Politie bezorgd over diefstallen fietsen en bromfietsen >0<° Binnenlands bestuur niet reorganiseren Voetbalvooruitzichten Bloembollen voetbalprogramma HANGOORFOKKERS BOEKTEN GOEDE RESULTATEN Commissaris R. J. de Wit: Robert Long en Leen Jongewaard in Den Helder VERVOLG VAN PAG. 1 Datsun toernooi VRIJDAG 29 FEBRUAR11980 TEXELSE COURANT PAGINA 11 Bij de politie maakt men zich ernstige zorgen over het grote aantal fietsen- en bromfietsen dat ieder jaar in het zomersei zoen wordt gestolen. In de drie zomermaanden bedraagt het aantal fietsdiefstallen ongeveer honderd en het aantal brommers dat ontvreemd wordt, doet daar niet veel voor onder. De politie zou graag meer doen om de fietsendieven en de gestolen fietsen op te sporen, maar wordt daarin in ernstige mate gehinderd voor verregaande nonchalance van de fiets- en bromfietseigenaren. ,,De mensen kunnen vaak alleen maar aangeven wat de kleur van hun fiets was", zegt een politieman. „Als je ze vraagt of er jasbeschermers opzaten, wat het merk van de fiets was, of dat er misschien een Mickey Mouse-bel opzat, blijven ze het antwoord schul dig. Naar een framenummer hoef je dan helemaal niet meer te vragen." Recherchelijst Dat de mensen zo onzorgvuldig met hun toch vrij kostbare bezit omspringen is extra jammer omdat de politie een zeer belangrijk stuk gereedschap in handen heeft om gestolen fietsen op te sporen. Eens in de zoveel tijd ontvan gen alle politiebureaus in Nederland een recherchelijst waarop de gestolen ri|wielen staan vermeld. Des te zorgvul diger de gegevens daarop staan, des te groter is de kans dat de fiets vroeger of later bij heler of dief wordt teruggevon den. Dit laatste kan geïllustreerd wor den met de melding van een brom fiets die in oktober 1978 op Texel gestolen werd en die onlangs in Rijssen boven water kwam. Formulier Om het registreren van de fietsen en bromfietsen voor het publiek te De bromfiets-rogistratiekaart waarop alfa ge gevens die voor de politie van belang zijn bij het opsporen van gestolen fietsen of brom mers, vermeld kunnen worden. vergemakkelijken, liggen op het poli tiebureau (bromffietsregistratiefor- mulieren. Op deze formulieren kan de (bromlfietsbezitter invullen wat de kenmerken van zijn vervoermid del zijn. Merk, type, kleur, frame nummer, motornummer, verzeke ringsplaatje, type zadel en mogelijke bijzonderheden, het zijn allemaal zaken die de politie helpen bij het opsporen van het gestolen vervoer middel. De politie wil deze formu lieren op meer plaatsen gereed gaan leggen. De politie wijst verder op het belang van een goed slot, dat uiteraard altijd gebruikt moet worden. Bromfietsen of fietsen kunnen 's avonds het beste niet op onverlichte of stlle plaatsen staan. Stallingen of bromfietskluizen zijn de beste plaatsen. Helmen en andere waardevolle voorwerpen kunnen beter niet op of aan het vervoermiddel ach tergelaten worden. De politie organi seert voorts kijkdagen waarop alle gestolen en weer gevonden vervoermiddelen te kijk staan. Het be zoeken van dit soort dagen blijkt voor mensen die hun fiets of bromfiets kwijt zijn vaak lonend te zijn. Oefenwedstrijd Texel 1 tegen HRC Het eerste elftal van S.V. Texel speelt een oefenwedstrijd in Den Helder tegen HRC. Het tweede, dat het de laatste tijd zo goed doet, kan thuis tegen West Frisia 3 (Enkhuizen) wel één of twee punten binnenhalen. Het derde gaat in Den Helder tegen het op eigen terrein nog ongeslagen Zeemacht 3, een zware partij tegemoet. Het vierde heeft een vrije competitie dag. Het vijfde krijgt het uit tegen Oude- sluis4erg zwaar. Junioren A1 kan thuis tegen HRC A2 de punten pakken. B1 krijgt het uit moeilijk tegen Helder B3 en ook B2 zal wel op te veel tegenstand bij Zeemacht B2 stuiten. C1 en C2 hebben een vrije dag, mogelijk dat C3 zonder invallers de punten thuis kan houden tegen WGW C5. Texelse Boys Zondag gaat het eerste van Texelse Boys op bezoek bij Schellinkhout. Op eigen terrein werd het een 7—0 over winning. Als ze spelen als afgelopen zondag, dan komen ze daar lang niet aan toe. Vertrek met de boot van 12.05 uur. Het tweede ontvangt Watervogels 3, een pittige tegenstander. Na het goede resultaat tegen DWOW mogen 1 of 2 winstpunten worden verwacht. Het derde is vrij. De A-junioren gaan naar ZAP A2. Deze staan onderaan de lijst, dus dat moet geen problemen opleveren. Ver trek met de boot van 13.05 uur. De dames reizen met de A-junioren richting Opmeer. Ze weten na de wed strijd tegen WSW weer wat doelpunten maken is. HOSV is echter heel wat meer mans, dus zal iedereen alles moeten geven om een goed resultaat te berei ken. Zaterdag de derby Oosterend B1- Texelse Boys B1. Volgens de ranglijst zijn de Boys favoriet. Er zal echter wel gewerkt moeten worden om de punten te verdienen. De junioren B2 krijgen bezoek van Wieringerwaard BI. Een moeilijke opgave, maar, na de wedstrijd tegen Wieringermeer, achten we de Boys niet kansloos. De meisjesjunioren spelen ook op eigen terrein. Tegen het bezoekende Winkel moeten 2 winstpunten behaald kunnen worden. Do Koog niet kansloos bij goede inzet Het eerste elftal van S.V. De Koog speelt zondag thuis tegen Petten, dat 4 punten boven De Koog staat. Met een goede inzet (na de feestavond?) zal De Koog hier niet kansloos zijn. Het tweede gaat zondag uit naar BKC 5 in Anna Paulowna. Tegen deze gelijkwaardige tegenstander zal de vorm van de dag bepalend zijn. Het vertrek is met de boot van 13.05 uur. De A- en B-junioren spelen zaterdag thuis en de C-junioren gaan uit naar Wiron C2 in Den Oever. Vertrek bij 'Capri' om 12.30 uur. Terreindienst deze week: R. Daalder en E. Kikkert. ZDH tegen Schoorl ZDH 1 krijgt zondagmiddag Schoorl op bezoek, waarvan uit met 1 —0 werd gewonnen. Beide teams staan onder aan. Wil ZDH van deze plaats afkomen, Robert Long en Leen Jongewaard treden maandag op in de schouwburg in Den Helder met het programma „Dui delijk zo". Voor dit optreden zijn mo menteel op het gemeentehuis geen kaarten meer verkrijgbaar. Mensen die afzien van het bezoeken van de voor stelling, maar al kaartjes hebben ge kocht, worden verzocht die weer in te leveren bij de afdeling culturele zaken van het gemeentehuis. De kaartjes kunnen dan doorverkocht worden aan andere belangstellenden. Na afloop van de voorstelling in Den Helder vaart er een extra boot. Aanvang van de voor stelling om kwart over acht. Onzeker Omdat in de nacht van dinsdag op woensdag in Amsterdam de auto met requisieten voor deze voorstelling is gestolen en tot dusver nog niet is terug gevonden, is het twijfelachtig of de avond in Den Helder doorgaat. Zeker heid hierover komt maandag a.s. Wie het al of niet doorgaan niet op andere wijze verneemt, kan in de loop van maandag contact opnemen met de afdeling culturele zaken van het raad huis, telefoon (02220) 3041 geweest. D. Schilling volgde hem op en Th. Timmerman werd penningmeester. Engelse narcissen die via Nederland in Duitsland worden verhandeld deden in 1973 schade aan de Nederlandse markt. De prijzen voor de tulpen in 1974 waren laag door de beste oogst en een te groot areaal. Het jaar daarop was de tulpenoogst echter slecht door de natte herfst van 1974. De prijzen liepen hier door op, mede door de inkrimping van het areaal. De crocussen gaven als gevolg van waterschade een slechte opbrengst te zien, waardoor de prijzen weer goed werden. Op de narcisprijs had één en ander weinig invloed. Droogte Een langdurige en vroeg begonnen droogte was er in 1976 de oorzaak van dat alle gewassen slecht groeiden. De prijzen liepen daardoor in de zomer hoog op. In 1977 en 1978 kwamen er weer klachten over de narcisvlieg als gevolg van opslag van twee-jarige par tijen. Die partijen waren bedoeld om kleinere bollen te telen, voor meer bloemen per ton, zoals dat in Engeland wordt gedaan. Tengevolge van de winter 1978/'79 was de oogst beneden normaal en daardoor goed aan de prijs. De gele crocussen gaven een matige tot slechte oogst en waren daardoor even duur als vijfentwintig jaar geleden. Na zeven jaar stelde voorzitter Schil ling zich niet meer herkiesbaar en werd opgevolgd door J. H. M. Timmer. Het huidige bestuur was daarmee gevormd. Het bestaat uit J. H. M. Timmer, voor zitter; C. Schermer, secretaris; Th. Timmerman, penningmeester en F. Hal- sema en H. van der Star als com missarissen. Dit jaar tenslotte, staat er goed voor. In de voorverkoop voor de levering in de zomer werden voor bijna alle soorten bollen goede tot beste prijzen betaald. 150 jaar bloembollenteelt op Texel en 50 jaar afdeling Texel van de Koninklijke Algemene Vereniging voor de Bloembollen cultuur; 180 kwekers telen 250 hectare bollen. Er waren vette en magere ja ren. Maar over het algemeen was er sprake van een goed rende rend vak en een flinke bron van inkomsten voor het eiland. Alle reden dus voor tevredenheid en feestelijke herdenking. dan moet de volle winst aan Den Hoorn blijven ZDH 2 speelt om 12.15 uur een voor wedstrijd tegen Flevo4. Junioren A heeft een vrije zondag. Belanariike daa voor SVO/Z Voor SVO/Z wordt het zaterdag een belangrijke dag, want dan komt mede- kampioenskandidaat Bergen op bezoek. Bij winst staat SVO/Z alleen op kop. Een kampioenschap is dan heel goed mogelijk. De uitwedstrijd werd teaen de verwachting in verloren zodat nu op een revanche gerekend wordt. Er wordt op een forse opkomst van toeschouwers verwacht om de mannen op het veld te ondersteunen. De wed strijd begint om 14.30 uur. Ook SVO/Z 3 speelt thuis tegen HCSC 8 om 12.30 uur. Het moet mogelijk zijn om gelijk te spelen. SVO/Z 2 zal uit geen fouten maken tegen het laag geklasseerde Wieringer meer 5. De A-junioren krijgen het moeilijk in De Koog evenals de B1 junioren die thuis koploper Texelse Boys B1 ontvan gen. Junioren B2 kunnen thuis gelijk spelen tegen DWOW B2, maar junioren ,C1 zullen het uit tegen Succes C1 niet redden. Oosterend 1 moet in Wijdenes van WSW kunnen winnen, als tenminste de morele deuk van een eventueel kam pioenschap niet te zwaar op de spelers gaat rusten. Oosterend 2 beleeft een slechte pe riode, ze mogen dan ook slechts hopen op een gelijk spel tegen het laag geplaatste BKC 4. Zaterdag 1 maart: Afdeling Noordholland: SVO/Z-Bergen, 14.30 uur Wieringermeer 5-SVO/Z2,14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SVO/Z 3-HCSC 8, 12.30 uur Junioren: Texel A1-HRCA2, 14.45uur De Koog ATOosterend A1, 14.45uur De Koog BI-ZAP B1, 13.30 uur Oosterend B1-Tex. Boys BI, 13.00 uur Tex. Boys B2-W.Waard B1,13.30 uur Oosterend B2-DWOW B2, 14.45 uur Helder B3-TexelB1, 14.30 uur Cocksdorp C1-ZAP C1, 13.30 uur SuccesC1-Oosterend Cl, 14.30uur (vertrek boor 13.05 uur) Texel C3-WGW C5, 14.45 uur Wiron C2-De Koog C1, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Meisjesjunioren: Tex. Boys-Winkel, 13.30 uur Pupillen: Afdeling A: Tex. Boys Al-Oosterend Al, 15.00 uur ZDH Al-De Koog Al, 15.00 uur Texel A2-Texel A3, 13.45 uur Texel A4-Tex. Boys A2, 13.45 uur De Koog A2-Cocksdorp A1, 12.30 uur Afdeling B: Texel B1-Tex. Boys B1,13.00 uur Oosterend B1-De Koog B1, 12.15uur Oosterend B2-Tex. Boys B2, 11.30 uur Texel B3-Texel B2, 13.00 uur Afdeling C: ZDH C1-Texel C4, 14.00 uur Tex. Boys C1-Texel C2,12.30 uur Oosterend C1-Cocksdorp Cl, 11.00 uur Oosterend C2-Texel C3, 11.30 uur Zondag 2 maart Oefenwedstrijd: HRC-Texel, 12.00 uur Afdeling Noordholland: ALC-Cocksdorp, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) ZDH-Schoorl, 14.30 uur De Koog-Petten, 14.30 uur WSW-Oosterend, 14.30 uur (vertrek boor 12.05 uur) Schellinkhout-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 12.05 uur) Texel 2-West Frisia 2,12.30 uur Tex. Boys2-Watervogels 3, 14.30 uur Zeemacht 3-Texel 3, 14.30 uur Oosterend 2-BKC 4, 14.30 uur ZDH2-Flevo4, 12.15 uur BKC 5-De Koog 2, 14.30 uur Oudesluis 4-Texel 5, 14.30 uur Junioren: ZAPA2-Tex. BoysAI, 14.30uur (vertrek boot 13.05 uur) Zeemacht B2-Texel B2, 14.30 uur Dames: HOSV-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Samen reizen: Zaterdag 1 maart Vertrek van Texel boot 13.05 uur: SVO/Z 2, O'end C1 en De Koog Cl Zondag 2 maart: Vertrek van Texel boot 12.05 uur: Oosterend 1, C'dorp 1 en Tex. Boys 1. Vertrek van Texel boot 13.05 uur: Tex. Boys A1 en dames Tex. Boys. Bij afkeuring terrein bus afbestellen, telefoon (02240) 2421. „De maatschappelijke discussie over de voorstellen voor de bestuurlijke orga nisatie heeft een vernietigende afwijzing opgeleverd, zowel op het vlak van de gemeentebesturen als op het vlak van de provinciale besturen. Nu dit zo is meen ik dat thans de conclusie moet worden getrokken: intrekking van de wetsontwerpen over reorganisatie bin nenlands bestuur en tot wijziging van de provinciale indeling. Ik hoop vurig dat een behoorlijke kamermeerderheid thans een streep zal willen zetten onder dit vreemde avontuur, en zal willen bewerkstelligen dat we met de bestuur lijke reorganisatie weer met beide benen op de grond komen". Deze oproep tot intrekking van de wetsontwerpen reorganisatie binnen lands bestuur deed de Commissaris van de Koningin in Noordholland, drs. R. J. de Wit vrijdag bij de installatie van de Gewestraad Kop van Noordholland, in Schagen. In zijn toespraak ging drs. De Wit uitgebreid in op de landelijke discus sie over dit vraagstuk. Zoals bekend moet de Tweede Kamer over deze wets ontwerpen een Voorlopig Verslag uit brengen. Half april zal dit Voorlopig Verslag worden afgerond. Hij zei te hopen dat de Tweede Kamer bij deze gelegenheid het duidelijke signaal geeft, dat het afgelopen moet zijn met „de grote verdwijntruc, waarbij gewesten en provincies inéén worden geschoven". De heer De Wit: geen splitsing van bestaande provincies, handhaving van de typische positie van de provincies als organen van intermediair bestuur en uitwerken van alle mogelijkheden voor de gemeenten om op regionaal niveau in duidelijke samenwerkingsverbanden hun gezamenlijke belangen ook geza menlijk te regelen. In dit verband noemde hij de installa tie van de Gewestraad Kop van Noord holland ook uit nationaal oogpunt van bijzonder belang. „De gemeenten in dit gewest hebben zich niets aangetrokken van de verwarrende signalen die door de rijksoverheid zijn uitgezonden, maar u bent als nuchtere Noordhollanders rus tig uw eigen weg gegaan en hebt daar mee een voorbeeld gegeven van het geen gemeentebesturen, in redelijkheid samenwerkend, gezamenlijk voor hun regio tot stand kuhnên brengërt". In het gewest Kop van Noordholland werken samen de gemeenten Anna Paulowna, Barsingerhorn, Callantsoog, Harenskarspel, Den Helder, Niedorp, Schagen, Sint Maarten, Wieringen, Wieringermeer en Zijpe. In zijn rede ging de commissaris uitvoerig in op de histo rische ontwikkeling van de intergemeen telijke en regionale samenwerking in ons land. Hij constateerde dat de wet gemeenschappelijke regelingen ten on rechte een slechte naam heeft gekre gen. „Het feit dat krachtens deze wet circa 1500 gemeenschappelijke regelin gen tot stand konden komen en in de loop van de jaren zestig en zeventig circa 50 pregewesten geeft aan, dat de wet aan een maatschappelijke behoefte heeft voldaan. Aanvankelijke bezwaren van te grote beslotenheid konden door regeling van openbaarheid van verga deringen en stukken worden ondervan gen". Verbetering en modernisering van deze wet werd nagestreefd door de ontwerpgewestwet die in april 1971 door minister Beernink en staatssecre taris Van Veen werd ingediend. Minister Geertsema was later voornemens op dit spoor door te gaan. Het wetsontwerp kwam niet in behandeling in de Tweede Kamer door de regeringswisseling in 1972-1973. Wel was intussen een Voor lopig Verslag verschenen, dat wel kri tisch, maar zeker niet vernietigend was, aldus drs. De Wit. Zijn hierboven aangehaalde pleidooi, terug te gaan na af, komt neer op het weer opnemen van de draad van de ontwerpgewestwet. Hij zei sterk te betreuren dat de betrokken ministers van het kabinet Den Uyl in de winter van 1974-1975 plotse ling de wissel van de reorganisatie hebben omgegooid en besloten tot een revolutionaire ingreep, het inéénschui- ven van provincies en gewesten. „Die onzalige beslissing heeft het hele proces van de bestuurlijke reorganisatie op dood spoor gebracht. Het heeft ook in grote delen van het land tot ontmoedi ging geleid en zelfs in bepaalde delen tot afbraak van hetgeen inmiddels tot stand was gebracht. Een revolutiomair ant woord is alleen passend op een revolu tionaire situatie, en hiervan is in ons land gelukkig geen sprake", aldus drs. De Wit. Hoewel hij zei zijn standpuntbepaling te baseren op eigen inzichten en ervarin gen en daarvoor persoonlijk aanspreek baar te zijn, vond hij het wel een plezierige gedachte dat de kritische benadering van zijn kant in grote lijnen spoort met de inzichten van het gekozen provinciale bestuur van Noordholland. In sporthal Ons genoegen zal zater dag een zaalvoetbaltoernooi gehouden worden, dat georganiseerd is door Texel Veteranen. Gelet op de deelnemende teams (Badhotel, Paal 9, Celeritudo, Datsun en Texel Veteranen 1 en 2) belooft het een spannend toernooi te owrden. De aanvang is om 18.00 uur en men verwacht het toernooi rond half elf te beëindigen. De prijsuitreiking vindt plaats in hotel Tatenhove waar de 'oude glorie' en de teams nog een gezellige avond hopen te hebben. De jonge wMe ram ven P. v.d. Molen die tot reservekampioen werd uitgeroepen. De Texelse fokkers van Franse hangoren hebben op de provinciale kampioenstentoonstelling te Schoorl in het afgelopen weekend prima resultaten behaald. Een zelf gefokte jonge witte ram van P. v.d. Molen werd uitgeroepen tot reservekampioen met 22 punten. Een zelfgefokte jonge witte voedster van mevrouw Rentenaar beste bij de voedsters met 18 punten. Op een kampioenstentoonstelling zoals die in Schoorl werd gehouden, worden de dieren als volgt beoordeeld: ze worden afzonderlijk door de drie keurmeesters bekeken. Elke keurmees ter geeft een aantal punten en deze worden opgeteld voor het eindresul taat. Op een gewone tentoonstelling worden alleen predikaten toegekend. Dieren die voor een kampioensten toonstelling worden ingeschreven, moeten minimaal twee keer het predi kaat zeer goed of 1x fraai hebben behaald in het afgelopen winterten- toonstellingsseizoen. De beste voedster was deze Inzending van mevrouw Rentenaar uit Oosterend.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 11