'Bloembollencultuur houdt feestavond Hooldbestnur De Texelse bollenteelt vanaf het prille begin Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Texelse afdeling van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur (gewoonlijk kortweg „Bloembollencultuur" genoemd) vindt 7 maart een groot feest plaats in „De Kaaps-nol" in De Koog. Deze avond, bestemd voor de leden en verdere betrokkenen bij de vereniging zal worden opgeluisterd door diverse muziekgezel schappen uit Noordholland. Ook zal een conferancier optreden. Ter ere van het jubileum publiceert de Texelse Courant een over zicht van de geschiedenis van de bloembollencultuur op Texel. Op verzoek van het bestuur van de vereniging verstrekte ex-secretaris en ex-voorzitter van de afdeling H. Bruijn ons de feiten vanaf het allereerste begin. Wanneer de eerste bollen op Texel geteeld werden is niet bekend, maar dit moet tot ver terug in de vorige eeuw geweest zijn. In de „Gids voor Texel 1899" lezen we dat bollen op „Tubantia" werden geteeld. De heer Stiggelbout die in Hillegom verscheidene hectaren bloembollen had, bezat ook op Texel een kwekerij op de plaats „Germania". Hieraan grensde de hofstede van de gebroeders Schu- maker, die daar een kwekerij hadden. Het ging hier in hoofdzaak om de teelt van Golden Spurs ('Spurren'), Sions en gele crocussen. Deze soorten waren zeer gevraagd voor de export, zodat de teelt hiervan zich tot de eerste wereldoorlog uitbreidde. dacht. Met nieuwe soorten is geld te verdienen, redeneerde men en vijftig, honderd, zelfs duizend gulden voor een kilo werd grif betaald. Vaak voor soor ten die hemelhoog werden aangeprezen en die na enkele jaren volkomen waar deloos bleken te zijn. De vermeende welvaart was een schijnwelvaart. Niet ontstaan door inkomsten uit de export, maar door de enorme uitbreiding. Ook Texel deed mee, vooral toen in 1929 als gevolg van vorstschade de narcissen en gele crocussen duur waren geworden. Veel ondernemers kochten gele crocus sen voor vierhonderd gulden of meer per hectoliter, maar veel plezier hebben zé van die investering niet gehad. In de zomer van 1930 waren ze nog maar honderd gulden per hectoliter waard en rond 1931 kon men ze vrijwel waarde loos noemen. In 1930 stagneerde de export door de economische wereld crisis. Door het enorme aanbod van alle in de vorige jaren opgeplante bollen zakte de markt ineen. Het was in deze slechte tijd dat in het voorjaar van 1930 op initiatief van Dr. M. D. Dijt de afdeling Texel van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur werd opgericht. De eerste vergadering werd op 26 maart gehou den en toen werd ook het bestuur gekozen. Voorzitter was H. Leber, secretaris M. D. Dijt, penningmeester J. G. van Leeuwen en J. List commissaris. S. J. Flens maakte ook deel van het bestuur uit. De afdeling startte met 37 leden. De Algemene Vereniging was de tweede vereniging op Texel, want in 1908 was op Texel al een afdeling van het Hollands Bloembollenkwekers Ge nootschap opgericht. Hiervan waren de meeste kwekers lid. In 1942 werd het genootschap in de Algemene Vereni ging opgenomen. Doorgaan Ondanks het feit dat het slecht ging in de bollenwereld weigerde men bij de pakken neer te gaan zitten. Directeur van het laboratorium voor bloembollen- onderzoek, professor Van Slochteren, hield een toedracht over een keurings dienst op groene partijen narcissen. Hij raadde met nadruk aan met de selectie van narcissen te beginnen. In hetzelfde voorjaar werd in samenwerking met het Bloembollenkwekers Genootschap een tentoonstelling van afgesneden bloe men Inieuwe soorten) gehouden. Al deze activiteiten mochten niet verhinderen dat de prijzen die voor de bollen betaald werden steeds verder zakten en het werd zo erg dat een noodtoestand ontstond. In het voorjaar van 1933 greep de regering in. Het bollenbedrijf zou gesaneerd worden. Alle kwekersbedrijven werden opgeme ten en in de zomer moest een deel van de oogst ter vernietiging worden ingele verd. De kwekers werden geregistreerd en ontvingen een teeltvergunning. Voor hyacinten 56%, vroege tulpen 80%, late tulpen 65% en narcissen 50% van de gemeten oppervlakte. In 1933 vierde het Hollands Bloembol lenkwekers Genootschap het 25-jarig jubileum met een narcissenbeplanting in het Park en in het Doolhof. In december van hetzelfde jaar legde Dr. Dijt, wegens drukke werkzaamhe den en afkeer van de regeringsmaatre gelen, zijn functie als secretaris neer. Hij werd opgevolgd door de heer H. Bruijn. Na deze oorlog, waarin het bloembol lenvak harde klappen kreeg te incasse ren, herleefde het bedrijf. Gedurende een reeks van jaren breidden de teelt, zowel als de export, zich gestaag uit. Het aina aoed in het bollenvak. Vooral de jaren 1925 - 1930 zullen als de vette jaren in herinnering blijven. Toch werd juist in deze jaren de kiem gelegd voor het debacle dat in 1931 zou volgen. Door de gunstige uitkomsten van het bloembollenbedrijf gingen veel land- en tuinbouwers, die onder de gevolgen van de zware depressie lerlen zich nnv de bloembollen toeleggen, terwijl bestaande kwekerijen uitbreidden. Le verbare bollen werden aan de markt onttrokken om te worden opgeplant. Grote hoeveelheden afgebloeide narcis sen werden uit Engeland geïmporteerd en in Nederland voor veel geld aan de man gebracht. Bollenhandelaren be zochten Groningen, Friesland, Zeeland plaatsen waar voorheen nooit bollen werden geteeld en deden goede zaken. Veilingen hielden propaganda- avonden, vakonderwijzers zwierven uit en gaven onderricht in de teelt van bloembollen. Catastrofe Ook op Texel werd dapper meege daan. Ook hier onderwijs in bloembol lenteelt. Het waren echter niet alleen boeren die bollen leerden kweken. Aller lei andere mensen wilden ook een gok wagen en staken geld in de bollen. Vooral in de nieuwe soorten die zorg vuldige bestudering en beproeving ver eisten om hun juiste waarde voor de toekomst te leren kennen. Hierin lag een groot risico-element. Aan dit risico werd echter niet ge- BJoeiende narcissen op hot land van de ge broeders Kalis aan de Molenstraat in Den Burg in de dertiger Jaren. De Kalissen heb ben een belangrijk aandeel gehad in de ont wikkeling van de bloembollenteelt op Texel. De foto I'afkomstig uit de collectie van mevr. L van Heerwaarden-GieHsi Is een ansicht kaart die destijds werd uitgegeven door de gebroeders G. en J. Duinker van de Texelse Courant De heren Duinker waren enthou siaste esperantisten en voorzagen hun an sichtkaarten van een tekst in het Esperanto. Flora In samenwerking met het H.B.G. besloot de Algemene Vereniging mee te doen aan de Flora 1935. Hiervoor werden narcissen en crocussen inge zonden. Het gemeentebestuur van Texel stelde vijftig gulden aan het ten- toonstellingsbestuur beschikbaar. Texel verwierf twee zilveren medailles. Door het vast laten zitten van de narcissen, werd de vliegenplaag steeds groter. Om de narcissenkwekers te dwingen hun door vlieg aangetaste partijen op te rooien werd op verzoek van de vereniging door de gemeente Texel een artikel aan de politieverorde ning toegevoegd. Volgens dit artikel waren ,,de grondgebruikers verplicht de op de gronden te velde staande narcis sen, waarvan de bollen zijn aangetast door vlieg, te verwijderen". Als afschrik wekkend voorbeeld werd door het ge meentebestuur overgegaan tot inbe slagname en oprooiing van een grote partij vierjarige narcissen die sterk door vlieg waren aangetast. In 1937 leek aan alle narigheid een eind te komen door een economische opleving in het buitenland. Er kwamen grotere uitvoermogelijkheden naar Amerika en Duitsland. De opleving was echter van korte duur, want de oorlog die twee jaar later uitbrak had rampza lige gevolgen voor het bollenvak. De export kwam zo goed als stil te liggen. In de na-oorlogse jaren heeft het bollen vak zich echter sterk ontwikkeld, nadat aanvankelijk enkele moeilijkheden over wonnen moesten worden. Keukenhof-reclame Na 17 jaar de scepter te hebben gezwaaid in de vereniging bedankt de heer Leber in 1947 voor het voorzitter schap. Hij acht de tijd gekomen om plaats te maken voor een jongere. H. Bruijn wordt voorzitter en F. L. de Grave secretaris. Mede door de machtige reclame die uitgaat van de Keukenhof breidde de export zich vanaf 1949 snel uit. De vijftiger jaren beginnen goed. Best gewas, beste prijzen en zo goed als geen overschot. Vanuit de vergadering van 5 april 1951 verzond de afdeling een telegram aan de vereniging De Narcis" waarin dank werd gebracht voor de op Texel genomen maatregelen ter bestrij ding van de narcisvlieg. Er werd een bezoek gebracht aan het Laboratorium voor Bloembollenonder- zoek. De Cultuur Technische Dienst becijferde dat de opbrengst van de op Texel geteelde bollen in 1950 maar liefst 71.209.328,— was. Twee jaar later overschreed de export voor het eerst de 7120.000.000,-. Voor de Flora 1953 werden vierduizend narcissen in tien soorten ingezonden. Niet veraeefs want de afdeling verwierf voor deze inzending een gouden medaille, toege kend door een internationale jury. In datzelfde jaar werden de gele corcussen weer duurder door de jaarlijkse uitbrei ding. Een voorstel om tot een vrijwillige teeltregeling te komen werd verworpen met 52 tegen 19 stemmen. Duur werden in het daaropvolgende jaar ook de Sions door matig gewas. In veel gevallen kon aan de levering door de voorverkoop niet worden voldaan. Hiervoor moest schadevergoeding worden betaald. De prijs van de gele crocussen daalde weer wat. Bijgoed Door de oprichting van de groep „Het Bijgoed", waarvoor vele Texelse cro- cuskwekers zich opgaven, steeg in 1954 het ledenaantal tot 140. De volgende jaren waren voor de kwekers niet erg makkelijk. In 1955 werd voor het eerst een veldkeuring van crocussen gehou den. De gezondheidstoestand viel mee, maar alle Walter Scott crocussen werden afgekeurd. Een jaar later stortte door de enorme uitbreiding van de crocuskwekerij de markt ineen. Een oude vijand stak in 1958 de kop op. Er kwamen veel klachten over de narcis- NIEUWE AFDEELING Het Hoofdbestuur Keelt de eer mede te tleelen tljt een nieuwe 'd-Hinv run bet (i\uputsclia|i is ^gericht op bet eiland Texel net dp leden. Als leden, levens oprichters der afïlet'iing, zijn loepel reilen de lieemi J IMi IbiUkei, Buig - TexelG. J O I). Dikkers, Burp —Texel, G. Kelinon Ar., Pijpersdijk—TexelJ. A. Gerlenbach, "li rpTexel, II. P. I [in, l)ijkutanshuizen---Tn\eJG. W Koorn, lleiiiiiierkooi bij den I 111 rp Tc\r!.1 Kol'lenlioevrn. Ilurp—Texel II Koe-om, Burg Texel; A. I.uripevelil P/,Burg- TexelII Over, "iirp Texel 1'. van Kossem, Prins HendrikpolderTexel ■I. Schapen, Burg— TexelG. Schoenmaker Az BurgTexel T I lioinassen, Kierliind—Texellx. Troost, de tlocksdorp Texei lx. Uitperst, lx versiekoop Texel 1) Verhoeve, bij den Burg lexel; T V\ ibir II/.. bij den Burg- -TexelM j de Waard. Oudesrluld Texel: B. .1. Witte, BurgTexel ;Adr. Wagemuker, Burglexel ,1b Zuidewind, bij den Burg —Texel II. Zijm M /llid-l lallellexel. Ook hebben limine medewerking lot de oprichting verleend en zjjn naai de aldeeliup overgegaan Van de aid. Haarlem de hoeren K. Kalis, Burg TexelJac. Kikkert N, IturgTexel W. l'\ Schuinnker, BurgTexel. Tot leden van liet bestuur zijn benoemd de hoeren W. I*. Scliu- muker, Voorzitter, G. J O I). Dikkers, Secretaris en I). Verhoove In het Orgaan van het Hollendsch Bloembollenkwakers Genootschap van 23 april 1908 werd het oprichten van de Texelse afdeling aldus beschreven. In 1942 werd het Hollendsch Bloem bollenkwekers Genootschap onderdeel van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. vlieg. Inmiddels was het weer tijd geworden voor een bestuurswisseling. M. Bakker Pzn volgde F. L. de Grave op als secretaris. Ruilverkaveling De jaren zestig beginnen met heftige discussies over de ruilverkaveling. De ruilverkavelingscommissie probeerde zoveel mogelijk goede grond voor de kwekers beschikbaar te stellen, maar dat was niet eenvoudig want er was te weinig. Door bemiddeling van het be stuurslid Wassenaar vond een bespre king met het kamerlid C. Egas plaats over de ruilverkaveling. Van Tatenhove werd aangewezen om samen met De Grave en Eelman de extra waarde van Meer dan een halve eeuw geleden begonnen vele Texelaars, zeer bescheiden en soms noodgedwongen, met het bloembollenvak: De heer J. Boon Izn door een ongeval niet meer geschikt voor zijn oorspronkelijke beroepin het tuintje bij zijn woning aan het Klif in Den Hoorn, het tegenwoordige „Jagershuus", bezig met het planten van zijn eerste mud crocussen. De tweede foto werd een jaar of tien later genomen toen het bedrijf ai flink was gegroeid: de heer Boon rechtsachtersamen met zijn zoon P. Boon bezig met het planten van Sions op het 'trappiesland' bij Den Hoorn, gehuurd van Aris Smit bekend als Aris van de Veerman). De foto's zijn van de heer P. Moerbeek uit Den Burg. de aan de bollenkweker toe te wijzen grond vast te stellenVoor de voor Texel georganiseerde „Streekontwikkeling" werd M. Bakker Pzn als afgevaardigde benoemd. Een jaar later nam voorzitter H. Bruijn afscheid, na veertien jaar secretaris en zestien jaar voorzitter te zijn geweest. Bakker werd zijn opvolger en C. Schermer werd secretaris. Na het overlijden van de heer List werd C. J. Veeger benoemd tot correspondent voor het scheidsgerecht. In deze jaren werd veel aan voorlichting gedaan door de heren Onderwater, Van der Zee en Koppes. Narcissen vrij In 1964 werd de narcissenteelt vrij gegeven, echter uitsluitend voor erken de kwekers. Er ontstaat hierdoor veel animo voor de tuinbouwcursus bloem bollenteelt, waarvan men het diploma nodig heeft om als kweker te worden erkend. Beschermd als het was door een samenhangend systeem van erkennin gen, areaalbeheersing, minimumprijzen, surplusinname en heffingen, is het bollenvak in de jaren voor 1965 zeer rendabel geweest. Door nationale en internationale ontwikkelingen met be trekking tot de EEG, moesten de bescher mende maatregelen echter langzamer hand komen te vervallen. Om niet schoksgewijze tot een vrije teelt te komen werd in de jaren voor 1965 tot een geleidelijke uitbreiding van het areaal overgegaan. Tot 1964 kon dit meerdere aanbod worden opgenomen, maar in 1965 bleek dit niet meer mogelijk. Grote hoeveelheden hyacinten en tulpen kwamen in het surplusfonds terecht, waardoor aan de kwekers een niet geringe heffing werd opgelegd. De vooruitzichten waren allesbehalve roos kleurig. De narcissen, die zich niet zo snel vermeerderen als de hyacinten en tulpen, konden nog worden wegge werkt. De crocussen waren echter nauwelijks lonend. Met ingang van 1966 kwam de tulpenteelt vrij. Net als met de narcissen het geval was geweest, gold dit uitslui tend voor erkende kwekers, dus dege nen die het diploma op zak hadden. Het volgende jaar bracht een beste oogst bij matige prijzen. Met de crocussen bleef het tobben: ze waren duur tengevolge van de jaarlijkse inkrimping en de slechte oogst in 1966. Siontelers In 1969 werd de Sion Telers Vereni ging opgericht. Het doel van deze vereniging was het bevorderen van de doelmatige productie en de beïnvloe ding van het prijsniveau. Hiermee wer den in latere jaren goede resultaten geboekt. D. Schilling volgde in dat jaar I. Bruijn op, die twintig jaar penningmeester was geweest. Met een gezellige amusementsavond werd in hotel De Lindeboom-Texel in 1970 het veertig jarig jubileum van Bloembollencultuur Texel gevierd. Op deze avond waren 250 leden aanwezig alsmede enkele speciaal genodigden, waaronder het college van burgemees ter en wethouders. Na de opening door voorzitter M. Bakker sprak burgemees ter Sprenger een woord van felicitatie. Ook de heer C. P. Laan voerde het woord. Hij wees op de hoofdzaak dat ook adspirant bollenkwekers de land bouwschool bezoeken. Niet alleen om het nut van de opleiding, maar ook om de school in stand te houden. Het jaar daarop deed Texel weer mee aan de Flora en wel met een inzending van tienduizend narcissen. VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA^ In 1972 was er een beste oogst van de narcissen. M. Bakker Pzn stelde zich niet meer herkiesbaar, na vier jaar secretaris en elf jaar voorzitter te zijn (Zie vervolg pagina 11)

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 7