PAKT WIL PRATEN OVER ERFPACHT FILM Informatieve folder voor vakantiewerkers Bezoeken onderzoek baarmoederhalskanker zeer belangrijk Discussienota aangeboden Avond voor ouderen in De Gocksdorp 'Mogli-Amante' ganger ,WAT IK ZEGGEN WOU.." Hoe gastvrij zijn we eigenlijk? Explosieven gevonden Gevonden voorwerpen Verloren voorwerpen QQQOOQQOOQOO DINSDAG 19 FEBRUARI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Omdat een gemeente een overheidslichaam is, dient ten aanzien van haar beleid het algemeen belang te gaan boven particuliere belan gen. Daarom, en om het belang van een actieve grondpolitiek, heeft de raadsfractie van het Pakt dinsdagavond een „discussienota erfpacht" aangeboden aan het college van burgemeester en wethouders. In december vorig jaar had Cor Ellen tijdens een raadsvergadering deze nota al aangekondigd. Volgens de Pakt-raadsleden geeft de nota voldoende stof om voor- en tegenstanders tot een standpuntbepaling te laten komen. Dat zal mogelijk in de raadsvergadering van april al gebeuren. Volgens het Pakt zijn er duidelijke voordelen verbonden aan het in erf pacht uitgeven van grond, in plaats van de verkoop hiervan. Allereerst komt de waardevermeerdering van de grond ten goede aan de gemeenschap en niet aan één particulier. Een dergelijke waarde vermeerdering kan ontstaan door een betere gebruiksmogelijkheid, zoals die kan ontstaan door een bestemmings wijziging. Wanneer door een bestem mingswijziging een bepaald onroerend goed meer waard wordt, hoeft een eigenaar niets van die meerwaarde aan de gemeente te vergoeden. Is het daarentegen zo, dat de bestem ming zodanig wordt gewijzigd dat het onroerend goed minder waard wordt, dan moet de gemeente wel schadever goeding aan de eigenaar betalen. Pakt vindt dit een duidelijke reden waarom het voor de gemeente aantrekkelijk is ZEVEN VAN LEZERS - BUTEN vERANTV>OORDCUJKN£C WN OE REMXTl Als gastvrouw in de recreatieve sector- wilde ik graag ook rolstoel-invaliden een vakantie-onderkomen aanbieden in een modern gebouw uit 1976. Na contact met een deskundige en tevens rolstoel gehandicapte werd een bezoekdatum besproken. En vorige week namen we de proef op de som. Vroeger wond ik me op over te laag geplaatste brieven bussen en te hoge drempels en stoepen voor openbare gebouwen. Hier hoopte ik dat het beter zou zijn. Mijn bezoeker kwam met een kleine bestel wagen. De rolstoel was vernuftig vast gezet. (Een verhoging van het autodak met daarin een voorruit met ruitenwis sers) Twee aluminium goten werden achter de auto gehaakt en zo rolde de stoel op de begane grond. De chauffeuse - zeer ervaren en met pijnlijke rug van tillen en duwen over al de oneffenheden in onze onachtzame maatschappij fotografeerde de vijandige stoep voor de entree. Ze leerde me hoe de drie treden overwonnen moesten worden: de 2 goten schuin omhoog er tegen plaatsen op de juiste afstand van elkaar voor de wielen, gezamenlijk tegen de berg op duwen plus wat hulp van de accu van de rolstoel. Dan de voordeur gelukkig de drempel was niet te hoog, een brede gang, 3 deuren door die net breed genoeg waren, 3 drempels en we stonden binnen. Men was enthousiast en verheugde zich al op een goede vakantiemogelijkheid voor de zovelen onder ons die zich per rolstoel voortbe wegen. Tot zover had ik u eigelijk niets speciaals te zeggen. Ik opende de deuren naar slaapkamer en sanitaire ruimte. Mijn gast zette zich in bewe ging. Wat vooruit, wat achteruit een vaartje om de drempel over te komen maar verder kwam hij niet. De draai naar de slaapkamer was te kort en ook de andere deur konden we niet in. Trou wens die bleek stiekum als enige 72 cm smal te zijn. Het lukte niet. Nog eens proberen stelde ik ontgoocheld en be schaamd voor. Maar mijn bezoeker legde me geduldig uit dat de stoel een draaicirkel nodig heeft van 150 cm. Zeer ervaren keek hij rond ,,Kijk die deur moet breder en die muur moet er uit". Maar die muur was een steunpunt voor de bovenverdieping. Machteloos ston den we daar. Mijn visite met de voorste wielen in het tussengangetje en de achterwielen nog in de woonkamer. Dreigend kwamen de muren me tege moet en in dit gebouw, nog maar pas ontworpen door mensen die te weinig aan anderen dachten voelde ik me verslagen. En daarom moest ik u ervan vertellen. Weer 26 deuren gesloten voor zovelen onder ons. Hopelijk is het bij u beter. Maar ik moest het even zeggen, in de hoop dat u er allen over nadenkt en het ter harte neemt. Nu ben ik zelf wat bang voor grote bouwondernemingen. Maar gedachtig dat het ontwerp van een groot vakantie- project onder De Koog nog de gemeen teraad moet passeren word ik even hoopval gestemd. Hier is nog een kans om deuren gastvrij te openen! Maar ondertussen zal ik toch maar doorgaan mijn jongste steeds over de Pontweg te begeleiden men rijdt zo hard want zou het ons overkomen wat zouden er dan een deuren gesloten blijken. Ytje Veenstra, Texel om grond zelf te houden en in erfpacht uit te geven. Bereikbaarheid Het meer waard worden van grond is ook mogelijk doordat die grond beter bereikbaar wordt. Het beter bereikbaar worden van grond gebeurt via wegen. En die wegen worden met gemeen schapsgeld aangelegd. Is de grond eigendom van particulieren, dan komen de voordelen van met gemeenschaps geld uitgevoerde werken ten goede aan diegenen die op dat moment eigenaar van die grond zijn. Een stijging van de grondprijs is eveneens te verwachten als gevolg van het schaarser worden van grond. Wanneer er geen grond meer wordt verkocht is het voor particulieren niet meer mogelijk te speculeren. De plan nen voor wat op een gegeven moment met een bepaald stuk grond gebeurt, kunnen dan eerder openbaar worden gemaakt. Het Pakt is verder van mening dat de gemeente een betere beheersing van het grondgebruik kan uitvoeren bij erfpacht. Bij uitgifte kunnen eenvoudig waarden opgelegd worden inzake be stemming en naleving. Dit zou vooral van belang zijn bij plaatsen waar indus- triën worden gevestigd. Een laatste door het Pakt genoemd voordeel is, dat de gemeente bij afbraak of voor bestem mingswijzigingen de mogelijkheid heeft om weer over de grond te beschikken. Nadelen De discussienota van Pakt zou geens zins discussienota zijn, als er niet ook nadelen in werden vermeld. De gemeen te krijgt door het instellen van de erfpacht een grote schuldenlast. Door aankoop en het bouwrijp maken van grond moet de gemeente veel investe ren. Voor deze investeringen zou de gemeente moeten lenen. De gemeente loopt verder het risico dat de grond minder waard wordt en dat de rentevoet wordt gewijzigd. Periodieke aanpassing van de canon (de pachtsom die betaald moet worden) kan in dit verband voor-, maar ook nadelen met zich meebren gen. Andere nadelen voor de gemeente bestaan eruit dat het administratieve apparaat zal moeten worden vergroot en dat bij beleggers een geringere investeringsbereidheid zal bestaan, in dien ze zich de grond niet kunnen verwerven. Lange termijn Een laatste nadeel voor de gemeente is, dat de grondaankopen ten koste van andere voorzieningen zouden kunnen gaan. Dit probleem speelt vooral op korte termijn. Op langere termijn blijkt echter dat de gemeente bij noodzake lijke ingrepen niet afhankelijk is van grondeigenaren en sneller en goedkoper kan werken. Een actieve grondpolitiek is daarom een lange termijn-politiek. Ook de erfpachter heeft voor- en nadelen bij de erfpacht. Omdat hij de grond niet koopt, hoeft hij geen investe ring in de grond te doen. Bovendien loopt hij de kans dat de jaarlijkse pachtprijs door economische bewegin gen lager wordt. Deze pachtprijs is aftrekbaar voor de belasting. Maximum Nadelen voor de erfpachter kunnen zijn dat de canon wordt aangepast aan de werkelijke waarde van de grond. Die aanpassing zal in het algemeen aan een indexering zijn gebonden, maar er dient wel een maximum te zijn. Bij verkoop doen zich echter ook fluctuaties voor in de hypotheekrente. De erfpachter heeft verder geen enkel profijt van het meer waard worden van de grond. Hij loopt het risico dat hem door de gemeente geen pacht zal worden verleend, bijvoorbeeld om rede nen van algemeen belang. Het in onderpand geven van een erfpachtrecht is door wettelijke voorschriften zeer beperkt. Een algemeen nadeel kan zijn dat de overheid teveel macht krijgt. Volgens de Pakt-aanhangers is dat een macht die te vergelijken is met de macht van Rijks waterstaat. Het Comité Bejaardenreis en de afde ling De Cocksdorp-Eierland van de ANBO houden samen een avond voor ouderen op 25 februari in het Eierland- sche Huis, aanvang 19.30 uur. Mede werking van de Gemengde Zangvereni ging De Cocksdorp en dokter Siebinga met films. Voor vervoer kan gebeld worden naar de heer P. Jansen, tele foon (07225) 257, de heer P. de Graaf, telefoon (07777) 278, de heer B. Dros, telefoon (07777) 227 of de heer C. Zijm, telefoon (02222) 268. Een patrouille van de politie heeft vrijdagmiddag bij het Westerslag enkele explosieven gevonden. Bij de waterlijn lag een halfvergane handgranaat van 40 mm en een ronde granaat, waar schijnlijk een klein soort mijn Eveneens op vrijdag werd een vondst van vijftig patronen in de Slufter gemeld. Zaterdag werd door de politie bij het Westerslag enig onidentificeerbaar oor logstuig gevonden. Dit materiaal werd, tezamen met de eerder gevonden ex plosieven zondag door de mijnoprui- mingsdienst onschadelijk gemaakt. Bij het Arbeidsbureau ligt een folder klaar voor mensen die deze zomer in de vakantieweken willen gaan werken. De tekst is vooral gericht op scholieren. In de folder worden zowel rechten als plichten genoemd. Zo komen arbeidstijden, minimumjeugdlonen, de veiligheid in het bedrijf en de sociale verzekeringen aan de orde. Ook wordt vermeld hoeveel een scholier mag verdienen, zonder dat zijn ouders het recht op kinderbijslag verliezen. Het terugkrijgen van belasting via het T-formulier is iets anders dat in deze duidelijke en makkelijk leesbare folder wordt beschreven. In de maand januari waren 183 mannen en 124 vrouwen ingeschreven bij het Arbeidsbureau. Echt werkloos waren 135 mannen en 86 vrouwen. Er stond slechts een vraag tegenover van 15 mannen en vijf vrouwen. De twee voornaamste bedrijfstakken waar werkloosheid heerste waren voor de mannen de horeca (42 werklozen) en de bouw (35 werklozen). In het bouwaan- deel zaten twintig schilders, die door het tegenvallen van het winterwerk, tijdelijk geen werk hadden. De meesten van hen zijn inmiddels weer aan de slag. Uitschieter Bij de vrouwen waren er 44 werklozen in de horeca en 25 in de handelssector. Ook dus hier de horeca als uitschieter bij het werklozenpercentage. Vergeleken met vorig jaar januari zijn er 38 werklozen meer. Dat komt hoofd zakelijk door het feit dat er vorig jaar meer mensen konden worden ingezet bij de aanvullende werken ter bestrijding van de werkloosheid. Dit jaar konden, tot spijt van het Arbeidsbureau, slechts In de maand januari werden bij de politie de volgende gevonden voorwer pen gebracht: 2 gebreide handschoenen; blauwe wollen sjaal; zwart sleuteletui met 3 sleutels; blauw-witte handschoen maat 42, motief motorrijder; zakje met fotonegatieven; Opelsleutel met rood lederen mapje; zwart-witte sjaal; bank biljet van 25 gulden; grijs-kleurig ket tinkje met sterretje; grijze handschoen; sporttas met inhoud, opschrift SV Texel; zwarte dameshandschoen; zwart met rood gympakje maat 176; bankbiljet van 10 gulden; goudkleurige sleutel merk Fort no 750 1115. In de maand januari werden bij het politiebureau de volgende vermissingen aangegeven: gouden dameshorloge; hondenketting met bruin riempje waar aan hondenpenning; zilverkleurig heren horloge merk Gandino, groene leren band; bruine wollen das met oranje strepen; herenhorloge merk Tisfot met schakelband; zwarte portefeuille inhoud 760, rijbewijs en perskaarten; gouden damesring met 3 granaatjes; spatlap; bankbiljet van 100 gulden; bruine lang werpige zakagenda; bruine leren dames handschoen; zwarte portemonnee in houd 712,50 giropas bankpas; 2 Lips-sleutels aan ring; bos sleutels in lichtbruin mapje; blauwe helm; bruin kinderschoentje maat 21; schaats 'Noor' maat 41; herenhorloge merk Pontiac; paars-witte sjaal; paar bruine wanten met beige strepen; rond gouden hanger tje met meisjeskop; bruine want wol met suède; damespolshorloge merk Pontiac, donkergroen bandje; damespolshorloge merk Edox blauw bandje; groene pukkel met handdoek, gymschoenen, gym- broek; donkerblauwe handschoen met geel afgezette boord; gouden bedeltje, kinderkopje, gravure 'Sandra'; leren portefeuille, inhoud 76.600,—; plastic tas inhoud gymspullen; Mercedes wiel dop. Het was misschien wel eens nodig een satire te leveren op de superieure Latijnse minnaar. De eens zo fiere en superieure nafluiter wordt openlijk be spot en is onmachtig getuige van zijn eigen ondergang. Letterlijk betekent de titel: Echtgenote-minnares. Een vrouw ontsnapt aan het juk van haar van twee walletjes genietende echtgenoot (Marcello Mastroianni) en ontdekt haar eigen vrijheid in een nieuw bestaan. Voor hoofdrolspeelster Laura Antonelli moet deze rol een verademing zijn geweest. Als actrice heeft zij namelijk aan den lijve ondervonden hoe het is om in Italië tot een sexy ster te worden verheven. In al haar films speelde zij het slaafse, prikkelende, kirrende, uitdagen- Ie en wanneer puntje bij paaltje kwam steevast aan de wil en wens van de man gehoorzamende vrouwtjesdier. In mogli - amante krijgt ze echter volop de gelegenheid de schade in te halen, als tegenactrice notabene van de acteur die onder al zijn rijke spelvariaties vooral het symbool koesterde van de onweerstaan bare Casanova van de Italiaanse cine ma: Mastroianni. Deze revolutie van één vrouw voltrekt zich in een benauwd provinciestadje in het noorden van Italië in 1911. Antonia is volledig onderge schikt aan de wijnboer Luigi en die passieve positie vreet aan haar geest en haar gestel. Dat realiseert ze zich overigens pas na een ingewikkelde affaire waarbij ze denkt dat haar man verdwenen en misschien wel dood is (u ziet wat er allemaal nodig is om tot bewustzijn te geraken). Dan vallen haar alras de schellen van de ogen. De wijze waarop Luigi van zijn onderduikadres uit kan volgen hoe ingrijpend zijn Antonia verandert, doet in de soms bijna plecht statige enscèneringen vaak denken aan een regelrechte zedenklucht. In stilis tisch opzicht hinkt de film dan ook op twee bedoelingen, waardoor het satyri- sche element niet altijd even zuiver aan bod komt. Toch levert dit ook enige én ontroerende momenten op: Luigi af door de zijdeur en Antonia stralend uit haar as herrezen. Binnenkort vindt op Texel een baarmoederhalskankeronderzoek plaats. Zoals eerder in deze krant werd vermeld, geschiedt dat op 26 en 28 februari en op 3 en 6 maart. Dit onderzoek is gericht op de leeftijd van 35 tot 55 jaar. Éénderde van de vrouwen in die leeftijds groep komt dit jaar aan de beurt. Zij ontvangen een oproepkaart. De andere vrouwen zullen de komende twee jaar worden onderzocht. Vanwege het bijzondere belang van een dergelijk onderzoek, plaatsen wij op verzoek van de gemeente een artikel met nadere informatie over baarmoederhalskanker en het bevolkingsonderzoek. De baarmoeder hangt als een kleine omgekeerde peer boven in de schede van de vrouw. Het smalle gedeelte van deze holle peer noemt men de baar moederhals. Daar, waar bij de peer het steeltje zit, zit bij de baarmoeder de opening: de baarmoedermond. De kan ker, waar het bij dit onderzoek om gaat komt juist in het onderste gedeelte van de hals voor, juist achter de baarmoe dermond. zes mensen in dat kader worden ge plaatst en wel bij Staatsbosbeheer. Leeftijd Van de 135 werkloze mannen blijken er slechts dertien langer dan zes maan den werkloos te zijn. Vijfentachtig zitten pas drie maanden zonder werk. De 86 werkloze vrouwen blijken evenmin veel langdurig werklozen te bevatten. Tach tig van hen zijn nog geen half jaar werkloos. Van alle werkloze vrouwen zijn er 24 gehuwd en 62 ongehuwd. Wat betreft leeftijd blijkt wel de grootste werkloosheid voor te komen bij de mannen tussen de 25 en 34 jaar. In deze groep zitten 56 werklozen. De veel gevreesde jeugdwerkloosheid blijkt op Texel mee te vallen. Onder de negentien zijn er slechts zes werklozen, onder de 22 zijn dit er 29. Bij de vrouwen is dit beeld iets anders. Er zijn 29 werkloze meisjes tussen de 19 en de 22. Relatief hoog is ook de groep tussen de 25 en de 34 vertegenwoordigd met 26 werklozen. Opvallend is dat boven de 34 de percentages werkloze vrouwen bijzon der klein zijn. Kanker Kanker is het eenvoudigst te om schrijven als 'een ongebruikelijke groei'. Groei op zichzelf is heel normaal. Voort durend wordt ons weefsel vervangen: oude cellen worden afgebroken en door nieuwe cellen vervangen. Zo worden bijv. alle bloedcellen eens in de zes weken 'ververst'. Dat vervangen van oude cellen door nieuwe gaat ons hele leven door. Wanneer nu plaatselijk 'wildgroei' optreedt, de groei die zich dus niet meer aan de plaatselijke orde, vormen en lijnen stoort, noemt men dat tumorvorming. Groeit dit nieuwe weef sel echter andere weefsels binnen invasieve groei dan spreekt men van kanker. Er zijn kankersoorten die snel groeien, andere groeien langzaam. De baarmoederhalskanker groeit zeer lang zaam. Tussen het prille begin en de eigenlijke invasieve groei ligt 8 tot 10 jaar. Deze opmerkelijke eigenschap is één van de peilers waarop het bevol kingsonderzoek steunt. Vaak? In de leeftijdsklassen 35 - 55 jaar komt baarmoederhalskanker ongeveer bij 1 op de 200 vrouwen voor (5,5 per 1000 vrouwen). Mede op advies van de Gezondheids raad bepaalde de Staatssecretaris van het Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne dat alle vrouwen in die leeftijdsgroep voor dat onderzoek in aanmerking komen. Voor deze groep wordt dan ook een subsidie ontvangen. Desondanks wordt van de vrouw zelf nog een eigen bijdrage gevraagd van 725, Vrouwen buiten deze leeftijds groep kunnen zich, zo zij dat willen, op eigen kosten bij hun huisarts laten onderzoeken. Behandeling Bij ontdekking bestaat de behande ling afhankelijk van de grootte van kanker uit: het wegnemen van een kegel vormig stukje weefsel uit de baarmoe derhals, óf bestraling. Ook het wegne men van een groter stuk van de baar moederhals is mogelijk, zelfs het weg nemen van de gehele baarmoeder. Bij ontdekking in een vroeg stadium volgt als regel 100% genezing. In latere stadia hangt deze van de grootte van de uitbreiding af. Over het algemeen is de prognose ervoor heel goed te noemen. Onderzoek De baarmoederhals en -mond zijn gemakkelijk te onderzoeken. Met een speculum (sperder) wordt de schede open gehouden zodat de onderzoek ster de baarmoedermond kan zien. Daarna wordt met een houten spateltje een weinig slijmweefsel van de baar moedermond en het inwendig voorste gedeelte van de hals uitgestreken. Dit afstrijksel wordt op een glaasje uitge streken en door middel van een vloeistof gefixeerd. In een laboratorium wordt met de microscoop beoordeeld of er in dit uitstrijkje cellen aanwezig zijn, die er op duiden dat er kankergroei is, of te verwachten zou kunnen zijn. De drie peilers waarop het bevolkings onderzoek rust zijn: a. makkelijk te ontdekken; b. langzame groei; c. makkelijk te behandelen, met goede prognose. Deze drie zaken maken de moeite en de kosten waard om de zaak groot scheeps aan te pakken. Gemeente De oproep om op een bepaald tijdstip te verschijnen wordt gedaan door de afdeling bevolking van de gemeente. Bij het onderzoek zelf zijn wachttijden minimaal. Meestal staat men na een kwartiertje al weer op straat. Voor de opgeroepen vrouwen bestaat de moge lijkheid om een andere afspraak te maken via nummer (02240) 8000. Op dit nummer kan men ook nadere inlichtin gen krijgen. Enige weken na het onder zoek ontvangt de huisarts de uitslag. De vrouw krijgt ook zelf bericht van het onderzoekteam Wordt de vrouw naar het spreekuur van haar huisarts verwezen dan zijn daar drie mogelijke redenen voor: a. bij circa V/2% is het uitstrijkje mis lukt, de kwaliteit onvoldoende om het goed te kunnen beoordelen; b. bij circa 2 V2 is een ontsteking in de schede, die eerst door de huisarts moet worden behandeld (het uit strijkje is dus momenteel niet te beoordelen). Na de behandeling zal de huisarts zelf een nieuw uitstrijkje maken. c. bij circa V/2% worden er cellen ge zien, die nader onderzoek nodig maken. Deze drie mogelijkheden tot oproepen vormen samen 5'/2% van de onderzoch te vrouwen. Dit betekent, dat méér dan één op de 20 vrouwen een oproep zal krijgen om het uitstrijkje over te laten maken. Wanneer een vrouw een oproep krijgt voor herhaling is daarmee beslist nog geen reden voor paniek. Het eerste onderzoek werkt als een grove zeef; nader onderzoek is vaak nodig. Conclusie: 1. Baarmoederhalskanker is betrekkelijk makkelijk op te sporen; 2. Baarmoederhalskanker is, mits vroegtijdig ontdekt, voor 100% te genezen door een vaak kleine in greep; 3. Het eerste uitstrijkje is slechts een grove zeef want 1 op de 20 vrouwen zal voor nader onderzoek moeten terugkomen. Veel vragen worden er gesteld door dames die geopereerd zijn en nu geen baarmoeder meer hebben. Het gaat hier om een groep mensen die inwendig niet meer onderzocht worden, tenzij er klachten zijn natuurlijk. Deze dames wordt geadviseerd om toch te komen, daar dan een uitstrijkje wordt gemaakt van het littekenweefsel. In totaal zullen er in de komende 3 jaar ruim 15.000 vrouwen tussen 35 en 55 jaar een oproep ontvangen om aan dit onderzoek deel te nemen. Vrouwen onder de 35 jaar en boven de 55 jaar kunnen om organisatorische redenen niet opgeroepen worden. Dit houdt verband met de subsidienormen van het Rijk (Ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne). Voor deze leeftijdsklas sen wordt geen subsidie verleend. In dit eerste onderzoekjaar worden de vrou wen opgeroepen die geboren zijn in de jaren 1926, 1929, 1932, 1935, 1938, 1941 en 1944. Het tweede onderzoekjaar zijn de vrouwen, geboren in de jaren 1927, 1930, 1933, 1936, 1939, 1942 en 1945, aan de beurt. Het derde onder zoekjaar zijn de vrouwen geboren in de jaren 1928, 1931, 1934, 1937, 1940, 1943 en 1946 aan de beurt. I.v.m. het continuëren van het onderzoek is het van belang om zoveel mogelijk aan de oproep gehoor te geven.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7