Jeugdherberg moet geen kroeg met bedden worden" GEBREK AAN VRIJWILLIGERS KNELPUNT BIJ JEUGDWERK Ari van Hardeveld: Peuterspeelzalen in één vereniging HERRIE m, HINDERT Rabbi Abraham in het wilde westen Volkstuintjes Oudeschild a. Ervaren medewerker (evt. echtpaar) b. Jonge medewerkers/sters VRIJDAG 7 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 Stelt dus Van Hardeveld zich zeer gematigd op, als je hem kwaad wil maken moet je beginnen over straf corvee. Een maatregel die hij volkomen uit de tijd acht. ,,Soms komen er leraren met een aantal jongens en dan zeggen ze: 'deze hebben strafcorvee'. Dan moeten ze gaan afwassen. Ik vind dat onjuist. Want de jongens die straf hebben, geven de schuld niet aan hun leraar maar aan de jeugdherberg. Vaak zie je mensen met een dergelijke erva ring nooit meer terug in een jeugdher berg". Van Hardeveld is dan ook van mening dat een goed gesprek in een gezellige ruimte een stuk beter voor relaties is, dan gezamenlijk afwassen. Een vaatwasmachine zou daarom in de De nieuwe beheerder van jeugdherberg Panorama is Ari van Har develd. Zaterdag wordt met een receptie afscheid genomen van de heer Veldwisch die samen met zijn vrouw dertig jaar de scepter zwaaide in 'Panorama' en zal een ieder kennis kunnen maken met de nieuwe man. Enige eilandervaring kan Van Hardeveld niet ontzegd worden. Vóór Texel beheede hij de jeugdherbergen op Ameland en Schiermonnikoog. Hij weet dus wat wonen op een eiland betekent. En mocht hij dat een ogenblik vergeten dan zal hij er zeker door zijn vrouw aan herinnerd worden, want dat is een pure Amelandse. Van Hardeveld werd geboren in En schede. Hij volgde de MO opleiding tekenen en werkte enkele jaren als teke naar-constructeur. In Zwolle maakte hij kennis met het clubhuiswerk. De eerste jeugdherberg waar hij werkte was die in Kampen. Daarna heeft hij gewerkt in Gorssel, tot hij de sprong naar Ameland waagde. Zeven jaar is Van Hardeveld beheerder van de herberg op Ameland geweest en daarna volgde nog vier jaar Schiermonnikoog. Afscheid Het afscheid van Schiermonnikoog is niet met erg veel moeite gegaan. Tevo ren stond al vast dat hij slechts een paar jaar op dat eiland zou blijven. Wel zegt hij Schiermonnikoog erg mooi te vin den. Wellicht zelfs het mooiste Wad deneiland. ,,Je hebt op Schiermonnik oog één dorpje waar achthonderd men sen wonen en de rest is allemaal natuur". Ameland is volgens hem veel toeristischer. Veel meer verdeeld in recreatie-, natuur- en woongebiden. Door de verhuizing, het wennen aan jeugdherberg Panorama en door een congres in Denemarken heeft Van Har develd nog weinig kans gehad om Texel goed te leren kennen. Hij is er een paar keer met de auto overheen gereden. Zijn eerste indruk is dat Texel ook erg mooie delen kent. De Slufter en de bossen noemt hij met name. Aanvullingen Uitdrukkelijk stelt Van Hardeveld dat het niet zijn bedoeling is om de regels en gewoonten in 'Panorama' drastisch te veranderen. Wel zullen er zijnerzijds bepaalde aanvullingen plaatsvinden. Om die aanvullingen te realiseren ver scheen onlangs in deze krant een adver tentie voor een hoofdassistent. Op die advertentie schreven inmiddels vijftig mensen. Een aantal dat Van Hardeveld erg positief vindt. Vooral in de wintermaanden wil de nieuwe beheerder bepaalde program ma's opzetten. Hoe dat precies gedaan wordt, moet nog overlegd worden met de nieuwe hoofdassistent. Nu al kan gezegd worden dat die programma's in twee hoofdcategoriën uiteen zullen val len. Eén soort is gericht op het eiland Texel. Er zal aandacht worden besteed aan folklore, historie, natuur, problemen op gebied van natuurbescherming, de Waddenzee, enzovoort. Op het terrein van natuur en natuurbescherming hoopt Van Hardeveld samen te kunnen werken met het Natuurrecreatiecentrum. Het tweede type programma's zal gericht zijn op creativiteit. Van Hardeveld ver wacht dat dergelijke programma's voor al attractief voor scholen zullen zijn. ,,Op Ameland zijn we ook met iets der gelijks begonnen", zegt hij. Daardoor verdubbelde het aantal overnachtingen van twaalfduizend naar vierentwintig duizend". De programma's worden ge houden tussen oktober en april omdat de belangstelling voor een jeugdherberg in de zomermaanden evengoed wel voldoende is. Alcohol Onder het beheer van de heer Veld wisch werd in 'Panorama' geen alcohol geschonken. 'Panorama' was de enige alcoholvrije jeugdherberg in Nederland. Gaat dit nu veranderen? „We hebben daarover gediscussieerd", zegt Van Hardeveld. Met klem verwerpt hij de suggestie als zou Veldwisch ouderwets zijn geweest met zijn alcoholverbod. „Juist de laatste tijd neemt het drinken vreselijk toe. Er is ook bij de NJHC wel eens over gesproken om het drinken in jeugdherbergen meer tegen te gaan. Je moet vreselijk oppassen dat je als jeugd herberg geen soort kroeg met bedden wordt. We hebben afgesproken dat 'Panorama' in ieder geval het eerste jaar nog alcoholvrij blijft. We zien dat zuiver als experiment. Het is namelijk niet denkbeeldig dat veel bezoekers juist getrokkken worden door het feit dat hier niet gedronken wordt. Het is de bedoe ling uit te zoeken hoe de bezoekers van 'Panorama' er tegenover staan". „Er is op het ogenblik sprake van een vrije keus", legt Van Hardeveld uit. „In de 'Eyercoogh' wordt wel gedronken. Als de mensen alcohol willen drinken in een jeugdherberg kan dat op Texel in de 'Eyercoogh'. Bezoekers die het persé niet willen kunnen in 'Panorama' te recht". Om uit te zoeken of de zaak bij de bezoekers inderdaad zo zwart-wit ligt zullen de gasten van 'Panorama' ge ënquêteerd worden. Agressief „Ik ben zelf geen tegenstander van alcohol in een jeugdherberg", zegt Van Hardeveld. „Op Schiermonnikoog had den we ook een bar en ik zag daar wel bepaalde voordelen in. Toen er nog geen alcohol geschonken werd vond je op de slaapzalen soms flessen whiskey, wodka en gin. Werkelijk het zwaarste werd op de slaapzaal gedronken. Ook gebeurde het wel dat een groep die in het dorp was geweest teveel had gedronken en vreselijk agressief terug kwam. In dergelijke gevallen schenk ik liever alcohol in de bar van de jeugdher berg, zodat ik zelf in de gaten kan houden of het uit de hand loopt". Overigens hoopt Van Hardeveld wel in juli een bar te hebben ingericht in de herberg. Dat wordt dan een alcoholvrije bar waar fijnere soorten frisdrank en verschillende soorten thee en koffie worden verkocht. Een bar als gezellige ontmoetingsruimte is volgens hem heel erg belangrijk in een jeugdherberg. De nieuwe beheerder wil de eerste tijd nog niet teveel veranderingen doorvoe ren. „Er zijn mensen die hier van de zomer komen en die niet eens weten dat Veldwisch weg is. Die juist deze herberg hebben besproken omdat ze de sfeer waar Veldwisch voor zorgde, zo fijn vonden. Je kunt die mensen niet opeens met een heel andere situatie confronte ren. Datsoortdingenmoetenlangzaamen in goed overleg met de gasten gebeu ren". Wat in ieder geval wél in de jeugd herberg gaat veranderen is het perso neelsbeheer. De idee van jeugdherberg 'vader en moeder' zal in 'Panorama' geheel verdwijnen. Overeenkomstig de nieuwe richtlijnen van de NJHC zal er meer sprake zijn van een team dat de herberg beheert. De assistenten en hoofdassistenten zullen daarbij een be langrijke rol te vervullen krijgen. Er vindt een grotere delegatie van verantwoor delijkheden plaats. Ook zal de vrouw van Van Hardeveld werk buiten de jeugdherberg zoeken. Ari van Hardeveld, na zeven jaar en vier jaar Schiermonnikoog, i jeugdherberg Panorama op de Hogabarg. verre toekomst wel eens tot de inventa ris van jeugdherberg 'Panorama' kun nen gaan behoren Met uitzondering van Oosterend is het in alle Texelse dorpen bijzonder moeilijk om vrijwilligers bereid te vinden zich met jeugdwerk bezig te houden. Dat is een van de bevindingen die gemeentelijk jeugdwerkbegeleider Jan Kramer de afgelopen maanden heeft opge daan en waarover hij verslag uitbracht tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering van de commissie voor welzijnszaken. Volgens Kramer laat de jeugdproble matiek zich in De Koog het meest ernstig aanzien. Hier is geen echt dorps huis waarin op een of andere manier aan opvang kan worden gedaan en het aantal probleemjongeren is naar ver houding het grootst. Hoewel Kramer niet wilde generalise ren, was het volgens hem toch duidelijk te merken dat de problemen vooral worden gevonden bij jongeren waarvan de ouders zich een groot deel van het jaar door het (seizoen)bedrijf volkomen in beslag laten nemen. Veel kinderen worden daarom aan hun lot overgelaten waardoor de verveling ruimschoots zijn kansen krijgt en wat tot excessen heeft geleid. Dat laatste werd niet zonder meer door alle commissieleden onderstreept. Met name Daan Schilling vond dat Kramer voorzichtig moest zijn met zijn conclusies. Volgens Schilling komen 'losgeslagen' jongeren ook uit gezinnen van werklozen, die dus juist bijzonder veel tijd voor hun gezin zouden moeten hebben. Jeugdclubs Kramer is betrokken geweest bij de oprichting en begeleiding van drie jeugdclubs: in De Cocksdorp, Den Hoorn en De Waal. Het streven is gericht op uitbreiding van deze clubs en het uitbreiden van de activiteiten. Kramer gaf aandacht aan enkele bijzon dere groepen jongeren, zoals de Red Devils in De Koog en de Sharks in Den Burg. Het is overigens niet de bedoeling dat hij zich alleen met 'moeilijke' situa ties bezig houdt. Elke jeugdvereniging op Texel kan een beroep doen op zijn hulp. De jeugdwerkbegeleider houdt zich dit jaar ook met de organisatie van het bouwdorp en het bouwkamp bezig, in verband met ziekte van de heer G. Praamstra. Veel aandacht heeft ook de Stichting Open Jeugdwerk gevraagd. Deze organisatie werd nieuw leven ingeblazen. Als nieuwtje bracht Kramer het be richt dat de scholierenopvang in het dorpshuis nu toch doorgaat. Volgende week zullen daar twee mensen in deel- tijdverband te werk worden gesteld. Binnen enkele weken start een twee de kadercursus voor jeugdwerk. De eerste cursus ging niet door wegens geringe belangstelling, maar nu hebben zich 12 personen laten inschrijven. Onderscheid De cursus is een onderdeel van de activiteit van Kramer om meer vrijwilli gers aan te werven voor het jeugdwerk, zodat het kadertekort op den duur wordt opgelost. Een ander knelpunt waar Kramer telkens tegenaan loopt is het sociale onderscheid dat jongeren zelf maken. Met name zet de jeugd van het beroepsonderwijs zich af tegen de jeugd van de Rijksscholengemeen schap. Een activiteit waarbij RSG-ers een belangrijke rol lijken te spelen, wordt door de 'LTS-ers' bewust of onbewust geboycot. Een ander probleem is dat het jeugd werk op Texel over het algemeen een recreatief karakter heeft. Er wordt wei nig gedaan aan bewustwording en bezinning over taak en plaats in de maatschappij. Kramer hoopt daar wat aan te doen door ernst en luim zoveel mogelijk te combineren. De mentaliteit van sommige jongeren waarop een beroep wordt gedaan, laat wel eens te wensen over. Als wordt gevraagd mee te werken aan bijv. een disco-avond voor leeftijdgenoten van De peuterspeelzalen in Den Hoorn, De Koog, Oosterend en Den Burg zijn sinds het begin van dit jaar samengegaan in de Vereniging Kindercentra Texel. Vrijdag is de op- richtingsacte hiervan bij de notaris gepasseerd. Het oprichten van de vereniging is het resultaat van drie jaar werk van de besturen van de speelzalen en het overkoepelende bestuur. Dit laatste bestond groten deels uit vertegenwoordigers van de verschillende speelzalen. Het overkoepelend bestuur werd des tijds om zuiver praktische redenen inge steld. Het behartigde allerlei specialisti sche taken als financieel beheer, de contacten met de gemeente en regio nale en landelijke instellingen op het terrein van peuterspeelzaalwerk, en de deskundigheidsbevordering. Ook zorgde dit bestuur voor het stimuleren van het kontakt tussen de leidsters en besturen van de verschillende speel zalen. Het overleg tussen de verschillende speelzalen is destijds begonnen op aan raden van de heer Oskam van het bureau Culturele Zaken op het gemeen tehuis. In 1976 werd subsidie van het ministerie van CRM verkregen. Van vrijwilligerswerk werd het peuterspeelzaalwerk professioneel. De leidsters kregen saiaris uitbetaald. Het werd zaak dat de speelzalen rechtsper soonlijkheid verwierven, want men kreeg te maken met belastingdienst en bedrijfsvereniging. Voor de financiële zaken was een beleid gewenst van des kundigen. Toen hiervoor een oplossing was gevonden verlegde de aandacht zich naar de manier van werken in de speelzaal. Om uitwisseling van ervaringen mogelijk te maken werden leidstersbijeenkomsten georganiseerd Er kwamen cursussen voor al degenen, die bij het speelzaalwerk betrokken wa ren. De nieuwe vereniging is het resul taat van het streven naar een meer definitieve vorm van samenwerken Oudeschild De problemen van belasting en be drijfsvereniging werden niet gekend door de leidsters van de peuterspeel zaal in Oudeschild. In Oudeschild wordt op vrijwillige basis gewerkt met de hulp van enthousiaste moeders. Er vindt wel overleg plaats tussen Oudeschild en de pas opgerichte vereniging want een vertegenwoordiger van Oudeschild woont de bestuursvergaderingen bij. Als er problemen zijn, zou ook hulp aan Oudeschild geboden kunnen worden. Alle ouders waarvan een kind één van de aangesloten speelzalen bezoekt, zijn lid van de vereniging. Het hoofd bestuur bestaat uit drie leden: Els Post- ma-Heeres (voorzitster), Aly Baars-Klip- huis (secretaresse) en Joke Mulder- Starreveld (penningmeesteresse). Dit hoofdbestuur is aangevuld met verte genwoordigers van de verschillende speelzalen. Zaken als salaris- en leden administratie, verzekeringen, onderhan delingen met de gemeente, kontakt met regionale en landelijke instanties worden door het hoofdbestuur ver zorgd. De besturen van de verschillende speelzalen blijven zelf ver antwoordelijk voor het reilen en zeilen van hun speelzaal. Per 1 september zal een bijdrage aan de ouders worden ge vraagd. De eerste ledenvergadering wordt 24 maart gehouden. Er wordt dan een bestuur gekozen en het huishoudelijk reglement zal worden vastgesteld. De eenwording is vrijdag op elke peuterspeelzaal gevierd. Alle kinde ren kregen een „wonderschelp" met een kaart waarop vier peuters elkaar de hand reikten. De vier peuters stonden als symbool voor de vier aangesloten speelzalen. Op 8 januari kwam bij de initiatief nemers van het volkstuintjesplan voor Oudeschild het bericht binnen dat het bestuur van het Waterschap Texel toe stemming had gegeven voor het aan leggen van volkstuintjes op de strook grond langs de Redoute. Zaterdag is door de gegadigden besloten het stuk grond op kosten van de gebruikers „bouwrijp" te laten maken. Er zijn op het ogenblik twaalf mensen geïnteres seerd in een volkstuintje, terwijl er vijf duizend vierkante meter grond beschik baar is. Daarom worden verdere be langstellenden opgeroepen zich zo spoedig mogelijk in verbinding te stellen met Marijke Mulder, De Ruyter- straat 67 in Oudeschild, tel. 3810. Wij zoeken voor het zomerseizoen: om met grote mate van zelfstandigheid een campingkantine te leiden. voor velerlei werkzaamheden in campingkantines en -winkels, J. M. BOON, Keidelplein 4, De Cocksdorp, (02222) 358. het eigen dorp, wordt soms grof geld gevaagd. De Waal Bij de discussie die zich naar aanlei ding van het praatje van Kramer ont spon, kwam o.a. de situatie in De Waal aan de orde. In verhouding tot de grootte van dit dorp is er een opmerke lijk jeugdprobleem. Gedreven door ver veling bezorgt een groep van omstreeks 30 jongelui hier zodanige overlast, dat de politie er meerdere malen op af is geweest. Het werd duidelijk dat door de organiseren van activiteiten alleen de problemen niet kunnen worden opge lost. Er moet ook iets gebeuren aan mentaliteitsverandering en dat kan Kra mer in zijn eentje niet doen. Op de vraag of het jongerenprobleem op Texel ernstiger is dan elders in het land antwoordde Kramer ontkennend. Er is wel verveling maar niet zoveel agressie. Wat het consumeren van alcohol betreft blijft de Texelse jeugd niet achter. Kramer: „ledereen drinkt, ook beneden de 16 jaar". Wethouder Blanken bevestigde dat het wel degelijk een rol speelt of jongeren uit een gezin komen waar behoorlijke aandacht aan hen wordt besteed. Hij meende dat op grond van ervaringen die hij beroepshalve (bij het onderwijs aan de LTS) had opgedaan zonder twijfel te kunnen vaststellen. Gelein Jansen was van mening dat het onderscheid LTS-RSG jeugd vooral door de LTS-ers in stand wordt gehou den. Hij dacht dat er hoogstens sprake was van verschil in interessesfeer. Jan Kramer zei dat hij daar rekening mee zou houden door zoveel mogelijk variatie in de programma's te brengen. Maar er is toch een duidelijke aversie. Alleen al het taalgebruik van de RSG-ers staat de jongeren van het beroepsonderwijs niet aan; dat komt arrogant en superieur oevr. Kramer wilde overigens niet de indruk wekken dat het bijzonder ernstig gesteld is met de jeugd op Texel. Hij vond dat van een echt jeugdprobleem zoals dat elders wel bestaat, nog geen sprake is. „Rabbi Abrakam in het wilde wes ten" is een zeer merkwaardige comedie, waarin een goedige rabbi en een ruige revolverheid samen door het wilde westen trekken op zoek naar geluk. Het soort geluk dat zij zoeken en de mentaliteit waarmee ze dat doen ver schillen nogal van elkaar wat niet verwonderlijk mag heten gezien het verschil in vak en roeping van de twee. Het veroorzaakt nogal wat meningsver schillen, alleen al op de Sabbath, wanneer de goudrovers hen op de hielen zitten en de rabbi weigert zijn ros te beklimmen. Wat de aard van de humoristische effecten betreft (en daar zit de film vol van) gaat het vaak in de trant 'van dik hout zaagt men planken'. De tegenstellingen tussen de rabbi (Gene Wilder) en de revolverheld (Harri son Ford) worden fors overdreven, hoewel de sympathie die tussen beiden ontstaat weldadig en overtuigend aan doet. Zodoende is hun humor geschikt voralle leeftijden. Zondagmiddag „Abba the movie". Het was niet gemakkelijk om deze film te maken temidden van de waas van geheimzinnigheid. De veiligheidsmen sen van de groep Abba wisten niets van lasse Hallström, de regisseur, zodat hij verscheidene keren werd tegengehou den, toen hij trachtte de groep Abba te volgen in de afgegrendelde ruimten. Al met al is het een zeer muzikale film geworden waarin Anni-Frid, Benny, Björn en Agnetha de hoofdrol spelen. Als hits horen en zien we o.a. 'Thank you for the music', 'Eagle', 'I wonder', 'Name of the game' e.v.a. De toegang is voor personen van alle leeftijden.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9