Cjroen '2ivartsJ~éxels in het Texpo 80" rekent af met verkeerd beeld van beroepsonderwijs Alg. Ziekenfonds Texel bestaat 50 jaar Driedaagse expositie in De Koning-hal Bont en uitgebreid ?2323H^| ToonSnwIt Aannemer treft geen blaam Dorpshuisproblemen Schietoefeningen TESO-tarieven Wie is in het bezit van dit schilderij van A. Blok v.d. Velden? Oud papier-aktie Scouting Texel 93e JAARGANG NR. 9457 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. Het kiezen van de juiste school is een van de belangrijkste beslissin gen die ouders en kinderen in hun leven moeten nemen. Soms wordt de verkeerde keus gedaan als het kind de basisschool verlaat en diverse mogelijkheden voor voortgezet onderwijs zich aandienen. Dat is voor een deel te wijten aan de onbekendheid van het publiek met de mogelijkheden die de verschillende opleidingen bieden. Over het algemeen is men geneigd het te zoeken in het algemeen vormend voortgezet onderwijs, op Texel verte genwoordigd door de scholen die zijn verenigd in de Rijksscholengemeen schap. De keus valt pas op het beroeps onderwijs (op Texel de techinische school en de school voor LH NO) als plaatsing bij Atheneum, Havo of Mavo onmogelijk is. Dat wordt in de hand gewerkt omdat algemeen wordt ge dacht dat het beroepsonderwijs zeer beperkte mogelijkheden biedt. Je wordt daar immers voor een bepaald beroep opgeleid? Het is nauwelijks bekend dat dit verleden tijd is. Het beroepsonder wijs heeft een veel algemener karakter en geeft veel meer aansluitingsmogelijkhe- den op verder onderwijs dan vroeger. Zelfs is het zo dat heel wat kinderen veel betere toekomstmogelijkheden krij gen als zij kiezen voor het beroeps onderwijs in plaats van andere scholen. Dat laatste is intussen wel tot algemene schrik aan het doordringen. Met name de leerlingen van de Mavo lijken op grote schaal voor langdurige werkloos heid te zijn bestemd omdat zij lang niet allemaal plaatsbaar zijn. Het feit dat een aantal van hen ondanks het diploma zelfs als 'ongeschoold' te boek staat, spreekt voor zichzelf. Manifestatie Er is dus alle reden om de mogelijk heden van het beroepsonderwijs wat meer in de aandacht te brengen. Dat gaat op Texel gebeuren door een groot scheepse manifestatie op donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 maart a.s. Dan wordt de „Texpo '80" gehouden, een tentoonstelling die is bedoeld om te helpen afrekenen met het verouderde beeld dat het publiek van het beroeps onderwijs heeft. Werkgroepen, bestaande uit perso neelsleden van de LHNO-school en de scholengemeenschap voor technisch en agrarisch onderwijs (zo heet de LTS tegenwoordig) zijn al weken bezig met het treffen van voorbereidingen voor dit evenement. „Met de tentoonstelling willen we trachten voor het lager be roepsonderwijs de belangstelling te wekken die deze onderwijstak verdient en een beeld geven van het LBO van nul", zegt de heer N. van der Weide, sinds 1 oktober j.l. technische school. directeur van de Geen schoolstrijd Hij voegt er direct aan toe wat hij met de tentoonstelling niet wil en dat is het ontketenen van een plaatselijke school strijd. Dat gevaar zit er overigens wel in getuige ontwikkelingen elders in het land, waar binnen sommige gemeenten de verschillende scholen met adverten tiecampagnes en vaak eenzijdige voor lichting trachten zoveel mogelijk leerlin gen te winnen. Want bijna elke school wil groeien of op zijn minst op dezelfde grootte blijven om geen leraren te hoeven ontslaan. Het staat overigens bijna vast dat dit op den duur vechten tegen de bierkaai is. De geboortecijfers zijn de afgelopen jaren dusdanig ge daald dat de aantallen leerlingen die door de basisscholen worden afgeleverd steeds kleiner worden. Van der Weide zegt oprecht van mening te zijn dat de belangen van de leerlingen gaan boven de belangen van de school of die van collega-leerkrachten en hij heeft gecon stateerd dat er bij de RSG ook zo over wordt gedacht. Wie op een bepaalde school niet thuishoort, zou er niet heen moeten gaan. Die gedachte zal op de ouders moeten worden overgebracht al heeft men daar vaak met weerstanden te maken. Al te vaak beschouwen zij het beroepsonderwijs als tweede keus en als een bewijs dat hun kinderen te dom zijn om 'hoger' onderwijs te volgen. Dat hun kinderen als gevolg van niet passend onderwijs tegen hun zin (en dus slecht) leren en later met de ziel onder de arm lopen omdat er geen werk voor hen is, lijkt minder te deren. Het zijn hetzelfde soort weerstanden die ouders ervan weerhouden hun kinderen op te geven voor LOM-onderwijs. Publiciteit Van der Weide ergert er zich aan dat de publiciteitsmedia tot dusver weinig hebben gedaan om de hieruit voort vloeiende misstanden aan de kaak te stellen. Een lichtpuntje wat dat betreft was onlangs een uitvoerig artikel in Vrij Nederland waarin het sombere lot van een groot aantal Mavo-leerlingen werd geschilderd. Mogelijk helpt het huidige werkloosheidsprobleem mee aan een wat verstandiger houding van het pu- (Lees verder op pagina 9) LTS-directeur IV. van der Weide met een maquette van de Btrgemeester De Koninghal, waarin op 20. 21 en 22 maart de Tevpo 80 zal worden gehouden. In tegenstelling tot de indruk die is gewekt in ons verslag van vrijdag j.l. heeft niemand van de commissies voor welzijnszaken en financiën kritiek geuit op de aannemer die de verbouwing van de oude Ulo tot dorpshuis uitvoert. In het verslag stond dat de heer P. A. Zegers vond dat de aannemer tekort was geschoten omdat hij niet had geconstateerd dat de kozijnen van het gebouw verrot waren en dat er belang rijke werken aan het dak moesten worden uitgevoerd. De heer Zegers bedoelde echter niet de aannemer maar de architect en de kritiek aan dat adres werd door wethouder Nauta onder schreven. Op 4 maart wordt te Breezanddijk van 10.00 tot 17.00 uur geschoten. De kamerleden De Voogd (VVD), Roels (PvdA) en Dijkman (CDA) zullen de minister van economische zaken op nieuw schriftelijke vragen stellen over de tarieven van de TESO veerboot. Om aan te tonen dat deze tarieven te hoog zijn zullen bepaalde indexcijfers worden getoond. Ook zal een vergelijking worden gemaakt tussen de prijs van het vijfdagenabonnement en een tien- rittenkaart. De vraag of de minister de verhoging van de weekkaart met 29% In overeenstemming kan brengen met zijn prijsbeleid zal opnieuw worden gesteld, daar deze nog niet beantwoord De tentoonstelling „Texpo 80" die het beroepsonderwijs op 20, 21 en 22 maart houdt, wordt bijzonder bont en uitgebreid. Aan alle aspecten van het beroepsonderwijs zal aandacht worden besteed, dus ook aan de theorievakken. Daartoe zal de Burgemeester De Koninghal in een groot aantal stands worden onderverdeeld; ook in de klasloka- leb wordt geëxposeerd. In de stand die is gewijd aan de Engelse taal staat een soort talenpracti cum dat zelf is gemaakt en waarmee wordt gedemonstreerd hoe het onder richt wordt toegespitst op luisteren en spreken. Een andere stand laat activiteiten en resultaten zien op het gebied van het (facultatieve) vak fotografie en in de wiskundestand kunnen de bezoekers zich amuseren met een zeer menselijke Gaarne bericht aan W. v.d. Werf, tel. (02228) 396. 'computer'. De bezoekers kunnen zich in de afdeling bouwkunde een indruk verwerven van het uitvoeren van een getekend ontwerp. In andere stands wordt het een en ander getoond op het gebied van aardrijkskunde en biologie. Een poppentheater wordt opgevoerd om iets te laten zien op het gebied van naaien en stofversieren door de LHNO- leerlingen. In het kader van het vak Nederlands worden de bezoekers onder meer geïntervieuwd. Ook is een stand ingeruimd voor beroepenvoorlichting, waarbij een medewerker van het ar beidsbureau is ingeschakeld. De agra rische opleiding die aan de technische school is toegevoegd laat wat zien door middel van buiten opgenomen video films. Verder is er een keuken in actie en het spreekt vanzelf dat voor een gezellig zitje wordt gezorgd, waar de bezoekers wat kunnen eten en drinken. Midden in de zaal wordt een tentoonstelling inge richt van werkstukken die door 1e en 2e jaars-leerlingen zijn gemaakt. Het is goed te weten dat het geen selectie is; van èlle leerlingen wordt werk getoond. In tegenstelling tot wat vroeger op de ambachtschool gebeurde, hoeven de werkstukken er niet meer zo perfect en mooi uit te zien. De nadruk ligt veel meer op het leren oplossen van techni sche problemen. In de LTS-kantine verzorgen LHNO- leerlingen herhaaldelijk modeshows van zelfgemaakte kleding. Er is ook een kindercrèche waar bezoekers van de „Texpo" hun spruiten in bewaring kunnen geven. Verder houden de prak tijkafdelingen van de school open huis. Steeds zullen leerkrachten in de buurt zijn om tekst en uitleg te geven. „Een Gezinsziekenfonds opgericht. Reeds meer dan 60 gezin nen toegetreden," juichte de Texelse Courant van zaterdag 15 februari 1930. Opgericht op donderdag 13 februari bestaat het Ziekenfonds Texel vijftig jaar. Of er aan dit jubileum nog bijzon dere festiviteiten vastzitten kon de heer Vlaming, directeur van het ziekenfonds, niet melden. Half maart zal het bestuur over mogelijke activiteiten vergaderen. In 1955, toen het ziekenfonds 25 jaar bestond, werd dit gevierd met een feestavond in de bioscoopzaal van De Oranjeboom. Er is in een halve eeuw ziekenfonds gesteund door T. Dogger en Joh. Dros Pzn., bestuursleden van het Oudeschil der ziekenfonds. Na wat moeilijkheden met de doktoren over de welstands- grens, waarvoor het ziekenfonds moest gelden, wisten dezen het fonds van de grond te krijgen. Het doel van het Texelse gezinszie kenfonds was: „de verstrekking van genees- en heelkundige hulp door huisartsen, klinische hulp door specialisten, genees- en verbandmiddelen op voor schrift van arts of specialist, brillen en breukbanden eens in de twee jaar op voorschrift van de huisarts en voorts alle tot de genees- en heelkunde be- hoorende middelen. Alle bewoners van Den Burg en naaste omgeving, wonen de in de dagelijksche route van de arts, kunnen lid worden, mits inkomen van gezinshoofd hoogstens 72250,— (Al- leenwonenden 71500, Behoudens door bestuur te bepalen uitzonderingen kan een man niet zonder zijn vrouw, een vrouw niet zonder haar man, een gezin niet zonder de kinderen beneden 18 jaar worden aangenomen. De in schrijving geschiedt na onderlinge goedkeuring van artsen en bestuur. Het bestuur kan, als 't gegronde redenen meent te hebben, personen weigeren of afschrijven. Het raadplegen van een specialist kan alleen geschieden in overleg met de huisarts. De contributie wordt wekelijks gefnd." veel veranderd. Dat blijkt alleen al uit de tarieven. Personen boven de acht tien jaar betaalden twintig cent premie per week. Voor de kinderen kostte het fonds een stuivertje. Waren die kinde ren beneden de vier jaar, dan waren ze zelfs gratis verzekerd. Bedroevend Het oprichten van het ziekenfonds schijnt in 1930 wel de nodige voeten in aarde te hebben gehad. De courant schrijft: „Het heeft wel lang geduurd, maar het is er dan toch gekomen: Donderdagavond is tot de stichting van een Gezinsziekenfonds overgegaan. Beter laat dan nooit. Het scheen wel gezien de pogingen, de laatste jaren in die richting met zoo'n bedroevend resultaat aangewend of den Burg van de voordeelen van zoo'n fonds verstoken zou moeten blijven. Maar waarom dan toch? Aangenomen, dat men aan 't stellen van een welstands- grens niet zou kunnen ontkomen hoe zou dit een bezwaar kunnen zijn om een gezinsziekenfonds in het leven te roepen? Zijn er dan niet tientallen gezinnen van wie het hoofd aanzienlijk minder dan 72250,— verdient? Zouden zij het maar zonder Gezinsfonds moeten stellen, omdat er ook ingezete nen met grooter inkomens zijn?" breukbanden misbruik gemaakt zou worden, iets waar Dogger op reageer de door te zeggen dat men zich derge lijke attributen niet voor zijn lol aan schaft. Mag dat dan zo wezen, valse gebitten voor kosten van het fonds zaten er bij de oprichting met in. Kiezen konden wel voor rekening van het fonds getrokken worden. Om verpleegd te worden had de patiënt vijf weken „vrije ligging". Moest hij langer opgenomen worden en bleek hij niet draagkrachtig genoeg om zelf de kosten te dragen, dan kon hij aanklop pen bij het fonds. In dat geval werd het fonds weer door de gemeente gesubsidieerd, als er tekorten kwamen. Anderzijds spaarde het fonds de kas van de gemeente, want onvermogen- den kwamen altijd ten laste van de gemeente. Een restrictie binnen het fonds was dat men slechts één keer per jaar voor eenzelfde ziekte in het zieken huis opgenomen kon worden. De tweede keer moest men het zelf beta len. Zaterdagmorgen halen de gidsen (vrouwelijke leden) van de Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Ze zullen langskomen in de Bernhardlaan, Emmalaan, Beatrixlaan en Wilhelmina- laan. De opbrengst van het oude papier zal worden gebruikt om de reis naar Wiltz (Luxemburg), die de gidsen met de paasdagen gaan maken mede te financieren. Oude kranten, tijdschriften en reclamefolders: de gidsen zijn er blij Weistandsgrens Het voorlopig comité van het nieuwe ziekenfonds werd gevormd door de heren D. Frank, A. Jonker, W. van Heerwaarden en P. Kalis. Ze werden Kiezen trekken Toch bestonden er bij de oprichtings vergadering nog wel wat bedenkingen tegen het nieuwe ziekenfonds. De heer W. Bruin was bang dat van de ver strekking van gratis brillen en TAX»- EN Wilh«lminalaan4'6 don Burg

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1