(jroen cZwartsJexeh in het harL, Oosterend heeft wijkagent nodig i Landbouwschap wil premieregeling schapenhouders Palm Palm Pasen.... Ambtenaar uit Spijkenisse aanbevolen als opvolger secretaris Beemsterboer Verkeerscontrole Rötisserie 't Kerckeplein MIOS op Texel Laatste kern St. Jan verdwijnt 93e JAARGANG NR. 9466 TEXELSE DINSDAG 1 APRIL 1980 COURANT Redactie: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, tel. (02228) 266 en Frits Beutick, Warmoesstraat 43, Den Burg, tel. (02220) 2208 Voor advertenties, abonnementen, etc.: Langeveld De Rooy B.V., Postbus 11, Den Burg, telefoon (02220) 2741. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Postgiro 652. Abonnementsprijs 712,50 per kwartaal 70 cent incasso: los 50 cent. Bankrelaties: Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr 3625.01.742; NMB nr 67.34.60.398. B en W hebben de heer M. de Jong uit Spijkenisse als eerste aanbevolen als opvolger van gemeentesecretaris P. Beemster boer, die per 1 januari 1981 met pensioen gaat. Tweede op de aanbeveling is de heer J. R. van Dijk uit Den Burg. De gemeenteraad zal in de vergadering van dinsdagavond een defi nitieve keus maken. pen kennis hadden kunnen nemen van de sollicitatiebrieven, besloot het college acht kandidaten voor nadere kennismaking uit te nodigen. Eén kandidaat trok zich terug wegens het aanvaarden van ander werx. De zeven overigen werden zowel door B en W als door de inspraakgroepen ontvan gen. Deze ontvangst en de daaruit voortgekomen adviezen leidden tot een selectie van drie waarover het college opnieuw uitgebreid informatie inwon en die ook in hun eigen huiselijke kring werden opgezocht. Er bleven twee kandidaten over waarna het college voor de keus stond om bij de raad met een alfabetische lijst te komen (waaruit dus geen voorkeur voor een van de kandidaten zou blijken) of met een aanbeveling waarop de door B en W meest geschikte kandidaat bovenaan zou staan. Tot het laatste is dus besloten. Voor beide kandidaten geldt dat zij voor hun benoeming in de huidige werkkring werkzaam zijn geweest bij andere gemeenten. In hun pre-advies aan de raad uiten B en W erkentelijk heid voor de zorgvuldige en open werk wijze van de verschillende inspraak- groepen Daardoor was het mogelijk dat bestuurders en ambtenaren ge meenschappelijk vergaderden waarbij, met behoud en respect van ieders me ning, tot een goede gedachtenwisse- ling kon worden gekomen", aldus het college, dat de raadsleden ook nog ver trouwelijke informatie over de kandida ten heeft toegezonden. De heer De Jonge, gehuwd en vader van drie kinderen, is sinds 1961 werk zaam op de gemeentesecretarie van Spijkenisse, sedert 1970 hoofd van de afdeling bestuurlijke en algemene za ken, tevens waarnemend gemeente secretaris. De tweede man op de aanbeveling, de heer J. R. van Dijk (38) maakt reeds deel uit van het gemeentelijk apparaat van Texel. Hij kwam in 1972 en is sinds 1978 hoofd van de afdeling ruim telijke ordening en planning. Hij is ge huwd en vader van twee kinderen. B en W hebben aan de benoeming van de nieuwe gemeentesecretaris (na de burgemeester de belangrijkste functionaris bij de gemeente, waarvan het goed functioneren van het gemeen telijk bedrijf voor een belangrijk deel afhangt) een omvangrijke inspraak procedure verbonden. Tijdig inwerken B en W willen de nieuwe secretaris nu al benoemen, o.a. om het mogelijk te maken dat hij een paar maanden voor dat hij de functie aanvaardt, zich alvast verdiept in vraagstukken betreffende de gemeentelijke organisatie e.d. Het is niet de bedoeling dat de te benoemen persoon gedurende die tijd als ,,scha- duwsecretaris" zal optreden. Na het personeel gehoord te hebben lieten B en W in de vaktijdschriften een advertentie zetten. Ook het profiel" waaraan de nieuwe functionaris moet voldoen werd in overleg met het per soneel samengesteld. Nog meer gestal te kreeg de inspraak door het aanwij zen of kiezen van vertrouwenscommis sies uit de gemeenteraad, de dienst- en afdelingshoofden en het overige perso neel. Achttien sollicitanten Er meldden zich achttien sollicitanten, allen mannen. Nadat de inspraakgroe- Bij een verkeerscontrole op de Bern- hardlaan die gisteren werd gehouden, vielen drie snelheidsmaniakken door de mand. De snelste ging 68 kilometer, terwijl ter plaatse maar vijftig is toege staan ondememers-aktiviteiten Gelijk het niet mogelijk is een recensie van een toneelstuk te maken wanneer men alleen maar het theater waarin het wordt opgevoerd en het programma heeft gezien, zo is het eigenlijk ook niet mogelijk over een restaurant te schrijven wanneer men er niet gegeten heeft. Toch is het goed enkele woorden te wijden aan ,,Rötissrie 't Kerckeplein" dat vrijdagmiddag zijn deuren opende voor belangstellenden. Architectenbu reau Alkema dat het gebouw heeft ontworpen heeft zijn best gedaan het gebouw qua uiterlijk zo goed mogelijk te laten passen in het historisch dorpsge zicht van Oosterend. Nieuwbouw vlak bij de oude kerk moet aan erg veel eisen voldoen wil het niet storend werken, maar in dit geval zijn de architecten er goed in geslaagd een verantwoord geheel neer te zetten. De rode baksteen tjes, het puntdak, de groene luikjes en de betimmering, het harmonieert alle maal erg goed met de omgeving. Maar ook het interieur van de Rötisse rie mag gezien worden. Geen interieur dat men te vaak bij bistro's aantreft en dat bestaat uit allerlei semi antiek en kitsch spullen. Ook geen poging om het geheel een 'bruin' aanzien te geven. Daarentegen: witte plavuizen op de vloer, donkerbruine balkjes langs het plafond en gezellige Thonet stoeltjes die met groen pluche zijn bekleed. Een interieur dat rust en gezelligheid ademt en waar de tafeltjes voldoende uit elkaar zijn te houden om privacy voor de gasten te waarborgen. Een majestueuze antieke kast geeft voldoende cachet aan de entree om iedere verdere aanvulling overbodig te maken. Het was een goed idee om de zolderruimte van de Rötisse rie te gebruiken als ruimte waar men een aperitief kan gebruiken voor men aan tafel gaat. In sommige bistro's krijgt men het gevoel in een museum te zitten eten, in ,,'t Kerckeplein" kan alle aan- De premieregeling moet voorkomen dat de schapenhouders de zwarte schapen van de Europese landbouwpolitiek worden. dacht door de eenvoudige sfeervolle inrichting op het eten gericht blijven. Als je de menukaart bestudeert krijg je het gevoel dat dat eten die aandacht ook ruim verdient. Gebakken kalfslever met appelen, afgeblust met calvados, lamsrug met veel peterselie, Plate de pècheur (enige vissoorten die door een visser uit het dorp zelf zijn gevangen), het zijn gerechten die stuk voor stuk zeer activerend op de smaakpapillen werken. Op de spijskaart staan verder meer klassieke gerechten zoals de Sole Meunière. Het zal de beschouwer van deze gerechten al spoedig duidelijk zijn dat ,,'t Kerckeplein" meer is dan alleen maar een eethuisje. Met opzet wordt er naar gestreefd culinaire gerechten te brengen en eigenaar/kok De Wolf houdt hierbij de nouvelle cuisine (veel werken met verse gerechten; de smaak van het gerecht centraal stellen en niet alles onder sauzen bedekken) zoveel mogelijk aan. De kaart zal dan ook om de twee maanden wisselen. Bij de voorgerechten wordt men verrast door de combinatie krab met tropische vruchten en zachte roomsaus. Ook de tomaten-vissoep is geen alle daags gerecht. Een teken dat eigenaar De Wolf, die kookervaring opdeed in hotel Opduin, niet bang is voor wat durf bij zijn creaties. Anderzijds ook een simpel gerecht als kervelsoep bij de voorgerechten. De wijnkaart verraad een grote liefde voor de juiste wijn bij het juiste gerecht. De bezoeker kan alle kanten uit. Van een Chateau Letoux uit 1971 die 7159, per fles kost tot een Beaujolais Villages die slechts een tiende van het bedrag moet opbrengen. Eenvoudige en heeriij- ke wijnen zoals een Chateau Lestage van St. Emellion prijken ook op de zeer uitvoerige kaart. Rötisserie 't Kerckeplein doet eigenlijk zijn naam onrecht aan, want de kaart geeft veel meer mogelijkheden dan dat in een echte rötisserie, die zich immers hoofdzakelijk tot geroosterd vlees be perkt, het geval is. Op maandag en zondagmorgen is het bedrijf gesloten en er kunnen tussen de veertig en vijftig personen tegelijkertijd eten. Als er in EG-verband een markt ordening voor schapevlees wordt vast gesteld zal de daarin op te nemen premieregeling ook voor de Nederlandse schapenhouders moeten gelden. Dat is de mening van het Landbouwschap, dat over een toekomstige EG-regeling voor schapevlees een brief heeft geschreven aan minister Braks van Landbouw en Visserij. De marktordening is aan de orde geweest tijdens de EG-Raad van landbouwministers, die begin maart is gehouden. Er is nog een marktordening voor schapevlees vastgesteld als gevolg van verzet van met name Franse zijde. De Fransen vrezen, dat bij een vrij handels verkeer de prijzen op de Franse markt zullen dalen. Dit zou onaanvaardbare consequenties hebben voor de schapen houderij in dit land. Volgens het Land bouwschap bevinden de Nederlandse schapenhouders zich in een overeen komstige situatie. Premies In de brief stelt het Landbouwschap, dat bij de vaststelling van een markt ordening ook rekening gehouden dient te worden met de positie van de Nederlandse schapenhouders. Indien een al of niet tijdelijk stelsel van premies ter ondersteuning van het inko men van de schapenhouders wordt vastgesteld, zullen de premies evenzeer en in gelijke mate voor de Nederlandse schapenhouders moeten gelden. Het zou onjuist zijn alleen de producenten in bepaalde lidstaten (bijvoorbeeld Frank rijk en Engeland) dergelijke premies toe te kennen, aldus het Landbouwschap. Het pleit derhalve voor een gemeen schappelijke premieregeling. Nieuw Zeeland Het toe te passen premiestelsel dient naar het oordeel van het Landbouw schap vooral gericht te zijn op kwali- De Motorclub MIOS uit Breezand bestaat tien jaar en dit feit wordt gevierd met een jubileumrit. De rit, die zondag verreden zal worden, gaat van Breezand naar Den Helder en wordt op Texel voortgezet. Het is de bedoeling dat op het eiland de VW-route zoveel mogelijk wordt gevolgd. De motorrijders gaan in twee groepen over het eiland. Er zal even gestopt worden bij de begraafplaats van de Georgiërs. Van de begraafplaats gaat de tocht naar Oudeschild en dan via Oosterend naar De Cocksdorp. In deze laatste plaats zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Er zijn prijzen voor de oudste en jongste deelnemers, verstkomende club, verst- komende vrouwelijke deelnemer, enzo voort. Via De Koog en Den Hoorn gaat de groep dan weer terug naar de boot De motorrijders kunnen op de dag van de rit inschrijven in hotel Bloemen- lust van 's ochtends negen tot half elf. Het hotel ligt in het centrum van Bree zand. De groepen starten tussen 10 en 11 uur. De leden van MIOS die mee doen komen niet in aanmerking voor de prijzen. Het inschrijfgeld bedraagt 712,50 en men verkrijgt daarvoor tevens de jubileumtegel. teitsverbetenng. Dit kan gebeuren door een premiestaffeling op basis van kwali teit, waarbij dan overigens een uniform classificatiesysteem in de EG nodig is. Het Landbouwschap vestigt voorts de aandacht op de invoer van schapevlees uit derde landen. Het schap vindt dat hiervoor een kwantumvaststelling nodig is. Hierover zal overleg nodig zijn met onder meer Nieuw Zeeland. Er bestaat in Oosterend dringend behoefte aan een dorpsagent die, met de fiets aan de hand, de ronde doet en toezicht houdt op het wel en vooral het wee van het dorp. Dit was een van de conclusies die tijdens de jaarvergadering van de Dorpscommissie Oosterend, donderdagavond in ,,De Bijenkorf", werden getrokken. Deze wijkagent zal echter nog wel een tijdje op zich laten wachten, want behalve de dorpscommissie zijn er niet zo veel andere instanties voor dit plan. De commandant van het district Alk maar ziet geen mogelijkheden en de groepscommandant van Texel evenmin. Toch moet er wat te regelen zijn, zo werd geredeneerd, bijvoorbeeld door de wachtmeester die al in Oosterend woont een paar uur per dag met een dergelijke functie te belasten. Een ander bericht waarvan in de vergadering melding werd gemaakt was de mededeling van wethouder Jook Nauta dat CRM een subsidie van 50% van 7250.000,— beschikbaar zal stellen voor verbouw van de Doopsgezinde kerk tot muziekcentrum. De dorpscom missie wil voor het beheer van dit gebouw een aparte stichting in het leven roepen. De dorpscommissie heeft een voor lopig koopcontract gesloten met de Hervormde kerk voor de grond achter het dorpshuis. De dorpscommissie wil deze grond graag in bezit krijgen, om Zondag werd door vele kinderen weer uitbundig Palmpasen gevierd. In Den Burg vertrok men om kwart over twee vanuit het fanfaregebouw aan de Witte Kruislaan; in Oudeschild begon de op tocht om twee uur bij De Bruinvis en in De Cocksdorp vertrok men om kwart voor twaalf vanaf het Eierlandsche Huis. In Oudeschild werd de optbcht met een toneelvoorstelling beëindigd. Door de medewerking van het weer en diverse muziekkorpsen kan gesproken worden van een bijzonder geslaagde palmpasen-optocht. Het was jammer dat men in Den Burg iets te vroeg vertrok, waardoor veel kinderen de stoet misten. De kinderoptochten op palmzondag zijn een overblijfsel van de palmprocessies die vroeger op palmzondag rondtrokken. Gedurende de hele middeleeuwen tot aan de Reformatie stonden dit soort processies in hoog aanzien. In deze processies werd Christus uitge beeld door een bisschop of een priester en ter wille van de aan schouwelijkheid liepen ook als apostel verklede mannen en vrouwen in de stoet mee. In België zijn deze oude Palmpasenoptochten meer in zwang gebleven dan in ons land. Palm, brood en fruit het dorpshuis eventueel te kunnen uit breiden. Ook de al lang beloofde rol- schaatsbaan is hier geprojecteerd. Het terrein is echter in gebruik bij volkstuin ders en deze willen een vervangend terrein krijgen als de grond onder hun voeten vandaan wordt verkocht. De dorpscommissie kan hierin meevoelen, maar zij wil alleen vervangende grond leveren voor de door haar opgekochte percelen en niet voor het gehele tuin derscomplex. Het plan om de rolschaatsbaan ook als ijsbaan geschikt te maken is waar schijnlijk van de baan, nu de ijsclub het ingedijkte stuk bij het Waagejot heeft ontdekt als ijsbaan. Voor eventueel te maken kosten heeft de dorpscommissie nog wel wat achter de hand. Loos terrein In de rondvraag werd gewezen op het terrein bij Nieuweschild, waar nog een stuk van de oude dijk ligt en waar zodoende een 'loze' ruimte is ontstaan. Dit terrein heeft de bestemming 'recrea tief' maar niemand weet nog wat ermee zal gebeuren. Jutter Cor Ellen merkte op, dat als men in Harkebuurt, waar één dijk ligt, een geslaagd evenement als de auto cross kan organiseren, dat het dan voor de hand ligt dat op een terrein waar twee dijken zijn, een evenement nóg beter moet verlopen. Voorzitter Roeper opperde het idee om zijspanraces te organiseren. Ook als locatie voor het historisch spel van 'Oosterend Present' Is het terrein geschikt. Men zal naar het Waterschap stappen om te zien of het terreintje in de huidige toestand (met een stukje land, een stukje water en een dijk) gehandhaafd kan worden. Ook werd het idee geopperd om de sloot in het Koppesbos te dempen, daar deze gevaarlijk is en een prooi van de vandalistische jeugd. Toevallig was dit onderwerp onlangs ook in een hoorzit ting ter sprake gekomen, waarbij ver klaard werd dat de sloot onontbeerlijk is voor de waterhuishouding. Verder beklaagden enkelen zich er over dat de groenstroken in Oosterend zowel door voetballende kinderen als door honden bezocht worden. Vernielzucht De dorpscommissie is van plan om de speeltuin bij het dorpshuis nog één keer op te zetten. Als men bedenkt dat schommeltouwen doorgesneden en draaimolens verbogen worden door ver nielzuchtige jeugd, dan begrijpt men de terughoudendheid van de commissie in deze. Zolang er geen dorpsagent in Oosterend rondgaat is het uiteraard onmogelijk een maximum leeftijd voor de bezoekers van de speeltuin toe te passen. Het financieel jaaroverzicht van de Stichting Gemeenschapscentrum liet een kastekort zien van 71.368,86. Grootste uitgavepost vormde de ver warming. Sinds het vorig jaar liepen de stookkosten op van 73.583,95 tot 79.851,27. De factoren die hieraan bijgedragen hebben zijn de gestegen olieprijzen, de strenge winter en de toename van de verhuur van het dorps huis. Bij de bestuursverkiezing werd met 31 tegen 1 stem herkozen W. Huizinga als penningmeester. Mevrouw A. Kalis-van Eyck werd met 27 stemmen in het bestuur gekozen en de stemming tussen de dames Nauta-Didden en Koot-Augus- tinus werd met 19 tegen 13 in het voordeel van mevrouw Koot beslist. Na een periode van meer dan veertig jaar zal de laatste religieuze kern van St. Jan op Texel verdwijnen. Zuster Nicoline en zuster Arseine, beiden behorend tot de zusters van de aller heiligste verlosser beëindigen op 23 mei officieel hun dienstverband met St. Jan. De dag zal in het teken staan van de nodige feestelijkheden. De beide zusters wonen in één van de bejaarden woningen van St. Jan en zullen hun sociale functie voorlopig blijven vervul len.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 1