a I RAADHUIS Boomkorsloffen en zeekabels 3. Weer kamervragen over veertarief A0ENEA Voor het weekend OPLOSSING PROBLEEM BEUGEL ,WAT IK ZEGGEN WOU.." KA&EL B.W, Mededelingen van B. en W. Inspraak Aanrijding Kinderdansgroep folklore van start Flierefluiters op ringavond Gemeente helpt wateroverlast oplossen „Alsnog goedkeuring intrekken" van 8 en 9 maart 1980 Artsen Groene Kruis Tandartsen Kerkdiensten Apotheek Rijkspolitie Dierenartsen Noodslachtingen Evangelisatiemiddag Ongeval Open dag Zeevaartschool Vrouwenhuis terug naar Oude Ulo Zuigelingenbureau PAGINA 2 TEXELSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1980 RCVtN MM LCZERS BUTE* VEAANTW0C*®«U*»«O V*N DE «tC*RTÏ De zeekabels waren tot voor kort uitsluitend voor telecommunicatie be stemd. Meer en meer zullen echter ook hoogspanningskabels voor energie transport op zee hun intrede gaan doen. De tegenwoordige kabels bestaan uit twee geleiders voor het doorgeven van het signaal, isolatiemateriaal en een pantser om de kabel te versterken. De tegenwoordige kabel is derhalve vrij dik, sterk en zwaar. Vastraken hierop is niet geheel vrij van risico's. Bovendien zitten in de kabel nog verdikkingen waarin zich transistors bevinden om het signaal te versterken. Deze verdikkingen worden ongeveer om de vijf kilometer gevon den. Het meest doeltreffend om kabel- schade te voorkomen, is om niet boven het kabeltracé te gaan vissen. Dit zou dan ook moeten gelden voor stroken aan weerszijden van de kabel. Dat houdt in dat op deze manier vrij grote delen van de zee niet bevisbaar zijn. Daarom is deze oplossing weinig aantrekkelijk. Het ingraven van de kabel is op de zeer ongelijkmatige bodem van de Noordzee niet goed mogelijk en daarom zal de oplossing gevonden moeten worden in de constructie van het grond- vistuig. Een algemeen model voor het Baarmoederhalskankeronderzoek Om diegenen die voor de laatste dag (6 maart) waren opgeroepen, maar om de een of andere reden verhinderd waren, toch nog de gelegenheid te geven aan het onderzoek deel te nemen, is er een extra onderzoekmiddag inge last op maandag 10 maart a.s. vanaf 13.30 uur. Men ontvangt daarvoor een oproep. Om misverstanden te voorkomen: het gaat hier dus uitsluitend om vrouwen geboren in 1926, 1929, 1932, 1935, 1938,1941 of 1944. Ophalen huisvuil Van tijd tot tijd wordt via deze rubriek aandacht gevraagd voor dit onderwerp. Dat het nu weer gebeurt heeft te maken met het feit dat niet alle 'aanbieders' van huisvuil zich aan de spelregels houden. Daarom willen we deze spelregels nog eens herhalen. 1. Het huisvuil dient aangeboden te worden in dichtgebonden plastic zakken. 2. Andere zaken dienen goed gebun deld bij de zakken te worden ge plaatst. Maak zo'n bundel niet te groot; hij moet makkelijk de wagen inkunnen. 3. Plaatsing zo kort mogelijk vóór het tijdstip dat de huisvuilauto verwacht kan worden. Waarom zijn die regels nu nodig en wordt er regelmatig op gewezen? Een paar voorbeelden. Los materiaal waait weg; kartonnen doosjes of papieren zakken worden snel nat, waardoor ze bij oppakken uit elkaar kunnen vallen; vogels, katten en honden maken zakken kapot etc. Door u aan de spelregels te houden werkt u mee aan een schone straat of weg en daarmee aan een schoon Texel, en vergemakkelijkt u de taak van de reinigingsdienst. Het principe van een boomkors/of die kabel- veilig gemaakt is. ,,De zeevisserij en zeekabels kunnen heel goed samengaan". Dat is de titel van een door de centrale directie van de PTT uitgegeven folder over de problemen die er kunnen rijzen als kotters hun netten gebrui ken op plaatsen waar kabels liggen. De netten worden over de grond gesleept en daardoor kan de slof van de boomkor schade aanrichten aan de op de grond liggende kabels. De nautische dienst van de PTT heeft een methode ontwikkeld waardoor dit gevaar tot een minimum wordt teruggebracht. Dit is ook van belang voor de kottervissers die door de liggende kabels niet zelden een deel van hun tuig verspelen. aanpassen van de boomkorsloffen is niet te geven. Wel is het zo, dat elk bestaand model zo is aan te passen dat „haken" vrijwel is uitgesloten. De teke ning verduidelijkt één en ander. Door de PTT wordt verder nog gewezen op het belang van het niet te dicht in de buurt varen van schepen die kabels leggen, of waarmee reparaties aan een bepaalde kabel worden uitge voerd. Het is een misdrijf een in dienst zijnde kabel door te zagen of door te branden. Tevens is wettelijk geregeld dat kabeleigenaren verplicht zijn aan al diegenen die aan een kabel ankergerei of vistuig hebben geofferd, deze schade aan de rechthebbende moeten vergoe den. Hiervan moet dan wel zorgvuldig melding worden gemaakt aan de rijks politie te water. Dinsdag vond op de hoek van de Beatrixlaan en de Gasthuisstraat een aanrijding plaats. De Texelaar A T. wilde met zijn Daf linksaf slaan, maar hield daarbij geen rekening met J. v.M., die in zijn Saab van de andere kant kwam aanrijden en gewoon recht door wilde. De klap, die hierop volgde was zo hard dat de Daf een kwartslag om zijn as draaide. Bij dit gewelddadig treffen werd ook nog een derde auto, die braaf voor de stopstreep stond te wachten beschadigd. De kinderdansgroep van de Folklore- stichting is begonnen met de repetities. De groep komt elke dinsdag van 16.00 - 17.00 uur bijeen in de Ferreverzaal aan de Elemert in Den Burg. Uitbreiding van het aantal leden is gewenst. Kinderen tussen 6 en 13 jaar die mee willen doen zijn welkom op de repetities. Het begon allemaal afgelopen herfst. De gemeente liet weten dat ze een in spraakavond hield over de inrichting van de nieuwe woonwijk Wintergroen- Duinroosstraat-Watermunt in De Koog Je weet nooit precies wat je van zo'n avond mag verwachten, maar goed we togen er heen. Het was best gezellig. De gemeente, vertegenwoordigd door wethouder Van der Kooi in hoogst eigen persoon en ambtenaar Momberg, presenteerde een mooie tekening van de voorlopige inrichting van het wijkje en gaf daarop een korte toelichting. Veel buurtbewoners deden daarna hun zegje, vonden dat bepaalde dingen niet moesten en andere juist wel. Het duo Van der Kooi-Momberg reageerde op bijna alles positief en met de meeste welwillendheid, dat wil zeggen men zou de „haalbaarheid" van alle vor stellen bekijken. Zelf deden we ook een duit in het zakje. De bestaande situatie in de Duinroosstraat was: voortuintje - trottoir - perkje - straat. Juist voor ons huis bleek in het gemeentelijk plannetje een parkeerhaven gepland te zijn. De auto's zouden zelfs dwars op de rijrichting geparkeerd moeten worden. Als niet-autobezitters en niet- verhuurders meenden we daar bezwaar tegen te moeten maken, te meer daar voor alle andere blokken in de straat Dinsdagavond 11 maart houdt de Hervormde Vrouwengroep de jaarlijkse ringavond in de LTS-kantine, aanvang 20.00 uur. Meegewerkt wordt door de revuegroep De Flierefluiters onder lei ding van mevrouw J. Craanen-Hemel- rijk. Ook wordt een verloting gehou den In Den Burg en Oudeschild „Het gemeentebestuur erkent de problemen van de wateroverlast in Den Burg-oost. Hoewel het gebrui kelijk is dat bij gronduitgifte de koper, indien nodig, zelf zorgt voor de drainage van het terrein, acht de gemeente zich wel verantwoordelijk voor het scheppen van de mogelijk heid tot betere afwatering" Aldus heeft de gemeente laten weten naar aanleiding van een brief met 149 handtekeningen, afkomstig van bewoners van de Thijsselaan. Bern- hardlaan, Wilsterstraat en Marelstraat. Zoals bekend klaagden de bewoners over ernstige wateroverlast in hun huizen. Onder de vloeren staat voort durend een laag water, waardoor de kwaliteit van de woningen sterk achter uitgaat en de gezondheid van de bewo ners wordt bedreigd. Ook de inboedel heeft te lijden onder het vocht. De gemeente laat weten dat de werkzaamheden die tot verbetering moeten leiden, in fasen zullen worden uitgevoerd. Nadere voorstellen zullen binnenkort aan de raad worden voorge legd. Een vergelijkbaar probleem zal de gemeente aanpakken in Oudeschild waar 35 bewoners van de Trompstraat, tussen de kerk en 't Buurtje, hebben geklaagd over de trage gang van zaken rond de reconstructie en het regelen van de waterafvoer. Het college heeft de raad beloofd dat de moeilijkheden dit jaar worden opgelost door het aan brengen van een aangepaste verharding in het genoemde straatgedeelte. De Kamerleden De Voogd, Roels en Dijkman hebben de minister van econo mische zaken opnieuw vragen gesteld over de TESO-tarieven. De vragen luiden: 1Wil de minister alsnog onze vraag beantwoorden of hij de goedkeuring van de per 1 januari ingaande tariefsverho ging voor het 5-daags abonnement met 29% in overeenstemming acht met het op grond van de Prijsbeschikking ge voerde prijzenbeleid? 2. Is de argumentatie dat het alge meen gebruikelijk is dat de prijs van een 5-daags abonnement ongeveer vier de prijs van een retour is, wel juist, aangezien dan meestal sprake is van een weekkaart, zoals een 7-daags abonne ment bij de Nederlandse Spoorwegen? 3. Waarom vindt de minister het feit dat het 5-daagse abonnement voorna melijk door eilandbewoners wordt ge bruikt een argument om minder aanlei ding aanwezig te achten voor onder scheid tussen zomer- en wintertarieven. De wintertarieven zijn toch juist bedoeld voor de eilandbewoners? 4 Had het, gelet op het vermelde onder vraag 3, wellicht de voorkeur verdiend bij de goedkeuring van de prijs van het 5-daags abonnement uit te gaan van het winterterief, verhoogd met een trendmatige verhoging? 5. Is de minister op de hoogte van een motie d.d 12 februari 1980 van de raad van de gemeente Texel waarin onder andere is uitgesproten dat de forse verhogingen van de voor de eilandbewoners toch al hoge tarieven van Texels enige verbinding met het vasteland sociaal gezien onaanvaard baar zijn en waarin om het ongedaan maken van de verleende toestemming wordt gevraagd? 6. Is de minister alsnog bereid zijn goedkeuring op de tariefsverhoging voor een 5-daags abonnement ingaand 1-1-1980 in te trekken en te vervangen door het goedkeuren van een trendma tige verhoging? het perkje tussen rijbaan en trottoir mocht blijven bestaan of zelfs breder werd. Van der Kooi-Momberg vonden onze bezwaren naar hun reacties te oordelen, wel billijk. Men zou zien of het veranderd kon worden. En zie, op de later bijgewerkte teke ning die tentoongesteld werd, was de parkeerplaats voor ons blok verdwe nen. Hij was verplaatst naar het buur- blok (daar hadden we natuurlijk ook niet om gevraagd). Wel bleek als enige plaats in de straat de rijbaan voor ons blok direct aan het trottoir te grenzen. Maar ja, je kunt niet alles krijgen zoals je het zou willen. Afgelopen maand was het dan zover, na drie jaar tijdelijke bestrating kreeg de Duinroosstraat eindelijk haar defini tieve. En wat kregen we voor de deur? U raadt het al, een parkeerstrook! Het was weliswaar geen parkeerhaven maar toch werd het perkje juist voor ons blok er voor opgeheven. Nergens anders staan de auto's zo dicht voor huis ge parkeerd als bij ons. En de in tweede instantie geplande parkeerhaven bij de buren, die door een grotere voortuin toch al verder van de straat af zitten, blijkr nu ineens weer omgetoverd te zijn in plantsoen. Voor de goede orde: we misgunnen hen dat helemaal niet. We voeten ons nu dus belazerd door die ambtenaar met z'n vlotte babbel en die wethouder met z'n eeuwige grijns (je zou haast aan pesterij gaan denken)! Tóch de hete zomer Mercedessen en BMW's voor de deur. Op bepaalde punten neemt men het bij de gemeente dus niet zo nauw met de inspraak, dat wordt uit het verhaal wel duidelijk. Gelukkig is er nog iets aan te doen. We wachten nu maar op een gemeen teman die NP komt schilderen. Mis schien is het beter als er een paar paal- tjes-van-een-bekend-merk geplaatst worden of wellicht heeft een wethou der nog een bloembak over? Anders zulten we zelf „ons" straatje moeten „schoon houden". Sytske en Adriaan Dijksen De Koog Donderdag 6 maart In „De Schakel" wordt kleding, speel goed e.d. verkocht ten bate van de vluchtelingenhulp. Van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 -17.30 uur. In „De Bijenkorf" te Oosterend wordt de jaarvergadering van de gymnastiek vereniging Oosterend gehouden; 20.30 uur. Vrijdag 7 maart In „De Schakel" bij de Hervormde kerk van Den Burg wordt verkoping gehouden van kleding en andere artike len ten bate van de vluchtelingenhulp. Van 9.00 - 12.00 uur en van 14.00 -17.30 In „De Kaaps-nol" te De Koog viert Bloembollencultuur Texel het 50-jarig bestaan; alleen voor genodigden. Aan vang 20.00 uur. De Lubertischool en de kleuterschool Het Mierennest geven in de school een toneelavond; 19.30 uur. Toneelvereniging De Vriendenkring brengt in dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn het stuk „Strikt zakelijk"; 20.00 uur. In „De Schakel" te Den Burg houdt de Kasko bouwvereniging de maandelijkse vergadering. Ook geïnteresseerde niet- leden zijn welkom; 20.00 uur. Zaterdag 8 maart In „De Schakel" te Den Burg spreekt de heer J. Klinkspoor voor de weer- en sterrenkundeclub over meteorologische instrumenten en hun toepassingen; aan vang 15.00 uur. In de aula van het gebouw van de Rijks- Uitsluitend voor spoedgevallen Dokter R. R. Siebinga, Kikkert- straat 12, De Cocksdorp, telefoon (02222) 234. Bij geen gehoor (022201 2323. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00- 12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Ambulance (in geval van onge lukken met betekenend lichame lijk letsel) (02220) 2011. Van vrijdagavond 18.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. M. de Jager, Diek 29, Den Hoorn, tel. (02226) 304. Vrijdagavond te bereiken tel. (02228) 517. Voor zeer spoedeisende tandheel kundige hulp kan man zaterdag en zondag om 18.00 uur precies te recht in het tandheelkundig cen trum in het Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19. Zondag 9 maart 1980 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Wisman, viering maaltijd des Heren De Cocksdorp 10 uur ds. Wolth Collecte kerkvoogdij Den Hoorn 9.30 uur drs. G. v.< Kooi. De Koog 11 uur drs. G. v.d. Ko De Waal 11.15 uur ds. Wolthau Oosterend 9.30 uur ds. Van Zi Langhout, collecte kerkeraads Oudeschild 11.00 uur ds. Van Langhout Weverstraat 95, telefoon (02220) 2112. Open op werkdagen: 8.30- 18.00 uur. Zaterdag 11.30-13.00 uur en 16.00-18.00 uur. Zondag 11.30-13.00 uur en 17.00-18.00 uur. Buiten die tijden alleen voor spoed eisende gevallen. Dagelijks is het politiebureau van de groep Texel van de Rijkspolitie telefonisch te bereiken via tel. (02220) 2644. Buiten kantooruren (tussen 18.00 en 08.00 uur) kan men rechtstreeks contact opnemen met de meldkamer van het district Alkmaar, tel. (072) 116444. Alleen voor spoedgevallen tele foon (02220) 2527. Voor noodslachtingen belten de heer A. van Heerwaarden, telefoon (02220) 2182 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelminalaan 94), b.g.g. 3541. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10 uur ds. J. Groeneve 19.00 uur ds. De Boer Uitzending via de Lichtboei Oosterend 10.00 uur ds. De Boe 17.00 uur ds. J. Groenevelt GEREFORMEERDE GEMEENT Oosterend 10.00 uur Dienst 16.00 uur Dienst GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk, Koge Den Burg 19.15 uur Dienst DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur ds. Hylkema Kerkbusje Den Hoorn Uitzending via De Lichtboei BAPTISTENGEMEENTE in de Doopsgezinde kerk, Koge Den Burg 16.30 uur ds. Molema Kinderoppas aanwezig Uitzending woensdagavond 19.00 uur via De Lichtboei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag 19.30 uur Uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 uur Kindernevendienst De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 uur Den Hoorn: zondag 9.15 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 Oosterend: zondag 19.00 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Rode Kruis-gebouw Jonkerstr Den Burg Zondags: 18.30 uur openbare lez 19.30 uur Wachttorenstudie. Donderdags: 19.30 uur Bedien School. 20.30 uur Dienst Vergadering scholengemeenschap wordt het solis tenconcours gehouden. Aanvang 's middags om 14.00 uur en 's avonds om 19.20 uur. Entree 73, scholieren 71,50. Toneelvereniging De Vriendenkring her haalt om 20.00 uur in dorpshuis De Waldhoorn het stuk „Strikt zakelijk". In dorpshuis 't Skiltje te Oudeschild komt de drive-in discotheek „Earth Vibration". Jeugd van het voortgezet onderwijs van heel Texel is welkom; entree 71,50. Aanvang 20.30 uur. Maandag 10 maart In „De Schakel" te Den Burg wordt van 9.00 -12.00 uur verkoping van gebruikte kleding en andere artikelen gehouden ten bate van de vluchtelingenhulp. Dinsdag 11 maart In de LTS-kantine begint om 20.00 uur een ringavond van de Hervormde vrou wengroep. Optreden van „De Fliereflui ters" onder leiding van mevrouw Craa- nen. De FNV- afdeling Texel houdt een thema-avond over „Arbeidsbureau nieuwe stijl" en over sociale voorzienin gen; 20.00 uur. VASTE DATA tedere maandagavond komt de Slanke- lijnclub bijeen in „De Witte Burcht" van 19.30-21.00 uur. Jan en Paula Brouwer uit de War moesstraat in Den Burg houden zondag 16 maart een „open middag" in Oudeschild. Een ieder kan daar vrij komen en gaan. De middag wordt gehouden in dorpshuis 't Skiltje en begint om vier uur. Er zal eerst worden gezongen en daarna is de tijd voor een bijbelvertel ling. Aansluitend een bemoedigend woord over „het bruisen van de zee". De middag wordt besloten met het ge zamenlijk drinken van een kopje koffie of een glés limonade. In de komende week worden in Oudeschild huis aan huis folders afgegeven met onder ande re een kleurplaat voor kinderen. Wie deze plaat mooi inkleurt kan meedoen aan een wedstrijd. TO - utoO xelA Op de kruising van de Diek met de Stolpweg vond gisteren een aanrijding plaats tussen een Renault en een Mercedes. De bestuurder van de Renault reed over de Stolpweg en wen ste de Diek op te rijden. Hij werd in deze plannen gedwarsboomd door A. K. uit De Koog die de bocht wat te ruim nam, waardoor zijn Mercedes tegen de Renault opbotste. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. De Renault werd bestuurd door J. N.P. uit Den Hoorn. Zaterdag en zondag zal in nautisch college „Noorderhaaks" open dag worden gehouden. Het kabelschip van de PTT „Directeur Generaal Bast" zal dan in de haven liggen en bezocht kun nen worden. Maandag 17 maart keert het Vrouwenhuis terug naar het dorps huis de Oude ULO en die gebeurte nis krijgt dan een feestelijk tintje. Maandenlang hoeft het Vrouwen huis gastvrijheid genoten in „De Schakel". De ruimte in het dorpshuis ziet er dank zij de verbouwing mooier en gezelliger uit dan ooit. Het programma op genoemde maandagavond begint al om half zes met een koud buffet, uitge breid genoeg om er ook in de loop van de avond nog van te kunnen genieten. Om acht uur treden De Flierefluiters onder leiding van Jannie Craanen- Hemelrijk op met het cabaret „Op 'n sukelaadje". Daarna gezellig feest. De vrouwen hopen dat deze gebeurtenis voor vete Texelse vrouwen aanleiding zal zijn om eens met het Vrouwenhuis kennis te maken. Zij zijn welkom zonder voorafgaande aanmelding. De zuigelingen die aan de beurt zijn worden op het bureau verwacht op de tijden, waarop hun eigen huisarts zitting heeft. De tijden zijn als volgt: Dokter Eisen, dinsdag 11 maart om 14.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 12 maart om 13.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 12 maart om 15.00 uur.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2