Cjroen c^wartsjexels in het hart-. Krappe meerderheid voor reddingsoperatie ULO Vrijdag oefening Stedenspel Aansluiting bij regio goed voor brandweer Dorpscommissie moet tekorten aanzuiveren met lening DRAADLOOS ALARMSYSTEEM OP KOMST Opheffing wateroverlast kost vier ton Poëzie-avond in dorpshuis Texel-fi/mpje spoorloos 93a JAARGANG NR. 9461 TEXELSE VRIJDAG 14 MAART 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228I 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (0222012208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso; los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. niet om gaat de dorpscommissie een 'cadeautje' te geven van 2,3 ton. Het gaat er om een oplossing te vinden waarbij de eigen financiële verantwoor delijkheid voor de dorpscommissie wordt onderstreept. De uitleg van Nauta kon niet verhin deren dat zes raadsleden graag hun zegje over deze kwestie wilden zeggen. De verwijten, vooral aan het adres van de dorpscommissie, waren daarbij niet van de lucht. Gelein Jansen (CDA) meldde dat bij de voorbereidingen van het plan al meer Met een zo klein mogelijke meerderheid en na een discussie van ruim twee uur ging de gemeenteraad dinsdagavond accoord met de voorstellen van burgemeester en wethouders om de financiële pro blemen rond de oude ULO op te lossen. Afgesproken werd, dat de dekking van de overschrijdingen in de eerste twee fasen van de bouw zal geschieden door een bijdrage van de bevolking van 711.750,— en een door de gemeente te verstrekken lening van 7222.500, Hier mee werd dus teruggekomen op het eerder opgezette plan om de overschrijdingen te betalen uit het fonds 'ontwikkeling en sanering'. In de raad werd verder afgesproken dat de zojuist goedgekeurde fase 3 (muziekschool) zal worden gebouwd onder verantwoordelijkheid van de dorpscommissie. De voorbereiding, uitvoering en financiering vindt echter plaats onder toezicht van de gemeente. Bestuurlijk valt dit onder de wethouder voor welzijnszaken en ambtelijk onder de afdeling financiën en dienst gemeentewerken. Elke wijziging of meer- werk waaruit kosten voortvloeien behoeft de goedkeuring van het gemeentebestuur. De afrekening vindt plaats onder overlegging van de betreffende nota's. Als de verbouwing gereed is, is de dorpscom missie verantwoordelijk voor de exploitatie van het dorpshuis. De subsidieverlening zal niet meer op grond van nadelig saldo plaatsvin den. Er zullen slechts enkele vaste kosten worden gefinancierd. Om voor de subsidie in aanmerking te komen, moet de begroting sluitend zijn. Bovendien worden jaarlijks een aantal financieel administratieve controles op de uitvoering van de begroting gehouden. De dorps commissie moet zijn ontwerp-begroting eerst ter goedkeuring voor leggen aan de afdeling financiën. Het personeel in het dorpshuis komt in dienst van de Welzijnsstichting. Tenslotte zal een nadere overeen komst tussen de gemeente en de dorpscommissie worden gesloten inhoudende dat de gemeente het hele dorpshuiscomplex voor niets overneemt als de dorpscommissie haar taak neerlegt, wordt opgehe ven, of haar taken niet goed uitvoert. Dat laatste is ter beoordeling van B. enW. Bij de discussie waren dinsdagavond twee hoofdstromen te beluisteren. Er waren raadsleden die beslist geen ge noegen wilden nemen met de onver kwikkelijke gang van zaken en hun poot zodanig stijf wilden houden dat ze door het college voorgestelde reddingsopera tie van de hand wezen. Het waren vooral deze raadsleden die er op wezen dat de voorgestelde aanpak in de buitendorpen als een onrecht wordt aangevoeld. Anderzijds viel vooral van achter de B. en W.-tafel te horen dat het beter was het verleden te laten rusten en te kijken naar de toekomst. Zou de gemeente de dorpscommissie laten val len, dan zou dat catastrofale gevolgen kunnen hebben. Wethouder J. Nauta verwoordde het zo: „Het college wil niets goedpraten. Er zijn ernstige fouten gemaakt en daar over delen we uw teleurstelling. Toch is het gevaarlijk om het totale perspectief bij deze situatie uit het oog te verliezen. Ons uitgangspunt moet zijn het vinden van een oplossing. Het is zinloos de dorpscommissie nu buiten de deur te zetten. De dorpscommissie zal wèl ernstig in zijn vrijheid worden beknot. Want we moeten waarborgen scheppen dat de exploitatie wordt gecontroleerd". Nauta beklemtoonde verder dat het er De werken die nodig zijn om een eind te maken aan de geruchtmakende wa teroverlast in Den Burg-oost zullen een bedrag van maar liefst 7400.000.— vergen, zo is door de dienst Gemeente werken voorlopig geraamd. B. en W. hebben inmiddels besloten dit werk in fasen uit te voeren. Onder andere zal een regenwaterriool worden aangelegd in een deel van de Wilsterstraat via Bernhardlaan en het verbindingspad ten zuiden van de be jaardenwoningen Starkenburgh naar de Thijsselaan. Misschien zal een deel van de kosten worden toegekend aan het nieuwe bestemmingsplan De Mars. De plannen zullen nader worden toegelicht in de openbare vergadering van de commissie openbare werken van woensdagmiddag 18 maart, aanvang 15.35 uur. In de raadsvergadering van dinsdag avond j.l. wees de heer H. Beumkes van het Pakt nog eens op de ernst van de situatie. Hij zei dat de bewoners van de huizen in deze omgeving al voor duizen den guldens schade hebben geleden, o.a. doordat veel warmte van hun cv- installaties wordt afgegeven aan het grondwater dat onder de vloeren staat. negatieve dan positieve geluiden kon den worden gehoord. Alleen de Pakt- raadsleden waren steeds enthousiast en vol vertrouwen. Jansen vond dat er meer gemeentelijke controle had moeten zijn. ,,Dat is niet gebeurd, iedereen ging er maar vanuit dat 8. en W. het wel zouden controleren", zei hij. De reactie van de dorpscommissies in de buiten dorpen vond Jansen begrijpelijk. Hij zei verder dat de dorpscommissie duidelijk gemaakt had moeten worden hoe het fasensysteem precies werkt. „Als de raad accoord gaat met één fase wil dat niet zeggen dat we alle fasen meteen goedkeuren". Het raadslid zei verder het somber in te zien voor de verenigingen die afhankelijk zijn van het bestuur van de dorpscommissie, Bedrogen Ook P. A. Zegers (CDA) had weinig lovende woorden voor de dorpscommis sie. Hij herhaalde zijn al eens eerder gedane uitspraak dat de commissie beter kan opstappen. „De hele Texelse bevolking is bedrogen. De dorpscom missie heeft misbruik gemaakt van het vertrouwen. Bij de voorbereidingen heb ben verschillende instanties onder één hoedje gespeeld om alles zo goedkoop mogelijk voor te stellen. Later, als de werkelijke kosten zouden blijken, zou er toch wel betaald worden. Er zijn fouten gemaakt door de architect en de op drachtgever. Die fouten zouden geble ken moeten zijn tijdens de bouwverga- dering. Maar nee, er is gewoon doorge gaan met de besteding van gemeen schapsgelden. De dorpscommissie pro beert de schuld op de raad te schuiven. Maar de raad heeft steeds gezegd: per fase bekijken we hoeveel geld het gaat kosten". Zegers zei verder dat de dorps- commissie blij mag zijn dat de gemeente nog een fonds over had, want als dat fonds er niet was geweest dan was de toestand heel zorgelijk geworden. Ze gers vond het geen wonder dat de gebruikers van het dorpshuis in een open brief tevredenheid hebben betuigd over het werk van de dorpscommissie. „Als je het goede heertje speelt, dan hou je je vrienden wel", zei hij. Het CDA-raadslid zette verder vraagtekens bij de eilandelijke functie die het dorps huis moet gaan vervullen en vond dat de exploitatie van het dorpshuis nog maar eens goed bekeken moet worden. Wel licht vielen er in de exploitatie bepaalde onderdelen te ontdekken waaruit het ontstane tekort kan worden gefinan cierd. Namens zijn fractie zei Zegers alle vertrouwen in de dorpscommissie ver loren te hebben en hij vond dat deze commissie geen verdere bemoeienis met de bouw van het dorpshuis mag hebben. De welzijnsstichting zou vol gens hem de aangewezen instantie zijn om de bouw naar behoren af te wikkelen. Botje bij botje Tenslotte maakte Zegers nog wat persoonlijke opmerkingen. Hij zei dat hij de afgelopen dagen veel was gebeld door mensen van de buitendorpen die hem o.a. vertelden dat ze botje bij botje hadden moeten leggen om hun eigen dorpshuis te financieren. Als mogelijke manieren om het tekort weer door het dorpshuis zelf terug te laten verdie nen zag hij de verkoop van frisdrank en (Lees verder op pagina 2) Zondagavond a.s., aanvang 20.00 uur, wordt in het dorpshuis (oude Ulo) een Texelse poëzie-avond gehouden. Tal van amateurdichters zullen voordra gen uit eigen werk, elk ongeveer tien minuten. Medewerking is onder meer toegezegd door Under Kuiper, Hein Wiedijk, Fokelien Bossert, Willem Kik kert, Karin Beumkes en Jan Brouwer. Nog meer dichters zijn op deze avond welkom. Hun leeftijd of het soort gedichten dat zij brengen maakt niets uit. Zij worden wel verzocht zich tevoren even op te geven bij Jaap Dros, telefoon 2519. Belangstellende toehoorders van alle leeftijden hebben gratis toegang tot deze avond. Vrijdagavond (heden) zal opnieuw een realistische oefening worden gehouden voor de Texelaars die meedoen aan het 'denk'-gedeelte van het Stedenspel. Die avond is er nl. een echte aflevering van het Stedenspel voor de televisie en bij de oefening zal worden getracht zo snel mogelijk het antwoord te vinden op dezelfde vragen als in deze uitzending worden gesteld. Geprobeerd zal worden van de echt tegen elkaar strijdende teams te 'winnen' met gebruikmaking van alle tech nische middelen die ook op 11 april beschikbaar zijn. Het gaat er hoofdzakelijk om na te gaan of de communicatie onderling goed is zodat eventuele verbeteringen nog tijdig kunnen worden georgani seerd. TAXI- EN TROUWAUTOVERHUUR Wilhalmlnalaan 4-6 dan Burg Op de 11e april zullen de deelnemen de groepen geen gebruik kunnen maken van de uitgaande telefoonlijnen van het raadhuis; Voor de inkomende gesprek ken Is voor die avond de telefooncen trale van het NIOZ bezet. De antwoor den daar zullen per mobilofoon worden doorgegeven naar de centrale post in het raadhuis. Zonodig kan gebruik wor den gemaakt van de uitgaande telefoon lijnen van de WV (door de groepen sport, bijbel, kerk en historie), NIOZ en Rabo-bank (wetenschap, techniek, na tuur/milieu, kunst), Waterschap (klas sieke muziek, lichte muziek, film, tv, theater). Voor de burgemeestersvraag zijn twee lijnen van het raadhuis be schikbaar. Als de telefoonlijnen het onverhoopt zouden laten afweten is onderling contact altijd gewaarborgd door de mobilofoons, die zullen worden geplaatst bij het NIOZ, Rabo-bank, VW-bureau, Waterschap, openbare bi bliotheek en gemeentehuis. Het tv-programma zal kunnen worden gevolgd in het raadhuis, NIOZ en bibliotheek. Hoewel de vragen op het raadhuis zo snel mogelijk zullen worden vermenigvuldigd is het raadzaam de vragen op te nemen op een band- of cassetterecorder. Meedenken Hoe meer mensen meeleven en mee denken, hoe groter de kans is dat de deelnemende ploegen het goede ant woord kunnen leveren. Texelaars die een antwoord willen tippen, maken gebruik van het telefoon- Het filmpje dat de NCRV enkele maanden geleden op Texel maakte als introductie van het eiland bij het NCRV stedenspel Texel-Harmelen, is zoekgeraakt. Het camerateam, met onder andere Fred Benavente en Bernard Prins, was daarom woensdag op Texel om de opna men opnieuw te maken. Een dag eerder waren de NCRV- mensen ook op het eiland, samen met technici van de NOS. In het raadhuis werd de situatie opgeno men om vast te stellen of daar op de uitzendingsavond kan worden be schikt over elektriciteit van voldoen de vermogen, geluidslijnen e.d. Getracht zal worden van TESO een extra boot te huren waardoor de technische karavaan nog dezelfde nacht naar Hilversum kan terug keren. Fred Benavente: ,,En we hebben er natuurlijk ook op gewe zen dat er op de avond van de uit zending voldoende champagne moet zijn voor het geval Texel wint". Aansluiting van Texel bij de regionale brandweer is overwegend gunstig en de gemeenteraad kan daartoe dan ook met een gerust hart besluiten. Met de aansluiting van Texel bij de regionale ambulance dienst ligt het anders. Hieraan is nauwelijks voordeel verbonden, maar aansluiting is nu eenmaal een wettelijke plicht waaraan Texel zich niet langer kan onttrekken. De besprekingen over deze zaak hebben zich echter zodanig ontwikkeld dat ervan mag worden uitgegaan dat er in de praktijk van het thans uitstekend functionerende Texelse ambu lancevervoer weinig zal veranderen. In de woensdagmiddag gehouden vergadering gingen de leden van de raadscommissie voor algemene zaken daarom met de voorstellen tot aansluiting bij de regio akkoord. Uit wat burgemeester Engelvaart hier over vertelde, bleek dat het overleg met de provinciale instanties over de regio nalisering van het ambulancevervoer af en toe een nogal hard karakter heeft gehad. Texel zag weinig heil in de regiosamenwerking en maakte geen haast. Dat had tot gevolg dat de burge meester naar Haarlem werd geroepen om opheldering te verschaffen. De heer Engelvaart maakte duidelijk dat Texel wel wil meedoen, als rekening zou worden gehouden met de bijzondere situatie ter plaatse en dat hield in dat veranderingen geen verslechteringen mochten worden. Dat lijkt te zijn gelukt. Een verbetering is bijv. dat over een ziekenauto van het vasteland kan wor den beschikt als de Texelse ziekenwa gen niet op het eiland is. Alarm Veel waarde wordt op Texel gehecht aan een snel en betrouwbaar werkend alarmeringssysteem, bemand door ei gen mensen. Het is belangrijk dat de telefoon wordt aangenomen door iemand die met de plaatselijke situatie op de hoogte is. In de praktijk is gebleken hoe mis het kan gaan als mensen van elders zich hiermee bezig houden. Dat geldt in het bijzonder voor Texel waar nogal eens alarm wordt geslagen door mensen die zelf heg noch steg kennen (toeristen), zodat de ver warring al gauw compleet is als de boodschap ook nog door een vreemde moet worden aangenomen en doorge geven. Dan kan het gebeuren dat een arts ijllings naar het strand van paal 14 rijdt om een gewonde te helpen, terwijl achteraf blijkt dat zijweg 14 van de Pontweg was bedoeld. Het ziet er naar uit dat de gemeente- .raad in de vergadering van april zal besluiten tot aansluiting bij de regionale ambulance. Het besluit zal waarschijnlijk per 1 januari 1981 inwerking treden. Zo zal het ook gaan met de aanslui ting van de brandweer bij de regio. Hier geldt geen wettelijke plicht. De gemeen teraad kan dus vrij beslissen. De regio nale brandweer bestaat al geruime tijd, en hoewel van formele aansluiting van Texel geen sprake is, werkt de Texelse brandweer toch al geruime tijd in regio naal verband samen. Daarbij moet uiter aard niet worden gedacht aan het gezamenlijk blussen van branden, maar wel aan de opleiding van de brandweer mensen, kaderoverleg, gezamenlijke oefeningen en brandpreventie-activitei ten. Verder moet er rekening mee worden gehouden dat de brandweer op den duur zal worden uitgebouwd tot een rampendienst waarbij samenwer king ook voor de hand ligt. Want Texel moet dan in geval van calamiteit over mobiele verbindingsposten e.d. kunnen beschikken. In regioverband kan ge bruik worden gemaakt van belangrijke subsidies. Een van de belangrijkste verbeterin gen die na de aansluiting zullen worden doorgevoerd betreft de alarmeringsap- paratuur. De brandweerlieden beschik ken thans allemaal over 'knorkastjes' die op de elektriciteit worden aangesloten en bij brandmelding een signaal geven. Overdag loeien bovendien de sirenes, want dan verrichten de meeste brand weerlieden hun normale dagelijkse taak en zitten ze dus meestal niet naast hun knorkastje. Het is theoretisch denkbaar dat niemand de sirene hoort en dan zou de brandweer dus niet of met te weinig mankracht in actie komen. Bovendien zijn de brandweerlieden nogal in hun beweging beperkt want ze moeten in hun vrije tijd in de buurt van hun knor kastjes zitten. Voor de zomer is dan ook een consignatieregeling getroffen waar door een deel van het korps zich ver plicht thuis te blijven. Dat wordt nu anders, want de kastjes zullen worden vervangen door de veel kleinere en op batterijen werkende 'piepers' die niet alleen een signaal geven maar die ook meedelen waar de brand is. Het zijn feitelijk kleine radio-ontvangers. Deze kunnen de brandweerlieden altijd bij zich hebben, ongeacht waar ze zich bevinden. Sirenes weg Door deze 'piepers' hoeven de sirenes ook overdag niet meer te werken en dat betekent dat honderden nieuwsgierigen die nu naar de brand toekomen en daar veel hinder en gevaar veroorzaken, voortaan thuisblijven. De piepers zijn echter zeer kostbaar. Brandweercom mandant J. van Hoorn vertelde dat met de aanschaf van 40 stuks een bedrag van 765.000,— zal zijn gemoeid. Daar staat tegenover dat de brandweer be paalde investeringen achterwege kan laten (zoals het vernieuwen en bijplaat sen van sirenes). De piepers kosten per jaar 79.000,— en dat is vierduizend gulden meer dan het huidige systeem. Het melden van de brand bij de meldkamer van het PEN-bedrijf, zoals thans gebeurt, functioneert in de prak tijk bijna altijd goed. Maar het is ook mogelijk dit telefoonnummer 2066 door te koppelen naar Den Helder zodat men direct verbonden wordt met de centrale brand-alarmeringspost die bemand wordt door een brandweerman. Daar kan men even snel als thans gebeurt, het alarm op Texel laten overgaan. Hoge antenne nodig Om het 'pieper'alarm mogelijk te maken moet centraal op Texel een vrij hoge antenne worden opgericht. Bij technisch onderzoek is gebleken dat de nummer van het NIOZ: (02226) 541. Zoals bekend bestaat de mogelijkheid voor een groot aantal supporters om op de dag van de echte uitzending met de bus naar de Rijnhal in Arnhem te rijden. De prijs (alles ingebrepen, behal ve de boot) bedraagt 715,— per per soon. Kaarten zijn af te halen bij de WV in Den Burg. kerktorens daarvoor te laag zijn (want dan wordt het signaal niet in Eierland ontvangen) zodat bevestiging van de antenne aan de bestaande 70 meter hoge straalzendermast voor de hand ligt. Dat schijnt echter op technische of andere bezwaren te stuiten. De PTT wilde zelfs geen toestemming geven om vanuit de mast proefnemingen te ver richten! Stickers De meeste mensen weten het num mer van de brandweer niet uit hun hoofd. De gemeente zal daarom stickers laten maken waarop alle alarmnummers zijn vermeld, deze huis-aan-huis laten bezorgen en ze ook in telefooncellen en bij telefoons in openbare gelegenheden aanbrengen. De gemeente had dat al eerder willen doen, maar er werd rekening mee gehouden dat de brand weer als gevolg van de regionalisatie een ander alarmnummer zou krijgen en dan zou het weggegooid geld zijn geweest. In de rondvraag van deze commissie vergadering wees mevrouw Huitema- Vos op de noodzaak dat spoedig een officiële motorcrossbaan wordt aange legd. Jongelui die de cross-sport be oefenen gaan nu zelfs naar Den Helder en dat is erg kostbaar. Bovendien wordt door het gebrek aan een crossterrein in de hand gewerkt dat de jongelui op het strand, in natuurgebied of langs de openbare weg hun sport beoefenen. De burgemeester gaf een overzicht van de stand van zaken met betrekking tot de crossbaan. De keus is gevallen op een stuk van het vliegveld, bereikbaar vanaf de Hoofdweg. Maar er zal waarschijnlijk nogal wat tijd zijn gemoeid met het oplossen van de problemen die dit oproept. Vandaar dat de gemeente niet afkerig is van een tijdelijke oplossing. Een agrariër die een stuk land beschik baar wil stellen (bij voorkeur in een zeer dun bevolkt gedeelte van het eiland) moet het maar zeggen.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1