Met ieder van u heb ik iets meegemaakt mn nfsJI KRITISCHE VRAGEN OVER VERHOGING CONTRIBUTIE VVV Zuid-Eieriand speelde Daar zat nou de kneep' ww Texelse boeren naar demonstratie in Bleiswijk Verrassing van Vrouwenbond NVV Werkloosheid op Texel DINSDAG 18 MAART 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ::jl: ■135 Jaap Kreeft (tweede van rechts) overhandigt aan dokter Siebinga en zijn vrouw een van de geschenken van de patiënten: een video recorder. Rechts mevrouw Haak. Li l Feestje van de dokter trok 850 mensen „Je kon soms veel met hem beleven, weet je nog wel dokter....?" zongen Jannie Craanen en haar „Flierefluiters" zaterdagavond in de burgemeester De Koning-hal. Maar liefst 850 patiënten van dokter R. R. Siebinga luisterden geamuseerd en soms ontroerd naar dit liedje en vele andere, speciaal voor deze gelegenheid gemaakte bijdragen waarin de bijzondere plaats die een dokter als Siebinga in de gemeenschap inneemt werd bezongen. Zoals gewoonlijk leverden Jannie Craanen en haar groep geen half werk. De leidster zelf was geruime tijd in De Cocksdorp bezig geweest met het ver garen van feitenmateriaal. Het was allemaal gebeurd ter gele genheid van het feit dat de heer Siebinga twintig jaar geleden zijn prak tijk in De Cocksdorp begon Lustrum Twintig jaar is wel geen echt jubi leum, maar de dokter wilde er toch wat aan doen en wel speciaal met het oog op zijn bejaarde patiënten, waarvan een groot aantal het 25-jarig jubileum niet zal beleven of niet in staat zal zijn dan van de partij te zijn. Een gewone recep tie werd niet zo practisch gevonden, omdat dit gezien het grote aantal pa tiënten een drukke maar oppervlakkige aangelegenheid zou worden. In overleg met de patientenraad werd toen besloten het kollektief en massaal te regelen: de dokter zou een gezellige, avond bieden. Aanvankelijk zou dat gebeuren in het Eierlandsche Huis maar het aantal mensen dat door het inzen den van een opgavestrookje liet blijken aanwezig te willen zijn, overschreed de 700 zodat naar de Burgemeester De De Texelse landbouworganisaties hebben hun leden opgeroepen deel te nemen aan de grote demonstratieve voorlichtingsbijeenkomst die zaterdag a.s. in de veiling van Bleiswijk 2al worden gehouden. Tijdens de massale bijeenkomst, die tussen 11.00 en 13.00 uur plaatsheeft, zal gesproken worden over het nationale zelfstandigenbeleid, het energiebeleid en het EG-landbouwbeleid. In Bleiswijk zullen ondernemers, jon ge agrariërs, plattelandsvrouwen en CLO-voorzitter Ir. D. Luteijn het woord voeren. Daarna zal de minister van Landbouw, Ir. G. Braks, spreken. De organisatoren hebben de minister-presi dent Mr. A. van Agt gevraagd ook aanwezig te zijn. De CLO-voorzitters zullen n.a.v. de bijeenkomst de te stellen vragen beantwoorden. Bleiswijk ligt aan de snelverkeersweg A 12 Utrecht-Den Haag. Er is ruime parkeergelegenheid in de buurt om de 8 tot 10.000 deelnemers, die men ver wacht, op te vangen. Vanaf Den Helder rijdt een bus, aansluitend op de boot van 8.05 uur van Texel. De van Texel afkomstige bezoe kers van de demonstratie kunnen daar van gebruik maken. Kosten f9,— plus bootkosten. Wie mee wil kan zich tot donderdagavond 20 maart opgeven bij de heer C. P. Laan, telefoon (02220) 2126. Koning-hal moest worden uitgeweken. Uiteindelijk zaten daar zaterdagavond zo'n 850 patiënten, waaronder ca. 180 bejaarden met als trots middelpunt Texels oudste inwoner, de 99-jarigë heer Suikerbuick. Patientenraad Jaap Kreeft van de patiëntenraad maakte zich tolk van alle aanwezigen door de dokter de feliciteren en de warme gevoelens tot uitdrukking te brengen die velen voor hem hebben. Hij liet onder meer uitkomen dat dokter Siebinga zijn patiënten niet alleen met medicijnen maar ook met geestelijke bijstand benadert en daar zoveel mogelijk tijd voor uittrekt. Kreeft legde ook de functie uit van de patiëntenraad, een waarschijnlijk uniek orgaan dat door de dokter enkele jaren geleden in het leven is geroepen als en spreekbuis van de patiënten die zich sterk bij de relatie arts-patiënt en bij de gezondheidszorg in het algemeen be trokken voelen Regelmatig worden door de patientenraad gespreksavon- den belegd waarop een bepaald thema wordt behandeld en zelfs heeft de raad gefunctioneert als inspraakorgaan bij de bouw van het Gemini-ziekenhuis in Den Helder. Alle door de raad naar voren gebrachte suggesties zijn opgevolgd.,.. Veel meegemaakt Nadat De Flierefluiters hun speciale revue hadden opgevoerd en daarvoor een dankbaar applaus in ontvangst hadden genomen, hield dokter Siebin ga een praatje waarin hij naar voren liet komen dat de avond was bedoeld voor de patiënten en niet als een huldiging van hemzelf. Dit is geen huldiging voor mij maar voor u, want ik heb veel van u geleerd." De relatie arts-patiënt is van bijzondere aard. De contacten met de dokter hebben vaker te maken met leed dan met lief. ,,Wij hebben samen enorm veel meegemaakt". De heer Siebinga vertelde hoe hij in januari 1960 de praktijk overnam, na tevoren een half jaar met dokter Feikema te hebben samengewerkt. Tevoren was de uit Steenwijk afkomstige arts niet bijster enthousiast geweest voor Texel. Een praktijk op zo'n afgelegen eiland zonder ziekenhuis vond hij maar griezelig. Een relatie die er anders over dacht had hem echter over de drempel heengeholpen en het viel allemaal best mee. Grote praktijk De reeds in het begin lang niet kleine praktijk groeide nog aanzienlijk en er deed zich ook een verschuiving voor. Vroeger zaten de meeste patiënten in De Cocksdorp en Eierland maar later in Den Burg, o.a. een gevolg van de teruglopende bevolking van noordelijk Texel. De heer Siebinga liet de nega tieve ervaringen in zijn leven niet onbe sproken. Zijn echtscheiding was een diep ingrijpende gebeurtenis en deed hem nog meer beseffen welk een geluk gesloten ligt in een normaal huiselijk leven. Hij liet ook uitkomen dat hij lange perioden achtereen teveel hooi op zijn vork had genomen. Naast zijn drukke praktijk was hij ook nog betrokken bij allerlei andere gemeen- schapsaktiviteiten. Door het altijd maar .doordraven" besefte hij pas later dat hij al zijn reservekracht had opgebruikt en voelde hij zich moe. Achteraf beschouwt hij het als een geluk en een voorrecht dat hij niet is afgeknapt en de gelegenheid heeft gekregen om gas terug te nemen en dereserves weer op te bouwen, een proces dat nog steeds gaande is. Het beroep van huisarts is zwaar. Het lukt niet altijd om afstand te nemen van de problemen waar je tegen aan loopt en bevallingen komen vaak zeer ongelegen.... Tegelijkertijd is het een mooi beroep en die ongelegen be vallingen hadden hem toch telkens weer veel vreugde gebracht. In de af gelopen 20 jaar had hij bij ongeveer 950 bevallingen geholpen maar hij had ook aan het doodsbed van 400 mensen gestaan. Dat alles had banden met de patiënten of hun nabestaanden doen ontstaan en verdiepen. De mensen kennis was er telkens weer door toege nomen. De heer Siebinga zei daarvoor dankbaar te zijn. De jubilerende arts zette vervolgens mevrouw Daalder in de bloemetjes. Zij is vanaf het begin zijn assistente geweest. Cadeau De dokter wilde het podium voorlo pig verlaten, maar werd door mevrouw Haak, die de presentatie van het pro gramma verzorgde, teruggeroepen. De patiënten hadden nl. een inzameling gehouden en daardoor was het moge lijk om de dokter als cadeau een com plete door ,,De Lichtboei" opgenomen videoreportage van de feestavond aan te bieden, alsmede een omvangrijke fotoreportage en een videorecorder. De recorder werd vervolgens overhandigd, waarmee de uitdrukkelijke bepaling van de dokter dat hij geen cadeau wilde hebben aan de laars werd gelapt. ,,De dokter wikt, maar de patiënten hebben beschikt," aldus mevrouw Haak. In de oauze waren er voor iedereen consum, hes (een mammoetopdracht voor het personeel van de De Koning hal) en na afloop waren er snacks, klaargemaakt door onder andere de dames van de patiëntenraad. Het programmadeel na de pauze werd weer door De Flierefluiters verzord, nu door een enigszins verkor te versie van de revue „Op een sukelaadje". Aan de avond werd ook muzikaal meegewerkt door het duo Henny Kok en Jan Smit. Dinsdagavond (heden) houdt de Vrouwenbond van het NW een avond in de Landbouwschool te Den Burg die is georganiseerd door een eendagsbe- stuur. Het onderwerp van de avond is een verrassing. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Op 1 april zal, eveneens in de Landbouwschool, een praatavond wor den gehouden waarbij diverse onder werpen aan de orde komen. In februari waren er 126 werkloze mannen en 79 werkloze vrouwen bij het Arbeidsbureau op Texel ingeschreven. Dit betekent een lichte daling in werk loosheid t.o.v. januari, toen deze cijfers respectievelijk 135 en 86 waren. Van de werklozen in februari, zijn 23 mannen en 31 vrouwen beneden de 23 jaar. Opval lend is dat in januari nog 32 mannen als werkzoekende bij de bouw stonden ingeschreven en dat dit er nu nog maar 17 zijn. Dit wordt veroorzaakt door een opleving van het winterschilderwerk, waardoor veel schilders weer aan de slag konden. De werkloosheid in de horeca is nagenoeg gelijk gebleven, hoewel de verhouding werkloze mannen en vrouwen wel is gewijzigd. In januari zochten 40 mannen en 36 vrouwen werk in de horeca; nu zijn het 45 mannen en 30 vrouwen. Op Texel zijn dertien ongeschoolden werkloos, tegen zestien in januari. Er werden op Texel in het totaal 35 banen aangeboden, 18 voor mannen en 17 voor vrouwen. Dit getal ligt hoger dan in januari toen deze cijfers 15 en 5 waren. Vooral de horeca neemt een belangrijk deel in van de aan vrouwen aangeboden banen: totaal 8. Vacaturebank Door het Arbeidsbureau wordt er op gewezen dat het voor werkzoekenden de moeite kan lonen om regelmatig de vacaturebank na te kijken. Op de vacaturebank liggen de banen die vrij zijn keurig naar soort gerangschikt. Er zijn banen in de kop van Noordholland en Texel, landelijke vacatures en over heidsfuncties te vinden. Binnenkort zal de vacaturebank worden aangevuld met seizoenwerk op Texel. Over een door de VVV voorgestelde contributieverhoging werden gisteravond tijdens de vergadering in hotel Op Diek kritische vragen gesteld door de heer Van Hoorn. Van Hoorn zei dat de regeling van een verhoging per bed erg mooi is, maar dat er tal van huisjesverhuur ders zijn die opgeven dat ze slechts zeven bedden verhuren, terwijl er in werkelijkheid veertien staan. ,,lk heb ze tijdens voetbalwedstrijden wel horen vertellen dat ze twintig bedden verhuren, terwijl ze maar de helft opgeven", zei Van Hoorn. De heer Kikkert zegde toe dat het systeem van de tarieven voor contributie onder de loep zal worden genomen in een komende bestuursvergadering. Ook het door de heer Wamaar aangevoerde punt dat de tarieven voor kampeerslaapplaat- sen twee keer zoveel verhoogd zijn als de overige tarieven zal dan aan de orde komen. Overigens werd door de heer Dekker gewezen op het feit dat die tarieven niet zo hoog zijn als een kampeerplaats meer dan 500 slaapplaatsen heeft. Verder zei Dekker dat de opbrengst van bepaalde accommodatie niet alleen wordt be paald door het aantal bedden maar ook door de ligging. Accommodatie in De Koog en de Dennen zal bijvoorbeeld langer volgeboekt zijn dan accommo datie in Oosterend. Toch wordt voor beide plaatsen hetzelfde VW-contribu- tie geheven. Op de vergadering werden verder vragen gesteld over de tarieven voor de middenstanders. Busvervoer Tijdens de rondvraag werden nog vragen gesteld over het busvervoer van de AOT. Buiten het hoogseizoen blijken sommige kampeerplaatsen slecht be reikbaar te zijn voor toeristen die met het openbaar vervoer reizen. Met name werd Loodsmansduin genoemd. Door het VW-bestuur werd beloofd dit op te zullen nemen met de heer Hooijberg van de AOT. Ook werden door de heer Bruining nog vragen gesteld over het overdekte zwembad. Het WV-bestuur zei dat aan de bevordering hiervan weinig kan worden gedaan voordat er een planning is. Volgens de heer Baren- dregt komt de Recreatiestichting Texel met een plan voor een gebied in De Koog dat bestemd is voor slechtweer- voorzieningen. Wellicht zit daar een plan voor een dergelijk zwembad in. Op vragen of Jarino en de Ennia lid zijn van de VVV kon het bestuur bevestigend antwoorden. Ook deze grote ondernemers zijn lid. Door het feit dat ze. steeds meer verhuurmogelijkhe- den tot zich trekken wordt geen contri- butiegeld aan de VVV onttrokken. Als je er van uitgaat dat een toneelvoorstelling bestemd is voor de mensen die er naar kijken, dan is er weinig aan de hand als die toeschouwers inderdaad veel plezier aan het spel beleven. Dat was vrijdagavond het geval toen de toneelgroep Zuid-Eierland het stuk „Daar zat nou de kneep" opvoerde. De mensen die naar „de Kapel" waren gekomen hadden een leuke avond, lachten veel om het ook inderdaad komische stuken waren enthousiast in hun lof betuigingen. Toch vraag je je af of het plezier dat de toeschouwers beleefden niet nóg groter was geweest als er iets professioneler, iets geroutineerder was gespeeld. Het stuk „Daar zat nou de kneep" gaat over een bedrijf dat potjes met groenten fabriceert. Omdat de kantoor ruimte van het bedrijf net geschilderd moet worden, zitten alle kantoorem- ployé's thuis bij de directeur. De direc teur is een halve zachte die geheel door zijn vrouw wordt overheerst. In het kantoor zitten meneer Korbet, de onuit staanbare chef van de kluns Melkmeyer en de juffrouw Julia die graag méér wil met de chef dan in de strikte kantoor- relatie besloten ligt. Verder lopen in het huis nog twee dienstmeisjes rond, Klara en Mies, en zijn de directeur en zijn vrouw in het bezit van de opstandige en vol emancipatiegedachten zittende dochter Sandra. Henk is magazijnmees ter van het bedrijf. Chef De vrouw van directeur Lens is lid van de gemeenteraad. Op een avond wordt ze door een „Leve Marx, weg met het kapitalisme" roepende jongeman nogal stevig in haar achterste geknepen. Later blijkt hij de onderdanige en klunzige Melkmeyer te zijn geweest. Directeur Lens is zo tevreden over deze actie tegen zijn bazige vrouw, dat hij Melk meyer chef maakt in plaats van Korbet. Nu zijn de zaken omgedraaid. In het vervolg kan Melkmeyer 's ochtends binnenkomen, zijn personeel met „Móge personeel" begroeten, zijn jas ophangen aan het voor de chef bestem de haakje en zijn ondergeschikten siga ren voor hem laten halen. Melkmeyer blijkt verder nog een erfenisje van vier ton te hebben gekregen zodat hij graag de zaak van Lens wil kopen. De zaak moet echter acht ton opbrengen. Henk de magazijnbediende brengt uitkomst. Hij blijkt de zoon van een directeur van een bedrijf dat ook groenten in potjes fabriceert te zijn. Hij wil ook graag in zaken en hij koopt de andere helft van het bedrijf. Melkmeyer en Henk worden dus compagnons. Inmiddels zijn de nodige romances opgebloeid in het stuk. Henk gaat trouwen met dochter Sandra; juffrouw Julia met de chef Melkmeyer; de hulp Klara met de voormalige chef Korbet en de verhou ding tussen de heer en mevrouw Lens is ook weer beter geworden. Expressie De rol van fabrieksdirecteur werd gespeeld door Piet Druif. Hij wist goed inhoud te geven aan de wat onderdani ge, door medicijnen versufte en naar de wens van zijn vrouw levende man. Met name zijn gelaatsexpressie was best. Het is knap om met één enkele blik te laten merken dat je vindt dat een ander je vrouw goed op haar nummer heeft gezet. Ook het ogenblik waarop Lens opleefde toen zijn vrouw was gemole steerd tijdens de raadsvergadering werd door Druif levensecht gespeeld. Aanvankelijk slaagde mevrouw Van Bennekom er goed in de bazige en niets ontziende mevrouw Lens te spelen. Als je haar zag dan kreeg je echt het gevoel: „Wat een rotmens, wat een potentaat". Dat gevoel was opeens weg toen ze zich een keer versprak en even moest lachen. Daarna kwam ze opeens veel vriendelijker en menselijker over; ze was er dus duidelijk uit. Mevrouw De Ridder speelde de rol van Sandra heel goed en ook mevrouw Ferra die Klara speelde deed haar best. Geen ogenblik had je het gevoel dat ze moeite had met haar rol van ietwat zure huishoudster. Ze wist haar gezicht zelfs in de plooi te houden toen de kapstok van de muur viel. Dat stond niet in het stuk, maar de zaal genoot. Op dreef was ook mevrouw Van der Star als Mies. Mies was een veel vriendelijker huis houdster dan Klara, hoewel haar groot ste hobby bestond uit roddelen over alles en iedereen. Verder vond Mies alles wat er gebeurde leuk en enig. Zelf toen Melkmeyer een pistool voor de dag haalde. De chef werd gespeeld door Ben Zegers. Ogenschijnlijk had hij er geen moeite mee Melkmeyer arrogant en onaangenaam te behandelen. Melk meyer werd gespeeld door Kees Wet steen. Heel goed was de overgang van de onderdanige, en geen enkel initiatief tonende Melkmeyer, naar de doortas tende en keiharde Melkmeyer die chef was geworden. Bij Korbet was de overgang van chef-functie naar onder geschikte minder goed te merken. Het was jammer dat de speler die Korbet vertolkte vrij vaak zijn tekst niet meer wist, waardoor souffleuse mejuffrouw Druif nogal eens moest inspringen. Korbet miste een schot voor open doel. Het is natuurlijk vervelend als in een toneelstuk iets gebeurt dat niet de bedoeling is. Als iemand zijn jas op hangt en de kapstok valt half van de muur, dan is het soms het beste om maar gewoon door te spelen. In dit stuk moest Korbet Melkmeyer een repriman de geven over zijn onhandigheid en hij noemde daarin onder meer het feit dat Melkmeyer zijn jas op het voor de chef bedoelde haakje had gehangen. Hij repte niet over de kapstok die Melk meyer kapot had gemaakt. Had hij dit wel gedaan, en zich dus even had onttrokken aan wat in de tekst stond, dan had het publiek zich nu waarschijn lijk nóg afgevraagd of het nu de bedoeling was dat de kapstok er af viel of niet. Maar dan moet je wel heel erg ad rem zijn. Minachting Julia werd gespeeld door mevrouw Van Exel. Ze slaagde er goed in haar waardering voor de chef en haar min achting voor mede-ondergeschikten te vertolken. De magazijnbediende Henk werd gespeeld door Jitse de Ridder Eigenlijk was Henk de enige normale in het hele gezelschap. Jitse de Ridder heeft Henk dan ook zo normaal mogelijk laten overkomen en dat was eigenlijk de enige manier op deze rol goed te spelen. De regie was in handen van J. van Bennekom. Mevrouw Ferra, mevrouw Van Exel en Kees Wetsteen in Daar zet nou de kneep

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 9