SVC GAAT VRIJWEL ZEKER TER ZIELE Goede inzet Texel werd beloond 'JÈ BLANCO SCORE VOOR SVO/Z. EERSTE ELFTAL NIET MEER OP DE BEEN TE BRENGEN Puntendeling voor ZDH Zaalvoetbaluitslagen Zaalvoetbalprogramma KOPLOPERS WONNEN GVT-meisjes winnen competitiestrijd De Koog-Uitgeest was ruwe wedstrijd Voetbaluitslagen Gelijk spel voor Tetak 1 Tex. Boys jun. B1 kampioen Schaakexamens PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 18 MAART 1980 j Het ziet er naar uit dat de sportvereniging Cocksdorp zal worden opgeheven. De vereniging is nl. niet meer in staat een representatief eerste elftal op de been te brengen en de bepalingen van de KNVB Noordholland staan niet toe dat een vereniging zonder eerste elftal blijft voortbestaan. Een poging om van die verplichting voor enkele jaren te worden ontheven is mislukt. Er wordt nu aan gedacht om met een andere Texelse vereniging een fusie aan te gaan. De meningen zijn daarover verdeeld. Toen de voetballende leden in een vrijdag avond gehouden vergadering de harde feiten onder de ogen moesten zien, gingen stemmen op om te trachten SVC toch op een of andere manier te redden. De ondergang van de eens zo ge vreesde sportvereniging, die lange tijd met drie seniorenelftallen in het veld kwam, laat zich al enkele jaren aanzien. De resultaten van het voetbal zijn weinig indrukwekkend. Al drie jaar achter elkaar eindigt men in de competitie helemaal onderaan en dat is niet erg stimulerend. Voetballende Texelaars uit Eierland geven daarom veelal de voor keur aan een andere vereniging. En van de leden die wel bereid zijn hun krachten in het eerste elftal te tonen is een aantal gedurende een deel van de competitie niet in staat te voetballen wegens drukke seizoenwerkzaamheden. Om 'veilig' te kunnen draaien moet een ZDH kreeg bezoek van Sint Boys dat momenteel getraind wordt door de oud- ZDH-trainer Bert Jullens. Sint Boys voert de kop aan van de competitie, en was natuurlijk gebrand op twee punten. Zij troffen een goed draaiende ZDH- ploeg. De bezoekers begonnen direct aan een groot offensief en dat leverde na 24 minuten een doelpunt op. L. de Heer kreeg plotseling een vrij veld voor hem, maar stuitte op Kees Bakker. Zijn tweedeinzet was echter raak. Na een half uur spelen nam ZDH het initiatief geheel over en vijf minuten voor de rust was het Bram Brouwer die uit een mooie pass van Theo Hin de uitstekende doelman Jan Folkers passeerde. Het scheelde maar weinig of dezelfde speler had ZDH de rust in laten gaan met een voorsprong, maar zijn omhaal ging rakelings over de lat. Na de thee speelde ZDH een prima partij. Met goed voetbal waren zij steeds voor het Sint Boys-doel te vinden. Uit een vloeiende combinatie schoot Theo Hin in het zijnet. Even later wist Folkers een schot van Abe Zijm ten koste van een corner de bal via de paal een achterstand te voorkomen. Sint Boys was razend snel in zijn uitvallen en zo bleef het tot het einde een boeiend gevecht. Met deze gelijke stand kunnen beide partijen tevreden zijn. Want on danks dit 1 1 gelijke spel heeft ZDH haar stijgende lijn voortgezet. eerste elftal over achttien spelers kun nen beschikken. Dat aantal wordt lang niet gehaald; op dit moment staat van slechts acht leden met zekerheid vast dat zij in de nieuwe competitie van de partij zullen zijn. Dat bleek bij een enquête die het bestuur onder de leden heeft gehouden en waarop de sombere conclusies zijn gebaseerd. Ook het tweede elftal van SVC is niet levensvatbaar. Al twee jaar achter elkaar heeft het bestuur zich genoodzaakt gezien het tweede terug te trekken wegens gebrek aan mankracht. Met de junioren C (van 12 - 14 jaar) gaat het beter en het zou mooi zijn als deze voetballers op een of andere manier zouden kunnen doorgaan. Dat zou kunnen door met een andere vereniging te fuseren. De bepalingen staan toe dat de twee pupillenelftallen wèl zelfstandig kunnen doorgaan. Weemoed ,,We vinden het treurig", zegt voet balsecretaris Peter van der Gracht. ,,lk kan me heel goed voorstellen dat het vooral voor de ouderen een bittere pil is dat het spoedig met het seniorenvoetbal gedaan is en dat het vijftigjarig bestaan (over twee jaar) dus niet zal worden gehaald. Maar we moeten toch een oplossing zien te vinden waardoor kan worden dóórgevoetbald. Want daar gaat het tenslotte om. Fusie met een andere vereniging vind ik daarom het beste, maar in de vergadering van vrijdag zijn er verschillende mensen geweest die dat toch eigenlijk te gek vonden. Die zeiden: we moeten als SVC doorgaan. Als dat gevoel eenmaal leeft, geeft dat misschien alsnog toeloop van leden die willen en kunnen meedoen in het eerste elftal en wordt het een nieuw begin. Eerlijk gezegd hoop ik daar een beetje op. Het zou leuk zijn voor mensen als Willem Stolk en Piet Boon die destijds tot de oprichters hoorden en waarvoor SVC een stuk van hun leven is geweest". Harde cijfers Maar daar ziet het op dit moment niet naar uit. De enquête, waarmee dertig spelers en oud-spelers werden bena derd, heeft keiharde cijfers te zien gegeven, waar men niet omheen kan. Texel heeft in een goed gespeelde wedstrijd een knappe 2—0 overwinning behaald op Egmondia. De ploeg heeft duidelijk de stijgende lijn te pakken en in deze vorm spelende kan men zich met elke vierde klasser meten, ook met kampioenskandidaat Alcmaria Victrix bij wie men a.s. zondag op bezoek moet. Texel heeft practisch de gehele wed strijd gedomineerd. De spelers lieten de bal snel rondgaan en door goed vrijlo- pen was er steeds weer een speler aanspeelbaar. Zonder de andere spelers In de competitiestrijd van de turnkring Hollands Noorder Kwartier (HNK) wis ten de meisjes tot en met 13 jaar hun voorlaatste wedstrijd winnend af te sluiten. Ze moesten daarvoor zaterdag naar Heerhugowaard om te turnen tegen hun leeftijdsgenoten van de vereniging Ta- venu. Ze wisten drie van de vier toestellen op hun naam te brengen, hetgeen uiteindelijk leidde tot een pun- tenvoorsprong van 3.65 punten. De Texelse turnsters behaalden (n totaal 122.65 punten, terwijl hun tegenstand sters uit Heerhugowaard genoegen moesten nemen met 119.00 punten. Verantwoordelijk voor deze prestatie waren Miriam Raven, die eerste werd met een puntentotaal van 29.90, Leonie Ran zij werd derde met 24.45 punten, Karin Vlaming vierde met 24.35 punten, Sigrid Sikma zevende met 23.25 pun ten, Gemma Praamstra negende met 22.55 punten en tenslotte Sabine de Groot twaalfde met 21.10 punten. te kort te doen moet toch gesteld wor den dat Louis Uriot de grote uitblinker was. Zowel verdedigend als aanvallend verzette hij bergen werk en wanneer hij aan de bal was dan dreigde er voor Egmondia steeds gevaar. Voor de rust wist Texel het goede spel nog niet in doelpunten uit te drukken. Eenmaal was Louis Uriot er dichtbij toen hij zich knap vrijspeelde en hard inschoot. Alles wat Texel was zag de bal al in het doel verdwijnen, maar met een katachtige reactie kon de keeper van Egmondia de bal nog net naast het doel tikken. Voorzet Ook in de tweede helft bleef Texel sterker. De voorhoedespelers, Rob van der Stap, Gert Pansier en Klaas Dirk Koorn wisten zich steeds goed los te maken van hun tegenstander en waren zodoende steeds aanspeelbaar. Vijf mi nuten na de rust kwam de verdiende treffer voor Texel. Martin Land gaf een schitterende voorzet, de bal kwam bij Louis Uriot terecht, die meteen een vrij veld voor zich had en de keeper van Egmondia simpel uitspeelde. Texel maakte nu niet de fout om in de verdediging te kruipen, maar men bleef goed gegroepeerd voetballen. Met aan vallen via de vleugels probeerde men Gert Pansier of Louis Uriot te bereiken, die steeds voor het doel waren te vinden. Een kwartier voor tijd was het Henk Jan Klok die met een verre inworp de bal voor het doel gooide waar Louis Uriot de bal doorkopte naar Klaas Dirk Koorn, die beheerst scoorde. Vlak voor tijd was Egmondia nog dicht bij een tegentreffer, toen keeper Ipenburg de bal los liet, maar het was Louis Uriot die de bal van de lijn haalde en zodoende behield Texel z'n 2—0 voorsprong. Naast de slechts acht spelers waarop gerekend kan worden, waren er vijf die niet afwijzend reageerden maar toch een slag om de arm hielden. Dat is geen basis om verder te gaan. Fuseren is dan beter en op die manier wordt in ieder geval het voetballen door de jeugd, wat als zeer belangrijk wordt beschouwd, veilig gesteld. Enkele spelers uit het eerste hebben serieuze plannen om over te stappen naar een andere vereniging. Begrijpelijk, want het is niet leuk om bij een club te horen die zolang onderaan de ranglijst blijft staan. Gebleken is dat de andere verenigingen van de situatie geen mis bruik zullen maken. Er is geen sprake van dat leden worden geronseld; de andere verenigingen houden zelfs de boot af, in afwachting van de ontwikke lingen. Voortbestaan van een zelfstan dig SVC wordt ook daar gewaardeerd. Afgezien van de malaise van de afgelopen jaren is er een ander veel structureler verschijnsel waardoor een vereniging als SVC zijn levenskracht heeft verloren. Het aantal inwoners van De Cocksdorp en Eierland is de afgelo pen twintig jaar met rasse schreden gedaald. SVC steunt in feite alleen op het kleine De Cocksdorp. De voetballers uit de polders zitten meestal bij De Koog of Oosterend. Eigenlijk is het wonderlijk dat het nog zolang goed is gegaan. Betrekkelijk Peter van der Gracht: ,,We moeten er toch maar niet dramatisch over doen. Dat op Texel zowat elk dorp een voet balvereniging heeft is een kwetsbare luxe, als je het vergelijkt met Den Helder waar (bij een inwoneraantal van 60.000) totaal vijf verenigingen stimuleren. Dus 1 vereniging op 12.000 inwoners. Naar die verhouding zou op Texel slechts één vereniging draaien. Die vergelijking is natuurlijk niet helemaal eerlijk maar er blijkt toch uit dat zelfstandig doorgaan helemaal niet zo vanzelfsprekend is. Terwijl iedereen dacht dat het 0—0 zou blijven, sloeg tien minuten voor tijd voor De Koog het noodlot toe. In de verdediging werd niet resoluut opge ruimd, waarna de bal voorgetrokken werd en hard ingeschoten. Op dat moment speelde De Koog al geruime tijd met tien man. omdat de wissels al ingezet waren en Richard Daalder ge blesseerd uitviel. In een eerste helft met goed voetbal, waren beide ploegen aan elkaar ge waagd. Er ontstonden aan beide kanten weinig reële scoringskansen, omdat de defensies aan beide zijden de zaak goed dicht hielden. De Uitgeest-spits kreeg wel een prachtige mogelijkheid om zijn ploeg op voorsprong te zetten, nadat hij de bal had ontvangen. Hij schoot echter te gehaast en miste. Zo bleef het tot de rust 0—0. In de tweede helft werd het voetbal er niet beter op. Veel overtredin gen van beide kanten haalden het ritme uit het spel. Hoe verder de tweede helft verstreek, des te harder werd het spel. In de tweede helft werden er twee spelers van Uitgeest genoteerd wegens natrappen. Omdat De Koog de laatste twintig minuten met tien man moest spelen, omdar Richard Daalder uitge vallen was, werd de druk van Uitgeest toch iets groter. Tien minuten voor het eindsignaal viel toch de beslissende treffer. Een Koger-verdediger ruimde op, maar schoot tegen een eigen speler op, waardoor de bal voor de voeten van een tegenstander sprong. Deze trok de bal direct voor naar een vrijgelaten speler, die meteen uithaalde. In de slotfase had De Koog geen kracht genoeg om Uitgeest onder druk te zetten. Bij De Koog werd Dirk Ouden dag opgeschreven omdat hij een tegen stander hard neerhaalde. ZDH 2-WGW 6 WGW 7-Oosterend 3 3-2 3-4 Succes 6-De Koog 2 7-1 Zaterdag 15 maart: Texel 5-WGW 9 1-6 Afdeling Noordholland: Junioren: SVO/Z-Andijk 0-0 LSW A1-Texel A1 10-1 SVO/Z2-SVO/Z3 4-3 VZV A2-Tex. Boys Al 2^8 Junioren: De Koog A1-Duinranders A2 10—0 B KC B1 -Oosterend 81 2—3 Tex. Boys B1-JVC B1 2-1 Texel B2-Schagen B2 0—4 Texel B1-HCSCB3 10-1 JVC C1-Texel C1 2-10 Oosterend C1-DWOWC1 0-1 Tex. Boys C1-ZAP C2 2-4 Texel C3-HRC C3 1 -2 Pupillen: Afdeling A: Tex. Boys A1-De Koog Al 4—0 ZDH Al-Oosterend A1 2-1 Cocksdorp A1-Tex. Boys A2 0—8 Oosterend A2-Texel A4 1 1 De Koog A2-Texel A3 1-1 Afdeling B: Tex. Boys B1-ZDH B1 6-0 Texel B1-Oosterend B1 3—0 Oosterend B2-Texel B3 3—3 Tex. Boys B2-Texel B2 0—2 Afdeling C: ZDH C1-TexelC1 0-4 Cocksdorp C1-Texel C4 11—0 Oosterend C2-Texel C2 0—3 Oosterend C1-Texel C3 5—0 Zondag 16 maart 1980: 4de klasse KNVB: Texel-Egmondia 2—0 Afdeling Noordholland: ZDH-Sint Boys 1 1 De Koog-Uitgeest 0— 1 Graftdijk-Tex. Boys 1—3 Texel2-Geelzwart2 2—0 Tex. Boys 2-JVC 3 1-6 SRC 4-Texel 3 0-0 JVC 4-Oosterend 2 1 5 Tex. Boys3-Flevo4 5—0 Eerste klasse: KSMT 1-Texel veteranen 1 3—2 Rab 1-Oosterend 2 0—0 DT Smul-Kompas 3—6 Nioz 1-Badhotel 1—5 Texelse Boys 1-Datsun 2 2—8 Tweede klasse: Mok-KSMT 2 3-5 JKM 3-Texelse Boys 2 5—0 Oosterend 3-Dubbeldik 3 1 1 Jelleboog-Gempo 4—4 Amro-Paal9 1 1 Woensdag 19 maart: 18.30 u.: Dubbeldik-Citroën 19.00 u.: Ratronics2-FC Mantje 19.30 u.: Slufterhoek-Ver. Schilders 20.20 u.: Dubbeldik 1-Vergiet 21.15 u.: JKM 2-De Zwaan 22.05 u.: JKM 1-Question 1 Zaaldienst: Oosterend 1 Donderdag 20 maart: 18.30 u.: De Koogel 1-S. Schaep2 19.00 u.: Bureau Eelman-De Koogel 2 19.30 u.: Spyker-Oosterend 5 20.20 u.: Question 2-Nioz2 21.15 u.: Vet. De Koog-Oosterend 4 22.05 u.: Dubbeldik 2-Oosterend 1 Zaaldienst: Texelse Boys 1. Vrijdag 21 maart: 21.10 u.: Texel vet. 2-Rab2 22.00 u.: Datsun 1-A 0 2000 Zaaldienst: De Zwaan. Tetak 1 speelde zaterdag in sportzaal De Ferrever de degradatiewedstrijd te gen Typhoon 2 uit Hoogwoud. Voor de aanvang van de wedstrijd stond Tetak 1 één punt voor op deze staartloper. In de uitwedstrijd werd tegen deze ploeg al met 5—5 gelijk gespeeld. Ook nu zal Tetak 1 niet verder reiken dan een 5- gelijk spel, zodat het eerste Tetak-team nog steeds één punt voor blijft op Typhoon 2. Ook nu werd het een zeer spannendi strijd, waarbij beide teams goed aan elkaar gewaagd waren. De wedstrijden werden nagenoeg om en om door beide teams gewonnen. Het dubbelspel werd door het Texelse duo Martin Janssen en Max Hagedoorn in drie sets verloren: 18-21,21-10, 14-21. De vijf winstpartijen kwamen tot stand door drie overwin ningen van Max Hagedoorn, die zater dag weer z'n vorm te pakken had en één overwinning van Martin Janssen en Ruud Koorn-Neuhoff. Tetak 1 blijft door dit gelijke spel op de één na onderste plaats staan met één punt voorsprong op hekkeslujter Typhoon 2. Tetak 2 Tetak 2 speelde in Schagen tegen Polisport 5. Het speelde goed en over-, tuigend. Frans Room, Fred Mosk en Mona Coutinho leverden goed werk en wonnen fraai met 6—4. Frans Room en Fred Mosk wonnen elk twee maal en Mona Coutinho bracht één partij op haar naam. Frans en Fred wonnen samen het dubbelspel in twee sets: 21-19,21-11. Tetak 3 was zaterdag in sportzaal De Ferrever uitstekend op dreef. De strijd werd aangebonden tegen Spirit uit Noordscharwoude. Van strijd was nau welijks sprake, want het derde Tetak- team was superieur t.o.v. hun tegen stander. Wilco Bakker en Lieuwe van-| der Veen wonnen al hun enkelspelen en Hans Jansen hoefde maar één keer. verstek te laten gaan (twee winstpar tijen). Hans Jansen en Lieuwe van der Veen wonnen samen het dubbelspel in drie sets: 19-21, 21-16, 22-20. Zodoende werd de eindstand bepaald op 9—1 in het voordeel van Tetak 3. Bovenga ril v.i.n.r Leider J. Witte, Peter Witte, Ab Jan Witte, Frank Riteco, Alfred Bakker, Bert Witte, Jan Witte. Voorzitter C. de Grave trainer W. KiewieL Onderste rij, v.l.n.r.: Jos Witte, Edo Witte, Kees Hopman, Paul Bosma, John Boogaard, Rian van Heerwaarden. Zaterdag wisten de BI-junioren van Texelse Boys kampioen in hun afdeling te worden. In de beslissen de wedstrijd waarin ze het moesten opnemen tegen JVC BI, wisten ze een 2—1 overwinning te behalen. Eerst was het JVC dat sterke tegen stand gaf. Vlak voor de rust stond het 1—0 voor deze club. In de tweede helft zorgde Ab Jan Witte voor de gelijkmaker. Kort voor tijd had Alfred Bakker het genoegen na een prima aanval de winnende goal te scoren. Door goede kansen niet te benutten, moest SVO zaterdag met een gelijk spel genoegen nemen. In de beginfase van de wedstrijd bestookten beide elftallen eikaars doel. Bij een aanval van Andijk was het middenvelder Bruijn die de Oosterender verdediging liet staan, maar door goed uitkomen van Rob Haak lobde de bal net over. Hierna volgde een gevecht om het bezit van de bal, waarbij geen gevaar ontstond. SVO begreep dat om meer kansen te krijgen, meer de vleugels gebruikt moesten worden. Dit leverde inderdaad meer gevaar op en uit een voorzet van Aart van der Brink kon Dirk Trap bijna scoren, maar een speler van Andijk verhinderde dit. Deze speler blesseerde wel zijn eigen keeper, door dat deze, vallend naar de bal, de schoen van de speler in zijn gezicht kreeg en het veld moest verlaten. De speler die zijn plaats innam, bleek eveneeens een zeer goede sluitpost te zijn. Pech Rien Brouwer, die normaal wel goed is voor een doelpunt, was zaterdag wellicht de grootste pechvogel. Uit een aanval van SVO trapte de laatste man van Andijk over de bal en Rien kon alleen op de keeper afgaan. Deze schermde zijn doel echter goed af en het schot ging naast. In de tweede helft ging Oosterend slordig spelen. Wellicht werd de druk om te winnen iets te groot, want de kansen, waaronder een penalty, werden slecht, of helemaal niet benut. Bij een kans voor Andijk ging SVO nog haast onderuit, maar keeper Haak wist de bal nog net aan te raken waardoor deze via de lat weer in het veld terecht kwam. In de laatste tien minuten probeerden de Oosterenders nog van alles, maar alles ging te gehaast en van combineren was in het geheel geen sprake meer. Deze week werden er alleen zaalvoet balwedstrijden gespeeld in de eerste en tweede klasse. In de eerste klasse wonnen de beide koplopers. Kompas en Datsun 2. hun wedstrijd terwijl in de tweede klasse de vier hoogst geplaatste teams geen van allen tot winst wisten te komen. Verder had KSMT eer, goede week want beide teams wisten hun wedstrijd te winnen. DT Smul startte in de wedstrijd tegen Kompas erg sterk en nam binnen tien minuten via goals van Jan Kager en Peter van Boven een 0—2 voorsprong. Hierna kwam Kompas goed in z'n spel en nog voor de wissel nam het een 3—2 voorsprong. Ook na de wissel scoorden de Hoornders nog driemaal terwijl Mar tin Maat nog eenmaal tegen wist te scoren. Door deze 6—3 overwinning is Kompas nu weer het productiefste (73 uit 12) zaalvoetbalteam. Voor Kompas scoorden: Bram Brouwer (3), Wilco Bakker, Ton Arnout en Marcel Witte. Datsun 2 won met 8—2 van het onderaan staande Texelse Boys 1. Met de wissel had Datsun een 5—0 voor sprong. Dirk de Lugt was met vier goals de productiefste speler. Badhotel klom op naar de derde plaats door Nioz 1 met 5—1 te verslaan. Ondanks 7 doelpunten van Hans Legierse speelde Oosterend 2 0—0 gelijk in een bar slecht gespeelde wedstrijd tegen Rab 1. KSMT 1 nam reeds in de eerste minuut van de wedstrijd tegen Texel veteranen 1 een 1 —0 voorsprong via een knap doelpunt van Henk Stevens. Texel liet dit er niet bijzitten en met de rust leidde het met 2—1 door goals van Jan Beerling en T. Domhof. Na de wissel een iets sterker KSMT en door goals van Wim West- dorp en Guus Buys wist het uiteindelijk de match met 3—2 winnend af te sluiten. In de tweede klasse drie gelijke spelen. Gempo speelde 4—4 tegen Jelleboog in een wedstrijd waarin K. Witte (Gempo) en A. Eelman (Jelle boog) beiden tweemaal scoorden. SV Amro kwam niet verder dan een 1 1 gelijk spel tegen Paal 9. Voor de rust nam Amro een 1 —0 voorsprong door Ton Zegers maar na de wissel wist Paal 9 via een doelpunt van Arie Zijm op gelijke voet te komen. Oosterend 3 leed tegen Dubbeldik 3 z'n derde verliespunt van dit seizoen. Piet Roeper zette Dubbeldik voor de rust op een 1—0 voorsprong en pas laat in de tweede helft kon Biem Trap Oosterend op gelijke hoogte brengen door een treuze ling in de Dubbeldik-verdediging af te straffen. Het tweede team van Topido behaalde een knappe 5—3 overwinning op het altijd lastige Mok. Na een 1—0 voorsprong met de rust speelde het in de tweede helft goed op de counter waardoor het nog vier maal wist te scoren. Nico Mayer scoorde voor Mok driemaal tegen. JKM 3 speelde eindelijk weer eens een wat betere wedstrijd. Na een wat wilde strijd, waarin elf strafmi- nuten vielen, wonnen de JKM-ers met 5-0. Omdat de heer Muijen, consul van de NHSB, dan zijn vakantie op Texel door brengt, heeft hij aangeboden op de avond van 16 mei schaakexamens af te nemen. Meisjes en jongens die in het pion nen-, toren- of koningsdiploma geïnte resseerd zijn (ook degenen die het de eerste keer nèt niet haalden), kunnen zich opgeven op de dinsdagen 18 en 25 maart, van 15.45 tot 16.30 uur in de RSG en van 19.00 tot 20.00 uur in hotel De Zwaan. En Passant stelt een demon stratiebord en oefenstof beschikbaar.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 6