De Schans, Het Horntje en Den Hoorn Texel in Voorkiemen van pootgoed Temperatuursom en stikstof strooien Voor het weekend LAND BOUW Durper feestmarkt van 1 en 2 maart 1980 Kerkdiensten Artsen Groene Kruis Tandartsen Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Na lange tijd gevonden Vittali op remise Zuigelingenbureau 91 VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 TEXeLM COURANT PAGINA 5 Oczicht ofi tien tlnorjf (Tv.rr i-tm. IkritklT, Uit de Gids voor Texel die in 1898 werd uitgegeven publiceren we deze keer beschrijvingen van De Schans, Het Horntje en Den Hoorn. Het Horntje bevatte slechts drie huizen en een quarantaine inrichting. Den Hoorn was tot 1838, toen het loodswezen naar Den Helder werd verplaatst, de grootste plaats op Texel. De foto toont een overzicht van Den Hoorn waarop natuurlijk de torenspits van het kerkje is te zien. Overigens is het bijzonder moeilijk foto's uit de vorige eeuw te bemachtigen. Daarom komt het wel eens voor dat in deze rubriek foto's van latere data verschijnen. De nevenstaande plaat stamt uit 1905. Willen we wandelen of fietsen? Voor beide is de weg uitstekend. We nemen eerst een kijkje in en om het fort de Oudeschans. Het fort is in 1572 aangelegd en werd in 1812 op last van keizer Napoleon in beteren staat gebracht. Het fort heeft, zooals u ziet, eenen ongelijkzijdigen- vijfhoekigen vorm, en wordt omringd door eene gracht; aan beide zijden ziet ge een hoog terrein, een ravelijn met gracht. Het fort heeft twee toegangen. De steenen kazerne is ruim 16 jaren geleden door een windhoos vernield; zij was ingericht voor 100 manschappen, met een paviljoen voor officieren. Dit paviljoen werd door den windhoos, wiens gebulder geleek op het rollen van den donder, gespaard, maar is later ge sloopt. Hier is het bomvrij kruitmagazijn, waarin 3000 kilo buskruit kan geborgen worden. Daar ten westen van het fort ziet ge de Redoute en ten oosten eene Lunt iettg; zjj werden aangelegd in 1811 1812. Gebouwen bevatten ze niet. Ze vormden een kamp om eene landing te beletten, nl. in den tijd, toen ze aange legd werden. Westwaarts op den Hoornschen zeedijk, aan het Horntje, was vroeger met hetzelfde doel eene batterij geplaatst. De oppasser van het fort woont aan het Oudeschild. We gaan den zeedijk langs en zien dan den Prins Hendrik-polder, eigen dom van den baron de Goffinet. De vruchtbaarheid van dezen polder is sedert de laatste 15 a 18 jaren bijzonder toegenomen. De rentmeester woont aan Den Burg. Wanneer we naar het Horntje wandelen, hebben we een schoon gezicht op de reede en het Marsdiep. „Weik een heerlijk panorama!" Zegt u dat wel. Zoo'n tafereel trekt altijd aan. Die groote oorlogschepen houden oefeningstochten; de visschers oefenen hun gewoon bedrijf uit en die dansende vletten op de zitten golfjes zijn van visschers. Gevaarlijk is zoo'n vlet, meent u7 Wel neen! De wakkere man nen zijn als het ware in de vlet opge groeid, en zelfs bij onstuimige zee blijven ze niet in de haven liggen; ze roeien de vlet precies op den kop van elk golfje, zoodat er een spatje in komt. Zij hanteren de riemen, mijnheer, als gij op uw kantoor de pen. Nu zijn we aan Het Horntje. Het Horntje Het was vroeger een gehucht, hier aan de Z. W. zijde van Texel. De zee nam het grootste deel door afspoeling weg. Er staan nu slechts drie woningen. In het begin dezer eeuw was hier eene quarantaine-inrichting. Een paar eeu wen geleden vond men hier de hoogste duinen van Texel. De zanddijk, in de vorige eeuw aangelegd, sloeg in 1776 weg, doch werd later hersteld. Ais in den winter de Ada wegens ijsgang niet kan varen, worden brieven en reizigers in ijsvletten van hier naar Helder ver voerd. Geen kleinigheid, dat verzeker ik u! Maar de koene, kalme Horsers, zoo heet men de bemanning soms moet de afvaart van den Hors plaatsvinden; daarvandaan het woord Horsers schuiven u over en stuwen u, in de vlet, door het drijf ijs zoo knaphandig, dat ge uwen hoed er voor afneemt en zegt: leder in zijn vak!" Wilt ge meer van dat Horsen weten, informeer er dan, als ge over een 14 dagen Texel weer verlaat, bij Kapt. Mets, op de Ada, naar. Over 14 dagen? Neem me niet kwalijk, mijnheer, ik wist niet, dat ge plan hadt, hier veel langer te blijven. Nu, al toeft ge hier een vol jaar, vervelen zal het u niet. Loge menten, puike, ontbreken aan Den Burg niet en de hóteliers weten wat eene goede tafel vereischt. Amusement heb ben we ook. Gaan we nu naar Den Hoorn en rusten we eene wijle in „Loodsmans Welvaren. is gebouwd. Het ligt VA uur van Oudeschild, ruim een uur van Den Burg en een kwartier van de duinen. Eerst naar de duinen. We zijn er op! Daar strekt zich die on eindige watervlakte, het strand kussend uit. Dat is de Noordzee. Zie, daar duikt de levenswekster, vermoeid van haren langen tocht, aan den westelijken hemel in zee weg. Noordwaarts flikkert reeds het draaiend licht van Eierland, dat den zeeman als toeroept: Verwijder u van deze kustl" en zuidwaarts lonkt Huis- duinen's vuurtoren u vriendelijk toe als wilde hij zeggen: „De veilige haven is nabij. Hier neergezeten in den stillen avond stond, gevoelt men zich klein en toch zoo rustig, zoo vrij, zoo tevreden. Ver van het gewoel der wereld verwijderd, ontvangt men hier heerlijk indrukken pardon, dames en heerenI ik begon daar, geloof ik, met het maken eener bespiegeling. Vergun mij u thans, terwijl we naar het dorp terugkeeren, het be langrijkste van Den Hoorn te vertellen. Het was vroeger vereenigd met het dorp Den Westen, dat bijna geheel vervallen is. Tot het jaar 1838 was Den Hoorn op één na het grootste dorp van Texel. In dat jaar werd het loodswezen van Den Hoorn naar Den Helder verplaatst en taande de welvaart. Er is eene Herv. en eene Doopsgezinde kerk, ieder met éen predikant. De kleine Herv. kerk heeft een betrekkelijk hoogen toren, die den zeelieden tot baak dient. De R. K. zijn kerkelijk vereenigd met Den Burg en hebben hier een hulpkerk, die door de Geestelijken van Den Burg bediend wordt. Den 15n Mei 1761 werd te Den Hoorn de beroemde dichter en roman schrijver Loosjes geboren. Hier bestaat ook eene kaasmakerij, die haren goeden naam weet te hand haven. De dorpelingen leven hoofdzake lijk van de veeteelt. Er is eene openbare school. Het H.d.S. wordt bijgestaan door éen on derwijzer. Het dorp bezit een plaatselijk Nut. Het dorp Ouden Hoorn, dat zuid waarts van Den Hoorn lag, werd in 1398 door de Friezen verbrand. Zuidwest- Den Hoorn We stappen weer op! Ge merkt al dadelijk, dat het dorp geheel in de lengte Uit de praktijk is bekend dat goed voorgekiemd pootgoed snel boven de grond staat en dat het veld vlot dicht groeit. Goed voorkiemen van pootgoed vraagt minimaal 6 weken. Het startpunt, het opwarmen of de warmtestoot, hangt dus af van de verwachte poot- datum. Voor de warmtestoot zelf, met een temperatuur van plm. 18° C„ zal vaak 10 14 dagen nodig zijn. Zodra alle kiemen zichtbaar zijn, begint de periode van het afharden. De lengtegroei van de kiem wordt daardoor beperkt. Hiervoor is het nodig dat alle aardappelen voldoen de licht krijgen. Een afhardperiode kor ter dan vier weken geeft zwakke kiemen die bij het poten beschadigen of breken. Een afhardperiode van 5 tot 6 weken zal daarom ook vaak beter zijn. Wacht daarom niet te lang met het afharden van de kiemen zodat de met moeite en aandacht opgekweekte kiemen bij het poten niet verloren gaan maar een plant zullen gaan vormen. den afgevreten worden. Op het moment van constateren is er veelal weinig tot niets meer aan te doen en is het kwaad geschied. Om dit te voorkomen is het mogelijk om het zaaizaad te behandelen tegen vreterij of de grond een behande ling geven waardoor de vreterij niet meer hoeft op te treden. Graslanden die pas gescheurd zijn kunnen vreterij ge ven, maar ook die percelen waar twee of drie jaar terug nog een grasgewas stond. Voorkomen is meestal beter dan genezen. Regelmatig komen wij afwijkende plekken tegen in het bouw- of grasland. De oorzaken kunnen verschillend zijn maar een van de kwalen is nog vaak dat de grond dan een te lage pH heeft. Een kalkbemesting voor het zaaien van kalkminnende gewassen kan iets van het probleem oplossen. Beter is nog om regelmatig te zorgen dat de kalk- toestand van de grond goed is. Om hier enig inzicht in te hebben is een grond monsteranalyse de aangewezen weg. Nieuwe grond en gewasmonsternemer Sinds kort verzorgt de heer F. Koorn uit 'De Krim' bij De Cocksdorp het nemen van grond- en gewasmonsters voor Oosterbeek. Het telefoonnummer van Koorn is (02222) 317. In het voorjaar kan door het poten van goed voorgekiemd pootgoed een ver vroeging van het gewas, ten opzichte van het niet voorgekiemde goed met ca 7-10 dagen worden bereikt. Voorwaar de is hierbij dat zonder kiembeschadi- ging wordt gepoot. Pootaardappelen hebben nu één keer een korte groeipe riode. Ze zullen daarbij tot hoge op brengsten moeten komen willen alle kosten betaald worden, waarbij er te vens nog een goede boterham voor de teler overblijft. leder voorjaar zijn er landbouwge wassen die door emelten en/of ritnaal- Op 20 februari werd in Den Helder een temperatuursom van 147° C. bereikt. Algemeen kan aangenomen worden dat er eind deze week een temperatuursom wordt gehaald die tussen de 180 en 200° C. ligt. Het wordt daarom tijd te beginnen met het strooien van kunst- meststikstof. Hoewel nog vroeg, zal de plant dankbaar zijn als ze direct op neembare voedigsstoffen krijgt. Fosfaat Voor een goede groei hebben de planten naast stikstof ook behoefte aan kali en fosfaat. Vooral in het vroege voorjaar dient een plant de beschikking te hebben over direct opneembare fosfaat-mineralen. Dat kan bereikt wor den door het strooien van deze mest stof. Een mengmeststof is dan ook de meest gewenste bemesting in het voor jaar. Het is alaemeen bekend, dat gras- waarts van Den Hoorn is het Hoornder Vlak. In 1744 werd te Den Hoorn een gasthuis voor onvermogenden gesticht, terwijl in 1839 door de weduwe van de Hoornder predikant Hendrik Schutte mej. Aaltje de Keijzer, een huis en tuin voor predikantswoning werd vermaakt aan de Herv. gemeente. Te Den Hoorn heeft men een zieken- en begrafenis fonds. Er is aan dit dorp eene reddings- vlet gestationneerd. Den Hoorn is telephonisch verbonden met het telegraafkantoor te Den Burg en is voor het publiek geopend op werkda gen des voormiddags van 7.30 tot 11.30 en des namiddags van 12.30 tot 2.30 en van 5 tot 7 uur. Op Zon- en feestdagen des voormiddags van 7.30 tot 8.30 en des namiddags van 12.30 tot 1.30. Maadagavond worden alle Eierlanders en Durpers uitgenodigd in het Eierland- sche Huis. Degenen die vorig jaar op de feestmarkt hebben gestaan kunnen zich dan voor dit seizoen in laten schrijven, maar ook nieuwe belangstellenden zijn welkom. De mensen die niet meer mee willen doen als marktkoopman kunnen dit ook opgeven. De standplaats waar men komt te staan zal gelijk bekend worden gemaakt. Er worden medewerkers gevraagd die zich gaan bezig houden met de afslui ting van het marktterrein. Er wordt een rooster gemaakt van personen die dit willen zodat men niet iedere marktavond hoeft te posten. Dit 'posten' is onvermij delijk voor een goed draaiende markt. De feestmarktcommissie wordt met ge noeg posters behoorlijk ontlast. Mensen die maandag niet kunnen komen mogen zich opgeven bij marktmeester Ben Dros. Graag voor 3 maart. De data van de markt zullen tevens bekend gemaakt worden. land, dat vanaf begin februari rust krijgt, de hoogste opbrengst geeft in dat jaar. Het 'leeg' liggen van de percelen geeft de jonge grassprieten de gelegenheid om snel te groeien met behulp van het zonlicht. Worden de jonge groeipuntjes van het gras weggevreten dan duurt het veel langer voor het grasland weer bedekt is, en zullen vele zonnestralen geen effect hebben op de groei. De zonnestralen komen op de kale grond en leveren geen bijdrage aan de grasgroei. Gras geeft gras. Het bijvoeren van schapen op een klein perceel is goed koper dan ze op alle percelen te laten lopen. Ook te vroeg inscharen van melk en jongvee zal de uiteindelijke productie van het grasland beperken. Inscharen zodra er een vuisthoogte gras staat is de meest rendabele benutting van dit ruw- voer. Voldoende en goed weidegras zal het inkomen van de veehouder duidelijk beïnvloeden evenals het daaruit gewon nen ruwvoer voor de komende winter. Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmorgen 8.00 uur Dokter K. Eissen, Julianastraat 9, Den Burg, tel. (02220) 2039. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.30 en 10.30 uur. Spreekuur op zaterdag en zondag van 11.30-12.00 uur en van 16.00- 16.30 uur zonder afspraak. Ambulance fin geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Mevr. van der Kloet, Naalrand 4, Den Hoorn, tel. (02226) 467. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen bellen de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. Zondag 2 maart 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur de her Veldhuis, kerkvoogdijcollecte. Uitzending via De Lichtboei. De Cocksdop 10 uur ds. Wisman Voorjaarszendingscollecte. Den Hoorn 9.30 uur ds. Wolthaus voorjaarszendingscollecte De Koog 11.15 uur ds, Wisman voorjaarszendingscollecte De Waal 11 uur ds. Wolthaus voorjaarszendingscollecte Oosterend 9.30 uur ds. Van Zijll Langhout voorjaarszendingscollecte Oudeschild 11.00 uur ds. Van Zijll- Langhout, maandcollecte GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. Blaauw 19.00 uur ds. Blaauw Uitzending via De Lichtboei. Oosterend 10.00 uur kand. R. P. Wind, Ermelo 17.00 uur Kand. R. P. Wind GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst Donderdag 6 maart: Oosterend 19.00 uur Ds. A. Snoep uit Amsterdam. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 19.15 uur ds. Woudt, Den Helder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE] Den Burg 10.00 uur ds. M. Keijser (Haren) BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Kogerstr. Den Burg 16.30 uur ds. Van der Laan, uit Amsterdam. Kinderoppas aanwezig. Uitzending woensdagavond via ,,De Lichtboei". ROOM-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zondag 9.15 uur Oosterend: zaterdag 19.30 uur JEHOVAH'S GETUIGEN Rode Kruis-gebouw Jonkerstraat, Den Burg Zondags: 18.30 uur openbare lezing 19.30 uur Wachttorenstudie. Donderdags: 19.30 uur Bediening School. 20.30 uur Dienst Vergadering. Vrijdag 29 februari In de Hervormde kerk te Den Burg ver zorgen de zeven Texelse koren een zangavond, gratis toegankelijk voor ie der. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 1 maart Toneelvereniging 't Amateurtje brengt in ,,De Wielewaal" de komische thriller „Kaas uit het vuistje"; 20.00 uur. In „De Hollebol" verzorgen Jan en Paula Brouwer een evangelisatiebijeen komst, toegankelijk voor ieder; aanvang 16.00 uur. Maandag 3 maart Robert Long en Leen Jongewaard tre den op in de Helderse schouwburg met het programma „Duidelijk zo"; aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot terug naar Texel. Dinsdag 4 maart De raadscommissie voor welzijnszaken heeft in het raadhuis een openbare vergadering, onder andere over het jeugdprobleem. Aanvang 19.30 uur. De Vrouwenbond NW heeft in de Landbouwschool de jaarvergadering. Na afloop van het huishoudelijke ge deelte: kienen. 20.00 uur. VASTE DATA Iedere eerste woensdag van de maand wordt in „De Hollebol" welzijnsoverleg gehouden, aanvang 16.30 uur. Op het adres Warmoesstraat 42, Den Burg, telefoon (02220) 3770, houden Jan en Paula Brouwer bijbelstudie bijeenkomsten die voor ieder vrij toe gankelijk zijn: elke donderdagavond, aanvang 20.00 uur. Elke woensdag van 14.00-17.00 uur wordt in „De Schakel" een kinder middag gehouden door medewerkers van de Stichting Open Jeugdwerk en het Mensen zonder werk-projekt. Elke dinsdagmiddag van 15.00 - 16.00 uur wordt in 't Skiltje bejaardengymna- stiek gegeven. NVSH-informatiecentrum, -middelen- depót en -bibliotheek in het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan zijn iedere maandag van 20.00 - 21.00 uur 'geopend en telefonisch bereikbaar onder nummer 3241. Contactpersoon mevrouw Blanken, Tjakkerstraat 35, Den Burg. Een bromfiets die in oktober 1978 op Texel werd gestolen, werd gisteren in de gemeente Rijssen teruggevonden. De bromfiets was verkocht op een markt in Apeldoorn, zodat hij flink wat omzwervingen achter de rug heeft. Afgelopen dinsdag gebeurde er in de competitie van schaakclub En Passant weinig spectaculairs. Alleen J. Rom- mets hield M. Vittali keurig op remise. Na een gelijke strijd wist M. Vittali het eindspel, zijn specialiteit, niet te winnen. P. Bergman zag zijn nogal luchtige koningsstelling onder de voet gelopen door G. van Es ondanks zijn hardnekki ge verdedigen. J. Dros drong bij P. Cornelisse diens damesvleugel binnen en Cornelisse was ten dode opgeschre ven. A. C. Bakker won een stuk van H. Elzinga na een agressieve opening en won zodoende. Elzinga staat er, met een half punt uit 4 wedstrijden, niet best voor. In de B-groep gaf F. van Lare A. Terpstra een stuk cadeau en kon toen wel inpakken. P. Eelman hield het lange tijd goed uit onder de druk van W. Hoekmans stukken, maar nadat hij zijn dame uit de verdediging haalde moest hij capituleren. F. van Tatenhove won na afruilen met zijn extra materiaal. Uitslagen: A-groep: J. Dros-P. Cornelisse 1 —0 M. Vittali-J. Rommets 54 G. van Es-P. Bergman 1 —0 A. C. Bakker-H. Elzinga 1 —0 B-groep: F. Groeskamp-A. Bakker 0—1 B. Witte-M. Witte 0-1 K. J. den Haari-C. Witte 1 —0 Fvan Lare-ATerpstra 01 P. Eelman-W. Hoekman 0—1 E. de Visser-F. van Tatenhove 0—1 De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Siebinga, dinsdag 4 maart om 14.00 uur. Dokter Waverijn, woensdag 5 maart om 13.30 uur.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5