Groen 'kwartsJ~exels in het hart^ Kosten ULO-projekt met tonnen overschreden BESTEMMINGSPLAN OOSTEREND LIGT TER INZAGE Subsidieaanvragen moeten voor maart binnen zijn Dubbele Von Slons waren Carltons Dorpscommissie voortaan onder strenge controle „WAT IK ZEGGEN WOU.." TESO/FNV Vanavond hoorzitting in Bijenkorf Texeltoerist Schietoefeningen Scholier aangehouden Tweewielers gestolen 93e JAARGANG NR. 9454 DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (022201 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ12,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De kosten die gepaard gaan met de verbouw van de voorma lige ULO-school tot dorpshuis voor Den Burg lopen zeer ernstig uit de hand. Het staat thans vast dat de eerste twee bouwfa sen, die waren begroot op nog geen zes ton, ruim f2,3 ton duurder zullen uitvallen. De gemeenteraad was over deze pijn lijke aangelegenheid al vertrouwelijk ingelicht, maar de kwestie komt nu in de openbaarheid omdat de commissies voor welzijn en financiën er zich woensdagavond a.s., aanvang 19.30 uur over zullen beraden in een gezamenlijke vergadering die in het raadhuis wordt gehouden. Daarbij komf tevens een door B. en W. voorgestelde oplossing van het probleem aan de orde. alsmede maat regelen om een dergelijke ontwikkeling in de derde fase (de muziekschool) te voorkomen. Deze maatregelen komen er op neer dat de dorpscommissie zowel bij de verdere bouwactiviteiten als bij de exploitatie onder een soort curatele wordt gesteld. De voor de eerste en tweede fase van de bouw beschikbaar gestelde credieten [3 waren gebaseerd op de begroting die het architectenbureau Jan Visser b.v. had gemaakt. De eerste fase zou ƒ381.408,— kosten en de tweede fase ƒ212.539, Deze bedragen worden met respectievelijk ƒ60.489,59 en ƒ173.685,87 overschreden, dus samen ƒ234.175,46. De uitvoering van het werk heeft echter niet plaats op basis van de raming van de architect maar op grond van de raming van de aannemer volgens het zg. open begrotingssysteem. „Af weging van de uitgaven heeft steeds plaats gevonden in relatie tot de aanne mersbegroting. Er is echter geen relatie gelegd tussen de architectenbegroting en de aannemersbegroting", aldus B. en W. in een brief aan de raadscommis sies. BRKVTN WM ItZtAS - MTEH VWZXTWOOKOtLUrXtD C* RtOAXT» Een paar kanttekeningen bij het FNV/ TESO debat in de gemeenteraad. 1. Totaal ondergesneeuwd is het feit, dat het bij het Pakt/FNV niet op de eerste plaats gaat om de tarieven, al zeggen ze van wel. Maar dat het vanuit hun optiek totaal onjuist is dat een dergelijk bedrijf nog in particuliere han den is. De overheid is volgens hen zalig makend. Daarom begrijp ik ook niet dat de VVD voor de moties heeft gestemd. 2. De AOT is natuurlijk het slechste voorbeeld dat er aangehaald kan wor den. De eerste bus van Oudeschild naar Den Burg gaat op zondag om 12.25 uur!! Er is zegge en schrijve één halte (aan de Heemskerckstraat). Tel uit je winst als je bij de R.K. kerk woont. En het wordt niet veranderd. 3. Hebben de voorstemmers er wel eens aan gedacht dat bij overheidssub sidie de tarieven voor Texelaars wel eens gelijk zouden kunnen worden aan die voor de overige bewoners van deze aardkloot? En dat de voorrangsregeling zeker zal verdwijnen? We hebben ten slotte geen land als België achter ons liggen. En wat denkt u van het verdwij nen van het gratis vervoer van scholie ren en sporters? En het ziekenbezoek tegen gereduceerd tarief? 4. Is er enige zekerheid dat de toch heel behoorlijke service van TESO inza ke de dienstregeling door de overheid overgenomen zal worden? Volgt u de debatten in de Tweede Kamer wel eens als de begroting van Verkeer en Water staat aan de orde is? Op diverse locaties rijden nu minibusjes bemand met vrij willigers omdat er geen geld is om een normale dienstregeling uit te voeren. Het vervoeren van passagiers wordt dan nog een leuke bijverdienste voor de kotters die in verband met de tong- en scholquotering anders toch moeten stil liggen. Tot slot ben ik het volkomen eens met wethouder Nauta dat deze discussie niet uitsluitend via de krant gehouden had moeten worden. F. Schellinger, Oudeschild Een post die ongewijzigd blijft wordt gevormd door het honorarium en de kosten van de architect. B. en W. hebben van Visser de verzekering gekre gen dat deze voor de eerste fase ƒ36.792,— zullen blijven bedragen en voor de tweede fase 15.675, Oorzaken De kosten zijn dus uit de hand gelopen door het niet leggen van de relatie tussen de architectenbegroting en de begroting van de aannemer. Verder is sprake van tegenvallende uitgaven voor noodzakelijke voorzienin gen bij vooral fase 2 (renoveren van het bestaande gebouw) een belangrijke rol hebben gespeeld. Ook zijn nieuwe voorzieningen gemaakt waarvan de wenselijkheid tijdens de bouw naar voren kwam, met als achtergrond een doelmatiger en completer gebruik van het complex. Het spreekt vanzelf dat B. en W. over deze situatie overleg hebben gepleegd met de Dorpscommissie, die de formele verantwoordelijkheid draagt voor de gang van zaken. Daarbij is niet zozeer gesproken over de oorzaken van de overschrijding als wel over een mogelij ke oplossing. De maatregelen die B. en W. nu voorstellen zijn voor een belang rijk deel preventief van aard: Het tekort zal worden gedekt met geld uit het fonds 'ontwikkeling en sanering' en er zal worden afgerekend op basis van overgelegde nota's. De gemeente heeft het genoemde fonds gevormd uit opbrengst van onrendabele kapitaalsgoederen die in de loop der jaren zijn afgestoten. Deze opbrengst was bestemd voor 'maatschappelijk ren dabele investeringen' en B. en W. willen het dekken van het Ulo-tekort wel als zodanig aanmerken. Wat de derde fase betreft is bepaald dat de verantwoordelijkheid voor de uitvoering blijft berusten bij de dorps commissie maar dat voorbereiding, uit voering en financiering gebeurt onder toezicht van de gemeente. Bestuurlijk door de wethouder welzijnszaken en ambtelijk door de afdeling financiën en de dienst gemeentewerken. Voor elke wijziging of meerwerk waaruit meerkos ten voort komen is goedkeuring nodig van B. en W. en de afrekening zal gebeuren onder overlegging van de nota's. Blijkbaar acht het college de exploita tie van het dorpshuis, zoals aanvankelijk was voorgenomen, ook niet meer in veilige handen bij de dorpscommissie. Wat dat betreft wordt voorgesteld niet zonder meer op basis van het tekort te subsidiëren, maar op basis van objectie ve criteria. Subsidiabel zijn slechts één of meer kostenfactoren waarbij wordt gedacht aan vaste kosten, zodat vol gens duidelijke normen kan worden gewerkt en er dus een duidelijke prikkel voor de dorpscommissie (die voor de exploitatie verantwoordelijk blijft) is, om de exploitatie sluitend te krijgen. Voorwaarde voor subsidieverlening is dat de dorpscommissie zijn ontwerp begroting voorlegt aan de afdeling financiën van de gemeente. B. en W. zullen de goedkeuring van de begroting pas overwegen als er een gemeentelijk financieel beoordelingsrapport bijzit. Verder zullen B. en W. jaarlijks meerdere periodieke financieel-admini- stratieve contróles op de uitvoering van de begroting instellen. De exploitatie moet jaarlijks minstens sluitend zijn. Ook is bepaald dat het personeel in dienst komt van de Welzijnsstichting en dat het hele dorpshuiscomplex gemeen telijk bezit wordt als de dorpscommissie wordt opgeheven of haar beherende taak neerlegt of niet nakomt. Daartoe zal een nadere overeenkomst worden gesloten. De dorpscommissie heeft zich met de maatregelen akkoord verklaard. De verenigingsbesturen die werkzaam zijn op het terrein van het sociaal culturele werk hebben een brief van de gemeente ontvangen waarin ze worden uitgenodigd hun subsidieverzoek voor 1980 in te dienen. De gemeente wijst er op dat het op hoge prijs wordt gesteld als de verenigingen zich zonder financiële steun kunnen redden. Verenigingen dienen dan ook niet 'zomaar' subsidie aan te vragen. Alleen wanneer het goed functioneren van de vereniging bedreigd wordt, is een verzoek op zijn plaats. De subsidieverzoeken dienen voor één maart bij de afdeling culturele zaken van de gemeente binnen te zijn. alleen voor evenementen die bijzondere geldelijke risico's met zich meebrengen, bijvoorbeeld als gevolg van slechte weersgesteldheid of een niet te voorzien aantal bezoekers. Sinds 11 februari ligt in het raadhuis en in dorpshuis De Bijenkorf het ont werp bestemmingsplan voor het Be schermd Dorpsgezicht van Oosterend ter inzage. Tot dusver heeft het niet storm gelopen, maar dat kan nog veranderen. Gelegenheid tot inzien be staat tot 11 maart en tot die datum kunnen ook bezwaren tegen het plan worden ingediend. Dinsdagavond (he den) wordt in dorpshuis De Bijenkorf door de gemeente een informatieve bijeenkomst belegd waar geïnteresseer den algemene informatie over het plan kunnen beluisteren en waar zij antwoord kunnen krijgen op vragen. Dat laatste hoeft niet in volle open baarheid te gebeuren. In persoonlijke gesprekken met ambtenaren en anderen die bij het ontwerpen van het plan Bij de brief van de gemeente is een formulier voor het subsidieverzoek ge voegd. De in te vullen gegevens inzake de bestuurssamenstelling zullen door de Welzijnsstichting worden gebruikt voor het nieuwe boekje „Wegwijs op Texel". De vorige uitgave van dit werkje was al in 1977 en begint dus aardig te veroude ren. Verder zal in de loop van dit jaar worden begonnen met de van rijkswege verplicht gestelde welzijnsplanning op sociaal cultureel terrein. Deze regeling betekent dat de gemeente jaarprogram ma's en een meerjarenplanning zal moeten maken. De eerste stap hiervoor is inventarisatie van het bestaande werk en van wensen en plannen hierover bij de verenigingen en de burgers bestaan. Daarom worden op het formulier een aantal investarisatiegegevens verlangd. De gegevens worden door de gemeente verwerkt in een inventarisatienota. Na inspraak door de verenigingen en de burgerij worden dan de jaarprogram ma's en de meerjarenplanning gemaakt. We zijn begonnen met de samen stelling van het voorjaarsnummer van het blad „Texeltoerist" dat bij het begin van de paasvakantie zal verschijnen. Op allen die bij het recreatiegebeuren betrokken zijn doen wij het beroep zich te beraden over mogelijk gewijzigde openings tijden, prijzen e.d. en ons van eventuele veranderingen op de hoogte te stellen. Redactie Texeltoerist p.a. Texelse Courant w betrokken zijn geweest kunnen de mo gelijkheden en moeilijkheden worden doorgepraat. Tijdens de bijeenkomst zal het plan op aanschouwelijke wijze, met ingekleurde tekeningen e.d. worden toegelicht. Belangrijk! Het is belangrijk dat de inwoners van Oosterend gebruik maken van de gele genheid om zich te laten informeren en zonodig bezwaar aantekenen. Het uit eindelijke plan geeft rechten en plichten die van verstrekkende aard kunnen zijn voor de betrokken burgers. Het is zaak dat ieder nagaat welke (ver)bouw- en gebruiksmogelijkheden zijn bedrijfv of woning in het plan krijgt zodat zich later geen onverwachte verrassingen aandie nen. Tot dusver is het met de kennis die de burgers over hun bestemmingsplan nen hebben matig gesteld. Meestal geeft men zich pas rekenschap van de mogelijkheden als er bij het aanvragen van een bouwvergunning problemen blijken te bestaan. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 3 tot en met 28 maart 1980 zullen, op werkdagen van 8.00 tot 18.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden ge houden met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 meter. N.b. Op maandagmorgen en vrijdag middag wordt niet geschoten. Zondag werd de 17-jarige Texelse scholier B B. aangehouden in verband met een serie bromfietsdiefstallen. De scholier heeft verder bekend enkele keren gereedschappen uit winkels te hebben ontvreemd. Om welke waarde het hier totaal gaat, kon de politie nog niet melden. Het onderzoek is in volle gang. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat in deze zaak meerdere aan houdingen zullen volgen. Woensdag werd de fiets van de heer A. de J. uit Den Burg gestolen. De groene Union herenfiets stond op de Stenenplaats in Den Burg geparkeerd. Eveneens fietsloos moest mevrouw P. uit Den Burg naar huis. Toen ze rond zeven uur 's avonds uit de sporthal kwam, merkte ze dat de fiets weg was. Het vervoermiddel stond niet op slot. De brommer van H.S. wist ook niet te ontkomen aan grijpgrage vingers. De blauwe Puch werd uit het schuurtje van H.S. aan de Hollewal meegenomen. De oranje Kaptein Mobylette van mej. A. M. S. onderging hetzelfde lot. De bromfiets, door haar geparkeerd voor de Witte Burcht, werd daar zaterdag avond niet meer door haar teruggevon den. Investeringen Er bestaan voor de verenigingen diverse subsidiemogelijkheden. Naast de gewone exploitatiesubsidie, kunnen verenigingen ook een investeringssub sidie aanvragen, dus ten behoeve van uitgaven die voor een vereniging meer dere jaren nut hebben. Dergelijke inves teringen kunnen voor een kwart worden gesubsidieerd. De aanvraag moet wor den ingediend vóórdat de investering plaatsvindt; er zijn bij de afdeling cultu rele zaken speciale formulieren voor te krijgen. Onvermijdelijk Uitwisselingen met verenigingen die buiten de provincie Noordholland liggen kunnen ook worden gesubsidieerd met een kwart van de 'onverwijdelijke' kos ten. De aanvraag moet twee maanden voor de uitwisseling plaatsvinden. Uit wisselingen met het buitenland zijn in dit kader ook mogelijk. Een subsidie van een derde van de kosten kunnen vereni gingen ontvangen voor 'kader vormen de activiteiten', maar dat wordt alleen betaald als de verenigingen en de deelnemers ook ieder een derde van de kosten betalen. Verder kunnen nog jubileumsubsidies aangevraagd worden, voor bijvoorbeeld een 10-, 20 of 70-jarig bestaan. Voor bijzondere eenmalige evenementen of manifestaties kan een verzoek om een risicogarantie van ten hoogste de helft van het resterend tekort worden ingediend. Dit geldt De meeste mensen die zaterdagavond 19 januari bij de uitreiking van de Dubbele Von Sion aanwezig waren, zullen hebben gedacht dat de narcissen die op het podium in de Burgemeester De Koninghal stonden Dubbele Von Sions waren. Mis! Het waren Carlton narcissen. Door de bijzonder koele zomer was het voor Dubbele Von Sion-kweker B. Halsema niet mogelijk de narcissen tijdig in bloei te krijgen. Zoals de foto laat zien was het pas afgelopen woensdag dat de eerste wagen met opgekomen Von Sions de kas bij Halsema werd binnengereden. In de kas worden de bollen verder ge broeid, zodat ze over een dag of tien in bloei staan. Pas dan kan het eerste bosje Dubbele Von Sions worden gekocht.- kocht. De Carlton narcis, die op die negen tiende januari de rol van de Dubbel Von Sion even overnam, lijkt weI erg veel op zijn beroemde soortgenoot. Halsema vertelt dat een kweker in Lisse voor het eerst een Dubbele Von Sion zag en dacht dat het een wat schraal uitgeval len Carlton was. Overigens is Halsema de eerste kweker die het gelukt is om de Dubbele Von Sion op het vasteland te introduceren als potnarcis. Door proble men van technische aard, hadden twee andere kwekers van dat plan af moeten zien. De Dubbele Von Sion mag een echte Texelse specialiteit worden ge noemd. Er zijn in Nederland zestien bunder waar Dubbele Von Sions staan en die zestien bunder liggen op enkele vierkante meters na geheel op Texel. Vroeger waren er ook kwekers van deze narcis in Noordwijkerhout en Lisse, maar die zijn inmiddels op andere rassen overgestapt. ZURIG De Dubbele Von Sion is een botani sche narcis, die in Italië en Frankriik in het wild voorkomt. Door de ietwat zure grond op Texel groeit en bloeit hij hier uitstekend. Er zijn maar weinig kwekers die de Dubbele Von Sion in hun pakket hebben zitten. Die kwekers vormen tezamen een productiegroep. Dat bete kent dat er door hen onderling prijsaf spraken zijn gemaakt. Onder die prijs wordt niet verkocht. Wat van de aange boden narcissen overblijft wordt uit de markt genomen. Het is vaak heel moeilijk om de narcissen al half februari in bloei te krijgep. Soms lukt dit door de bollen een aparte temperatuurbehandeling te ge ven. Globaal komt het er op neer dat met een week warmte de zomerperiode wordt nagebootst, dat een weekje met 17 graden de herfst moet voorstellen en dat negen weken met negen graden de winter moet betekenen. De bol wordt aldus voor de gek gehouden. Na de koudeperiode wordt de bol buiten in het land gezet waar hij zes weken blijft. Hij 'krijgt dan het idee' dat het voorjaar wordt en gaat uitlopen. Eenmaal terug in de kas lijkt de zomer te naderen en gaat de bol bloeien. Door de slechte zomer van vorig jaar kon dat trucje helaas niet op tijd plaatsvinden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1