AGEND4 REGIOUITZENDING GEDEELTELIJK DE MIST IN Experiment in juni Klaverjasclub De Zwaan Sportploeg „Stedenspel" geselecteerd Lichtboei-mensen boos Bowlingprogramma i Drumband D.E.K. in goede vorm Foto's gevraagd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 Dinsdag 19 februari In het Raadhuis komt de commissie Welzijnszaken om 19.30 uur in open bare vergadering bijeen. Gesproken wordt onder meer over het beleid van de commissie, de jeugdproblematiek op Texel, het in oprichting zijnde Maat schappelijk advies- en informatiecen trum en het tijdschema voor de wel zijnsplanning. Om 20.00 uur begint in het raadhuis een repetitie van het theoretische deel van het NCRV-stedenspel. In dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend wordt een voorlichtingsavond gehouden over het bestemmingsplan Beschermd Dorpsgezicht; 20.00 uur. In de Theodora-hoeve aan de Koger- straat houdt de Stichting ,,Texels Folklore" een jaarvergadering; 20.00 uur. Voor de Plattelandsvrouwen van de afdeling Texel spreekt mevrouw Van Heiningen van het brandwondencen trum uit Beverwijk. In de LTS-kantine; aanvang 20.00 uur. Om 20.15 uur komt in De Schuilhut aan de Parnassiastraat in De Koog de Interkerkelijke gesprekskring bijeen. Voor de Vrouwenbond NVV geeft mevrouw Van Trigt een lezing over Op de 20ste competitieavond waren er weer enkele koppels die met flinke uitslagen voor de dag kwamen. Daar tegenover stonden ook enkele opvallend lage scores waarvan de laagste maar net 4.500 punten was. Winnaars van de avond werden M. Witte en M. Boogaard met 7.540 punten, een prima score voor dit koppel dat in het klassement nu de 13e plaats inneemt. Tweede werden de dames Timmerman-Vermuë met 7.452 punten. Dit koppel is de laatste drie weken flink in de running en doet in de derde periode nog goed mee. Derde deze avond werden C. Maas en J. Wiersma met 7.242 punten. Ook dit koppel is de laatste weken pas goed losgekomen en is in de derde periode nog kanshebber voor de overwinning. Ook het echtpaar J. Spaans behaalde met 7.102 punten een prima resultaat. In de derde periode wist het koppel P. Veeken-D. Witte de eerste plaats vast te houden, maar dit wordt nu op korte afstand bedreigd door de leiders in het algemeen klassement G. Douma-P. Kooiman. Dit koppel blijft ijzersterk spelen en er lijkt geen ander koppel te zijn dat ze daar nog vanaf houdt. Uitslag 20e competitieavond, resp. punten en marsen: M. Witte-M. Boogaard 7.540 6 Dames Vermuë-Timmerman 7.452 3 C. Maas-J. Wiersma 7.242 2 Echtpaar J. Spaans 7.102 2 G. Douma-P. Kooiman 6.883 2 Echtpaar A. Huisman 6.724 2 M. Bakelaar-A. Bakker 6.601 2 P. Hartog-H. Snoek 6.508 0 Stand 3e periode na 18 partijen: P. Veeken-D. Witte 30.077 9 G. Douma-P. Kooiman 29.898 13 C. Maas-J. Wiersma 29.578 7 Dames Vermuë-Timmerman 28.975 14 F. v. d. Gracht-G. Caspers 28.958 9 Totaalstand na 80 partijen: G. Douma-P. Kooiman 131.065 50 P. Hartog-H. Snoek 128.414 39 Echtp. P. v. Heerwaarden 127.263 49 F. v. d. Gracht-G. Caspers 125.811 49 T. Witte-J. Witte 125.745 38 Echtp. J. Spaans 125.477 29 A. Dijker-N. Koomen 125.366 36 P. Bruin-G. Smit 124.973 33 buitengewoon onderwijs" Land bouwschool, 20.00 uur. Woensdag 20 februari: Voor het Katholiek Vrouwengilde geeft mevrouw A. v.d. Eijk-Bierens een dia lezing over Israël. In de Witte Burcht, 20.00 uur. De commissie voor Welzijn en Finan ciën bespreken in openbare vergadering in het raadhuis de kostenoverschrijdin- gen bij het ULO-projekt; 19.30 uur. Donderdag 21 februari In de Raadskelder wordt van 9,30 11.45 uur een bijeenkomst gehouden die verzorgd wordt door de heer Pen met als onderwerp „Verkeers regels". De organisatie berust bij het Overkoepelend orgaan voor Vrouwen organisaties, maar geïnteresseerden die geen lid zijn van een Vrouwenvereni ging (zowel dames als heren) zijn ook welkom, in het bijzonder de mensen die hun kennis van de verkeersregels willen ophalen. Kandidaten voor het rijbewijs zouden deze bijeenkomst als een gratis theorieles kunnen beschouwen. Om 20.00 uur begint in De Schakel een bijeenkomst voor ouders van gehandi capten. Het gaat goed met de drumband van ,,Door Eigen Kracht" in Den Hoorn. Aan het begin van het winterconcert van KTF/DEK dat vrijdagavond in ,,De Waldhoorn" werd gegeven, gaf de drumband een bijzonder goede uitvoe ring. De nieuwe instructeur Henk Beijert heeft eer van zijn werk. De vijf nummers werden vrijwel vlekkeloos gebracht. Het publiek genoot ook van de verrichtingen van de majorettes die onder leiding stonden van Ans Starkenburg. Gezien de gemiddeld zeer jeugdige leeftijd van de meisjes mocht geen topprestatie worden verwacht, maar de voordracht was zeer ontwapenend en spontaan. Op de foto drumband en majorettes, aan gevoerd door tambour-maltre Henriëtte Witte. In verband met het binnenkort te vieren 50-jarig bestaan van de afdeling Texel van Bloembollencultuur hebben wij graag de beschikking over enkele foto's, liefst uit het verleden, die betrek king hebben op de bollenteelt op Texel. Tips worden ingewacht bij de redactie. Voor het sport- en speldeel van het NCRV-stedenspel op 11 april a.s. heeft Texel een ploeg van tien heren en acht dames geselecteerd plus een kracht- ploeg van vier personen en twee reser ves. Het vinden van een zo eerlijk mogelij ke procedure bij de selectie is een vrij moeilijke puzzel gebleken. Er waren zes onderdelen waarop de mensen die zich hadden opgegeven, beoordeeld moes ten worden. Een eerste plaats op een onderdeel leverde één punt op, de tweede plaats twee punten etc. Wie na zes onderdelen de minste punten had, werd uitverkoren. De krachtproef voor de heren viel daar uiteraard buiten. Bij de selectiewedstrijden waren en kele mensen verhinderd. Zij krijgen een herkansing, waardoor het mogelijk is dat de laagst geplaatsten alsnog moeten afvallen. De lijst van voorlopig geselecteerden ziet er als volgt uit: Heren: N. Schermer, K. Klaasen, K. Schuil, H. de Ruyter, G. Verhoeven, G. Pansier, R. van der Stap, H. Witkamp, R. Daalder en B. Staal. Dames: S. Schoo, H. Boogaard, R. Dogger, R. Keijser, M. de Wit, M. Sleutel, B. Verhoeven en A. Groenhof. Krachtploeg: H. Boon, F. Krijnen, H. J. Klok, J. Krijnen. Res.: H. Snoek en R. van Boven. Voor de genoemde mensen wordt maandagavond 25 februari om 20.30 uur in het raadhuis een bijeenkomst gehou den waar het trainingsprogramma en de verdere gang van zaken zal worden besproken. Hieronder de volledige uitslag van de selectiewedstrijden (het laagste aantal punten wijst dus op het beste resul- taatl): Heren: N. Schermer 36 p., K. Schuil 41 p., K. Klaasen 42 p., H. de Ruyter 48 p., G. Verhoeven 49 p., G. Pansier 51 p., R. van der Stap 54 p., H. Witkamp 59 p., R. Daalder 60 p., B. Staal 60 p., M. Land 62 p., F. de Grave 65 p., J. Rijk 66 p., J. Meedendorp 69 p., G. Siebinga 71 p., N. Kikkert 74 p., G. de Bie 76 p., H. J. Klok 77 p., H. Snoek 92 p., D. Haker 93 p., A. Witte 94 p., D. Dros 102 p., H. Geus 106 p., A. van der Vliet 109 Dames: S. Schoo 19 p., H. Boogaard 26 p., R. Dogger 29 p., M. de Wit 30 p., R. Keijser 30 p., G. Sleutel 31 p., A. Groenhof 34 p., B. Verhoeven 34 p., I. Koorn 48 p., A. Eelman 50 p., J. Agter 51 p., M. Zijm 57 p., T. Graaf 66 p. De harders die van plan zijn tussen mei en oktober door de wateren rond Texel te gaan zwemmen, mogen hun hart wel vasthouden. Op uitnodiging van de Texelse Courant zullen in juni twee bekende sport vissers proberen wat de beste manier is om deze harder aan de hengel te vangen. Want voor de sportvisser is harder een moeilijke vis. Zeepieren, die door de doorsnee schubbendrager als een echte delicatesse worden beschouwd, believen mijnheer en mevrouw harder niet. De vissoort leeft vegetarisch en is daarom bij voorkeur in de omgeving van wiervelden te vinden. De twee vissers die de strijd met de Texelse harders zullen gaan aanbinden zijn Kees Ketting en Iwan Garay. Kees Ketting schreef menig boek over de sportvisserij, is redacteur van een maandblad over sportvissen en heeft een grote voorkeur voor het vissen met de vliegenhengel. Iwan Garay is in hart en nieren zeevisser, heeft eveneens tal van boeken en publicaties over het vissen op zijn naam staan en schreef in het Elseviers Gtoot Boek voor de Sportvisserij een bijdrage over het zeevissen waarin flink wat aandacht aan de harder wordt besteed. Van dit laatste boek was Kees Ketting weer de redacteur, zodat verwacht mag worden dat de Texelse harders in juni tegenover een ijzersterk duo komen te staan. Wat zijn nu precies die harders? Bekend is dat er twee soorten bestaan. De diklipharder en de dunlipharder. Maar hoe mysterieus die soorten zijn blijkt uit het feit dat in de Nederlandse wet 98 vissen als 'vis' zijn aangewezen, maar dat de diklipharder daarin niet voorkomt. In de Nederlandse kustwateren ko men, volgens het Elseviers Groot Sport- vissersboek grotere harders voor dan bij Engeland en Ierland. Het Nederlands record voor de dunlipharder is 68 centi meter bij 3.200 gram. Op Texel zijn vooral veel harders gesignaleerd in de Mokbaai en bij de uitlaat van de elektri citeitscentrale. Ook in de haven van Oudeschild komen wel harders voor. Verdere plaatsen waar harders gesigna leerd zijn, zijn de ondiepe wierplaten op het wad. De plaatsen waar de harder veel groenvoer kan vinden, zijn voor hem favoriet. De diklipharders zijn meer te vinden bij palen en dijkhoofden, de dunlipharders vindt men op de wierpla ten. De dunlipharders zijn ook wat minder honkvast dan hun diklippige soortgenoten. Vegetarisch Toch moet men niet al te zeer waarde hechten aan het vegetarisch dieet van de harder. Maagonderzoekingen heb ben geleerd dat de harder ook wel mosseltjes, krabbetjes en andere kleine waterdieren tot zich neemt. De vraag is dan of die beestjes toevallig bij het eten van groenvoer mee naar binnen zijn De regionale radio-uitzending die za terdag bij wijze van experiment is gehouden, is voor de Texelse betrok kenen een grote teleurstelling gewor den. In tegenstelling tot de aankondi ging en de afspraak was de uitzending op Texel niet te ontvangen. De mensen die op 94,3 Mhz van de FM band afstemden, hoorden alleen geruis. Ge bleken is dat door onduidelijke oorzaak alleen de zender van radio Stad uit Am sterdam het programma heeft uitgezon den. En die zender is veel te zwak om op Texel te worden ontvangen. Het was de bedoeling geweest dat de zender Wie- ringermeer het programma zou realise ren maar dat is dus niet gebeurd. Voor de mensen van de Texelse zieken omroep ,,De Lichtboei" die bij de regio uitzending waren betrokken en er veel tijd en geld hebben ingestoken, was dat een grote teleurstelling. Als noodmaat regel werd toen de familie Doets in Beemster opgebeld, waar de uitzending wèl goed werd ontvangen. Door de hoorn van de telefoon voor de radio aldaar te leggen, kon op Texel toch iets worden opgevangen en via de Licht- boeilijnen aan de bejaardenhuizen e.d. worden doorgegeven. Bekaaid Afgezien van deze technische misre kening zijn de Lichtboei-mensen ook niet best te spreken over de inhoud van het programma. In tegenstelling tot de afspraken kwam Texel er bekaaid af. Zoals bekend zou het een gezamenlijke productie worden van Den Helder, Schagen en Texel maar de inhoud werd vrijwel helemaal door Helderse toestan den beheerst. Alleen twee eerder opge stuurde bandopnamen over het 200- jarig jubileum van de haven van Oude schild en het bereiken van de 100ste kilometer fietspad op Texel werden uitgezonden maar de Texelse actualitei ten liet men zitten. De heer P. Arensman van ,,De Lichtboei": ,,We waren na afloop erg kwaad. Voor ons hoeven zulke regionale uitzendingen niet meer. We weten nu met nog meer zekerheid dan vroeger dat bij een dergelijke regionale aanpak Texel er een beetje bijhangt. ,,Wat we hier nodig hebben is een locale omroep, dus uitsluitend voQr Texel. Met betrekkelijk eenvoudige technische voorzieningen is dat moge lijk. Op die manier zouden we spoed eisend belangrijk plaatselijk nieuws kun nen uitzenden en nog allerlei andere belangrijke of leuke dingen kunnen doen. Hoe vaak komt het niet voor dat badgasten in verband met sterfgevallen e.d. moeten worden opgespoord. Ook kunnen we dan informatie geven over wachttijd bij de boot en we kunnen culturele programma's brengen die zijn afgestemd op Texel. De regionale uit zendingen zijn bedoeld om de eigen identiteit en cultuur van een bepaald gebied uit de verf te laten komen. Wat dat betreft heeft Texel geen enkele verwantschap met de kop van Noord holland". Pogingen van ,,De Lichtboei" om voor Texel een zendmachtiging te krij gen zijn tot dusver mislukt, maar pogin gen in die richting zullen nu versterkt worden doorgezet. Dinsdag 19 februari 21.00 uur: Jahuri-De Luwe Boshoek Kwartet-Rab Pool-Kagers Woensdag 20 februari 19.30 uur Holly Hobbie-Graaf spuiterij Strandplevier 1-Vismans eethuisje JKM-Sommeltjes 21.30 uur: Doortje-Wielewaal Kocky's kapsalon-Koogel 77 Dubbel el-Strandplevier 2 Donderdag 21 februari 19.30 uur: FUN-Enbece 1 De Toekomst-Beerebar Paal 9-Reizenboetiek 21.30 uur: Wasserij Texel-Bouwbedrijf Timmer Vitaminebron-Paal 19 't Steigertje-Texel Vastgoed KUNNEN SPORTVISSERS HARDER VANGEN AAN DE HENGEL? gekomen, of dat de haroer er Dewust op gejaagd heeft. Bekend is in ieder geval dat de harders die langere tijd in havens hebben geleefd, zoals de har ders in de haven van Oudeschild, zich heel bewust met visafval, mosselen en dode vis voeden. Omdat van de eetgewoonten van deze vis zo weinig bekend is, is het moeilijk iets te zeggen over de juiste aassoort. We grijpen er het Groot Sportvissersboek maar weer eens bij en lezen dat de verenpaternoster voor harders een grote aantrekkingskracht heeft. Als gekken schijnen ze op de met veertjes gedekte haken af te vliegen. ,,ln landen waar ze al sinds mensenheugenis harder vangen aan natuurlijk aas, zoals brood, kaas en kleine slijkzagertjes, kan men absoluut niet geloven dat wij in Nederland aan kunstaas harders ver schalken", schrijft Garay in het sport vissersboek. Verder wordt in dit stan daardwerk nog gemeld dat harders vrij gemakkelijk aan een bepaalde aassoort te wennen zijn. Worden ze bijvoorbeeld enige tijd gevoerd met brood, dan blijkt de vissoort zeer wel aan brood te vangen te zijn. Eigenzinnig In juni zal moeten blijken of de raadgevingen van de visauteurs ook gelden voor de harders die in de zomer maanden rond Texel zwemmen. Uit verhalen van vissers is wel gebleken dat de Texelse harders een zeer eigenzinnig soort vissen zijn. Of ze zich aan de zelfde gedragsregels zullen houden als hun soortgenoten in de Oosterschelde, het Veerse Meer of de haven van IJmuiden, is nog maar zeer de vraag. I xl MBfcü v Iwan Garay en Kees Ketting gaan dat proberen. Als er Texelse sportvissers zijn die de beide visexperts informatie kunnen ge ven over de Texelse harder, dan wach ten we die berichten graag af. Een telefoontje of een berichtje naar de redactie is in dit verband zeer welkom. Dat er 's zomers rond Texel vele Harder aan de vlief harders zitten, is duidelijk. De kleinere exemplaren zijn vaak waargenomen bij de wateruitlaat van de PEN-centrale, de grotere zijn regelmatig gezien in de Mokbaai. Juist het zien zwemmen bete kent voor veel sportvissers een enorme frustratie. Harders die je ziet zwemmen zul je namelijk nooit vangen. Die vissen azen niet. Ze zijn gewoon een beetje aan het zonnebaden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2