Gré Koorn en Han Brusselaar Texelse bowlingkampioenen The Wiz Suikeroom Evangelisatiemiddag Buitenlandse valuta Zon. maan en hoog water ZEIL CENTRUM UITGEBREID Kledingmarkt MST-programma Programma eilandcompetitie volleybal Thema-avond FNV PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 29 FEBRUAR1 1980 f. De Texelse bowlingkampioenschappen, die het afgelopen weekend in Bowling De Koogel verspeeld zijn, zijn voor de Bowling Bond Texel een groot succes geworden. Via deze kampioenschappen plaatsten vijf dames en negen heren zich voor de voorronde van de Nederlandse kampioenschappen. De kampioenschappen, waarvoor zich 54 leden hadden opgegeven, be stonden uit twee gedeelten. Op zaterdag moesten er zes games single gegooid worden en zondag werden de vier games double verspeeld. De zes hoogst geklasseerde dames en zes hoogst geklasseerde heren over deze tien games, plaatsten zich voor de finale over zes games. De winnaar of winnares was hij of zij die over de totale 16 games het beste resultaat bereikt had. Tijdens de zaterdag gespeelde singles, waarbij de door de Texelse Courant beschikbaar gestelde wissel trofee te winnen was, zorgde de ander half jaar bowlende Piet Kok voor de grote verrassing. Met een score van 1179 (hetgeen een gemiddelde van 196 ondememers-aktiviteiten Het zeilcentrum Texel start dit jaar in een nieuw onderkomen het watersport seizoen. In het clubschip „Wrijfhout" van de Watersportvereniging Texel heeft de zeilschool nu een verkleed- en theorieruimte met een eigen ingang. Het surfen, een onderdeel van de activitei ten van het zeilcentrum, kan door een betere accommodatie bij Duinker, effi ciënter worden begeleid. Ook hier heeft men nu een verkleed-, douche- en gezellige theorieruimte. Door het zeilcentrum worden dit jaar ook cursussen zeilen en windsurfen voor de jeugd vanaf acht jaar gegeven. Volgens Rob Souverein van het zeil centrum, is er, naast de bouwactivitei ten, juist voor deze jeugd bijzonder weinig te doen op Texel. Er zal gezeild worden in speciale Optimist jeugdboot- jes. Ook de tuigages van de zeilplanken zijn voor kinderen ontworpen. Omdat de nazorg van een cursus belangrijk is, kunnen de kinderen die een zeil- of surf- cursus hebben gevolgd iedere zaterdag en zondag gebruik maken van de materialen. Zulks tegen een geringe betaling en uiteraard onder leiding. De kinderen die vorig jaar een beginners cursus volgden, komen hiervoor ook in aanmerking. Om iedereen in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de begin nerscursus zeilen en windsurfen houdt het zeilcentrum op zaterdag 19 april een introductie-ochtend. Men kan dan zei len van half tien tot twaalf uur, voor 712,50. Vanaf 21 mei worden door het zeil centrum de jeugdcursussen gestart be staande uit negen uur praktijk en twee uur theorie. In de schoolvakantie wor den twee jeugdweken georganiseerd. Op 20 april start een beginnerscursus zeilen waarin met open zeilboten op de Waddenzee gevaren zal worden. De beginnerscursus catamaranzeilen begint op 29 juni. Hier liggen ook mogelijkhe den om het brandingzeilen te beoefe nen. De vervolgcursus zeilen start op 20 april. Deze cursus is bedoeld voor mensen die de beginnerscursus met goed gevolg doorlopen hebben. Het zeilcentrum is gevestigd op de Hoofdweg 20, Eierland, telefoon (02225) 426 of (02220) 3831 betekent) liet hij alle favorieten ver achter zich. Deze serie behelsde tevens de hoogste game van het toernooi, namelijk 268. Bij de dames waren het Irma van Zeijlen en Gré Koorn, die van zich lieten spreken. Zij gooiden respectievelijk se ries van 1120 en 1101. In deze serie gooide Irma van Zeijlen de hoogste game uit de voorrondes, 221 Verder was opvallend het gooien van nieuwkomers als Frits Schrama (1048) en de dames Emmy Bakker (977) en Anja Zijm met (972). Doubles Bij de zondag verspeelde doubles waren het bij de dames Gré Koorn en Silvia Schoo, die goed voor de dag kwamen. Met een totaal van 1380 pakten zij de eerste plaats. Emmy Bakker en Anja Zijm bleven sterk gooien en nestelden zich op de tweede plaats voor de double. Drie werden Marit Daalder en Nanda Mets met 1228 punten. Bij de heren waren het Klaas Veldman en Wop Rienks met een serie van 1487 die eerste werden. Ook hier was de serie van 718 die Frits Schrama gooide opvallend. Piet Kok moest hier terrein geven met een serie van 630, hetgeen wel genoeg was voor een finaleplaats. Han Brusselaars en Roland van Zeist kwamen, na de tegenvallende singles, in doubles duidelijk terug. Met een serie van 754 plaatsten beiden zich voor de finale. Finale De finale was een heel spannende aangelegenheid. Bij de dames was het Emmy Bakker die zich nog lang niet gewonnen gaf. Zij gooide een schitte rende 1128 serie met een hoogste game van 243, hetgeen goed was voor een derde plaats. Ook Irma van Zeijlen en Nanda Mets gooiden sterk. Met series van respectievelijk 1039 en 1041 werden zij tweede en vierde. Gré Koorn, die ietwat tegenvallend gooide, kon door haar opgebouwde voorsprong in de singles en doubles toch haar eerste plaats behouden. Bij de heren werd er in de finale bijzonder hoog gegooid. Kees Keijzers serie van 1159 met twee games van 235 bracht hem van een zesde naar een tweede plaats. Han Brusselaars begon de finale als vierde, zijn serie van 1153 met twee games van 224 en 235 bracht hem het kampioenschap. Debacle Wop Rienks, die de finale als eerste inging, handhaafde deze positie tot en met de vijfde game. Zijn laatste game werd een debacle. Zijn game van 146 bracht hem uiteindelijk op de derde plaats. Bij Roland van Zeist wilde het de eerste twee games niet lukken. Met zijn laatste vier games waarvan twee in de tweehonderd kwam hij goed terug, maar de concurrentie bleef ook hoog gooien. Voor hem was uiteindelijk een vierde plaats weggelegd. Frits Schrama en Piet Kok waren niet tegen dit geweld opgewassen. Zij werden respectievelijk vijfde en zesde. Al met al een geslaagd kampioen schap. Er werden tijdens dit kampioen schap 29 games boven de tweehonderd gegooid. De volgende dames en heren plaat sten zich voor de voorrondes van de Nederlandse kampioenschappen: de dames Gré Koorn, Irma van Zeijlen, Emmy Bakker, Nanda Mets, Anja Zijm en de heren Han Brusselaars, Kees Keijzer, Wop Rienks, Roland van Zeist, Frist Schrama, Piet Kok, Klaas Veld man, Ton Witte en Henk Plaatsman. Uitslagen Single dames: 1. Irma van Zeijlen 1120, 2. Gré Koorn 1101, 3. Nanda Mets 985. Single heren: 1. Piet Kok 1179, 2. Kees Keijzer 1083, 3. Roland van Zeist 1070. Double dames: 1. Gré Koorn en Silvia Schoo 1380, 2. Emmy Bakker en Anja Zijm 1282, 3. Marit Daalder en Nanda Mets 1228. Double heren: 1. Klaas Veldman en Wop Rienks 1487, 2. Kees Keijzer en Ton Witte 1380, 3. Jan Post en Roland van Zeist 1372. All events dames: 1Gré Koorn 2805, 2. Irma van Zeijlen 2776, 3. Emmy Bakker 2750, 4. Nanda Mets 2683, 5. Loes van Zutphen 2552, 6. Anja Zijm 2524. All events heren: 1. Han Brusselaars 2931, 2. Kees Keijzer 2922, 3. Wop Rienks 2920, 4. Roland van Zeist 2887, 5. Frits Schrama 2668, 6. Piet Kok 2656. Speelgoed dat niet gebruikt wordt, kleren die de eigenaar vervelen, platen en boeken die men best wil missen en resten wol die liggen te liggen, kunnen worden ingeleverd voor de kledingmarkt die volgende week donderdag, vrijdag en de maandag daarop zal worden gehouden in „De Schakel". Bovengenoemde artikelen kunnen op de volgende tijden bij „De Schakel" ingeleverd worden: maandag 3 maart 9.30 -12.00 uur 13.30- 15.30 uur dinsdag 4 maart 9.30-12.00 uur 13.30-15.30 uur Verkoop van de artikelen geschiedt op: donderdag 6 maart 9.00 -12.00 uur 14.00 -17.30 uur vrijdag 7 maart 9.00 -12.00 uur 14.00- 17.30 uur maandag 10 maart 0.00-12.00 uur Degenen die iets willen bakken, zodat koffie of thee met 'iets' er bij kan worden verkocht, dienen zich te melden bij mevrouw Lap-de Waard, Burdet- straat 9a, telefoon (02220) 3482. De kleding die over is gaat naar „Sint Jan". De opbrengst van de kledingmarkt is dit jaar voor de vluchtelingen. Het geheel gaat uit van de Hervormde Vrouwen dienst. De zon komt 2 maart op om 7.22 uur en gaat onder om 18.20 uur; 5 maart op om 7.15 uur en onder om 18.25 uur. Maan: 1 maart VM; 10 maart LK. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 29 februari 7.46 en 20.01 Zaterdag 1 maart 8.25 en 20.37 Zondag 2 maart 9.04 en 21.15 Maandag 3 maart 9.44 en 21.53 Dinsdag 4 maart 10.22 en 22.30 Woensdag 5 maart 10.46 en 23.00 Donderdag 6 maart 11.05 en 23.21 Vrijdag 7 maart 11.20 en 23.36 Zaterdag 8 maart 11.33 en 23.49 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Zondag organiseren Jan en Paula Brouwer in de „Hollebol" een evan gelisatiemiddag. De aanvangstijd is niet om twee uur, zoals eerder werd ge meld, maar om vier uur 's middags. Het thema van deze middag is: „De zon zal veranderen in duisternis." Er wordt samen gezongen en er zal een bijbelverhaal verteld worden. Daarop aansluitend een korte actuele bood schap: „De overwinning van het licht." Vervolgens is gelegenheid tot onderling gesprek. De Hollebol ligt naast het postkantoor in Den Burg. Westduitse marken 100 7108,75 Belgische francs 100 7 6,47 Franse francs 100 7 45,75 Zweedse kronen 100 7 44,50 Zwitserse francs 100 7115,25 Deense kronen 100 7 33,75 Amerikaanse dollars 1=7 1,90 Engelse ponden 1 7 4.31 Oostenrijkse schillingen 100 7 15,29 Italiaanse lires 10.000 7 21,75 Spaanse peseta's 100 7 2,72 In de filmwereld is de musical een schaars artikel geworden, maar soms wordt er een bonte uitzondering ge maakt. Zo dient „The Wiz" zich bijvoor beeld aan alsof we nog midden in de glorietijd zitten van dit stormachtige over het doek vliegende muziekspel. Diana Ross speelt in dit swingend gebeuren de rol van de 24-jarige verle gen schooljuf Dorothy, die nadat ze in het New Yorkse Harlem tijdens een sneeuwstorm haar hondje achter na rent, in een wervelende kolom vol sneeuwkristallen van de aarde af rich ting heelal wordt gelanceerd. Na zelf van haar verbazing te zijn bekomen, trippelt Dorothy daarna van het ene grillige avontuur in het andere. Maar al spoedig ontmoet Dorothy een paar levensgezellen: de vogelverschrikker (Michael Jackson) zonder hersens, de blikken man (Nipsey Russel) die zijn hart mist en de leeuw (Ted Ross) die zijn moed heeft verloren. Muziek en hande ling zijn harmonisch op elkaar afge stemd en de arrangeurs gaven de vocaliste Diana Ross de beste kans om op de grond te blijven. In choreografisch opzicht worden alle Hollywoodse laden van het musicalbedrijf eindelijk weer eens royaal open getrokken. „The Wiz" is te zien van vrijdag tot en met maandag voor personen van alle leeftij den. Zondagmiddag draait er voor de jeugd de geheel Nederlands gesproken teken film „De vrolijke piraten van schat- eiland". Dooreen toevallige gebeurtenis komt Jim in het bezit van een kaart van schateiland. Hij besluit de beroemde schat van kapitein Flint te gaan zoeken, samen met Puk en Bam. Ze vertrekken in een zelfgebouwde, nogal vreemd aandoende boot op weg naar het eiland. Eenmaal daar aangekomen val len ze van het ene in het andere avontuur, maar hun moed wordt aan het eind van de film toch beloond. Toegang alle leeftijden. Tafeltennis, zaterdag 1 maart De Ferrever, 14.15 uur: Tetak 1-Hooge Huys8 Tetak 3-Be Fair 5 Uit: Duintreffers 7-Tetak 2 Volleybal, zaterdag 1 maart: Tefpunt, Julianadorp: 15.30 u.: (d) Noordkop 1-Tevoko2 15.30 u(h) WSOV 1 -Tevoko 2 Joco, Den Helder: 13.30 u.: (h) Br. Seahawks 2-Tevoko 1 Basketbal, vrijdag 29 februari: „Ons Genoegen": 18.30 u.: (m) Mareis-Zeemacht Zaterdag 1 maart, Sportlaan, Den Helder: 11.00 u.: (j.jun.) Mareis-Hoppers A Handbal, zondag 2 maart Groneweghal, Schagen 13.00 u.: Callantsoog 1- MST adspir. (boot 11.05 uur) Dinsdag 4 maart: Veld A, heren: 18.30 u.: Oude Ulo-Smash'68 RSG 19.05 u.: RSG 2-Bakkers Ijzerhandel Oude Ulo 19.45 u.: Hema-Kobeko Timmers Bak 20.25 u.: Reizenboetiek-Timmers Bak. Hema 21.05 u.: RSG-Bremakker Reizenb, 21.45 u.: Fam. Witte-Bremakker Versluis 22.25 u.: Verpleeghuis-CVCV haarden Fam. Witte Veld B, dames: 18.30 u.: Manege Zoetelief-Rabo CVI 19.05 u.: TX 88-CVI Antiekhuisje 19.45 u.: Antiekhuisje-Strendsend Gyvo 20.25 u.: Gyvo-Memo Verpleeghuis 21.05 u.: Hema-Verpleeghuis Memo 21.45 u.: Stienenpikkers-Bremakker CVI Veld B, heren: 22.25 u.: PWN-CVI Bremakker Veld C, dames: 18.30Smash '68-Garage Dros Graaf spuiteri 19.05 u.: Vopoda SRV-Graaf spuiterij B A elektra 19.45u.: B Aelektra-Koffieshop Vopoda SRV 20.25u.: Modehuis Beekman-Expert Koogel 21.05 uKoogel-Garage Kikkert Expert 21.45u.: Gr. Slock-Molenkoog Cafeetje 22.25 u.: Nokanto-Cafeetje Molenkoog Het functioneren van het arbeids bureau nieuwe stijl en wetenswaardig heden over de sociale voorzieningen. Dat zijn de onderwerpen die woensdag avond gedurende de thema-bijeen komst van het FNV aan de orde zullen komen. Spreker op deze avond is de heer Maasdam, directeur van het ar beidsbureau op Texel. Het is de bedoe ling dat er over de aan te roeren onder werpen gediscussieerd wordt. O avond begint om acht uur en wordt gehouden in de zaal bij de Doopsgezin de kerk in de Kogerstraat in Den Burg Alleen leden van bij het FNV aange sloten bonden zullen de bijeenkomst kunnen bijwonen. FEUILLETON door Tom Lodewijk. MWWMWWMSMMMMWMMMNMS 26. Die De Jong had een zoon, en die hielp in de zaak. Die zoon was een nogal wilde jongen. Zijn vader had niet veel plezier van hem. De zoon moest in de zaak later, maar vader hield zijn hart vast. Enfin, om een lang verhaal kort te maken, zoon stak geld uit de zaak in zijn zak. En toen hij vreesde ontdekt te worden, gooide hij de schuld op een ander." Jeanne werd waakzaam. Iets in de toon van haar bezoeker beviel haar niet. Maar ze bleef luisteren met een vage uit-1 drukking op haar gezicht van wat-gaat- dit-alles-mij-aan? „De politie werd er in gemengd, de verdachte werd in voorarrest gesteld. De zaak kwam voor. Er waren alleen wankele bewijzen, gemerkt geld in de mantel van de verdachte. Ze was niet op heterdaad betrapt, uit niets bleek dat ze boven haar middelen leefde. Het politie onderzoek leek naar niets. Ze gingen er van uit, dat ze de schuldige hadden en keken niet uit of mogelijk een ander iets gedaan had. En die ander speelde de rol van aanklager." „wei, zei Jeanne niet op haar gemak, „dat is een vreemd geval." „Het viel niet mee," ging oom Si mon, nu op zijn praatstoel, voort, „om na zoveel jaren alles nog eens na te gaan, maar de advocaat van de ver dachte was gelukkig nog in leven, en zelfs nog praktiserend, een ouwe rot in het vak. Hij geloofde toen in de on schuld van zijn cliënt en heeft haar vrij gekregen. Hij vond het ook nü nog best de moeite waard, om te proberen de waarheid aan het licht te brengen, vooral nu eh het om het geluk van twee mensen ging." Jeanne luisterde zwijgend, haar han den in haar schoot, maar de knokkels van haar vingers waren wit. „Ik heb de eigenaar van die zaak, die meneer De Jong opgespoord. Het was een tragische ontmoeting. Want die zoon ging inderdaad helemaal de ver keerde kant op en kwam in de oorlog lelijk aan zijn eind, hoe, dat doet er niet toe. De man had verdriet genoeg gehad. Hij had niet veel zin ouwe koeien uit de sloot te halen, maar ik wel. Ik heb hem gezegd dat als hij niet meewerkte, hij die ouwe koeien levensgroot voor zich zou zien opstaan op z'n ouwe dag. En als hij wél meewerkte, dat het een zaak bleef tussen hem en mij en de derde." „En zo heb ik," zei oom Simon tot zijn nog altijd zwijgende gastvrouw, „zwart op wit een verklaring van die meneer De Jong gekregen dat mejuf frouw Johanna Heersma ten onrechte beschuldigd is van diefstal in dienstbe trekking, dat de werkelijk schuldige in middels is overleden en dat hij van ganser harte zijn leedwezen betuigt en zich gaarne bereid verklaart alles te doen wat nodig is, om haar eerherstel te geven. Dat laatste is maar voor de vorm, want dat heeft ze niet meer nodig." „Interessant," zei Jeanne toonloos. Ze begreep nu, welk spel de ouwe, sluwe vos met haar gespeeld had. Het kon niet anders; zij, dat schepsel, had hem alles verteld, ook haar dreigement! En hij deed net of hij van niets wist, zat hier zoete broodjes te bakken, maar in middels zei hij haar de levieten aan. „Wanneer ik maar zeggen wil," zei oom Simon in het algemeen, „dat wan neer iemand, wie dan ook, zelfs al was het iemand van mijn eigen familie, het in zijn of héér hoofd mocht halen praatjes over juffrouw Heersma rond te strooien, ik niet-zal-aarzelen," hij zei het met grimmige nadruk, „tegen die iemand een aanklacht in te dienen wegens aantasting in eer en goede naam, en dat kon voor zo iemand wel eens een héél onprettige gewaarwor ding zijn. Kijk es, Jeanne, ik ben een vent waarover je kunt lopen, zolang je niet op me trapt. Er is een spreekwoord: als je een Rus krabt, komt er een Tartaar tevoorschijn. Nou, dat is wel een beetje van toepassing op je oom Simon, weet je. Overigens zal het je een genoegen doen, dat ik je niet alles verteld heb. Juf frouw Heersma heeft het niet uit kunnen maken, want dat heb ik eenvoudig niet genomen. En nu de hele zaak aan kant is, is er natuurlijk heleméél geen sprake van uitmaken enzovoorts. Wij gaan trouwen en dat plannetje van haar eens verwezenlijken. Ik heb er het geld voor, zoals ik je zei." Hij stond op. „Ik vond het heel sympathiek, dat je me hebt willen inlichten. Daarom heb ik, van mijn kant, jóu ingelicht. Nu weet je hoe de vlag er voor staat, misschien in meer dan één opzicht. Bedankt voor je koffie, lieve nicht, en ik zal je een kaart sturen voor de bruiloft." Jeanne was zo totaal overbluft, dat ze er niet eens toe kwam hem uit te laten. Ze stond als een stenen beeld, de vuisten gebald, toen ze de voordeur al hoorde dichtvallen. En ze zag hem, met zijn typische gang als van een zeeman, de regenjas losjes over de arm, opge wekt de laan uitstappen. „Natuurlijk naar héér," siste ze. En daarin had ze gelijk. Want oom Simon zou bij Han Heers ma lunchen. HOOFDSTUK XV Waarin de suiker-oom tot bruigom promoveert „Denk je eindelijk het geluk gevonden te hebben, en dan wordt het me niet gegund," klaagde Simon Kolberg. Anneke de Jong, die mannenklachten nooit serieus nam en vooral Oom Simon placht uit te kiezen tot voorwerp van haar plagerijen, lachte ditmaal niet. Ze zat aan de tafel, de handen onder de kin en staarde naar buiten. Het ging niet goed met Han Heersma. Het was haar al opgevallen, hoe nerveus ze was de laatste tijd. Ze had allerlei plannen om haar ideaal te verwerkelij ken, ze ging nu hier en dan daar heen. Maar ze zag er heel niet best uit, vond Anneke. Misschien spande ze zich wat te veel in? In werkelijkheid probeerde Han Heer sma, haar geest te doen zegevieren over haar lichaam. Ook zij voelde wel dat ze het eigenlijk niet kon opbrengen, maar ze verzette zich met alle macht. Ze was altijd gezond en sterk geweest. Maar toen ze met, naar ze dacht, een griepje, op bed kwam te liggen, trok de dokter een lang gezicht. Hij onderzocht haar zo grondig, dat ze niet kon laten er mee te spotten. „Straks komt u tot de conclusie dat ik platvoeten heb," zei ze lachend. „En zou dét even een meevaller zijn?" antwoordde de dokter ironisch. „Alléén maar platvoeten?" „Anders mankeert me toch niets?" „We zullen zien." Ze kreeg het te zien. Het cardiogram. „U bent indertijd in Zuid-Amerika ziek geworden en weer teruggegaan," herin nerde haar de dokter, „en toen hebt u meteen vrijwel het zwaarste werk op u genomen dat er voor een vrouw be staat. Dag in dag uit, en 's nachts vaal ook, bij tij en ontij in de weer. Dat gaal zo lang het voeten heeft, zustertje. Maai nu zijn 't platvoeten en gaat het niel meer." Han lachte niet. Ze was bleek. „Wat dan, dokter?" Nu glimlachte de dokter. „U kunt wel honderd worden," ze hij, „maar niet meer op deze manier. En ook niet door u achter adem te lopen voor grootse plannen. Nee, zustei Heersma, u zult het veel kalmer aan moeten gaan doen. En wéérom moet u nu meteen al weer een groot doel naja gen? Terwijl er iemand is die niets liever wil dan u een zorgeloos leven bereiden! Waarom altijd die rusteloze jacht?" „Er zijn zoveel mensen die geholpen moeten worden," zei ze zacht. „Ja, die zullen er altijd blijven. En ge lukkig zullen er ook altijd mensen zijn zoals u. Mensen die daarvoor willen zor gen. U hebt dat heel lang gedaan, met inspanning van al uw krachten. U kunt er, op een andere manier, misschien noö heel veel aan doen. Maar niet meer in de voorhoede." „Is dat onherroepelijk?" „U kunt naar een specialist gaan, als u nog meer zekerheid wenst. Maar wees eerlijk zuster: voelt u het zélf niet? Hebl u het al niet lang gevoeld? Hebt u het niet verstopt onder ontvluchten als ze nuwen enzovoorts?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2