Achter de schermen van „Stedenspel 4 WEKEN WERK VOOR 1UUR TELEVISIE I Eén stedenspel kost n25.000,- Texel: een echte stad in het stedenspel Judith Bosch: ook Beschermengel voor Texel? Help Denktank! Zakelijke mededelingen Mooie opbrengst voor kindertehuis op Curacao Sluiting op Goede Vrijdag Rolschaatsongeluk 4 DINSDAG 1 APRIL 1980 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Arnold zorgt voor twee deftige, stevig gebouwde burgemees ters van ongeveer 3 meter hoog en een omvang van 1.30 meter, waarin 10 personen kunnen plaats nemen „De brandweer arriveert om 11 uur met vijftigduizend liter water voor het bad van Socrates bij de Vraagwaterval...." „Achter het dak komt 30 vieriunte meter schuimrubber om vallende schoorsteenvegers op te vangen „De feesttaarten krijgen een heegte van 3Vi meter en moeten in elkaar kunnen storten Voor een buitenstaander zijn dit misschien wat vreemde me dedelingen, maar voor de werkers achter de schermen van „Stedenspel NCRV 55" zijn het heel normale notities en opmer kingen uit hun „produktiedraaiboek". Over die onbekende „werkers achter de schermen" gaat dit verhaal. Het zijn er vast en zeker veel meer, dan de meeste kijkers vermoeden! Thuis kent men eigenlijk alleen maar Barend Barendse, Tanja Koen, Judith Bosch, Dick Passchier en jury-voorzitter Dr. Hans van Pesch. Maar als Barend de „spelsporters" met zijn inspirerende commentaren voortstuwt en Tanja, Judith en Dick U door het spannende, maar ingewikkel de gebeuren in de Rijnhal en de raad huizen loodsen, zijn er buiten Uw beeld nog ruim 170 mannen en vrouwen in aktie of in aktie geweest om dit „Stedenspel" mogelijk te maken. Dat wil zeggen: regisseurs, producers, regie- en produktieassisten- ten, scheidsrechters, cameramensen, toneelmeesters, geluidstechnici, een projectleider, een opnameleider, een decorontwerper, decorateurs, rekwisiteurs, specialisten voor technische effecten, tribunebouwers, chauffeurs, kostuumontwerpsters, stof feerders, timmerlieden, schilders, een smid, kleedsters, een grimeur, een kapper, make-up-assistenten, sup poosten, zwembadbouwers, kabel sjouwers, microfoonhengelaars, PTT- technici voor straalzenderverbindingen én telefoonlijnen, assistenten voor de scoreborden, typistes, technici voor de zaalversterking, strobalensjouwers, een arts, EHBO, brandweer, politie, grafici, filmers, redakteuren en nog een aantal andere onmisbare functionarissen. De meeste van die mensen komen maar een paar dagen in aktie. Maar het regie- en produktieteam (5 mannen en 2 vrouwen) van de NCRV werkt niet minder dan vier weken ach tereen aan de opzet en uitvoering van één „Stedenspel." Dat betekent dus: vier weken werk om 90 minuten rechtstreekse televisie in Uw huiskamer te brengen, uiteraard met de onmisbare steun van die 170 medewerkers achter de schermen. Winter Nadat het „Stedenspel NCRV 55" door een kleine groep programma makers in grote lijnen is ontworpen, wordt er een voorlopige begroting ge maakt en gaat men bekijken hoeveel en welke technische faciliteiten (reportage wagens, straalzenders, telefoonlijnen etc.) er nodig zijn om het spel uit te kunnen zenden. Het programma-idee wordt dan, ruim acht maanden vóór de eerste uitzen ding aangemeld bij de NOS en de PTT, die de technische faciliteiten moeten toeleveren. Ongeveer vijf maanden voor de uit zending wordt niet alleen het produk- Als het ontwerp voor het spel klaar is, sluit een NCRV-redaktieteam zich twee dagen op, gewapend met thuis uitgewerkte ideeën, die in urenlange discussies vaak onder de tafel worden gepraat of in de prullemand verdwij nen, of soms ook, in gezamenlijk over leg, uitgroeien tot prima sportspelen, waarvan het hele team van harte hoopt, dat de deelnemers en de ki|kers er veel plezier aan zullen beleven. Bij het bedenken van die spelen moet met een aantal factoren rekening worden gehouden, zoals b.v. de spor tieve mogelijkheden van de deelne mers, de veiligheid, de kosten van de te bouwen apparatuur, de lengte van het stedenspel verantw tieteam samengesteld en gecontrac teerd, maar ook wordt dan al de Arn hemse Rijnhal gehuurd en regelt het produktieteam reeds de hotelreser veringen voor alle deelnemers voor de hele winter I We weten dan nog niet, wie de deelnemers zullen zijn.... Daarom wordt °r een persconferentie gehouden en worden er persberichten uitgestuurd, waarin wordt medege deeld, dat iedere Nederlandse gemeente zich, onder bepaalde voor waarden, voor deelneming kan aan melden. spel, de aantrekkelijkheid voor het beeld etc. Voorop staat echter altijd, dat er door de deelnemers look al ziet het er soms nog zo komisch uit) toch vooral een sportieve prestatie gelevérd kan worden1 Aan de hand van_-de met Vereende krachten bedachte spelen gaan de decorontwerper Arnold Kroon pn speciale-effectenman en speltechniéch adviseur Cees Snoey, de spelen uitwer ken, calculeren en bouwen. Voor eindregisseur Reinder Richters, Daarna wachten we af tot de aan meldingen binnenkomen, om aan de hand daarvan een voorlopige selectie te maken, waarbij van belang is, dat de deelnemende plaatsen alle Nederlandse provincies vertegenwoordigen en, zo mogelijk, nog nooit aan Zeskamp of Spel zonder Grenzen hebben deelge nomen. Ja of nee De gekozen gemeenten worden dan uitgenodigd voor een ontmoetingsbij eenkomst in de NCRV-studio, waarin „Stedenspel" nader wordt toegelicht en de financiële en organisatorische consequenties worden geschetst. Binnen veertien dagen moeten de kandidaat-deelnemers dan, bij monde van hun gemeentebestuur, ,,ja" of ,,nee" zeggen. De naam „Stedenspel" die de NCRV heeft bedacht voor de serie, waaraan ook Texel mee zal doen, lijkt een beetje hoog gegrepen. Goed, Lelystad is een stad, en Kampen en misschien Coevorden ook nog wel. Maar Noordwijk en Hefshuizen en al dat soort plaatsen kun je toch moeilijk nog steden noemen. Texel is een echte stad in het stedenspel. Op 26 maart 1415 ver kreeg Texel stadsrechten en wel van graaf Willem VI van Beie ren. Er werd vastgelegd, dat de schout ieder jaar in de kerk van Den Burg op Goede Vrijdag dertien schepenen zou kiezen uit de „rijcsten vroetsten ende redelicsten knapen." Den Burg zou vier schepenen leveren, De Waal, De Westen en Oosterend elk drie. De schepenen waren belast met de rechtspraak. Uit de schepenen werden raadslieden gekozen, die in feite de taak van de burgemeester vervulden. Het stadsrecht was voor de Texelse bevolking een groot voordeel omdat de schepenen en burgemeesters hun eigen ver ordeningen mochten opstellen en omdat een poorter (inwoner van een „stad") bij een geschil met een niet-poorter, slechts in zijn eigen stad ter verantwoording kon worden geroepen. Het stadsrecht gold voor heel Texel. Stadsmuren hebben Texel of Den Burg nooit gekend. eindproducer Piet Hooy, regie- en pro- duktie-assistenten Loma van Wilgenburg en Anuschka Koster en producers Bernard Prins en Louis Schuurman en voor locatieregisseurs Dick van 't Sand en Fred Benavente breekt daarna een periode van heel veel besprekingen aan. Praten Je kunt natuurlijk wel van allerlei leuke en interessante dingen bedenken, maar ze moeten dan ook wel door de specialisten worden uitgevoerd. En daarom moet er heel veel gepraat worden. Want als er iemand in zo'n groot team niet goed is ingelicht, zou een heel programma wel eens kunnen mislukken!! Praten met de PTT over de straal zenderverbindingen, die op de ene locatie wel, maar op een andere niet tot stand kunnen worden gebracht. Praten over telefoonlijnen, die ver van tevoren gereserveerd moeten worden. Héél veel praten over de kosten van de uitvoering van de decors en de spelapparatuur. Offertes opvragen voor schoeisel, sportkleding, tribunebouw, strobalen, drukwerk, schuimrubber, autobustrans port, de wagen voor de Mannetjes putters, de pruiken en de baarden, het zwembad en tientallen andere zaken. Er worden verzekeringen afgesloten, materialen ingekocht, kostuums op maat gemaakt, contracten opgesteld... Er moet gerepeteerd worden, de z.g. „droge repetities", met Barend en Tanja en Judith en Dick (Passchier), opdat wij straks, op kilometers afstand van elkaar via koptelefoons en micro foons toch goed met elkaar het spel kunnen spelen. Er worden speltrainin- gen georganiseerd en werkbezoeken gebracht aan de deelnemende gemeen ten. Er komen besprekingen met de mensen van de NOS, die verantwoor delijk zijn voor beeld en geluid; de hoofdbeeldtechnicus, de belichters, de geluidsmensen, de toneelmeester, de rekwisiteurs, de projectleider, de chef cameraman en, vooral ook, de op nameleider. Voor het uitvoeren van de decors moet gepraat worden met de verschillende vakgroepen van de NOS, de uitvoerders, de calculators, de metaalsector, de machinale bewerking, de afdeling kunststoffen, de stoffeer der, de meubelmakers, de spuiterij, de afdeling decoratie, de afdeling reliëf, de afdeling bloemendecoratie, de rekwisiteurs, de fotodienst, de afdeling transport, de elektriciens, de smederij, de schilders, de timmerlieden en nog meer groepen. Budget En van al die afdelingen moet het werk vertaald worden in „manuren", die weer binnen een bepaald budget moeten vallen. Is dat niet het geval, dan moet de uitvoering van een spel of een decor soms vereenvoudigd wor den. Want een vastgesteld budget mag niet of nauwelijks overschreden wor den. Om één uur televisie te maken ont vangt de omroepvereniging, uit de kijk en luisterbijdragen, een bedrag van 728.351,— voor directe programma kosten. Voor 90 minuten is dat dus 742.526,50. Maar een „Stedenspel NCRV 55" kost ruw geschat 7125.000, M Dat levert dus een tekort op van 782.000,- per uitzending. En dét bedrag moet dan weer terug ver diend worden door een groot aantal „goedkope uren" te produceren, hetgeen gebeurt door het kopen van Amerikaanse, Engelse en Duitse TV- series, d e, omdat ze al in de grote landen zin uitgezonden, betrekkelijk goedkoop jn. Aan het Stedenspel dat de NCRV op 11 april tussen half negen en kwart over tien uitzendt, kan iedereen meedoen. Tamelijk aan het begin van de uitzen ding worden tien moeilijke vragen ge steld. Hierop moet de zogenaamde „Denktank" op het gemeentehuis een antwoord geven. De mensen die in de Denktank zitten weten veel, maar niet alles. Om het antwoord sneller te vinden dan de gemeente Harmeien, is het van belang dat iedere Texelaar of iedereen die zich met Texel verbonden voelt meedenkt, meezoekt en meedoet. De onderwerpen voor deze vragen liggen op het terrein van: historie, klassieke muziek, literatuur, natuur en milieu, film/tv/theater, bijbelkennis, weten schap en techniek, beeldende kunst en sport. Voor ieder onderwerp is een aparte groep van denkers geformeerd, die uiteraard met allerlei naslagwerken aan het werk zullen gaan. Ondanks de vele voorbereidingen, menen de deel nemers dat een gedegen deskundige achterban onontbeerlijk is. Zowel voor Harmeien als Texel wordt het een spannende avond. Vaak gaat het om gedeelten van seconden die bepalen of de begeerde punten in de wacht gesleept kunnen worden. Men sen die een bepaald antwoord op een vraag zeker weten kunnen bellen met nummer (02226) 541. Dit nummer is speciaal voor het Stedenspel openge steld. De telefoniste zal zich met 'ste denspel' melden. Daarna kan de beller het antwoord op de vraag geven. Harriet Veldwisch nam donderdag avond een bedrag van 72.358,05 in ontvangst dat door de gezamenlijke vrouwenverenigingen bijeen was ge bracht voor het kindertehuis 'Hebron' op Curacao. Mevrouw Veldwisch is leidster van dit kindertehuis. Tijdens de jaarvergadering op donder dagavond had Harriet Veldwisch eerst dia's vertoond van het kindertehuis. De dames van de Texelse vrouwenorgani saties konden op deze manier kennis maken met 'haar' achttien hummels van 0 tot 6 jaar. Het bedrag dat door de vrouwen bijeen is gebracht, zal door de gemeente uit de ontwikkelingspot wor den verdubbeld. Harriet was blij verrast en dankte iedereen bijzonder. Op 17 april gaat Harriet Veldwisch weer terug naar Curacao. Tot 14 april kunnen lakens, slopen, katoenen kin derjurkjes tot de leeftijd van zes jaar gebracht worden bij mevrouw N. Pool- Dros, Thijsselaan 13, Den Burg, tele foon (02220)4009. Tafeltje dek je In de vergadering werd verder door de voorzitster verteld dat men in september op Texel wil beginnen met „Tafeltje Dek Je". Aan mensen die daarvoor zelf niet meer kunnen zorgen kan op maandag, woensdag en vrijdag voor 77,50 een warme maaltijd worden verstrekt. Vrij willigers voor dit werk kunnen zich opgeven bij mevrouw H. Prins-Vrouwe, Weverstraat 37, telefoon (02220) 2124 of bij Nico Nagtegaal. In september komt er weer een VOS-cursus voor beginners. Ook wordt er dan gestart met een VLAM-cursus. „Vrouwen Leren Actief Meedoen". De ze cursus bestaat uit 6 middagen. Kosten 730, U kunt zich al opgeven. Bestuurswisseling Tijdens de vergadering traden 6 nieu we dames tot het bestuur toe. Van het dagelijks bestuur traden af de penning- meesteresse A. Hin-de Porto. Ze werd opgevolgd door mevrouw A. Winter-de Visser. L. Visser-Spaan trad af als secretaresse. Haar plaats wordt ingeno men door E. Schouwstra-Hoogterp, Beatrixlaan 70, telefoon (02220) 3474. Van het raadhuis Zoals gebruikelijk zijn de gemeente secretarie en alle gemeentelijke dien sten op Goede Vrijdag en Tweede Paasdag gesloten. Speciaal vragen wij Uw aandacht voor het gesloten zijn van de vuilstortplaats op deze dagen en het feit dat geen containerdienst wordt uit gevoerd, geen beerputten worden geleegd en geen verstoppingen worden verholpen. Het ogenblik waarop het Texelse team zal moeten opdraven in het Stedenspel van de NCRV nadert met rasse schreden. Op 11 april is het grote tijdstip aangebroken. Dan moet blijken of alle training, alle voorbereidingen en alle moeite voldoende zijn geweest. De mensen van het Texelse team mogen goede hoop hebben dat de strijd tegen Harmeien in hun voordeel uitvalt. Niet alleen zijn vrijdagavond enkele afgevaardigden van de NCRV bij de Texelse trainingen aanwezig geweest en waren ze enthousiast over de resultaten. Ook is niemand minder dan Judith Bos de presentatrice voor Texel. En een team dat Judith Bos als presentatrice heeft behoorde nog nooit bij de verlie zers. Judith Bos is dus een beschermengel voor de teams die ze presenteert. Op zaterdag zal tussen zes en acht De vragen die in de quiz aan de uur weef Wordèn geoefend door- het Texelse deelnemers zullen worden ge steld beginnen met de vraag van de burgemeester van Harmeien. Daarna komen vragen over geschiedenis, film en theater, tv, natuur en milieu, bijbel en kerk, klassieke muziek, sport, weten schap en techniek en kunst. De mensen die bij de VVV Texel kaarten hebben besteld voor het Stedenspel in Arnhem dienen deze voor vrijdag af te ha len. Liggen de kaarten er nog na vrijdag dan vervalt de reserve ring. Bij de VVV zijn nog onge veer vijftig kaarten te krijgen. Een aantal dat naar het zich laat aan zien, spoedig uitverkocht zal zijn. De avond na het stedenspel zijn de deelnemers te bereiken in het Crest hotel in Arnhem, tele foon (085) 629210. Voor zeer dringende gevallen is de Rijnhal in Arnhem te bereiken onder nummer (085) 229111. Sirene's en toeters die op accu's werken zijn in de Rijnhal ten zeerste verboden. Ze worden in beslag genomen en verbeurd verklaard, hetgeen zoveel bete kent als dat men ze nooit meer terug krijgt. Spandoeken zijn daarentegen zeer welkom. Het Texelse team hoopt dat er erg veel meegenomen zullen worden. Donderdag kwam op de Zanddijk een Duitser ongebruikelijk hard in aanraking met het plaveisel en brak hierdoor een been. De man verkeerde in de mening dat hij goed kon rolschaatsen en het tegendeel werd hem pas duidelijk toen het al te laat was. Texelse team. De mensen die willen zien wat de Texelse deelnemers aan het Stedenspel in hun mars hebben zijn dan van harte welkom in de sporthal. Even eens zaterdag tussen half drie en half vier gaan de 'mannetjesputters' oefenen met het autoduwen bij het zwembad in Den Burg. Ook daar zijn mensen die willen aanmoedigen van harte welkom. De auto die voortgeduwd wordt bij het zwembad is zwaarder dan de auto die in het NCRV spel zal worden geduwd. Voor dit spel-onderdeel heeft Texel de beschikking over enkele beren van mannetjesputters. Fup Krijnen die 103 kilo weegt, Jaap Krijnen met 96 kilo, Henk Boon met 100 kilo en tenslotte Henk Klok met 93 kilo. Stuk voor stuk heren waar je geen ruzie mee moet krijgen en die de auto met aanmerkelijke snelheid over 's heren wegen zullen laten voortzoeven. Voor het grote spandoek dat in de Rijnhal komt te hangen met de tekst „Texel groet u", zorgt oud-gemeente- schilder Tjonk. Hij vervaardigt een for midabel doek van drie bij vier meter. Elly Commandeur zal voor Texel als score- girl dienst doen, terwijl burgemeester Engelvaart fungeert als voorzitter van de raad van wijze mannen. Op vrijdag 11 april begint's middags om half drie het eerste oefenspel en om half vijf het tweede oefenspel met preofopnamen. Judith Bosch, presentatrice van het Texelse team

Texelsche Courant | 1980 | | pagina 5