VoorsteIB WEER \n si i en W: DR SBD w FILM Paasveeshow op de Groeneplaats GELD VOOR F. KASSENAAR NAM AFSCHEID VAN MUZIEKSCHOOL Kentucky Fried Movie gangar Toneelopvoering van Rijksscholengemeenschap Kerkdiensten Witte Donderdag Evangelisatiemiddag op tweede paasdag Natuurgebieden afgesloten WH—1 OOOOOOOOOOOO „WAT IK ZEGGEN WOU.." Paasveeshow „WAT IK ZEGGEN WOU.." I De bedreigde automobilist Kunst-, antiek- en curiosamarkt Silly Wizard in Question DINSDAG 1 APRIL 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 2 Zoals bekend bestond over het werk van de schoolbegeleidingsdienst grote ontevredenheid. De onvrede leidde er toe dat de gemeenteraad in oktober vorig jaar met algemene stemmen besloot de financiële medewerking nog gedurende het lopende schooljaar toe te laten, maar het voor het volgende jaar gereserveerde geld te blokkeren. Van een nader onderzoek zou het af hangen of en wanneer deze blokkade zou worden opgeheven. Achterhaald Tot de blokkade werd destijds besloten door het aannemen van een motie. Deze motie wekte bij de school begeleidingsdienst grote boosheid, zoals bleek uit een schriftelijke reac tie van die kant. Zelfs werd overwogen de dienstverlening aan de Texelse scholen met ingang van 1 januari 1980 te stoppen. In november belegden B en W een bespreking met de hoofden van de scholen, die daarbij verklaarden dat de door hen geuite klachten over de samenwerking met de SBD en de resul taten van het werk, grotendeels waren achterhaald. De klachten zouden hoofdzakelijk betrekking hebben gehad over het onregelmatig werken van de praktijkmedewerker en daarin was na de zomervakantie veel verbetering gekomen. Overigens bleef het funda menteel functioneren van de SBD als zodanig voor de vergadering een voor werp van kritische benadering. Ook de vertegenwoordigster van het kleuter onderwijs sloot zich daarbij aan, maar hield wel vast aan de eis dat een spe ciale praktijkmedewerker voor het kleu teronderwijs moest komen in het SBD- team. Vervolgens werd door het college in Den Helder gepraat met het bestuur van de schoolbegeleidingsdienst en de medewerkers. Daar kwam de verklaring van de schoolhoofden goed over, zodat een nieuwe vertrouwensbasis was gevonden. Naderhand werd afgesproken dat eind januari of begin februari door de onderwijzers van Texel zou worden be keken hoe de SBD tot dusver had ge draaid, De Texelse adviesraad voor de schoolbegeleidingsdienst zou daarvan zijn advies laten afhangen. Er volgden AGENDA Dinsdag 1 april De Federatie van Doopsgezinde Zuster - kringen houdt in de Doopsgezinde kerk in Den Burg de paasmaaltijd, aanvang 19.00 uur. Woensdag 2 april Om 13.30 uur begint op de velden van S.V. Oosterend (meisjes! en Texelse Boys (jongens) de eerste ronde van het schoolvoetbaltoernooi voor het basis onderwijs. Voor het programma zie het overzicht elders in deze krant. HERVRMDE GEMEENTE De Cocksdorp 19.30 uur ds Wolt- haus. Viering van het Avond maal. Avondmaalscollecte. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg 10.45 uur (kinderen Jozefschool) 14.30 uur (kinderen Jozefschool) 20.00 uur De Koog: 20.00 uur Den Hoorn. 20.00 uur De overwinningsjubel van Jezus op de macht van dood en duisternis in lied en getuigenis. Deze zal op tweede paasdag (maandag 7 april) weerklinken in de Hollewal in Den Burg. De evange listen Jan en Paula Brouwer houden dan een paassamenkomst in de Holle- bol in Den Burg. De aanvang is om vier uur. De middag wordt besloten met het samen drinken van een kopje koffie of limonade voor de kinderen. Zoals gebruikelijk op de evangelisatiebijeen komsten, is iedereen weer van harte welkom. meer besprekingen en de schoolhoof den bleven van mening dat met de SBD kon worden verder gegaan De klachten hebben misschien veel ten goede losgemaakt, zo werd geconsta teerd en ook werd het positief gevon den dat er wijzigingen in de top van de SBD hadden plaatsgevonden. Jnzake de voortaan te volgen werkwijze met betrekking tot de contacten tussen on derwijs, adviesraad, SBD en gemeente werden in een bespreking met SBD- medewerkers nog enkele nader uit te werken suggesties gedaan Overwogen Kassenaar gaf in het begin uitsluitend pianoles. Later behartigde hij ook lessen orgel, algemeen vormend muziekonder wijs en solfège. Naast zijn functie bij de muziekschool was hij als leerkracht verbonden aan de school voor LHNO. De heer Kassenaar moest eind vorig jaar afhaken wegens ziekte. Sinds 1 januari wordt daarom zijn taak door vier andere krachten van de muziekschool waargenomen. Het vinden van een definitieve opvolger bleek bijzonder moeilijk. Na een herhaalde oproep lijken zich nu kandidaten te hebben aange diend waaruit de geschikte man kan worden gekozen. De afscheidsbijeenkomst werd vrij dagavond onder meer bijgewoond door mensen uit Eierland en De Cocksdorp. Het was vooral de verdienste van Kassenaar dat de muziekschool in Texels noordkop vaste voet aan de grond kreeg. Sprekers Het woord werd gevoerd door de heer P. Bakker namens de Welzijnsstichting en tevens als voorzitter van de com missie van toezicht van de muziek school. Hij schetste levensloop en ver diensten van de scheidende leraar en onderstreepte de dank met een ge schenk onder couvert. Kassenaar heeft verschillende directeuren 'versleten'. Hij begon destijds onder wijlen de heer C. Rijf. Daarop volgden Piet Heertjes en Hans Mulder. Laatstgenoemden hadden respectievelijk schriftelijk en telefonisch van hun positieve gevoelens jegens Kassenaar melding gemaakt. Dat had ook wethouder Fridt Blanken gedaan. De huidige waarnemend directeur B. Kemper (zijn definitieve benoeming stuit nog op een formele opleidingseis en getracht wordt daarvan ontheffing te krijgen) sprak namens het personeel vriendelijke woorden. Stenen Als hobby houdt de heer Kassenaar zich bezig met het splijten en slijpen van stenen. Verschillende mensen die de af scheidsbijeenkomst bezochten hadden daarom mooie stenen meegenomen, aldus gehoor gevend aan een oproep van de Welzijnsstichting. De heer G. A. Oskam fungeerde vrijdagavond als een soort ceremonie meester. Hij memoreerde onder meer dat Kassenaar naast zijn leraarstaak nog tal van andere muzikale activiteiten ontplooide. Hij heeft onder meer diverse kerkkoren geleid, zoals het Doopsgezind kerkkoor Den Burg, het kerkkoor van Den Hoorn en Crescendo. De afscheidsbijeenkomst werd muzi kaal omlijst door de werkgroep Lichte Muziek, een drietal dwarsfluiten, een accordeonduo (de heer Kemper en zijn Vanaf vandaag zijn de Westerduinen, de Slufter en de Eierlandse duinen voor bezoekers gesloten. Dit in verband met broedende duin- en weidevogels. De Muy en de Geul (bij Den Hoorn) waren al eerder afgesloten in verband met de komst van lepelaars. De gebieden waar vogels broeden kunnen wel in excursie- verband bezocht worden. Afspraken daarvoor maakt men bij het Natuurre- creatiecentrum, telefoon (02228) 741. Het verdient aanbeveling om deze ex cursies zeer tijdig te bespreken. wordt aan het ter commentaar inzen den aan de scholen van een aantal stellingen op het gebied van het onder wijs en schoolbegeleiding, die daarna met de mensen van de SBD en het on derwijs worden besproken. De resul taten van dit gesprek zouden in een verslag moeten worden gebundeld om te worden aangeboden aan de advies raad, die op zijn beurt bepaalde aan bevelingen zou kunnen doen aan het gemeentebestuur. Op 18 maart j.l. heeft de Texelse SBD-adviesraad, gezien de gunstige ontwikkelingen, laten weten het verant woord te vinden dat de SBD ook in het nieuwe schooljaar weer subsidie krijgt van de gemeente. B en W stellen de raad daarom voor de blokkade op te heffen. vrouw), Dyo Wassink en Ans Starken- burg (spinet en dwarsfluit). Het geza menlijk personeel hief een canon aan, met een leuke tekst die betrekking had op de heer Kassenaar. Laatstgenoemde toonde zich onder de indruk van de hulde. In zijn dankwoord toonde hij zich in het bijzonder erkentelijk voor de belangstelling die hij van de mensen van de muziekschool had ondervonden tij dens zijn verblijf in het ziekenhuis. Een meisje dat wanhopig op zoek is naar haar broer en daardoor in zeven verschillende landen verzeild raakt. Dat is het thema van het toneelstuk dat de leeriingen van de vierde klas van de Rijksscholenge meenschap morgenavond opvoeren in de aula van hun school. De naam van het thema-toneelstuk is „Waar is Maarten" en zoals de inhoud van het stuk al doet vermoeden is het thema „vreemde landen". Het toneelstuk is door de leerlingen zelf geschreven en ook zijn kostuums, decors, rekwisieten en muziek door de leer lingen zelf verzorgd. Het verzorgen van het toneelstuk is een gezamen lijk project van de vakken muziek, tekenen, handvaardigheid en drama tische expressie. Zowel door de vierde klassen van HAVO, MAVO en VWO wordt eraan meegewerkt. Voor de voorbereidingen waren de leerlingen ingedeeld in verschillende ploegen. De schrijversploeg was vast. Donderdag draait in het City theater de „Kentucky Fried Movie". Wie enigs zins op de hoogte is van de waanzin op de Amerikaanse televisie soap ope ra's, football matches en talkshows en in staat is de halve waanzin van Nederlandse televisieseries daaraan te koppelen, zal een avond dolle pret beleven aan de 'Kentucky Fried Movie'. In vergelijking met Europa zijn er maar weinig echte mensen te zien op het Amerikaanse scherm. Enkele scenario maar verder werd er ongeveer om de maand doorgeschoven van tekenploeg naar dramatische expressiegroep en van die laatste groep weer naar de handvaardigheidsgroep. Door het rou lerende systeem heeft iedereen zoveel mogelijk verschillende bijdragen aan het stuk kunnen leveren. Broer Het verhaal dat in het stuk wordt gespeeld begint op Texel. Een meisje komt door een geheimzinnige brief te weten dat ze een broer heeft. Op de brief staan poststempels uit Schot land en dus vertrekt ze naar Schot land. In Schotland maakt ze vele span nende avonturen mee, waarin het mon ster van Loch Ness uiteraard niet ont breekt. Op een gegeven moment ziet ze een sphynx op een schoorsteen staan en dat blijkt de sleutel te zijn tot het volgende land dat ze bezoekt: Egypte. In Egypte vindt ze een krante artikel dat een aanwijzing bevat en zo schrijvers koesterden al jaren het plan een satire te maken op al die robotten en geconditioneerde plastic poppen. Na 'The Groove Tube', hier enkele jaren geleden vertoond, is 'The Kentucky Fried Movie' een betere opvolger, opge bouwd uit korte sketches van bliksem snelle, elkaar afwisselende grappen en grollen over het medium televisie, maar dan wel zó dat het echt leuk blijft. Refererend aan het werk van het Sym- plistisch Verbond is 'Kentucky Fried Movie' voorzien van de reclamekreet „De Grote Bescheurfilm": Nieuwslezers die afgrijselijke rampen op dezelfde vlakke toon afhandelen als 'de film om elf uur'. Hare Krisna's die na een dag ingespannen bedelen zich tegoed doen aan een stevige pils, Henry Gibson die het volk tracht te mobiliseren voor een campagne om gestorven naasten te conserveren zodat zij hun rol in het gezinsleven kunnen blijven spelen, het maakt 'The Kentucky Fried Movie' tot een geestige, bij vlagen zelfs briljante film. BAX VEN «N LEZERS-BUTEN VERANTWOORDELIJK WN OC RCOAKTE Afgelopen maandag werd op de markt weer een paasveeshow gehou den. Hiermee lijkt dit vorig jaar opgezet te evenement traditie te worden. Nu vraag ik me af: „Is dit nodig?" Kunnen wij deze dieren, die toch al ten dode opgeschreven zijn, niet eens hun laatste uurtjes met rust laten, i.p.v. ze deze uiterst vernederende show te moeten laten meemaken? U zult misschien zeggen:, „Die koe merkt er niets van". Maar u zult toch ook niet ontkennen dat het die koe heus wel uitmaakt of 'ie (met een strikje om nota bene) op straatstenen staat of rustig in de wei loopt of op stal staat. Waarvoor deze vertoning? Zijn we er wérkelijk zo trots op weerloze dieren ook hun laatste uurtjes het leven zuur te maken? Als dat slachten dan zo nodig is, en dat is het blijkbaar zolang er nog vraag naar vlees is, laat dan deze dieren niet onnodig lijden en gun ze ook nog een stukje 'dierwaardig' leven. Wij, die toch altijd onze mond al zo vol hebben over vrede en gerechtigheid, mogen wel eens dicht bij huis beginnen en dit onrecht uit de wereld ruimen. Daarom hoop ik van harte dat deze weerzinwek kende vertoning de laatste is geweest Ciska Stark, Zanddijk 8, Eierland komt ze in Amerika, in de filmstad t Holywood terecht. Holywood brengt de - nodige actie in het toneelstuk. Gelijk tijdig vindt in de film en in het stuk een moord plaats. Een heel griezelige toe stand met een duidelijke dubbele - bodem. Na de pauze komt het meisje op Bali terecht, waar ze het rituele begraven I van een dode meemaakt. Door een I visioen komt ze in het op één ne J laatste land van haar wereldreis J terecht: Japan. In een Japans theehuis hoort ze dan dat haar broer politiek 1 gevangene is in Rio de Janeiro in Brazt- J lië. Daar aangekomen raakt ze verzeild :l in kringen van guerrilla en terreur, maar uiteindelijk weet ze toch haar broer tf - vinden. 3 Door de aard van het stuk kunnep ruim veertig leerlingen meedoen. Het i| toneelstuk belooft een bijzonder groet i| spektakel te worden, vooral ook omdat men een jaar lang met voorbereidin gen bezig is geweest. Volgens regis- seuze Marijke van Iterson is het stuk dat nu wordt opgevoerd beter voorbe reid dan vorig jaar toen een soortgelijk project plaatsvond. BREVEN tAN LEZERS - BLATEN VEJUNTVOOROCUAttCO WN OC «MATE Het verhaal over de bedreigde auto mobilist uit de Texelse Courant van 25 maart komt bij vele lezers verkeerd over. De aandacht wordt hier gevestigd op de bromfietsers, die de man zouden bedrei gen. Maar het is zo dat de automobilist wraak wilde nemen op de achter hem rijdende bromfietsers uit De Waal en omgeving. Volgens het bericht uit de s Texelse Courant wilde hij hen laten passeren. Hij deed dit als volgt: Rijden de op het midden van de weg, ging hij abrupt op de rem staan (dubbel rem spoor van 3 4 meter) om op deze 'misdadige' manier de jongens via de achterkant en het dak zijn auto te laten 'passeren'. Is het dan zo verwonderlijk dat je na zo'n rotstreek nog bedreigd wordt? Nic. van Egmond sr., Tienhoven 10 NASCHRIFT: De redactie van de Texelse Courant gaat waar het berichten over verkeers ongevallen betreft, af op de mededeling gen die door de politie dienaangaande worden verstrekt. De politie maakt proces verbaal op, aan de hand van de door haar ter plaatse aangetroffen situa tie en de getuigenverklaringen. Wan neer derhalve iets in het verslag in onze krant niet klopt, dan komt dit doordat op de plaats van het ongeval een bepaalde suggestie wordt gewekt die kennelijk niet door andere feiten weer sproken wordt. Overigens moet in een rechtstaat zoals de onze worden voor komen dat mensen eigen rechter gaan spelen. Het bedreigen, aanvallen of mishandelen van mensen die zich mis dragen hebben, leidt slechts tot wraak acties over en weer waarbij niemand is gediend. De jaarlijkse kunst-, antiek- en curio samarkt zal dit jaar in het centrum van de belangstelling staan. Er staan verschillende feesten voor de deur en het is de bedoeling dat de kunst- en antiekmarkt daarin zal participeren. Zo vinden dit jaar de festiviteiten rond 200 jaar haven Oudeschild plaats tijdens welke de markt op de haven zal worden gehouden. Verder is er in juni een jazz festival in Den Burg en de markt zal dan op de 7e van die maand in het park worden gehouden. Ook wordt de markt nog in 't Ankerpark gehouden. Mensen die suggesties hebben, nadere inlichtin gen wensen of zich willen opgeven, kunnen zich wenden tot de volgende drie personen: J. Wiersma, telefoon (02220) 4082: Sj. Bosma, telefoon (02220) 3023 of A. van Liere. telefoon (02220) 3077. Zaterdag treedt in Question de Schotse groep Silly Wizard op. De groep werd zeven jaar geleden opgericht en speelt voornamelijk folkmuziek. Ze hebben opgetreden in Engeland, Schotland, Wales, Frankrijk en Nederland, en daarbij vonden ze nog tijd om muziek te schrijven en op te voeren voor twee producties in een theater in Liverpool in 1975. In mei 1976 kwam de eerste langspeelplaat van de groep uit, die binnen vrij korte tijd was uitverkocht. Ze hebben verder erg veel voor de Engelse en Nederlandse radio opgetreden. In 1978 werd een tweede elpee uitgebracht. Folk boogie is de naam die de Schotten zelf aan hun muziek geven, een mengsel van tradi tionele folkmuziek en instrumentale stukken, die aan Rock-muziek doen denken. Silly Wizard bestaat uit: Martin („Mame") Hadden - elektrische bas, harmonium, zang; Phil Cunning ham - accordeon, keyboards, whistlesi fluit en zang; Gordon Jones - gitaren, bouzouki, bodhran en zang; Johnny Cunningham fiddle, mandoline, bouzouki, zang; Andy Stewart - tenor banjo, mandoline, zang; Bob Thomas gitaren, mandoline, dulcimer, banjo, zang. Onder grote belangstelling van Texelaars en toeristen werd gister middag in Den Burg de Paasveeshow op de Groeneplaats gehouden. Er stonden 18 runderen, 12 varkens en er werden 20 slachtlammeren getoond. Van één van de runderen kon men het slachtgewicht raden. De 12 mensen, die er het dichtst bij waren, wonnen een rollade. Het evenement kwam tot stand dankzij de medewerking van drie veehandelaren en drie zelfslachtende slagers. Ook de schapen waren op de paasmarkt vertegenwoordigd. Deskundig werden ze bekeken en vergeleken. Burgemeester en wethouders hebben weer vertrouwen in de schoolbegeleidingsdienst en hebben de raad daarom voorge steld de blokkade die op de gemeentelijke financiële bijdrage was gelegd, op te heffen. In aanwezigheid van een groot aantal genodigden is vrijdag in de peuterspeelzaal van het dorpshuis op informele wijze afscheid geno men van de heer F. G. Kassenaar als leraar van de Muziekschool Texel. De heer Kassenaar, die wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd per 1 april zijn functie neerlegt, is sinds 1960 aan de school verbonden geweest, aanvankelijk voor slechts enkele uren per week en de laatste tijd in halve dagtaak.

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 2