Vijfde leerjaar bij beroepsonderwijs? Commissieleden kwaad en teleurgesteld over Dorpshuiskosten Onnodige wachtmisère door reparatie Marsdiep ToonSmidt H. HEETVELD RECTOR R.S.G. Vandalisme Lezing over China voor het Nut T oneel voorstelling afgelast Films en bingo in de Bijenkorf 93a JAARGANG NR. 9455 TEXELSE VRIJDAG 22 FEBRUAR11980 COURANT Voor het Nutsdepartement Texel houdt professor dr. J. de Wilde uit Wageningen vrijdagavond (heden) in ,,De Schakel" een lezing over het moderne China. De heer De Wilde, die wordt vergezeld door een Chinese col lega, heeft China meerdere malen be zocht. Hij heeft kennis genomen van de resultaten van de meerjarenplannen, de werking van het communesysteem en de ontwikkelingen van de diverse be- staansbronnen. Het belooft een interes sante avond te worden, niet alleen voor Nutsleden maar ook voor andere be langstellenden. Laatsgenoemden beta len 72, entree. Het optreden van toneelgroep Cen trum 2 op maandag gaat niet door. Het was de bedoeling dat in de Burg. De Koninghal een eenacter zou worden opgevoerd. Mensen, die al kaarten hebben gekocht, kunnen die tot 31 maart weer inwisselen. Dat dient te ge beuren op kamer 304 van het raadhuis. Na de laatste dag van maart kunnen geen kaarten meer worden ingewisseld. Op veler verzoek wordt zaterdag avond a.s. in dorpshuis De Bijenkorf weer de ,,Oosterender film" gedraaid. Verleden jaar is dat ook gebeurd maar toen konden velen als gevolg van het barre winterweer niet aanwezig zijn. Na afloop wordt bingo gespeeld, waarbij mooie prijzen zijn uitgeloofd. De en treeprijs voor deze ongetwijfeld gezelli ge avond bedraagt f2,50. De organi satie berust bij het uniformencomité van Excelsior dat de baten zal gebrui ken voor de aanschaf van uniformen. Zaterdagmiddag is de jeugd welkom in De Bijenkorf. Dan (aanvang 16.15 uur) wordt de film Raadsels rond paal 9" gedraaid. Het is een door Texelse amateurs gemaakte speelfilm uit 1956. Entree f 1,— /TH» TAX»- EN TROUW AUTOVERHUUR Wilhelm inalaan 4-6 den Burg Verschijnt dinsdags en vrijdags. Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 -T /T""' 1 1 A. Postgiro 652. Abonnementsprijs /12,50 per kwartaal en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 f /I /Tf I "V 4? C* 1'Tl 0T i/i /T 'T*T 70 cent incasso; los 50 cent. Voor advertenties, abonnementen, etc.: I T T 11 r, I V C V O W Tt/lsl' /t/4'#'/ A—J Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Langeveld Et De Rooy B.V., Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. De heer H. Heetveld (44) uit Den Burg is per 1 augustus benoemd tot rector van de Rijksscholengemeen schap Texel. Hij volgt als zodanig de heer C. van der Eijk op, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd met pensioen gaat. De heer v.d. Eijk kwam 24 jaar geleden op Texel als directeur van de toenmalige Rijks- HBS. De heer Heetveld is leraar licha melijke opvoeding en volgde in 1971 de heer Hennephof op als conrector van HAVO en Atheneum. Een jaar later werd hij tevens waarnemend rector. In de opvolging van de heer Van der Eijk werd voorzien door een open sollicita tie. Voor de functie meldden zich tegen de dertig gegadigden. De nieuwe rector is geboren in Ede en begon, opgeleid aan de Rijks kweekschool in Deventer, zijn carrière bij het lager onderwijs. Na het behalen van de acte aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding te Amsterdam kwam hij in Steenwijk bij het technisch onderwijs waar hij naast lichamelijke opvoeding ook Nederlands gaf. Wie op Texel de nieuwe conrector en waarne mend rector zal worden, is nog niet bekend. Bij de Rijksscholengemeenschap ontstaat nog een andere vacature door het vertrek van de heer H. Moes, die als conrector MAVO per 1 mei a.s. is benoemd tot directeur van de MAVO te Medemblik. Hij is 4 jaar op Texel werk zaam geweest. TESO is bezig met een vrij ingrijpende reparatie aan de veer boot Marsdiep. Bij het reviseren van de motoren bleek een van de drie bovencarters (Cylinderblok) zodanig te zijn versleten, dat het onbruikbaar was geworden. Vervanging was onvermij delijk. Aankoop van een nieuw blok bij de fabriek in Engeland zou een levertijd van minstens een maand vergen. Het is echter gelukt in Nederland een tweedehands cylinderblok te bemach tigen. Dit 2Vi ton zware onderdeel werd dinsdag geplaatst. Daarvoor was het nodig een gat in het bovendek te maken, waarna het ding met een takel kon worden neer gelaten. De foto geeft een indruk van- het montagewerk. Naar verwachting zal het werk volgende week vrijdag zijn voltooid, maar kort daarop vertrekt de Marsdiep naar Amsterdam voor een dokbeurt. In verband met o.a. ijsschade aan de huid, zal de dokbeurt langer duren dan gewoonlijk, zodat het gerekend vanaf heden nog zeker drie weken zal duren voordat de veerboot weer beschikbaar is. Twee jaar geleden onderging de Marsdiep zijn laatste dok beurt. Ongelukkig Het besluit om uitgerekend dinsdag het bovencarter te plaatsen mag bijzon der ongelukkig worden genoemd, want die dag waren beide veerboten hard nodig om het vervoersaanbod te verwerken. Er waren nl veel thuis- kerende toeristen die de carnavals dagen op Texel hadden doorgebracht. Tot algemene ergernis liepen de wacht tijden uit tot maar liefst vijf uur, een toestand die niet bepaald als propa ganda voor een vakantie in het voor seizoen kan worden beschouwd. Na bestudering van de vervoerssta- tistieken was voor deze dag geen bij zonder grote drukte verwacht. Uitstel van de reparatie werd minder verant woord geacht dan het riskeren van wachttijden. Directeur Th. Hoogerheide: ,,Ja, achteraf moeten we toegeven, dat we dat karwei beter later hadden kunnen uitvoeren. Misschien is het een troost dat we binnenkort een derde schip hebben, zodat dergelijke toestanden dan niet meer mogelijk zijn." Als er voldoende belangstelling voor is zal dit jaar bij het Texelse beroepsonderwijs worden gestart met een éénjarige cursus, bedoeld voor leerlingen die de LTS of de Mavo achter de rug hebben. Door deze cursus kunnen genoemde leerlingen zich breder vormen en daar door betere kansen hebben op een baan in het bedrijfsleven. Door de cursus wordt enigszins tege moet gekomen aan het opmerkelijke verschijnsel dat slechts een gering deel van de afgestudeerde LTS-ers bereid is voortgezet onderwijs te volgen, waar schijnlijk omdat ze daarvoor naar Alk maar of Hoorn moeten. Bij technischë: scholen op het vasteland is het aantal doorstudeerdersveel hoger. Dit ondanks het feit dat het niveau van de Texelse LTS-ers bijzonder gunstig is. Ongeveer de helft van de LTS-ers volgt de zg. ILBO C-opleiding terwijl dit bij de scholen op het vasteland meestal niet hoger is dan 25 tot 30%. Niettemin zoekt ook deze C-categorie liever een baantje op Texel dan naar een school voor voortgezet onderwijs op het vaste land. De ouders zijn het daarmee meestal van harte eens want ook die vinden het idee dat hun kinderen dagelijks zo'n 11 tot 12 uur in touw zijn met leren en heen en weer reizen niet aantrekkelijk. Zij voelen mogelijk meer voor een vijfde leerjaar op Texel, vooral als daardoor de mogelijkheden om passend werk te vinden worden vergroot. Een leerling met een 'hout'-opleiding zou in deze extra cursus de metaalrichting kunnen volgen. Of een opleiding metselen en tegelzetten. De Mavo-leerlingen die in het bedrijfsleven vaak moeilijk plaats baar zijn en in veel gevallen zelfs als 'ongeschoold' worden aangemerkt, zouden veel beter inpasbaar zijn als zij in de 1-jarige cursus kennis zouden maken met een of andere vorm van hand vaardigheid. De opleiding zou doorgaan (maar uiteraard ook al door het feit dat de jongeren een jaar langer worden vastgehouden) een bijdrage kunnen zijn voor de bestrijding van de jeugdwerk loosheid. Voor directeur N. van der Weide van de technische school die voor het organiseren van deze cursus het groene licht heeft gehad van de inspecteur, was het daarom enigszins teleurstellend om te constateren dat de ouders tot dusver weinig belangstelling hebben getoond voor de cursus. Het is blijkbaar niet gelukt hen en de in aanmerking komen de kinderen te overtuigen van het nut en de aantrekkelijkheid van deze extra opleiding. Gehoopt wordt dat door het het geven van meer voorlichting veran dering in komt. Woensdagavond 12 maart wordt in de school een ouderavond gehouden, speciaal voor ouders en kinderen die geïnteresseerd zijn in de nieuwe cursus. De in aanmerking komende leerlingen zijn daar ook welkom. „Ik heb begrip voor uw teleurstelling en woede. Het college heeft dezelfde soort gevoelens gehad toen het ongeveer twee maanden geleden deze feiten onder ogen kreeg. Toch zullen we moeten probe ren de kwestie zakelijk te benaderen. Zonder al te emotioneel op de voldongen feiten in te gaan". Woorden van deze strekking sprak wet houder Nauta woensdagavond tijdens de gezamenlijke vergadering van de commissies voor welzijnszaken en voor financiën. De verga dering was speciaal belegd om de 2,3 ton die de verbouw van de voormalige Ulo school tot dorpshuis, boven de begroting zal komen te liggen, te bespreken. Nauta deelde mede dat bij het gemeentebestuur een lichtje was gaan branden toen de dorpscommissie op 17 decem ber was komen praten over de liquide moeilijkheden waarin zij zich bevond. Een onderzoek door ambtenaar financiële zaken Van der Bijl liet daarna zien hoe de vlag er bij hing. Een enorme overschrijding die vooral te wijten was aan verkeerd inzicht in wat de verschillende fasen van de bouw zouden gaan kosten. Volgens Van der Bijl had de raad destijds besloten om de verbouw van de Ulo in drie fasen uit te voeren. Maar tijdens de eerste fase werden er al meer werkzaamheden uitgevoerd dan in die fase beschreven stonden. Het werd daarom wat onduidelijk in hoeverre de kosten van de eerste fase werkelijk hoger uitvielen dan was begroot. Dat bleek pas toen met de tweede fase was begonnen. Het was toen echter al te laat om ontwikkelingen te kunnen tegen houden. Er bleek toen tevens dat de verantwoordelijkheden tussen dorps commissie en het college van burge meester en wethouders onvoldoende was geregeld. Inderdaad diende de dorpscommissie zich aan de gemeente lijke richtlijnen te houden. Maar als het college zich geheel overeenkomstig de wensen van de raad zou gedragen en de tekorten op de begroting niet zou bijpassen, zou dat een faillissement van de Stichting Dorpscommissie beteke nen. Een situatie die door niemand wordt gewenst. Door allerlei oorzaken hebben de financiële consequenties van het dorpshuis zich aan de waarneming van de gemeente onttrokken. Dat heeft vervelende consequenties. Om aan die consequenties te ontkomen zal het tekort worden gedekt uit het fonds 'ontwikkeling en sanering' van de ge meente. Het fonds staat uit de op brengst van onrendabele kapitaalgoede ren die in de loop der jaren zijn afge stoten. Het is overigens de vraag of de gemeente dit fonds mag gebruiken voor de aanzuivering van de tekorten. Dit hangt sterk samen met de eigendom van het gebouw. Formeel moet de gemeente voor een dergelijke procedure eigenaar zijn van het gebouw. Men wil het nu zo zien te regelen dat de gemeente de verantwoordelijkheid van het bezit van het gebouw op zich neemt. Achtergesteld Bij het wel erg duur uitgevallen dorps huis in Den Burg doen zich, volgens de wethouders Nauta en Blanken nog meer problemen voor. Andere dorpen zouden zich makkelijk achtergesteld kunnen voelen als ze de kosten van het dorps huis in Den Burg vergelijken met de kosten die voor hun eigen dorpshuis zijn gemaakt. De wethoudrs wijzen er daar om op dat er voor dit geval beter van een eilandhuis gesproken kan worden. De peuterspeelzaal is zuiver op Den Burg gericht, de andere activiteiten, zoals het Mensen Zonder Werk project, de Stichting Open Jeugdwerk en de Sterrenclub zijn ten behoeve van het hele eiland. Door de wethouders wordt verder nog beklemtoond dat de 2,3 ton extra geen weggegooid geld is, maar dat het ten goede komt aan het gemeenschapswerk op Texel. Het zou niet fair zijn de Stichting Dorpscommis sie daarom te laten vallen. Fridt Blanken verwoordde het aldus: ,,De dorpscommissie heeft zich gedu rende vele jaren actief en belangeloos ingezet voor het dorpshuis. We mogen die commissie nu niet alle schuld geven. De gemeenteraad mag haar hand ook in eigen boezem steken. Bepaalde verant woordelijkheden zijn te onzorgvuldig vastgelegd. Er had misschien ook een overschrijding plaatsgevonden als de dorpscommissie er niet tussen had gezeten". Architect Ook het commissielid S. de Waard vond dat niet alle schuld op de dorps- commissie geschoven kon worden. Hij vond het de taak van de architect om de opdrachtgever, dus in dit geval de dorpscommissie, in te lichten over de (Lees verder op pagina 5) Dit zijn geen paaltjes maar de restanten van vernielde jonge bomen langs de Georgiëweg nabij Den Burg. Onbekende van dalen hebben met enkele tientallen boompjes korte met ten gemaakt. Schade: ongeveer 71300,—. De politie hoopt op tips waardoor de schuldigen kunnen worden aangehouden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1