Texpo ktoeBowwET# IAPPEA/ W ELKE DAG UW SUPERMARKT Slagerij Kossen won van Texelstroom ü/ip'q iï? UjtJ&ajf€8SUZSE&J: 4ut 4*": KL Modder nam afscheid van Sinclair-band ÓOOGBHf UUJZSVl£ES MU kVOBDEUSEA'. DRAAGPAK oTtOO GRAM FUNWASMIDDEL VERVOLG VAN PAG. 1 6 bi j onS *05-34- 4X> 6PM/ 5oo 6&W, Dinsdags de hele dag geopend. Vrildagavond koopavond VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 bliek bij het kiezen van de juiste school. Illustratief voor de onderwaardering van het technisch onderwijs is het niet aansluiten van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. Anders gezegd: er zijn steeds meer werklozen maar er is ook steeds meer vraag naar geschoolde vakmensen. Dat brengt het gesprek met Van der Weide meteen op de kritiek die je de laatste tijd hoort over het beroeps onderwijs. Want een technische school van heden is iets heel anders dan de ambachtschool van vroeger. Die am bachtschool leidde bewust op voor een bepaald vak, en was dus een vorm van eindonderwijs, terwijl het huidige be roepsonderwijs de leerlingen wat alge mener en breder wil vormen en moge lijkheden wil openen voor verder onder wijs. Van beroepsgericht werd de oplei ding beroepsoriënterend. Dat wordt door de toekomstige werk gever die aan een afgestudeerde LTS-er het liefst direct een min of meer volwaardige vakman wil hebben, vaak niet op prijs gesteld. Maar als deze werkgever niet alleen op zijn eigen belang let, kan hij de veranderingen bij het beroepsonderwijs alleen maar toejui chen. Voor de leerling zelf was die beroepsgerichte opleiding nogal be zwaarlijk. Wie is op 12- of 13-jarige leeftijd in staat te bepalen wat hij later wil worden? Een zuiver beroepsgerichte opleiding laat weinig ruimte over voor algemene vorming. De lessentabel van de oude ambachtschool demonstreert dit duidelijk: naast de ruim 30 lesuren in praktische of praktisch-theoretische vakken kregen de leerlingen Nederland se taal, algebra meetkunde, natuurkun de en rekenen. Tegenwoordig zijn 10 van de 30 wekelijkse lesuren beroepsge richt; de rest is meer algemeen vor mend. En die algemene vorming is van grote invloed op het menszijn in alge mene zin. Een ander nadeel van de beroepsgerichte opleiding is de te smalle basis. Een beroep kan verdwijnen omdat de moderne techniek het overbodig maakt of het kan zodanig veranderen dat bijscholing noodzakelijk is. Niet te ver Vandaar de ombouw van beroepsge richt naar beroepsoriënterend onder wijs. Natuurlijk moet men daar niet te ver mee gaan. Directeur Van der Weide is van mening dat het juiste evenwicht wel ongeveer is bereikt. Onder beroeps oriënterend moet worden verstaan dat de leerlingen een algemene beroeps opleiding krijgt, niet gericht op één vak maar op een groep verwante vakken. Voorbeeld: bij het beroepsgericht on derwijs wordt men opgeleid voor tim merman, metselaar, stucadoor of teke naar; het beroepsoriënterend onderwijs verzorgt daarentegen lessen in bouw kunde. De leerling kan tijdens de oplei ding zelf ervaren welk aspect van de bouwkunde hem of haar het meest aanspreekt. Maar afgezien van de per soonlijke voorkeur kunnen ook onvoor ziene omstandigheden bepalen wat het beroep van iemand uiteindelijk wordt. Zo kan een leerling bouwkunde gaan metselen, hoewel timmeren de voorkeur heeft, omdat op het moment dat de opleiding eindigt een groot gebrek aan metselaars bestaat en een overschot aan timmerlieden. Een leerling bouw kunde kan op een tekenkamer terecht komen omdat hij daarvoor de meeste interesse ontwikkelt, maar ook omdat bijv. een ongeval hem ongeschikt maakt voor werk op het bouwterrein. „Het is duidelijk dat de brede beroeps oriënterende opleiding minder diep gaand kan zijn dan de beroepsgerichte opleiding. Maar de bredere basis en de daardoor ontstane flexabiliteit van de aankomende vakman of vakvrouw rechtvaardigen deze wijze in de oplei dingen. Aan uitlatingen als 'ze kunnen tegenwoordig nog geen hamer vasthou den' moet men dan ook geen waarde hechten", zegt de heer S. Siersma, brugklascoördinator bij het Texelse be roepsonderwijs. „Iedere werkkring stelt specifieke eisen, aan deze eisen kan het onderwijs nooit voldoen. Het onderwijs wil dat ook niet, omdat dan waardevolle aspecten van het onderwijs verloren zouden gaan. Het is juist het algemene karakter van de opleiding dat het de gediplomeerde leerling mogelijk maakt in te spelen op wat van hem of haar bij de uitoefening van het beroep verlangd wordt". Het onderwijs aan de scholen voor LBO van tegenwoordig is dus geen eindonderwijs meer. Natuurlijk kan de leerling na het behalen van het diploma gaan werken. De jeugdige werknemer of werkneemster kan voor een aanvullende opleiding in het kader van het z.g. leerlingstelsel terecht bij het beroeps begeleidend onderwijs aan een streek school (Heerhugowaardl. Hogerop Tegenwoordig studeert meer dan de helft van de Texelse gediplomeerden op een of andere manier verder. De stap naar het middelbaar beroepsonderwijs is mogelijk wanneer de leerling voor be paalde vakken examen aflegt op het z.g. C-niveau. Het LBO kent de mogelijkheid examen te doen op verschillende ni veaus, nl. A, B en C niveau. Het B- niveau is binnen het LBO het gebruike lijk niveau, het A-niveau is eenvoudiger en het C-niveau is beduidend zwaarder. Het Texelse beroepsonderwijs in zijn huidige vorm levert ook een bijdrage aan het doorbreken van het rollenpatroon. Dat een jongen naar de LTS gaat en een meisje naar het LHNO is niet meer vanzelfsprekend. De beide scholen heb ben een gezamenlijk brugjaar. Jongens leren koken en worden vertrouwd ge maakt met textiele vakken en meisjes leren hout en metaal bewerken. Van een volledige fusie van beide scholen is nog geen sprake maar dat is slechts een kwestie van tijd. Beide scholen krijgen in de loop van dit jaar wel één bestuur. Na elf trouwe dienstjaren nam de heer Modder afscheid van „Margaretha Sin clair", wegens andere bezigheden. Modder was bazuininstructeur bij de band. Om dezelfde reden nam mevrouw Brusselaars afscheid van „Margaretha Sinclair". Zij was gedurende zes jaar instructrice van de majorettes. Het afscheid vond plaats tijdens de jaarver gadering. Beiden kregen een onder scheiding. De heer Modder één van goud en mevrouw Brusselaars één van zilver. Het geheel werd opgeluisterd door een optreden van de „Margaretha Sinclair"-band. Op de jaarvergadering zijn de nieuwe instruotrices benoemd. Dit zijn Jacque line St-rk en Edith Boogaard, respec- tieveiijf oor bazuin en majorette. „Margaretha Sinclair" verwacht dat dit jaar met Pinksteren (25 en 26 mei) de brassband uit Ennepetale zal komen, welke oorspronkelijk voor het vorig jaar gepland was. In de derde klasse heren van de eilandcompetitie volleybal speelde Sla gerij Kossen tegen Texelstroom. Beide sets werden door Slagerij Kossen ge wonnen. De Grooten Slock en LBO deelden de punten. De bekerwedstrijd tussen de dames van Graaf spuiterij en Garage Kikkert werd gewonnen door de laatstgenoemde. De wedstrijd tussen Slagerij Kossen en Texelstroom vertoonde een nogal rommelig spelbeeld. Dankzij het onge concentreerde spel van Texelstroom kon Slagerij Kossen al snel een flinke voorsprong nemen: 10-3. De slagers speelden beheerster en bleven goede aanvallen opzetten. Pas bij de stand 18-4 trad er verbetering op in het spel van Texelstroom. Er kwam meer lijn in en zo wisten ze de achterstand te verkleinen tot 20-12. Slagerij Kossen zette echter nog een slotoffensief in en won de eerste set royaal met 27-16. De tweede set vertoonde eenzelfde spel- verloop als de eerste. Slagerij Kossen liep weer uit, al liet Texelstroom dit keer het verschil niet zo groot worden: 8-3. Ook nu had Texelstroom, mede door weinig serieus spel, geen antwoord op de betere aanvallen van Slagerij Kossen. De laatste won de set met 19-12. Slordig spel In de tweede klasse heren speelden LBO en de Grooten Slock tegen elkaar. De Grooten Slock kon moeilijk in zijn spel komen en de ploeg keek dan ook al snel tegen een achterstand van 14-4 aan. LBO maakte goed gebruik van het slordige spel van de Grooten Slock en wist de voorsprong vast te houden tot 16-6. Pas na deze tussenstand begon de Grooten Slock beter tegenspel te bie den, waardoor een meer gelijkopgaande strijd ontstond. De Grooten Slock wist een paar punten terug te pakken, maar bij het eindsignaal van de eerste set keken ze toch nog tegen een 22-11 achterstand aan. Even leek het er op dat ook de tweede set een makkelijke overwinning voor LBO zou geven, maar bij de tussenstand 4-0, schrok de Grooten Slock wakker. Ze gingen nu duidelijk in de aanval en trokken het initiatief naar zich toe. Ze wisten een fikse voorsprong op te bouwen: 7-16. LBO gaf zich echter niet gewonnen en bood flinke tegenstand. Ze kwamen terug tot 13-16. De Grooten Slock gaf de overwinning niet meer uit handen en won de tweede set nog met 13-19. Dames De dames van Graaf Spuiterij, die gewoonlijk in de tweede klasse spelen, kwamen uit in de derde ronde van de beker tegen de eerste klasser Garage Kikkert. Het werd een leuke, boeiende wedstrijd, waarin beide teams aan el kaar gewaagd waren. Garage Kikkert nam weliswaar direct een kleine voor sprong, maar tot de laatste minuten wist Graaf Spuiterij dichtbij te blijven (26-29) In de slotminuten waren ze echter toch niet opgewassen tegen het geroutineer de spel van Garage Kikkert. Ze verloren uiteindelijk eervol met 27-37. Maas Gravenstraat 15, Den Burg mme MEDIUM ofPALFDRY*

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9