Texel profiteert niet alleen van zomerseizoen Brandweer rukte vorig jaar 44 keer uit Prijsvraag bouwdorp Commissie praat over verkeer Pontweg „WAT IK ZEGGEN WOU.." Jammer! Yoga niet in strijd met geloof Waddenbulletin nieuwe stijl Doorgereden na aanrijding Schrikhekken vernield Gasreizen SVC-toneelavond Schietoefeningen Vernieling PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1980 - „Aan het einde van het seizoen 1979 was er sprake van een hoge mate van ongerustheid over de ontwikkeling van het toerisme in en naar Nederland. De bekende anti-punten voor een vakantie in Neder land, het slechte weer, de hoge prijzen en de slechte service, scoor den weer hoog in tal van publicaties over dit onderwerp". Aldus begon VVV-directeur J. Dekker gisteravond het jaarverslag 1978/'79 in hotel Op Diek in Den Hoorn. „Afgaande op de berichten", ging hij verder, „zou verondersteld kunnen worden, dat ook Texel deelde in de algehele malaise. Niet ontkend moet worden dat de topdrukte van enkele jaren geleden slechts gedurende enkele weken gehaald wordt, maar of de eerder genoemde anti-punten hiervoor verant woordelijk zijn, is zeer de vraag. Daarvoor is het onderwerp te veel omvattend, en zijn er teveel andere oorzaken aan te wijzen, die moge lijk van invloed zijn". „Voor Texel geldt bovendien, de laatste jaren in toenemende mate, dat de toeristische resultaten niet uitsluitend meer te meten zijn aan het somersei zoen". Over het toerisme buiten het zomer seizoen zei Dekker dat het toerisme tijdens vakantieperioden als kerst-, cro cus-, paas- en herfstvakantie in nau welijks 10 jaar tijd van grote betekenis is geworden. De ontwikkeling van deze tweede en soms derde vakanties zullen stellig van invloed zijn op de vakantie besteding in het zomerseizoen. Naar mate de mogelijkheden toenemen tot het opnemen van korte vakanties zal de zomervakantie bij een gelijkblijvend aan tal vakantiedagen onder een grotere druk komen te staan. Klemtoon Dit minder de klemtoon leggen op de zomervakantie kan zich manifesteren in een vraag naar een goedkoper verblijf, of naar een goedkopere accommodatie- vorm. Als dit gecompenseerd wordt door een breder seizoen waarbij de rendementen hoger komen te liggen kan, nog steeds volgens Dekker, ge sproken worden van een goede ontwik keling. Tijdens een bijeenkomst van het Texels Verbond van Ondernemers werd sterk gepleit voor het realiseren van 'slechtweervoorzieningen', een stelsel van voorzieningen om het de gasten mogelijk te maken zich tijdens minder gunstig weer te vermaken. „Wij achten het", volgens Dekker, „een slecht gekozen woord voor een slechte vorm van voorzieningen, omdat ér niets op rendabele basis gerealiseerd kan worden voor de dagen met minder gunstig weer". Glimlach „Wanneer wij willen meeprofiteren van de ontwikkelingen van de tweede en derde vakanties, wanneer wij de rentabiliteit van het (toeristisch) bedrijfs leven willen verbeteren en daarmee de werkgelegenheid willen garanderen dan zullen wij ons op een breder vlak inspanningen moeten getroosten. Ser vice met een glimlach, bijvoorbeeld, in bedrijven die. zo zii niet het gehele jaar arm ven van lezcps- buten veaantwoorocllbuco «ar ot «d»xt* Reagerend op het artikel over het Maatschappelijk Advies en Informatie Centrum en ervan uitgaande dat de uitspraken van de diverse commissie leden van de raadscommissie voor wel zijnszaken juist zijn weergegeven, moet ons van het hart dat er nog veel onwetendheid is bij de commissieleden over wat een MAI Centrum doet. Dat is niet alleen jammer, het onbegrip had er ook niet behoeven te zijn o.a. alleen al het aantal publicaties dat deze krant aan het MAIC heeft gewijd. Wat wij ons echter veel sterker aantrekken is het feit dat wij zomaar de politieke hoek inge drukt worden. Het is waar dat o.a. de NVSH, werklozenproject en FNV tot de initiatiefnemers en het tijdelijke bestuur behoren, doch alléén omdat zij een dergelijke organisatie steunen, bepaald niet om politiek te bedrijven. Het MAIC, het kan niet sterk genoeg uitgedrukt worden, wil op geen enkele manier politiek bedrijven. Dit komt ook heel sterk tot uitdrukking in het doel, n.l. dat gewonen mensen in een gewoon MAI Centrum, klaar staan om iedereen, arm of rijk, oud of jong, links of rechts, Nederlander of buitenlander, te helpen bij het vinden van z'n weg in onze vaak ondoorzichtige samenleving. Een groot aantal vrijwilligers heeft inmiddels aan een cursus meegedaan, om beter op de hoogte te komen van wat er door de diverse instanties op het eiland gedaan wordt. Deze vrijwilligers wordt groot onrecht aangedaan, door het werk dat zij voor de gemeenschap willen gaan doen, in een politiek daglicht te stellen. Nogmaals, het is erg jammer dat een uitspraak als „een uitsluitend links signalement" wordt gebezigd. Op die manier kan de drempel voor een groot deel van het publiek inderdaad wel eens extra hoog worden. Wij willen dit voor oordeel graag uit de wereld hebben en de commissie alle informatie verstrek ken om tot een juiste mening te komen. Namens het MAIC, N. Nagtegaal (voorz.) geopend kunnen blijven, zich toch meer richten naar de korte vakanties, of het creeëren van meer gevarieerde voorzie ningen voor een plezierige vrijetijdsbe steding, waarbij het bijzonder karakter van het Waddeneiland Texel niet wordt aangetast. Maatschappelijke verande ringen zullen ertoe bijdragen, dat er steeds meer vrije tijd zal komen. Mits wij voldoen aan een aantal voorwaarden zullen wij van deze ontwikkeling de vruchten kunnen plukken", beëindigde Dekker zijn inleiding. Drukker Wat betreft 1979 kon in het jaarver slag gemeld worden dat de kerstvakan tie wat drukker was dan in het voor gaand jaar, maar dat deze vakantie ook wat sneller werd beëindigd door zware sneeuwval in januari. Door deze zware sneeuwval was er ook sprake van een geringer bezoek tijdens carnaval. De paasweken in 1979 waren duidelijk drukker dan in 1978. Verder kon in 1978 door het opnemen van een aantal snipperdagen in het begin van mei een extra vakantieweek worden gevormd rond Hemelvaartsdag. In 1979 was slechts sprake van een korte topdrukte rond Hemelvaartsdag en Pinksteren. Opvallend en verheugend noemde Dek ker de betere bezetting in september en oktober van het vorige jaar. „Deze ontwikkeling was al zichtbaar aan de reacties op de dure advertentiecampag ne in augustus en in het aantal boekin gen als gevolg daarvan. De herfstvakan tie was opnieuw aanzienlijk drukker", zei de VW-directeur. Advertentiecampagne De advertentiecampagne werd in 1979 wederom voor een groot deel in samenwerking met het NBT (Nationaal Bureau voor Toerisme) gevoerd. In deze campagne werd naast algemene wer ving opnieuw aandacht besteed aan de hotelarrangementen en de bungalow bemiddeling. Dankzij de gunstige resul taten in deze activiteiten kon het adver tentiebudget op hetzelfde niveau als het voorgaande jaar worden gehouden. In het kader van de regiocampagne werd samen met andere Waddeneilanden en met het NBT, een aantal advertenties geplaatst in enkele landelijke dagbladen en in radio/tv-bladen. Zelfstandig adver teerde de VW Teel in een aantal Duitse en Belgische bladen. In samenwerking met de Waddenfe deratie, de Provinciale VW Friesland, de Provinciale VW Noordholland, het Nationaal Bureau voor Toerisme en de ANWB werd aan de voorjaarsbeurs in Utrecht, de Internationale Toeristen beurs in Berlijn, de Salon des vacances in Brussel en de Camping Essen in Essen deelgenomen. Waddenfolders Verder werd in samenwerking met de Waddenfederatie, de VW Ameland en de VW Schiermonnikoog een druk order geplaatst voor de levering van 150.000 Waddenfolders en voor elk van de eerder genoemde eilanden 75.000 folders. Dankzij deze samenwerkings vorm kon een lage stuksprijs worden verkregen. De verspreiding van dit materiaal vond voor een belangrijk deel plaats via de tentoonstellingen. Evenals voorgaande jaren werd sa men met de Provinciale VW Zeeland een advertentie geplaatst op de achter zijde van de (Duitstalige) kustbrochure, die in oplaag van 150.000 exemplaren wordt verspreid in Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk, o.m. via beurzen en tentoonstellingen. Aanvragen Ten behoeve van de behandeling van aanvragen beschikte de VW Texel in 1979 over een aantal verschillende uitga ven. Allereerst was er „Voor vrienden van Texel" dat in een oplage van 32.000 werd gedrukt. Dit blad bevatte algeme ne informatie en een adressenlijst van alle accommodatievormen. De helft van de oplaag was in het Duits gedrukt. Verder was er de brochure „Hotelarran gementen" met aanbiedingen in 20 hotels voor een 3-, 5- of 8-daags verblijf in de periode van 1 september tot 1 juli. De oplaag was 10.000 en er waren bijlagen in het Duits, Engels en Frans. De bemiddelingsbrochure was ook een uitgave die door de VW werd verstrekt en hierin stonden bungalows. Er was een bijlage in het Duits en de totale oplaag was 12.500 exemplaren. Tenslot te was er de campingfolder die in 5.000 Nederlandse en een zelfde aantal Duitse exemplaren werd verstuurd. In het afgelopen boekjaar werden 1.555 hotel arrangementen via de VW geboekt, 1.069 bungalowbemiddelingen, en via de logies informatiedienst werden 6.862 reserveringen geboekt. Bij de bestuurswisseling van de VVV werden de heren Kikkert en Wuis herkozen. De heer J. C. Graaf die zich niet meer herkiesbaar had gesteld werd opgevolgd door de heer Warnaar. In zijn dankwoord zei de heer Kikkert tegen de heer Graaf dat hij zich in het bestuur altijd erg consequent opgesteld had. Graaf had zich vooral ingezet voor het reserveringssysteem en Kikkert memo reerde hoe zeer dit systeem achteraf noodzakelijk bleek te zijn. Ook zei Kikkert dat wanneer hij soms wel eens wat traag was geweest met het uitschrij ven van vergaderingen, hij hier door Graaf wel aan herinnerd werd. „Je kwam Graaf dan tegen in de Parkstraat en hij zei dan „Ik heb u geloof ik wel eenseerder ontmoet". Je wist dan dat de tijd rijp was voor een nieuwe vergade ring", zei Kikkert. De voorzitter over handigde Graaf als afscheidsgeschenk het boek van Dirk Kooger. Yoga is niet in strijd met geloof. Tot die conclusie kwam mevrouw Bakker- Pekelharing van de Stichting Yoga te Haarlem. Mevrouw Bakker sprak don derdagavond voor de afdeling Texel van de Plattelandsvrouwen, in de kantine van de LTS. De stichting waar mevrouw Bakker aan verbonden is kent maar één doel en dat is materiaal over yoga ver strekken aan degenen die daar behoefte aan hebben. Over de geloofskwestie zei mevrouw Bakker dat de yogaleer geen wereldbeschouwing inhoudt. Het is slechts een levenstechniek. Het hoeft daarom nergens met het geloof te botsen. De levenstechniek moet leiden tot een harmonische beheersing van het denken, het gevoel en het fysieke lichaam. De aanwezige dames waren door het verhaal van mevrouw Bakker zeer geboeid. Aan het eind van de bijeenkomst werd nog een kleine yoga- oefening gedaan. Het Waddenbulletin, de uitgave van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, is vernieuwd. Het accent lag voorheen op natuurweten schappelijke artikelen. Er zullen nu ook mens- en maatschappijgerichte berich ten en artikelen in het Waddenbulletin verschijnen. De typografie is veel fraaier geworden. Verder zullen er vaste rubrie ken komen. In „Denkbeeld" geven mensen, die bij voorkeur van de Wad deneilanden afkomstig moeten zijn, hun mening. In de rubriek „Nederlandse schrijvers" geven bekende auteurs zoals Jan Willem van de Wetering, Gerrit Krol, J. A. M. Biesheuvel en Jan Wolkers hun visie op het Waddenge bied. Er komt een jongerenrubriek met allerlei wetenswaardigheden, inclusief een „baalhoek". Een paginagrote lucht foto in kleur van een bepaald deel van het Waddengebied, foto's van een 'Waddenfotograaf' en statistische ge gevens over de Waddengemeenten die in een kaartje zijn verwerkt, zijn andere vaste terugkerende rubrieken. De postwikkel waarmee het bulletin wordt verstuurd is aan de binnenzijde met korte informatie bedrukt. Het wik kel kan daardoor gebruikt worden als muurkrant. Het Waddenbulletin ver schijnt vier keer per jaar in een oplage van 41.600. In 1980 zal er een extra editie worden uitgegeven ter ere van het vijftien-jarig bestaan van de Wadden vereniging. Het eerste nummer van het Wadden bulletin nieuwe stijl ziet er fraai uit. Een interessante reportage over de Varde A, een getijdenrivier in het Deense deel van het Waddengebied, een verhaal dat gewijd is aan de zaken die het Eems- Dollard gebied bedreigen en een werke lijk schitterende reportage van natuur fotograaf Jan van de Kam. Verder: een interessant interview met de burge meester van Terschelling die meldt dat militaire oefeningen bij een normale krijgsmacht horen, maar dat hij ze liever niet op zijn eiland heeft. Een bijdrage van Jan Willem van de Wetering en informatie over de actie tegen de voorgenomen indijking van een Deens- Duits deel van de Waddenzee comple teren dit nummer. Het Waddenbulletin kost vijf gulden. Het wordt uitgegeven in magazine-formaat en de eindredactie is in handen van Jan Abrahamse. Het jaar 2000, de middeleeuwen. Vikingen, holbewoners, cowboys, pio niers, zigeuners, vreemde landen en een oerwoud. Het zijn allemaal thema's die al eens gebruikt zijn bij de bouwdor- pen en kampen. Het is begrijpelijk dat de organisatoren van de bouwactiviteiten daarom dit jaar wat moeite hebben met het bedenken van een nieuw thema. De commissie van het bouwdorp/kamp doet daarom een beroep op de jeugd om een nieuw thema te bedenken. Oplos singen kunnen in de kopijbus in de bibliotheek worden gestopt. Voor het leukste onderwerp wordt een boeken- bon van vijftien gulden uitgeloofd. Ook de kinderen van de eerste twee klassen van het voortgezet onderwijs mogen meedoen. De ideeën moeten voor 1 april bij de bibliotheek zijn ingeleverd. De politie heeft gisteren een 19- jarige Texelaar aangehouden, die een dag tevoren op de Pontweg een aanrijding had veroorzaakt en er daarop vandoor was gegaan. De andere partij was de heer J. C. Pastoor uit De Koog, die omstreeks half elf met zijn Datsun in de richting van zijn woonplaats reed. Hij werd met vrij hoge snelheid van achteren ge ramd, waarbij de Datsun zwaar werd beschadigd. De volgende dag werd de eveneens beschadigde andere wagen opgespoord in De Koog en dat leidde tot aanhouding van de dader. Deze ver klaarde na de aanrijding in paniek te zijn gevlucht. Hij was ook nadien niet op de gedachte gekomen om zich te melden waardoor hij zich aan een mis drijf schuldig maakte. Geconstateerd werd dat het schrik- hek op de Zaandammerdijk bij De Waal door een tot dusver onbekende weg gebruiker was vernield. Het schrikhek bij de splitsing Akenbuurt-Westerweg onderging omstreeks dezelfde tijd het zelfde lot. De verkeersregeling op de Pontweg in relatie tot de veerverbinding is het onderwerp dat donderdag centraal staat bij de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. Voorgesteld wordt voorshands geen verkeersmaartegelen bij Gedeputeerde Staten aan te dragen, tellingen op daarvoor in aanmerking komende plaatsen uit te voeren en een proef met verkeersdoseringen te bevor deren. Verder moet volgens het voorstel het zwaartepunt gelegd worden op het langzame verkeer en dient landschap pelijke aantasting voorkomen te wor den. Op de vergadering zullen ook de leden van de commissie openbare wer ken en de verkeerscommissie aanwezig zijn. De vergadering begint om acht uur. Elke vrijdag zullen met de tweede boot enkele diensten worden uitgevoerd met gevaarlijke lading (gas). Om 7.05 uur van Den Helder; 10.35 uur van Texel en 11.05 uur van Den Helder; 15.35 uur van Texel. Van deze dien sten kunnen dus alleen de vervoerders van gevaarlijke stoffen gebruik maken. De toneelgroep van de sportvereni ging Cocksdorp geeft zaterdagavond a.s. de voorjaarstoneelavond, aanvang 20.00 uur in het Eierlandsche Huis. De baten zijn voor de sportvereniging. Door bijzondere omstandigheden is de groep niet in staat geweest in het afgelopen najaar de gebruikelijke uitvoering te geven. Vandaag en morgen worden weer schietoefeningen gehouden op de Bree- zanddijk. Het schieten begon vanoch tend om tien uur en zal om vijf uur vanmiddag afgelopen zijn. Morgen wordt er van tien tot zeven uur gescho ten. Er wordt geoefend met een Oto Meiara. De Duitse vakantieganger H. con stateerde dat de antenne en de kapjes van de achterlichten van zijn NSU auto waren vernield. De wagen had in de nacht van zondag op maandag op de Groeneplaats in Den Burg gestaan. De brand in Hoeve Reewijk" nabij 't Horn (je in augustus 1979. De schuur was net verbouwd en de brand ontstond vermoedelijk door het afbranden van oude verf. De schuur, een jeep en een tractor gingen verloren, het woonhtms kon behouden blijven. Bén van de keren waarop de Texelse brandweer zijn waarde weer eens bewees. De vrijwillige brandweer van Texel is het afgelopen jaar 44 keer uitgerukt. Dat staat te lezen in het jaarverslag 1979 van de brandweer. Wordt het aantal malen dat uitgerukt werd verge leken met de vijf voorgaande jaren, dan blijkt 44 keer een goed gemiddelde te zijn. Het jaar 1976 was een uitschieter met 56 keer. Er zijn het vorige jaar geen ernstige slachtoffers gevallen, wel enkele ge wonden. Bij de brandweermensen zelf kwamen ook geen ongelukken voor, „als je het zaalvoetbal tenminste niet meerekent", zegt het verslag. De uitruk- tijden konden in 1979 erg kort gehouden worden. Eén keer waren daarover klach ten. maar dat kwam doordat de brand via een verkeerd nummer was gemeld. Het materieel verkeert in goede conditie en is uitgebreid met een zeer noodzake lijke reddingsset. Over de toetreding tot de regionale regeling zeggen de brand weerlieden dat ze daar jarenlang wat afkerig van zijn geweest, maar dat ze er steeds meer positieve dingen in ontdek ken. Het coördineren van opleidingen en oefeningen met de vaste wal en het samen doen bij aanschaf en onderhoud van materieel zijn enkele van die voor delen. Bulldozer Door de barre weersomstandigheden in het begin van het vorig jaar heeft de brandweer het niet makkelijk gehad. Naast de kazerne stond een bulldozer om in geval van nood de sneeuw voor de brandweerauto's weg te schuiven. Op 31 december bestond de vrijwillige brandweer Texel uit 35 man. Zeven in de groep De Cocksdorp en 28 in Den Burg. Omdat bij gladheid, mist of andere moeilijke weersomstandigheden sommi ge adressen moeilijk te bereiken zijn, bestaat in Den Hoorn, De Koog en Oosterend één adres waar honderd meter slang met standpijp, spendel en straalpijp is ondergebracht. Per 1 januari werd Jan de Graaf als Brandwacht tweede klasse aangesteld in De Cocksdorp. Izak van der Linde en Jaap Daalder werden per 1 februari 1979 bevorderd tot respectievelijk adjunct hoofdbrandmeester 1e klasse en adjuct hoofdbrandmeester bij De Cocksdorp. Izak van der Linde werd per 1 maart bevelvoerder van de groep in De Cocks dorp. Wegens het bereiken van de 55-jarige leeftijd verlieten Jan Daalder en Niek Spaans, die respectievelijk 33 en 27 jaar lid waren geweest van de vrijwillige brandweer, het korps. Wim Zijm, die sinds 1977 bij de brandweer was, verhuisde in augustus naar Den Helder en moest daarom de groep verlaten. Jacob Bakker, Ton van Beek, Nan Westerlaken en Koos Witte be haalden het diploma „Perslucht". Hier voor reisden ze 22 avonden naar Den Helder. Marius Banda volgt de cursus „hulpverlener". Er waren het vorige jaar ook de nodige jubilea. Guus de Geest, Kees Graaf, Wim Moor, Jan Geus en Job van Hoorn waren 12)4 jaar bij het korps. Izak van der Linde vierde zelfs het 25-jarig jubileum. Brandpreventie Aan brandpreventie werd gedaan door voorlichting in rusthuizen en scho len. Voor de scholieren was het een hele sensatie als ze meemochten in de brandweerauto en zelf de spuit konden hanteren. Ook scholen van de vaste wal kwamen op werkbezoek bij de Texelse brandweer omdat de kazernes aldaar vaak voor bezoekers gesloten blijven. De brandweer oefent maandelijks en er wordt tijdens sommige oefeningen ook gewerkt met perslucht en redschaar. Getracht wordt de schade zoveel moge lijk te beperken als de brandweer ter assistentie wordt geroepen. Voor de bestrijding van bos-, heide en duinbranden bestaat een goede samenwerking met Staatsbosbeheer, leder weekend in de zomer moeten zes brandweerlieden, waaronder in ieder toval twee chauffeurs thuis blijven om SS!) eventuele melding af te wachten. Ook de mensen van Staatsbosbeheer hebben weekenddienst. Deze kunnen snel een brand localiseren en de brand weer op de snelste en veiligste manier de weg wijzen. Omdat in de bos- en duingebieden geen water te vinden is, heeft het loonbedrijf Kikkert gedurende acht zomerweken permanent een tank wagen met 10 kubieke meter inhoud ter beschikking, die meteen kan worden ingezet. Omdat er meer plaatsen op Texel zijn waar geen open water voor komt, zijn er 441 brandkranen. Een voorstel om bewoners te verzoeken de brandkranen die direct in hun omgeving liggen sneeuwvrij te willen houden wordt nader uitgewerkt. Automatisch Door het werk van de mensen in de brandmeldcentrale kon in 1979 vele keren voor niets uitrukken worden voor komen. Met name de meldingen die door kinderen werden gegeven had men meestal vrij snel door. Op de centrale post zijn vier automatische brandmel dingsinstallaties aangesloten en één inbraakinstallatie. In het begin gaven deze installaties erg veel loze alarmen, maar nu lijken deze kinderziekten over wonnen te zijn. Sinds een jaar worden de groepen in Den Burg en De Cocks dorp gelijk gealarmeerd. Dit systeem functioneert goed, niet in het minst omdat beide groepen meer 'één' gewor den zijn. Soms is het wel eens vervelend dat de twee groepen voor slechts een klein brandje worden gealarmeerd.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2