ken je haar?" „Ze is mijn schoonzuster... haar man is mijn eigen broer." Han sloeg de handen voor het gezicht „Ik had het je niet moeten vertellen," mompelde ze. Opeens lachte Anneke. „Voel je je bij de duivel te biecht? Lieve meid, vertel mij niets over Jannie. Alleen dat ze zulke pijlen op haar boog had, daar sta ik van te kijken. Maar Han, snap jij nou nog niks?" „Wat moet ik snappen?" vroeg Han dof. „Snap je dan niet waar de klepel hangt? Heeft ze je niet naar je aanstaan de man gevraagd?" „Nee, helemaal niet." „Vanzelf niet, anders was het mis schien in de gaten gelopenl Simonl Simon is ook héér ooml De oom van Ben tenminste. Ze wil natuurlijk niet dat jij met Simon trouwt!" „Waarom niet?" „Ik zeg het verkeerd. Ze wil niet dat Simon met jou trouwt, of met iemand andersl Ze is er op de een of andere manier achter gekomen, dat Simon niet zo'n arme proleet is als ze dacht. Hij is de suiker-ooml En dat moet hij blijvenl" Han zag haar verbaasd aan. „Ik snap maar de helft van wat je be doelt," zei ze langzaam. „Zeg Han, denk es even na. Als je nu niet bij mij geweest was, als je van haar vandaan was gekomen en je had afge vraagd wat je te doen stond, wét had je i dan gedaan?"

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7