Groen cZwarGj~exeh in het hartL Commissie verdeeld over regionale omroep Stichting Open Jeugdwerk in het nieuw MZW-fietsenmakers rzn *Lwl College verdeeld over Amnesty-actie Heeft Texel geen interesse voor provinciegebeuren? Mag publiek meepraten in commissie? Jarino kocht VIVO-winkel *.£•2323 ToonSmidt Showroom voor P. C. Bonne in Midden-Eierland .WAT IK ZEGGEN WOU.." ■feOfe 1 Woningnood?! Snelheidscontrole wereldgebedsdag 93e JAARGANG NR. 9459 TEXELSE VRIJDAG 7 MAART 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. De commissie voor welzijnszaken is verdeeld over de vraag of Texel op een of andere manier moet meedoen aan de regionale omroep die de kop van Noordholland misschien krijgt. De meeste leden zijn van mening dat luisteraars op Texel niet zijn geïnteresseerd in radiopro gramma's die voor het overgrote deel betrekking hebben op Noord hollandse gebeurtenissen, nog afgezien van de (onbekende) finan ciële consequenties die aan deelname zijn verbonden. organisatie wordt. Daan Schilling verwachtte dat het Texelse aandeel in de uitzendingen weinig zal voorstellen. Dat is al gebleken bij de onlangs gehouden proefuitzen- ding, waarbij de Texelse bijdragen goed- De commissie discussieerde dinsdag avond over dit onderwerp omdat de gemeenteraad binnenkort op verzoek van de provincie moet uitspreken of regionale omroep gewenst is. Over deze zaak zijn door provincie en rijk uiteenlopende visies geuit. Het ministerie van CRM meent dat Noord holland aan één regionale omroep in de vorm van radio STAD in Amsterdam genoeg heeft, maar de provincie is het daar niet mee eens en denkt aan meerdere omroepen die op delen van de provincie zijn gericht. Texel en de kop van Noordholland zou dan als één regio kunnen worden gezien. Plaatselijk Daan Welboren van het Pakt zag meer in locale dan regionale omroep, dus een zender die alleen voor Texel is bedoeld. Dergelijke radio-uitzendingen zouden waardevol kunnen bijdragen aan de informatieverstrekking maar ook het recreatieve element zou een rol mogen spelen. Het is misschien mogelijk de bestaande ziekenomroep De Lichtboei een bredere doelstelling te geven waar door deze de plaatselijke radio-uitzen dingen zou kunnen verzorgen. Ook Daan Schilling van Texels belang sprak zich uit voor een 'echt Texelse' zender. Volgens hem kunnen uitzendin gen die op andere Noordhollandse gebieden betrekking hebben, onmoge lijk interessant zijn voor de Texelaars. ,,Wat kan het mij schelen wat ze in Lutjebroek of Barsingerhorn bekoksto ven?" Raakvlakken Gelein Jansen van het CDA dacht er anders over. Hij wilde niet uitsluiten dat reportages uit de regio zodanige raak vlakken met problematiek op Texel hebben, dat ze voor de Texelse luis teraars wel interessant zijn. Ook vond hij het belangrijk dat zo'n regio-omroep een krachtige, niet al te kleine en kwetsbare deels de mist ingingen. De voorzitter, wethouder Fridt Blan ken, stond toe dat ook de pers over dit onderwerp meepraatte. Van die kant vielen verschillende meningen te beluis teren, naar unaniem waren de journalis ten in hun mening dat locale of regio nale uitzendingen zeker niet als concur rentie voor de krant zullen worden beschouwd, in tegendeel. Het kan een goede aanvulling zijn. Een locale, dus uitsluitend voor Texel bestemde om roep, kost misschien niet zoveel als wel eens wordt gedacht, vooral als met vrijwilligers wordt gewerkt. Met een FM zender ven beperkt vermogen kan van uit Den Burg makkelijk heel Texel worden bestreken. Boerderij Verschillende commissieleden wisten niet goed wat ze aanmoesten met het voorstel van Jaap Vlaming uit Ooster end om op Texel een boerderij te stichten waar het agrarisch bedrijf op ouderwetse wijze wordt uitgeoefend. Daan Welboren vond het wel een goed idee, maar Daan Schilling vroeg zich af waarom Vlaming de gemeente hierover heeft benaderd. Moeten we hier geld insteken?" Voorzitter Blanken sloot dat niet uit, maar achtte het ook mogelijk dat Vlaming de gemeente alleen maar als bemiddelaar wil zien. Besloten werd dat het voorstel zal worden voorgelegd aan het bestuur van de Stichting Agra risch Museum en de Stichting Agrarisch Texel, waarna de haalbaarheid opnieuw zal worden bekeken. Meepraten Binnenkort komt het functioneren van de verschillende raadscommissies weer in discussie. De tijd is derhalve rijp om met ideeën te komen die tot een (nog) betere werkwijze kunnen leiden. Zo'n idee was er dinsdag in de vorm van een brief van maatschappelijk werker Frank van Lare. Hij stelde voor de com missie voor welzijnszaken (waar nu alleen raadsleden inzitten) uit te breiden met deskundige niet-raadsleden. Ook wilde hij het publiek bij de vergaderin gen het recht geven om deel te nemen aan de discussies. Dat gebeurt nu ook wel, maar alleen bij de gratie van de welwillendheid van de voorzitter; het is geen recht. Van Lare zou ook graag een bezwarenprocedure geregeld zien, zo dat de gebruikers van welzijnsvoorzie ningen het recht krijgen om tegen de commissie in het geweer te komen. Dat laatste werd niet zo nodig gevonden. De Welzijnsstichting zoals deze thans func tioneert biedt ruim voldoende mogelijk heden voor inspraak. Gelein Jansen was vóór meepraten van deskundigen in de commissie wel zijn maar wilde dat niet als een recht vastleggen. De huidige praktijk bevalt goed. Daan Welboren zou een even tueel recht van meepraten wel zorg vuldig geregeld willen zien. Als voor beeld noemde hij de regeling die de gemeente Den Helder heeft om publiek bij de raadsvergaderingen te laten mee praten. Frank van Lare zelf bracht naar voren dat de publieke belangstelling voor de commissievergaderingen thans bijzon der slecht is. Dat is logisch, want de mensen die betrokken zijn bij een bepaald probleem dat ter discussie staat mogen alleen maar luisteren en kunnen het resultaat dus net zo goed thuis afwachten. Als meepraten wordt gere geld en gestimuleerd wordt het heel anders. Daan Schilling zei er niet zoveel moeite mee te hebben. Als er maar een strakke regeling komt, waardoor de boel niet uit de hand loopt. Welboren zei dat de gekozen bestuurders wel kwetsbaar der worden als zij tijdens het verrichten van het openbare taak op de huid kunnen worden gezeten, maar hij had daar geen enkel bezwaar tegen. Hij was vóór een meepraatregeling, maar dan voor alle commissies. Klaas Barendregt van de WD zag meer in toevoeging van adviserende leden-deskundigen. Gelein Jansen: „Het werkt op het ogenblik goed. Ik heb vertrouwen in het beleid van de voorzitter". Bredere doelstelling Wethouder Blanken had zelf enkele schriftelijke suggesties ingediend met betrekking tot het functioneren van de commissie voor welzijnszaken. Tot dus ver wordt het oordeel van de commissie alleen gevraagd als de gemeenteraad over bepaalde zaken een beslissing moet nemen, maar Blanken vindt deze taakstelling te beperkt en stelde daarom voor ook zonder op handen zijnde raadsbesluiten 'in te spelen' op maat schappelijke ontwikkelingen. Verder zouden de commissieleden zelf initiatie ven moeten kunnen nemen tot me ningsvormende discussie, die nuttig kan zijn voor de meningsvorming van B. en W. De commissieleden konden dat in (Lees verder op pagina 5) Als op zaterdag 15 maart de Stichting Open Jeugdwerk Texel haar poorten weer opent voor jongeren, zal dat zijn met een heel nieuw gezicht. Het open jongerencentrum is geheel verbouwd. De nieuwe ingang is aan de Wilhelminalaan; een eigen ingang voor het jongeren centrum. Frisse kleuren, een kleine bar, een nieuwe tussenverdieping en een wenteltrap naar de zolderverdieping zijn enige van de opval lende veranderingen. Iedere middag, behalve maandag, zijn drie actieve leden van het Mensen Zonder Werk-project bezig met het repareren van fietsen in het Wagenmuseum in De Waal. De fietsen zijn afkom stig van de rijkspolitie. Het gaat hier om fietsen die ooit onbekend zijn aangetroffen en daarna nooit meer opgehaald zijn. Het is de bedoeling dat het Mensen Zonder Werk-project met de opbrengst van de herstelde fietsen een hobbyruimte voor haar leden op poten zet. Men mocht gebruik maken van de ruimte in het museum in De Waal als daar tegenover stond dat tegelijkertijd enkele rijtuigen werden opgeknapt. Hoewel door de drie fietsenmakers erg hard wordt gewerkt om de van de politie verkregen karretjes weer rijklaar te maken, doet het geheel toch een beetje teleurstellend aan. Het is te hopen dat het aantal fietsenmakers zich snel zal uitbreiden, want drie is wel een erg matige opkomst als je weet hoeveel mensen er werkloos zijn. Het bestuur heeft ook de nodige wijzigen ondergaan. Om een breder samengesteld bestuur te hebben zijn een aantal mensen aangetrokken, die een bepaalde voor jongeren van belang zijnde maatschappelijke laag vertegen woordigen. De bestuurssamenstelling is nu als volgt: voorzitter Hans van Dinther, secretaris Peter Bakker jr., penning meester Ron Terpstra, leden Jaap Dros, Ben Haak, Gelein Jansen, Menno Keij- ser. Jan Ie Noble en Kunie Pettinga. In totaal dus negen bestuursleden, die weer verdeeld zijn over diverse werk groepen. Het feitelijke werk wordt in de toe komst gedaan door de drie werkgroe pen: een werkgroep activiteiten, verant woordelijk voor de vaste wekelijkse programmering. een werkgroep evenementen, deze groep zal de grotere activiteiten, die éénmalig zijn, voor haar rekening nemen. een werkgroep bar, deze groep is verantwoordelijk voor het totale bar- gebeuren; d.w.z. barinkoop en ver koop, maar ook voor het omgaan met bezoekers. Iedere werkgroep is vertegenwoor digd in het bestuur, zodat medewerkers invloed hebben op het beleid van de Stichting. De nieuwe structuur gaat ervan uit dat allen gezamenlijk verant woordelijk zijn voor het wel en wee van het jongerencentrum. Omdat het de bedoeling is om vanaf 17 maart ook de scholierenopvang weer De bouw- en exploitatie maatschappij Jarino uit Roden heeft de ViVO-supermarkt van de firma Eijk en Neijens aan de Groeneplaats gekocht. Het is de bedoeling het pand te vervangen door een complex van winkels en woningen. De winkels zijn geprojecteerd in de benedenverdieping, zowel aan de Groeneplaats als de Warmoesstraat en de ongeveer tien woningen komen allemaal op de boven verdieping. Het ziet ernaar uit dat het bestemmingsplan de uitvoering van deze bouw zonder meer toestaat. Wie de huurders of kopers van de winkels zullen worden staat nog niet vast. Texel Vastgoed (door wiens be middeling de transactie tot stand kwam) voert onderhandelingen met meerdere potentiële gegadigden. Jarino heeft ook interesse voor de aangren zende panden: de winkel van G. Bakker en het WV-bureau. Een poging om ook de woning van de wed. Lange veld (tussen VVV-bureau en Rabobank) aan te kopen wordt als definitief mis lukt beschouwd. De VIVO Supermarkt gaat per 1 okto ber dicht. B. en W. zijn bereid mee te werken aan de bouw van een showroom voor landbouwwerktuigen op een stuk ge meentegrond aan de Oorsprongweg in Midden-Eierland. Op deze wijze willen zij de heer P. C. Bonne tegemoet komen die indertijd vergeefs heeft getracht de showroom te verwezenlijken op een stuk land bij De Waal. Bij de behandeling van het bezwaar dat Bonne tegen de weigering inbracht (in de beroepschriftencommissie) bleek dat onder bepaalde voorwaarden aan een oplossing in Midden-Eierland kan worden gedacht. Het betreffende stuk grond in Eierland heeft de bestemming openbaar groen. In het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan heeft het ter rein de bestemming „eengezinswonin gen". Om die bestemming alsnog ten behoeve van Bonne te wijzigen zal een artikel 19-procedure worden gevoerd, zodat het nodig is dat de gemeenteraad een zg. voorbereidingsbesluit neemt. De raad wordt voorgesteld dat te doen in de vergadering van dinsdagavond a.s. kEVEN VAN LEZERS - BUTEN VER*MTWOO«DEU*o«D \ANOC REDAXTK te starten wordt er gezocht naar mensen die daarvoor de verantwoording op zich willen en kunnen nemen. De scholieren- opvang zal worden begeleid door een kracht die in het kader van de werkver- ruimende maatregel aan de Stichting wordt toegewezen. De opening van het vernieuwde ge bouw van de Stichting Open Jeugdwerk zal met een groot openingsprogramma plaatsvinden. Dit programma wordt in de krant van volgende week gepresen teerd. Op zaterdag 15 maart wordt om drie uur gestart met een 'open podium', ledereen die wil optreden met muziek, sketches, cabaret of wat dan ook wordt verzocht zich op te geven bij jeugdwerk- begeleider Jan Kramer die te bereiken is op het gemeentehuis (telefoon 02220 -3041. toestel 130). Voor maart staan onder andere een optreden van de groep Neon Graffitti, een grootse Poëtenavond, een muzikale avond rond een film van The Beatles, een simultaanavond tijdens welke ge schaakt. gedamd en gesjoeld kan wor den. een avond rond Abba, optredens van The Rivals en twee Session muzi kanten uit Amsterdam en koffieconcer ten op het programma. De voorlopige openingstijden zijn: maandag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur scholierenopvang woensdag 20.00-24.00 uur programma-avond vrijdag 20.00-01.00 uur programma-avond zaterdag 20.00-01.00 uur programma-avond zondag 1 x per 2 weken) 11.30-? uur koffieconcert TAXI.ENT«OUWAUTOV£RHUUR Wilhelminalaan 4-6 den Burgl Met verbazing lazen wij het artikeltje „woningnood" in de T.C. van 26 febr. Hierin nl. kan een ieder kennis nemen van de woonproblemen van de Fam. De Noord. Heel fijn voor de fam. De Noord, die aandacht. Maar, wat voor aandacht wordt er van gemeentezijde geschonken aan al die andere „huis- tuin-en-keuken"-zoekende Texelaars? Velen van hen moeten mét de fam. De Noord per 1 juni hun winterverblijf ontruimen. Doch slechts weinigen of geen hebben tot nu toe het genoegen mogen smaken om met naam en toenaam in de krant te worden ver meld, als zijnde „woningnoodlijder nummer één". Vanwaar deze uitzondering? Frieda van Sambeek Werner Dros NASCHRIFT: Dat moet u vragen aan de heer G. A. Oskam, die de kwestie van de woning zoekende familie De Noord aan de orde stelde in de vergadering van de Welzijnsstichting, zodat de krant er melding van maakte. De door u gesig naleerde „uitzondering" komt meer voor. Woningzoekenden veroorzaken soms zelf publiciteit door een woning te kraken. Er bestaat helaas geen rege ling om elke woningzoekende van een gelijke hoeveelheid publiciteit te voorzien. Als u bedoelt te zeggen dat het woningprobleem van de een blijkbaar meer wordt betreurd dan dat van de ander, heeft u gelijk. Dat hangt samen met de taak die de betrokkene in de samenleving vervult of zal vervul len. Red. Vier automobilisten vielen door de mand toen gisteren een snelheidscontrole werd gehouden in de Dorpsstraat in De Koog. Degene, die zijn gaspedaal het diepst had ingetrapt was iemand die maar liefst 93 kilometer reed. Deze liep dus wel erg hard tegen de lamp. Vandaag (vrijdag) is het wereldge bedsdag. Over de hele wereld wordt deze dag altijd op de eerste vrijdag van maart gevierd. De liturgie voor deze dag komt ieder jaar uit een ander land. Dit jaar hebben de christenen uit Thai land deze samengesteld. Het thema is „vrijheid en verantwoordelijkheid". Hun gebeden, hun noden, hun dank en hun blijdschap geven ze daarin door. ledereen wordt uitgenodigd om in ver bondenheid met allen over de hele we reld mee te denken, te zingen en te bidden over dit thema. De viering wordt gehouden in: Den Burg, de Doopsgezinde kerk, aanvang 20.00 uur. Oosterend, de Gereformeerde kerk, aanvang 19.30 uur. Den Hoorn, „Ons Huis", aanvang 20.00 uur. De wereldgebedsdag werd vroeger alleen door vrouwen gevierd. Tegen woordig is hij voor iedereen toeganke lijk. In de raadsvergadering van dinsdagavond a.s. zal opnieuw het voorstel van Amnesty International aan de orde worden gesteld om bij de autoriteiten in de Sowjet Unie actie te voeren ten gunste van de zg. Helsinki monitors. De meerderheid van het college stelt de raad thans voor op dit voorstel in te gaan. Het voorstel van Amnesty houdt in dat de gemeenteraad (of B. en W.) ter gelegenheid van de Olympische Spelen een brief schrijft naar een van de Unie republieken waar mensen zijn veroor deeld die in de Sowjet Unie in het openbaar hebben gewezen op de nood zaak om de Helsinki akkoorden inzake de mensenrechten na te leven. Het verzoek van Amnesty werd in de raadsvergadering van 11 december al uitgebreid besproken. De meningen van de Texelse raadsleden liepen zeer uit een, variërend van „op de suggestie van Amnesty ingaan en rekening houden met de ontstane band met de Geor- giërs" tot „verbeter de wereld en begin bij Texel". Het college beloofde daarop nog eens over deze zaak te zullen nadenken. Het college schrijft nu aan de raad: „In het algemeen voelen wij niet voor ondersteuning van of het betuigen van adhesie aan dergelijke acties. In dit speciale geval waar Georgië bij betrokken is, met welke Sowjet repu bliek Texel een band heeft, achten enkele leden van ons college het verant woord de suggestie op te volgen. De andere leden zijn daarentegen van me ning dat noch burgemeester en wet houders, noch de raad in deze een taak hebben. Gaarne geven wij u de gelegen heid hierover van gedachten te wisse len. De meerderheid van het college stelt voor de suggestie van Amnesty International op te volgen".

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1